یکشنبه, ۵ بهمن, ۱۳۹۹ / 24 January, 2021
استفان دوجاریک
سودان؛ و ادامه خشونت‌ها در دارفور برای سومین روز پیاپی
۴ روز قبل
سودان؛ و ادامه خشونت‌ها در دارفور برای سومین روز پیاپی
برخی منابع محلی از حمله گروهی شبه‌نظامی به دارفور و درگیری‌های مجدد در این منطقه خبر دادند، به گفته منابع پزشکی تعداد کشته‌های حمله دیگری که دو روز قبل در منطقه انجام شد، به بیش از ۱۰۰ تن رسیده است. محمد صلاح، یکی از ساکنان منطقه دارفور در گفتگو با خبرگزاری رویترز عربی اظهار کرد: جدیدترین حمله در دافور در نزدیکی شهرک قریضه انجام شد. این شاهد عینی در ادامه تعداد کشته‌ها را ۴۷ تن اعلام کرد و گفت: هنوز علت این حمله مشخص نشده است. برخی شاهدان عینی در دارفور نیز اعلام کردند: تعدادی شبه‌نظامیان عرب به اعضای قبیله الفلاته حمله کردند. شهرک قریضه در دسامبر گذشته شاهد درگیری‌های خونینی میان اعضای دو قبیله المسالیت و الفلاته بود. با بالا گرفتن خشونت‌های اخیر، نگرانی‌های …
شهرک‌سازی اسرائیل مغایر قوانین بین‌المللی است
۴ روز قبل / سازمان ملل متحد / استفان دوجاریک / شهرک سازی / رژیم صهیونیستی
شهرک‌سازی اسرائیل مغایر قوانین بین‌المللی است
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای با ابراز نگرانی از ساخت ۸۰۰ واحد مسکونی در شهرک‌های اشغالی توسط رژیم صهیونیستی، این اقدام را مغایر قوانین بین‌المللی خواند.
کشته شدن ۳ صلح‌بان سازمان ملل در جمهوری آفریقای مرکزی
۱۳۹۹/۱۰/۰۶ / سازمان ملل متحد / جمهوری آفریقای مرکزی / استفان دوجاریک
کشته شدن ۳ صلح‌بان سازمان ملل در جمهوری آفریقای مرکزی
سازمان ملل اعلام کرد در حالی که جمهوری آفریقای مرکزی برای انتخابات عمومی آماده می‌شود و نزاع بین شورشیان و نیروهای دولتی ادامه دارد، سه صلح‌بان سازمان ملل توسط نیروهای ناشناس در این کشور کشته شده‌اند.
هشدار  نسبت به فاجعه انسانی سال آینده در یمن
۱۳۹۹/۰۹/۲۷ / یمن / سازمان ملل متحد / استفان دوجاریک
هشدار نسبت به فاجعه انسانی سال آینده در یمن
سخنگوی دبیر کل سازمان ملل نسبت به گرسنگی بیش از نیمی از مردم یمن طی سال آتی میلادی هشدار داد.
سازمان ملل: تحقق توافق استکهلم با موانعی روبرو است/ مذاکرات یمن پیچیده است
۱۳۹۹/۰۹/۲۵ / یمن / استفان دوجاریک
سازمان ملل: تحقق توافق استکهلم با موانعی روبرو است/ مذاکرات یمن پیچیده است
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت که عدم موافقت طرف‌های درگیر یمن برای آتش‌بس فراگیر و ارسال کمک‌های انسانی مانعی در مسیر سازمان ملل و میانجیگری‌اش برای تحقق اهداف توافق استکهلم است.
سازمان ملل: مواضع خود در قبال مغرب را تغییر نمی‌دهیم
۱۳۹۹/۰۹/۲۱
سازمان ملل: مواضع خود در قبال مغرب را تغییر نمی‌دهیم
«استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل روز جمعه گفت، موضع این نهاد در قبال کشور مغرب بدون تغییر خواهد ماند. دوجاریک گفت، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل اطمینان دارد که «راه حل این مسئله همچنان در قطعنامه‌های شورای امنیت یافت می‌شود».بر همین اساس، سازمان ملل به طرف‌های درگیر در صحرای غربی توصیه می‌کند «مانع از اقداماتی شوند که موجب افزایش تنش شود».
تماس گوترش با نخست وزیر اتیوپی درباره تیر اندازی به نیروهای سازمان ملل
۱۳۹۹/۰۹/۱۹ / استفان دوجاریک / اتیوپی / سازمان ملل متحد
تماس گوترش با نخست وزیر اتیوپی درباره تیر اندازی به نیروهای سازمان ملل
سازمان ملل اعلام کرد، گزارش‌ها در خصوص تیراندازی به سمت تیم وابسته به این سازمان در اقلیم «تیگرای» توسط نیروهای اتیوپیایی را مورد بررسی و پیگیری قرار می‌دهد.
سازمان ملل ترور شهید فخری‌زاده را محکوم کرد
۱۳۹۹/۰۹/۰۹ / شهید محسن فخری زاده / استفان دوجاریک / سازمان ملل
سازمان ملل ترور شهید فخری‌زاده را محکوم کرد
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل ضمن محکوم کردن ترور شهید فخری زاده،خواستار پرهیز از هرگونه اقدامی شد که "باعث افزایش تنش‌ها در در منطقه می‌شود."
سخنگوی سازمان ملل: هرگونه اقدام تروریستی را محکوم می کنیم
۱۳۹۹/۰۹/۰۹ / سازمان ملل متحد / استفان دوجاریک / عملیات تروریستی / رژیم صهیونیستی / ترور دانشمند هسته ای ایران / محسن فخری‌زاده
سخنگوی سازمان ملل: هرگونه اقدام تروریستی را محکوم می کنیم
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به ترور دانشمند هسته ای و دفاعی ایران گفت که این سازمان «هرگونه اقدام تروریستی یا قتل خارج از دادرسی را محکوم می کند».
۱۳۹۹/۰۸/۱۳
درخواست مجدد سازمان ملل برای توقف درگیری ها در قره باغ
دبیرکل سازمان ملل، ارمنستان و آذربایجان را به تشدید تلاش هایشان برای حل درگیری ها در منطقه قره باغ فراخواند.به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک، استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل امروز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: دبیرکل از طرفین درگیر می خواهد با حسن نیت و سرعت عمل، گام های ملموسی را اتخاذ کنند که در راستای توافق های صورت گرفته با روسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری در اروپا و تعهدات سابقشان باشد.دوجاریک خاطرنشان کرد که دبیرکل نسبت به ادامه درگیری ها در منطقه کوهستانی قره باغ متاسف است و از فراخوان گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری در اروپا برای آتش بس فوری با اهداف انسان دوستانه حمایت می کند.بیست و پنجم ماه گذشته میلادی، ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که آتش بس …
گوترش: به درگیری‌ها در قره‌باغ پایان دهید
۱۳۹۹/۰۸/۱۱
گوترش: به درگیری‌ها در قره‌باغ پایان دهید
دبیرکل سازمان ملل، ارمنستان و آذربایجان را به تشدید تلاش هایشان برای حل درگیری‌ها در منطقه قره باغ فراخواند. به گزارش راشاتودی، استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل روز گذشته (یکشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد: دبیرکل از طرفین درگیر می‌خواهد با حسن نیت و سرعت عمل، گام‌های ملموسی را اتخاذ کنند که در راستای توافق‌های صورت گرفته با روسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری در اروپا و تعهدات سابقشان باشد. دوجاریک خاطرنشان کرد که دبیرکل نسبت به ادامه درگیری‌ها در منطقه کوهستانی قره باغ متاسف است و از فراخوان گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری در اروپا برای آتش‌بس فوری با اهداف انسان دوستانه حمایت می کند. بیست و پنجم ماه گذشته میلادی، آمریکا اعلام …
برگزاری اولین نشست گفتگوی سیاسی لیبی پس از امضای آتش‌بس
۱۳۹۹/۰۸/۰۷
برگزاری اولین نشست گفتگوی سیاسی لیبی پس از امضای آتش‌بس
چند روز پس از امضای توافق آتش‌بس، طرف های لیبیایی نشستی را تحت نظارت سازمان ملل و با حضور ۷۵ تن به نمایندگی از تمام گروه‌ها برگزار کردند. به گزارش آناتولی، سازمان ملل روز دوشنبه از برگزاری نشست گفتگوی سیاسی لیبی از طریق تماس ویدیویی و با هدف تلاش برای یافتن راه حلی برای بحران لیبی و برگزاری انتخابات در این کشور جنگ زده در کوتاهترین زمان ممکن خبر داد. استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: این جلسه شاهد مشارکت ۷۵ تن از تمامی گروه‌های لیبیایی بود. وی افزود: هدف کلی این نشست رسیدن به اجماع در مورد چارچوب دولتی واحد و فراهم سازی مقدماتی است که منجر به برگزاری انتخابات در کوتاهترین بازه زمانی ممکن شود. طبق بیانیه هیات سازمان ملل در لیبی، این نشست عصر دوشنبه با حمایت …
سازمان ملل: خطر مرگ ۳۶۰ هزار کودک یمنی را تهدید می‌کند
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / یمن / استفان دوجاریک
سازمان ملل: خطر مرگ ۳۶۰ هزار کودک یمنی را تهدید می‌کند
سازمان ملل اعلام کرد که حدود دو میلیون کودک در یمن نیازمند درمان به دلیل سوء تغذیه شدید هستند که از میان آنها، ۳۶۰ هزار تن در معرض خطر مرگ قرار دارند.
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
غیرنظامیان؛ قربانیان اصلی جنگ
سه روز بعد از اعلام آتش‌بس موقت میان آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ، درگیری‌ها میان نیروهای دو طرف بار دیگر در این منطقه ازسر گرفته ‌شده است. ادامه نبرد در حالی اتفاق می‌افتد که به گفته سازمان‌های بین‌المللی دست‌کم نیمی از جمعیت منطقه قره‌باغ کوهستانی به دلیل جنگ آواره شده‌اند و در هر دو کشور آذربایجان و ارمنستان رقم مبتلایان به بیماری کووید19 به شکل چشمگیری افزایش پیدا کرده است. ادامه درگیری‌ها در 18 روز گذشته ده‌ها غیرنظامی را به کام مرگ کشیده است، غیرنظامیانی که به دلیل خودداری طرف‌ها از اعلام دقیق رقم کشته‌شدگان هنوز آمار دقیق تلفات‌شان روشن نیست. گنجه و استپاناکرت که هر دو شهرهای پرجمعیتی هستند روز سه‌شنبه …
۱۱ میلیون سوری به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
۱۱ میلیون سوری به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند
«استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه با ابراز نگرانی از پیامدهای رکود اقتصادی در سوریه، اعلام کرد که ۱۱ میلیون نفر در این کشور به کمک‌های بشردوستانه فوری نیاز دارند.
سازمان ملل: تنها ۱۷ درصد کمک‌های وعده داده شده به لبنان محقق شد / معاون وزیر خارجه آمریکا، چهارشنبه به بیروت می‌رود
۱۳۹۹/۰۶/۰۸
سازمان ملل: تنها ۱۷ درصد کمک‌های وعده داده شده به لبنان محقق شد / معاون وزیر خارجه آمریکا، چهارشنبه به بیروت می‌رود
سازمان ملل اعلام کرد، تنها ۱۷ درصد از کمک‌های مالی وعده داده شده به لبنان در پی درخواست فوری بشردوستانه‌ در نتیجه انفجار بیروت تامین شد. استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در کنفرانس خبری اینترنتی افزود: ما اکنون با شرکای خود در زمینه بشردوستانه در تلاشیم تا ۳۴۴ میلیون دلار وعده کمک‌های مالی به ۳۰۰ هزار تن را در تأمین نیازهای فوریشان بدست آوریم.
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت / انزوا آمریکا / فعالسازی مکانیسم ماشه
سازمان ملل: تفسیر زمان‌بندی قطعنامه ۲۲۳۱ به عهده اعضای شورای امنیت است
به گزارش فارس، در شرایطی که دولت آمریکا در تلاش است با استناد به بندهای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تمامی تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را احیا کند، «استفان دوجاریک»، سخنگوی سازمان ملل متحد جمعه تصریح کرده تفسیر تقویم زمانی مفاد مربوط به این قطعنامه  به عهده اعضای شورای امنیت است.
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
واکنش سازمان ملل به حکم دادگاه ترور رفیق حریری
دبیرکل سازمان‌ملل خواستار احترام به حکم دادگاه لاهه درباره ترور رفیق حریری، نخست‌وزیر اسبق لبنان شد و اعلام کرد، این امر منعکس‌کننده پایبندی جامعه جهانی به عدالت است. روسیاالیوم گزارش داد، استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان‌ملل خاطرنشان کرد، آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان حکم دادگاه بین‌المللی ویژه لبنان درباره ترور رفیق الحریری، نخست وزیر اسبق و ۲۱ تن دیگر را پیگیری کرده است و این حکم را منعکس‌کننده پایبندی جامعه جهانی به عدالت در جنایت‌های شنیعی که آن روز رخ افتاد، قلمداد کرد. وی در ادامه تصریح کرد، دبیرکل سازمان ملل از فعالیت دستگاه قضایی در این پرونده طی چندین سال تشکر و قدردانی کرد و با اشاره به استقلال و شفافیت دادگاه ویژه لبنان، از همگان خواست به …
تصمیم آمریکا برای به‌کارگیری مکانیسم بازگردانی تحریم‌ها، تصمیم سازمان ملل نیست
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / تحریم تسلیحاتی ایران / توافق هسته ای / شورای امنیت / استفان دوجاریک / شکست آمریکا
تصمیم آمریکا برای به‌کارگیری مکانیسم بازگردانی تحریم‌ها، تصمیم سازمان ملل نیست
سخنگوی سازمان ملل با اشاره به تصمیم آمریکا برای به کارگیری مکانیسم بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران، این تصمیم را تصمیم مستقل این کشور و جدا از سازمان ملل تلقی کرد.
سازمان ملل: استقبال از توافق امارات و اسرائیل به معنی تایید اشغالگری نیست
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / عادی سازی روابط اسرائیل-امارات / سازمان ملل متحد / استفان دوجاریک
سازمان ملل: استقبال از توافق امارات و اسرائیل به معنی تایید اشغالگری نیست
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در سخنانی گفت که استقبال این سازمان از توافق…
درخواست گوترش از مردم بلاروس برای حل مشکلات از طریق گفت‌و‌گو
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / بلاروس / استفان دوجاریک / آنتونیو گوترش
درخواست گوترش از مردم بلاروس برای حل مشکلات از طریق گفت‌و‌گو
ایلنا: دبیر کل سازمان ملل از مردم بلاروس خواست که مشکلات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را از طریق گفت‌و‌گو حل کنند.
نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا در یمن ۵ برابر جهان است
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا در یمن ۵ برابر جهان است
«استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد دوشنبه شب در خصوص شیوع ویروس کرونا در یمن، گفت: نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا در یمن پنج برابر میانگین جهانی است.
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
دولت فائز السراج دولت قانونی در لیبی است
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که دولت فائز السراج دولت قانونی در لیبی به حساب می‌آید.به گزارش ایسنا، به نقل از النشره، استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در کنفرانس خبری عنوان داشت: یک دولت قانونی در طرابلس لیبی وجود دارد که جامعه بین الملل نیز آن را به رسمیت می‌شناسد. اما خلیفه حفتر یک طرفی در درگیری‌ها است و خود او خواهان صحبت با دبیرکل سازمان ملل شده است. دوجاریک گفت: این باور وجود دارد که گوترش پیام‌های شفافی را برای حفتر فرستاده است. من این مسئله را در همین حد باقی می‌گذارم. مشخص است که در حال حاضر کشورهایی هستند که تاثیرات مستقیمی بر دو طرف درگیر در لیبی دارند. مهم است که این پیام به آن کشورها نیز فرستاده شود. مهم است که نقض‌های مکرر صادرات سلاح به لیبی از سوی …
دعوت گوترش از کشورهای مصر، سودان و اتیوپی برای توافق درباره سد النهضه
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / مصر / استفان دوجاریک / آنتونیو گوترش / سد النهضه
دعوت گوترش از کشورهای مصر، سودان و اتیوپی برای توافق درباره سد النهضه
ایلنا: دبیر کل سازمان ملل کشورهای مصر، سودان و اتیوپی را به دست یابی به توافق درباره سد النهضه بر اساس تلاش‌های مثبت اتحادیه آفریقا تشویق کرد.
سازمان ملل: آخرین چیزی که لیبی نیاز دارد، جنگ است
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / سازمان ملل متحد / استفان دوجاریک / بحران لیبی / مصر / عبدالفتاح سیسی
سازمان ملل: آخرین چیزی که لیبی نیاز دارد، جنگ است
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در واکنش به اظهارات اخیر رئیس جمهوری مصر درباره لیبی، تاکید کرد، جنگ بیشتر آخرین چیزی است که اکنون لیبی به آن نیاز دارد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
درخواست سازمان‌ملل از لبنانی‌ها برای اجتناب از خشونت!
سازمان‌ملل خواستار اتحاد شهروندان لبنانی و ممانعت از خشونت در جریان تظاهرات مسالمت‌آمیز شد. به گزارش خبرگزاری آناتولی، استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خطاب به خبرنگاران خاطرنشان کرد: این مهم است که همگان از خشونت اجتناب کرده و به حق تظاهرات مسالمت‌آمیز احترام بگذارند. دوجاریک در ادامه افزود: من از دولت و مردم لبنان می‌خواهم که از خشونت دوری کرده و به حق اعتراضات مسالمت آمیز و نیز محافظت از وحدت ملی این کشور احترام بگذارند. اعتراضات در لبنان در پی کاهش شدید قیمت لیره در برابر دلار و بحران اقتصادی که به دلیل شیوع کرونا و قرنطینه وخیم‌تر شده، بالا گرفته است. در شهر طرابلس در شمال تا صیدا در جنوب لبنانی‌ها شعارهایی را علیه مسئولان سیاسی سر داده …
انتقاد کره‌شمالی از دبیرکل سازمان ملل / باید کره جنوبی را مورد انتقاد قرار دهید
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
انتقاد کره‌شمالی از دبیرکل سازمان ملل / باید کره جنوبی را مورد انتقاد قرار دهید
استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل گفت: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل مراتب تأسف خود را بابت اقدام کره‌شمالی ابراز کرد و هشدار داد که کانال‌های ارتباطی بین دو کره برای اجتناب از سوءتعبیر یا سوءبرداشت میان طرفین لازم است. یکی از سخنگو‌های وزارت خارجه کره شمالی در واکنش گفت: اگر دبیرکل به واقع تمایل به ثبات و صلح در شبه‌جزیره کره دارد، نباید چنین سخنان بی‌معنایی را به عنوان ابراز تأسف مطرح کند بلکه باید کره جنوبی را مورد انتقاد قرار دهد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
محکومیت جهانی اقدام کاخ‌سفید در تحریم دیوان کیفری بین‌المللی
تحریم مسئولان دیوان کیفری بین‌المللی(ICC)  توسط دولت آمریکا واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت و در سطح بین‌المللی و منطقه با محکومیت‌های شدید روبرو شد. به گزارش آناتولی، استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در نشست خبری مجازی در نیویورک در واکنش به این تصمیم ترامپ گفت، دبیرکل سازمان ملل در این باره نگران است و موضع اصولی سازمان ملل عدم مصونیت از مجازات و اطمینان از اجرای عدالت است. وی در پاسخ به این سؤال که آیا محدودیت‌های اعلام شده از سوی آمریکا مانع از اجرای عدالت در پرونده‌هایی می‌شود که دیوان کیفری در حال بررسی آنهاست، گفت، توافق‌نامه‌ای بین دیوان کیفری و مجمع عمومی سازمان ملل وجود دارد و این سازمان تبعات تحریم‌های آمریکا …
ابراز نگرانی سازمان ملل برای محدودیت های آمریکا
۱۳۹۹/۰۳/۱۵
ابراز نگرانی سازمان ملل برای محدودیت های آمریکا
استفان دوجاریک از اعمال محدودیت‌های مسافرتی و روادیدی برای برخی دیپلمات‌ها و نمایندگی‌های کشورها از جمله ایران توسط دولت آمریکا ابراز نگرانی کرد.
۱۳۹۹/۰۱/۰۸
سازمان ملل بر ضرورت لغو تحریم کشورها برای مبارزه با کرونا تأکید کرد
تهران-ایرنا- "استفان دوجاریک" سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد جمعه شب گفت: باید تحریم کشورها برای مقابله با ویروس کرونا برداشته شود.
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
سازمان ملل خواستار همکاری بین‏المللی با ایران در مقابله با کرونا شد
دبیرکل سازمان ملل متحد از نهادهای زیر‏مجموعه این سازمان و کشورهای عضو خواست تا با همکاری و ارائه تسهیلات زمینه حمایت لازم از تلاش‌های ایران در مقابله با ویروس کرونا را فراهم سازند.استفان دوجاریک سخنگوی آنتونیو گوترش روز پنجشنبه در نشست خبری روزانه این مطلب را در پاسخ به سوالی درباره نامه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به دبیرکل سازمان ملل متحد، مطرح کرد.وی افزود: ما یک رونوشت از نامه ظریف وزیر خارجه را دریافت کرده‏ایم. دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به شیوع ویروس کرونا در ایران عمیقا نگران است. می دانید که ایران یکی از کشورهایی است که به شدت مورد ضربه این ویروس قرار گرفته است. سخنگوی سازمان ملل متحد ادامه داد: دبیرکل همبستگی خود را با دولت و ملت ایران در مبارزه با این ویروس اعلام …
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ / آنتونیو گوترش / توافق آمریکا و طالبان / طالبان و آمریکا
استقبال گوترش از توافق آمریکا-طالبان
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گفت: دبیرکل از دستیابی به حل و فصل سیاسی پایدار در افغانستان استقبال کرد. تحولات امروز در دوحه و کابل نشانگر تحولات مهمی در این رابطه است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۹
سازمان ملل متحد خواستار پایان درگیری‌ها در شمال غرب سوریه شد
تهران-ایرنا- "استفان دوجاریک" سخنگوی رسمی دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی شدید از تشدید درگیری‌ها در شمال غرب سوریه، بار دیگر خواستار توقف درگیری‌ها در این منطقه شد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / استفان دوجاریک / لبنان
سازمان ملل حق رای لبنان را به آن بازگرداند
سازمان ملل اعلام کرد، لبنان پس از پرداخت کامل بدهی‌هایش به این سازمان، حق رای خود را در مجمع عمومی سازمان ملل مجددا به دست آورد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / آزمایش های کره شمالی / سازما ملل / کره شمالی
نگرانی سازمان ملل از احتمال ازسرگیری آزمایش های موشکی کره شمالی
شفقنا- دبیرکل سازمان ملل متحد از اعلام کره شمالی مبنی بر توقف ممنوعیت آزمایش های موشکی و هسته ای ابراز نگرانی کرد. مهر نوشت:  «استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که «آنتونیو گوترش» از اعلام کره...
۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / استفان دوجاریک / تظاهرات لبنان
سازمان ملل: از نزدیک مراقب تحولات لبنان هستیم
سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که این سازمان از نزدیک مراقب اوضاع لبنان است و از مقامات می‌خواهد به حق مردم برای تظاهرات مسالمت‌آمیز احترام بگذارند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳
اعلام نگرانی دبیر کل سازمان ملل از تحولات نظامی در شمال سوریه
شفقنا- دبیرکل سازمان ملل در سخنانی نسبت به تحولات نظامی در شمال سوریه و آواره شدن ساکنان این منطقه ابراز نگرانی کرد. استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که گوترش نسبت...
۱۳۹۸/۰۶/۱۱
واکنش سازمان ملل به درگیری حزب‌الله و اسرائیل
استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت که گوترش نسبت به تنش اخیر میان حزب‌الله لبنان و اسرائیل نگران است و طرفین را به خویشتن‌داری فرامی‌خواند. حزب الله لبنان شامگاه یکشنبه با موشک هدایت شونده "کورنت" دو خودروی نظامی اسرائیلی را در شمال فلسطین اشغالی هدف قرار داد که یکی از این خودروها به طور کامل منهدم شد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۶ / استفان دوجاریک / نیکولای ملادینوف
توضیحات دوجاریک درباره اظهارات اخیر ملادینوف در جلسه شورای امنیت
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل به سوالات القدس‌العربی درباره اظهارات اخیر هماهنگ‌کننده صلح سازمان ملل در خاورمیانه درباره شهرک‌نشین‌هایی که صبح روز عید قربان به مسجدالاقصی یورش برده بودند، پاسخ داد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۰
نامه ایران در خصوص تحریم ظریف در شورای امنیت به جریان افتاد
استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره نامه مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل در رابطه با تحریم وزیر امورخارجه ایران از سوی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل به جریان افتاده است.وی در ادامه خاطرنشان کرد که دبیرکل سازمان از تمام طرف‌ها می‌خواهد تا از هر اقدامی که وضعیت پرتنش کنونی را تشدید می‌کند، پرهیز کنند.
۱۳۹۸/۰۵/۱۵
طرح پیشنهادی روسیه برای امنیت خلیج‌فارس در حال بررسی است
شفقنا- سخنگوی رسمی دبیرکل سازمان ملل از بررسی طرح روسیه برای امنیت خلیج‌فارس خبر داد. «استفان دوجاریک» سخنگوی رسمی دبیرکل سازمان ملل در تازه‌ترین اظهارات خود درباره طح پیشنهادی روسیه برای تامین امنیت در خلیج فارس گفت: این...
۱۳۹۸/۰۳/۳۰ / استفان دوجاریک / خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی / شورای امنیت
نامزد خاشقجی اعضای شورای امنیت را به عمل به درخواست گزارشگر ویژه سازمان ملل فراخواند
نامزد جمال خاشقجی ضمن استقبال از گزارش سازمان ملل درخصوص قتل خاشقجی گفت: این گزارش پیشرفت و تحولی است که از آن استقبال می‌شود.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵ / ادلب / استفان دوجاریک / رجب طیب اردوغان / سوریه
اردوغان: در قبال حملات سوریه به پایگاه‌های نظامی ما در ادلب، ساکت نخواهیم ماند
رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد، در صورت ادامه حملات نظام سوریه به ایست‌های…
۱۳۹۸/۰۳/۲۵
استفان دوجاریک: سازمان ملل درپی یافتن راه حل برای بحران ونزوئلا است
تهران- ایرنا- سخنگوی سازمان ملل متحد بامداد شنبه گفت: نمایندگان این سازمان در تلاش برای یافتن راه حل بحران کشور ونزوئلا در نشست استکهلم با میزبانی دولت سوئد شرکت کرده اند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵
سفر «شنیزو آبه» به تهران بسیار مهم بود
سخنگوی سازمان ملل، سفر نخست ‌وزیر ژاپن به تهران را گامی مثبت در جهت برقراری مذاکره با ایران شمرد.به نوشته سایت سازمان ملل، استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل، در پاسخ به پرسشی درباره پیامد سفر شینزو آبه، نخست ‌وزیر ژاپن به ایران گفت: این، وظیفه ما نیست که دیدار نخست‌ وزیر را ارزیابی کنیم. ما گمان می‌کنیم که این دیدار بسیار مهم بوده است. هرچه که به مذاکره با ایران و داشتن جامعه بین‌المللی بهتری منجر شود، گامی مثبت تلقی می‌شود. بنابراین این دیداری بسیار مهم بوده است، اما ما وظیفه ارزیابی و آنالیز این مسئله را نداریم. وی در ادامه افزود: دبیر کل تاکنون حامی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بوده و به حمایت خود ادامه خواهد داد. وی همچنین از طرفین برجام می‌خواهد تمامی کارهای لازم را برای نجات این توافق …
۱۳۹۸/۰۳/۲۴
سازمان ملل: دیدار شینزو از تهران گام مهمی برای ایجاد فضای گفت وگو میان آمریکا و ایران بود
سخنگوی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت: دیدار آبه شینزو از ایران، گام مهمی برای ایجاد فضای گفت وگو میان آمریکا و ایران به حساب می‌آید. «استفان دوجاریک» در کنفرانس خبری افزود: بدیهی است که ما فکر می‌کنیم این سفر از جایگاه ویژه ای برخوردار است که می‌تواند در گشودن باب گفت وگو با ایران و تأثیر بزرگ‌تر در جامعه بین الملل نقش ایفا کند.
۱۳۹۸/۰۲/۲۷
سخنگوی سازمان ملل در واكنش به افزايش تنش‌ها ميان ایران و آمریكا: ممكن است اقداماتی فاجعه‌بار رخ دهد/ شرايط شكننده است
استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل از شرایط حاکم میان ایران و آمریکا ابراز نگرانی کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۱ / استفان دوجاریک / بحران یمن / سازمان ملل متحد
سازمان ملل: بحران یمن قابل وصف نیست
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در سخنانی بحران یمن را غیرقابل وصف خواند.
۱۳۹۷/۱۲/۱۷
سازمان ملل: ۴۸۰۰ غیرنظامی در یمن کشته یا زخمی شدند
همشهری آنلاین: استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد که چهار هزار و ۸۰۰ غیرنظامی طی سال ۲۰۱۸ در یمن کشته یا زخمی شدند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •