شنبه, ۲۷ دی, ۱۳۹۹ / 16 January, 2021
انتخابات ریاست جمهوری افغانستان
آیا روزهای دشوار افغانستان پایان می‌پذیرد؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / ویروس کرونا / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / طالبان
آیا روزهای دشوار افغانستان پایان می‌پذیرد؟
کابل - ایرنا - امضای توافقنامه صلح آمریکا و طالبان تاکنون نتیجه‌ای برای افغانستان نداشته و پس از آن گسترش ویروس کرونا، تشدید جنگ و افزایش تلفات نظامی و غیرنظامی، دشواری‌های صلح و کاهش درآمد دولت؛ روزهای دشواری را برای این کشور فراهم ساخته است.
تبعات ۱۰ ماه تکمیل نشدن کابینه دولت برای افغانستان
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / عبدالله عبدالله / اشرف غنی / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / طالبان
تبعات ۱۰ ماه تکمیل نشدن کابینه دولت برای افغانستان
تهران- ایرنا- تکمیل نشدن کابینه دولت محمداشرف غنی با گذشت ۱۰ ماه از انتخابات ریاست جمهوری این کشور، نگرانی مردم افغانستان را در پی داشته و ناظران آن را از دلایل ضعف دولت مرکزی در برابر طالبان می‌دانند.
کارشناس شبه قاره: افغانستان نمی‌خواهد روابطش با ایران تخریب شود
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / کابل / افغانستان / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / وزارت امور خارجه / ماجرای به آب افتادن مهاجران غیرقانونی افغان در مرز ایران
کارشناس شبه قاره: افغانستان نمی‌خواهد روابطش با ایران تخریب شود
تهران- ایرنا- کارشناس مسائل افغانستان با تاکید بر اینکه تهران و کابل مجبور به روابط دوستانه هستند، گفت: مجموعه حاکمیت و دولت افغانستان نمی‌خواهد روابطش با ایران تخریب شود و سفر حنیف اتمر وزیر خارجه این کشور به تهران هم در این راستا تنظیم شده است.
توافق‌نامه تقسیم قدرت در افغانستان؛ ضامن صلح یا ناقض دموکراسی؟
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / عبدالله عبدالله / اشرف غنی / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / افغانستان و چالش دو دولت همزمان
توافق‌نامه تقسیم قدرت در افغانستان؛ ضامن صلح یا ناقض دموکراسی؟
تهران- ایرنا- امضای توافق‌نامه تقسیم قدرت میان «اشرف غنی» و «عبدالله عبدالله» از دید برخی از صاحبنظران مسائل افغانستان اگرچه به روند صلح در این کشور کمک می‌کند اما می‌تواند در درازمدت ساختار دموکراسی افغانستان را با تاثیراتی جدی مواجه‌سازد.
آمادگی ایران برای کمک به روند گفت‌وگوهای سیاسی بین‌الافغانی
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / عبدالله عبدالله / اشرف غنی / افغانستان / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / طالبان / محمد جواد ظریف / حامد کرزی
آمادگی ایران برای کمک به روند گفت‌وگوهای سیاسی بین‌الافغانی
تهران-ایرنا- بحران سیاسی پساانتخابات ریاست جمهوری افغانستان با توافق میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله، خوش عاقبت گردید. توافقی که در سایه آن چند رویداد مهم در افغانستان شکل گرفت.
صلح در افغانستان به سود ایران است
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / عبدالله عبدالله / اشرف غنی / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / محمد جواد ظریف
صلح در افغانستان به سود ایران است
تهران- ایرنا- پس از امضای توافق‌نامه سیاسی میان اشرف غنی رییس جمهور و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پیشین، اختلافاتی که پس از اعلام نتایج ریاست جمهوری ایجاد شده بود پس از ۵ ماه پایان یافت.
خلیل‌زاد: اشرف غنی و عبدالله اشتباهات گذشته را تکرار نکنند
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / عبدالله عبدالله / اشرف غنی / افغانستان / زلمی خلیل زاد / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / ایالات متحده آمریکا / حامد کرزی
خلیل‌زاد: اشرف غنی و عبدالله اشتباهات گذشته را تکرار نکنند
کابل - ایرنا - زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان پس از امضای توافقنامه سیاسی بین محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله گفت، هر دو رهبر نباید اشتباهاتی را که در زمان حکومت وحدت ملی وجود داشت، تکرار کنند.
ظریف: ایران از استمرار همسویی همه گروه‌های افغانستانی حمایت می‌کند
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / عبدالله عبدالله / اشرف غنی / افغانستان / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / محمد جواد ظریف
ظریف: ایران از استمرار همسویی همه گروه‌های افغانستانی حمایت می‌کند
تهران - ایرنا - وزیر امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از استمرار همسویی همه گروه‌های افغانستانی حمایت می‌کند.
توافق‌نامه سیاسی بین عبدالله و اشرف غنی امضاء شد
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
توافق‌نامه سیاسی بین عبدالله و اشرف غنی امضاء شد
پس از چند ماه کشمکش‌ها و بحران ناشی از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، امروز توافق‌نامه سیاسی بین عبدالله عبدالله رهبر تیم ثبات و همگرایی و محمد اشرف غنی رییس جمهوری امضاء و بر این بحران نقطه پایان گذاشته شد.
اشرف غنی و عبدالله عبدالله به زودی توافق همکاری امضا می کنند
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / افغانستان / عبدالله عبدالله / اشرف غنی / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 2019
اشرف غنی و عبدالله عبدالله به زودی توافق همکاری امضا می کنند
ریاست جمهوری افغانستان تائید کرده که به زودی توافق عبدالله عبدالله و اشرف غنی میان دو طرف به امضا می‌رسد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / افغانستان / طالبان افغانستان / اشرف غنی / عبدالله عبدالله / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 2019
ارگ: مذاکرات غنی-عبدالله پیشرفت چشمگیری دارد
ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید مذاکره برای حل اختلاف میان ۲ مدعی قدرت، با پیشرفت همراه بوده و جزئیات آن بعد از حصول نتیجه نهایی اعلام می‌شود.
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / عبدالله عبدالله / اشرف غنی / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / طالبان / ایالات متحده آمریکا / وزارت خارجه روسیه
ادامه بحران سیاسی و دلسردی متحدان خارجی افغانستان
کابل - ایرنا - ادامه بحران سیاسی ناشی از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، باعث ناامیدی متحدان خارجی این کشور شده و اتحادیه اروپا به رهبران دولتی هشدار داده است.
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / ویروس کرونا / اشرف غنی / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / افغانستان و چالش دو دولت همزمان / هراس جهانی از ویروس کرونا
اوضاع نگران کننده افغانستان در کشمکش بحران سیاسی و کرونا
کابل - ایرنا - افغانستان در شرایطی سختی بین گسترش ویروس کرونا و بحران سیاسی قرار گرفته است زیرا رهبران این کشور برای رسیدن به قدرت رقابت دارند اما مردم نگران نجات زندگی خود از شر «کووید۱۹» و گرسنگی هستند.
۱۳۹۹/۰۱/۱۶
تیم عبدالله: تا نتایج انتخابات افغانستان باطل نشود هر گفت‌وگویی بی‌نتیجه است
یکی از سخنگویان «عبدالله» در واکنش به پیشنهادهای اشرف غنی تاکید کرد که تا زمان ابطال نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تلاش‌ها برای ایجاد یک دولت فراگیر بی‌نتیجه خواهد بود.
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / شهر کابل / اشرف غنی / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان
سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان معرفی شد
کابل - ایرنا - ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد: «محمد حنیف اتمر» مشاور سابق امنیت ملی این کشور را به عنوان سرپرست و نامزد جدید وزیر وزارت امور خارجه معرفی کرده است.
۱۳۹۹/۰۱/۰۴ / ایالات متحده آمریکا / اشرف غنی / عبدالله عبدالله / مایک پمپئو / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 2019 / طالبان افغانستان
راز سفر سرزده پمپئو به افغانستان
یک خبرگزاری غربی می‌گوید وزیر خارجه آمریکا برای وساطت میان «غنی» و «عبدالله» که هر دو ادعای ریاست‌جمهوری دارند و در راستای تسهیل روند گفتگوها با طالبان، به افغانستان رفته است.
۱۳۹۹/۰۱/۰۴ / افغانستان و ایران / بیانیه وزارت خارجه / تشکیل دولت فراگیر در افغانستان
واکنش کابل به بیانیه وزارت خارجه ایران
به گزارش تسنیم، وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی از تحولات سیاسی و امنیتی افغانستان اظهارداشت که از «تبعات غیر قابل پیش‌بینی اختلافات پیش آمده در مورد نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بر ثبات داخلی و آثار منطقه‌ای آن احساس خطر می‌کند.»
۱۳۹۹/۰۱/۰۲ / روسیه / افغانستان / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان
روسیه بدنبال مذاکرات صلح افغانستان با همکاری ایران
مسکو - ایرنا - وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای از اوضاع سیاسی افغانستان پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور ابراز نگرانی کرد و بر آمادگی برای برگزاری مذاکرات صلح با همکاری ایران، چین و سایر طرف‌های منطقه‌ای تاکید کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / محمد اشرف غنی / توافق صلح آمریکا و طالبان / ایران و افغانستان / طالبان / ایران و پاکستان / عمران خان / ایران و هند / تحریم‌های آمریکا / عبدالله عبدالله
دستیار ظریف: آمریکا دنبال "تغییر رژیم" در افغانستان است/"توافق صلح" بازگشت به منازعات داخلی است
آمریکا در یکی دو سال گذشته مذاکرات با گروه تروریستی طالبان را در دستور کار خود به طور جدی قرار داد؛ گروهی که ۲۰ سال پیش برای از بین بردن آنها به افغانستان حمله کرد و در این سال‌های اشغال، مرگ تعداد قابل توجهی از غیرنظامیان و خسارات مادی بی‌شماری را به این کشور تحمیل کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۲ / عبدالله عبدالله / اشرف غنی / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / افغانستان و چالش دو دولت همزمان / مذاکرات صلح افغانستان
نگرانی ها از ادامه کشمکش سیاسی اشرف غنی و عبدالله عبدالله
کابل - ایرنا - چندی است که مردم افغانستان، شخصیت های بین المللی و کارشناسان امور افغانستان نگران ادامه کشمکش سیاسی و افزایش اقدامات تحریک آمیز رهبران افغانستان علیه یکدیگر به ویژه بعد از پایان مراسم دوگانه تحلیف ریاست جمهوری هستند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۲ / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / طالبان / مذاکرات صلح افغانستان / افغانستان و چالش دو دولت همزمان / مذاکرات صلح افغانستان
آزادی زندانیان طالبان؛ چالش یا تسهیل کننده روند صلح افغانستان
کابل - ایرنا - رییس جمهوری افغانستان فرمان آزادی یک هزار و ۵۰۰ زندانی طالبان را صادر کرد، اما طالبان با شیوه آزادی زندانیان خود توسط دولت افغانستان مخالفت کرده و خواهان رهایی آنها طبق توافق این گروه با آمریکایی ها شد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
چهار سناریو برای آینده افغانستان
نوذر شفیعی کارشناس مسائل شبه قاره در مورد اقدام روز دوشنبه عبدالله عبدالله و اشرف غنی مبنی بر برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری در دو مکان متفاوت و  طی دو مراسم جداگانه و قسم خوردن هر دوی آنها به عنوان رئیس جمهوری افغانستان، گفت: اتفاقاتی که در روز دوشنبه در افغانستان رخ داد در واقع بازتاب اشتباهی است که پیش از این در شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری در این کشور رخ داده است.به گزارش ایسنا، وی با بیان این‌که در جریان شمارش آرا تدابیری که بیش از این در ارتباط با این موضوع در نظر گرفته شده بود به درستی اجرا نشد، ادامه داد: صندوق‌هایی که نباید آرای آنها مورد محاسبه قرار می‌گرفت در شمارش آرا محسوب شد و این باعث ایجاد تفاوت آرا بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله شد و زمینه را برای پیشی گرفتن اشرف غنی از …
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ / افغانستان / طالبان / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / اشرف غنی احمدزی / عبدالله عبدالله / ایالات متحده امریکا
حکایت دو پادشاه در یک اقلیم
جلال خوشچهره در یادداشتی می نویسد: ضرب‌المثلی فارسی به نقل از سعدی، شاعر بلند آوازه ایرانی در گلستان هست که مصداق دعوای قدرت میان مدعیان آن در افغانستان است. می‌گویند «ده درویش در گلیمی بخسبند و دو پادشاه در اقلیمی نگنجند.» این ضرب‌المثل حکایت افغانستان امروز و دعوای مدعیانی است که بدون ملاحظه تهدیدهای فوری علیه آنچه خوب یا بد‌، نصیب‌افغانستان پس از طالبان شد، برای هم خط و نشان می‌کشند و بر زخم‌های مردم این سرزمین نمک می‌پاشند. 
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / طالبان / مذاکرات صلح افغانستان
واکنش طالبان به دو مراسم تحلیف همزمان ریاست جمهوری افغانستان
تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز روز دوشنبه از کابل گزارش داد که گروه طالبان افغانستان در واکنش به برگزاری دو مراسم تحلیف ریاست جمهوری جداگانه در این کشور واکنش نشان داد و آنرا مضر به روند صلح کشور دانست.
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / افغانستان / اشرف غنی / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 2019
اشرف غنی خواستار حمایت رقبای سیاسی خود شد
اشرف غنی در جریان مراسمی تحت عنوان «سوگند ریاست جمهوری» از رقبای سیاسی خود خواست تا فرصت کار را به  او بدهند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۹
تحلیف موازی در افغانستان پای «پامپئو» را به کابل کشاند
در حالی که دو نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هر دو می‌خواهند امروز مراسم تحلیف برگزار کنند وزیر خارجه آمریکا برای حل اختلافات به کابل آمد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۵ / عبدالله عبدالله / افغانستان / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 2019
هشدارعبدالله عبدالله درباره برگزاری مراسم مستقل سوگندریاست جمهوری
رئیس اجرایی دولت افغانستان هشدار داده است که در صورت عدم حل اختلافات بر سر نتایج انتخابات، مراسم تحلیف جداگانه برگزار خواهد کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۳ / افغانستان / گروه تروریستی داعش / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / طالبان / ایالات متحده آمریکا / ویتنام
روحی‌صفت: دورنمای توافق طالبان و آمریکا مشخص نیست
تهران- ایرنا- معاون پیشین دفتر مطالعات سیاسی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه گفت: مسیری که برای توافق میان طالبان و آمریکا پیش رفته، مسیر پیچیده‌ای است که چشم‌انداز و دورنمای مشخصی ندارد و همه تحلیلگران به پایداری این اقدام با دیده تردید می‌نگرند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / عبدالله عبدالله / اشرف غنی / افغانستان / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / مذاکرات صلح افغانستان / انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان (سپتامبر ٢٠١٩) / مذاکرات صلح افغانستان
آغاز بکار دولت جدید در افغانستان، چالشی برای آمریکا و طالبان
کابل - ایرنا - آمریکا و طالبان با اعلام مواضع خود نشان دادند که آغاز بکار دولت جدید افغانستان را تهدیدی برای صلح خود تلقی کرده و از تعویق مراسم تحلیف ریاست جمهوری استقبال کرده اند.
۱۳۹۸-۱۲-۰۷
دو پادشاه در اقلیم کابل می‌گنجند؟
با اعلام پیروزی «محمد اشرف غنی» در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که واپسین روزهای بهمن‌ماه نتیجه آن مشخص شد، وی قصد دارد مراسم تحلیف خود و معاونانش را طی روزهای آینده برگزار کند. «عبدالله عبدالله» رقیب انتخاباتی اشرف غنی که در جایگاه دوم قرار گرفته نیز اعلام کرد کمیسیونی برای برگزاری مراسم تحلیف وی به‌عنوان رئیس‌جمهوری تشکیل‌شده است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / عبدالله عبدالله / اشرف غنی / طالبان / دولت وحدت ملی / انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان (سپتامبر ٢٠١٩)
خطر بی‌ثباتی و دوقطبی شدن در انتظار افغانستان
کابل - ایرنا - عدم پذیرش نتیجه چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که اشرف‌غنی برنده آن اعلام شده است فضای سیاسی این کشور را به شدت ملتهب ساخته و به اعتقاد تحلیلگران اگر وضعیت همین گونه پیش برود، خطر دو قطبی شدن دولت، ثبات افغانستان را تهدید می‌کند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / افغانستان / طالبان افغانستان / اشرف غنی / مذاکرات صلح افغانستان / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 2019 / ایالات متحده / عبدالله عبدالله
آمریکا خواستار تعویق مراسم تحلیف «غنی» شد
منابع آگاه می‌گویند دولت واشنگتن به رئیس‌جمهوری افغانستان گفته برای پرهیز از درگیری با رقیب سیاسی خود؛ مراسم تحلیف دومین دور زمامداریش را به تعویق بیندازد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۶
جنجال‌های سیاسی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان همچنان ادامه دارد
یک افغانستان و دو رئیس جمهوری!محمدرضا ستاریپس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شکل جدیدی از منازعات سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله شکل گرفته است، به طوریکه هر دو نفر قصد دارند به صورت جداگانه برای خود مراسم تحلیف برگزار کنند. در این راستا و در حالی که پنج ماه پس از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری در افغانستان، کمیسیون انتخابات این کشور اشرف غنی را برای بار دوم برنده این انتخابات اعلام کرد، عبدالله عبدالله که به عنوان معاون اجرایی دولت وحدت ملی در طول شش سال گذشته در کنار غنی بوده، ضمن رد نتایج انتخابات و اعلام تقلب گسترده از سوی اشرف غنی، گفته است که این بار به هیچ عنوان حاضر به پذیرش پیروزی غنی نخواهد بود. عبدالله که در دوران تبلیغات انتخاباتی با زیر سوال بردن عملکرد اشرف غنی …
۱۳۹۸/۱۲/۰۴
در افغانستان کلید زده شد
پس از مخالفت تیم «ثبات و همگرایی» با نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و معرفی چند والی در مناطق شمالی به‌نظر می‌رسد که طرح دولت موازی در این کشور آغاز شده است. به گزارش تسنیم، پس از اعلام تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» مبنی بر ایجاد «دولت فراگیر»، «عبدالله عبدالله» رهبر این تیم دو والی جدید را برای ولایت‌های «سرپل» و «بغلان» تعیین کرد. «امید میثم» معاون سخنگوی ریاست اجرایی افغانستان گفت که «محمدنور رحمانی» رئیس شورای ولایتی سرپل براساس حکم عبدالله به عنوان والی این ولایت منصوب شد. وی افزود که «عنایت خان حبیبی» از افراد نزدیک به «محمد محقق» نیز توسط عبدالله عنوان معاون مالی و اداری والی سرپل گماشته شده است.براساس گزارش‌ها «سید مصطفی حسینی» نیز توسط عبدالله به عنوان والی جدید «بغلان» …
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / عبدالله عبدالله / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 2019 / اشرف غنی / یوناما
ابراز نگرانی سازمان‌ملل از اقدام جدید عبدالله‌عبدالله در افغانستان
دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) از اقدام جدید عبدالله‌عبدالله در این کشور ابراز نگرانی کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / عبدالله عبدالله
برنامه اعتراضی عبدالله عبدالله از شمال تا جنوب افغانستان
به گزارش ایسنا، به نقل از خامه پرس، یک منبع در تیم موسوم به تیم ثبات و همگرایی متعلق به عبدالله عبدالله اظهار کرد، آنها یک برنامه گسترده دارند که اقدام به اجرای آن از شمال افغانستان به ویژه از استان سرپل کرده‌اند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۲
پامپئو: موضع آمریکا درباره نتایج انتخابات افغانستان را بزودی اعلام می‌کنیم
وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت که در آینده‌ای نزدیک و پیش از آنکه دیر شود، مواضع خود را درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام می‌کنیم.
۱۳۹۸/۱۲/۰۲ / طالبان / عبدالله عبدالله / محمد اشرف غنی / ژنرال عبدالرشید دوستم / محمد محقق / زلمی خلیل‌زاد / کریم خلیلی
نتایج انتخابات افغانستان، مذاکره با طالبان را به نفع آمریکا رقم زد/ تشکیل دولت موقت اجتناب‌ناپذیرتر شده است/ طالبان بیشترین بهره را از وضعیت فعلی کسب می‌کند
ایلنا: تحلیلگر افغان گفت: نماینده آمریکا در امور افغانستان در حال مهندسی فضای بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است اما بطن سناریوی آمریکا، تشکیل…
۱۳۹۸/۱۲/۰۱ / عبدالله عبدالله / افغانستان / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 2019
عبدالله عبدالله خواستار حفظ بی طرفی سفارت‌خانه‌ها در افغانستان شد
رئیس اجرایی دولت فعلی افغانستان از نهادها و سفارت‌خانه‌های خارجی خواست تا بی طرفی خود را در ارتباط با نتایج اعلام شده ریاست جمهوری این کشور حفظ کنند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۱
عبدالله به موضع‌گیری اتحادیه اروپا اعتراض کرد
کابل - ایرنا - عبدالله عبدالله نامزد شکست خورده چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نسبت به آنچه که چشم‌پوشی اتحادیه اروپا به تقلب‌های انتخاباتی افغانستان و تبریک نتیجه به اشرف غنی عنوان شد از این اتحادیه انتقاد کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / افغانستان / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / محمد اشرف غنی / انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان (سپتامبر ٢٠١٩)
بورل انتخاب غنی به ریاست جمهوری افغانستان را تبریک گفت
تهران - ایرنا - مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس تلفنی با رییس جمهوری افغانستان انتخاب دوباره او به این سمت را تبریک گفت.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / افغانستان / ژنرال دوستم / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 2019 / عبدالله عبدالله / اشرف غنی
ژنرال دوستم از تشکیل حکومت «عبدالله عبدالله» حمایت کرد
معاون اول رئیس جمهور افغانستان در واکنش به اعلام نتایج نهایی انتخابات از هواداران خود خواسته است تا از عبدالله عبدالله حمایت کنند.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰
اشرف غنی؛ رییس جمهوری با 923 هزار رأی در افغانستان 35 میلیونی
می توان این پرسش را به بهانۀ نرخ مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مطرح کرد: وقتی که از جمعیت 35 میلیونی این کشور همسایه تنها یک میلیون و 800 هزار نفر در انتخابات شرکت می کنند و آرای رییس جمهوری پیروز تنها 923 هزار است چگونه می تواند نه از جانب تمام افغان ها که حتی از سوی همۀ پشتون ها سخن بگوید؟این واقعیت اما در دو انتخابات اخیر تحت الشعاع اختلاف دو نامزد – اشرف غنی و عبدالله عبدالله- قرار گرفته است.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / اشرف غنی / اشرف غنی و عبدالله عبدالله / انتخابات افغانستان / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان
تقابل دوباره عبدالله عبدالله با اشرف غنی
کمیسیون انتخابات افغانستان نتیجه قطعی انتخابات را شب گذشته (سه‌شنبه) و پس از پنج ماه اعلام کرد. یکی از دلایل این تاخیر رسیدگی به ۱۶ هزار مورد شکایت در مورد تخلفات در انتخابات بود.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / عبدالله عبدالله / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / اشرف غنی / انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان (سپتامبر ٢٠١٩)
روسای کمیسیون‌های انتخابات افغانستان ممنوع‌الخروج شدند
تهران – ایرنا – یک روز پس از اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان عبدالله عبدلله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی سابق و نامزد شکست خورده انتخابات روسای کمیسیون‌های انتخابات را ممنوع‌الخروج کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰
سکوت معنادار کشورهای جهان درباره اعلام پیروزی «اشرف غنی»
پس از اعلام پیروزی «اشرف غنی» در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که بعدازظهر روز گذشته انجام شد، تاکنون هیچکدام از کشورهای منطقه و جهان واکنشی نداشته‌اند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / افغانستان / طالبان / اشرف غنی / کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 2019
طالبان پیروزی «اشرف غنی» در انتخابات را غیرقانونی عنوان کرد
گروه طالبان افغانستان در نخستین واکنش به اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور، پیروزی اشرف غنی را محکوم کرده است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / عبدالله عبدالله / انتخابات / افغانستان
سخنگوی عبدالله: نتایج انتخابات را قبول نداریم
بر اساس اعلام کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، اشرف غنی با کسب بیش از 50 درصد آرا پیروز چهارمین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
احتمال اعلام پیروزی اشرف غنی پس از گذشت چهارماه از شمارش آرا
نتایج چهارمین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا دقایقی دیگر در محل این کمیسیون با حضور خبرنگاران و اهالی رسانه برگزار خواهد شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
اختصاصی| نتایج نهایی انتخابات افغانستان تا ساعتی دیگر اعلام می‌شود +لیست کابینه احتمالی اشرف‌غنی
نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا ساعتی دیگر اعلام خواهد شد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / شهر کابل / افغانستان / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان (سپتامبر ٢٠١٩)
انتخابات ریاست جمهوری؛ همچنان چالش اصلی گروههای سیاسی افغانستان
کابل - ایرنا - رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) عامل اصلی طولانی شدن روند انتخابات ریاست جمهوری این کشور را ناکامی در مدیریت کمیسیون های انتخاباتی و مداخلات بیرونی عنوان کرد و گفت این موضوع بیانگر آن است که نتیجه نهایی انتخابات افغانستان همچنان در مسیر پرچالشی برای گروههای سیاسی این کشور قرار دارد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / افغانستان / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / کمیسیون انتخابات افغانستان / انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان (سپتامبر ٢٠١٩)
انتخابات افغانستان و ۳۰۰ هزار رای جنجالی
کابل - ایرنا - معاون سخنگوی کمیسون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان اعلام کرد که تا آخر هفته جاری سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری این کشور با مشخص شدن وضعیت 300 هزار رای مورد اختلاف، تعیین خواهد شد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان / افغانستان / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 2019
کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان از بازشماری برخی آراء خبر داد
کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان اعلام کرد که به زودی فهرست تازه ای از محل‌های لازم به بازشماری آراء را اعلام خواهد کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
نامزد ریاست‌جمهوری افغانستان: نتیجه انتخابات مشروع و قابل پذیرش نخواهد شد
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت که با توجه به میزان مشارکت بسیار پایین در انتخابات، نتیجه آن هر چه که باشد منجر به تشکیل دولتی مشروع نمی‌شود و قابل پذیرش نیز نخواهد شد.
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / عبدالله عبدالله / اشرف غنی / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان (سپتامبر ٢٠١٩)
توپ انتخابات افغانستان در زمین کمیسیون شکایات
کابل - ایرنا - براساس اعلام کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات افغانستان، امروز(دوشنبه) روند ثبت شکایات انتخاباتی به پایان می رسد و پس از آن کمیسیون به مدت دو هفته فرصت دارد تا با رسیدگی به شکایات،نتیجه نهایی انتخابات را اعلام کند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / عبدالله عبدالله / انتخابات ریاست جمهوری افغانستان / محمد اشرف ‌غنی / کمیسیون انتخابات افغانستان / انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان (سپتامبر ٢٠١٩)
بازشماری پنج هزار و ۳۲۶ حوزه رای‌گیری در افغانستان برای بار دوم
کابل - ایرنا - کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات افغانستان برای بار دوم دستور بازشماری آرای پنج هزارو ۳۲۶ حوزه رای گیری را صادر کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •