شنبه, ۱۶ فروردین, ۱۳۹۹ / 4 April, 2020
بازارهای مالی اروپا
جهش ۴ درصدی سهام اروپا با کند شدن شیوع در ایتالیا
بازارهای سهام جهان پس از بیانیه دوشنبه شب فدرال‌رزرو که اعلام کرد تا آرام شدن بازارهای مالی بدون وقفه به خرید اوراق ادامه خواهد داد، جهش کردند.
۱۳۹۹/۰۱/۰۵
دستور ترامپ بازارهای مالی جهان را متشنج کرد
بدنبال تصمیم ناگهانی دونالد ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود مسافران از اروپا به آمریکا در راستای ریشه‌کن کردن ویروس کرونا، بازارهای مالی متزلزل شدند به طوری بورس ها سقوط کردند و بهای نفت دوباره کاهش یافت.
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
قرنطینه مناطق ثروتمند ایتالیا باعث سقوط ۱۱ درصدی سهام شد
قرنطینه مناطق ثروتمند ایتالیا باعث سقوط ۱۱ درصدی سهام شد
مهر به نقل از رویترز نوشت: روز دوشنبه به دنبال اعلام قرنطینه بخش بزرگی از مناطق ثروتمند ایتالیا، شامل مرکز مالی این کشور، میلان، بازار سهام آن سقوط کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / ایتالیا / ویروس کرونا / بازارهای مالی جهان / بازارهای مالی اروپا
وضعیت نرخ سود بانکی در آمریکا و اروپا
سید عادل میرزاده- در هفته ای که گذشت، شاخص های بورس در بازار های جهانی شدیدترین سقوط پس از بحران مالی 2008 را تجربه کردند. این ویرانی ثروت که بعد از انتشار خبر راهیابی ویروس کرونا به ایتالیا به عنوان اولین کشور غربی صورت گرفت، در مقایسه با سایر شوک های خارجی در گذشته مانند حمله تروریستی 11 سپتامبر در نیویورک یا حمله عراق به کویت در سال 1990 به مراتب مهیب تر بود. طی هفته ای که گذشت، چندین رکورد تازه در بازارهای مالی جهانی به ثبت رسید. به طور مثال در مجموع 6 تریلیون دلار ثروت از بین رفت، 500 نفر اول جهان از لحاظ ثروت 444 میلیارد دلار از سرمایه خود را از دست دادند و ارزش سبد کالاهای اولیه (کومودیتی ها) به پایین ترین سطح خود در قرن 21 ام رسید. اما مهمترین آنها سقوط بی سابقه نرخ بازدهی اوراق قرضه …
۱۳۹۸/۱۲/۱۲
بحران اقتصادی بزرگ دیگری بر سر راه جهان است؟
بحران اقتصادی بزرگ دیگری بر سر راه جهان است؟
در پی شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان بازارهای مالی در کشورهای مختلف و به شکل معناداری در ایالات متحده سیر نزولی خود را شتاب بخشیده اند و جهان پس از وحشت شیوع کرونا حالا با تهدید دیگری هم رو به رو شده است که می تواند تبعاتی به مراتب خطرناک تر از کرونا برای مردم در سراسر جهان به همراه داشته باشد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ / ایالات متحده آمریکا / بحران جهانی اقتصاد / ویروس کرونا / ایتالیا / بازار جهانی طلا / بازار طلا و ارز / سکه و طلا / نفت / قیمت نفت / بورس نفت
کرونا، اقتصاد جهانی را به یک قدمی رکود کشاند
کرونا، اقتصاد جهانی را به یک قدمی رکود کشاند
تهران- ایرنا- بهای نفت و ارزش سهام در بازارهای بورس آمریکا و اروپا به دنبال تاثیرات کرونا بر بخش‌های اقتصادی دنیا با کاهش ارزش روبه رو شدند که انتظار می‌رود با ادامه این روند بدترین هفته پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ برای این بازارها رقم خورده و دنیا با یک رکود اقتصادی دیگر مواجه شود.
۱۳۹۸/۱۲/۰۹ / اوپک / ویروس کرونا / اوپک پلاس / وین / چین / سازمان جهانی بهداشت / هراس جهانی از ویروس کرونا
سهام استرالیا، کره‌جنوبی، ژاپن و هنگ‌کنگ سقوط کرد
سهام استرالیا، کره‌جنوبی، ژاپن و هنگ‌کنگ سقوط کرد
با نگرانی شدید سرمایه‌گذاران از شیوع سریع ویروس کرونا در خارج از چین، بازارهای مالی اروپا و آمریکا به شدت سقوط کرد تا روز چهارشنبه بازارهای آسیایی هم به دنبال آن سقوط کنند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / بازار سهام / بورس / ویروس کرونا
آماده‌باش در اروپا
آماده‌باش در اروپا
در ایران، فراوانی ویروس کرونا این ترس را برانگیخته که ممکن است این ویروس به تمام خاورمیانه سرایت کند. در ایتالیا، یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اروپایی، مقام‌ها به شدت در تلاشند تا از این بیماری فراگیر جلوگیری کنند و مانع از فلج شدن مراکز اقتصادی و تجاری در میلان شوند. در نیویورک، لندن و توکیو بازارهای مالی از ترس این ویروس سقوط کرده؛ چراکه از این واهمه دارند که این ویروس موجب لطمه به اقتصاد جهانی شود. «مارک لاندر» در گزارش 24 فوریه برای نیویورک تایمز نوشت، از آسیا تا اروپا و تا آمریکای شمالی، گسترش مرگبار ویروس کرونا روز دوشنبه 5 اسفندماه سرعت بیشتری گرفت. این ویروس فشار سنگینی بر جهانی وارد می‌کند که درگیر جنگ‌های تجاری، سیاست‌های پوپولیستی و نزاع‌های فرقه‌ای است. این ویروس به‌طور برابر جوامع بسته …
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
تبعات قرار گرفتن در لیست سیاه «اف‌ای‌تی‌اف»
[یاسمن طاهریان] قرار گرفتن در لیست سیاه کارگروه اقدام ویژه مالی، برنامه ایران را برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و راه‌اندازی مبادلات تجاری با اروپایی‌ها بسیار پیچیده‌تر خواهد کرد. فرانسه، انگلیس و آلمان اعلام کرده بودند تا زمانی که ایران بتواند خود را از لیست سیاه این کارگروه بیرون نگه دارد به تجارت با ایران ادامه می‌دهند. «اف‌ای‌تی‌اف» که نمایندگان نزدیک به 40 کشور عضو آن هستند، تمام سرمایه‌گذاری‌های نامشروع، از پولشویی گرفته تا تأمین مالی تروریسم را کنترل می‌کند. اگر این کارگروه کشوری را در لیست سیاه یا خاکستری خود قرار دهد، توانایی آن کشور برای دسترسی به بازارهای جهانی یا جذب سرمایه‌گذاری بین‌المللی دچار مشکل می‌شود. قرار …
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
چشم اندازی ترسناک برای اروپا
چشم اندازی ترسناک برای اروپا
قاره اروپا، آینده سیاسی خود را نه تنها در جهان، بلکه در روابط بین اقیانوس اطلس نیز به یکباره در برابرحجم عظیمی از ابهامات جدی می بیند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / اتحادیه اروپایی / بازارهای مالی اروپا / ایران و اروپا / تروئیکای اروپایی / کمیسیون سیاست خارجی اتحادیه اروپا / کمیسیون سیاست خارجی پارلمان اروپا / اروپای شرقی / برگزیت / بریتانیا / ایالات متحده آمریکا
سایه وحشت در اقتصاد جهان
خبر حمله تروریستی آمریکا به خودروی حامل سردار سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، شوک‌های بزرگی به بازارهای مختلف وارد کرد. شاخص‌های مالی در بورس‌های بزرگ آسیا، اروپا و آمریکا کاهش یافتند و در مقابل، قیمت نفت و طلا به سرعت افزایش یافت. این حمله بر شدت تنش‌های موجود در خاورمیانه افزوده و انتظار می‌رود شرایط برای مدتی پرالتهاب باقی بماند. سرمایه‌گذاران در بازارهای مختلف درباره احتمال رویارویی نظامی بین آمریکا و ایران که تبعات بسیار فراگیری برای منطقه و جهان خواهد داشت نگران هستند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۹
آتش در بازار نفت
آتش در بازار نفت
روز جمعه با انتشار خبر حمله آمریکا به خودروی حامل سردار سلیمانی، بازارهای مالی و مواد خام دچار شوک شدند. شاخص‌های مالی در بورس‌های بزرگ آسیا، اروپا و آمریکا به میزانی قابل ملاحظه کاهش یافتند و قیمت نفت با ۴ درصد افزایش به محدوده ۶۹ دلار در هر بشکه رسید که بالاترین میزان در ۳ ماه و نیم اخیر بود یعنی زمانی که تاسیسات نفتی عربستان هدف موشک قرار گرفت و تولید نفت این کشور 50 درصد کاهش پیدا کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۹
آینده دومین ارز مهم جهان چه می‌شود؟
آینده دومین ارز مهم جهان چه می‌شود؟
بیست و یک سال پیش بود که اروپایی‌ها بر سر استفاده از پولی به توافق رسیدند تا عبارت کشورهای حوزه یورو وارد ادبیات سیاسی جهان شود.حالا هجده سال است بخش عمده‌ای از کشورهای اروپایی یورو را با اقلام مورد نیاز خود معاوضه می‌کنند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / یورو / ارز / اتحادیه اروپایی / بازارهای مالی اروپا / آلمان / فرانسه / هلند / سوئد / ایتالیا / بریتانیا
سهام بورس‌های اروپایی سقوط کردند
سهام بورس‌های اروپایی سقوط کردند
مهر به نقل از سی ان بی سی نوشت: سهام اروپایی در حالی امروز همچون سایر بازارها سقوط کردند که سرمایه‌گذاران، ناظر افزایش تنش‌ها بین ایران و آمریکا هستند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / بازارهای مالی جهان / بازارهای مالی اروپا
سایه کربن بر اقتصاد پکن؛ واشنگتن را رها کنید بروکسل را بچسبید!
سایه کربن بر اقتصاد پکن؛ واشنگتن را رها کنید بروکسل را بچسبید!
«نیل کیمبرلی تحلیلگر اقتصاد کلان و بازارهای مالی می نویسد غرب سالها خیال می کرد که روابط نزدیک تر با پکن موجب لیبرال شدن اش می شود اما این نگاه در حال تغییر است. انتقاد از چین یکی از موضوعاتی است که هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات آمریکا، بر سر آن اتفاق نظر دارند، و البته وضع مالیات بر کربن بر کالاهای وارداتی از چین، توسط اتحادیه اروپا ممکن است ضربه سختی بر اقتصاد چین وارد کند».
۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / چین / اتحادیه اروپایی / ایالات متحده آمریکا / دونالد ترامپ
بن‌بست برگزیت
بن‌بست برگزیت
در دو هفته اخیر اخبار بیشتری از برنامه جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا منتشر شده و بازارهای مالی و ارزش ارزها تحت‌تاثیر این اخبار قرار گرفته‌اند. این هفته روز شنبه پارلمان انگلستان به یک متمم رای داد که طبق آن رای‌گیری درباره برنامه جدید جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا که از سوی بوریس جانسون ارائه شده به تعویق افتاد. قرار بود روز دوشنبه پارلمان بار دیگر درباره این برنامه که حاصل مذاکره نخست‌وزیر انگلستان و اتحادیه اروپاست رای‌گیری کند، که این اتفاق روز سه‌شنبه افتاد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۲
رئیس اینستکس به تهران آمد
رئیس اینستکس به تهران آمد
ایرنا نوشت: رئیس جدید اینستکس از دیروز به تهران آمده و قصد دارد با مقامات بانک مرکزی و شرکت ایرانی متناظر اینستکس (ساتما) نیز دیدار کند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / کانال ویژه مالی اروپا(اینستکس) / اتحادیه اروپایی / بازارهای مالی اروپا
بیت کوین در کدام کشور برق یارانه ای دارد؟
فارس نوشت: کمیته امور اقتصادی و پولی پارلمان اروپا به اقتصاددانان توصیه می‌کند حضور ارزهای مجازی در بازارهای مالی را جدی بگیرند و از سیاستگذاران می‌خواهدنسبت به وضع قوانین و مقررات مربوط به این ابزار مالی جدید اقدام کند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۱ / بیت کوین / ارز دیجیتالی / ارز دیجیتال / رمز ارز
بیت‌کوین و چالش مصرف برق در کشورهای مختلف دنیا
بیت‌کوین و چالش مصرف برق در کشورهای مختلف دنیا
کمیته امور اقتصادی و پولی پارلمان اروپا به اقتصاددانان توصیه می‌کند حضور ارزهای مجازی در بازارهای مالی را جدی بگیرند و از سیاستگذاران می‌خواهدنسبت به وضع قوانین و مقررات مربوط به این ابزار مالی جدید اقدام کند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۱
وضعیت قرمز بورس با توئیت‌های ترامپ
توئیت‌های جنجال‌برانگیز دونالد ترامپ درخصوص روابط تجاری واشنگتن با پکن، بورس‌های اروپا و آسیا را قرمز‌پوش کرد.به گزارش ایرنا، همزمان با افزایش نگرانی‌ها از تاثیر منفی تشدید جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن بر آینده اقتصاد جهان، روند سقوط قیمت سهام شرکت‌ها در بورس‌های اروپا و آسیا در نخستین روز هفته کاری جدید نیز با شتاب بیشتری ادامه یافت.بورس‌های آسیایی روز گذشته بیشترین کاهش قیمت در ۱۰ ماه گذشته را تجربه کردند. این کاهش ارزش شاخص بورس‌های آسیایی بعد از آن رخ داد که ارزش برابری یوان چین با افت ۱.۵۳ درصدی در برابر دلار آمریکا به پایین‌ترین حد در یک دهه گذشته رسید. به همین علت سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند به سمت بازارهای امن‌تر یعنی اوراق قرضه و طلا بروند.وضعیت قرمز و کاهش دسته‌جمعی قیمت‌ها بر معاملات …
۱۳۹۸/۰۵/۱۵
بوریس جانسون اروپا را تهدید کرد
همزمان با اظهارات بوریس جانسون، نخست‏وزیر بریتانیا در حمایت از خروج بدون توافق این کشور از اتحادیه اروپا ارز برابری پوند در مقابل دلار آمریکا به پایین‌ترین حد در ۲۸ ماه گذشته رسید.جانسون با انتقاد از مخالفت اتحادیه اروپا با مذاکره مجدد با بریتانیا، ضمن متهم کردن این اتحادیه به «یک‏دندگی» تاکید کرد که کشورش راهی جز خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا نخواهد داشت.بسیاری از سرمایه‏گذاران معتقدند که خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا نه تنها اقتصاد و بازارهای جهان را با شوک مواجه خواهد کرد، اقتصاد بریتانیا را نیز وارد دوره‌ای از رکود می‌کند و لندن نیز جایگاه خود را به عنوان مرکز مالی اروپا از دست خواهد داد.در چنین شرایطی در معاملات روز دوشنبه بازارهای مالی جهان با ۱.۲۴ درصد افت هر پوند در برابر …
۱۳۹۸/۰۵/۰۹
آیا «لاگارد» و «فُن دِر لِیِن» می‌توانند اروپا را نجات دهند؟
آیا «لاگارد» و «فُن دِر لِیِن» می‌توانند اروپا را نجات دهند؟
ایلنا: چالش اصلی لاگارد احیاء اقتصاد راکد منطقه پولی یوروست. بازارهای مالی با انتشار خبر احتمال انتصاب لاگارد در راس بانک مرکزی اروپا جان تازه‌ای گرفت اما بیشتر به…
۱۳۹۸/۰۵/۰۱
کریستین لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا شد 
کریستین لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا شد 
تسنیم به نقل از رویترز نوشت: سران اتحادیه اروپا در روز سه شنبه توافق کردند کریستین لاگارد فرانسوی را به عنوان رئیس بانک مرکزی اروپا انتخاب کنند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۲ / صندوق بین المللی پول / بازارهای مالی اروپا / اتحادیه اروپایی
با فعال شدن اینستکس حقانیت ایران اثبات شد
عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: جامعه جهانی می‌بیند که اگر حق با ایران نبود اروپا هیچگاه حاضر به راه‌اندازی اینستکس نبود و برای اولین‏بار بر سر تحریم‌ها ساز مخالف با آمریکا نمی‌زد.به گزارش ایلنا، علی شریعتی در خصوص اولین فعالیت اینستکس و اثر‌گذاری آن در اقتصاد کشور گفت: اینستکس یک صندوق اعتباری در قالب برجام است و قرار نیست تحریم‌ها را دور بزند.عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: منشا مالی اینستکس مهم است. این صندوق یک ورودی دارد و یک خروجی، مکانیزم آن طوری طراحی شده که پول نفتی که فروخته شد به ما بازگردد. اما به دلیل تعلل زیاد و ترس اروپا از تحریم‌های آمریکا، قرار شد اینستکس به صورت یک کانال اعتباری محل برگشت درآمدهای نفتی ما باشد.وی افزود: این اتفاق حاصل دیپلماسی موفق ما بود، به هر حال تعیین ضرب‏الاجل …
۱۳۹۸/۰۴/۱۲
با فعال شدن اینستکس حقانیت ایران اثبات شد/ در بلندمدت بازارهای مالی و بورس کالا از اینستکس متاثر می‌شوند/ دیپلماسی تهران باعث رو در رویی اروپا و آمریکا شد
با فعال شدن اینستکس حقانیت ایران اثبات شد/ در بلندمدت بازارهای مالی و بورس کالا از اینستکس متاثر می‌شوند/ دیپلماسی تهران باعث رو در رویی اروپا و آمریکا شد
ایلنا: عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: جامعه جهانی می‌بیند که اگر حق با ایران نبود اروپا هیچ گاه حاضر به راه اندازی اینستکس نبود…
۱۳۹۸/۰۴/۱۰
خزان مالی در راه است!
خزان مالی در راه است!
«ماریو دراگی»، رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا، سیگنال رکود را به بازارهای اروپا منتقل کرد. وی نرسیدن به اهداف تورمی و رونق اقتصادی را دلیل محکمی برای اجرای نوبت دیگری از سیاست پولی نامتعارف تسهیل مقداری (Quantitative Easing)، عنوان کرد. دراگی که هفته‌های پایانی خود را در کرسی ریاست بانک مرکزی یورو پشت‌سر می‌گذارد، سراشیبی اقتصادی را برای اروپا در کمین معرفی کرد. هرچند در فدرال‌رزرو آمریکا با وارونگی منحنی بازدهی نشست هفته جاری بیشتر حول این موضوع پیش خواهد رفت.
۱۳۹۸/۰۳/۲۹
قوانین بازار اتحادیه اروپا نیازمند بازنگری است
قوانین بازار اتحادیه اروپا نیازمند بازنگری است
شفقنا- رییس نظارت بر بازارهای مالی فرانسه می گوید قوانین کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اعطای دسترسی تجاری به بانک های خارجی نیازمند بازنگری بعد از برگزیت است تا مانع از اعطای وام توسط وام دهندگان خود...
۱۳۹۸/۰۳/۱۴
وزیر کشور ایتالیا: دنبال تغییریم نه ترک اتحادیه اروپا
وزیر کشور ایتالیا: دنبال تغییریم نه ترک اتحادیه اروپا
وزیر کشور ایتالیا با اطمینان دادن به مردم کشورش و بازارهای مالی دال بر این که حزبش خواهان خروج از اتحادیه اروپا نیست، اظهارات "اروپاهراسانه" مشاورش را رد کرد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۸
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •