سه شنبه, ۴ آذر, ۱۳۹۹ / 24 November, 2020
تجارت ایران و اروپا
۱۳۹۹/۰۸/۲۵
جا‌ماندگی کالاهای ایرانی در قاره سبز
آمار تجارت ایران و اروپا در هفت ماه منتهی به مهر امسال اعلام شد. این آمار نشان می‌دهد که خریدار کالاهای ایرانی در اروپا ناچیز است اما در ازای آن فروشندگان اروپایی، در این تجارت موفق‌تر بوده‌اند. این روند در تجارت 6 ماهه ایران با اتحادیه اروپا نیز به چشم می‌خورد.
تجارت ایران و اروپا چقدر است؟
۱۳۹۹/۰۸/۲۴
تجارت ایران و اروپا چقدر است؟
تجارت خارجی کشورمان با اروپا در هفت ماه اول امسال بالغ بر ۱۵ میلیون و ۹۱۰ هزار و ۸۱۶ تن به ارزش هشت میلیارد و ۸۰۷ میلیون و ۸۷۹ هزار و ۸۴۱ دلار بوده است.
آخرین مدل آیفون در تهران پیدا می شود، اما داروهای اروپایی خیر
۱۳۹۹/۰۸/۰۳ / تحریم های آمریکا علیه ایران / اینستکس / تجارت ایران و اروپا / برجام
آخرین مدل آیفون در تهران پیدا می شود، اما داروهای اروپایی خیر
اختلاف بین اروپا و ایالات متحده بر سر ایران به طور فزاینده عمیق تر می شود. سیاست ایالات متحده در قبال ایران و منطقه- برون سپاری سیاستگذاری منطقه ای واشنگتن به ریاض و تل آویو و حمایت بی دریغ آن از کارزار نظامی عربستان در یمن- به شدت برای اروپا بی ثبات کننده است. اگرچه تمرکز روی ایران به عنوان یک کشور، یا توافق هسته ای به عنوان یک موضوع، بسیار محدود است، اما نقطه عزیمت اتحادیه اروپا همچنان باید برجام باشد. اگرچه از آن زمان تا کنون بسیاری توافق را مرده خوانده اند، اما از نظر فنی توافق همچنان زنده است چون ۷ امضا کننده از ۸ امضا کننده اولیه آن همچنان ترجیح می دهند که آن را زنده نگه دارند.
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
افت 9 درصدی تجارت ایران با اروپا
پس از شیوع بیماری کرونا در کشور و اقدام کشورهای همسایه در انسداد مرزهای خود، دولت تلاش گسترده‌ای را در دو بعد منطقه‌ای و بین‌المللی برای بازگشایی مرزها و استمرار تبادل کالا انجام داد که بازگشایی تدریجی مرزها و عادی شدن جریان تجارت (به‌طور نسبی) از نتایج و آثار این تلاش‌ها و تدابیر در این بود. هر چند صادرات غیرنفتی کشور در دو ماه ابتدای سال جاری تحت‌تاثیر محدودیت‌های کرونا، نسبت به سال گذشته تقریبا نصف شد و کاهش صادرات غیرنفتی در زمانی که درآمد نفتی کشور نیز به‌شدت کم شده، نگرانی نسبت به تامین ارز را افزایش داده بود، اما رفته‌رفته آثار بیماری کرونا بر تجارت خارجی کشور کم شد و مجددا این فعالیت‌ها به روال عادی خود بازگشت. در اقتصاد کرونازده، شاید …
تجارت ایران و اروپا یک سوم شد/۷۰۰ میلیون یورو واردات از ایران در ۱۲ ماه
۱۳۹۹/۰۱/۲۲
تجارت ایران و اروپا یک سوم شد/۷۰۰ میلیون یورو واردات از ایران در ۱۲ ماه
مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ با افت ۷۱ درصدی نسبت به سال قبل از آن به ۵ میلیارد و ۲۲۵ میلیون یورو رسید.
دیوار تحریم‌ها ترک برداشت؟
۱۳۹۹/۰۱/۲۱ / تحریم ها / تجارت ایران و اروپا / اینستکس / رفع توقیف پول های ایران
دیوار تحریم‌ها ترک برداشت؟
با این همه، نباید درباره تمایل اروپا به دور زدن تحریم‌های آمریکا اغراق کرد. اروپایی‌ها همواره گفته اند که آن‌ها دنبال تسهیل تجارت «مشروع» و قانونی با ایران هستند. بدیهی است که چنین تجارتی برای اروپایی‌ها در شرایط تحریم بسیار محدود است. با این حال، آن‌ها ممکن است در ازای دریافت منافع اقتصادی، به شرکت‌ها یا بانک‌های ایرانی اجازه فعالیت دهند، اما بعید است که هزینه دور زدن تحریم‌ها را به عهده بگیرند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / اروپا و آمریکا / تجارت ایران و اروپا / کانال اینستکس
جزئیات اولین تراکنش در حال انجام اینستکس
به گزارش ایسنا، نشریه نیویورک تایمز  با اشاره به یک سالگی اینستکس نوشت: در ابتدا قرار بود اینستکس ابزاری برای کسب استقلال راهبردی اروپا از آمریکا باشد اما در نهایت تنها این مساله به اثبات رسید که اروپا چقدر فاصله تا تحقق این هدف دارد. اینستکس در ژانویه ۲۰۱۹ توسط آلمان، انگلیس و فرانسه برای فراهم کردن امکان تجارت با ایران با توجه به تحریم های آمریکا ایجاد شد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
پاسخ دبیرکل اتاق ایران و انگلیس/ سرنوشت تجارت ایران و اروپا چه می‌شود؟
شفقنا- دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس معتقد است با وجود تاثیر اختلاف نظرهای سیاسی، تجارت سنتی میان ایران و اروپا ادامه خواهد یافت. ایسنا نوشت: امیرهوشنگ امینی اظهار کرد که از گذشته تحولات سیاسی و بین‌المللی بر تجارت...
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
سایه چالش‌های برجام بر تجارت ایران و اروپا؛ اقتصاد چگونه در برابر سیاست می‌ایستد؟
اگرچه در یک سال و نیم گذشته اتحادیه اروپا تنها در حرف و شعار پایبندی خود را با توافق بین‌المللی برجام اعلام می‌کرد و در عمل هیچ اقدام گره‌گشایی از سوی اعضای این اتحادیه در مسیر کاهش اثرات تحریم امریکا علیه اقتصاد ایران صورت نگرفت اما اعلام فعال شدن «مکانیزم‌های جدید» از سوی اعضای این اتحادیه سوالی جدید را به وجود آورده که آیا این اقدام اثر منفی جدیدی بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت؟
۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / اینستکس / تجارت ایران و اروپا / تحریم ها / توافق هسته ای / نهاد ایرانی متناظر اینستکس
پاتک تحریمی آمریکا به تک برجامی اروپا
آمریکایی‌ها از همین ابهامات برای دور کردن و ترساندن شرکت‌های اروپایی از دادوستد با ایران استفاده می‌کنند. آنچه بر این ابهامات می‌افزاید، سکوت اروپاست. اروپایی‌ها تا حالا فقط چند بیانیه سیاسی درباره راه اندازی اینستکس صادر کرده اند، ولی نحوه عملیاتی شدن آن را به طور دقیق مشخص نکرده‌اند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۸ / استانی-اقتصادی / منطقه آزاد ماکو
توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل جاده‌ای منطقه آزاد ماکو سرعت می‌گیرد
‌مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه منطقه آزاد ماکو میزبان بخش مهمی از کریدور اصلی تجارت ایران و اروپا است گفت: بهبود و توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل جاده‌ای در این منطقه با سرعت بیشتری ادامه می‌یابد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / ایالات متحده / ایران / تجارت / فرانسه / نفت
آیا سعودی‌ها در آتش ذخایر استراتژیک نفت ایالات متحده سوختند؟ /۲۵ درصد بیش از نیاز گوشت دام سنگین وارد کرده‌ایم/ خشکشویی و لباسشویی تبدیل به خدمات لوکس شده است/خط اعتباری فرانسه، ایران را مقروض می‌کند/تجارت …
ایلنا: آیا سعودی‌ها در آتش ذخایر استراتژیک نفت ایالات متحده سوختند؟ /۲۵ درصد بیش از نیاز گوشت دام سنگین وارد کرده‌ایم/ خشکشویی و لباسشویی تبدیل به خدمات لوکس شده…
۱۳۹۸/۰۶/۲۶
تجارت ایران و اروپا به بالاترین میزان خود در سال رسید/ صادرات اروپا به ایران در ماه ژوئیه ۲۰ درصد افزایش داشته است
ایلنا: حجم تجاری ایران و اروپا از ژانویه تا ژوئیه ۲۰۱۹ به بیش از ۳ میلیارد یورو رسید. با وجود آن که این رقم تنها یک‌سوم تجارت در مدت مشابه سال گذشته است اما حجم…
۱۳۹۸/۰۶/۲۴ / برجام / تجارت ایران و اروپا / حجت الاسلام ذوالنور / خط اعتباری 15 میلیاردی ایران
ذوالنور: بنا شده اروپایی‌ها ۱۵میلیارد دلار را در سه قسط به اینستکس واریز ‌کنند/ این موضوع قابل پذیرش نیست
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: با اقدامات انجام شده و مذاکرات صورت گرفته، بنا شد که اروپایی‌ها ۱۵میلیارد دلار در سه قسط ۵ میلیارد دلاری به صندوق اینستکس واریز ‌کنند و این مبلغ به عنوان مبلغ پیش فروش نفت ایران است تا شرایط فروش نفت ایران فراهم شود.
۱۳۹۸/۰۶/۱۳ / اروپا و برجام / برجام / تجارت ایران و اروپا / فرانسه و برجام / محمدجواد ظریف / وزیر خارجه ایران
ظریف: اروپایی‌ها تعهدات‌شان را اجرا نکردند/ تحریم‌های آمریکا تاثیری ندارد و فقط مانده خودشان را تحریم کنند
رئیس دستگاه دیپلماسی درباره سخنان وزیر خارجه فرانسه و اعلام عراقچی درباره خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلار اظهار داشت: گفت‌وگوهای ما با کشورهای اروپایی به این دلیل بوده که از میان کشورهای باقی مانده در برجام، ما با چین و روسیه روابط اقتصادی داریم و این روابط ادامه پیدا می‌کند. اما متأسفانه اروپایی‌ها این روابط اقتصادی را حفظ نکردند و تقریباً نتوانستند که تعهدات‌شان را ایفا کنند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲
اصل درست فعالیت اینستکس خرید نفت از ایران است
رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران می‌گوید اصل درست برای فعالیت ساز و کار تسهیل تجارت ایران و اروپا (اینستکس) آن است که کشورهای اروپایی مجوزی برای خرید نفت از ایران داشته باشند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۱
بلومبرگ: آمریکا در حال بررسی تحریم نهاد مالی ایرانی متناظر اینستکس است
دولت ترامپ در ادامه سیاست فشار حداکثری اقتصادی علیه ایران در حال بررسی تحریم نهاد مالی موسوم به «ساز و کار تأمین مالی و تجارت ایران و اروپا» یا «STFI» است. ساز و کار تأمین مالی و تجارت ایران و اروپا (STFI) زیرمجموعه بانک مرکزی ایران است و بانک مرکزی ایران نیز پیش تر تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است؛ به همین جهت دولت تحریم این نهاد مالی را در دست بررسی دارد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۱
آمریکا «ساز و کار تأمین مالی و تجارت ایران و اروپا» را تحریم می کند!
آمریکا در چند ماه گذشته تلاش زیادی به خرج داده تا از هرگونه کمک اروپا به ایران برای دور زدن تحریم ها جلوگیری کند. در واقع، آمریکا به دنبال آن بوده تا اروپا نتواند به تعهداتش در برجام در برابر ایران عمل کند. به طوری که تلاش گسترده ای برای عدم راه اندازی نهاد مالی موسوم به «ساز و کار تأمین مالی و تجارت ایران و اروپا» انجام داده است.
۱۳۹۸/۰۱/۳۱
تجارت ایران و اروپا یک‌پنجم شد/ خلف وعده اروپایی‌ها در حفظ منافع برجامی ایران
با وجود وعده‌های اروپایی‌ها برای حفظ منافع ایران در چارچوب برجام، واردات اتحادیه اروپا از ایران در دوماهه نخست سال جاری میلادی یک‌شانزدهم شد و صادرات به ایران نیز به کمتر از نصف رسید.
۱۳۹۷/۱۲/۲۸
ثبت نهاد متناظر ایرانی اینستکس
ایرنا نوشت: «سازوکار تامین مالی و تجارت ایران و اروپا» به عنوان نهاد متناظر ایرانی برای اینستکس با مشارکت مجموعه ای…
۱۳۹۷/۱۲/۲۸
همزاد اینستکس در ایران ثبت شد
اقتصادنیوز: نهاد متناظر اینستکس در ایران با عنوان «سازوکار تامین مالی و تجارت ایران و اروپا» ثبت شد.
۱۳۹۷/۱۲/۲۲ / اینستکس / ابزار حمایت از تبادلات تجاری / اتحادیه اروپا / توافق هسته ای / تجارت ایران و اروپا
راهکار اقتصاددان آمریکایی برای دور زدن تحریم‌ها
قبل از سال ۱۹۵۰، دولت آمریکا قویا با تاسیس EPU مخالف بود دقیقا همانگونه که الآن با اینستکس مخالفت می‌کند. آمریکا نگران بود که کشور‌های اروپایی بتوانند واردات از یکدیگر را آسان‌تر کنند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •