چهارشنبه, ۱۸ تیر, ۱۳۹۹ / 8 July, 2020
اقتصاددان
آمریکا در مسیر مرحوم شوروی؟!
۱۷ ساعت قبل
آمریکا در مسیر مرحوم شوروی؟!
در اواخر دهه ۱۹۶۰، رابرت آ. موندل اقتصاددان سه پیش بینی را مطرح کرد: اتحاد جماهیر شوروی از هم خواهد پاشید. اروپا یک واحد پول را اتخاذ می‌کند. دلار می‌تواند وضعیت خود را به عنوان ارز غالب بین المللی حفظ کند. با توجه به اینکه نظام استاندارد طلا مدت کمی پس از پیش بینی موندل فرو ریخت و باعث افت ارزش دلار شد، به نظر می‌رسید که پیش بینی‌های وی نادرست هستند. اما سپس معلوم شد که موندل در هر سه مورد درست پیش بینی کرده است.
بازخوانی نامه حمایتی ۱۶۳ اقتصاددان از حسن روحانی/ اگر روحانی رأی نیاورد تورم، رکود عمیق، فقر و فساد گسترده متجلی خواهد شد!
۲۶ ساعت قبل / اقتصاددانان حامی روحانی / رکود اقتصادی / محسن رنانی / دولت دوازدهم / دولت روحانی / حسین راغفر / برجام
بازخوانی نامه حمایتی ۱۶۳ اقتصاددان از حسن روحانی/ اگر روحانی رأی نیاورد تورم، رکود عمیق، فقر و فساد گسترده متجلی خواهد شد!
خواندن مجدد نامه حمایت ۱۶۳ اقتصاددان از حسن روحانی در انتخابات سال ۱۳۹۶ و استدلال‌های مطرح‌شده در آن نامه و چشم‌اندازی که آنها از اقتصاد ایران در دولت دوازدهم ترسیم کردند، اکنون مایه عبرت است.
بورس؛ متهم یا قربانی
۲۷ ساعت قبل
بورس؛ متهم یا قربانی
نامه 25 اقتصاددان به دولت و بانک مرکزی برای هشدار نسبت به وضعیت بورس و اقدامات پیشنهادی برای کنترل شرایط فعلی، اظهارنظر مخالفان و موافقان را به همراه داشت. نامه‌ای که از ابتدا تا انتها خبر از بحرانی می‌دهد که دیر یا زود گریبان بورس و دولت را خواهد گرفت و مخالفانی که چنین برداشت‌هایی را عاملی برای تخریب بورس می‌دانند.
افزایش نرخ ارز منشاء تورم ایران
۳۹ ساعت قبل
افزایش نرخ ارز منشاء تورم ایران
یک کارشناس اقتصادی معتقد است که افزایش نرخ رشد نقدینگی و پایه پولی در ماه‌های اخیر سیاست اکثر بانک‌های مرکزی دنیا برای مقابله با آثار اقتصادی شیوع بیماری کرونا بوده و داده‌ها و مبانی اقتصاد ایران تصویری از تورم‌های بالا را در شرایط فعلی نشان نمی‌دهد. همچنین، این اقتصاددان منشاء تورم در ایران را رشد نرخ ارز می‌داند نه نقدینگی.
۲ روز قبل
اقتصاد در خطر ونزوئلایی شدن؟
کیمیا نجفیاین ‌روزها در شرایطی که اقتصاد ایران آشفته شده و با افزایش نقدینگی، رشد نرخ ارز و تورم مواجه است زمزمه‌هایی از خطر ونزوئلایی شدن اقتصاد ایران از گوشه وکنار به گوش می‌رسد. مطرح شدن این مسئله نظرات متفاوت کارشناسان و تحلیلگران را برانگیخته است. عده‌ای از تحلیلگران بر این باورند که اقتصاد ایران امکان حرکت به سمت ونزوئلایی شدن را دارد و این خطر در کمین کشور است. در مقابل هستند کارشناسانی که معتقدند ظرفیت‌های کشور مانع بزرگی است که از ونزوئلایی شدن اقتصاد جلوگیری می‌کند و باید با استفاده از ظرفیت‌ها هر احتمالی را از بین ببریم. حال با توجه به این نظرات باید دید که چقدر ممکن است اقتصاد ایران هم‌سو با اقتصاد ونزوئلا شود؟ جهش‌های هر روزه شاخص بورس در کنار افزایش قیمت طلا، دلار، خودرو و مسکن …
۲ روز قبل
جهش دوباره بخش خصوصی غیرنفتی امارات
براساس تحقیقات، رشد بخش خصوصی غیرنفتی امارات متحده عربی در ماه ژوئن برای نخستین بار در سال‌جاری، پس از ماه‌ها افت ناشی از قرنطینه مرتبط با کرونا، احیا شد.به گزارش «ایبِنا» از رویترز، شاخص مدیران خرید برمبنای تنظیمات فصلی که بخش تولید و خدمات را پوشش می دهد، از 7/ 46 واحد در ماه مه به 4/ 50 در ماه ژوئن افزایش پیدا کرد؛ گذر از حد فاصل ۵۰ واحد به معنی حرکت در مسیر رشد است.«دیوید اوون» اقتصاددان شرکت آی‌اچ‌اس مارکیت گفت: شاخص مدیران خرید امارات با 4/ 50 واحد در ژوئن نخستین نشانه‌های مرحله احیا را در بخش خصوصی غیرنفتی بروز داده است.
دولت روحانی رکورد دوران مصدق در اقتصاد بدون نفت را شکست
۲ روز قبل
دولت روحانی رکورد دوران مصدق در اقتصاد بدون نفت را شکست
روزنامه ایران در گفت و گو با سعید لیلاز اقتصاددان و تحلیلگر مسائل سیاسی در ارزیابی وضعیت کشور و عملکرد دولت آورده است: رکورد دوران مصدق در اقتصاد بدون نفت در دولت روحانی شکسته شد.
۳ روز قبل
سود برابرتر ثروتمندان از رشد بازارها
کیمیا نجفیاین روزها بازارهای اقتصادی از جمله سکه، طلا، ارز و بورس هم‌زمان رشد و افزایش قیمت را تجربه کرده و روزبه‌روز جذابیت بیشتری نزد سرمایه‌گذاران خرد و کلان پیدا می‌کنند و ما شاهد هستیم که نقدینگی‌ با سرعتی بالا روانه بخش‌های سودده در اقتصاد شده است. حرکتی که به گفته بسیاری از تحلیلگران می‌تواند اقتصاد را به پدیده تورم برساند.اخیرا برخی از بازارهای اقتصادی بر مدار صعود قرار گرفته‌اند و این صعودی شدن به روند سرمایه‌گذاری‌ها سرعت بخشیده است. اما نکته‌ای که مورد توجه بسیاری از تحلیلگران قرار گرفته تورم به وجود آمده پس از جذب نقدینگی توسط یکی از بازارهای اقتصادی است. به عقیده‌ای آنها هنگامی که یک بازار اقتصادی با هجوم نقدینگی روبه‌رو می‌شود قیمت‌ها در آن بخش افزایش یافته و این بازار با پدیده‌ای …
خطر افزایش نقدینگی و رشد پایه پولی در فصل بهار برای اقتصاد ایران
۳ روز قبل / افزایش نقدینگی / رشد پایه پولی / رشد نقدینگی / افزایش تورم / اقتصاد ایران
خطر افزایش نقدینگی و رشد پایه پولی در فصل بهار برای اقتصاد ایران
این اقتصاددان نهادگرا با تاکید بر اینکه راهکار دولت برای کنترل نرخ تورم انتشار اوراق بدهی است، بیان داشت: قرار است تا پایان سال دولت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی چاپ کند، اما به دلیل اینکه نرخ این اوراق برای مردم جذاب نیست، به نظر می‌رسد در خوشبینانه‌ترین حالت تنها یک سوم از این اوراق به فروش رود، از سویی اگر این موضوع محقق شود، دولت با توجه به کسری بودجه حداقل ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی با وجود فروش این اوراق بدهی، مجبور می‌شود دوباره به استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول روی بیاورد که نتیجه این امر نیز دوباره افزایش حجم نقدینگی و رشد پایه پولی خواهد بود.
حسین راغفر: تحریم ها برای عده ای خاص در داخل کشور منفعت دارد
۳ روز قبل / اقتصاد ایران / تحریم اقتصادی / فساد اقتصادی-مبارزه با مفاسد اقتصادی
حسین راغفر: تحریم ها برای عده ای خاص در داخل کشور منفعت دارد
حسین راغفر اقتصاددان در گفت وگو با روزنامه اعتماد در باره تحریم، رانت و امضای طلایی سخن گفته است.
اقتصاددان آمریکایی: سیسم مالی آمریکا در حال فروپاشی/اقتصاد چین ۲۰۲۰ جای آمریکا را می‌گیرد
۴ روز قبل
اقتصاددان آمریکایی: سیسم مالی آمریکا در حال فروپاشی/اقتصاد چین ۲۰۲۰ جای آمریکا را می‌گیرد
یک اقتصاددان آمریکایی عقیده دارد آمریکا به همراه انگلیس، فرانسه و ایتالیا به شدت از رکود اقتصاد جهان ناشی از همه گیری ویروس کرونا ضربه خواهند خورد و چین کمترین تاثیر را خواهد دید و اقتصاد برتر جهان خواهد شد.
راهی برای کاهش بدهی بزرگترین بدهکار بانکی
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / بدهی‌های دولت / بانک مرکزی / بانک ها / کسری بودجه / اقتصاددان / نقدینگی / اقتصاد
راهی برای کاهش بدهی بزرگترین بدهکار بانکی
در حالیکه وضعیت بدهی دولت به نظام بانکی در پایان سال گذشته نشان از رشد آن دارد، یک کارشناس اقتصادی ضمن اعلام اینکه عامل اصلی بدهی‌های دولت به نظام بانکی کسری بودجه است؛ راهکارهایی برای کاهش یا تسویه این بدهی‌ها مبتنی بر چگونگی تامین کسری بودجه ارائه کرد.
پیش بینی و تحلیل حال و روز و آینده «بورس» از نگاه یک اقتصاددان
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / بازار سرمایه / بورس / بورس ایران / پیش بینی آینده بورس / پیش بینی بورس / تحلیل آینده بورس / تحلیل اقتصاددان
پیش بینی و تحلیل حال و روز و آینده «بورس» از نگاه یک اقتصاددان
شفقنا- یک اقتصاددان ضمن بررسی وضعیت اقتصادی کشور، با تاکید بر اینکه رشد اقتصاد در ایران منفی است، اظهار کرد: با توجه به این رشد منفی، رونق بازار سرمایه و ارزش معاملاتی آن که روزانه به بیش از ۱۰...
رمزگشایی مسعود نیلی از رونق بازار بورس
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / مسعود نیلی / اقتصاددان / بورس
رمزگشایی مسعود نیلی از رونق بازار بورس
مسعود نیلی اقتصاددان در یادداشتی می نویسد: مدتی است که دو تصویر متضاد در قاب اقتصاد ایران جلوه‌نمایی می‌کند. در حالی‌که بنگاه‌های اقتصادی در تقلای حیات و ممات، فشار‌های کمرشکنی را تحمل می‌کنند و آینده روشنی برای خود نمی‌بینند، ارزش سهام آ‌نها به صورت جهشی افزایش پیدا می‌کند. در یک طرف رشد‌های «سالانه» صفر یا منفی تولید و رشد‌های منفی بزرگ سرمایه‌گذاری قرار دارد و در طرف دیگر رشد‌های «روزانه» بالا و مثبت ارزش سهام آنها! داستان چیست؟ چرا مزاج بنگاه‌ها بلغمی است و مزاج بورس صفراوی؟
آینده بورس به کدام سمت می‌رود؟ | بازار سرمایه حباب دارد؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
آینده بورس به کدام سمت می‌رود؟ | بازار سرمایه حباب دارد؟
یک اقتصاددان ضمن بررسی وضعیت اقتصادی کشور، با تاکید بر اینکه رشد اقتصاد در ایران منفی است، اظهار کرد: با توجه به این رشد منفی، رونق بازار سرمایه و ارزش معاملاتی آن که روزانه به بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد، باید حبابی باشد. اگر این چنین نبود رشد اقتصادی منفی نداشتیم.
تحلیل یک کارشناس از حال و روز و آینده بورس / با رشد منفی اقتصاد رشد مثبت بورس حبابی است
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / بازار سرمایه / بورس
تحلیل یک کارشناس از حال و روز و آینده بورس / با رشد منفی اقتصاد رشد مثبت بورس حبابی است
یک اقتصاددان ضمن بررسی وضعیت اقتصادی کشور، با تاکید بر اینکه رشد اقتصاد در ایران منفی است، اظهار کرد: با توجه به این رشد منفی، رونق بازار سرمایه و ارزش معاملاتی آن که روزانه به بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد، باید حبابی باشد. اگر این چنین نبود رشد اقتصادی منفی نداشتیم. یکی از دلایلی که این بازار فعلا مورد توجه دولت قرار دارد، این است که از این بابت مالیات می گیرد. درواقع دولت از هر معامله‌ای در بازار سهام نیم درصد مالیات می‌گیرد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
سختی‌های عبور از دست‌اندازهای مسیر صادرات
کیمیا نجفیدر گذشته اتکا به صادرات نفتی از ویژگی‌های خاص اقتصاد ایران بود، اما با چالشی به نام تحریم رفته رفته رویکردهای تجاری رنگ دیگری به خود گرفت و صادرات غیرنفتی بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرد. این اهمیت در حالی مطرح می‌شود که کرونا این‌ روزها بلای جان تجارت شده است، حالا تحریم از یک طرف و کرونا از سوی دیگر فعالیت تجاری از جمله صادرات را با مشکلات بیشماری روبه‌رو کرده است.این‌ روزها با توجه به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، توسعه صادرات غیرنفتی از جمله اولویت‌های کشور به شمار می‌رود. به همین دلیل دولت در راستای افزایش صادرات غیرنفتی سعی دارد با اعمال سیاستگذاری‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و حمایت‌هایی در راستای دستیابی به هـدف توسـعه صادرات غیرنفتی گام بردارد. هرچند رئیس جمهور بارها از تراز مثبت صادرات …
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
تصمیم‌ اشتباه در تعیین قیمت گندله و کنسانتره منجر به بحران می‌شود / تعیین قیمت بر اساس قیمت جهانی اشتباه است
بهمن آرمان، اقتصاددان هشدار داد: اگر خروجی جلسه فردا برای تعیین قیمت کنسانتره و گندله در حد انتظار سهامداران نباشد، برای دارندگان سهام عدالت و سهامداران مستقیم شرکت‌های زنجیره فولاد به یک بحران تبدیل خواهد شد.
فاکتورهای رقابت‌پذیری کالای داخلی و خارجی/ آیا محدودیت واردات به اقتصاد مولد کمک می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
فاکتورهای رقابت‌پذیری کالای داخلی و خارجی/ آیا محدودیت واردات به اقتصاد مولد کمک می‌کند؟
ایلنا: یک اقتصاددان گفت: در شرایطی که ما تحریم می‌شویم، واردات کالا که اغلب کالاهای ضروری هستند، از طرف کشورهای تحریم‌کننده با مشکل مواجه می‌شود اما آنچه اهمیت دارد…
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
مدیران رانتی مانع اصلی خروج دولت از بنگاهداری
[یزدان مرادی] اصلی‌ترین دلیلی که باعث شده خروج دولت از بنگاهداری با کُندی همراه باشد، تلاش برخی گروه‌ها در بدنه مدیریتی کشور برای حفظ منافع اقتصادی–سیاسی‌شان است. این گروه‌ها در سطوح مختلف مدیریتی جای گرفته‌اند و اگر واگذاری‌ها به شکل اصولی انجام شود، منافع‌شان به خطر می‌افتد. نکته قابل توجه این است که واگذاری‌ها باید با همکاری آنها اتفاق‌بیفتد، اما عملا چون پای تضاد منافع در میان است، برنامه‌ها ابتر می‌ماند؛ حتی در شرایطی که قانون بر اجرای آن تأکید داشته و رئیس‌جمهوری هم بارها عملی‌شدن آن را گوشزد  کرده باشد. روز گذشته حسن روحانی برای چندمین بار طی روزهای اخیر بر اجرای سریع‌تر سیاست «فروش اموال مازاد …
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
کاهش سود بانکی برای تقویت بازار‌های موازی!
اقتصاددانان و کارشناسان بانکی معتقدند که کاهش نرخ سود سپرده‌ها این سیگنال را به مردم می‌دهد که در حال حاضر نگه داشتن سرمایه‌شان به شکل ریال بازدهی نخواهد داشت و باید پول را از سپرده‌ها خارج کنند و به سراغ بازار‌های موازی بروند که این تصمیم تبعات تورمی خواهد داشت.سروصدای کاهش نرخ سود بانکی به ۱۵ درصد نگرانی سپرده گذاران بانکی را تشدید کرد تا جایی که با خارج کردن سرمایه‌های خود، به دنبال بازار دیگری برای سرمایه‫گذاری هستند.به گزارش اقتصاد ۲۴، فرمان کاهش نرخ سود بانکی از ساختمان میرداماد صادر شده است. بانک‌ها در یک توافق دسته‌جمعی تصمیم گرفته‌اند که نرخ سود را به همان ۱۵ درصد مصوب شورای پول و اعتبار کاهش دهند و زمینه را برای پایین آوردن نرخ پول در شعب خود فراهم کنند. هرچند بانک‌ها به دلیل نرخ سود …
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
کاهش دوباره رشد اقتصادی جهان
صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی جهان را مجددا کاهش داد. به گزارش ایسنا، صندوق بین‌المللی پول با اشاره به تداوم بحران اقتصادی ایجادشده ناشی از کرونا، پیش‌بینی خود از متوسط رشد اقتصادی امسال کشورهای جهان را به منفی ۴.۹‌درصد کاهش داد. این نهاد در گزارش قبلی خود متوسط رشد اقتصادی منفی 3‌درصد را پیش‌بینی کرده بود. به گفته صندوق بین‌المللی پول، این بحران که از رکود فراگیر دهه ۱۹۳۰ تاکنون بی‌سابقه بوده، خسارت‌های قابل توجهی به اقتصاد جهانی وارد کرده و اوضاع در مقایسه با دوماه پیش وخیم‌تر شده است. برآوردهای صندوق بین‌المللی پول مشابه برآوردی است که چند هفته پیش توسط بانک جهانی ارایه شده بود:   این بانک نیز متوسط رشد …
احتمال ریزش دلار چقدر است؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / دلار آمریکا / قیمت دلار / اقتصاد جهانی / ارز جهانی
احتمال ریزش دلار چقدر است؟
استفان روچ اقتصاددان در هفته‌های اخیر بار‌ها نسبت به نزدیک شدن به پایان عصر سلطه دلار و هژمونی آن به عنوان ارز ذخیره جهانی هشدار داده است.
خروج یک اقتصاددان دیگر از کاخ سفید ترامپ
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / کاخ سفید
خروج یک اقتصاددان دیگر از کاخ سفید ترامپ
توماس فیلیپسون، مشاور اقتصادی ارشد رئیس‌جمهوری آمریکا اواخر ژوئن کاخ سفید را ترک می‌کند و بدین ترتیب او دومین اقتصاددانی می‌شود که قصد دارد این تابستان از کاخ برود.
قیمت سکه و ارز حباب نیست / بانک مرکزی مداخله کند
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / استانی-اقتصادی / اخبار اقتصادی - خوزستان / بازار سکه و ارز / ارز / سکه
قیمت سکه و ارز حباب نیست / بانک مرکزی مداخله کند
یک اقتصاددان گفت: قیمت سکه و ارز در بازار اصلا حباب نیست و تحت تاثیر واقعیت‌های موجود این افزایش قیمت‌ها رخ داده است.
یک اقتصاددان مهمان کافه‌خبر/ سوال شما چیست؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / ارز / بازار طلا و ارز / بورس تهران / سکه و طلا
یک اقتصاددان مهمان کافه‌خبر/ سوال شما چیست؟
سیامک قاسمی، کارشناس ارشد بازارهای پولی و مالی امروز مهمان کافه‌خبر است.
تئوریسین احمدی‌نژاد یا منتقد همه دولت‌ها؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / محمود احمدی‌نژاد / جمشید پژویان
تئوریسین احمدی‌نژاد یا منتقد همه دولت‌ها؟
برای این که اسم پژویان را به عنوان اقتصاددان منتقد کل دولت‌ها مخدوش کنند شایعه کردند که من مشاور احمدی‌نژاد هستم؛ در حالی که هیچ کس به اندازه من از سیاست‌های اقتصادی احمدی‌نژاد انتقاد نکرد. من علناً به احمدی‌نژاد گفتم شما این کاره نیستید! بله من در دوران احمدی‌نژاد رئیس شورای رقابت شدم چون شورای رقابت مثل بچه من بود و من خودم برای تشکیل آن در دولت اصلاحات تلاش بسیاری کردم.
وزیر علوم درگذشت دکتر پژویان، اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبایی را تسلیت گفت
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
وزیر علوم درگذشت دکتر پژویان، اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبایی را تسلیت گفت
ایلنا: منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، با صدور پیامی خطاب به رئیس دانشگاه علامه طباطبائی، درگذشت جمشید پژویان، عضو هیئت علمی این دانشگاه را تسلیت گفت.
درگذشت طراح هدفمندی یارانه‌ها | او احمدی‌نژاد را یک نئولیبرالیست می‌دانست
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
درگذشت طراح هدفمندی یارانه‌ها | او احمدی‌نژاد را یک نئولیبرالیست می‌دانست
یک قربانی دیگر ویروس کووید-۱۹ از بدنه آکادمیک کشور. جمشید پژویان اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی روز گذشته بر اثر ابتلا به این بیماری و نارسایی کلیوی در بیمارستان کیان تهران درگذشت.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
درگذشت طراح هدفمندی یارانه‌ها
گروه اقتصادی: یک قربانی دیگر ویروس کووید-19 از بدنه آکادمیک کشور. جمشید پژویان اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی روز گذشته بر اثر ابتلا به این بیماری و نارسایی کلیوی در بیمارستان کیان تهران درگذشت. درست مانند فریبرز رییس دانا، اقتصاددان مشهور ایرانی که در ماه ابتدایی سال بر اثر ابتلای به این بیماری جان خود را از دست داد. گرچه این دو تن از این نظر به یکدیگر شباهت دارند اما در عرصه علمی و جامعه دانشگاهی راه‌شان جدا بود. رییس دانا، ‌در شب 29 آذر ماه 1389، ‌زمان اجرای هدفمندی یارانه‌ها، در گفت‌وگویی تلویزیونی به این برنامه تاخت و آن را زمینه‌ساز ساختاری شدن فقر و گداپروری مردم خواند. درست در جایی که از پژویان به عنوان «طراح برنامه بزرگ جراحی اقتصادی …
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
سمفونی زیدان
ژاک آتالی، اقتصاددان مشهور فرانسوی، معتقد است که برای فهم جهان تنها نباید در آن نگریست چراکه جهان تنها برای دیدن نیست بلکه برای شنیدن نیز هست‌. مطابق باورآتالی، برای شناخت جوامع تنها نباید به دیدن بسنده کرد بلکه باید از زاویه صدا نیز به جهان نگریست. اما در فوتبال چطور؟ در فوتبال که زیبایی‌ها ازتصاویر می‌رویند، صدا چه جایگاهی دارد؟ آیا می‌توان فوتبال را از زاویه صدا نگریست؟ می‌توان پاسخ این پرسش را آری دانست. فارغ از صدای تماشاگران، سوت‌کشیدن‌های داور یا مکالمات میان‌ بازیکنان با یکدیگر و با سرمربی، صدایی که از فوتبال می‌روید و می‌تواند زیبایی‌‌های بیشتری از آن را آشکار کند، موسیقی حرکات یک اسطوره فوتبال است؛ موسیقی حرکاتِ زین‌الدین …
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
جمشید پژویان درگذشت
جمشید پژویان اقتصاددان و رئیس سابق شورای رقابت بدلیل ابتلا به بیماری کرونا درگذشت. دکتر جمشید پژویان، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی و رئیس سابق شورای رقابت صبح دیروز به‌دلیل ابتلا به بیماری کرونا درگذشت. وی در دولت دهم با تأسیس شورای رقابت، ریاست این شورا را به‌عهده داشت. جمشید پژویان استاد 68‌ساله اقتصاد دانشگاه تهران، فارغ‌التحصیل مدرسه دارالفنون و فارغ‌التحصیل مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه ایالتی یوتای آمریکا بود. گروه اقتصادی روزنامه «توسعه ایرانی»، فقدان این استاد اقتصاد دانشگاه را به خانواده آن مرحوم و جامعه دانشگاهی کشور تسلیت می‌گوید و برای آن مرحوم غفران الهی و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارد.
در رثای اقتصاددان موفق
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / جمشید پژویان
در رثای اقتصاددان موفق
شاید دکتر پژویان را بتوان موفق‌ترین یا یکی از موفق‌ترین اقتصاددانان معاصر قلمداد کرد زیرا توانست به رغم موضع‌گیری سخت و منفی عموم سیاستمداران ایرانی نسبت به اقتصاددانان، این سد ذهنی را بشکند و بتواند به یکی از آنها که اتفاقا از سرسخت‌ترینها نیز بوده نزدیک شده و با او گفتگو کند و به هدایت جریان سیاست‌گذاری یاری رساند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
تاکید اقتصاددانان ژاپنی به لغو المپیک
دو اقتصاددان ژاپنی اعلام کردند با عدم کشف واکسن ویروس کرونا بعید به نظر می‌رسد بازی‌های المپیک توکیو برگزار شود. این بازی‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا یک سال به تعویق افتاد. هیروکو اوگیوارا و تاکورو موریناگا دو اقتصاددان ژاپنی در گفت‌وگو با Nikkei Sports تاکید کردند آنها هیچ شانسی را برای برگزاری بازی‌ها نمی‌بینند. آنها همچنین از عدم حضور مسافران خارجی در ژاپن و تاثیر آن بر اقتصاد این کشور ابراز نگرانی کردند. اوگیوارا در این باره عنوان داشت:«معمولا یک تا سه سال طول می‌کشد واکسن‌ها تولید شود و اگر این واکسن کشف شود در مدت کوتاه همه مردم جهان نمی‌توانند از آن استفاده کنند. معتقدم یک تا سه سال زمان لازم است اقتصاد بهبود بیابد.» وی همچنین تاکید …
حسین راغفر اقتصاددان نهادگرا: 
طبقه متوسط در حال
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
حسین راغفر اقتصاددان نهادگرا: طبقه متوسط در حال "محو شدن" است
این استاد دانشگاه گفت: در حال حاضر در شمال تهران برج می‌سازند، متری ۱۵۰ میلیون تومان، پول این خانه را چه کسی می‌خواهد پرداخت کند، در حالی که در جنوب شهر افراد برای امرار معاش کودکان خود را می‌فروشند، معلوم است که در چنین شرایطی جامعه آرام نخواهد بود، روز به روز بر شدت فاصله طبقاتی افزوده شده و طبقه متوسط در حال نابودی و محو شدن است.
پیش بینی سقوط ۳۵ درصدی ارزش دلار توسط اقتصاددان آمریکایی
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / قیمت دلار
پیش بینی سقوط ۳۵ درصدی ارزش دلار توسط اقتصاددان آمریکایی
اقتصاددان دانشگاه ییل آمریکا گفت: دوره رونق دلار آمریکا رو به پایان است و این ارز به زودی ۳۵ درصد از ارزش خود را در برابر سایر رقبایش از دست می دهد.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
سیگنال اشتباه بازار ارز از قطعنامه شورای حکام علیه ایران
گروه اقتصادی|  همزمان با سیر کردن قیمت دلار در میانه کانال 18 هزار تومانی در بازار آزاد، نرخ دلار در صرافی‌های وابسته به بانک مرکزی نیز به این کانال ورود کرده است. نرخ دلار که در اول هفته گذشته به‌تازگی وارد کانال 18 هزار تومانی شده بود، در پایان هفته تا 18850 تومان نیز بالا رفت تا رکورد جدیدی را خلق کند؛ رکوردی که از شهریور ماه 1397 بی‌سابقه بوده است.  همزمانی رخداد با قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، فضایی را فراهم کرد تا سفته‌بازان و دلالان بازار ارز نیز در روزهای تعطیلی آخر هفته گذشته، نرخ دلار را در آستانه 19 هزار تومان قرار دهند؛ اتفاقی که به گفته فعالان بازار ارز، ریشه در اثر روانی صدور قطعنامه‌های ضدایرانی داشته و احتمالا اثر موقتی …
جایزه صلح آلمان برای فیلسوف هندی
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / آلمان / هند / بازار کتاب / کتابفروشی
جایزه صلح آلمان برای فیلسوف هندی
مهر نوشت: جایزه مهم صلح کتاب‌فروشان آلمان، امسال به آمارتیا سن، فیلسوف و اقتصاددان هندی برنده جایزه نوبل، اهدا می‌شود.
فیلسوف هندی برنده جایزه صلح کتابفروشان آلمان شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / فیلسوف / نویسنده جهانی / جایزه ادبی / آلمان
فیلسوف هندی برنده جایزه صلح کتابفروشان آلمان شد
جایزه مهم صلح کتابفروشان آلمان امسال به آمارتیا سن فیلسوف و اقتصاددان هندی برنده جایزه نوبل، اهدا می‌شود.
رییس اسبق فدراسیون فوتبال: قرارداد ویلموتس تاسف بار است
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / حسین راغفر
رییس اسبق فدراسیون فوتبال: قرارداد ویلموتس تاسف بار است
تهران- ایرنا- رییس اسبق فدراسیون فوتبال و اقتصاددان گفت: قرارداد با مارک ویلموتس‌ آسیب بزرگ برای ورزش ایران و تاسف‌بار است.
تخمین نقدینگی و پیش‌بینی بازار مسکن و طلا در سال جاری
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / اقتصاد / اقتصاددان / تورم / نقدینگی / بورس
تخمین نقدینگی و پیش‌بینی بازار مسکن و طلا در سال جاری
یک کارشناس اقتصادی نقدینگی امسال را یک میلیون میلیارد تومان تخمین زد و همچنین ضمن پیش‌بینی بازار طلا و مسکن، گفت: در بورس نباید هر پول و سرمایه‌ای وارد شود و حق ندارید که کسب‌وکار خود را تعطیل و وارد بورس کنید، زیرا این امر به ضرر اقتصاد تمام می‌شود بلکه باید پس‌اندازهای خنثی، پول‌های کوچک، حجیم و خنثی وارد بازار سرمایه شوند.
نرخ منفی رشد اقتصادی با وجود تحریم نفتی قابل پیش‌بینی بود
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / تحریم / مرکز آمار ایران / تحریم نفتی / عبدالناصر همتی / إیران / بانک مرکزی / رشد اقتصادی / نفت / عبد الناصر همتی
نرخ منفی رشد اقتصادی با وجود تحریم نفتی قابل پیش‌بینی بود
تهران- ایرناپلاس- یک اقتصاددان معتقد است با وجود تحریم‌هایی که بر میزان درآمدهای ارزی ناشی از فروش نفت تأثیر گذاشته، ارقام منفی بزرگ‌تر از آنچه برای رشد اقتصادی اعلام ‌شده نیز نباید تعجب‌برانگیز باشد.
خاندوزی بهترین گزینه برای مرکز پژوهش‌های مجلس است
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / رئیس مرکز پژوهش‌ها / سید احسان خاندوزی / مجلس یازدهم / محمدباقر قالیباف / مرکز پژوهش های مجلس
خاندوزی بهترین گزینه برای مرکز پژوهش‌های مجلس است
جمعی از اساتید دانشگاه‌ها در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد احسان خاندوزی برای ریاست مرکز پژوهش‌ها، وی را یک اقتصاددان جوان و انقلابی که تجربه‌های علمی-دانشگاهی، سیاستگذاری که سابقه مدیریتی موفق را در عرصه‌های مختلف داشته برشمردند.
محسن رنانی:انتخابات 400 مانند انتخابات 1388 زلزله سیاسی در کشور ایجاد خواهد کرد
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / رقابت انتخاباتی / محمود احمدی‌ نژاد / انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم
محسن رنانی:انتخابات 400 مانند انتخابات 1388 زلزله سیاسی در کشور ایجاد خواهد کرد
بررسی تحولات دهه گذشته ایران از منظر سیاسی و اجتماعی، محور گفت وگویی است که روزنامه شرق با محسن رنامی اقتصاددان انجام داده است.
شرط‌هایی که لازمند ولی کافی، نه!
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / نقدینگی / اقتصاد / اقتصاددان / حجم نقدینگی / رشد نقدینگی / بانک مرکزی
شرط‌هایی که لازمند ولی کافی، نه!
درحالیکه رئیس کل بانک مرکزی معتقد است که عرضه سهام شرکت‌های دولتی و انتشار اوراق بدهی رشد نقدینگی در سال‌جاری را کم می‌کند، یک کارشناس اقتصادی می‌گوید این دو عامل برای کاهش رشد نقدینگی لازم است ولی کافی نیست و این امر به عواملی همچون تامین و کنترل کسری بودجه، استقراض نکردن دولت از منابع بانکی، استقرار نظام نظارتی بر بانک‌ها که مانع خلق نقدینگی شود و کنترل و کاهش نرخ سود بانکی نیاز دارد.
درخواست از نمایندگان حقوقدانان و اقتصاد‌دان برای عضویت در کمیسیون بهداشت
۱۳۹۹/۰۳/۲۳ / نمایندگان مجلس / مجلس
درخواست از نمایندگان حقوقدانان و اقتصاد‌دان برای عضویت در کمیسیون بهداشت
نماینده مردم زاهدان در مجلس از تعیین ترکیب اعضای کمیسیون تخصصی طی امروز و فردا خبر داد و از نمایندگان حقوقدان و اقتصاددان خواستار عضویت در این کمیسیون شد.
بدهکاری ۳۵۰ هزار میلیاردی دولت به بازنشستگان/ چگونه تورم کم می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / بودجه / سازمان امور مالیاتی / مالیات / اقتصاد / اقتصاددان / صندوق بازنشستگی / بازار سرمایه / بورس / نقدینگی / تورم
بدهکاری ۳۵۰ هزار میلیاردی دولت به بازنشستگان/ چگونه تورم کم می‌شود؟
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت حدود ۳۵۰ هزار میلیارد تومان به کارکنان و بازنشستگان و صندوق‌های بازنشستگی بدهکار است، گفت: هر قدر که بازار سرمایه پولی بیشتری را جذب کنم میزان تورم در کشور کاهش پیدا می‌کند و در عین حال شرکت‌های مختلف وضعیت خوبی را پیدا می‌کنند و به چرخه تولید کمک می‌کنند.
اختیارات بیشتر به مرد در سایه دولت/ مجوز روحانی به واعظی برای عزل و نصب‌های سیاسی و اقتصادی!
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / اختیارات محمود واعظی / حسن روحانی / دولت دوازدهم / رئیس دفتر رئیس جمهور / محمود واعظی
اختیارات بیشتر به مرد در سایه دولت/ مجوز روحانی به واعظی برای عزل و نصب‌های سیاسی و اقتصادی!
«خبر رسیده که طی روزهای اخیر، دولت در نامه‌ای به همه اعضای کابینه، تصریح کرده است که "تغییر و جابجایی مدیران ارشد ملی و استانی و بنگاه های بزرگ، با هماهنگی دفتر رییس جمهور انجام شود."» دستور جدید روحانی حاوی یک نکته جدید هست و آنهم اختیارات ویژه رییس دفتر رییس جمهور در حوزه‌های اقتصادی است؛ چیزی که حتی در دوران ریاست محمد نهاوندیان اقتصاددان نیز مجوز آن صادر نشده بود.
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
سایه بلند پول‌های کثیف
گروه اجتماعی| در لابه‌لای حرف‌های محسن بهاروند، معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزیر امور خارجه که با خبرگزاری صدا و سیما در مورد حادثه آتش‌سوزی خودروی حامل اتباع افغان و مرگ سه نفر از آنها و البته ماجرای رودخانه هریرود صحبت کرده بود، عنوان شد: ‌«در سال ۵۰۰ هزار نفر تردد غیرقانونی از سمت مرزهای شرقی به ایران دارند و مرزبانی ایران فقط آنها را دستگیر و در نهایت آنان را اخراج می‌کند.» منابعی که بر روی روند ورود غیرقانونی و پول‌های ردوبدل شده میان متقاضیان و قاچاق‌بران انسان مطالعه کرده‌اند می‌گویند که امسال نرخ جابه‌جایی هر مهاجر غیرقانونی به دست‌کم 6 میلیون تومان رسیده است و این یعنی اقتصادی با سالانه 3هزار میلیارد تومان درآمد …
دوگانگی تردید و تمایل در تحقق تورم ۲۲ درصدی
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / بانک مرکزی / عبدالناصر همتی / هدفگذاری تورم / نرخ تورم / اقتصاد / اقتصاددان
دوگانگی تردید و تمایل در تحقق تورم ۲۲ درصدی
با توجه به اینکه بانک مرکزی تورم هدف برای یکسال آینده را ۲۲ درصد اعلام کرده است، یک کارشناس اقتصادی معتقد است که تحقق تورم ۲۲ درصدی به استقلال بانک مرکزی نیاز دارد و از آنجاکه مدیریت ساختار اقتصادی کشور از اختیارات بانک مرکزی خارج است، این امر امکان تحقق این هدف را کاهش می‌دهد اما اکثر کارشناسان اقتصادی تمایل دارند که این هدف محقق شود.
گزارش تسنیم| «رمضان عبدالله»؛ اقتصاددانی که بلای جان صهیونیست‌ها شد
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
گزارش تسنیم| «رمضان عبدالله»؛ اقتصاددانی که بلای جان صهیونیست‌ها شد
اسحاق رابین ۱۰ روز بعد از ترور «فتحی شقاقی» توسط یک جوان یهودی به قتل رسید و نماند تا آشی که اقتصاددان جوان فلسطینی برای «دولت یهود» پخت را بچشد.
یا کاری نکنیم، یا همه اصلاحات اقتصادی را با هم انجام دهیم
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / امریکا / فرانسه / بیکاری / بازار کار / نروژ / مهارت / ژاپن / ایالات متحده آمریکا / دولت / آلمان
یا کاری نکنیم، یا همه اصلاحات اقتصادی را با هم انجام دهیم
تهران- ایرناپلاس- در اینکه اقتصاد ایران نیاز به اصلاحات اساسی دارد شکی نیست، اما سختی اولویت‌بندی این‌گونه اصلاحات، موجب تعویق انجام آن می‌شود. یک اقتصاددان معتقد است نگاه بخشی به اقتصاد، نمی‌تواند مسائل و چالش‎های موجود را برطرف کند و می‌گوید: «در کشورهای در حال توسعه یا هیچ‌کاری نمی‌شود انجام داد یا باید همه‌ کارها را با هم انجام داد.»
تحلیل کارشناسی از نقدینگی در سال‌جاری
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / نقدینگی / رشد نقدینگی / حجم نقدینگی / رئیس کل بانک مرکزی / عبدالناصر همتی / اقتصاد / اقتصاددان
تحلیل کارشناسی از نقدینگی در سال‌جاری
با توجه به اینکه رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده که با فروش سهام دولتی و انتشار اوراق بدهی دولتی، رشد نقدینگی در سال جاری نسبت به سال گذشته کمتر می‌شود، یک کارشناس اقتصادی معتقد است که اگر دولت از اقدامات بانک مرکزی در جهت کنترل تورم، کاهش رشد نقدینگی و انتشار اورق بدهی حمایت کند، می‌توان سال اقتصادی جاری را دور از رشد نقدینگی و تورم بالا سپری کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
تردید در اصلاحات اقتصادی با مجلس محافظه‌کار
استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار کرد: مجلس جدید در چهار سال پیش‌رو باید اصلاحات اقتصادی را در راس برنامه‌های خود قرار دهد تا مانع این باشد که درآمدهای امروز دولت به نوعی بدهی دولت بعدی شود و زمین سوخته به دولت بعدی منتقل شود. خروج از این بحران نیازمند یک عزم سیاسی است که با موانع و جریان‌های پرنفوذ اقتصاد روبه‌رو است و از قضا بیشتر آنها از محافظه‌کارانی هستند که به نوعی مجلس کنونی را تسخیر کرده‌اند.حسین راغفر در مورد تاثیر مجلس جدید در اصلاحات و سیاست‌گذاری‌های اقتصادی گفت: البته نباید این انتظار را از مجلس داشت که به تنهایی از عهده بحران کنونی اقتصاد برآمده یا راه‌حل‌های آن را نیز ارائه کند چون بخش اعظم آن در اختیار دولت است. اما با همکاری و مشارکت دولت و مجلس می‌توان برای مشکلات موجود راه‌حلی …
رئیس شورای شهر تبریز بازداشت شد/ نامه روسیه به سازمان ملل در دفاع از ایران/ مدیران مراقب پرداخت فوق‌العاده مرزی باشند
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / اخبار ویژه روزنامه ها / روزنامه های کشور / وزارت خارجه / ماهواره نور / برنامه بدون مرز / صداوسیما / رئیس‌جمهور / ژان ایو لودریان / شورای امنیت سازمان ملل متحد / سازمان ملل
رئیس شورای شهر تبریز بازداشت شد/ نامه روسیه به سازمان ملل در دفاع از ایران/ مدیران مراقب پرداخت فوق‌العاده مرزی باشند
یک اقتصاددان حامی ‌دولت اذعان کرد: ۸۰ درصد نقدینگی موجود، در دولت روحانی پدید آمده است.
دولت کنونی بی‌سابقه‌ترین فرصت‌ها را برای فرار از نظارت فراهم کرد
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / دولت آقای روحانی / دولت روحانی / بانک مرکزی / نرخ تورم / فرشاد مومنی / دولت / نقدینگی
دولت کنونی بی‌سابقه‌ترین فرصت‌ها را برای فرار از نظارت فراهم کرد
یک اقتصاددان حامی ‌دولت اذعان کرد: ۸۰ درصد نقدینگی موجود، در دولت روحانی پدید آمده است.
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
تخصص؛ ریاست جمهوری!
یک سال دیگر به انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ باقی مانده است اما از همین حالا سایه آن بر سر بسیاری از مسائل سنگینی می‌کند، به گونه‌ای که حتی انتخاب تعیین ریاست مجلس یازدهم شورای اسلامی را نیز تحت تاثیر خود قرار داده بود. دولت حسن روحانی با وعده حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم از راه دیپلماسی و سیاست ‌خارجی روی کار‌ آمد، با این حال در یک سال باقی مانده از عمر آن نه تنها مشکلات حل نشد بلکه معیشت مردم به شدت تحت فشار قرار گرفته و انتقادها به دولت افزایش یافته است. حالا بسیاری از کارشناسان با توجه به مطالبه اقتصادی و معیشتی جامعه معتقدند که مشکل اصلی کشور درواقع اقتصاد آن است، بنابراین رئیس‌جمهوری بعدی به احتمال زیاد فردی اقتصاددان و با سابقه فعالیت اقتصادی خواهد بود. حال سوال این است که این فرد قرار …
چرا وال استریت در بحبوحه‌ ی کرونا صعود کرد؟ تحلیل این ۶ اقتصاددان برجسته را بخوانید
۱۳۹۹/۰۳/۱۵
چرا وال استریت در بحبوحه‌ ی کرونا صعود کرد؟ تحلیل این ۶ اقتصاددان برجسته را بخوانید
فارن پالسی نوشت: گویی «وال استریت» و «مین استریت» متعلق به دو سیاره ی مختلف هستند. ما از شش کارشناس برجسته درباره ی چرایی این موضوع پرسیدیم. شرایط در میانه ی همه گیری کمی متناقض به نظر می رسد. یک بیماری همه گیر کشنده، اقتصاد جهانی را به تعطیلی کشانده است، میلیون ها کارگر بیکار و اخراج شده اند و از مشکلات رنج می برند. به طور کلی، آینده برای بسیاری از مشاغل ناخوشایند به نظر می رسد. با این حال، شاخص های سهام ایالات متحده تقریباً در بالاترین سطح قیمت ها نسبت به گذشته قرار دارند و در ارزیابی های جادویی قابل مقایسه با شرایط سال 2000 و 1929 هستند.
رشد بورس می‌تواند چرخ تولید را بچرخاند؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / بورس / نقدینگی / _تولید / اقتصاد / تورم / اقتصاددان
رشد بورس می‌تواند چرخ تولید را بچرخاند؟
این روزها که بازار سرمایه از رشد و استقبال قابل ملاحظه‌ای برخوردار شده است، یک کارشناس اقتصادی معتقد است در این شرایط با انتظارات تورمی که در اقتصاد کشور شکل گرفته، بعید است که رشد بورس بتواند نقدینگی را به سمت تولید هدایت کند و درمان اقتصاد در رفع تورم و کنترل آن است که در نتیجه آن رکود از بین می‌رود و مردم تمایل به سرمایه‌گذاری در تولید پیدا می‌کنند.
رونمایی از جدیدترین کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ /یک اقتصاددان وارد می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / انتخابات1400 / عبدالناصر همتی
رونمایی از جدیدترین کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ /یک اقتصاددان وارد می‌شود
فعال رسانه‌ای اصولگرا از جدیدترین کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ رونمایی کرد.
حبابی در اقتصاد ایران وجود ندارد/ چرا بورس ونزوئلا همزمان با ایران رشد می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / اقتصاد ایران / ایران / تورم / رشد / ونزوئلا
حبابی در اقتصاد ایران وجود ندارد/ چرا بورس ونزوئلا همزمان با ایران رشد می‌کند؟
ایلنا: یک اقتصاددان اظهار داشت: برای نمونه همین شاخص بورس تا جایی که کاهش ارزش پول ادامه دارد، رشد خواهد داشت. اگر به بورس‌های کشورهایی مثل آرژانتین و ونزوئلا که…
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
دام «دامپینگ» برای اقتصاد ایران
کیمیا نجفیارزان‌فروشی یکی از آیتم‌های خاصی بوده که به نظر می‌رسد همیشه طرفداران خو را دارد. به عبارتی دیگر کالاهای ارزان بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص می‌دهند و مشتریان زیادی را جذب می‌کنند. فرآیندی که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران می‌تواند باعث شکست بنگاه‌های دیگر شود و تبعات منفی را برای اقتصاد به همراه داشته باشد. این ‌روزها مشکلات اقتصادی، معیشت خانوارها را با چالش‌های بی‫شماری روبه‌رو کرده است. در چنین شرایطی افراد به مصرف کالاهای ارزان‌قیمت علاقه‌مند می‌شوند و استقبال آنها برای تامین نیازهای‌شان با هزینه‌ای کمتر کسب‌وکار بنگاه‌هایی که کالا و یا خدمات ارزان‌تری ارائه می‌دهند را سکه می‌کنند. اما بسیاری از کارشناسان مسئله ارزان-فروشی را معضلی برای فضای کسب‌وکارها می‌دانند که می‫تواند …
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
اقتصاد دستوری جوابگو نیست
 [سجاد خداکرمی] اگر به آمارهای اقتصادی کشور نگاهی بیاندازیم و واقعیت‌های جاری اقتصاد ایران را در نظر بگیریم، خواهیم دید بیش از چهار دهه است  از معدود کشورهایی در جهان هستیم که بیش و کم تورم دو رقمی داریم و در دیگر فاکتور‌های اقتصادی چون رشد اقتصادی، نقدینگی، تولید ناخالص داخلی و ... هم اگرچه در برخی سال‌ها شرایط بهتری تجربه کردیم اما اگر به آمارها طی دو سال اخیر نگاهی بیندازیم خواهیم دید که شرایط چندان هم خوب نیست گواه آن هم ادامه‌دار شدن رشد منفی در اقتصاد و بزرگ شدن نقدینگی در شرایط رکود تورمی است.اگر تمام واقعیت‌های آماری اقتصاد ایران را، که روایتی از مشکلات مزمن اقتصاد کشور است، کنار هم بگذاریم شاید به نظر برسد بن‌بست‌هایی در کلیت اقتصاد و سوگیری‌های …
مجلس یازدهم چند اقتصاددان دارد؟ +اسامی
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / مجلس یازدهم / اقتصاد ایران / محمدباقر قالیباف / ایران / مشهد / مجلس شورای اسلامی / اقتصاددان
مجلس یازدهم چند اقتصاددان دارد؟ +اسامی
نگاه‌ها به مجلس یازدهم بیش از هرچیزی به رفع معضلات اقتصادی جامعه بر می‌گردد، توقعی که عموم مردم از منتخبان متخصص یازدهمین دوره مجلس دارند.
دورنمای معیشت و اقتصاد با تورم ۲۲ درصدی
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / بانک مرکزی / نرخ تورم / اقتصاد / اقتصاددان / معیشت
دورنمای معیشت و اقتصاد با تورم ۲۲ درصدی
از آنجا که بانک مرکزی نرخ تورم هدف در یکسال آینده را ۲۲ درصد اعلام کرده، یک کارشناس اقتصادی معتقد است این نرخ اعلامی قابلیت تحقق دارد و می‌تواند زندگی اقشار ضعیف جامعه را به ثبات برساند و رکود کنونی اقتصاد کشور را کاهش دهد.
سایه شوم بیکاری بر سر کارگران قنادی‌ها/ حاشیه نشینی برای فرار از مسکن گران/ کاهش ۷۵ درصدی فایل‌های فروش ملک در بازار
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / گزیده روزنامه های اقتصادی / روزنامه های کشور
سایه شوم بیکاری بر سر کارگران قنادی‌ها/ حاشیه نشینی برای فرار از مسکن گران/ کاهش ۷۵ درصدی فایل‌های فروش ملک در بازار
سخنان فرشاد مومنی، اقتصاددان اصلاح‌طلب مبنی بر اینکه: ۸۰ درصد نقدینگی موجود در کشور در دولت‌های یازدهم و دوازدهم خلق شده است و تقاضا برای توزیع سهام عدالت میان جاماندگان، از دیگر سوژه‌های امروز است.
پیشنهادی برای مدیریت بازار سکه
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / سکه / بانک مرکزی / اقتصاددان
پیشنهادی برای مدیریت بازار سکه
درحالی که قیمت بسیاری از کالاهای سرمایه ای از جمله سکه در روزهای اخیر سیر صعودی داشته است، برخی افراد بر این باورند که گرانی سکه فارغ از عوامل کلیدی مانند انتظارات تورمی، نرخ دلار و طلای جهانی، به دلیل ابزار مالی گواهی سپرده سکه طلا است که یک کارشناس اقتصادی به بانک مرکزی پیشنهاد کرد از فرصت گواهی سپرده و قرارداد آتی سکه برای مدیریت بازار استفاده شود.
راغفر: ریشه مشکلات اقتصادی کشور در ۵۰ سال قبل است/ بانکی که سکه را ۷۰۰ هزار تومان بالای قیمت خرید
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
راغفر: ریشه مشکلات اقتصادی کشور در ۵۰ سال قبل است/ بانکی که سکه را ۷۰۰ هزار تومان بالای قیمت خرید
یک اقتصاددان با بیان این که ریشه مشکلات اقتصادی کشور در ۵۰ سال قبل است گفت: یک بانک در فعالیت سفته بازی شرکت کرده به این شکل که در بازار بورس آمده و سکه را ۷۰۰ هزار تومان بیشتر از قیمت اصلی خریداری کرده است.
چگونه تورم ۱۲ درصد کم می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / هدفگذاری تورم / نرخ تورم / بانک مرکزی / اقتصاددان
چگونه تورم ۱۲ درصد کم می‌شود؟
با توجه به اینکه بانک مرکزی نرخ تورم هدف یکسال آینده را ۲۲ درصد اعلام کرده است، یک کارشناس اقتصادی ضمن اعتقاد به نقش مثبت تورم هدف در بهبود اقتصاد، گفت: برای رسیدن به این نرخ به ملزوماتی همچون عمق بخشیدن به بازار اوراق و عدم کنترل نرخ ارز نیاز است.
نظر یک اقتصاددان درخصوص افزایش ناگهانی تعرفه واردات هندوانه ایران در ترکیه
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / تعرفه واردات / هندوانه / ترکیه / استانی-اقتصادی / کشاورزی
نظر یک اقتصاددان درخصوص افزایش ناگهانی تعرفه واردات هندوانه ایران در ترکیه
اخیرا با افزایش ناگهانی تعرفه واردات هندوانه در ترکیه، چند هزار تن هندوانه صادراتی ایران در این کشور بلاتکلیف ماند.
پیشنهاد یک اقتصاددان درباره آزادسازی سهام عدالت
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / استانی-اقتصادی / آزاد سازی سهام عدالت / بورس / ارز / سهام
پیشنهاد یک اقتصاددان درباره آزادسازی سهام عدالت
استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان با پیشنهاد اینکه مردم می توانند سهام عدالت خود را آزاد کنند چراکه ضمانت دولت را به همراه دارند، گفت: مردم در بورس باید سبد دارایی تشکیل دهند و دارایی های خود را در قالب سهام های متفاوت تقسیم کنند.
نقدینگی ۲۲۳۰ هزار میلیاردی کجا باید سرریز شود؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / نقدینگی / بورس / _تولید / تامین مالی / اقتصاد / اقتصاددان
نقدینگی ۲۲۳۰ هزار میلیاردی کجا باید سرریز شود؟
در حالی که کارشناسان حرکت نقدینگی به سمت بازارهای طلا، سکه و ارز را برای اقتصاد مضر می‌دانند، بهترین مامن برای آن را در شرایط کنونی، بازار سرمایه اعلام کرده‌اند با این حال معتقدند که باید این نقدینگی به سمت تولید حرکت کند تا موجب بهبود اقتصاد و اشتغالزایی شود و این امر نیازمند رعایت ملزوماتی در رشدهای بورس است.
هیچ نشانه ای از پایان اوج بحران تجارت جهانی وجود ندارد
۱۳۹۹/۰۳/۰۲
هیچ نشانه ای از پایان اوج بحران تجارت جهانی وجود ندارد
به گفته اقتصاددان ها، اقتصاد جهان هنوز به بدترین شرایط خود نرسیده است ولی با برداشته شدن تعطیلی ها، روند بهبود تدریجی فعالیت های اقتصادی آغاز می شود.
اقتصاددان معروف آمریکایی: بحران کرونا خطری موجودیتی برای منطقه یورو است
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / اتحادیه اروپا / ویروس کرونا
اقتصاددان معروف آمریکایی: بحران کرونا خطری موجودیتی برای منطقه یورو است
یک اقتصاددان معروف آمریکایی بحران کرونا را تهدیدی موجودیتی برای منطقه یورو دانسته و درباره فروپاشی آن در عرض یک سال آینده هشدار داد.
عقب‏گرد در رشد / پیش‏بینی 50 اقتصاددان درباره آینده اقتصاد ایران و جهان
۱۳۹۹/۰۳/۰۳
عقب‏گرد در رشد / پیش‏بینی 50 اقتصاددان درباره آینده اقتصاد ایران و جهان
در فاصله ماه‏های آوریل تا ژوئن سال ۲۰۲۰ میلادی ارزش تولید ناخالص داخلی دنیا با سرعتی که پیش از این تاریخ سابقه نداشت منقبض شد. اما حمایت‏های پولی و مالی که ارزشی بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد دلار دارد، می‏تواند نویدبخش بازسازی سریع اقتصاد دنیا بعد از شروع دوباره فعالیت‏های اقتصادی باشد.
تامین کسری بودجه با دو پیشنهاد کارشناسی
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / کسری بودجه / بودجه ۹۹ / اقتصاد / اقتصاددان
تامین کسری بودجه با دو پیشنهاد کارشناسی
یک کارشناس اقتصادی با اعتقاد به این‌که انتشار اوراق بدهی نمی‌تواند کسری بودجه را تامین کند، پیشنهاد داد: برای تامین کسری بودجه می‌توان از دو راه چون تخصیص بودجه دستگاه‌های اجرایی منوط به کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی هزینه‌های انرژی و دادن اوراق یکساله به واریزی افراد جامعه استفاده کرد.  
اولین مخالفت مجلس یازدهم با یک تصمیم دولت/ جزئیات نامه جمعی از منتخبان به شورای نگهبان برای بازگرداندن لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / ارز / اقتصاد / پول / تورم / حذف صفر از پول ملی / دلار / دولت / شورای نگهبان / مردم تهران در مجلس / روحانی
اولین مخالفت مجلس یازدهم با یک تصمیم دولت/ جزئیات نامه جمعی از منتخبان به شورای نگهبان برای بازگرداندن لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی
ایلنا: منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم ضمن انقاد از طرح دولت و لایحه مجلس برای حذف چهار صفر از پول ملی تصریح کرد: مجلس یازدهم با لایحه اصلاح قانون حذف صفر از پول ملی…
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / استانی-اقتصادی / اخبار اقتصادی - خوزستان / حذف چهار صفر از پول ملی / پول
حذف چهار صفر از پول ملی توجیه اقتصادی ندارد
یک اقتصاددان گفت: حذف چهار صفر از پول ملی هیچ توجیه اقتصادی ندارد و با توجه به شرایط اقتصادی و مشکلاتی که در بحث کرونا وجود دارد، اجرایی کردن آن ضرورت ندارد.
پیشنهاد یک اقتصاددان درباره تامین منابع برای پرداخت‌های نقدی/ اوراق قرضه عمومی می‌تواند منابع را تامین کند
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / هدفمندسازی یارانه​‌ها / یارانه / توزیع نقدی یارانه / حذف یارانه
پیشنهاد یک اقتصاددان درباره تامین منابع برای پرداخت‌های نقدی/ اوراق قرضه عمومی می‌تواند منابع را تامین کند
یک اقتصاددان درباره این‌که پرداخت‌های نقدی از چه محلی باید تامین شود، گفت: دولت در این شرایط می‌تواند با اوراق قرضه عمومی منابع را تامین کند. اوراق قرضه عمومی حتی می‌تواند بدون بهره باشد.
ابوذر ندیمی: معلوم نیست دولت چه‌قدر به اهدافی که برای بورس تعیین‌کرده وفادار باشد/ با شکسته‌شدن حباب بورس طبقه متوسط نابود و متلاشی می‌شود/ مردم از هزینه‌های ضرروی خود برای ورود به بورس نزنند
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
ابوذر ندیمی: معلوم نیست دولت چه‌قدر به اهدافی که برای بورس تعیین‌کرده وفادار باشد/ با شکسته‌شدن حباب بورس طبقه متوسط نابود و متلاشی می‌شود/ مردم از هزینه‌های ضرروی خود برای ورود به بورس نزنند
یک اقتصاددان گفت: هدف‌گذاری در بورس صرفا بر طبقه متوسط صورت گرفته است و به دلیل آنکه قیمت‌گذاری‌ها با واقعیت سازگار نیست؛ یعنی میزان مبلغ سهامی که عرضه می‌شود با ارزش واقعی سهام شرکت‌ها و کارخانه هم‌خوان نیست و معمولا بالاتر از ارزش واقعی است، یک حبابی شکل می‌گیرد و این احتمال بسیار قوی است که این حباب از بین برود و در نهایت طبقه متوسط نابود و متلاشی شود.
بورس نتوانست نقدینگی را سر به راه کند
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / نقدینگی / بورس / اقتصاد / اقتصاددان
بورس نتوانست نقدینگی را سر به راه کند
در حالیکه گفته می‌شود رشد بورس می‌تواند نقدینگی را به این بازار هدایت کند و مانع حرکت به بازارهایی چون طلا و ارز شود، افزایش قیمت روزهای اخیر این بازارها نشان می‌دهد که این ایده عملی نشده و یک کارشناس اقتصادی نیز معتقد است که باید نقدینگی و رشد آن کنترل شود و نه تنها بورس بلکه بازارهای دیگر هم نمی‌توانند آن را هدایت کنند زیرا، مردم براساس سوددهی سرمایه خود را حرکت می‌دهند.
یک اقتصاددان: حذف صفر از واحد پول ملی، به تنهایی کارساز نیست
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / اقتصاد ایران / پول ایران / حذف صفر از واحد پول ملی / یک اقتصاددان
یک اقتصاددان: حذف صفر از واحد پول ملی، به تنهایی کارساز نیست
شفقنا- یک اقتصاددان با بیان اینکه دولت فقط نباید به حذف صفر از پول ملی معطوف شود، گفت: حذف صفر از پول ملی اگر همراه با اصلاحات اساسی نباشد می‌تواند بعد از یک دوره چند ماهه کشور را به...
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / استانی-اقتصادی / تورم / شاخص فلاکت
توزیع برابر درآمدها شاخص فلاکت را بهبود می‌بخشد
یک اقتصاددان شاخص فلاکت را یک نشانگر اقتصادی دانست و گفت: واگذاری دارایی های سرمایه ای و مالی دولت به بخش خصوصی به توزیع برابر درآمدها منجر شده و شاخص فلاکت رو به بهبود می رود.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
زیان ۸.۸ تریلیون دلاری اقتصاد جهانی از کرونا
ارزیابی به روز شده از تاثیر اقتصادی گزارش کووید ۱۹ نشان می‫دهد که زیان اقتصادی در آسیا و اقیانوس آرام ممکن است از ۱.۷ تریلیون دلار تحت سناریوی مهار کوتاه مدت سه ماهه تا ۲.۵ تریلیون دلار تحت سناریوی مهار طولانی مدت شش ماهه متغیر باشد، با توجه به اینکه این منطقه حدود ۳۰ درصد کل کاهش تولید جهانی را به خود اختصاص می دهد.به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی مالزی «برناما»، این ارزیابی به این مسئله اشاره دارد که دولت های سراسر جهان به تاثیرات این بیماری همه گیر واکنش فوری نشان داده و تمهیداتی چون افزایش هزینه‫های بهداشتی و حمایت مستقیم برای پوشش زیان درآمدها را به اجرا گذاشته‫اند.یاسویوکی ساوادا اقتصاددان ارشد بانک توسعه آسیا گفت: تلاش های مداوم دولت ها با تمرکز بر این تمهیدات می تواند تاثیر اقتصادی …
دستکاری معاملات گواهی سپرده سکه اقدام درستی است؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / سکه / معاملات گواهی سکه / اقتصاد / اقتصاددان
دستکاری معاملات گواهی سپرده سکه اقدام درستی است؟
در حالیکه گفته‌هایی مبنی بر احتمال توقف معاملات گواهی سکه از سوی بانک مرکزی مطرح شده، یک کارشناس اقتصادی معتقد است که اکنون مسئولیت اصلی بانک مرکزی عملیات بازار باز و کنترل تورم است و راهکار موثر در این زمینه قبول اصول بازار آزاد و دستکاری نکردن این معاملات است زیرا، این اقدام سیگنال‌های منفی برای بازارهای آتی و اعتماد سرمایه‌گذاران ارسال می‌کند که اقتصاد را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •