شنبه, ۲۹ شهریور, ۱۳۹۹ / 19 September, 2020
جایزه نوبل
۱۹ ساعت قبل
«خاطرات خفته» پاتریک مودیانو
معصــــومه نیکویی‌‌تبار- پاتریک مودیانو نویسنده فرانسوی از چهره‌های مطرح و مهم ادبیات فرانسه است. او علاوه‌بر جایزه گنکور و جایزه بزرگ رمان فرهنگستان فرانسه، برگزیده جایزه نوبل ۲۰۱۴ نیز هست. رمان‌های او بر پایه خاطرات، گذشته، حافظه و جست‌وجوی هویت است.
«ایگ» نوبل ۲۰۲۰ برگزار شد/ عجیب ترین تحقیقات دنیا جایزه گرفتند
۲۷ ساعت قبل / جایزه نوبل / تحقیقات علمی / علم فیزیک / ویروس کرونا
«ایگ» نوبل ۲۰۲۰ برگزار شد/ عجیب ترین تحقیقات دنیا جایزه گرفتند
مراسم جوایز ایگ نوبل برگزارشد و تحقیقاتی عجیب از جمله ارتعاش کرم های خاکی، تشخیص خودشیفتگی در افراد با کمک ابرو، برنده آن شدند.
نوبل؛ جایزه‌ای برای هرج و مرج؟
۴ روز قبل / برجام / جایزه صلح نوبل / جایزه نوبل / دونالد ترامپ / اسرائیل / امارات‌ متحده ‌عربی / رژیم صهیونیستی / حقوق بشر
نوبل؛ جایزه‌ای برای هرج و مرج؟
تهران - ایرنا - پیشنهاد شدن «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای دریافت جایزه صلح نوبل! در حالی از سوی یک نماینده جناح راستی پارلمان نروژ مطرح شده که به اعتقاد مقاله‌نویس روزنامه «لا پرس» کانادا، اعطای احتمالی چنین جایزه‌ای به ترامپ به منزله اعطای نوبل به عوامل هرج و مرج است.
مشخص شدن برنده گران‌قیمت‌ترین جایزه آکادمیک
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
مشخص شدن برنده گران‌قیمت‌ترین جایزه آکادمیک
یک ریاضیدان با حل مجموعه‌ای از معادلات که تاکنون منطق‌پذیر نبوده و تبدیل به کابوس بسیاری از دانشمندان شده بود، گران‌قیمت‌ترین جایزه دانشگاهی را از آن خود کرده است. به گزارش گاردین، مارتین هایرر، پژوهشگر اتریشی- بریتانیایی کالج امپریال لندن، برنده جایزه موفقیت(Breakthrough) سال 2021در رشته ریاضیات شده است. اعتبار این جایزه که ارزش آن 3میلیون دلار است، می‌تواند با اعتبار جایزه نوبل رقابت کند. هایرر این جایزه را برای فعالیت در حوزه «تحلیل تصادفی» دریافت کرد. این حوزه توضیح می‌دهد که چگونه تأثیرات تصادفی، …
وقتی تنهایی غالب شد...
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / استانی-اجتماعی / آلبرکامو / سازمان بهداشت جهانی / طاهره یارائی / دفتر مشاوره جهاددانشگاهی فارس / افسانه سیزیف / خودکشی
وقتی تنهایی غالب شد...
آلبر کامو، نویسنده برنده جایزه نوبل ادبیات، در ابتدای یکی از کتاب‌های مشهور خود به نام افسانه سیزیف نوشته است: "تنها یک مسئله فلسفی واقعا جدی وجود دارد، و آن خودکشی است. تشخیص اینکه زندگی ارزش دارد یا به زحمت زیستنش نمی‌ارزد، در واقع پاسخ صحیحی است به مسائل اساسی فلسفه. باقی چیزها مسائل  دست دوم فلسفی را تشکیل می دهند." 
حمایت ۸۱ برنده جایزه نوبل از نامزدی بایدن
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
حمایت ۸۱ برنده جایزه نوبل از نامزدی بایدن
هشتاد و یک برنده جایزه نوبل روز چهارشنبه با انتشار نامه‌ای از نامزدی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حمایت کردند.
۸۱ برنده جایزه نوبل از بایدن در انتخابات نوامبر حمایت کردند
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / جو بایدن / ایالات متحده امریکا / انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2020 / جایزه صلح نوبل
۸۱ برنده جایزه نوبل از بایدن در انتخابات نوامبر حمایت کردند
۸۱ برنده جایزه نوبل با انتشار نامه‌ای سرگشاده از «بایدن» در انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ آمریکا حمایت کردند.
چطور هزینه‌های اجتماعی ویروس کرونا را کاهش دهیم؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
چطور هزینه‌های اجتماعی ویروس کرونا را کاهش دهیم؟
تلاش‌ها جهت تبدیل کردن یک پاسخ نهادی و سازمانیِ قوی و کارآمد به بحران شیوع ویروس کرونا، به یک میدانِ جنگ سیاسی و ایدئولوژیک، به معنای واقعی کلمه، گمراه کننده و نادرست هستند. همانگونه که برنده اسبق جایزه نوبل، "رونالد کوز" اشاره کرد: فارغ از ایدئولوژی و سیاست، هر جامعه‌ای باید ترتیبات نهادی را توسعه دهد که آزادی‌های فردی را مقید و محدود کند.
۲۴ آگوست، زادروز خورخه لوئیس بورخس
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / خورخه لوئیس / ادبیات آمریکای لاتین
۲۴ آگوست، زادروز خورخه لوئیس بورخس
ادبیات داستانی آمریکای لاتین و رمان­ها و‌ داستان‌های سبک رئالیسم جادویی‌اش، برای ما ایرانی‌ها یادآورِ نام‌های بزرگی چون گابریل گارسیا مارکز و کارلوس فوئنتس و خاطراتی از کتاب‌هایی همچون صدسال تنهایی است. اما همه‌ی این نام‌های بزرگ، با انگشت یک نفر را نشان می‌دهند؛ عالیجناب خورخه لوئیس بورخس. کسی که بسیاری از برندگان جایزه نوبل ادبی در برابر عظمت او تعظیم کردند اما خودِ او برای همیشه ا دریافت آن جایزه محروم ماند.
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
ماضی نه چندان بعید
121 سال پیش درچنین روزی، برابر بیست‌وچهارم آگوست 1899 میلادی خورخه لوئیس بورخس  ادیب شهیر آمریکای لاتین در آرژانتین به دنیا آمد. بورخس عمده شهرتش را مرهون نگارش داستان‌های کوتاه است. یکی از مشهورترین کتاب‌های او یعنی «داستان» گلچینی از داستان‌های کوتاه بورخس به انتخاب خودش است. او هیچ‌گاه به «رمان» علاقه‌ای نداشت، اما داستان کوتاه‌هایش انقلابی در فرم داستان کوتاه کلاسیک ایجاد کرد. بورخس با اینکه بارها نامزد دریافت جایزه نوبل ادبیات شد اما هیچگاه برنده آن نشد.
ترجمه کتاب برندگان نوبل اقتصاد منتشر شد
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / اقتصاد / اقتصادی و اجتماعی / جایزه نوبل / شهید بهشتی / مشکلات
ترجمه کتاب برندگان نوبل اقتصاد منتشر شد
ترجمه کتاب «اقتصاد خوب برای دوران سخت» نوشته آبجیت وی بانرجی و استر دوفلو، برندگان نوبل اقتصاد منتشر شد. در معرفی این کتاب عنوان شده است:
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
امروزمان در رمان کوه جادو
در قرن نوزدهم به دنیا آمد(6ژوئن 1875) و تنها 25 سال از این قرن را زیست و 55 سال بعدی را در قرن بیستم زندگی کرد(درگذشته 12 آگوست 1955) لکن در تمام رمان‌هایش قرن 19 را ستود و آن را قلمرو غول‌ها نامید، قلمروی که در آن فیلسوفان بدبینی چون شوپنهاور، نیچه و شاعری چون گوته پای به عرصه هستی گذاشتند و همان‌گونه که ایبسن، واگنر و زولا را می‌ستود به ستایش از نیچه و شوپنهاور سخن می‌گفت. او را باید نمونه و الگوی کامل نویسنده در تبعید نامید زیرا هوشمندانه به محض پای گرفتن اندیشه نازیسم و به قدرت رسیدن هیتلر در سال 1933 به سوییس گریخت، یعنی 6 سال پیش از آنکه جنگ آغاز شود(1939) و با شروع جنگ به ایالات متحده پناه برد و در سال 1952 دیگر بار به سوییس بازگشت. در سال 1929 به جهت رمان‌های …
تفکر، سریع و کند
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / اعتماد به نفس / اقتصاد / جایزه نوبل / جهان / روانشناسی
تفکر، سریع و کند
اگر بخواهیم دو یا سه کتاب تصمیم‌گیری مطرح در سطح جهان را نام ببریم، بی‌تردید کتاب تفکر، سریع و کند (Thinking Fast and Slow) نوشته دانیل کانمن یکی از آنهاست. دانیل کانمن، که تخصص اولیه‌اش روانشناسی بوده است،
۱۳۹۹/۰۵/۲۲
مرگ در می‌زند
در کوران جریان‌های فکری- ادبی اواخر قرن 19 و اوایل قرن بیستم، توماس مان شاید مهم‌ترین نویسنده‌ای باشد که با اتخاذ یک رویکرد التقاطی از تمامی این جریان‌ها توانست به خلق شاهکارهایی دست بزند که به‌طور اخص در زبان آلمانی و به‌طور اعم در ادبیات جهان ماندگار و مثال‌زدنی باشند. آن اخص و اعمی که مورد اشاره قرار گرفت به این خاطر است که آثار او در زبان آلمانی کرامات و ویژگی‌هایی دارد که در زبان‌های دیگر کمتر امکان نمود می‌یابند؛ از دستاوردهای نثر منحصر به فردش گرفته تا پیوندش با سنت بیلدونگز رمان آلمانی یا رمان‌های مبتنی بر زیست یک خانواده و شخصیت از تولد تا مرگ. مان از یک‌سو در دوران استیلای حداکثری تفکر داروینی و نگاه ناتورالیستی قرار داشت و …
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
«گفت‫و‫گوی تمدن‌ها» رویکردی با حاصل جمع مثبت بود
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر دوشنبه و سومین جلسه از سخنرانی زنده اینستاگرامی خود از سلسله مباحث «جهان درحال گذار»، با اشاره به اینکه رویکردها با حاصل جمع صفر، به نتایج منفی منجر می‫شود گفت: وقتی که دیپلمات‫های تمامی رویکردهای منفی را امتحان کنند بالاخره به رویکرد حاصل جمع مثبت رو می‫آورند که یکی از آنها ایده گفت‫و‫گوی تمدن‫ها بود که از سوی رئیس جمهوری اسبق ایران مطرح شد.ظریف سخنرانی خود را با عرض تسلیت به مردم لبنان و ابراز امیدواری برای ترمیم خسارات وارد به این کشور در‫پی انفجار اخیر بیروت آغاز کرد و پیش از ورود به مباحث اصلی، انیمیش سه دقیقه‫ای چینی معروف joy story را پخش کرد.به گزارش ایرنا، ظریف در سومین جلسه از سخنرانی های زنده اینستاگرامی خود و در ادامه سلسله مباحث «جهان در حال …
هرمان هسه؛ از کتابفروشی تا جابزه نوبل ۱۹۴۶
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / هرمان هسه / نویسنده / رمان / آلمان / جایزه نوبل
هرمان هسه؛ از کتابفروشی تا جابزه نوبل ۱۹۴۶
سرگذشت هرکسی، هر قدر هم به ظاهر بی‌اهمیت باشد، پر است از نکته‌های شایسته توجه و تامل، تقریبا در همه این رمان‌ها، داستان زندگی خودش را با تغییراتی نه چندان بزرگ، بازآفرینی و روایت کرد.
زندگی و مرگ هرمان هسه
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / هرمان هسه
زندگی و مرگ هرمان هسه
«سال ۱۹۴۶ جایزه نوبل ادبی را بُرد اما در روزهای منتهی به مراسم اهدای جایزه بیمار و به ناچار در سوییس ماندگار شد. متنی برای متولیان جایزه نوشت که در آن به صلح، عقلانیت و ساختن تمدن و جهانی نو بر این دو شالوده اشاره می‌کرد و همچون یک آلمانی شرمنده از نازیسم، از ضرورت طرد نژادپرستی و جنگ‌طلبی سخن می‌گفت. هسه ۸۵ سال عمر کرد و تابستان ۱۹۶۲ در چنین روزی، در سوییس از دنیا رفت.»
۱۳۹۹/۰۵/۱۸
تاریخ نگار
58 ‌سال پیش در چنین روزی، برابر نهم آگوست 1962 میلادی، هرمان هسه، نویسنده شهیر آلمانی، برنده جایزه نوبل ادبیات و خالق آثاری چون «گرگ بیابان»، «سیذارتا»، «دمیان»، «گرترود» و... در هشتادوپنج سالگی درگذشت. او در طول حیات حرفه‌ای خود علاوه بر نوبل ادبیات، 8 جایزه ادبی دیگر ازجمله جایزه جهانی گوته را نیز از آن خود کرد. هسه جزو نویسندگانی است که در ایران طرفداران بسیاری دارد و تاکنون آثار بسیاری از او به فارسی ترجمه شده‌اند. از ‌سال 1932 میلادی جایزه‌ای به نام او به دیگر نویسندگان برگزیده اهدا می‌شود.
انتخاب شعار و پوستر تابستانه کتاب و چاپ اولین کتابِ جدید مو یان
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / خانه کتاب / برنده نوبل ادبیات / کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان / کتاب
انتخاب شعار و پوستر تابستانه کتاب و چاپ اولین کتابِ جدید مو یان
انتخاب شعار تابستانه کتاب ۹۹ و پوستر این‌رویداد در کنار چاپ اولین‌کتاب مو یان نویسنده چینی پس از جایزه نوبل این‌نویسنده؛ از مهم‌ترین خبرهای حوزه کتاب و نشر در این‌هفته هستند.
جان هیوم، برندۀ جایزه نوبل و معمار صلح ایرلند شمالی درگذشت
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / جان هیوم / ایرلند / جایزه نوبل
جان هیوم، برندۀ جایزه نوبل و معمار صلح ایرلند شمالی درگذشت
جان هیوم، سیاستمدار ایرلندی که به‌خاطر نقشش در انعقاد پیمان صلح ایرلند شمالی، نوبل صلح ۱۹۹۸ را دریافت کرده بود، روز دوشنبه در سن ۸۳ سالگی در گذشت.
«اقتصاد خوب برای دوران سخت»؛ کتابی کاربردی برای تمامی کشورها
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / جایزه نوبل / حمید سوری / علیرضا زالی
«اقتصاد خوب برای دوران سخت»؛ کتابی کاربردی برای تمامی کشورها
کتاب «اقتصاد خوب برای دوران سخت» تازه‌ترین ترجمه مشترک حمید سوری و علیرضا زالی در دسترس مخاطبان قرار گرفت.
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
ما زنده می‌مانیم!
آلکساندر سولژنیتسین که سال 1970 میلادی برنده جایزه نوبل ادبی شد متولد کیسلوفودسک ناحیه‌ای قزاق‌نشین در جنوبی‌غربی روسیه بود. در پاییز 1918 در دانشگاه تحصیل کرد و مدتی هم لباس نظامی پوشید اما به جرم انتقاد از سیاست جنگی استالین به زندان افتاد و محکوم به 8 سال حبس در اردوگاه کار اجباری شد. تجربه زندگی در اردوگاه را در کتاب یک روز زندگی ایوان دنیسوویچ، از زبان شخصیتی داستانی بازآفرینی کرد و برای این کار از رئالیسمی کمک گرفت که از آن پس ویژگی مهم آثارش شد. این کتاب که به زحمت و بعد از چند سال توقیف، مجوز چاپ و پخش گرفت نام سولژنیتسین را بر سر زبان‌ها انداخت، زیرا در روسیه آن روزگار، یعنی دهه 1950 کمتر خانواده‌ای را می‌شد پیدا کرد که یکی از اعضای آن زندگی در اردوگاه کار …
انتشار کتاب هشت سال بعد از بردن نوبل ادبیات
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
انتشار کتاب هشت سال بعد از بردن نوبل ادبیات
مو یان، نویسنده چینی نخستین کتاب خود را هشت سال پس از برنده شدن جایزه نوبل ادبیات منتشر کرد.
سکوت ۸ ساله نویسنده چینی برنده نوبل شکست
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / جایزه نوبل / نویسنده / کتاب
سکوت ۸ ساله نویسنده چینی برنده نوبل شکست
تهران- ایرنا- «مویان» نویسنده چینی برنده نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۲، اولین رمان خود را پس از هشت سال سکوت روانه بازار کرد.
نخستین کتاب مو یان پس از ۱۰ سال منتشر شد/ هنوز نویسنده‌ام
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / نویسنده جهانی / ادبیات جهان / چین / برنده نوبل ادبیات
نخستین کتاب مو یان پس از ۱۰ سال منتشر شد/ هنوز نویسنده‌ام
مو یان نویسنده چینی برنده جایزه نوبل، نخستین کتابش پس از دریافت این جایزه را دیروز منتشر کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / علی دهباشی / کلیدر / محمود دولت آبادی / ادبیات فارسی
"کلیدر" اثری شایسته دریافت جایزه نوبل ادبیات
دهباشی در یادداشتی نوشت: نثر دولت‌آبادی که امروز مشخصه‌های خودش را در اوج عرضه می‌کند، بی‌تردید با باطن هر ایرانی چه در غبار ملال و چه در اوج سرمستی درخشش و روشنی خود را حفظ کرده است. ما با نثر دولت‌آبادی به تب و تاب‌های درون زخمی و لحظه‌های شادی رسیده‌ایم. باید باور کنیم اینک او در دهه هشتم زندگی همچنان با جان شیفته‌اش از «انسان» و «تعالی آن» با قلم خود برای ما صحنه‌هایی را می‌آفریند که هرگز در تاریخ ادبیات ایران فراموش نخواهد شد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۹
آخرین کنکور قرن، تاریخی‌ترین کنکور قرن
کنکور و برگزاری آن بحث داغ روزانه توییتر فارسی است. موافقان و مخالفان برگزاری کنکور در توییتر فارسی حسابی سرشان گرم است و هشتگ درخواستی «تعویق تمام کنکورهای سراسری» هم راه‌اندازی شده است. در این هشتگ درخواست‌های زیادی درباره تعویق کنکور 99 وجود دارد و بحث داغ اینکه چرا این تابستان، نباید کنکور سراسری برگزار شود. آنچه می‌خوانید منتخبی از این توییت‌هاست. «کاش حداقل می‌شد با مافیای کنکور دو کلمه درباره دوران تحصیلشون حرف زد و فهمید چی شد که این‌طوری شدن»، «گریه دختر بند نمی‌آمد، می‌گفت در این شرایط که کرونا روزانه جان می‌گیرد می‌خواهند کنکور برگزار کنند...اینها گریه جگرگوشه‌های مردم است»، «این‌طوری …
هجرت کامو از تباهی زندگی به عظمت عشق
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / فرانسه / پاریس / ترجمه کتاب / ادبیات
هجرت کامو از تباهی زندگی به عظمت عشق
تهران- ایرنا- حتی اگر کتابی از او نخوانده باشیم، اسمش را شنیده‌ایم. نویسنده فرانسوی که نامش در میان بزرگان فلسفه و ادبیات نیمه قرن بیستم نقش بسته، جایزه نوبل ادبیات را کسب کرد، آزادیخواه و عدالت‌طلب بود و در برابر وقایع سیاسی موضع می‌گرفت؛ اما این بخش از زندگی آلبر کامو، وقتی از تاریکی و سختی زندگی زیرسایه جنگ به عظمت عشق پناه ‌برد، برای ما ناشناخته بود.
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
کرونا بی‌کرونا؟
لغو جایزه نوبل
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
کرونا ضیافت نوبل را هم لغو کرد
بنیاد نوبل اعلام کرد به دلیل شیوع ویروس کرونا، ضیافت نوبل را برای نخستین‌بار در نیم قرن گذشته لغو خواهد کرد.به گزارش ایسنا و به نقل از رویترز، برندگان جوایز نوبل ۲۰۲۰ به روال گذشته اعلام خواهند شد اما در این دوره از جوایز نوبل از ضیافتی که در دهم دسامبر با حضور ۱۳۰۰ میهمان در سوئد برگزار می‌شود خبری نخواهد بود.«لارس هایکنستن» رئیس بنیاد نوبل بیان کرد: «دو مشکل وجود دارد. امکان جمع‌آوری تعداد زیادی میهمان در کنار یکدیگر وجود ندارد. همچنین مشخص نیست که افراد بتوانند به سوئد سفر کنند.»آخرین‌ باری که ضیافت نوبل لغو شد به سال ۱۹۵۳ بازمی‌گردد. این مراسم در طول جنگ جهانی اول و دوم نیز لغو شده بود. به گفته بنیاد نوبل، هنوز کاملا مشخص نیست که مراسم اهدای جوایز در چه شرایطی برگزار خواهد شد. جایزه نوبل …
چگونه همینگوی بخوانیم؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / جوایز ادبی / نویسندگان / جایزه نوبل / ادبیات داستانی / جنگ جهانی اول / جنگ جهانی دوم / جایزه نوبل / نویسنده / کتاب / ادبیات
چگونه همینگوی بخوانیم؟
تهران- ایرنا- ارنست همینگوی، نویسنده واقع‌گرای آمریکایی، یکی از تاثیرگذارترین نویسندگان قرن بیستم است. برای خواندن آثار او بهتر است تاریخ جنگ جهانی و زندگی‌نامه شخصی‌اش را بدانید.
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
مراسم اعطای جایزه نوبل لغو شد
بنیاد نوبل که برگزاری مراسم سالانه اعطای جایزه نوبل را مدیریت می‌کند، روز گذشته از لغو برگزاری این مراسم در دسامبر سال جاری میلادی به علت شیوع ویروس کرونا خبر داد.
رنگ دیگر زندگی در دنیای کتاب‌ها
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
رنگ دیگر زندگی در دنیای کتاب‌ها
نیلوفر ذوالفقاری نام ارسلان فصیحی به ‌عنوان مترجمی که مخاطبان به‌ کار او اعتماد دارند، روی جلد کتاب‌هایی از ادبیات ترکیه زیاد دیده شده است. شاید معروف‌ترین کتابی که در سال‌های اخیر درباره آن زیاد شنیده‌ایم، کتاب «ملت عشق» نوشته الیف شافاک باشد که نخستین بار فصیحی آن را به فارسی ترجمه کرد. اما پیش از این کتاب هم فصیحی حرفه مترجمی را با معرفی نویسندگان کمتر شناخته‌شده و البته نویسندگان شاخص ترکیه، سال‌ها تجربه کرده بود. ترجمه آثار اورهان پاموک، برنده جایزه نوبل، از ویژه‌ترین فعالیت‌های حرفه‌ای اوست. …
کتاب جدید پاموک درباره طاعون است
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
کتاب جدید پاموک درباره طاعون است
اورهان پاموک، برنده جایزه نوبل از ترکیه که در حال تمام کردن نگارش رمانی چند ساله به نام «شب‌های طاعون» است، در یک مصاحبه از فعالیت‌های جدیدش خبر داد.
آشنایی با رفتار‌های عجیب و غریب و خصوصیات اخلاقی اینشتین
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / آلبرت اینشتین / جایزه نوبل فیزیک / سبک زندگی / پارسی خبر
آشنایی با رفتار‌های عجیب و غریب و خصوصیات اخلاقی اینشتین
در گزارش زیر چکیده‌ای از خصوصیات اخلاقی و زندگی شخصی آلبرت اینشتین را می‌خوانید.
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
تهدید های نابرابری
نابرابری‌ها، تفاوت موجود در معیارهای مختلف از نظر رفاه اقتصادی و طبقات اجتماعی در میان افراد یک گروه، در میان گروه‌های موجود در یک جمعیت یا در میان مردمان کشورها است. نابرابری‌ها در ساحت‌های مختلف تاثیرات متفاوتی بر جای می‌گذارد. از دید اقتصاددانان و جامعه‌شناسان، به‌طور خلاصه تاثیرات نابرابری را می‌توان در مشکلات بهداشتی و اجتماعی، مقدار پایین‌تر کالاهای عمومی، سطح پایین‌تر از خوشحالی عمومی جامعه و حتی سطح پایین‌تری از رشد اقتصادی هنگام غفلت از سرمایه انسانی به‌منظور مصرف نهایی بالا یافت. نابرابری‌ها حتی می‌تواند امید به زندگی را کاهش و دورنمای مبهم‌تری را پیش رو قرار دهد. همان‌طور که روبرت جی شیلر، برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۳ گفته افزایش نابرابری‌ها در شرایط فعلی یکی از مهم‌ترین مشکلات است. …
کرونا نابرابری، فقر و تبعیض در جهان را عیان کرده است
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / آلبرکامو / وسواس / جایزه نوبل / کرونا / همه_باهم_علیه_کرونا / استانی-فرهنگی و هنری
کرونا نابرابری، فقر و تبعیض در جهان را عیان کرده است
مدت‌هاست که واژه هایی مانند ویروس، کرونا، پروتکل، شستشو، بیماری، کووید۱۹، اپیدمی و پاندمی نقل زبان‌ها شده و همه را با حواشی خود درگیر کرده است. در این میان هر فردی به فراخور حال خود از این شرایط و بحران موجود سهمی برده است، وسواس ابتلا، آسیب، عزا، ترس، یا مرگ!
۱۳۹۹/۰۴/۲۰
«استخوان مردگان را شخم بزن»
رمان «استخوان مردگان را شخم بزن» نوشته اولگا توکارچوک به‌تازگی با ترجمه هانیه مهرمطلق در نشر گویا منتشر شده است. نویسنده لهستانی این‌کتاب سال ۲۰۱۹ برنده جایزه نوبل ادبیات شد. او متولد سال ۱۹۶۲ است و سال ۲۰۱۸ نیز برنده جایزه من بوکر شد. توکارچوک، ۹ رمان و ۳ مجموعه‌داستان در کارنامه دارد. داستان «استخوان مردگان را شخم بزن» درباره معلم مدرسه و سرایداری به‌نام دوشِئیکو است که در دهکده‌ای دورافتاده در لهستان زندگی می‌کند و دو سگ محبوبش ناپدید شده‌اند. پس از ناپدیدشدن سگ‌ها، اعضای یک باشگاه شکار محلی به قتل می‌رسند. به‌همین‌دلیل دوشئیکو تصمیم می‌گیرد در تحقیقاتی که برای روشن‌شدن حقیقت انجام می‌شوند، مشارکت …
درباره ماری کوری
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / فرانسه / لهستان / نوبل / پاریس / دانشمندان جهانی / انرژی هسته ای
درباره ماری کوری
تهران- ایرنا- ماری کوری را به عنوان دانشمند مشهور فیزیک و شیمی و یکی از پیشگامان عصر رادیواکتیو می‌شناسند. او برنده نخستین جایزه نوبل است که توانست موسسه‌های تحقیقاتی بسیاری را تاسیس کند که تا به امروز هم مراکز اصلی تحقیقات پزشکی در جهان هستند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
برنده دو جایزه نوبل
تصویری هست از دانشمندان بزرگی که سال 1927 در پنجمین کنفرانس بین‌المللی فیزیک شرکت کردند و بیننده در آن چهره مردانی مثل ورنر هایزنبرگ، ماکس پلانک و آلبرت اینشتین را تشخیص می‌دهد. در آن جمع بیست و چند نفره فقط یک زن به چشم می‌خورد که دانشمندی لهستانی مقیم فرانسه بود که ماریا اسکلودوسکا نام داشت و ما او را با نامی که بعد از ازدواج پذیرفت یعنی ماری کوری می‌شناسیم. پاییز سال 1867 در ورشو به دنیا آمد و هر چند مادرش مدیر مدرسه بود و پدرش هم به شغل آموزگاری اشتغال داشت، زندگی حداقل در کودکی و نوجوانی روی خوشش را به او نشان نداد. مادرش خیلی زود از دنیا رفت و پدرش هم گویا به سبب برخی اعتقاداتش از تدریس منع شد. اما او با اتکا به هوش کم‌نظیرش پله‌های تحصیل را دوتا یکی رد کرد …
هرمان هسه؛ نویسنده شجاع با اندیشه‌ انسان‌مدارانه
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / جایزه نوبل / هرمان هسه / پیتر هانتکه
هرمان هسه؛ نویسنده شجاع با اندیشه‌ انسان‌مدارانه
تهران_ ایرنا_ هرمان هسه به‌خاطر قدرتش در نویسندگی و شکوفایی اندیشه و شجاعت ژرف در بیان اندیشه‌های انسان‌مدارانه و سبک عالی نگارش به دریافت جایزهٔ نوبل ادبیات نایل شد.
لوئیجی پیراندلو؛ استاد تلفیق واقعیت و خیال
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / جوایز ادبی / جایزه نوبل / هنرمند تئاتر / جنگ جهانی اول
لوئیجی پیراندلو؛ استاد تلفیق واقعیت و خیال
تهران_ ایرنا_ لوئیجی پیراندلو علاقه زیادی به درونیات افراد داشت و شخصیت‌های داستانی‌اش را بیشتر با قرار دادن آن‌ها در موقعیت‌های خیالی به تصویر می‌کشید. امروزه پیراندلو به عنوان یکی از تأثیرگذارترین نمایشنامه‌نویسان سده بیستم شناخته می‌شود.
جنجالِ ساختِ مجسمه برنده نوبل ادبیات
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / بوسنی / ادبیات جهان / رمان / ادبیات داستانی / جایزه نوبل
جنجالِ ساختِ مجسمه برنده نوبل ادبیات
ایسنا نوشت: پروژه ساخت مجسمه پیتر هاندکه، نویسنده اتریشی برنده نوبل ادبیات در یکی از شهرهای کشور بوسنی و هرزگوین، جنجال‌برانگیز شده است.
رسوایی اخلاقی در آکادمی نوبل تماشایی شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
رسوایی اخلاقی در آکادمی نوبل تماشایی شد
ماجرای فساد اخلاقی همسر یک عضو آکادمی سوئد به عنوان متولی جایزه نوبل ادبیات و لغو این جایزه در سال ۲۰۱۸ در پی این ماجرا، به فیلمی بلند تبدیل می‌شود.
ساخت فیلمی براساس فساد اخلاقی متولیان نوبل ادبیات
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / انحراف جنسی / جایزه نوبل / سوئد / فیلم
ساخت فیلمی براساس فساد اخلاقی متولیان نوبل ادبیات
تهران- ایرنا- ماجرای فساد اخلاقی همسر یک عضو آکادمی سوئد به عنوان متولی جایزه نوبل ادبیات و لغو این جایزه در سال ۲۰۱۸ در پی این ماجرا، به فیلمی بلند تبدیل می‌شود.
رسوایی نوبل ادبیات به سینما می‌رسد
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / رسوایی نوبل ادبیات / اکادمی سوئد / جایزه نوبل ادبیات / اقتباس سینمایی / ژان کلود آرنو
رسوایی نوبل ادبیات به سینما می‌رسد
ماجرای رسوایی اخلاقی در آکادمی سوئد که در نهایت منجر به لغو بی‌سابقه…
«تکنیک‌های نویسندگی از زبان نویسندگان برجسته» در بازار نشر
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / کتاب
«تکنیک‌های نویسندگی از زبان نویسندگان برجسته» در بازار نشر
تهران- ایرنا- «تکنیک های نویسندگی از زبان نویسندگان برجسته» از سادات حسینی‌خواه در بردارنده مصاحبه با نویسندگان مشهور و برنده جایزه نوبل ادبیات با نگاهی به چگونگی نگارش داستان به بازار نشر آمد.
برنده جایزه نوبل: الگوی ووهان درمبارزه با کرونا می‌تواند به آمریکا کمک کند
۱۳۹۹/۰۳/۳۰
برنده جایزه نوبل: الگوی ووهان درمبارزه با کرونا می‌تواند به آمریکا کمک کند
پل رومر، برنده جایزه نوبل 2018 در مصاحبه با رادیو و تلویزیون مرکزی چین اظهار داشت: آمریکا باید از اقدامات ووهان چین در مقابله با کرونا یاد بگیرد.
جایزه صلح آلمان برای فیلسوف هندی
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / آلمان / هند / بازار کتاب / کتابفروشی
جایزه صلح آلمان برای فیلسوف هندی
مهر نوشت: جایزه مهم صلح کتاب‌فروشان آلمان، امسال به آمارتیا سن، فیلسوف و اقتصاددان هندی برنده جایزه نوبل، اهدا می‌شود.
فیلسوف هندی برنده جایزه صلح کتابفروشان آلمان شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / فیلسوف / نویسنده جهانی / جایزه ادبی / آلمان
فیلسوف هندی برنده جایزه صلح کتابفروشان آلمان شد
جایزه مهم صلح کتابفروشان آلمان امسال به آمارتیا سن فیلسوف و اقتصاددان هندی برنده جایزه نوبل، اهدا می‌شود.
ماجرای یک انسان شبیه‌سازی شده
۱۳۹۹/۰۳/۲۹
ماجرای یک انسان شبیه‌سازی شده
اولین رمان کازوئو ایشی‌گور نویسنده برنده جایزه نوبل، به زودی منتشر می‌شود.
ایشیگورو دست به کار شد / انتشار «کلارا و خورشید» در ۲۰۲۱
۱۳۹۹/۰۳/۲۸
ایشیگورو دست به کار شد / انتشار «کلارا و خورشید» در ۲۰۲۱
نخستین رمان کازوئو ایشیگورو از زمان انتخاب این نویسنده به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات، در سال ۲۰۲۱ منتشر می‌شود. «کلارا و خورشید» عنوان جدیدترین اثر کازوئو ایشیگورو نویسنده انگلیسی-ژاپنی است که در دوم مارس ۲۰۲۱ روانه بازار خواهد شد.
کتاب تازه ایشی‌گورو منتشر می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / جایزه نوبل / کتاب
کتاب تازه ایشی‌گورو منتشر می‌شود
تهران- ایرنا- کازوئو ایشی‌گورو رمان نویس بریتانیایی و ژاپنی‌تبار قرار است اولین کتاب خود را بعد از کسب جایزه نوبل، اسفندماه منتشر و روانه بازار کتاب کند.
مدال جایزه نوبل پیشگام لقاح آزمایشگاهی حراج می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / جایزه نوبل / حراج / پزشکی
مدال جایزه نوبل پیشگام لقاح آزمایشگاهی حراج می‌شود
تهران-ایرنا- مدال جایزه نوبل پیشگام لقاح خارج رحمی (IVF) که سه سال قبل از فوت «سر رابرت ادواردز» به وی اهدا شد، به قیمت ۸۰۰ هزار پوند به حراج گذاشته شد.
چوب حراج به مدال نوبل کاشف لقاح مصنوعی
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / جایزه نوبل / رابرت ادواردز / لقاح مصنوعی / ناباروری
چوب حراج به مدال نوبل کاشف لقاح مصنوعی
مدال نوبل دانشمندی که پیشگام روش لقاح مصنوعی بود، توسط فرزندان او به حراج گذاشته می‌شود.
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
پرسه در پاریس مه گرفته
پاتریک مودیانو، نویسنده‌ای فرانسوی است که آثارش بعد از کسب جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۴ ترجمه و منتشر شد. داستان «تصادف شبانه» یکی از مهمترین، حرفه‌ای‌ترین و در عین حال سخت‌خوان‌ترین کتاب‌های مودیانو است که در سال ۲۰۰۳ نوشته شده است و جزو آثار متأخر وی در دوران بلوغ و اوج کارش محسوب می‌شود. پسری جوان و تنها که حتی اسم او را هم نمی‌دانیم، پس از تصادف با یک زن، در جست‌وجوی او در خیابان‌ها و محله‌های پاریس پرسه می‌زند. اگرچه تصویر دقیقی از زن در ذهن ندارد، اما مانند یک کارآگاه رد نشانه‌ها را می‌گیرد و گام به گام جلو می‌رود. پسر جوان در عین حال دائما با هویت و گذشته‌اش درگیر است و در ادامه داستان با آینده‌اش …
۱۳۹۹/۰۳/۲۳
یک عکس یک خاطره
جان نش (وسط) در کنار ران هاوارد (چپ) و برایان گریزر، کارگردان و تهیه‌کننده فیلم «ذهن زیبا»- مراسم اسکار سال 2002 [راسل کرو در صحنه‌ای از فیلم] 92 سال پیش در چنین روزی، برابر سیزدهم ژوئن 1928 میلادی، جان فوربز نش، ریاضیدان برجسته آمریکایی در بلوفیلد ویرجینیا به دنیا آمد. عمده شهرت نش به خاطر دستاوردهایش در علم ریاضیات و همچنین دریافت جایزه نوبل اقتصاد به خاطر نقش بی‌بدیلش در تکامل بخشیدن به «نظریه بازی‌ها» (تحلیل موقعیت‌های راهبردی با مدل های ریاضی) است. اما عموم مردم نش را به خاطر بیماری عجیبش و فیلم «ذهن زیبا» با هنرنمایی راسل کرو در نقش نش به خاطر می‌آورند. او در واقع بیش از سه‌دهه به بیماری روان‌گسیختگی از نوع پارانوئید …
الگوی کاری دانشمندان پس از بردن جایزه نوبل تغییر می‌کند
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / جایزه نوبل / پژوهش / علم / دانشگاه نورث وسترن
الگوی کاری دانشمندان پس از بردن جایزه نوبل تغییر می‌کند
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جامعی نشان دادند که برندگان جایزه نوبل، الگوی کاری متفاوتی نسبت به همکاران خود دارند.
۱۴۰ دانشمند خواهان برخورد فیسبوک با ترامپ شدند
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / مارک زاکربرگ / جایزه نوبل / دونالد ترامپ / ایالات متحده آمریکا / فیس بوک / خشم مردم آمریکا و تهدیدات ترامپ
۱۴۰ دانشمند خواهان برخورد فیسبوک با ترامپ شدند
تهران –ایرنا - بیش از ۱۴۰ دانشمند تحت حمایت مالی بنیانگذار فیسبوک در نامه‌ای از او خواستند تا اجازه ندهد رئیس جمهوری آمریکا از این تارنما برای نشر اکاذیب و سخنان تحریک آمیز استفاده کند.
حرف‌های برنده نوبل ادبیات درباره قرنطینه، کرونا و ترامپ
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
حرف‌های برنده نوبل ادبیات درباره قرنطینه، کرونا و ترامپ
ماریو بارگاس یوسا نویسنده برنده جایزه نوبل ادبیات در مصاحبه‌ای درباره کروناویروس، فریب‌کاری، اخبار جعلی، از دست رفتن آزادی‌های فردی و رکود اقتصادی صحبت کرد.
نقدی بر فیلم «برو بیرون» (get out)
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / فیلم برو بیرون
نقدی بر فیلم «برو بیرون» (get out)
بشیر اسماعیلی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: «انطباق با نظریه نژاد پرستی واتسون» اظهار نظر جنجالی جیمز واتسون، پدر دی ان ای و برنده جایزه نوبل درباره ژن سیاهان، شباهت زیادی به موضوع این فیلم دارد. واتسون در مصاحبه سال ۲۰۰۷ با نشریه ساندی تایمز مدعی شده بود که از نظر ژنتیک سفید پوستان از قدرت هوشی بالاتری نسبت به سیاهان برخوردارند. بنابراین ژن سفید ها برای تفکر و خلاقیت مناسب است در حالیکه ژن سیاهان آنها را متناسب با فعالیت های بدنی و جسمی کرده است.
یوسا از قرنطینه، کرونا و ترامپ می‌گوید/ با غرور عمل نکنیم
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / ماریو بارگاس یوسا / قرنطینه / ادبیات جهان
یوسا از قرنطینه، کرونا و ترامپ می‌گوید/ با غرور عمل نکنیم
مهر نوشت: ماریو بارگاس یوسا نویسنده برنده جایزه نوبل ادبیات در مصاحبه‌ای درباره کروناویروس، فریب‌کاری، اخبار جعلی، از دست رفتن آزادی‌های فردی و رکود اقتصادی صحبت کرد.
توسعه به مثابه آزادی
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / اقتصادی و اجتماعی / جایزه نوبل / جهان / دانشگاه تهران / فقر
توسعه به مثابه آزادی
آدابویای غنایی می‌گوید: «فقر مثل گرما است، شما نمی‌توانید آن را ببینید، فقط می‌توانید آن را احساس کنید، بنابراین باید در متن آن قرار‌گیرید».کتاب «توسعه به مثابه آزادی» طی یک دهه اخیر شاید مهم‌ترین کتاب در این حوزه باشد. آمارتیاسن نویسنده این کتاب،
فیک‌نیوز علیه پروفسور ژاپنی
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
فیک‌نیوز علیه پروفسور ژاپنی
چندی پیش توییتی در شبکه‌های اجتماعی جهان و همچنین کانال‌های تلگرامی ایرانی دست به‌دست شد همراه با عکسی از پروفسور تاسوکو هونجو برنده جایزه نوبل که ادعا می‌کرد ویروس کرونا طبیعی نیست. پروفسور در این پیام می‌گفت: «اگر منشا ویروس طبیعت بود نمی‌توانست روی کل جهان تأثیر منفی بگذارد. طبق طبیعت، دما در کشورهای مختلف متفاوت است. اگر منشأ ویروس طبیعی بود، فقط باید در کشورهایی که دمایی مشابه چین دارند، تأثیر می‌گذاشت. اما امروز شیوع آن را هم در سوئیس می‌بینیم، هم در مناطق بیابانی. من 40سال روی حیوانات و ویروس‌ها …
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
مرگ بوریس پاسترناک
مهم‌ترین نوشته‌اش، یعنی دکتر ژیواگو را اثری در حد جنگ و صلح تولستوی می‌دانند و خودش را صدای حقیقی کشوری که نفس‌هایش زیر بار تبلیغات رسمی و فشار اختناق به شماره افتاده بود. یکی از هم‌دوره‌ای‌هایش در نامه‌ای برای او نوشت: «شما همچون تولستوی در زمانه خودش، وجدان بیدار نسل مایید... زمانه ما فقط از این ‌رو موجه است که شما در آن زندگی می‌کنید.» بوریس پاسترناک زمستان 1890 در مسکو متولد شد و به واسطه شغل و ارتباطات پدرش، در جمع مردان بافرهنگ و فرهیخته رشد کرد. نوجوان که بود از اسب افتاد و پایش شکست. استخوان شکسته جوش خورد اما پاسترناک لنگ شد و این نقص چنان آشکار بود که او را از خدمت اجباری در ارتش معاف کرد. نوجوانی‌اش در دوره انقلاب 1905، …
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
نام‌ها و نشانه‌ها
معمولا در همه جای دنیا، یکی از ملاک‌های اصلی در انتخاب و خرید کتاب، جوایزی است که هر کتاب برده. به طوری که یک بار برگزارکنندگان جایزه گنکور در انتقاد از ارزش مادی اندک جایزه‌شان (یک چک 10 یورویی، در مقایسه با جایزه یک و نیم میلیون دلاری نوبل) گفته بودند ، خود جایزه چنان اعتباری دارد که فروش موفق کتاب نویسنده را تضمین کند و از این راه او را میلیونر می‌کند. در ایران اما جوایز ادبی، هنوز آنقدر اعتبار و سابقه پیدا نکرده‌اند که بتوانند چنین تاثیرات عظیمی بر بازار نشر بگذارند. دلیل عدم توفیق جوایز ادبی در ایران در چند نکته است: اول اینکه این جوایز، عمر چندانی ندارند. مداومت یک اتفاق ادبی، گاهی حتی از محتوایش هم مهم‌تر است. چنانکه مثلا جایزه نوبل فقط به خاطر انتخاب‌هایش …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •