سه شنبه, ۱۱ آذر, ۱۳۹۹ / 1 December, 2020
انزوا آمریکا
ذوالنور: آمریکا از نظر حقوقی و قانونی حق استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد
۱۳۹۹/۰۶/۰۸ / انزوا آمریکا / ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی / فعالسازی مکانیسم ماشه
ذوالنور: آمریکا از نظر حقوقی و قانونی حق استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد
به گزارش صداوسیما، حجت الاسلام مجتبی ذوالنور با اشاره به ادعاهای مقامات آمریکایی درباره استفاده از مکانیسم ماشه، گفت: در بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام تاکید و تصریح شده که اگر هر یک از طرف‌های برجام اجرای تعهدات خود را نقض کنند، طرف مقابل می‌تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند.
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / انزوا آمریکا / سیاست یکجانبه گرایی / عطوان تحلیلگر سیاسی / فعالسازی مکانیسم ماشه
تحلیل عطوان / رکوردزنی آمریکایی‌ها با ثبت دومین شکست امنیتی علیه ایران
به گزارش تسنیم، «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه الکترونیکی و فرامنطقه ای رام الیوم طی مقاله ای به دومین ناکامی بزرگ ایالات متحده آمریکا در چالش آفرینی برای جمهوری اسلامی و فعال سازی مکانیزم ماشه در شورای امنیت پرداخت و عمق این شکست برای کاخ سفید و ترامپ را بررسی کرد:
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / انزوا آمریکا / بازگشت تحریم ایران / فعالسازی مکانیسم ماشه
چین: سازوکار بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران فعال نشده است
به گزارش تسنیم، «ژائو لی‌جیان» سخنگویو وزارت امور خارجه چین روز جمعه در نشست خبری روزانه خود تأکید کرد که علی‌رغم ارائه درخواست رسمی آمریکا به شورای امنیت برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، کشورهای مشارکت‌کننده در برجام و همچنین اکثریت قاطع اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد بر این باورند که سازوکار بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران (موسوم به مکانیسم ماشه) فعال نشده و آمریکا اساساً حق انجام چنین کاری را ندارد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / آمریکا و رژیم صهیونیستی / احیای تحریم‌ها علیه ایران / انزوا آمریکا
رژیم صهیونیستی: اروپا باید حمایت از ایران را متوقف کند
به گزارش فارس، «گیلاد عردان»، نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد جمعه خواستار توقف آنچه به ادعای او حمایت کشورهای اروپایی از ایران است شده است.
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت / انزوا آمریکا / فعالسازی مکانیسم ماشه
سازمان ملل: تفسیر زمان‌بندی قطعنامه ۲۲۳۱ به عهده اعضای شورای امنیت است
به گزارش فارس، در شرایطی که دولت آمریکا در تلاش است با استناد به بندهای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تمامی تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را احیا کند، «استفان دوجاریک»، سخنگوی سازمان ملل متحد جمعه تصریح کرده تفسیر تقویم زمانی مفاد مربوط به این قطعنامه  به عهده اعضای شورای امنیت است.
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / انزوا آمریکا / پایبندی به برجام / فعالسازی مکانیسم ماشه
آفریقای جنوبی : برجام یکی از مهمترین دستاوردهای دیپلماتیک در عرصه عدم اشاعه هسته ای است
به گزارش ایسنا ، وزارت خارجه آفریقای جنوبی در توضیح رای( ممتنع) به قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره ضمیمه ب قطعنامه 2231 اعلام کرد : آفریقای جنوبی، برجام را یکی از مهمترین دستاوردهای دیپلماتیک در عرصه عدم اشاعه هسته ای از زمان امضای معاهده جامع منع آزمایش هسته ای (CTBT ) می داند.
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / انزوا آمریکا / فعالسازی مکانیسم ماشه / یکجانبه گرایی آمریکا
مکانیسم ماشه یا شلیک به ساختار شورای امنیت؟
به گزارش ایرنا، امروز جمعه، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، با سفر به نیویورک رسما شکایتی را به ریاست دوره‌ای شورای امنیت تسلیم کرد که در آن مدعی شده  ایران از توافق هسته‌ای (برجام) «تخلف» کرده است و مهم هم نیست که چه کسی ابتدا از برجام خارج شده و چقدر برای تحریک ایران به زیرپاگذاشتن برجام تلاش کرده است؛ مهم این است که مکانیسم «ماشه» فعال شود.  
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / انزوا آمریکا / مقاله مکانیسم ماشه
فروزنده: «نگاه به شرق» راهکار مقابله با «مکانیسم ماشه» است
لطف الله فروزنده استاد دانشگاه تربیت مدرس و کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با مهر، درباره اقدام آمریکا برای فعال کردن «مکانیسم ماشه» برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، گفت: آمریکا یک روحیه استکباری دارد و شخص ترامپ نیز در آستانه انتخابات تلاش می‌کند تا به هر نحوی دل یهودیان را برای اخذ رای آنان و پیروزی مجدد، به دست بیاورد. از همین رو است که ما شاهد هستیم که چه امتیازاتی را واشنگتن به صهیونیست‌ها می‌دهد.
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / انزوا آمریکا / فعالسازی مکانیسم ماشه / یکجانبه گرایی آمریکا
خشم پامپئو از عدم همراهی متحدین اروپایی آمریکا با مکانیسم ماشه
 وزیر خارجه آمریکا که روز پنجشنبه سازوکار حل اختلاف برجام را در سازمان ملل کلید زد، در سخنانی از کشورهای اروپایی به‌خاطر عدم همراهی این کشورها با واشنگتن در اجرای مکانیسم ماشه انتقاد کرد.  
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / انزوا آمریکا / فعالسازی مکانیسم ماشه / یکجانبه گرایی آمریکا
هلگا اشمید: به تلاش‌های خود برای حفظ و اجرای کامل برجام ادامه می‌دهیم
به گزارش فارس، هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا امروز (جمعه) در توئیتی با باز نشر توئیت جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به درخواست آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل برای فعال کردن مکانیسم ماشه اشاره کرد و نوشت: بعد از خروج رسمی ایالات متحده آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸، این کشور نمی‌تواند به عنوان دولت مشارکت کننده برای استفاده از مکانیسم اسنپ بک و بازگرداندن تحریم‌های احتمالی پیش بینی شده در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در نظر گرفته شود.
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / انزوا آمریکا / فعالسازی مکانیسم ماشه / یکجانبه گرایی آمریکا
پکن: تلاش آمریکا برای تضعیف برجام به جایی نمی‌رسد
به گزارش فارس، در ادامه واکنش‌های منفی جهانی به درخواست آمریکا برای بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران، وزارت خارجه چین امروز (جمعه) تاکید کرد موضع واشنگتن از حمایت جهانی برخودار نیست.
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / انزوا آمریکا / فعالسازی مکانیسم ماشه / یکجانبه گرایی آمریکا
چرا ترامپ کاری کرد که نیمی از جهان فریاد بزنند؛آمریکا از همیشه منزوی تر است؟
خبرآنلاین نوشت: پس از شکست و انزوای آمریکا در جلسه هفته گذشته شورای امنیت و رد شدن پیش نویس قطعنامه علیه ایران، ترامپ موضع خود را اعلام کرد و گفت که قصد دارد مکانیسم ماشه را هر چه سریع تر فعال کند. سپس پنجشنبه شب، درخواست ایالات متحده برای فعال شدن این مکانیسم رسمی شد.بعد از اقدام آمریکا در ارائه درخواست رسمی فعال‌سازی ساز و کاری برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران روسیه خواستار برگزاری کمیسیون مشترک برجام در روز جمعه شد و تروئیکای اروپایی مخالفت خود را با نظر ایالات متحده اعلام کردند.
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / انزوا آمریکا / فعالسازی مکانیسم ماشه / یکجانبه گرایی آمریکا
ریچارد هاس: یکجانبه‌گرایی آمریکا را بیشتر از ایران منزوی کرده است
به گزارش ایسنا، ریچارد هاس، رئیس شورای روابط خارجه آمریکا و مدیر اسبق سیاست‌گذاری‌ها در وزارت خارجه این کشور روز جمعه در واکنش به فعال شدن مکانیسم ماشه توسط آمریکا و مخالف طرفین برجام با این اقدام در توییتی نوشت: آمریکای اول به راستی به آمریکای تنها تبدیل شده است. سیاست خارجی یکجانبه‌گرایی آمریکا را بیشتر از ایران منزوی کرده است. خروج از برجام و سپس تلاش برای بهره‌بری از مزایایش کاری نشدنی است.
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / انزوا آمریکا / روزنامه نیویورک تایمز / یکجانبه گرایی آمریکا
نیویورک تایمز: آمریکا به جای منزوی کردن ایران خودش منزوی شد
به گزارش تسنیم، نیویورک تایمز در تحلیلی با عنوان "آمریکا به جای منزوی کردن ایران بر سر توافق هسته ای، خودش پشت در ماند" نوشت: متحدان و دشمنان آمریکا با هم، از پذیرش درخواست دولت ترامپ برای تحریم ایران، روی گرداندند و بطور بالقوه اقتدار جهانی آمریکا را تضعیف کردند.
سی‌ان‌ان: مخالفت متحدان واشنگتن با مکانیسم ماشه، آمریکا را در عرصه جهانی منزوی کرد
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / انزوا آمریکا / فعالسازی مکانیسم ماشه / یکجانبه گرایی آمریکا
سی‌ان‌ان: مخالفت متحدان واشنگتن با مکانیسم ماشه، آمریکا را در عرصه جهانی منزوی کرد
به گزارش فارس، وبگاه شبکه «سی‌اِن‌اِن» در یادداشتی به قلم «کایلی آتوود» به بررسی تلاش ایالات متحده برای فعال‌سازی مکانیسم موسوم به ماشه جهت احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران پرداخته و نوشت مخالفت متحدان واشنگتن با این مسئله، آمریکا را در عرصه جهانی منزوی کرد.
شرمن: روسیه، چین و اروپا باور ندارند آمریکا بتواند مکانیزم ماشه را فعال کند
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / انزوا آمریکا / فعالسازی مکانیسم ماشه / یکجانبه گرایی آمریکا
شرمن: روسیه، چین و اروپا باور ندارند آمریکا بتواند مکانیزم ماشه را فعال کند
به گزارش تسنیم، وندی شرمن معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما در مصاحبه ای گفت: به نظرم رئیس جمهور (ترامپ) به جای منزوی کردن ایران، بار دیگر آمریکا را در کل جهان منزوی کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / انزوا آمریکا / فعالسازی مکانیسم ماشه
مخالف بلژیک با فعال‌سازی مکانیسم ماشه توسط آمریکا
به گزارش ایسنا، نمایندگی بلژیک در سازمان ملل روز جمعه در خصوص تلاش آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه در توییتی نوشت: برای نمایندگی بلژیک در شورای امنیت سازمان ملل همه چیز شفاف است. آمریکا نمی‌تواند بازگشت تحریم‌ها از طریق برجام را فعال کند چراکه این کشور در مه ۲۰۱۸ شراکت خود در برجام را متوقف کرده بود.
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / انزوا آمریکا / سیاست یکجانبه گرایی / فعالسازی مکانیسم ماشه
هیاهوی ترامپ بر سر برجام؛ راهی برای انحراف اذهان عمومی از بحران‌های بی‌شمار
به گزارش تسنیم، نشریه "دی سایت" آلمان در مطلبی به اقدامات غیر قانونی "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا علیه توافق هسته ای ایران پرداخته و نوشت: دونالد ترامپ از شورای امنیت سازمان ملل بازگشت همه تحریم های قبل از برجام علیه جمهوری اسلامی ایران را درخواست می کند. وی می خواهد به این ترتیب توافق هسته ای را کاملا از بین ببرد.
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / انزوا آمریکا / فعالسازی مکانیسم ماشه / یکجانبه گرایی آمریکا
فرجی راد: ترامپ و پمپئو به سیم آخر زده اند/ اقدام آمریکا وجاهت قانونی ندارد
عبدالرضا فرجی راد در گفت و گو با ایسنا درباره اقدام آمریکا برای فعال سازی مکانیسم ماشه علیه ایران گفت: این اقدام آمریکا وجاهت قانونی ندارد، به این علت که اروپایی ها، روس ها و چینی ها شدیدا عکس العمل نشان دادند و در واقع اقدام آمریکا از زمان تاسیس شورای امنیت و سازمان ملل بی سابقه است.
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / اظهارات عراقچی / انزوا آمریکا / فعالسازی مکانیسم ماشه
عراقچی: درخواست آمریکا بی اعتبار و فاقد تاثیر حقوقی است
به گزارش تسنیم، «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه، در واکنش به تلاش غیرقانونی آمریکا برای فعال‌سازی مکانیزم ماشه در صفحه توئیتر خود نوشت: ابلاغیه آمریکا به لحاظ حقوقی فاقد هرگونه صلاحیتی برای موثر واقع شدن است. این ابلاغیه بی اعتبار و بی ارزش است. هیچ یک از اعضای باقی مانده در برجام قائل نیستند که این ابلاغیه می تواند به اجرا درآید.
ظریف: یک بار دیگر دولت ترامپ منزوی و رسوا در صحنه جهانی خواهد شد /تاریخ شورای امنیت چنین وضعیتی را به یاد ندارد
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / انزوا آمریکا / سیاست یکجانبه گرایی / ظریف / فعالسازی مکانیسم ماشه
ظریف: یک بار دیگر دولت ترامپ منزوی و رسوا در صحنه جهانی خواهد شد /تاریخ شورای امنیت چنین وضعیتی را به یاد ندارد
 به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف صبح روز جمعه در مطلبی در صفحه اینستاگرام خود در این ارتباط نوشت:  دیشب پمپئو به خیال خودش ساز و کار بازگرداندن قطعنامه‌های لغو شده شورای امنیت را فعال کرد ولی همزمان، ایران به همراه روسیه، چین، اتحادیه اروپا ،آلمان، فرانسه و انگلیس در نامه های جداگانه ای اقدام دولت ترامپ را غیرقانونی، بدون اثر و کان لم یکن معرفی کردند، احتمالا امروز هم برخی دیگر از اعضای شورای امنیت موضع مشابهی را اتخاذ کنند و یک بار دیگر دولت ترامپ منزوی و رسوا در صحنه جهانی خواهد شد، تاریخ شورای امنیت چنین وضعیتی را به یاد ندارد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •