پنجشنبه, ۱۳ آذر, ۱۳۹۹ / 3 December, 2020
بانک جهانی
در منطقه آسیا، تاجیکستان بیشترین آسیب را از کرونا متحمل شده است
۷ ساعت قبل
در منطقه آسیا، تاجیکستان بیشترین آسیب را از کرونا متحمل شده است
بورونچوک، مدیر منطقه‌ای بانک جهانی برای آسیای میانه گفت: در میان کشورهای این منطقه، تاجیکستان بیشترین آسیب را از پاندمی کرونا متحمل شده است.
نماینده مجلس ایران : وام بانک جهانی برای حل مشکل فاضلاب اهواز چه شد؟
۲۸ ساعت قبل
نماینده مجلس ایران : وام بانک جهانی برای حل مشکل فاضلاب اهواز چه شد؟
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی ایران از آنچه سوء مدیریت در سطح استان خوزستان انتقاد کرده و خواستار پاسخگویی مدیران استانی از جمله در خصوص چگونگی استفاده از وام 149 میلیون دلار بانک جهانی حل مشکل فاضلاب اهواز شد.
بانک جهانی پرداخت کمک ۲۰۰ میلیون دلاری به افغانستان را متوقف کرد
۳۲ ساعت قبل / افغانستان / فساد / بانک جهانی
بانک جهانی پرداخت کمک ۲۰۰ میلیون دلاری به افغانستان را متوقف کرد
کابل - ایرنا - بانک جهانی به دلیل عدم پاسخ‌گویی بانک مرکزی افغانستان به نامه‌های این سازمان بین المللی، پرداخت کمک ۲۰۰ میلیون دلاری را متوقف کرده است.
۴۴ ساعت قبل
پاتک دیجیتالی بنگاه‌‌ها به کرونا
ارزیابی‌های بانک جهانی از اثر شوک کرونا بر کسب‌وکار کشورهای در حال توسعه نشان می‌دهد که بنگاه‌های اقتصادی از ابزارهای نوین و دیجیتال به‌عنوان پاتک در مقابل آثار مخرب کووید-19 استفاده کرده‌اند. این مطالعه نشان می‌دهد کرونا از سه منظر «عملیات»، «فروش» و «اشتغال» بر کسب‌وکارها اثر گذاشته است. ضمن آنکه اثر منفی کووید-19 بر وضعیت فروش بنگاه‌ها گسترده بوده است. بررسی‌های بانک جهانی از100 هزار کسب‌‌و‌کار، این گزاره را تایید می‌کند که بنگاه‌ها برای پاسخ به بحران کرونا به‌طور فزاینده‌ای به‌دنبال راه‌حل‌های دیجیتال هستند.
بانک جهانی: اقتصاد لبنان دچار رکود شدید شده است
۲ روز قبل / فرانسه / لبنان / دولت / بانک جهانی
بانک جهانی: اقتصاد لبنان دچار رکود شدید شده است
تهران-ایرنا- بانک جهانی روز سه‌شنبه در گزارشی نوشت که بحران شدید اقتصادی در لبنان وضعیت اقتصاد این کشور را در معرض رکود شدید عمدی قرار داده و اختلافات میان جریان‌های سیاسی و عدم توافق، مانع لبنان جهت اجرای اصلاحات فراگیر شده است.
شاخص‌های سهولت انجام کسب‌وکار بانک جهانی ناقص است
۳ روز قبل / بانک جهانی / فضای کسب و کار / مرکز پژوهشهای مجلس
شاخص‌های سهولت انجام کسب‌وکار بانک جهانی ناقص است
مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد:شاخص سهولت انجام کسب‌وکار بانک جهانی،تنها محیط حقوقی و اداری کسب‌وکار رامی‌سنجد و سایر عوامل محیط کسب‌وکار ازجمله محیط مالی، اقتصاد کلان و ..در آن لحاظ نمی‌شود.
درآمد ایران چقدر است؟
۵ روز قبل / اینفوبازار / اینفوگرافیک / درآمد خانوار / بانک جهانی / اقتصاد ایران
درآمد ایران چقدر است؟
درآمد ایران از ۴ کشور قطر، امارات متحده عربی، عربستان و کویت پایین‌تر است.بررسی ها نشان می دهد که روند تغییر درآمد سرانه ایران طی سالهای اخیر روند بهبودی نداشته است. مقایسه وضعیت ایران با اقتصادهایی با جمعیت مشابه، کشور ترکیه در گروه اقتصادهای با درآمد متوسط بالا و اقتصاد آلمان در گروه اقتصادهای با درآمد بالا، نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۹ سرانه درآمد ملی ناخالص ایران بر اساس برابری قدرت خرید معادل ۱۴۵۶۰ دلار بوده در حالی که ارقام مربوط به کشور ترکیه و آلمان به ترتیب ۱٫۹ و ۴ برابر ایران است.
رییس ۱۰ ساله بانک جهانی درگذشت
۱۳۹۹/۰۹/۰۶
رییس ۱۰ ساله بانک جهانی درگذشت
«جیمز دی ولفنسون» که ۱۰ سال بانک جهانی را اداره می‌کرد، در ۸۶ سالگی درگذشت.
معمای تورم آخر سال99
۱۳۹۹/۰۹/۰۶
معمای تورم آخر سال99
نرخ تورم در پایان امسال چنددرصد خواهد شد؟ این سؤال به‌ویژه هم برای مردم و هم فعالان اقتصادی ایران مهم است که بدانند آیا دولت و بانک مرکزی قادر به جلوگیری از پیشروی نرخ فزاینده قیمت‌ها هستند؟ اتاق تهران در تازه‌ترین گزارش خود با درنظر گرفتن تازه‌ترین داده‌های قیمتی اثرگذار بر سبد مصرفی کالاها و خدمات مردم نتیجه گرفته که نرخ تورم در پایان سال‌جاری خورشیدی به 35 تا 40درصد خواهد رسید. پیش از این بانک جهانی، نرخ تورم پایان سال میلادی2020 را برای ایران 34.1درصد و صندوق بین‌المللی پول هم 30.5درصد برآورد …
خط فقر در تهران ۱۰ میلیون تومان شد
۱۳۹۹/۰۹/۰۵ / بیماری کرونا / مرکز پژوهش‌های مجلس / ویروس کرونا / بانک جهانی / خط فقر / فقر / اخبار داغ
خط فقر در تهران ۱۰ میلیون تومان شد
یک مدرس دانشگاه گفت: در سال ۹۹ بسیاری از پژوهش‌ها نشان داده که خط فقر در تهران به ۱۰ میلیون تومان رسیده است.
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ / جهان / چین / درآمد / سازمان ملل متحد / گوشی هوشمند
یک میلیاردنفر در جهان هویت قانونی ندارند
بانک جهانی در گزارشی اعلام کرده است که کمتر از یک میلیارد نفر از جمعیت جهان هیچ‌گونه هویت قانونی ندارند و نمی‌توانند ثابت کنند چه کسی هستند از همین رو قادر به دسترسی به حیاتی‌ترین ملزومات زندگی از جمله خدمات بهداشتی نیستند،
افول ساختارهای مالی غربی؛ «شانگهای» و «بریکس» گزینه‌های نوظهور
۱۳۹۹/۰۹/۰۲ / سازمان شانگهای / بریکس / سازمان ملل / ناتو / آمریکا / روسیه / چین
افول ساختارهای مالی غربی؛ «شانگهای» و «بریکس» گزینه‌های نوظهور
با بررسی افزایش مبادلات تجاری سازمان شانگهای و بریکس روشن است که این روند نشان دهنده جایگزینی و در عین حال فعالیت این نهادها در برابر نهادهای مالی بین المللی مانند صندوق بین المللی پول و بانک جهانی است.
پیش بینی وضعیت اقتصادی ایران در سال آینده
۱۳۹۹/۰۹/۰۱ / اقتصاد ایران / تورم / رشد اقتصادی
پیش بینی وضعیت اقتصادی ایران در سال آینده
دو عاملی که در دو سه سال گذشته موجب شد تا نرخ بیکاری در ایران افزایش پیدا کند و نرخ رشد اقتصادی و تراز بازرگانی منفی شود وکسری بودجه در کشور رخ بدهد در سال آینده ممکن است دیگر عاملیت نداشته باشند یا اثرشان کم شده باشد؛ بنابراین اقتصاد می‌تواند به حالت عادی خود برگردد. منظور از حالت عادی یعنی این که اقتصاد خود را احیا کند. نه تنها کوچک نشود بلکه بزرگ شود و همانطور که هم بانک جهانی و صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است اقتصاد ایران با رشد مواجه شود.
۱۳۹۹/۰۸/۲۷
معرفی سومین رئیس‌جمهور پرو ظرف یک هفته!
کنگره کشور پرو فرانسیسکو ساگاستی، قانون‌گذار را در تلاش برای جلوگیری از بحران شدید سیاسی به دنبال اعتراضات خشمگین و برکناری دو ‌مهور طی هفته گذشته، به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور انتخاب کرد. به گزارش رویترز، ساگاستی، ۷۶ ساله از «حزب مرکزگرای مورادوآ»رای کافی برای ریاست کنگره را به دست آورد، که به این معنی است که به طور قانونی ریاست جمهوری پرو را پیش از انتخابات ملی که قرار است در آوریل برگزار شود، بر عهده می‌گیرد. به دنبال استعفای مانوئل مرینو، رئیس جمهور موقت پرو در روز یکشنبه که ۵ روز پس از سوگند یاد کردن خود و اخراج مارتین ویزکارا اتفاق افتاد، ساگاستی سومین رئیس‌جمهور پرو در عرض یک هفته خواهد بود. برکناری ویزکارا که در نزد بسیاری از پرویی‌ها محبوب بود …
با بزرگترین منطقه تجارت آزاد جهان، آشنا شوید
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ / آفریقا / قاره آفریقا / جو بایدن / دونالد ترامپ / امریکا و آفریقا
با بزرگترین منطقه تجارت آزاد جهان، آشنا شوید
در سال ۲۰۱۸، روسای جمهوری کشورهای این قاره، توافق تازه "منطقه آزاد تجاری قاره آفریقا(AfCFTA)  "را امضا کردند. طبق گزارش بانک جهانی، این توافق می تواند ۷۶ میلیارد دلار به درآمد بقیه جهان اضافه کند. این توافق در بردارنده بازار ۱.۲ میلیارد نفری و افزون بر سه تریلیون دلار مجموع تولید ناخالص داخلی است.
تحریم‌های ترامپ و انتظار جهانی از بایدن
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ / سازمان ملل متحد / انتخابات ۲۰۲۰ / سپاه پاسداران انقلاب اسلامی / باراک اوباما / دونالد ترامپ / ایالات متحده آمریکا / بانک جهانی / برنامه هسته ای ایران / انتخابات ریاست جمهوری آمریکا / آمریکا ۲۰۲۰
تحریم‌های ترامپ و انتظار جهانی از بایدن
تهران – ایرنا – دولت جدید آمریکا با میراثی از مشکلات و بحران‌های بجا مانده از دولت ترامپ از جمله تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آن علیه ایران، به زودی آغاز به‌کار می‌کند و جو بایدن به عنوان رئیس دولت جدید و منتقد سیاستها و رفتارهای ترامپ وعده به اتخاذ رویکردهایی متفاوت از سلفش داده است.
کرونا و اقتصاد ایران
۱۳۹۹/۰۸/۲۵ / ویروس کرونا / رکود / دانشگاه شهید بهشتی / توسعه اقتصادی / بانک جهانی / تورم / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
کرونا و اقتصاد ایران
تهران-ایرنا- عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی معتقد است: گسترش بیماری کرونا از دو جنبه بر عملکرد بنگاه های اقتصادی تاثیر گذاشته است. یکی اینکه طرف تقاضا را محدود کرده است و دوم اینکه توان تولید بنگاه‌ها متوقف شده است.او از آثار رکود دوجانبه سخن می‌گوید.
نگاه بانک‌های مرکزی دنیا به ارز دیجیتال چیست؟
۱۳۹۹/۰۸/۲۵
نگاه بانک‌های مرکزی دنیا به ارز دیجیتال چیست؟
ارزهای دیجیتال با ساختاری فراتر از قانون‌های حاکمیتی این امکان را به متقاضیان می‌دهند که بدون هیچ گونه ردیابی بتوانند با مردم دنیا تبادل کنند؛ این در حالی است که بانک جهانی درصدد است چنین سیستمی را تحت پوشش قانونی خود به بهانه پولشویی قرار دهد.
۱۳۹۹/۰۸/۲۵
ایران؛ خریدار رآکتورهای اتمی
  علیرضا احمدی  سرازیر شدن درآمدهای نفتی به کشور که از اواخر سال1352 افزایش قابل‌توجهی داشت و به قول علی‌نقی عالیخانی سرگیجه‌آور بود، ایران را از یکی از کشورهای دریافت‌کننده کمک از بانک جهانی، به وام‌دهنده به این نهاد بین‌المللی تبدیل کرد. در 4فروردین در واشنگتن اعلام شد دولت ایران با امضای قراردادی، 200میلیون دلار به بانک جهانی وام داده، این در شرایطی بود که بانک مرکزی در بیست‌وهفتمین روز همین ‌ماه اعلام کرد هزینه زندگی در سال1352، 2/11درصد افزایش داشته است. از سوی دیگر با سیر صعودی قیمت نفت، …
۱۳۹۹/۰۸/۲۵
افزایش شکاف درآمد ایرانیان با همسایگان
گزارش بانک جهانی از بالا بودن نرخ تورم و تنگناهای ناشی از تحریم‌ها باعث شده تا طبقه متوسط جامعه به‌شدت تضعیف شود سطح رفاه ایرانیان با شکاف بیشتر درآمد سرانه در مقایسه با کشورهای جهان در حال کاهش است. بالا بودن نرخ تورم و تنگناهای ناشی از تحریم‌ها باعث شده تا طبقه متوسط جامعه به‌شدت تضعیف شود. طبقه‌ای که البته فربه شدن و قوام آن به‌ویژه در سال‌های اخیر بیش از آنکه ناشی از بهره‌وری در اقتصاد و افزایش قدرت خرید آنها باشد، ناشی از رانت ارزی و نفتی است که دولت همه ساله توزیع می‌کند و با خالی شدن بدنه …
جایگاه ایران در شاخص بهبود کسب‌ و کار
۱۳۹۹/۰۸/۲۱
جایگاه ایران در شاخص بهبود کسب‌ و کار
بانک جهانی در گزارش جدید خود شاخص سهولت کسب‌ و کار کشورهای جهان را رتبه‌بندی کرده که ‌اقدامات ایران در راستای تسهیل تجارت فرامرزی در بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ گسترده بوده است.
حمایت بانک جهانی از حواله‌های دیجیتال
۱۳۹۹/۰۸/۲۰
حمایت بانک جهانی از حواله‌های دیجیتال
بانک جهانی با کاهش ۷.۲ درصدی در جریان حواله‌های جهانی، از حواله‌های دیجیتال پشتیبانی می‌کند.
بررسی راهکارهای همکاری گروه۲۴ با صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی
۱۳۹۹/۰۸/۲۰ / تسهیلات بانکی / غنا / وزارت اقتصاد و امور دارایی / عبدالناصر همتی / بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران / بانک جهانی / صندوق بین المللی پول
بررسی راهکارهای همکاری گروه۲۴ با صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی
تهران- ایرنا- رییس‌کل بانک مرکزی در دیدار برخط با رییس سابق گروه۲۴، راهکارهای همکاری این گروه با صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی را مورد بررسی قرار داد.
بانک جهانی: رشد اقتصاد جهانی ممکن است هرگز به دوران پیش از کرونا باز نگردد
۱۳۹۹/۰۸/۱۹ / بانک جهانی / اقتصاد / رشد / بحران
بانک جهانی: رشد اقتصاد جهانی ممکن است هرگز به دوران پیش از کرونا باز نگردد
یکی از کارشناسان ارشد بانک جهانی اعلام کرد: روند بهبود اوضاع نسبت به بحران کرونا بسیار کند پیش خواهد رفت و ممکن است سطح رشد اقتصادی جهان هرگز به دوران پیش از کرونا باز نگردد.
اقتصاد جهانی شاید دیگر به سطح رشد قبل از پاندمی بازنگردد
۱۳۹۹/۰۸/۱۹ / رشد اقتصاد جهان / بانک جهانی / ویروس کرونا
اقتصاد جهانی شاید دیگر به سطح رشد قبل از پاندمی بازنگردد
اقتصاددان ارشد بانک جهانی، پاتریک کربی، هشدار داد ریکاوری اقتصاد جهانی از پاندمی کرونا بسیار کند خواهد بود و نرخ رشد اقتصاد جهان ممکن است هرگز به قبل از پاندمی کرونا بازنگردد. 
چرا چین و آمریکا در دوران «پسا-ترامپ» به دنبال ایران هستند؟
۱۳۹۹/۰۸/۱۸ / دونالد ترامپ / جو بایدن / انخابات ریاست جمهوری آمریکا / چین / اقتصاد جهانی
چرا چین و آمریکا در دوران «پسا-ترامپ» به دنبال ایران هستند؟
پیش بینی‌های ژئوپولتیک و اقتصادی نشان می‌دهند قاره آسیا در دو دهه پیش رو، بار دیگر به نقطه ثقل اقتصاد جهانی بدل خواهد شد و آن طور که گزارش‌های بانک جهانی نشان می‌دهد، از میان ۶ قدرت نخست اقتصادی در آن زمان، چهار مورد غیر غربی (به مفهوم عام) خواهند بود: چین، هند، ژاپن و روسیه.
یک فوریت تاسیس «سازمان مدیریت آبهای سطحی تهران» به تصویب رسید
۱۳۹۹/۰۸/۱۸ / بانک جهانی / شورای شهر / شهرداری تهران / حسن رسولی / زهرا صدراعظم نوری / شرکت خاکریزآب / سیل
یک فوریت تاسیس «سازمان مدیریت آبهای سطحی تهران» به تصویب رسید
معاون شهردار تهران گفت: تهران در مدیریت آبهای سطحی متولی ندارد و این سازمان می تواند به طراحی های هیدرولیکی، محیط زیستی و نگه داری بپردازد.
گسل مالیات‌ستانی از کسب‌وکارها
۱۳۹۹/۰۸/۱۸
گسل مالیات‌ستانی از کسب‌وکارها
چرا ایران در نماگر پرداخت مالیات، عملکرد نامطلوبی دارد؟ گزارش 2020 کسب‌وکار بانک جهانی نشان می‌دهد در حالی ایران با کسب 5/ 59 امتیاز در نماگر «پرداخت مالیات» در جایگاه نامناسب 144 ایستاده که رتبه کشورهای منطقه «منا» در این نماگر قابل دفاع است. ارزیابی‌‌ها حاکی است فرآیند‌های پس از پرداخت مالیات در ایران، چالش برانگیزترین تعاملی است که یک کسب‌و‌کار با اداره مالیاتی دارد. تفاوت مبالغ محاسبه شده در اظهارنامه مالیاتی با مالیات پرداختی، عمده‌ترین دلیل شکل‌گیری این گسل در حوزه پرداخت مالیات به شمار می‌رود. فعالان اقتصادی معتقدند در حوزه فرآیند‌های پس از مالیات، برگشت‌پذیری مالیات، نشانه ناکارآیی نظام مالیات‌ستانی است و ارتباطی به فعالان اقتصادی ندارد، اما باعث کاهش تولید آنها می‌شود.
واکاوی تاب‌آوری اقتصاد ایران در برابر شوک‌های داخلی و خارجی
۱۳۹۹/۰۸/۱۴ / ویروس کرونا / تحریم / اقتصاد / تاب آوری / رشد اقتصادی / بانک جهانی / کرونا / تورم / صندوق بین المللی پول / بهبود فضای کسب و کار
واکاوی تاب‌آوری اقتصاد ایران در برابر شوک‌های داخلی و خارجی
تهران- ایرناپلاس- شوک‌های بیرونی می‌توانند اقتصاد داخلی کشورها را تحت تأثیر قرار دهند اما میزان این تأثیرگذاری در کشورهای مختلف، تفاوت دارد. برخی کشورها تاب‌آوری بیشتری داشته و با سرعت بیشتر و هزینه کمتری شوک‌های بیرونی را پشت سر می‌گذارند. اقتصاد ایران در برابر شوک‌هایی مانند سیل، تحریم، کرونا و ... تا چه میزان تاب‌آور است؟
پیش‌بینی جدید بانک جهانی از اقتصاد ایران
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ / اقتصاد ایران / بانک جهانی / پیش بینی اقتصاد ایران / رشد اقتصادی ایران
پیش‌بینی جدید بانک جهانی از اقتصاد ایران
بر اساس گزارش بانک جهانی، چشم‌انداز رشد اقتصادی ایران به علت محدودیت‏‌های تجاری و تداوم همه‌گیری جهانی در سال‏‌های آتی همچنان ضعیف خواهد ماند. برآورد بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران در سال ۱۳۹۹، منفی ۴٫۵ درصد است که سومین سال رکود اقتصادی ایران خواهد بود. نوشته پیش‌بینی جدید بانک جهانی از اقتصاد ایران اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
بانک جهانی زمان رسیدگی به پرونده‌های تجاری در ایران را ۵۰۲ روز اعلام کرد/ تا پایان امسال، دادگاه رسیدگی به دعاوی تجاری راه‌اندازی می‌شود
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ / اقتصاد / ایران / قوه قضائیه / کسب و کار / فعالان اقتصادی
بانک جهانی زمان رسیدگی به پرونده‌های تجاری در ایران را ۵۰۲ روز اعلام کرد/ تا پایان امسال، دادگاه رسیدگی به دعاوی تجاری راه‌اندازی می‌شود
ایلنا: رئیس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار اظهار داشت: راه‌اندازی دادگاه‌های تجاری اهمیت بسیار زیادی دارد و به دنبال راه‌اندازی هرچه سریعتر آن هستیم.…
قرنطینه ایران و پیدا نشدن واکسن ریسک اقتصاد را بیشتر می‌کند
۱۳۹۹/۰۸/۱۲
قرنطینه ایران و پیدا نشدن واکسن ریسک اقتصاد را بیشتر می‌کند
بانک جهانی با انتشار گزارشی از چشم‌انداز اقتصاد ایران تا سال1401 اعلام کرد: همه‌گیری کرونا، اثر تحریم‌های اقتصادی و متوازن نبودن ساختاری موجود در اقتصاد ایران وضع را بدتر کرده به‌نحوی که کاهش درآمدها، دولت را وادار به انتشار اوراق بدهی جدید و فروش دارایی‌ها در بازار سهام کرده و ریسک بازار مالی را افزایش داده است. افزون بر این کاهش ارزش پول ایران نیز تورم را تسریع کرده که عواقب منفی بر معیشت خانوارهای آسیب‌پذیر داشته است. این نهاد بین‌المللی رشد اقتصاد ایران در سال99 را منفی 4.5درصد برآورد و اعلام …
۱۳۹۹/۰۸/۰۷
وضعیت ایران در نماگر الزام‌آور بودن اجرای قراردادها
نمایندگان بخش خصوصی در نشست بیست‌و‌هفتم کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق بازرگانی تهران که با حضور مدیران و کارشناسان مرکز مطالعات پایش و بهبود محیط کسب‌و‌کار وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد به بررسی جایگاه اقتصاد ایران در نماگر الزام‌آور بودن اجرای قراردادها پرداخته و بر ایجاد بسترهایی برای اطلاع‌رسانی دقیق‌تر و افزایش سطح آگاهی و دانش فعالان اقتصادی در ایران در مورد پرسش‌نامه‌های بانک جهانی برای ارائه اطلاعات صحیح به این نهاد بین‌المللی تاکید کردند.
بیشترین رشد وکاهش قیمت مسکن درکشورها
۱۳۹۹/۰۸/۰۵ / اینفوبازار / اینفوگرافیک / بازار مسکن / بانک جهانی / افزایش قیمت مسکن
بیشترین رشد وکاهش قیمت مسکن درکشورها
بررسی بانک جهانی از وضعیت بازار مسکن در ۵۷ کشور جهان نشان می دهد که رشد قیمت ها به بالاترین سطح خود از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۹ رسیده است که به عقیده این بانک بازتاب دهنده هراس سرمایه گذاران از شرایط کرونایی موجود و کاهش فعالیت های ساخت وساز واحدهای جدید است.
علائم بهبود
۱۳۹۹/۰۸/۰۵
علائم بهبود
چشم‌انداز اقتصاد جهان در وضعیت بهتری قرار دارد، زیرا نشانه‌هایی مشاهده می‌شود که ثابت می‌کند تجارت جهانی سریع‌تر از حد انتظار درحال رشد است. تازه‌ترین گزارش‌ها حاکی است واردات کالاهای مصرفی به آمریکا در پایان تابستان به سطوح قبل از همه‌گیری کرونا بازگشته است. رئیس صندوق بین‌المللی پول چند روز پیش، قبل از نشست سالانه مشترک این نهاد و بانک جهانی گفت: «سال‌جاری میلادی میزان کاهش تولید ناخالص داخلی جهان کمتر از حدی است که ماه ژوئن پیش‌بینی شده بود. در واقع تصویری که امروز پیش چشم ماست کمتر نگران‌کننده است و ما اکنون معتقدیم تحولات در سه ماه سوم و چهارم سال‌جاری میلادی بهتر از انتظار است.»
نقش موثر استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در کاهش آلودگی هوا
۱۳۹۹/۰۸/۰۴ / انرژی تجدید‌پذیر / آلودگی هوا / توربین بادی / نیروگاه خورشیدی
نقش موثر استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در کاهش آلودگی هوا
یک کارشناس ارشد مهندسی انرژی با اشاره به اینکه طبق گزارش بانک جهانی، عمده مشکلات آلودگی هوای تهران ناشی از آلاینده‌های خودروها به‌ویژه خودروهای سنگین و نیمه سنگین فرسوده است، گفت: نیروگاه‌های فسیلی نیز در افزایش آلاینده‌ها و تشدید آلودگی هوا موثر هستند. از این رو حرکت به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند نقش موثری در کاهش آلودگی هوا داشته باشد.
پیش بینی بانک جهانی از نفت ۴۴ دلاری در سال ۲۰۲۱
۱۳۹۹/۰۸/۰۳
پیش بینی بانک جهانی از نفت ۴۴ دلاری در سال ۲۰۲۱
بانک جهانی انتظار دارد متوسط قیمت نفت در سال آینده میلادی ۴۴ دلار در هر بشکه باشد یعنی کمی بالاتر از متوسط ۴۱ دلار در هر بشکه سال جاری.
چشم‌­انداز بازارهای کالایی جهان
۱۳۹۹/۰۸/۰۳
چشم‌­انداز بازارهای کالایی جهان
«بانک جهانی» تازه‌ترین گزارش خود از چشم‌انداز بازارهای کالایی را منتشر کرد. در این گزارش که دوبار در سال منتشر می‌شود، وضعیت پنج بازار کالای اصلی جهان – انرژی، کشاورزی، کودها، فلزات و موادمعدنی و فلزات گرانبها- مورد بررسی قرار می‌گیرد. بر اساس این گزارش، قیمت تمام بازارهای کالایی در فصل سوم 2020 پس از کاهش سنگین ناشی از شیوع بیماری اوایل سال، بهبود یافت. در این رابطه قیمت‌های نفت خام افزایشی بیش از دو برابری را از مقادیر حداقلی آوریل تجربه کردند. البته با وجود این افزایش که توسط کاهش تولیدات اوپک حمایت شد، اما قیمت‌ها همچنان در مقادیری یک‌سوم پایین‌تر از سطوح پیش از شیوع بیماری قرار گرفته‌اند. در واکنش به خیز مجدد تقاضای صنعتی چین، قیمت فلزات نیز با سرعتی فراتر از انتظار بهبود یافت. به خاطر کاهش …
۲ گزارش اخیر بین‌المللی درباره اقتصاد ایران قابل استناد نیست
۱۳۹۹/۰۸/۰۲
۲ گزارش اخیر بین‌المللی درباره اقتصاد ایران قابل استناد نیست
جمیلی، کارشناس امور اقتصادی گفت: صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی برای ارائه گزارش خود درباره ایران به آماری دسترسی داشتند که ما از وجودشان بی‌اطلاع هستیم، بنابراین قابل استناد نیست.
قیمت دلار آمریکا در اولین روز آبان/ وزیر اسبق بازرگانی: نرخ واقعی دلار حدود ۱۰ هزار تومان است/ پیروزی بایدن به نفع یوآن چین خواهد بود/ پیش بینی بانک جهانی از نرخ تورم ایران
۱۳۹۹/۰۸/۰۱
قیمت دلار آمریکا در اولین روز آبان/ وزیر اسبق بازرگانی: نرخ واقعی دلار حدود ۱۰ هزار تومان است/ پیروزی بایدن به نفع یوآن چین خواهد بود/ پیش بینی بانک جهانی از نرخ تورم ایران
این پیمانه تیتر‌هایی همچون ۸۰ میلیارد دلار ارز بلوکه شده در سایر کشور‌ها داریم، نوسان ۱ درصدی قیمت جهانی طلا، نفت آمریکا به زیر ۴۰ دلار بازگشت، ریزش سنگین دلار جهانی، گرانی مس در بازار جهانی رکورد زد و رویای بی‌نتیجه ترامپ در خودروسازی را در بر دارد.
آیا رئیس‌جمهور درباره مواجهه اقتصاد ایران با بیماری کووید-۱۹ اغراق کرده است؟
۱۳۹۹/۰۷/۳۰
آیا رئیس‌جمهور درباره مواجهه اقتصاد ایران با بیماری کووید-۱۹ اغراق کرده است؟
تحولات اقتصادی کشورهای مختلف در مواجهه با کروناویروس نشان‌گر تطبیق وضعیت ایران با پیش‌بینی‌ها و آسیب‌پذیری شدیدکشورهایی نظیر آمریکا، آلمان و فرانسه نسبت به خوش‌بینی بانک جهانی و IMF است.
تورم ایران کاهش پیدا می کند
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / تورم / خاورمیانه / سرمایه گذاری / قیمت نفت / واردات
تورم ایران کاهش پیدا می کند
اقتصاد نیوز : بانک جهانی پیش بینی کرد تورم ایران تا دو سال دیگر به ۲۳ درصد کاهش پیدا کند.
رشد اقتصادی بخش غیرنفتی ایران مثبت است
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / بانک جهانی / کروناویروس / اقتصاد ایران
رشد اقتصادی بخش غیرنفتی ایران مثبت است
بانک جهانی در گزارش جدید خود از بهبود تدریجی شرایط اقتصاد ایران خبر داد.
۱۳۹۹/۰۷/۳۰
چشم‌انداز خاکستری اقتصاد ایران
تازه‌ترین آمارهای منتخب اقتصادی نشان از چشم‌انداز خاکستری اقتصاد ایران در مواجهه با تحریم و کرونا دارد. روند همه‌گیری موج سوم کرونا خطر تضعیف رشد اقتصادی کشور را تشدید و التهاب قیمت در بازار دارایی‌ها، ثبات موردانتظار سیاستگذاران اقتصادی را ضعیف‌تر کرده است و حالا باید منتظر ماند و دید در 5‌ماه پایانی سال99 چه سرنوشتی در اقتصاد رخ می‌دهد. از دوربین بانک جهانی با این حال، بانک جهانی در جدیدترین برآورد خود از بهبود وضعیت شاخص‌های کلان اقتصاد ایران در سال آینده خبر داد و رشد ۱.۵درصدی اقتصاد و نرخ …
اجرای سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول عامل گرانی‌ها و مشکلات اقتصادی کشور است
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / سازمان برنامه و بودجه / کنگره امریکا / حسین نمازی / بانک جهانی / وزارت صمت / صادرات غیرنفتی / وزارت کشاورزی / فرهنگستان علوم / بانک مرکزی
اجرای سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول عامل گرانی‌ها و مشکلات اقتصادی کشور است
در این گزارش ابتدا به چند مشکل اساسی اقتصادی اشاره می شود، آنگاه ارتباط این مشکلات با سیاستهای اقتصادی مصوب کشور تبیین و در نهایت راه حل مشخص پیشنهاد می شود.
پی‌بینی بهبود شاخص‌های کلان اقتصاد در ۱۴۰۰  +جدول
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / بانک جهانی / ایران
پی‌بینی بهبود شاخص‌های کلان اقتصاد در ۱۴۰۰ +جدول
بانک جهانی از بهبود وضعیت شاخص های کلان اقتصاد ایران در سال آینده خبر داد و رشد ۱.۵ درصدی اقتصاد و نرخ تورم ۲۷.۴ درصدی را برای ایران در سال ۱۴۰۰ پیش بینی کرد.
مشروح گزارش بانک جهانی از اقتصاد ایران/ کرونا تاثیر کمتری بر اقتصاد ایران نسبت به دیگر کشورها داشت
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / اقتصاد / ویروس کرونا
مشروح گزارش بانک جهانی از اقتصاد ایران/ کرونا تاثیر کمتری بر اقتصاد ایران نسبت به دیگر کشورها داشت
بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود درباره اقتصاد ایران از کاهش ۳.۵ درصدی تولید ناخالص داخلی ایران در سه ماه اول سال ۹۹ به علت بحران کرونا خبر داد و تأکید کرد که تاثیر کرونا بر اقتصاد ایران نسبت به سایر کشورها کمتر بوده است.
رشد منفی 5.2 درصدی اقتصاد خاورمیانه و شمال آفریقا
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / خاورمیانه / بانک جهانی / آفریقا / رشد
رشد منفی 5.2 درصدی اقتصاد خاورمیانه و شمال آفریقا
بانک جهانی پیش‌بینی کرد کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا به خاطر بحران کرونا طی سال جاری رشد منفی 5.2 درصدی خواهند داشت.
بهبود شاخص های کلان اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۰ بر اساس پیش بینی جدید بانک جهانی + جدول
۱۳۹۹/۰۷/۲۹
بهبود شاخص های کلان اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۰ بر اساس پیش بینی جدید بانک جهانی + جدول
بانک جهانی از بهبود وضعیت شاخص های کلان اقتصاد ایران در سال آینده خبر داد و رشد ۱.۵ درصدی اقتصاد و نرخ تورم ۲۷.۴ درصدی را برای ایران در سال ۱۴۰۰ پیش بینی کرد.
برنامه هفتم توسعه با واقع بینی تدوین شود
۱۳۹۹/۰۷/۲۸ / اتاق بازرگانی ایران / توسعه اقتصادی / سازمان برنامه و بودجه / بانک جهانی / برنامه توسعه
برنامه هفتم توسعه با واقع بینی تدوین شود
تهران - ایرنا - یک اقتصاددان در حوزه برنامه و بودجه پیرامون تدوین هفتمین برنامه توسعه کشور گفت: آنچه امروز بیش از هر موضوع دیگر باید جدی گرفته شود، واقع‌بینی در برنامه‌نویسی است و برنامه ششم توسعه ( ۱۴۰۰- ۱۳۹۶)، بسیار آرمانی و دور از دسترس بود و چنانچه تحریم‌ها و مشکلات ناشی از شیوع کرونا نبود، اهداف آن محقق نمی‌شد.
اقتصاد دنیا در شرایط جنگی است، سیاستهای جنگی در پیش بگیرید
۱۳۹۹/۰۷/۲۷
اقتصاد دنیا در شرایط جنگی است، سیاستهای جنگی در پیش بگیرید
در این روزها که اقتصاد دنیا به دلیل چالشهای ناشی از کرونا با بحران روبرو است، بانک جهانی در مورد ضرورت تداوم حمایت دولتها و بانکهای مرکزی از اقتصاد و اجرای این سیاست برای حداقل سه سال آینده تاکید کرده است.
پدیده‌ای شوکه کننده اما واقعی؛ چین اکنون بزرگترین اقتصاد جهان است!
۱۳۹۹/۰۷/۲۶ / چین / ویروس کرونا / اقتصاد جهان / بانک جهانی پول / اقتصاد
پدیده‌ای شوکه کننده اما واقعی؛ چین اکنون بزرگترین اقتصاد جهان است!
چین اکنون جایِ آمریکا را به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان گرفته است. صندوق بین المللی پول در جدیدترین ارزیابی که در مورد چشم انداز اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰ ارائه کرده، تاکید کرده که اقتصاد چین، در شرایط فعلی، حدودا یک ششم از اقتصاد آمریکا بزرگتر است. این مساله واقعا چه معنایی دارد؟ چرا ما آمریکایی‌ها نمی‌توانیم واقعیت را بپذیریم؟
چگونه نرخ فقر در همسایه جنوبی ایران صفر شد؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ / تصمیم گیری های / دبی / ذهن / شاخص / مرکز پژوهش های مجلس
چگونه نرخ فقر در همسایه جنوبی ایران صفر شد؟
ایلنا: بر اساس داده‌هایی که بانک جهانی روز پنجشنبه 10 اکتبر 2020 منتشر کرد نرخ فقر در میان شهروندان امارات متحده عربی صفر است به این معنا که هیچ فرد فقیری در این…
پیشنهاد افزایش ۵ درصدی نرخ ارز به جای جایزه صادراتی/هشدار درباره دو برابر شدن جمعیت ایران /اعطای خط اعتباری به بلاروس توسط ایران
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ / اقتصاد / اقتصاد ایران / بلاروس / مطبوعات / نرخ ارز
پیشنهاد افزایش ۵ درصدی نرخ ارز به جای جایزه صادراتی/هشدار درباره دو برابر شدن جمعیت ایران /اعطای خط اعتباری به بلاروس توسط ایران
​اقتصادنیوز: مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۲۴ مهرماه در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:کوزنتس برنده نوبل اقتصاد، تهدید اقتصادی «ایدز» در اجلاس IMF و بانک جهانی،اعطای خط اعتباری به بلاروس، صادرات یک میلیارد دلاری غیرنفتی در ۶ ماه
اعلام میزان کمک های بانک جهانی به کشورهای فقیر برای مقابله با کرونا
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
اعلام میزان کمک های بانک جهانی به کشورهای فقیر برای مقابله با کرونا
بانک جهانی اعطای کمک 12 میلیارد دلاری به کشورهای فقیر را برای مقابله با بیماری کووید-19 تصویب کرد.
تخصیص 12 میلیار دلار برای واکسن کرونا
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / کرونا / کرونا / دلار / بانک جهانی / توسعه / واکسن
تخصیص 12 میلیار دلار برای واکسن کرونا
بانک جهانی اعلام کرد: ۱۲ میلیارد دلار برای کمک به کشورهای در حال توسعه در زمینه خرید و توزیع واکسن نهایی کووید ۱۹ تصویب می‌کند.
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
آب‎رفتگی 4 درصدی اقتصاد ایران در 1399
آفتاب یزد- گروه اقتصادی: در واپسین ماه‌های سال 2020 میلادی که شیوع ویروس مرگبار کووید -19 بر تمام مناسبات اجتماعی و اقتصادی سایه انداخته است، نهادهای مالی بزرگ جهان به ارزیابی و پیش‌بینی وضعیت اقتصادی سال در حال‌گذار و سال آینده میلادی پرداختند که در نوع خود قابل توجه است. اگرچه باید به این نکته توجه داشت که بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در پیش‌بینی‌های خود از روش‌های وزن‌دهی متفاوتی استفاده می‌کنند؛ اما با فرض استفاده آنها از یک روش مشابه، پیش‌بینی بانک جهانی از نرخ رشد اقتصادی جهان در سال جاری میلادی ۰.۲ درصد پایین‌تر از پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول است. اگرچه در گزارش گردآوری شده همکاران ما در روزنامه «آفتاب یزد» به آخرین به روزرسانی واحد مطالعات «اکونومیست» نیز که همزمان با این دو نهاد …
درخواست تمدید تاخیر در پرداخت بدهی از G۲۰
۱۳۹۹/۰۷/۲۲
درخواست تمدید تاخیر در پرداخت بدهی از G۲۰
صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی تمدید طرح تاخیر در پرداخت بدهی‌ها به دلیل همه گیری کرونا را از G۲۰ درخواست نمودند.
بدهکاری کشورهای فقیر دنیا به ۷۴۴ میلیارد دلار رسید
۱۳۹۹/۰۷/۲۲
بدهکاری کشورهای فقیر دنیا به ۷۴۴ میلیارد دلار رسید
بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد کل بدهی خارجی فقیرترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۹ و پیش از آغاز بحران همه گیری با ۹.۵ درصد افزایش به رقم بی سابقه ۷۴۴ میلیارد دلار رسید.
لجاجت کشورهای ثروتمند در بخشش بدهی ملتهای فقیر
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / آسیای غربی / عربستان سعودی / چین / گروه ۲۰ / بانک جهانی
لجاجت کشورهای ثروتمند در بخشش بدهی ملتهای فقیر
تهران - ایرنا - کشورهای ثروتمند عضو "گروه ۲۰ " با برگزاری یک نشست ویدئویی به منظور تمدید " تعلیق بدهی" کشورهای فقیر به توافق نرسیدند و با لجاجت، حاضر به بخشش این بدهیها نشده و بر سر این موضوع اختلاف نظر پیدا کردند.
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / اقتصاد / ایران / بخش خصوصی / چین / وزارتخانه
بانک جهانی یکی از پیشنهادهای ایران را پذیرفت
بانک جهانی از ۸ موردی که وزارت اقتصاد برای اصلاح رتبه ایران در گزارش ۲۰۲۱ سهولت انجام کسب‌وکار با تایید بخش خصوصی احصا کرد، فقط یکی را برای اعمال در گزارش آینده تایید کرد.
۱۳۹۹/۰۷/۲۲
نشانی هوای سالم را گم کرده‌ایم
 سیدمحمد فخار- خبرنگار درحالی‌که موج جدید آلودگی هوا در شهرهای مختلف کشور آغاز شده و تا پایان هفته ادامه دارد، مشخص نیست چرا هنوز هم درباره آلودگی هوا نشانی غلط به مردم می‌دهیم؟ طی 20سال اخیر پژوهش‌ها، مقالات علمی و یافته‌های بسیاری درباره آلودگی هوای ایران انجام شده است که بسیاری از آنها در نشریات معتبر جهانی منتشر شده‌اند. برخی از این یافته‌ها چنان ارزشمند و قابل استناد بوده‌اند که در گزارش‌های سالانه سازمان بهداشت جهانی، بانک جهانی و مجلات معتبر پزشکی نظیر لنست درج شده‌اند. در این بررسی‌ها …
سرمایه گذاری 12 میلیارد دلاری بانک جهانی در سوخت های فسیلی با وجود وعده های زیست محیطی
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / بانک جهانی
سرمایه گذاری 12 میلیارد دلاری بانک جهانی در سوخت های فسیلی با وجود وعده های زیست محیطی
بانک جهانی علی رغم تعهد در زمینه مبارزه با تغییرات آب و هوایی، همچنان به سرمایه گذاری در سوخت های فسیلی ادامه داده و از سال 2015 بیش از 12 میلیارد دلار برای چنین پروژه هایی هزینه کرده است.
نرخ فقر در خاورمیانه از سال ۲۰۱۴ افزایش یافته است
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
نرخ فقر در خاورمیانه از سال ۲۰۱۴ افزایش یافته است
افزایش نرخ فقر در دنیا معضلی است که از ابتدای همه گیری کرونا در مورد آن صحبت شده است ولی بررسی آمارهای ارایه شده توسط بانک جهانی نشان می دهد از سال ۲۰۱۴ میلادی تا کنون شمار فقرا در خاورمیانه و شمال آفریقا افزایش چشمگیری یافته است و کرونا باعث…
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
فرآیند اصلاح رتبه ایران در گزارش کسب‌وکار بانک جهانی
طبق اعلام اتاق ایران، از مجموع 11 موردی که وزارت اقتصاد برای اصلاح رتبه ایران در گزارش 2021 سهولت انجام کسب‌وکار بانک جهانی احصا کرده، 8 مورد به تایید اتاق‌های سه‌گانه رسیده و بانک جهانی فقط یکی از این پیشنهاد‌ها را برای اعمال در گزارش 2021 تایید کرده است.به گزارش «پایگاه خبری اتاق ایران»، در چند سال اخیر 6 اتاق استانی شامل اتاق‌های تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، شیراز و کرمان طی انجام پژوهش‌هایی کاربردی، راهکارهای عملیاتی (شامل نحوه تغییر در قوانین و مقررات) ارتقای رتبه کشور در مؤلفه‌های گزارش سهولت انجام کسب‌وکار جهانی را احصا کرده و بارها در جلسات متعدد وزارت اقتصاد دراین‌باره شرکت داشته‌اند.
فاتح اقتصادی سال کرونا
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
فاتح اقتصادی سال کرونا
درحالی‌که بسیاری از کشورهای جهان در تلاشند تا از ابتلای موارد جدید به ویروس کرونا جلوگیری کنند، تا روند شکننده ریکاوری اقتصادشان متوقف نشود، به‌نظر می‌رسد اقتصاد چین دوباره توانسته است روندی خوب در پیش‌ بگیرد و در آستانه گذراندن سالی موفقیت‌آمیز است. درحالی‌که شیوع ویروس کرونا سبب اعمال قرنطینه در بسیاری از کشورهای جهان و همچنین مشکلات بسیاری برای کسب‌وکارهایشان شد، دومین اقتصاد بزرگ جهان تنها قدرت اقتصادی است که دچار رکود نشده است. براساس پیش‌بینی بانک جهانی در فصل تابستان، اقتصاد جهانی در پایان سال‌جاری 2/ 5درصد کوچک‌تر می‌شود و این در حالی است که اقتصاد چین در روندی مخالف، احتمالا سال 2020 را با رشد اقتصادی مثبت 6/ 1 درصدی به پایان خواهد رساند.
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
فشار کرونا به معیشت میلیون‌ها نفر
بانک جهانی از احتمال سقوط ۸۸ میلیون انسان به ورطه فقر مطلق به‌دلیل کرونا خبر داد.
کرونا تا سال ۲۰۲۱ چند میلیون نفر را دچار فقر شدید می کند؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / کرونا
کرونا تا سال ۲۰۲۱ چند میلیون نفر را دچار فقر شدید می کند؟
اقتصادنیوز :‌بانک جهانی هشدار داد انتظار می‌رود فقر شدید جهانی برای اولین بار طی ۲۰ سال گذشته، در سال جاری میلادی افزایش یابد که دلیل آن بحران بی‌سابقه کروناست.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •