جمعه, ۱۳ تیر, ۱۳۹۹ / 3 July, 2020
اوراق بدهی
بانک مرکزی در هفته جاری عملیات بازار باز نداشت
۲۱ ساعت قبل / بازار باز / بازار بین‌بانکی / بانک مرکزی / عملیات بازار باز
بانک مرکزی در هفته جاری عملیات بازار باز نداشت
بانک مرکزی اعلام کرد با توجه به بالا بودن قیمت پیشنهادی فروش اوراق بدهی و کفایت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، در این هفته معامله‌ای در خصوص عملیات بازار باز انجام نشد. نوشته بانک مرکزی در هفته جاری عملیات بازار باز نداشت اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
تورم در مسیر کاهشی
۳۱ ساعت قبل
تورم در مسیر کاهشی
تاکنون با برگزاری 5 حراج هفتگی 233.5هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت به فروش رسیده است.  تازه‌ترین آمارهای رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد که حجم نقدینگی در هفته منتهی به پایان خردادماه امسال به رقم 2651هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به پایان سال گذشته 7.3درصد افزایش یافته و حجم پایه پولی هم در این مدت به رقم 383هزار و 470میلیارد تومان رسیده که نسبت به آخر سال گذشته رشدی 8.8درصدی را تجربه کرده است. تداوم این میزان رشد نقدینگی و پایه پولی در ماه‌های آینده زنگ خطری جدی برای حرکت نرخ تورم به ارقام بالاتر …
۲ روز قبل / امور اقتصادی و دارایی / خرید و فروش / دولت / روابط عمومی / فناوری
63 هزار میلیارد ریال فروش اوراق بدهی دولتی
بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (10 تیرماه 1399) و برگزاری حراج جدید را اعلام کرد.
۲ روز قبل
مداخله 85/ 5 میلیارد دلاری بانک‌مرکزی کره‌جنوبی
بانک‌مرکزی کره‌جنوبی اعلام کرد که در سه ماه نخست سال و به‌منظور تسهیل نوسانات پول ملی در بحبوحه پاندمی کرونا، از طریق مداخله ارزی در بازار مبلغ خالص 851/ 5 میلیارد دلار به فروش رسانده است.به گزارش مارکت اسکرینر، این در حالی است که در سه ماهه پیش از آن نرخ خالص خرید و فروش دلار توسط بانک‌مرکزی به یک اندازه بود. میانگین حجم مبادلات روزانه دلار/ وون در بازار بین بانکی داخلی کره‌جنوبی در سه ماه‌نخست سال 71/ 7 میلیارد دلار بود؛ این رقم برای سه ماه‌چهارم سال ۲۰۱۹ مبلغ 69/ 6 میلیارد دلار اعلام شده بود. براساس داده‌های ریفینیتیو، در بازه زمانی ژانویه تا مارس، هر دلار در محدوده ۱۲۹۶ تا 6/ 1150 وون نوسان می‌کرد.بانک‌مرکزی کره‌جنوبی علاوه بر این اعلام کرد که در راستای ثبات‌بخشی به بازار اوراق قرضه، عملیات …
۲ روز قبل
وصول ۹۸۹ میلیارد تومان طلب بانک اقتصاد نوین از گروه استراتوس
بانک اقتصادنوین ۹۸۹ میلیارد تومان طلب خود از گروه استراتوس را به‌طور کامل وصول کرد. بر اساس اطلاعیه منتشر شده در سامانه کدال، پیرو توافق این بانک با گروه استراتوس مقرر شده بود کل بدهی متعلق به شرکت‌های کیهان تبادل، فنی تجاری پارس شهر، بین‌الملل خانه‌سازی ایرانیان پرشیا، تجهیز کالا و سرمایه آسیا، رهروان دوراندیش، گسترش و توسعه صنعت آذربایجان و توسعه شهری فراز، پس از کسر بخشودگی جرایم و از محل دارایی‌های تسلیم‌شده گروه استراتوس مشتمل بر سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران (عمدتا سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری ساختمان ایران، سرمایه‌گذاری اقتصادنوین و بانک اقتصادنوین) و زمین جمعا به مبلغ ۹۸۹ میلیارد تومان تسویه شود.
۲ روز قبل
تعادل سود در نرخ‌ بالاتر
پنجمین حراج اوراق بدهی دولتی با افزایش نرخ بهره اوراق همراه بود. دیروز اوراق با سررسید 2 ساله دولت با نرخ سالانه 5/ 16 درصد و اوراق 4 ساله با نرخ 5/ 17 درصد به فروش رفت. اتفاقی که به راه افتادن دومینوی افزایش نرخ‌های بهره در اقتصاد را بازگو می‌کند. این مساله هم در راه هدف تورمی است و هم پذیرش وزارت اقتصاد در تامین کسری بودجه از کانال بازار بدهی را نشان می‌دهد. «دنیای اقتصاد» آثار افزایش نرخ بهره تامین مالی دولت بر اقتصاد را بررسی می‌کند.
تعدیل چک‌لیست‌ها
۳ روز قبل
تعدیل چک‌لیست‌ها
گرچه به اذعان بسیاری از تحلیلگران بازار‌های مالی، آن چیزی که می‌تواند موجبات تعمیق بازار را فرآهم آورد ابزار‌های نوین مالی است، اما باید توجه داشت که گسترش در سطح نیز مزیت‌های در خورتوجهی را برای بازار سرمایه به ارمغان می‌آورد که یقینا قابل اغماض نیست. فعالان بازار به‌خاطر دارند که در اوایل دهه هشتاد خورشیدی صندوق‌‌های با سرمایه باز یا اختیار معاملات و اوراق بدهی و... تنها مباحثی تخصصی بود که در بین تحلیلگران آکادمیک مطرح می‌شد که گذشته از آن هیچ گزینه‌ای درخصوص شرکت‌های فعال در صنعت حمل‌ونقل یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای و صنایعی از این دست در بازار به چشم نمی‌خورد که به مرور شاهد عرضه این صنایع بدیع در بازار بودیم که باعث گسترش دیدگاه و البته اختیار انتخاب گزینه‌های متنوع‌تری را در بین صنایع گوناگون …
۴ روز قبل
نرخ سود در بازار بین بانکی به 5/8 درصد رسید
معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه زمانی نرخ سود در بازار بین بانکی حدود ۲۸ درصد بود اما اخیرا به ۸.۵ درصد هم رسید و امروز بر روی ۱۰ درصد ثابت شده است، گفت: کاهش نرخ تامین مالی به نفع همه است.به گزارش ایلنا، عباس معمارنژاد درباره آثار کاهش نرخ سود بین بانکی و به دنبال آن کاهش نرخ در نظام بانکی بر اقتصاد کشور اظهار کرد: نرخ سود در بازار بین بانکی درواقع یک متغیر سیگنال و متغیر علامت دهنده است. وقتی نرخ سود در بازار بین بانکی کاهش پیدا می‌کند به این معنا است که امکان کاهش نرخ سود در نظام بانکی وجود دارد. اولین اثری که کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی داشته این بود که دولت توانست اوراق بدهی یا اسناد خزانه را به جای نرخ 22 با نرخ 15 درصد به فروش برساند بنابراین اولین اثر کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی، …
اما و اگرهای جبران کسری بودجه ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی
۴ روز قبل / اوراق بدهی / کسری بودجه / محمد صادق الحسینی / مجلس یازدهم / بانک مرکزی
اما و اگرهای جبران کسری بودجه ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی
اگرچه دولت برای جبران کسری بودجه نیاز به اتخاذ سیاست های کوتاه مدتی همچون انتشار اوراق دارد اما کارشناسان معتقدند هر مرحله از انتشار اوراق باید منوط به کلید زدن یکسری اصلاحات ساختاری شود.
جولان پول داغ در آغاز فصل گرم
۵ روز قبل / اقتصاد / اقتصاد ایران / بورس / سهام
جولان پول داغ در آغاز فصل گرم
باتوجه به عزم سیاست‌گذاران اقتصادی مبنی بر تامین کسری بودجه از محل اوراق بدهی از یک سو و رابطه تاریخی التهاب ارز با نرخ‌های سود واقعی منفی از سوی دیگر، انتظار می‌رود مسیر تحولات در این دو حوزه در کوتاه مدت به سمت تقویت تدریجی سمت عرضه ارز به ویژه در سامانه نیما و نیز افزایش تدریجی نرخ موثر سود اوراق بدهی حرکت کند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / اوراق بهادر / کسری بودجه
چند هزار میلیارد اوراق دولتی در سال۹۸ منتشر شد؟+ جدول
به گزارش تسنیم، در دوازده ماهه سال 1398 بالغ بر 82 هزار میلیارد تومان اوراق بهادار براساس قانون بودجه سال 1398 و مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی منتشر شده است که بخشی از این اوراق، فرایند پذیرش در بازار بدهی را طی کرده‌اند. در جدول زیر توزیع زمانی انتشار اوراق بهادار دولتی در سال 1398 نشان داده شده است. همان‌گونه که در جدول  آمده است، در دی و بهمن 1398 نیز 100 هزار میلیارد ریال اوراق منفعت براساس مصوبات سی و سومین جلسه شورای هماهنگی اقتصادی منتشر شد.
دولت روحانی چگونه از هم‌اکنون خزانه دولت بعدی را خالی کرده است؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / اوراق بدهی / دولت تدبیر و امید / دولت دوازدهم / دولت روحانی / دولت سیزدهم
دولت روحانی چگونه از هم‌اکنون خزانه دولت بعدی را خالی کرده است؟
دولت آینده در همان ابتدای فعالیت خود باید حداقل ۳۰۰ هزار میلیارد تومان برای بازپرداخت اوراق بدهی که دولت روحانی منتشر کرده، کنار بگذارد، رقمی بیش از نصف کل بودجه عمومی دولت!
نشانه‌های فاجعه بار کسری بودجه؛ جزییات انتشار اوراق دولتی در سال۹۸
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / بورس تهران / سازمان برنامه و بودجه / اوراق بدهی / اوراق مشارکت
نشانه‌های فاجعه بار کسری بودجه؛ جزییات انتشار اوراق دولتی در سال۹۸
تسنیم نوشت: انتشار انواع اوراق یکی از راههای پیش روی دولت برای جبران کسری بودجه قلمداد می‌شود.
فروش 6150 اوراق بدهی دولت در حراج امروز/ حراج بعدی هفته آینده برگزار می شود
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / سیاست‌های پولی / بانک مرکزی
فروش 6150 اوراق بدهی دولت در حراج امروز/ حراج بعدی هفته آینده برگزار می شود
بانک مرکزی ضمن تشریح جزئیات حراج امروز اوراق بدهی دولتی اعلام کرد: وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش 61.5 هزار میلیارد ریال از اوراق با نرخ بازده تا سررسید 15.6 درصد موافقت کرد.
بورس تنها مانع بروز ابرتورم / حتی یک مولدسازی موفق در کشور انجام نشده است
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / علی سعدوندی / بورس / تورم / کسری بودجه / اوراق بدهی
بورس تنها مانع بروز ابرتورم / حتی یک مولدسازی موفق در کشور انجام نشده است
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بورس، جاذب نقدینگی است و اگر ابر تورم نداریم، تنها دلیل آن بورس است، گفت: اگر بازار بورس دچار ریزش شود ما دیگر نمی‌توانیم تورم را به این راحتی کنترل کنیم.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
9‌هزار‌میلیارد اوراق با سود 15.6درصدی حراج شد
9‌هزار‌میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی با نرخ بازده 15.6‌درصدی در روز بیست‌وهفتم خرداد حراج شد و نوبت بعدی حراج این اوراق پس‌فردا، سوم تیرماه خواهد بود.به گزارش بانک مرکزی، هفت بانک و ۱۰ نهاد مالی غیر بانکی سفارش‌های خود را به ارزش ۱۴۶‌هزار‌میلیارد ریال در سامانه‌های بازار بین‌بانکی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کردند.وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش ۹‌هزار‌میلیارد ریال با نرخ بازده تا سررسید ۱۵.۶‌درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده روز سه‌شنبه (بیست‌و‌هفتم خردادماه) توسط کارگزاری بانک مرکزی و شرکت فرابورس ایران در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.کارگزاری بانک …
۹۰۰ میلیارد تومان اوراق بدهی دولت در حراج ۲۰ خرداد فروخته شد
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / اوراق بدهی / بانک مرکزی / عملیات بازار باز
۹۰۰ میلیارد تومان اوراق بدهی دولت در حراج ۲۰ خرداد فروخته شد
بانکها و نهادهای مالی غیربانکی در حراج اوراق بدهی دولت در ۲۰خرداد سفارش خرید ۱۴هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اوراق اوراق بدهی را ثبت کردندکه وزارت اقتصاد با فروش ۹۰۰ میلیارد تومان آن موافقت کرد.
اطلاعیه بانک مرکزی درباره حراج اوراق بدهی دولتی
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / بانک مرکزی / حراج اوراق بدهی دولت
اطلاعیه بانک مرکزی درباره حراج اوراق بدهی دولتی
بانک مرکزی نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی در ۲۷ خردادماه ۹۹ و جزییات برگزاری حراج جدید را اعلام کرد.
بدهی خارجی ایران چقدر شد؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / اوراق بدهی / دلار / بانک مرکزی
بدهی خارجی ایران چقدر شد؟
تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی نشان میدهد که بدهی خارجی ایران با کاهش نسبت به ماه‌های قبل به ۹ میلیارد و ۳۱ میلیون دلار رسیده است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
قانونی که همیشه عقب می‌ماند
دولت در چند سال گذشته به‌دلیل کسری بودجه‌ای که عمدتا به‌دلیل کاهش فروش نفت بود، نسبت به انتشار اوراق خزانه اسلامی (اخزا) با حفظ قدرت خرید به منظور تسویه بدهی‌های مسجل خود اقدام کرد. این اوراق با سررسید یک تا سه سال و با قابلیت داد و ستد در بازار ثانویه برخوردار منتشر شد. اوراق فوق در زمره بدهی ممتاز دولت در نظر گرفته شد و وزارت امور اقتصادی و دارایی ضامن بازپرداخت اصل و سود اوراق شد.
شرط‌هایی که لازمند ولی کافی، نه!
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / نقدینگی / اقتصاد / اقتصاددان / حجم نقدینگی / رشد نقدینگی / بانک مرکزی
شرط‌هایی که لازمند ولی کافی، نه!
درحالیکه رئیس کل بانک مرکزی معتقد است که عرضه سهام شرکت‌های دولتی و انتشار اوراق بدهی رشد نقدینگی در سال‌جاری را کم می‌کند، یک کارشناس اقتصادی می‌گوید این دو عامل برای کاهش رشد نقدینگی لازم است ولی کافی نیست و این امر به عواملی همچون تامین و کنترل کسری بودجه، استقراض نکردن دولت از منابع بانکی، استقرار نظام نظارتی بر بانک‌ها که مانع خلق نقدینگی شود و کنترل و کاهش نرخ سود بانکی نیاز دارد.
بدهی  ۲۶ تریلیون دلاری خزانه آمریکا
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / ایالات متحده آمریکا / ویروس کرونا / کسری بودجه / بدهی معوق سیستم بانکی / اوراق بدهی
بدهی ۲۶ تریلیون دلاری خزانه آمریکا
مهر به نقل از اسپوتنیک، نوشت: داده‌های جدیدی که دیشب از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شد نشان داد که تا این هفته بدهی ملی آمریکا به ۲۶,۰۰۳,۷۵۱,۵۱۲,۳۴۵ دلار رسیده است.
عملیاتی پیچیده برای مهار نقدینگی
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
عملیاتی پیچیده برای مهار نقدینگی
دولت به دلیل کسری بودجه سال جاری، حجم زیادی اوراق منتشر خواهد کرد. کارشناسان، استقراض دولت با روش انتشار اوراق، بهترین و سالم‌ترین روش تامین کسری بودجه در میان راه‌های استقراضی است. در حال حاضر نرخ اوراق بدهی دولتی که دارای کمترین ریسک هستند، بین 21 تا 24 درصد قرار دارند، در حالی که بانک مرکزی نرخ 10 درصد را برای سپرده‌های کوتاه‌مدت (به صورت ماه‌شمار) و نرخ 15 درصد را برای سپرده‌گذاری یک‌ساله در بانک‌ها تعیین کرده است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
سه مزیت در گام دوم حراج اوراق
بررسی‌ها نشان می‌دهد که در دو مرحله حراج اوراق بدهی دولتی، حدود 10 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی به بانک‌ها با نرخ 15 درصد واگذار شده است. این موضوع در حال حاضر سه مزیت اقتصادی دارد: نخست اینکه اگر کسری بودجه سالانه دولت را در سال جاری حدود 100 هزار میلیارد تومان درنظر بگیریم، در نتیجه 10 درصد این کسری بودجه بدون توسل به منابع بانک مرکزی و فشار برپایه پولی، تامین شده است.
موافقت وزارت اقتصاد با فروش ۴.۹ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
موافقت وزارت اقتصاد با فروش ۴.۹ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی
در حراج اوراق بدهی دولتی که امروز برگزار شد، وزارت اقتصاد با فروش ۴.۹ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی به ۴ بانک موافق کرد و ۸ بانک نیز ۲۲.۱ هزار میلیارد تومان در سامانه بازار بین بانکی ثبت سفارش کردند.
دولت ۴۹۰۰ میلیارد تومان دیگر اوراق فروخت / درخواست بانکها بیش از ۴ برابر بود
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / بانک مرکزی / وزارت امور اقتصادی و دارایی / نظام بانکی / اوراق بدهی / بازار بین بانکی
دولت ۴۹۰۰ میلیارد تومان دیگر اوراق فروخت / درخواست بانکها بیش از ۴ برابر بود
گزارش بانک مرکزی از نتیجه حراج ۲۰ خرداد اوراق بدهی نشان می‌دهد در این تاریخ ۸ بانک ۲۲۱هزار میلیارد ریال سفارش خرید در بازار بین بانکی ثبت کردند که با فروش ۴۹هزارمیلیاردریال موافقت شد.
جزئیات حراج امروز اوراق بدهی دولتی/ بانک مرکزی نمی‌تواند این اوراق را بخرد
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / سیاست‌های پولی / بانک مرکزی
جزئیات حراج امروز اوراق بدهی دولتی/ بانک مرکزی نمی‌تواند این اوراق را بخرد
۸ بانک سفارش‌های خود را به ارزش ۲۲۱ هزار میلیارد ریال در سامانه بازار بین‌بانکی ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش ۴۹ هزار میلیارد ریال اوراق به قیمت یک میلیون ریال (با کوپن سود سالانه ۱۵ درصد) به چهار بانک موافقت کرد.
تامین ۴.۵ میلیارد دلار برای واردات/ درآمدزایی ۱۰ هزار میلیاردی از حراج اوراق بدهی
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
تامین ۴.۵ میلیارد دلار برای واردات/ درآمدزایی ۱۰ هزار میلیاردی از حراج اوراق بدهی
رئیس کل بانک مرکزی با اعلام این که بیش از ۴‌.۵ میلیارد دلار برای انجام واردات تامین شده است‌، گفت: برای تامین کسری بودجه حراج اوراق بدهی دولت حراج اوراق بدهی دولت ۱۰ هزار میلیارد تومان با نرخ سود سالانه ۱۵ درصد به فروش رفت.
کسری بودجه در بدترین حالت ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است / با فروش اوراق جبران می‌کنیم
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / فرهاد دژپسند / وزارت امور اقتصادی و دارایی / اوراق بدهی / کسری بودجه
کسری بودجه در بدترین حالت ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است / با فروش اوراق جبران می‌کنیم
وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: برآورد ما نسبت به عدم تحقق درآمدها طی امسال آن هم در بدبینانه‌ترین شرایط ۱۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.
تأمین ارز واردات کالاهای اساسی به وضعیت عادی برگشت/ حراج اوراق بدهی ادامه دارد
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / ارز / بانک مرکزی / کالاهای اساسی / واردات / تأمین ارز
تأمین ارز واردات کالاهای اساسی به وضعیت عادی برگشت/ حراج اوراق بدهی ادامه دارد
ایلنا: رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: در بخش تأمین ارز، برای واردات کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه و ضروری کشور، ازطریق روش‌های مختلف چهارگانه اعلامی بانک مرکزی،…
همتی: بازار ارز و پول سیگنال های مثبتی از بهبود وضعیت اقتصادی می دهند
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
همتی: بازار ارز و پول سیگنال های مثبتی از بهبود وضعیت اقتصادی می دهند
همتی با تأکید براینکه در بخش تأمین ارز، برای واردات کالا‌های اساسی، دارو و مواداولیه وضروری کشور، ازطریق روش‌های مختلف چهارگانه اعلامی بانک مرکزی، شرایط به وضعیت عادی برگشته است، گفت:دراین مدت بیش از۴/۵میلیارددلاربرای واردات تأمین شده است. وی افزود: دربخش ریال، برای تأمین کسری بودجه دردومرحله حراج اوراق بدهی دولت، ۱۰ ٫ ۰۰۰ میلیارد تومان با نرخ سودسالانه ۱۵ درصدبه فروش رفت. با این اقدام بدون افزایش پایه پولی، و با استفاده از نقدینگی موجود، بودجه دولت تأمین مالی شد.
تحلیل کارشناسی از نقدینگی در سال‌جاری
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / نقدینگی / رشد نقدینگی / حجم نقدینگی / رئیس کل بانک مرکزی / عبدالناصر همتی / اقتصاد / اقتصاددان
تحلیل کارشناسی از نقدینگی در سال‌جاری
با توجه به اینکه رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده که با فروش سهام دولتی و انتشار اوراق بدهی دولتی، رشد نقدینگی در سال جاری نسبت به سال گذشته کمتر می‌شود، یک کارشناس اقتصادی معتقد است که اگر دولت از اقدامات بانک مرکزی در جهت کنترل تورم، کاهش رشد نقدینگی و انتشار اورق بدهی حمایت کند، می‌توان سال اقتصادی جاری را دور از رشد نقدینگی و تورم بالا سپری کرد.
کشف «سود» در حراج بزرگ
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
کشف «سود» در حراج بزرگ
نخستین مرحله انتشار اوراق بدهی دولت، با فروش ۱/ ۵ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی برگزار شد. در این حراج، ۹ بانک و ۲۲ نهاد مالی حضور داشتند و تقاضاهای خود را از طریق بازار بین بانکی و فرابورس ارائه…
کفایت نقدینگی دربازار بین‌بانکی/جزییات عملیات عملیات بازار باز
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / بانک مرکزی ایران / بانک مرکزی / ریاست بانک مرکزی / عملیات بازار باز
کفایت نقدینگی دربازار بین‌بانکی/جزییات عملیات عملیات بازار باز
بانک مرکزی هیچ سفارش فروش اوراق بدهی دولتی از طرف بانک‌ها دریافت نکرد.
اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی ۱۳ خرداد و برگزاری حراج جدید
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / بورس تهران / سرمایه / وزارتخانه / قانون بودجه / نرخ سود
اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی ۱۳ خرداد و برگزاری حراج جدید
ایلنا: بانک مرکزی نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (۱۳ خردادماه ۱۳۹۹) را اعلام کرد.
در اولین حراج اوراق بدهی دولتی چه گذشت؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
در اولین حراج اوراق بدهی دولتی چه گذشت؟
۹ بانک و ۲۲ نهاد مالی غیربانکی مجموع سفارش‌های خود را به ترتیب به ارزش ۲۰۹.۴ و ۵۵.۹ هزار میلیارد ریال در سامانه های بازار بین‌بانکی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کردند.
خطر بازگشت کرونا با کاهش بودجه سلامت
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
خطر بازگشت کرونا با کاهش بودجه سلامت
بهزاد رنجبر ـ‌ روزنامه‌نگار پژوهشکده پولی و بانکی با انتشار گزارشی 3سیاست اساسی برای مقابله با آثار اقتصادی کرونا را اعلام کرد و خواستار آن شد که بخش سلامت و دارو در اولویت تخصیص بسته حمایتی مالی و پولی قرار گیرد و دولت برای تأمین منابع مالی لازم برای توسعه بخش بهداشت و درمان اوراق بدهی منتشر کند. به گزارش همشهری، آثار اقتصادی کرونا اکنون یکی از دغدغه‌های ایران و همه کشورهایی است که با این ویروس درگیر هستند. از زمان شیوع این ویروس تاکنون کشورهای مختلفی تلاش کرده‌اند تا از طریق سیاست‌های پولی …
عملیات بازار باز به زبان ساده | چگونه می‌توان تورم را کاهش داد؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
عملیات بازار باز به زبان ساده | چگونه می‌توان تورم را کاهش داد؟
اجرای عملیات بازار، رابطه بانک با بانک مرکزی را نظام‌مند کرده و هرگونه تغییر در سطح بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی را منوط به ارائه وثایق به بانک مرکزی خواهد کرد و بانک مرکزی متناسب با سیاست‌های پولی و اهداف تورمی خود اقدام به خرید، عدم خرید و یا فروش اوراق خواهد کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
با تسهیلات خرید دِین،چک‌های مدت‌دار خود را امروز نقد کنید
خرید دین عبارت است از "خرید اوراق و اسناد تجاری به بهایی کمتر از مبلغ اسمی" و منظور از اوراق و اسناد تجاری آن دسته از اوراق و اسناد بهاداری هستند که مفاد آن حاکی از بدهی ناشی از معاملات تجاری باشد و منظور از مبلغ اسمی، مبلغی است که بر روی اوراق بهادار درج شده است.
شارجه چند بانک را مامور فروش یک میلیارد اوراق صُکوک کرد
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / شارجه / اوراق صکوک / امارات متحده عربی
شارجه چند بانک را مامور فروش یک میلیارد اوراق صُکوک کرد
سومین امیرنشین‌ امارات متحده عربی به منظور درآمدزایی یک میلیارد دلاری از بازار اوراق بدهی بین المللی، چند بانک را برای انجام معامله و فروش اوراق بدهی اسلامی موسوم صُکوک استخدام کرد.
آخرین مصوبه هیات مدیره سازمان بورس در خصوص تعیین رتبه اعتباری اوراق بدهی
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / ایران / درآمد / سازمان بورس و اوراق بهادار / سرمایه / تأمین مالی
آخرین مصوبه هیات مدیره سازمان بورس در خصوص تعیین رتبه اعتباری اوراق بدهی
ایلنا: بر اساس آخرین تصمیم هیات مدیره سازمان بورس، انتشار اوراق بهادار بدهی بدون ضامن با اخذ رتبه اعتباری BBB به بالا ، صرفاً توسط ناشران پذیرفته شده در بورس اوراق…
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
بورس در هفته جاری به کدام سمت و سو می‌رود؟
یک کارشناس بازار سرمایه پیش‌بینی کرد در معاملات هفته جاری شاهد روند مثبت برای بازار خواهیم بود اما روند صعودی بازار برخلاف چند وقت گذشته چندان پرشتاب نخواهد بود.به گزارش ایرنا، امیرعلی امیرباقری ارزیابی خود از روند معاملات بورس در هفته‌ای که گذشت را این‌گونه بیان کرد: در نخستین هفته خردادماه، اصلاح معاملاتی در نمادهای بزرگ بازار ادامه پیدا کرد و کلیت بازار را تحت تاثیر خود قرار داد. این اصلاح ناشی از چند عامل بود که مهم‌ترین علت آن مربوط به آزادسازی سهام عدالت، انتخاب روش مدیریت به صورت مستقیم توسط برخی از سهام‌داران و ابهام در شیوه آزادسازی به روش مستقیم بود. برخی از عوامل مانند ابهامات موجود در زمینه آزادسازی سهام عدالت، رشد چند برابری شاخص بورس در چند وقت اخیر و سودهای چشمگیری که فعالان بازار …
اجازه مشارکت بورسی‌ها در بازار بدهی صادر شد/شرکتهای بیمه و تامین‌سرمایه‌ها هم اجازه ورود دارند
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / بانک مرکزی ایران / بازار بدهی دولت / اوراق بدهی
اجازه مشارکت بورسی‌ها در بازار بدهی صادر شد/شرکتهای بیمه و تامین‌سرمایه‌ها هم اجازه ورود دارند
بانک مرکزی اعلام کرد: علاوه بر بانکها، صندوق های سرمایه گذاری، شرکتهای بیمه و شرکتهای تأمین سرمایه نیز می توانند در حراج اوراق دولتی یکشنبه شرکت کنند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
هدف‌گذاری، تعیین دستوری تورم نیست
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه هدف‌گذاری تعیین دستوری تورم نیست، بلکه تورم ماحصل تعاملات متغیرهای کلان اقتصادی است و نمی‌توان به صورت دستوری کاهش و افزایش داد، اعلام کرد: بانک مرکزی با نظارت شدید و دقیق بر ترازنامه بانک‌ها، ناترازی بانک‌ها را کاهش داده و تامین ثبات بازار ارز را نیز ادامه خواهد داد. چندی پیش برنامه «هدف‌گذاری نرخ تورم» توسط همتی سوژه بسیاری از رسانه‌ها و کارشناسان اقتصادی شد. نبود بسترهای مناسب مانند ابزارهای نوین سیاستگذاری پولی یکی از کاستی‌هایی بود که همتی در یادداشت‌های خود به آن اشاره کرد. با وجود اینکه او معتقد است می‌توان از طریق کف و سقف دالان نرخ سود بانکی بر تورم غلبه کرد‌، کارشناسان اقتصادی انضباط مالی …
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / ایران / بانک مرکزی / خرید و فروش / روابط عمومی / سرقت
اخبار
کارگزاری بانک مرکزی نخستین مرحله حراج اوراق بدهی دولتی را روز سه‌شنبه ۱۳ خردادماه برگزار می‌کند.
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
طرح 750 میلیارد یورویی برای نجات اقتصاد اروپا
اورزولا فن در لاین رئیس کمیسیون اروپا روز گذشته طرح پیشنهادی ۷۵۰ میلیارد یورویی را با هدف غلبه بر بحران اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا ارائه کرد؛ پیشنهادی که برای تصویب در پارلمان اروپا باید نظر اعضای مخالف را جلب کند.به گزارش یورونیوز، شیوع ویروس کرونا، اتحادیه اروپا را به رکود اقتصادی عمیقی فرو برده و خانم فن در لاین امیدوار است تا تصویب بودجه پیشنهادی کمیسیون اروپا بتواند اقتصادهای آسیب‌دیده‌تر این اتحادیه از جمله ایتالیا و اسپانیا را ترمیم کند.شیوع این ویروس تاکنون بیش از ۱۷۲ هزار نفر را در اروپا به کام مرگ فرستاده و اجرای سیاست قرنطینه عمومی از سوی اکثر دولت‌های اروپایی بسیاری از کسب و کارها و مشاغل را در معرض تهدید جدی قرار داده و با وجود بازگشایی تدریجی فعالیت‌های اقتصادی، رونق دوباره …
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
معامله سکه در بانک‌ها مجاز نیست
معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد گفت: اگر عملیات بازار باز گسترش پیدا کند، دولت می‌تواند بخشی از کسری بودجه را از طریق اوراق بدهی و اوراق مالی که به انتشار می‌رساند، تامین مالی کند.به گزارش ایلنا، عباس معمارنژاد درباره دلایل عدم انجام عملیات بازار باز اظهار کرد: از آنجا که بانک‌ها نقدینگی موردنیاز را در اختیار دارند، از عملیات بازار باز استقبال نمی‌شود.معمارنژاد ادامه داد: در حال حاضر بانک‌‌ها نیازی به پول ندارند تا برای تامین منابع و دریافت تسهیلات اوراق نزد بانک مرکزی بگذارند بنابراین عملیات بازار باز هم انجام نمی‌شود.وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با تاکید بر اینکه هر چقدر بتوانیم عملیات بازار باز را گسترش دهیم، هم برای دولت، بانک‌ها و هم بانک مرکزی فایده بیشتری خواهد داشت، …
ثبت نام خودرو راحت شد؛ دریافت وجه بعد از قرعه‌کشی/ دلار عقب نشینی کرد/ بورس سبزپوش به تعطیلات رفت/ ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولت در راه است/ انتخاب روش آزاد سازی سهام عدالت تمدید شد
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
ثبت نام خودرو راحت شد؛ دریافت وجه بعد از قرعه‌کشی/ دلار عقب نشینی کرد/ بورس سبزپوش به تعطیلات رفت/ ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولت در راه است/ انتخاب روش آزاد سازی سهام عدالت تمدید شد
این پیمانه تیتر‌هایی همچون همتی: نرخ تورم در رقم ۲۲ درصد کنترل خواهد شد، سکه ارزان شد، قیمت جهانی طلا پایین آمد، استقبال وال‌استریت از بازگشایی اقتصاد آمریکا، تنش‌های آمریکا و چین روحیه سرمایه‌گذاران را پایین آورد و روند صعودی قیمت نفت متوقف شد را در بر دارد.
دولت در کنار انتشار اوراق به فکر اصلاحات ساختاری بودجه باشد/ نهایتا پایه پولی افزایش خواهد یافت
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / مهدی موحدی بکنظر / اوراق قرضه / اوراق قرضه اسلامی
دولت در کنار انتشار اوراق به فکر اصلاحات ساختاری بودجه باشد/ نهایتا پایه پولی افزایش خواهد یافت
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه انتشار اوراق در شرایط فعلی کشور نرخ بهره را بالا می‌برد، گفت: اگر بانک ها اوراق بدهی را بخرند، پایه پولی افزایش یافته و به تبع آن تورم نیز رشد می‌کند.
معامله سکه در بانک‌ها مجاز نیست/ دلایل عدم استقبال بانک‌ها از عملیات بازار باز
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / اقتصاد / پول / نقدینگی / نرخ سود / شرکت های دولتی
معامله سکه در بانک‌ها مجاز نیست/ دلایل عدم استقبال بانک‌ها از عملیات بازار باز
ایلنا: معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد گفت: اگر عملیات بازار باز گسترش پیدا کند، دولت می‌تواند بخشی از کسری بودجه را از طریق اوراق بدهی و اوراق…
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
عرضه اوراق قرضه برای تامین کسری بودجه
رییس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه روز سه‌شنبه (امروز) بیانیه رسمی «چارچوب هدف‌گذاری تورم» ازسوی بانک مرکزی منتشر خواهد شد، از نهایی شدن ادغام دو بانک «مهر اقتصاد» و «حکمت ایرانیان» در بانک سپه تا ۱۰ روز آینده خبر داد. عبدالناصر همتی در یادداشتی اینستاگرامی اظهار کرد: روز سه‌شنبه بیانیه رسمی «چارچوب هدف‌گذاری تورم» از سوی بانک مرکزی منتشر خواهد شد. در این رویکرد پیشنگرانه و فعال سیاستگذاری پولی، قطب نمای سیاستگذاری پولی، کاهش انحرافات نرخ تورم از نرخ تورم هدف‌گذاری شده است و برای رفع انحراف ایجاد شده، بانک مرکزی، نرخ سود سیاستی یا دالان نرخ سود را تعدیل کرده و با استفاده از عملیات بازار باز، نرخ جاری و موثر در بازار پول را …
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
تاثیر انتشار اوراق بدهی بر اقتصاد ایران
یک کارشناس اقتصادی با اعتقاد به اینکه انتشار اوراق بدهی مناسب‌ترین راه برای تامین کسری بودجه است، تاثیرات انتشار این اوراق برای اقتصاد کشور را در رفع کسری بودجه و کمک به بانک مرکزی برای اجرای عملیات بازار باز بانکی و سیاست‌های پولی آن اعلام کرد.به گزارش ایسنا، کامران ندری درباره چگونگی تامین کسری بودجه، اظهار کرد: برای تامین کسری بودجه راه‌های متعددی وجود ندارد و خیلی محدود است که شامل درآمدهای مالیاتی، نفتی، واگذاری اموال دولتی و در نهایت فروش اوراق می‌شود. در نتیجه، با توجه به شرایط کنونی انتشار اوراق بدهی مناسب‌ترین روش برای تامین کسری بودجه است. وی با تایید انتشار اوراق بدهی برای تامین کسری بودجه از سوی رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: این امر می‌تواند به دو شکل به اقتصاد کشور کمک کند که یکی …
۱۳۹۹/۰۳/۰۵
مـــــــرور
  امیرحسین تبیانیان، نماینده شرکت ملی نفت در بورس از عرضه  نخستین محموله گازوییل در اواخر اردیبهشت در بورس خبر داد و گفت: «در ‌سال جدید طبق روال ‌سال گذشته عرضه نفت‌خام و سایر فرآورده‌های نفتی در دستور کار شرکت ملی نفت ایران است. محصولاتی که امسال برای عرضه درنظر گرفته شده، شامل نفت خام سبک و سنگین به‌علاوه میعانات گازی پارس‌جنوبی و فرآورده‌های نفتی شامل گازوییل و نفت کوره است.»   محمود محمودزاده، معاون وزیر راه‌وشهرسازی  از آمادگی طرح بورس مسکن در صحن دولت خبر داد و گفت: «سرمایه‌گذاری در بورس مسکن می‌تواند با کمترین سرمایه از طریق خرید یونیت انجام شود. عرضه پروژه‌های مسکن و حمل‌ونقل آماده طرح در …
زمان ادغام «بانک مهر اقتصاد» و «بانک حکمت ایرانیان» در بانک سپه/ عرضه اوراق بدهی برای تأمین کسری بودجه
۱۳۹۹/۰۳/۰۵
زمان ادغام «بانک مهر اقتصاد» و «بانک حکمت ایرانیان» در بانک سپه/ عرضه اوراق بدهی برای تأمین کسری بودجه
در ادامه روند ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح ظرف ده روز آینده با برگزاری مجامع «بانک مهر اقتصاد» و «بانک حکمت ایرانیان» ادغام این دو بانک در بانک سپه نهایی شده و مجمع سه بانک باقیمانده دیگر نیز، بتدریج برگزار خواهد شد. بانک مرکزی مسیر اصلاح نظام بانکی و ارتقای سلامت مالی بانک‌ها را با جدیت ادامه خواهد داد.
راهکار تامین کسری بودجه ۹۹ مشخص شد
۱۳۹۹/۰۳/۰۵
راهکار تامین کسری بودجه ۹۹ مشخص شد
رئیس کل بانک مرکزی در این رابطه گفته که با تایید نهایی شورای عالی هماهنگی اقتصادی، در کنار عرضه سهام شرکت‌های دولتی و اموال مازاد دولت، از طریق انتشار اوراق بدهی دولت در بازار پول و سرمایه تامین می شود.
بزودی بیانیه «چارچوب هدف گذاری تورم»  منتشر می‌شود/ آماده پرداخت ۵۰ هزارمیلیارد تومان تسهیلات به کسب وکارهای آسیب دیده هستیم
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / بانک مرکزی / تورم / سرمایه / کسری بودجه / ویروس
بزودی بیانیه «چارچوب هدف گذاری تورم» منتشر می‌شود/ آماده پرداخت ۵۰ هزارمیلیارد تومان تسهیلات به کسب وکارهای آسیب دیده هستیم
ایلنا: رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: طبق اطلاع واصله از همکاران خزانه‌داری کل کشور، در روزهای آینده شاهد عرضه اوراق بدهی برای تأمین کسری بودجه و بالتبع، تعمیق بیشتر…
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •