پنجشنبه, ۲۲ آبان, ۱۳۹۹ / 12 November, 2020
بندر گوادر
قرار نیست همجواری گوادر-چابهار به تقابل هند و چین تعبیر شود
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / بندر چابهار / سازمان بنادر و دریانوردی / محمد راستاد / طرح یک کمربند یک جاده / بندر گوادر
قرار نیست همجواری گوادر-چابهار به تقابل هند و چین تعبیر شود
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: رقابت بنادر گوادر و چابهار معنا نداشته و به نوعی شاهد همکاری، مشارکت و مبادله تجاری میان این دو بندر هستیم.
آغاز ترانزیت کالا از بندر پاکستان در اتصال به پروژه کمربند چین
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / چین / پاکستان / تجارت / بندر گوادر
آغاز ترانزیت کالا از بندر پاکستان در اتصال به پروژه کمربند چین
تجارت ترانزیت به افغانستان از طریق بندر استراتژیک گوادر پاکستان آغاز شد. این بندر بخشی از پروژه جاه‌طلبانه ۶۱ میلیارد دلاری کریدور اقتصادی چین پاکستان است.
ترانزیت کالا به افغانستان از بندر گوادر پاکستان آغاز شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / افغانستان / پاکستان / چین / ترانزیت کالا / بندر گوادر
ترانزیت کالا به افغانستان از بندر گوادر پاکستان آغاز شد
ترانزیت کالا به افغانستان از طریق بندر استراتژیک گوادر آغاز شده است؛ این بندر بخشی از پروژه کریدور اقتصادی چین - پاکستان است.
افغانستان گزینه جدید اتصال به آبهای آزاد را  امتحان کرد
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
افغانستان گزینه جدید اتصال به آبهای آزاد را امتحان کرد
تهران-ایرنا- سایت خبری- تحلیلی اوراسیا تایمز به نقل از نماینده ویژه پاکستان در افغانستان از آغاز به کار خط ترانزیتی انتقال کالا از بندر گوادر به این کشور خبر داد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
چابهار و مزیت استراتژیک فراموش شده
چهار سال قبل و همزمان با گشایش‌های صورت گرفته پس از توافق برجام، با سفر روسای دولت هند و افغانستان به تهران قراردادی سه جانبه میان سه کشور برای استفاده از موقعیت استراتژیک بندر چابهار به عنوان کریدوری برای حمل و نقل و اتصال هند و افغانستان به آسیای میانه، بخش شرقی روسیه و اروپا، فرصتی تاریخی در جهت بهره‌برداری از مزیت ژئوپلتیک سواحل مکران برای ایران فراهم شد.در این رابطه با سفر نخست وزیر هند و رئیس‌جمهوری افغانستان به ایران، 12 سند و تفاهم نامه همکاری میان دو کشور ایران و هند منعقد شده و دست آخر نیز سه رئیس دولت، سند تفاهم نامه چابهار را به عنوان دالانی استراتژیک مورد تایید و امضاء قرار دادند. سندی که به واسطه موقعیت استراتژیک ایران در منطقه، قرار شد تا با بهره‫گیری از پتانسیل‫های بالقوه‌ای همچون …
کریدور چابهار با کانال سوئز جایگزین می ‌گردد
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
کریدور چابهار با کانال سوئز جایگزین می ‌گردد
مدیر عامل منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه سیاست در چابهار دنبال کردن پروژه «سی ‌پک» است، اظهار داشت: تلاش می شود از این طریق همکاری با پاکستان در بندر گوادر مسیرهای تجارت به صورت رفت و برگشت برقرار شده و بندر چابهار نیز در آن دخیل باشد.
دور جدید رقابت دو قدرت آسیایی بر سر بندر چابهار و فرصت آن برای ایران
۱۳۹۹/۰۴/۱۳
دور جدید رقابت دو قدرت آسیایی بر سر بندر چابهار و فرصت آن برای ایران
بندر چابهار در شرق ایران یکی از مهم ترین بنادری است که اهمیت استراتژیک دارد و هندی ها به عنوان یکی از قدرت های آسیایی در این بندر سرمایه گذاری کرده اند و در مقابل چینی ها نیز علی رغم سرمایه گذاری در بندر گوادر پاکستان، همچنان گوشه چشمی به این بنادر ایرانی دارند.
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
ریشه‌یابی تنش‌های مرزی میان چین و هند
تقریباً یک ماه است که تنش شدید مرزی میان هند و چین، در منطقه لداخ در کوه‌های هیمالیا در شمال ایالت جامو و کشمیر هند آغاز شده است. رسانه‌های هند به نقل از مقام‌های این کشور گزارش دادند که هزاران سرباز چینی با توسل به‌زور وارد دره گلوان در لداخ شده‌اند. بنابراین گزارش‌ها نیروهای چینی در این منطقه چادر زدند، سنگر کندند و تجهیزات سنگین نظامی خود را در چند کیلومتری عمق زمین‌هایی که هند خاک خود می‌داند، مستقر کردند. در سوی دیگر چین می‌گوید این هند است که درواقع معادلات مرزی را تغییر داده است. هند به‌تازگی جاده‌ای چند صد کیلومتری در منطقه لداخ ساخته که ارتباط زمینی با یک پایگاه هوایی در ارتفاع بالا را برقرار می‌کند. این پایگاه در سال ۲۰۰۸ بازگشایی شده است.برای بررسی تنش اخیر پکن و دهلی بهتر است که به …
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / محسن روحی صفت / ایران / پاکستان / آمریکا / ترور سردار سلیمانی / عربستان / امارات متحده عربی / شاه محمود قریشی / بندر چابهار / بندر گوادر پاکستان
تلاش‌های متناسب اسلام آباد با دیگر کشورها برای میانجیگری
محسن روحی صفت در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی پیرامون دلایل حضور وزیر امور خارجه پاکستان در تهران بر این باور است که سفر شاه ...
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / ایران خودرو / پاکستان / اتاق بازرگانی ایران / بندرگوادر
چابهار، گزینه روی میز برای تجار چینی
تهران – ایرنا - معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی ایران به نقش منطقه آزاد چابهار به عنوان منطقه معاف از تحریم‌های یک جانبه آمریکا اشاره کرد و گفت: فعالیت شرکت‌های چینی در بندر گوادر در پاکستان و نزدیک به منطقه چابهار، فرصتی است تا تجار چینی بتوانند با استفاده از مشوق‌های منطقه برای توسعه روابط تجاری با ایران و ترانزیت کالاهای خود به کشورهای منطقه استفاده کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸
هراس در قرنطینه
«ریمدان» آخرین نقطه امید چابهاری‌ها تابلوی سبزی که رنگ‌وروی آن زیر آفتاب پریده، کم‌کم نمایان می‌شود. فلش کجی است که روی آن نوشته به سمت پاکستان… می‌گویند مرز ریمدان امن‌ترین و به‌صرفه‌ترین مرز سیستان‌وبلوچستان است و از آن طرف نزدیک‌ترین فاصله را با کراچی و بندر گوادر پاکستان دارد. همین است که تا پای وزیر و مدیری از تهران به سیستان‌وبلوچستان می‌رسد، تجار نامه‌می‌دهند و جلسه می‌گذارند که فکری به حال تجهیز مرز ریمدان کنند. آنها می‌گویند مرز ریمدان قابلیت آن را دارد که روزی ٥٠٠کامیون از آن رفت‌وآمد کند، اما حالا به زحمت روزی ٣٠-٤٠ کامیون از مرز می‌گذرد. مرزنشینان چابهار می‌گویند تنها نقطه امیدشان همین ریمدان است. خشکسالی و بی‌آبی سال‌هاست باغ‌های موز، انبه و لیموی باهوکلات را خشکانده است و برخی باغداران …
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / چین / تنگه هرمز / شورای راهبردی روابط خارجی / بندر گوادر
واگذاری چابهار به هندی‌ها اشتباه بود/ چینی‌ها بهتر توسعه می‌دادند
مدیرکل شورای راهبردی روابط خارجی گفت: هندی ها اهل سرمایه گذاری نبودند و واگذاری توسعه بندر چابهار به این کشور، اشتباه استراتژیک بود.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / طرح یک کمربند یک جاده / امیر محمود زاده / سند آمایش سرزمینی
بندر چابهار نقش استراتژیک ندارد/چاره‌ای جز ائتلاف با گوادر نداریم
رئیس انجمن آمایش سرزمین ایران گفت: با توجه به سرمایه گذاری سنگین چینی ها در بندر گوادر پاکستان، بندر چابهار ایران نقش استراتژیک خود را از دست داده است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲
افتتاح چند پروژه عمرانی در سفر سروزیر بلوچستان پاکستان به «گوادر»
سروزیر ایالت بلوچستان به منظور افتتاح چند پروژه عمرانی و خدماتی و بازدید از پیشرفت طرح‌های در دست اجرا به بندر گوادر سفر کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۸ / تنگه هرمز / بندر گوادر / پاکستان / چین / عمان / بندر فجیره / بندر دقم
(تصاویر) آیا تنگه هرمز اهمیت خود را از دست خواهد داد؟
بندر «دقم» که مورد توجه دولت چین واقع شده تا بنادر خلیج فارس و دریای عمان در بن‌بست قرار گیرند، تاکنون بیش از ۱۰ میلیارد دلار خرج نوسازی آن شده است. دولت چین درصدد است تا سال ۲۰۲۰ که اولین فاز توسعه بندر «دقم» راه‌اندازی می‌شود، مناطق ویژه اقتصادی و شهر صنعتی آن در کنار اسکله‌ها و هتل‌ها راه‌اندازی شود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۵
بندر گوادر و چابهار می توانند همکاری موثر داشته باشند
تهران- ایرنا- مدیر گروه رشته صلح و منازعات دانشگاه دفاع ملی پاکستان با اشاره به سخنان عمران خان (نخست وزیر پاکستان) در سفر اخیر وی به ایران گفت: بندر گوادر و چابهار مانند دو خواهر می توانند در کنار یکدیگر همکاری موثر داشته باشند.
۱۳۹۸/۰۲/۲۱
«ارتش آزادی‌بخش بلوچستان» مسئولیت حمله به هتل را برعهده گرفت
شفقنا- گروه شبه‌نظامی موسوم به «ارتش آزادی‌بخش بلوچستان» مسئولیت حمله مسلح به یک هتل در بلوچستان پاکستان را برعهده گرفت. به گزارش ایسنا، مقام‌های پاکستان اعلام کردند، افراد مسلح امروز (شنبه) به یک هتل پنج ستاره در بندر گوادر در جنوب‌غرب این کشور حمله کردند. ذبیح‌الله لانگو، وزیر داخلی ایالت بلوچستان در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه شمار افراد مسلح را […]
۱۳۹۸/۰۲/۲۱
ابراز همدردی ایران با دولت و مردم پاکستان
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به حمله تروریستی امروز به هتلی در بندر گوادر پاکستان که در نتیجه آن تعدادی از نیروهای امنیتی این کشور جان باختند، ضمن محکومیت و ابراز انزجار شدید از این اقدام غیرانسانی، این حادثه را به دولت و ملت پاکستان تسلیت گفت و با خانواده قربانیان آن ابراز همدردی کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۱
موسوی حمله تروریستی در گوادر پاکستان را محکوم کرد
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حمله تروریستی امروز در بندر گوادر پاکستان را محکوم کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۱
تیراندازی در نزدیکی یک هتل در بندر گوادر پاکستان
شفقنا-خبرگزاری رویترز روز شنبه از تیرندازی در نزدیکی یک هتل در بندر گوادر پاکستان خبر داد. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از اسکای نیوز، یک مسئول پاکستانی که خواست نامش فاش نشود، به رویترز گفت: افراد...
۱۳۹۸/۰۲/۱۰
منطقه آزاد چابهار، قطب جدید پتروشیمی و فولاد کشور/ ضرورت نشان لیاقت برای طراح حضور هندی‌ها در چابهار
منطقه آزاد چابهار و بندر آن امروز به چنان جایگاه استراتژیکی دست یافته که حتی آمریکا نیز نتوانسته آن را تحریم کند چرا که منافع متحدانش در منطقه به خطر می‌افتد و این امکان را به چین می‌داد تا در تقابل، بندر گوادر در پاکستان را توسعه دهد.
۱۳۹۸/۰۱/۳۱ / عمران خان / مشهد / پاکستان
عمران‌ خان از مشهد تا تهران
در کنار موضوعات قبل باید مسئله بندر چابهار (در ایران) و بندر گوادر (در پاکستان) را هم دید. در گوادر چینی‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند‌ و اخیرا عربستان‌سعودی به این کار متمایل شده است. در چابهار ایران، هندوستان سرمایه‌گذاری کرده است. می‌دانید که بین چین و هند هم نوعی رقابت وجود دارد.
۱۳۹۸/۰۱/۰۹
ساخت بزرگترین فرودگاه پاکستان در بندر گوادر کلید خورد
اسلام آباد - ایرنا - عملیات اجرایی ساخت بزرگترین فرودگاه پاکستان در بندر «گوادر» روز جمعه با حضور مقام های عالی رتبه سیاسی و نظامی این کشور آغاز شد.
۱۳۹۷/۱۲/۲۰
سرمایه‌گذاران افغان نگران امنیت ایران نیستند/ گوادر مهم‌ترین رقیب بندر چابهار منطقه است/ تامین تاسیسات بندر چابهار با منابع دولتی افغانستان
معاون وزیر حمل ونقل افغانستان با بیان اینکه با توجه به ظرفیت‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران، افغانستان نگران موضوع ناامنی در این کشور و سرمایه گذاری در آن نیست، گفت:‌ رقیب بندر چابهار در منطقه بندر گوادر در پاکستان است و با تغییرات در منطقه احتمال انجام مذاکره با پاکستان هم وجود دارد اما در حال حاضر سیاست ما سرمایه‌گذاری بر روی بندر چابهار است.
۱۳۹۷/۱۲/۰۹
موقعيت ژئوپليتيك سيستان‌و‌بلوچستان
سرمايه‌گذاري چين در گوادر واقع در ساحل پاكستاني مكران و سرمايه‌گذاري هندوستان در كرانه ايراني مكران را هرگاه از زاويه‌ رقابت‌هاي هندوستان و چين مورد توجه قرار دهیم و اين واقعيت را در نظر بگيريم كه چين علاوه بر حضور اقتصادي و سرمایه‌‌ای در بندر گوادر، در‌ حال‌ حضور نظامي...
۱۳۹۷/۱۱/۲۹
سرمایه گذاری سعودی ها در پاکستان و ملاحظات قوم بلوچ
اسلام آباد - ایرنا - با توجه به توافق عربستان سعودی برای سرمایه گذاری در بندر گوادر پاکستان و همچنین تاسیس پالایشگاه نفت در ایالت بلوچستان، نمایندگان مجلس این ایالت از دولت عمران خان خواستند تا قبل از هرگونه توافق با سعودی ها، به ملاحظات مردم بلوچستان توجه کند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •