جمعه, ۳ بهمن, ۱۳۹۹ / 22 January, 2021
استفان والت
نامه ۵۰ دیپلمات به بایدن: فوری به برجام بازگردید
۱۳۹۹/۱۰/۲۱ / بازگشت به برجام / برجام / دولت بایدن
نامه ۵۰ دیپلمات به بایدن: فوری به برجام بازگردید
به گزارش فارس، جمعی از دیپلمات‌های سابق و کارشناسان امور هسته‌ای و منطقه‌ای با ارسال نامه‌ای به «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب آمریکا با تاکید بر شکست سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ بر ایران، خواستار بازگشت فوری آمریکا به برجام و پایبندی به آن شدند.*اعتراف به شکست فشار حداکثری علیه ایراندر بخشی از این نامه که نام افراد معروفی چون «پیتر جنکینز» سفیر اسبق انگلیس در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، «مارک فیتز پاتریک» مقام اسبق آمریکا، «جان لمیبرت» دیپلمات پیشین آمریکا در ایران، «گری سیک» از مقامات دولت «جیمی کارتر» رئیس جمهور اسبق آمریکا و «استفان والت» تحلیگر معروف امور بین‌الملل و شماری دیگر …
فارین پالیسی: دنیای کرونا زده همچنان جای شکر دارد؛ به پنج دلیل !
۱۳۹۹/۰۹/۲۰ / آمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان / جان باختگان کرونا ویروس / شیوع کرونا ویروس
فارین پالیسی: دنیای کرونا زده همچنان جای شکر دارد؛ به پنج دلیل !
"استفان والت" استاد روابط بین الملل در دانشگاه هاروارد از نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به عنوان یکی از پنج دلیلی یاد کرد که به عقیده او، به رغم بحران کرونا در سراسر جهان، جای شکر دارد:  این سالی است که دشوار بتوان در آن احساس شکرگزاری کرد. در حالی که فجایع می گذرند، شاید سال 2020 را نتوان هم رده سال 1914 یا 1939 دانست، از بس که سال های بدی بودند، اما احتمالا همچنان در تاریخ نوین از آن به عنوان یکی از دوران بدتر یاد خواهد شد، و کمتر کسی است که از پایان آن احساس تاسف کند. بدون شک بدترین سالی است که در عمر خود دیده ام، و البته که خود را از اغلب مردم خوش شانس تر به حساب می آورم. 
استفان والت، نظریه پرداز برجسته روابط بین الملل: واکنش بایدن به ترور دانشمند ایرانی نشان دهنده میزان تعهد او به
۱۳۹۹/۰۹/۰۷
استفان والت، نظریه پرداز برجسته روابط بین الملل: واکنش بایدن به ترور دانشمند ایرانی نشان دهنده میزان تعهد او به "نظم مبتنی بر قوانین" خواهد بود
استفان والت، نظریه پرداز برجسته روابط بین الملل در توئیتی نوشت: بایدن در ماه مارس، در "فارن افرز" نوشت که ترور سردار سلیمانی توسط ترامپ "احتمال شکل‌گیری یک چرخه دائمی از خشونت را افزایش داد". وی افزود: پاسخ او به ترور یک دانشمند هسته ای ایرانی چیزهای زیادی در مورد تعهد واقعی او به "نظم مبتنی بر قوانین" به ما می گوید.
استفان والت: از تیم سیاست خارجی بایدن هیجان زده نشوید/ چالش های زیادی پیش روی کاخ سفید است
۱۳۹۹/۰۹/۰۴ / استفان والت / جو بایدن / وزارت خارجه آمریکا
استفان والت: از تیم سیاست خارجی بایدن هیجان زده نشوید/ چالش های زیادی پیش روی کاخ سفید است
استاد دانشگاه هاروارد معتقد است که نباید بواسطه انتخاباتی که «بایدن» برای تیم سیاست خارجی خود داشته هیجان زده شد.
استفان والت: آمریکا دیگر امن نیست/ آمریکای دچار اختلاف نمی‌تواند در عرصه جهانی رقابت کند
۱۳۹۹/۰۸/۲۸
استفان والت: آمریکا دیگر امن نیست/ آمریکای دچار اختلاف نمی‌تواند در عرصه جهانی رقابت کند
یک تحلیلگر روابط بین‌الملل و کارشناس سیاست خارجی آمریکا نوشت، ترامپ انکار می‌کند و آمریکا امن نیست و کشوری که چند دسته شده است نمی‌تواند در صحنه جهانی رقابت کند.
استفان والت: آمریکا ناامن شده است
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ / دونالد ترامپ / دونالد ترامپ / استفان والت / استاد دانشگاه هاروارد / رئیس‌جمهور آمریکا / انb
استفان والت: آمریکا ناامن شده است
استاد دانشگاه و نویسنده مطرح آمریکایی در یادداشتی به خودداری رئیس‌جمهور آمریکا از پذیرش شکست اشاره کرده و پیامد‌های این اقدام را متوجه سیاست خارجی و امنیت ملی این کشور دانسته است.
سیاست خارجی آمریکا در دوره بایدن به روایت استفان والت
۱۳۹۹/۰۸/۱۹ / جوزف بایدن / ایالات متحده آمریکا
سیاست خارجی آمریکا در دوره بایدن به روایت استفان والت
استفان والت استاد مطرح روابط بین الملل در توئیتی به رویکرد سیاست خارجی آمریکا در دوره جو بایدن پرداخت.
طعنه تئوریسین مشهور به تفاوت سیاست خارجی ترامپ و بایدن
۱۳۹۹/۰۸/۱۹ / ترامپ و بایدن / سیاست خارجی آمریکا
طعنه تئوریسین مشهور به تفاوت سیاست خارجی ترامپ و بایدن
به گزارش فارس، «استفان والت» استاد دانشگاه و تئوریسین مشهور روابط بین الملل در واکنش به اعلام پیروزی جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از سوی رسانه‌ها در حساب توئیتری خود نوشت: «چه تعداد از پستهای مربوط به سیاست خارجی دولت بایدن-هریس به افراد مخالفِ جنگ عراق، افغانستان، توسعه نظامی بی پایان ناتو، مداخله در لیبی و سوریه، جنگ عربستان سعودی علیه یمن و روسیه هراسی خواهد رسید؟ حاضرم شرط ببندم تقریبا هیچ کدام.»
اگر اتفاقات آمریکا در ایران رخ می داد پمپئو آن را رها نمی کرد
۱۳۹۹/۰۸/۰۲ / استفان والت / ایران / ایالات متحده امریکا
اگر اتفاقات آمریکا در ایران رخ می داد پمپئو آن را رها نمی کرد
استاد روابط بین الملل دانشگاه هاروارد آمریکا با انتشار پیامی وجود استانداردهای دو گانه در این کشور را به باد انتقاد گرفت.
اگر ایران ۵۴۵ کودک را از والدین‌شان جدا می‌کرد واکنش آمریکا چه بود؟
۱۳۹۹/۰۸/۰۲ / استفان والت
اگر ایران ۵۴۵ کودک را از والدین‌شان جدا می‌کرد واکنش آمریکا چه بود؟
«استفان والت» استاد دانشگاه و استراتژیست معروف آمریکایی در واکنش به گزارشها درباره جدا کردن صدها کودک مهاجر از پدر و مادرهایشان در آمریکا از این مساله به شدت انتقاد کرد.
نظریه‌پرداز مشهور آمریکایی ادعای احیای تحریم‌های ایران را به سخره گرفت
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / دونالد ترامپ / دونالد ترامپ / استفان والت / استاد روابط بین‌الملل / دانشگاه هاروارد / آمریj
نظریه‌پرداز مشهور آمریکایی ادعای احیای تحریم‌های ایران را به سخره گرفت
«استفان والت» استاد آمریکایی مشهور روابط بین‌الملل در دانشگاه هاروارد ادعای وزیر خارجه کشورش درباره احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را رد کرد و آن را به سخره گرفت.
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
آمریکا باید سیاست تغییر رژیم را رها کند
[استفان والت] پیشتر در توییتی به این مسأله اشاره کردم که کشوری که نمی‌تواند شهروندان خود را به پوشیدن ماسک برای کنترل یک بیماری همه‌گیر وادار کند، نمی‌تواند کاری با سقوط دولت‌های خارجی و تلاش برای بازسازی جوامعی داشته باشد که حتی آنها را به درستی درک نمی‌کند. منطق پشت این توییت چندان دشوار نیست، اما از آنجا که افراد و نهادهایی هستند که تصور می‌کنند تغییر نظام یک راه‌حل آماده و راحت برای مقابله با چالش‌های سیاست خارجی است، می‌شود به جزئیات این استدلال بیشتر پرداخته شود. مسأله را با طرف ملت-سازی معادله آغاز می‌کنم.به‌رغم آنچه به‌طور عمده درباره «جنگ‌های ابدی» انتظار می‌رفته، در 25‌سال گذشته هیچ یک از تلاش‌ها …
همه درباره‌ دلیل جنگ سرد بین آمریکا و چین دچار بدفهمی شده‌اند
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / چین و امریکا / جنگ تجاری چین و آمریکا / دونالد ترامپ / شی جین پینگ / استفان والت
همه درباره‌ دلیل جنگ سرد بین آمریکا و چین دچار بدفهمی شده‌اند
استفان والت می نویسد: مقامات و کارشناسان آمریکا دلایلی مانند «تمایل رهبران چین برای توسعه‌ یک الگوی بسته‌ استبدادی به جای حاکمیت‌های دموکراتیک و اقتصادهای بازار آزاد»، «تفاوت حزب کمونیست امروزی چین با ۱۰ سال قبل و گرایش آن به نابودی ایده‌ها، دموکراسی‌ها و ارزش‌های غربی»، «هدف حزب کمونیست برای تقویت حاکمیت این حزب و گسترش نفوذ آن در سراسر جهان» را برای دشمنی ایالات متحده با چین مطرح و تاکید می‌کنند که تنها راه برون رفت از این بن‌بست «دگرش رفتار حاکمان چین و بازگشت آنها به روحیه‌ 'اصلاح و گشایش' و آزادی‌های بیشتر است.» برخی‌ها حتی شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین، را دلیل جنگ سرد دو کشور می‌شناسند.
استفان والت: مسیر ترامپ، ایران و چین را در کنار  یکدیگر قرار داد
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / قرارداد ایران و چین
استفان والت: مسیر ترامپ، ایران و چین را در کنار یکدیگر قرار داد
استاد روابط بین‌الملل در دانشگاه هاروارد در توییتی نوشت که مسیر اتخاذی رئیس‌جمهور آمریکا باعث شده است که تهران و پکن گردهم بیایند.
استفان والت: طرفدار بهبود روابط با ایران بودم و درباره جاه طلبی چین هشدار دادم
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
استفان والت: طرفدار بهبود روابط با ایران بودم و درباره جاه طلبی چین هشدار دادم
استفان والت، استاد مشهور روابط بین‌الملل در دانشگاه هاروارد در توییتی نوشت: در سال 2016، من و «مرشایمر»طرفدار بهبود روابط با ایران بودیم و هشدار دادیم که چین، با رشد جاه‌طلبی‌هایش به‌دنبال متحد در خلیج فارس خواهد بود و ایران احتمالا در راس فهرست مدنظر چین است.
انتقاد استاد دانشگاه هاروارد از سیاست های خارجی کاخ سفید
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / ایالات متحده آمریکا / کاخ سفید / دانشگاه هاروارد / توطئه آمریکا برای عراق در بحبوحه بحران کرونا
انتقاد استاد دانشگاه هاروارد از سیاست های خارجی کاخ سفید
تهران – ایرنا -   «استفان والت» (Stephen Walt)  استاد دانشگاه «هاروارد»، با توجه به ناتوانی دولت آمریکا در مقابله با همه گیری ویروس کرونا، در توئیتی از راهبردهای کاخ سفید به خصوص در زمینه سیاست های براندازانه خارجی، انتقاد کرد.
آقای ترامپ استفاده از خشونت و تفرقه نشانه اقتدار نیست، نماد ضعف است
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / ایالات متحده امریکا / تظاهرات در امریکا / جورج فلوید / دونالد ترامپ / استفان والت
آقای ترامپ استفاده از خشونت و تفرقه نشانه اقتدار نیست، نماد ضعف است
استفان والت می نویسد: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده و جمهوریخواهان خشونت‌طلبیِ مانند تام کاتن می‌پندارند که تنها عامل مورد نیاز برای پایان دادن به اعتراضات، استفاده بیرحمانه از زور است. زور و نیروی قهری فقط گاهی و به ویژه هنگامی کارآمد است که تهدیدی واقعی علیه ثبات رژیم وجود دارد، یعنی شرایطی که بخش عمده مردم حامی دولت هستند و دولت می‌تواند روی پیروی نیروی های امنیتی از دستورات و پاسخ بیرحمانه حساب کند. اما همان‌طور که عملکرد شاه ایران و سایر حاکمان مستبد نشان داد، به کارگیری مشت آهنین می‌تواند اعتراضات صلح آمیز را به خشونت تبدیل کند، افراد بیشتری را به مخالفت و به خیابان‌ها بکشاند و سرانجام باعث چرخش سوگیری مردمیِ تشکیلات امنیتی یا انحلال آن شود.
پنج روزنه امید همه‌گیری کروناویروس
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / کورونا ویروس / شیوع کرونا در اروپا / شیوع کرونا در جهان / دونالد ترامپ / ایالات متحده امریکا / سیاست خارجی امریکا
پنج روزنه امید همه‌گیری کروناویروس
استفان والت در یادداشتی در فارن پالسی می نویسد: کووید ۱۹ بازاندیشی درباره تعهدات فرامرزی آمریکا را سرعت خواهد بخشید. در کتاب «جهنم نیت‌های خوب» گفته بودم که ایالات متحده سرانجام هژمونی لیبرال – تلاش دوحزبی برای استفاده از قدرت آمریکا در راستای ایجاد یک نظم جهانی لیبرال- را رها خواهد کرد و به راهبرد پیشین خود یعنی «موازنه فراساحلی» بازخواهد گشت. من توصیه کردم که ایالات متحده به تدریح تعهدات امنیتی مستقیمش در اروپا و خاورمیانه را کاهش خواهد داد و بر متوازن کردن چین در آسیا و سایر مناطق تمرکز خواهد کرد. به باور من ایجاد این دگرش ۲۰ سال یا بیشتر طول می‌کشد و من این کتاب را برای سرعت بخشیدن به این راهبرد نوشتم. اکنون می‌پندارم که کووید-۱۹ ما را سریع‌تر از آنچه من انتظار داشتم به آنجا خواهد رساند.
تحولات مثبتی که کرونا با وجود آمار وحشتناک خود به ما نشان داد / توقف جنگ‌ها و بهبود رژیم غذایی مردم دنیا / با موفقیت چشمگیرِ دست کم ۴ سیاستمدار زن، نگاه‌ها به زنان تغییر خواهد کرد؟ / کرنا چگونه خواسته‌های مردم در انتخابات را برجسته‌تر خواهد کرد؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۹
تحولات مثبتی که کرونا با وجود آمار وحشتناک خود به ما نشان داد / توقف جنگ‌ها و بهبود رژیم غذایی مردم دنیا / با موفقیت چشمگیرِ دست کم ۴ سیاستمدار زن، نگاه‌ها به زنان تغییر خواهد کرد؟ / کرنا چگونه خواسته‌های …
استفان والت، نظریه پرداز برجسته روابط بین الملل و استاد دانشگاه هاروارد نوشت: نیازی نیست من به شما بگویم که زندگی این روزها بسیار ناخوشایند است. اینکه عواقب منفی این همه گیری را که مدتها پس از پایان یافتن آن وجود خواهد داشت را هم به شما یادآوری کنم کمک کننده نخواهد بود. اما حتی یک رئالیست نیز می تواند در شرایط تاریک امروز بارقه‌های امید را ببیند و معتقد باشد، آنچه امروز رخ می‌دهد، می تواند در نهایت عواقب مثبتی داشته باشد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
آیا امریکا همچنان عضوی از برجام است؟
رونمایی از ترفند جدید مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا برای «عضو برجام نشان دادن امریکا»واکنش‌های منفی بسیاری را به دنبال داشته است. نکته جالب توجه آن است که رسانه‌ها و شخصیت‌های امریکایی بیش از همه نسبت به این ادعای وزیر خارجه واکنش نشان داده و بعضا او را به باد انتقاد و تمسخر گرفته‌اند. چهره‌ای مانند استفان والت، تحلیل‌گر مسائل امریکا با انتقاد از این رویکرد وزارت خارجه، ترفند مایک پمپئو را به مردی تشبیه کرد که همسر خود را طلاق داده اما پس از طلاق همچنان به دنبال امر و نهی کردن به همسرش و تعیین تکلیف برای روابطش است. در حالی که مقام‌های رسمی کشورهای اروپایی فعلا در این رابطه سکوت اختیار کرده‌اند سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در تماس تلفنی که …
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
استفان والت: تلاش پامپئو برای کلید زدن (مکانیسم ماشه) بعد از خروج از برجام، شبیه به کسی است که برای دیدار همسر مطلقه اش با دیگران تصمیم گیری می کند
«استفان والت» تحلیلگر ارشد آمریکایی، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه هاروارد و از چهره‌های شناخته شده مکتب واقعگرایی، تلاش وزیر خارجه کشورش برای توسل به «مکانیسم ماشه» در برجام را امر و نهی کردن یک فرد مطلقه به همسر سابقش خوانده است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / مایک پمپئو / ایالات متحده آمریکا / مکانیسم ماشه
استفان والت طرح پمپئو علیه ایران را به باد سخره گرفت:مانند او مثل همسر طلاق داده‌ها می ماند
فارس نوشت: «استفان والت» تحلیلگر ارشد آمریکایی، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه هاروارد و از چهره‌های شناخته شده مکتب واقعگرایی، تلاش وزیر خارجه کشورش برای توسل به «مکانیسم ماشه» در برجام را امر و نهی کردن یک فرد مطلقه به همسر سابقش خوانده است.
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / استفان والت / ویروس کرونا / دونالد ترامپ
استفان والت: ترامپ برای ماندن در قدرت همه کار می‌کند
استفان والت: از زمان انتخاب ترامپ چندین بار روندهای نگران‌کننده‌ای که توسط او ایجاد شده را توضیح داده‌ام. نادیده گرفتن این هشدارها دقیقا مانند واکنش ترامپ به کرونا می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد.
۱۳۹۹/۰۱/۲۶
کرونا و دیکتاتوری در آمریکا
استفان والت استاد دانشگاه هاروارد من از زمان انتخاب رئیس‌جمهوری دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ چندین بار روند نگران‌کننده در شیوه حکومتداری او را توضیح داده‌ام  که بی‌توجهی به هشدارها درباره این موارد می‌تواند باعث بحرانی شود که آمریکا در پی همه‌گیری کرونا شاهد آن است. مانند روزی که او گفت ویروس «از بین خواهد رفت» و فریاد زد که «همه چیز تحت کنترل است. فقط یک نفر (مبتلا)ست که از چین آمده... همه چیز درست می‌شود.» گرچه ترامپ در جهت‌دهی به خشم عمومی، شانه خالی کردن از مسئولیت و ربط دادن اشتباهات به گذشته مهارت دارد، حتی دروغ‌هایی که فاکس نیوز (شبکه مورد علاقه ترامپ) منتشر می‌کند هم نمی‌تواند تعداد رو به افزایش تلفات، …
۱۳۹۹/۰۱/۲۳ / کروناویروس / تحریم‌های آمریکا / استفان والت
ضرورت رفع تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران و پاسخ به دیدگاه واقع‌گرای انزوا محور والت
یک پژوهشگر روابط بین‌الملل گفت: استفاده از ظرفیت­‌های سازمان­‌های بین­‌المللی، مشارکت عادلانه، عدم تحمیل تحریم­‌های غیر­قانونی و مسئولیت­‌پذیری همراه با شفافیت می­‌تواند توانایی کشورها را برای مقابله با بحران­‌های بیماری­های واگیردار تقویت نماید.
۱۳۹۸/۱۲/۲۲ / شیوع کرونا در جهان / دهکده جهانی / استفان والت
استفان والت: دهکده جهانی را فراموش کنید
استفان والت، نظریه‌پرداز معروف آمریکایی در مجله فارن پالیسی به بررسی ابعاد سیاسی بحران کرونا از منظر تئوری واقع‌گرایی در روابط بین‌الملل پرداخت. او درخواست مردم از دولت‌ها را برای کنترل و مدیریت بحران ناشی از این بیماری را به منزله تضعیف فرآیند جهانی شدن و نظریه خوش‌بینانه درمورد تشکیل دهکده جهانی و کمرنگ شدن نقش دولت‌ها دانست. به اعتقاد والت، همان‌طور که رئالیسم پیش‌بینی می‌کرد نقش محوری دولت‌ها در تحولات سیاسی و بین‌المللی هیچ‌گاه از میان نمی‌رود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / استفان والت / استیضاح ترامپ / دیکتاتوری ترامپ / فارین پالیسی
روایت فارین پالیسی از خودکامگی ترامپ
به گزارش الف فارین پالیسی در مقاله به قلم "استفان والت" با بیان آن که  ترامپ در حال شکست در "آزمون دیکتاتوری" است، افزود اکنون که ترامپ در مجلس سنا – که در کنترل جمهوری خواهان است- از اتهام ارتکاب جنایت و سوء استفاده از قدرت
۱۳۹۸/۱۱/۰۲
یادداشت فارین پالیسی: مرگ سیاست ترامپ علیه ایران!
استفان والت، نظریه پرداز برجسته روابط بین الملل در فارین پالیسی نوشت: خوب، این اتفاق چندان طولی نکشید. کمتر از یک هفته از آغاز سال 2020 می گذشت و رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ موفق شد که پای در یک بحران بی معنی و خطرناک دیگر با ایران بگذارد. این نتیجه تقریباً اجتناب ناپذیر از رویکرد او به کل خاورمیانه و بویژه ایران و جلوه دیگری از ناتوانی واشنگتن در تدوین یک سیاست منسجم و مؤثر در قبال مسائل مهم جهانی است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵
یادداشت استفان والت در فارین پالیسی: چرا سیاست خارجی آمریکا نامناسب است؟ / وقتی ترامپ با مشاوران شیطانی اش، آمریکا را به سمت یک درگیری بیهوده با ایران سوق داد
همانطور که در مقاله قبلی خود گفتم، به نقطه‌ای رسیده‌ایم که سیاست امنیت خارجی و ملی در آمریکا بیشتر شبیه به هنر عملکرد اشخاص است. نتایج اقدامات ۀمریکا به هیچ عنوان در درون کشور تاثیرگذار نیست. تنها موردی که رهبران آمریکا به آن توجه دارند، نحوه دیده شدن در تلویزیون، توییتر یا در زمان انتخابات است. از آنجا که آمریکا هنوز بسیار قدرتمند و امن است، احتمالاً می‌تواند برای مدتی همچنان این راه را طی کند. البته فقط برای مدتی نه تا ابد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / ترور سردار سلیمانی / واکنش ایران به ترور سردار سلیمانی / ایران و امریکا / دونالد ترامپ / شهادت سردار سلیمانی
مرگ مغزی سیاست ترامپ در برابر تهران؛ ایران در یک زمان، مکان و با ابزاری که خودش انتخاب می کند انتقام ترور سلیمانی را می گیرد
استفان والت در یادداشتی می نویسد: ایران لاجرم پاسخ خواهد داد، درست همانطور که اگر اوضاع معکوس بود، آمریکا پاسخ می داد. ایران در یک زمان، در مکان و با ابزاری که خودش انتخاب می کند و به روش هایی این کار را خواهد کرد که حداکثر درد و خسارت سیاسی را بر آمریکا وارد کند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۶
تحلیل 2 چهره آمریکایی و عربی ضد ایرانی در باره ترور سردار سلیمانی
استفان والت استاد روابط بین‌الملل دانشگاه هاروارد در تحلیلی که در نشریه فارن‌پالیسی منتشر شد، ترور سردار قاسم سلیمانی را خطای استراتژیک دولت آمریکا خواند. او نوشت : گویی دونالد ترامپ، مایک پمپئو، وزیر خارجه و مارک اسپر، وزیر دفاع او بازیکنان شطرنجی هستند که تنها به نخستین حرکت فکر می‌کنند و به‌دلیل نگاه کوته‌بینانه نمی‌توانند این حقیقت مسلم در عرصه سیاست بین‌الملل را دریابند که نوبت حرکت طرف مقابل هم فرا می‌رسد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / تنگه هرمز / خاورمیانه / سردار حاج قاسم سلیمانی / تهران / ابومهدی المهندس / فرودگاه بین‌المللی بغداد / رژیم صهیونیستی / روزنامه نیویورک‌تایمز / شبکه الجزیره / دولت ترامپ
آسوشیتدپرس: نظامیان آمریکا دیگر در منطقه امنیت نخواهند داشت
حماقت ترامپ در ترور جنایت‌آمیز سردار حاج قاسم سلیمانی در فرودگاه بین‌المللی بغداد، با وحشت آمریکایی‌ها و بازتاب‌های وسیع در محافل رسانه‌ای غرب مواجه شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۳
استفان والت: اگر دشمن، نظامی بلندپایه ما را ترور می‌کرد چه واکنشی نشان می‌دادیم؟
یک نظریه‌پرداز مطرح آمریکایی از ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انتقاد کرده است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۱
نظریه‌پرداز ارشد آمریکایی: مواضع ترامپ درباره عراق احمقانه است
«استفان والت» تحلیلگر و نظریه‌پرداز ارشد آمریکایی در واکنش به اعتراضات ضد آمریکایی در عراق گفت: «ترامپ مانند یک شطرنج‌باز است که فکر می کند رقیبش هرگز فرصت حرکت دادن یک مهره را پیدا نمی‌کند».
۱۳۹۸/۰۸/۱۱
یاداشت استفان والت نظریه پرداز برجسته در فارین پالیسی: آمریکا برای ائتلاف با کشور‌های دیگر چه معیار‌هایی دارد؟
منتقدان سیاست خارجی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا معتقدند که او آسیب بزرگی به شبکه ائتلاف های جهانی آمریکا وارد کرده است. البته شواهد زیادی برای این ادعا وجود دارد. ترامپ به طور مکرر ارزش پیمان ناتو را زیر سوال برده است. او بارها با رهبران کشورهای دموکراتیک در اروپا، آسیا و کره شمالی مجادله لفظی داشته است. رئیس جمهور آمریکا اوایل این ماه به مهم ترین متحد کشورش در جنگ علیه گروه داعش یعنی نیروهای دموکراتیک کرد سوریه خیانت کرد. اخیرا مجله اکونومیست در سرمقاله خود نوشت که جبران کردن آسیب وارد شده به ائتلاف های منطقه ای آمریکا سال ها طول خواهد کشید.
۱۳۹۸/۰۷/۰۷
استاد دانشگاه هاروارد: ترامپ باید استیضاح شود/ او از روز اول دنبال منافع شخصی است
«استفان والت» تحلیلگر ارشد آمریکایی و استاد دانشگاه هاروارد با بیان اینکه دونالد ترامپ از روز اول ریاست جمهوری، به دنبال سود رساندن به شرکت‌های وابسته به خودش بوده است، بر لزوم استیضاح او تاکید کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۰۶
نامه استفان والت به ترامپ: وضعیت کنونی می تواند شما را درگیر جنگی کند که همیشه از آن هراس داشتید
خبر خوب این است که در حال حاضر هیچ کشوری در موقعیتی قرار ندارد که بر کشورهای دیگر چیره شود. به همین خاطر دلیلی برای حضور آمریکا در خط مقدم وجود ندارد. آمریکا باید مسئولیت تامین ثبات در منطقه را به کشورهای منطقه واگذار کند.
۱۳۹۸/۰۴/۰۵ / استفان والت / معامله قرن / رژیم صهیونیستی
استفان والت: هدف معامله قرن خرید زمان و تغییر مقصر است
استاد دانشگاه هاروارد هدف پنهان از معامله قرن را خرید زمان به نفع تداوم اشغال‎گری اسرائیل در کرانه باختری عنوان کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۸ / استفان والت / هدف نهایی آمریکا / فارن پالیسی
هدف نهایی آمریکا علیه ایران
استاد روابط بین‌الملل دانشگاه هاروارد در مقاله‌ای به‌بررسی پنج انگیزه ممکن دولت دونالد ترامپ برای در پیش گرفتن سیاست‌های کنونی علیه ایران پرداخته است. به اعتقاد او پنج گزینه «تلاش برای خشنودی برخی از طرف‌ها، دستیابی به توافق جدید، تغییر نظام سیاسی، جنگ پیشگیرانه و سیاست مهار» سناریو‌هایی است که ممکن است پشت‌پرده اقدامات کنونی کاخ‌سفید در برابر ایران باشد. والت البته تاکید می‌کند که معتقد است گزینه سیاست مهار ایران محتمل‌تر از دیگر احتمالات است به‌نحوی که دولت ترامپ تلاش دارد تا با تداوم کمپین فشار حداکثری خود ایران را وادار سازد تا دست از حمایت از شرکایش در منطقه بردارد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۷
۵ سناریوی احتمالی درباره تقابل ایران و آمریکا
اقتصادنیوز؛ «استفان والت» استاد دانشگاه هاروارد و نظریه‌پرداز برجسته روابط بین‌الملل با اشاره به اینکه اولویت اصلی سیاست‌خارجی دولت ترامپ ایران است اما پایان آن مشخص نیست، ۵ سناریوی احتمالی درباره سیاست دولت ترامپ در قبال ایران را بررسی کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۷
استفن والت:5 حدسی که می توانم در مورد اهداف پشت پرده ترامپ و بولتون علیه ایران بزنم
استفان والت نظریه پرداز مشهور روابط بین الملل در فارین پالیسی نوشت: هدف دولت ترامپ در مسئله ایران چیست؟ ماه هاست که تلاش های دولت ترامپ را داریم می بینیم، از جمله بیانیه جان بولتون مشاور امنیت ملی که از اعزام یک ناو هواپیمابر به خاورمیانه در واکنش به تهران خبر داده بود. من همچنان نمی توانم بفهمم که اینها دنبال چه هستند. این تا حدی بدین خاطر است که دونالد ترامپ از اینکه غیرقابل پیش بینی است، لذت می برد و اینکه دولت در هرج و مرج او، یا ناتوان است یا حاضر نیست که توجیه روشنی برای بسیاری از تصمیم گیری هایش ارائه کند. اگر هیچوقت به کسی نگویید که دقیقا می خواهید چه بکنید، برای سایرین دشوارتر است که در آینده شما را مقصر بدانند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۷
پایان دوره سلطه آمریکا در جهان نزدیک است
استفان والت، استاد روابط بین الملل دانشگاه هاروارد امریکا در مقاله خود برای نشریه فارن پالیسی توضیح داد که چرا ایالات متحده دارد مواضع خود را در صحنه جهانی به سرعت از دست می دهد و در نتیجه به زودی با شکست سیاسی و دیپلماتیک روبرو خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۷
هدف ، تحریم ایران بود یا سیلی به چین؟ فارن‌پالیسی: ایران تسلیم زور نمی‌شود
استفان والت، تحلیلگر آمریکایی می گوید: دوران یکجانبه گرایی به پایان رسیده و واشنگتن احتمالا آخرین کشوری است که آنرا درک خواهد کرد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۵ / آمریکا / آدینه / ناسیونالیسم / استفان والت / غنی سازی / سلاح اتمی
آینده ناسیونالیسم/ 5 پرسش مهم در روابط بین‌الملل که باید به آنها جواب داد
یک توجیه مرسوم برای نظم و تعهدات نظامی آمریکا در جهان این ادعا است که حتی کمترین حد غنی‌سازی نیز باعث خواهد شد مجموعه‌ای از دولت‌ها به تولید سلاح اتمی ترغیب شده و این مسئله تبعات بی‌ثبات‌کننده‌ای را برای جهان درپی خواهد داشت.
۱۳۹۷/۱۱/۲۸
روایت استفان والت از درماندگی لابی‌های اسرائیلی در آمریکا
دیپلماسیایرنا نوشت: استاد دانشگاه هاروارد، سیاست های رژیم صهیونیستی در اشغال فلسطین و از بین بردن جمعیت در غزه را موجب کاهش حمایت در آمریکا دانست و گفت: تنها راه باقی مانده لابی های طرفدار اسرائیل برای بقای این حمایت، تحقیر و بی اعتبار کردن کسانی است که واقعیات را بگویند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •