دوشنبه, ۱۲ آبان, ۱۳۹۹ / 2 November, 2020
جمهوری خلق چین
رمزگشایی از کد مهمی در جریان توسعه موفق چین
۲ ساعت قبل / جمهوری خلق چین / چین / پکن / وزارت امور بین الملل حزب کمونیست چین
رمزگشایی از کد مهمی در جریان توسعه موفق چین
تدوین و اجرای برنامه ملی پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و چشم‌انداز و اهداف بلندمدت کشور، یکی از روش‌های مهم حزب کمونیست چین برای اداره و ساماندهی کشور و «کد» مهمی در مدیریت امور چین به حساب می‌آید.
اتیوپی دروازه ورود چین به آفریقا
۹ ساعت قبل / قاره آفریقا / اتحادیه آفریقا / جمهوری خلق چین / اتیوپی
اتیوپی دروازه ورود چین به آفریقا
تهران- ایرنا- سرمایه گذاری چین در صنایع آهن و فولاد اتیوپی از جمله محورهای همکاری اقتصادی پکن و آدیس آبابا است که اخیرا دو کشور نسبت به آن ابراز تمایل و علاقه کرده اند.
وعده چین به ایران برای واکسن کرونا
۳۲ ساعت قبل / ویروس کرونا / واکسن کرونا
وعده چین به ایران برای واکسن کرونا
سفیر جمهوری خلق چین در ایران گفت: چین با کشورهای حاشیه خلیج فارس (از جمله ایران) در خصوص مبارزه با کووید ۱۹ همکاری فعالانه‌ای دارد و هرگاه که کار تولید و توزیع واکسن به اتمام رسید، واکسن‌ها را به میزان نیاز در اختیار آن ها قرار می دهد.
سفیر چین: واکسن کرونا را به ایران هم می‌دهیم
۳۳ ساعت قبل
سفیر چین: واکسن کرونا را به ایران هم می‌دهیم
سفیر جمهوری خلق چین در ایران معتقد است لغو محدودیت های تسلیحاتی ایران براساس قطعنامه ۲۲۳۱، بازتاب‌دهنده موضع مشترک جامعه بین‌المللی در خصوص حفظ چندجانبه‌گرایی، پیامدهای موجود مسئله هسته‌ای ایران و کارآمدی برجام است.
نقش ویژه ایران در راه ابریشم برای مبارزه با یکجانبه گرایی
۳۵ ساعت قبل / ایران / پکن / جاده ابریشم / برنامه جامع همکاری ایران و چین، حدس‌ها و ابطال‌ها
نقش ویژه ایران در راه ابریشم برای مبارزه با یکجانبه گرایی
پکن- ایرنا- «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین و شمار زیادی از ناظران و تحلیلگران چینی بر این باورند که نقش ایران در راه ابریشم نوین چین؛ ویژه، تاثیرگذار و با اهمیت است.
۲ روز قبل
تقویم تاریخ
دشمن مائو و موسس تایوان 133 سال پیش، برابر با سی‌ویکم اکتبر 1887 میلادی، چیانگ کای‌شک، از موسسان جمهوری خلق چین به دنیا آمد. در طول جنگ داخلی چین از 1926 تا 1949 میلادی، کای‌شک همه تلاش خود را برای شکست دادن حزب کمونیست چین به رهبری مائو به کار بست اما موفق نشد. او مائو را به صلح دعوت کرد اما چندی بعد خود مفاد قرارداد صلح را زیر پا گذاشت و نهایتاً به سختی شکست خورد. پس از تاسیس جمهوری خلق چین، کای‌شک و یارانش مجبور به عقب‌نشینی به تایوان شدند. کای‌شک در تایوان دولت چین ملی را تشکیل داد. جمهوری خلق چین طی این سال‌ها حکومت تایوان را غیرقانونی خوانده و خواهان بازگشت این سرزمین به خاک اصلی چین است.
آثار ادبیات کلاسیک فارسی به زبان چینی ترجمه می‌شود
۵ روز قبل / رایزنی فرهنگی ایران / جمهوری خلق چین / ادبیات داستانی / ترجمه کتاب
آثار ادبیات کلاسیک فارسی به زبان چینی ترجمه می‌شود
تهران - ایرنا - رایزن فرهنگی ایران در چین با تاکید بر لزوم ترجمه آثار ادبیات کلاسیک فارسی به زبان چینی، برای توسعه همکاری با ناشران چینی اعلام آمادگی کرد.
فواد ایزدی: ناتو آسیایی از ضرورت های منطقه است
۱۳۹۹/۰۸/۰۶ / جمهوری خلق چین / ناتو / چین
فواد ایزدی: ناتو آسیایی از ضرورت های منطقه است
تهران – ایرنا – فواد ایزدی با عنوان تحلیلگر مسایل ژئوپلتیک در گفت وگو با یک شبکه خبری چین با اعلام اینکه منطقه به محافظت از منافع امنیتی قاره آسیا بدون مداخله قدرت‌های غربی نیاز دارد، بر ایجاد ناتو آسیایی با حضور قدرت های منطقه تاکید کرد.
آمریکا برای دفاع تایوان از چین ۴۰۰ موشک به این جزیره می فرستد
۱۳۹۹/۰۸/۰۶
آمریکا برای دفاع تایوان از چین ۴۰۰ موشک به این جزیره می فرستد
ایالات متحده ۴۰۰ موشک هارپون به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار برای دفاع در برابر جمهوری خلق چین به تایوان عرضه خواهد کرد.
تحریک هند و چین و تبلیغات انتخاباتی؛ هدف سفر وزرای آمریکایی به دهلی نو
۱۳۹۹/۰۸/۰۶ / هند / جمهوری خلق چین / ایالات متحده آمریکا / وزیر دفاع آمریکا
تحریک هند و چین و تبلیغات انتخاباتی؛ هدف سفر وزرای آمریکایی به دهلی نو
تهران - ایرنا - مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و مارک اسپر وزیر دفاع این کشور روز گذشته وارد هند شدند تا طبق اعلام منابع آمریکایی با مقامات دهلی نو در باره موضوعات مورد علاقه دوجانبه از جمله مسایل سیاسی، دفاعی و فناوری گفت وگو کنند؛ موضوعاتی که با اهداف اعلامی این سفر که بیشتر جنبه تحریک هند علیه چین و نیز تبلیغات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست، تفاوت دارد.
۱۳۹۹/۰۸/۰۶
اصولگرایی با بیان مارکسیستی
حالا بیش از 2 سال و 2 ماه از آن روز، علی ربیعی بار دیگر از آن دوگانه گفته و چنان‌چه گفتیم، با اشاره به واکنش رهبری به اهانت‌های اخیر اصولگرایان که ساکن این روزهای «بهارستان» علیه رییس‌جمهوری، می‌نویسد: «همان‌گونه که مقام معظم رهبری فرمودند: «انتقاد متفاوت از اهانت است»؛ این نقدهای راهگشا می‌تواند همواره موجب پویایی نظام‌های سیاسی و پیش‌گیرنده از انحرافات سیاسی و اقتصادی نیز باشد.» حال آنکه با باور او «این روزها توهین‌ها و برخی محاوره‌هایی که در سطح سیاسی از کنشگران سیاسی با نام و بی‌نام به‌طور آشکار یا در فضای مجازی شنیده می‌شود، از متوسط سطح اخلاقی جامعه بسیار پایین‌تر است و گاهی به …
۱۳۹۹/۰۸/۰۲ / روسیه / جمهوری خلق چین / ناتو / سازمان پیمان آتلانتیک شمالی
ناتو نگران ساقط شدن ماهواره هایش توسط روسیه و چین است
تهران – ایرنا- در جریان اجلاس دو روزه وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو، افزایش توان فضایی و ضد موشکی ناتو در مواجه با افزایش قدرت چین و روسیه، تنظیم کیفیت حضور ناتو در افغانستان و عراق و شروط مذاکره با طالبان و مسائل امنیتی سایبری (ارتباطات نسل جی 5) در صدر مذاکرات قرار داشت.
‌روابط چین و آمریکا در صورت انتخاب بایدن
۱۳۹۹/۰۸/۰۱ / جوبایدن / دونالد ترامپ / انتخابات ریاست جمهوری آمریکا / روابط چین و آمریکا
‌روابط چین و آمریکا در صورت انتخاب بایدن
برخی از چین‌شناسان - «سینولوگ‌ها» - بر این باور هستند که «جمهوری خلق چین» بدون اینکه مستقیما اعلام کند، سیاست «آشوب» ترامپ را بر سیاست احتمالی «ایدئولوژیک» بایدن ترجیح می‌دهد؛ زیرا که سیاست چین‌ستیزی ترامپ آمریکا را منزوی‌تر کرده و مانع از ائتلاف بزرگ علیه چین می‌شود.
مشارکت چین- ایران و تغییرات ژئوپلتیک در خاورمیانه و آسیا
۱۳۹۹/۰۸/۰۱ / جمهوری خلق چین / چین / سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین
مشارکت چین- ایران و تغییرات ژئوپلتیک در خاورمیانه و آسیا
تهران- ایرنا- کارشناسان سیاسی بر این باورند که توافق مشارکت راهبردی ایران و چین موجب تغییرات ژئوپلتیک اساسی در خاورمیانه و آسیا خواهد شد و همچنین نشانه‌ای از شکست سیاست آمریکا در منزوی ساختن ایران است.
یک شهر چین در پنج روز ۱۱ میلیون آزمایش کرونا انجام داد
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / ویروس کرونا / جمهوری خلق چین / بهداشت و سلامت
یک شهر چین در پنج روز ۱۱ میلیون آزمایش کرونا انجام داد
تهران-ایرنا- هفته گذشته پس از گزارش موارد جدیدی از ابتلا به کرونا در چین، مقامات بهداشتی این کشور تنها در عرض پنج روز، ۱۱ میلیون آزمایش کرونا در شهر ساحلی «چینگدائو» در شرق چین انجام دادند.
۱۳۹۹/۰۷/۲۷
چین توهین به پرچم این کشور را جرم کیفری اعلام کرد
با تصویب قانون جدیدی در کنگره جمهوری خلق چین، از این پس تخریب یا توهین عمدی به پرچم این کشور جرم کیفری تلقی شده و فرد مجرم تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.
«هریتیج» علیه همکاری ایران و چین
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / جمهوری خلق چین / دونالد ترامپ / اختصاصی ایرنا / خاورمیانه / نفت / برنامه جامع همکاری ایران و چین، حدس‌ها و ابطال‌ها
«هریتیج» علیه همکاری ایران و چین
تهران- ایرنا- موضوع همکاری راهبردی و بلندمدت ایران و چین مدت‌ها است نگرانی غرب را برانگیخته است. تحلیلگر «بنیاد هریتیج» در یک گزارش جامع ضمن پرداختن به محورهای این مشارکت استراتژیک، توصیه‌هایی را به کاخ سفید برای عقیم گذاشتن طرح ارائه کرد.
۶۳ درصد بزرگسالان بی‌سواد در جهان زن هستند
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / چین / ایران و چین / آموزش
۶۳ درصد بزرگسالان بی‌سواد در جهان زن هستند
پنگ لی‌یوان، بانوی اول جمهوری خلق چین، نماینده ویژه یونسکو در امور آموزش دختران و زنان، ۱۲ اکتبر (۲۱ مهر) به مناسبت پنجمین دوره برنامه جایزه یونسکو در زمینه آموزش دختران و زنان سخنرانی و پیام تبریک خود را ارسال کرد.
ترامپ دوباره چین را تهدید کرد
۱۳۹۹/۰۷/۱۸
ترامپ دوباره چین را تهدید کرد
رئیس جمهور آمریکا بار دیگر جمهوری خلق چین را در شیوع ویروس کرونا مقصر شناخت و این کشور را تهدید کرد.
۱۳۹۹/۰۷/۱۲
تشدید کنترل‌ها در تهران و وضع جریمه در سه سطح برای عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی
رئیس‌جمهوری، نظارت‌های گسترده‌تر و وضع جرائم بر اساس مطالبه عمومی و درخواست دستگاه‌های مسئول و نظارتی را برای تضمین رعایت دقیق و همگانی دستورالعمل‌های بهداشتی و مهار روند شیوع بیماری کرونا در جامعه، ضروری خواند و از روسای کمیته‌های امنیتی-اجتماعی و درمانی ستاد ملی مقابله با کرونا خواست تا دستورالعمل تدوین شده در این عرصه را برای تصویب در جلسه روز شنبه ستاد ملی ارائه کنند.حسن روحانی روز پنجشنبه در جلسه روسای کمیته‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: بر اساس انتظار و مطالبه جامعه و نیز دستگاه‌های نظارتی و مسئول برای وضع ضمانت اجرایی در قبال رعایت دستورالعمل‌ها و جریمه کسانی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند نظیر آنچه در کشورهای دیگر نیز اجرا شده است، جرائمی متناسب با تخلفات در سه سطح ادارات، اصناف …
۱۳۹۹/۰۷/۱۱
امضای برنامه ۲۵ ساله ایران و چین مقابله با یکجانبه‌گرایی است
روحانی در پیامی به مناسبت سالروز تاسیس جمهوری خلق چین:
پیام روحانی به رئیس جمهور چین در خصوص قرارداد ۲۵ ساله
۱۳۹۹/۰۷/۱۱
پیام روحانی به رئیس جمهور چین در خصوص قرارداد ۲۵ ساله
رئیس جمهوری در پیامی با تبریک فرا رسیدن سالروز تاسیس جمهوری خلق چین به دولت و مردم این کشور، اطمینان داد که نهایی‌سازی و امضای برنامه مشارکت جامع راهبردی ۲۵ ساله بین دو کشور گامی بزرگ در جهت پیشبرد منافع مشترک و در راستای صلح و ثبات بین‌المللی و مقابله با یکجانبه‌گرایی فراهم خواهد ساخت.
اسلام آباد چین را بخش مهمی از سیاست خارجه خود توصیف کرد
۱۳۹۹/۰۷/۱۱ / کریدور اقتصادی چین و پاکستان / اخبار "چین" / اخبار "پاکستان"
اسلام آباد چین را بخش مهمی از سیاست خارجه خود توصیف کرد
وزیر اطلاع رسانی پاکستان و مدیرعامل پروژه کریدور اقتصادی چین و پاکستان هفتادویکمین سالروز تاسیس جمهوری خلق چین را تبریک گفتند.
پایداری بر چندجانبه‌گرایی برای ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک
۱۳۹۹/۰۷/۱۱ / سازمان ملل متحد / جمهوری خلق چین / جهانی شدن
پایداری بر چندجانبه‌گرایی برای ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک
به تازگی، جناب آقای شی جین پینگ ،رییس جمھوری خلق چین در جلسات مربوط به ھفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد و ھفتاد و پنچمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کردند. ایشان در این جلسات در واکنش به تغییرات روزگار کنونی و تحولات جھان سخنان مھمی را ایراد کرده و مواضع چین را در رابطه با اوضاع آشفته جاری در نظام بین الملل بیان نموده و با تمرکز بر سرنوشت مشترک بشری، پاسخ ھای چین را مطرح نمودند .
رئیس‌جمهور: ایران آمادگی دارد برای تولید واکسن کرونا با چین مشارکت کند
۱۳۹۹/۰۷/۱۰
رئیس‌جمهور: ایران آمادگی دارد برای تولید واکسن کرونا با چین مشارکت کند
رئیس‌جمهور در پیامی به همتای چینی خود به‌مناسبت سالروز تأسیس جمهوری خلق چین، از آمادگی ایران برای مشارکت در تولید واکسن کووید ۱۹ با چین خبر داد.
اعلام آمادگی روحانی به شی جین پینگ برای مشارکت با چین در تولید واکسن کرونا + متن نامه
۱۳۹۹/۰۷/۱۰
اعلام آمادگی روحانی به شی جین پینگ برای مشارکت با چین در تولید واکسن کرونا + متن نامه
رئیس جمهور در پیامی با تبریک فرارسیدن سالروز تاسیس جمهوری خلق چین، امضای برنامه مشارکت جامع راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین را گامی بزرگ در جهت پیشبرد منافع مشترک و مقابله با یکجانبه‌گرایی برشمرد و از اعلام آمادگی ایران برای مشارکت با چین در تولید واکسن کووید-۱۹ خبر داد.
روحانی:  فرا رسیدن سالروز تاسیس جمهوری خلق چین را تبریک گفت
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ / جمهوری خلق چین / روحانی / دولت
روحانی: فرا رسیدن سالروز تاسیس جمهوری خلق چین را تبریک گفت
تهران-ایرنا- رئیس جمهوری در پیامی با تبریک فرا رسیدن سالروز تاسیس جمهوری خلق چین به دولت و مردم این کشور، اطمینان داد که نهایی‌سازی و امضای برنامه مشارکت جامع راهبردی ۲۵ ساله بین دو کشور گامی بزرگ در جهت پیشبرد منافع مشترک و در راستای صلح و ثبات بین‌المللی و مقابله با یکجانبه‌گرایی فراهم خواهد ساخت.
جهانگیری به نخست وزیر و معاون رییس جمهور چین تبریک گفت
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ / جمهوری خلق چین / چین / اسحاق جهانگیری / ایران
جهانگیری به نخست وزیر و معاون رییس جمهور چین تبریک گفت
تهران - ایرنا - معاون اول رییس جمهور در پیام‌هایی جداگانه‌ای به نخست وزیر و معاون رییس جمهوری خلق چین، فرا رسیدن هفتاد و یکمین سالروز استقلال جمهوری خلق چین را تبریک گفت.
جهانگیری: با امضای برنامه ۲۵ ساله ایران و چین فصل جدید همکاری‌های دو کشور رقم می‌خورد
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ / جهانگیری / اسحاق جهانگیری / ایران / چین / قرارداد ایران و چین
جهانگیری: با امضای برنامه ۲۵ ساله ایران و چین فصل جدید همکاری‌های دو کشور رقم می‌خورد
معاون اول رییس جمهور در پیام‌هایی جداگانه به «لی کچیانگ» نخست وزیر و «وانگ چی شان» معاون رییس جمهوری خلق چین، فرا رسیدن هفتاد و یکمین سالروز استقلال جمهوری خلق چین را تبریک گفت.
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / ایران و چین / محمدجواد ظریف
توئیت چینی ظریف برای مردم چین
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در توئیتی که به زبان چینی منتشر شده با تبریک سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین نوشت: موفقیت روزافزون چین و چشم انداز وسیعتر مشارکت جامع راهبردی بین دو کشور را آرزومندم.
وانگ یی: چین مخالف روش شیطانی بازی مجموع صفر است
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / سازمان ملل متحد / جمهوری خلق چین / وانگ یی
وانگ یی: چین مخالف روش شیطانی بازی مجموع صفر است
پکن- ایرنا- وزیر خارجه چین با اشاره به اینکه قدرت های سلطه جو نمی توانند به دنبال تامین امنیت خود با تضعیف امنیت کشورهای دیگر باشند تاکید کرد پکن به طور کلی با روش شیطانی بازی مجموع صفر مخالف است.
خیز چین برای کاهش گازهای گلخانه ای
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ / آلودگی هوا / واحدهای آلاینده / پکن
خیز چین برای کاهش گازهای گلخانه ای
پکن-ایرنا- برنامه «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین برای توقف انتشار گازهای گلخانه ای و دی اکسید کربن تا سال ۲۰۶۰ میلادی از دیدگاه بسیاری از ناظران و دست اندرکاران برنامه های زیست محیطی، تاثیرات بسزایی در کاهش گرمای زمین و آلاینده ها در سطح جهان دارد.
چین در واکنش به آمریکا: ادعای بازگرداندن سریع تحریم‌های ایران بی‌اعتبار است
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
چین در واکنش به آمریکا: ادعای بازگرداندن سریع تحریم‌های ایران بی‌اعتبار است
هیات نمایندگی جمهوری خلق چین نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین ادعای دولت آمریکا در بازگرداندن تحریم‎‎‌های ایران را بی اعتبار توصیف کرد.
هشدار چین به شرکت های خارجی؛ مقررات محدود کننده در راه است
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / تحریم / جمهوری خلق چین / اختصاصی ایرنا / ایالات متحده آمریکا
هشدار چین به شرکت های خارجی؛ مقررات محدود کننده در راه است
پکن- ایرنا- پکن با هدف مقابله با تحریم های مستمر آمریکا علیه شرکت های چینی که در یک سال اخیر شدت گرفته است امروز شنبه تهدید کرد بزودی قوانین مربوط به «شرکت های غیرقابل اعتماد» را تنظیم و منتشر می کند تا راه را برای فعالیت های آزادانه برخی افراد و شرکت های خارجی در بازار بزرگ چین محدود کند.
فروش سلاح به تایوان؛ آمریکا به دنبال تشدید تنش با چین
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / واشنگتن / جمهوری خلق چین / تایوان
فروش سلاح به تایوان؛ آمریکا به دنبال تشدید تنش با چین
تهران – ایرنا –  خبرگزاری رویترز به نقل از منابع بدون نام گزارش داد که آمریکا قصد دارد چندین سامانه تسلیحاتی شامل مین ،‌موشک کروز و پهپاد به تایوان بفروشد ؛ اقدامی که انتظار می‌رود تنش بین آمریکا و چین را تشدید کند.
نشریه فرانسوی: چین رقیب امروز، ابر قدرت فردا
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / فرانسه / دولت ترامپ / واشنگتن / جمهوری خلق چین
نشریه فرانسوی: چین رقیب امروز، ابر قدرت فردا
تهران - ایرنا - «آلن فرچون»، نویسنده و تحلیلگر نشریه "لوموند" فرانسه معتقد است که چین امروزه به یک رقیبی برای آمریکا بدل شده و با تهدید هژمونی آمریکا می رود در آینده به ابرقدرت جهان تبدیل شود و همین موضوع دلیل رویارویی جدی واشنگتن با پکن است.
امیرآبادی:آمریکا به توافقات بین‌المللی پایبند نیست
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / مجلس
امیرآبادی:آمریکا به توافقات بین‌المللی پایبند نیست
چانگ هوآ سفیر جمهوری خلق چین در تهران با احمد امیرآبادی‌‌فراهانی رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و چین دیدار و گفتگو کرد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
کناره‌گیری سفیر آمریکا در چین!
وزیر امور خارجه آمریکا خبر از کناره‌گیری سفیر کشورش در چین داد. به گزارش ایسنا، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد،‌تری برنستاد، سفیر آمریکا در چین سمتش را ترک خواهد کرد. پامپئو در پستی در توئیتر نوشت: من از سفیر‌تری برنستاد به خاطر بیش از سه سال خدمتش به مردم آمریکا به عنوان سفیر آمریکا در جمهوری خلق چین تشکر می‌کنم. او ادامه داد: سفیر برنستاد در روند متوازن‌سازی مجدد روابط آمریکا و چین تا این روابط نتیجه محور، متقابل و عادلانه باشد، تلاش کرد.
مشارکت ایران و چین چون آخرین میخی بر تابوت فشارهای آمریکا است
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
مشارکت ایران و چین چون آخرین میخی بر تابوت فشارهای آمریکا است
پیش نویس توافق اقتصادی و امنیتی بین جمهوری خلق چین و جمهوری اسلامی ایران که قبلاً توسط نیویورک تایمز درز کرده بود همچنان در رسانه های بین المللی بازتاب گسترده ای دارد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
لاوروف ادعای دخالت ایران، روسیه و چین در انتخابات آمریکا را به تمسخر گرفت
وزیر امور خارجه روسیه در سخنانی کنایه آمیز از ادعاهای انتخاباتی مطرح شده توسط دولت آمریکا علیه ایران، روسیه و چین انتقاد کرد. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، درپی ادعاهای مطرح شده از سوی مقامات دولت آمریکا مبنی بر تلاش دولت های چین، ایران و روسیه در روند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: روسیه از قرار گرفتن در مکان دوم در لیست کشورهایی که طبق ارزیابی های واشنگتن قبل از انتخابات ریاست جمهوری آینده در امور داخلی ایالات متحده دخالت می‫کنند، آزرده خاطر است. پیش از این، سرویس اطلاعاتی آمریکا مدعی مداخله روسیه، چین و ایران در انتخابات پیش روی آمریکا شده بود. لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی با همتای چینی خود وانگ اول به شوخی گفت: در حال حاضر مفسران از …
چین از گروه 20 خواست واکسن کرونا همگانی شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۱
چین از گروه 20 خواست واکسن کرونا همگانی شود
رئیس جمهوری خلق چین در تماس تلفنی با بن سلمان عبدالعزیز آل سعود پادشاه عربستان تاکید کرد که باید اقداماتی از سوی گروه 20 صورت گیرد که واکسن کرونا برای همگان قابل دسترسی باشد.
درخواست رییس جمهوری چین از گروه بیست: واکسن کرونا را در دسترس همگان قرار دهید
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / ویروس کرونا / عربستان سعودی / گروه ۲۰ / پکن / هراس جهانی از ویروس کرونا
درخواست رییس جمهوری چین از گروه بیست: واکسن کرونا را در دسترس همگان قرار دهید
پکن-ایرنا- «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین در گفت و گوی تلفنی با بن سلمان عبدالعزیز آل سعود پادشاه عربستان تاکید کرد که باید اقداماتی از سوی گروه بیست صورت گیرد که واکسن کرونا برای همگان قابل دسترسی باشد.
تقویت نظامی چین در شمال و جنوب دریاچه مرزی با هند
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / چین / _هند
تقویت نظامی چین در شمال و جنوب دریاچه مرزی با هند
"ان‌دی‌تی‌وی" افشا کرد، تصاویر ماهواره‌ای حاکی از آن است که جمهوری خلق چین در حال اشغال و ایجاد پست‌های جدید در ساحل جنوبی دریاچه پانگونگ است؛ جایی که چین و هند در رویارویی خطرناکی درگیر هستند.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
چین2049؛ یک قدرت در کلاس جهانی
 عرفان رحیمی_کارشناس مطالعات منطقه‌ای جمهوری خلق چین در حال برنامه‌ریزی بلندمدت برای تبدیل شدن به یک ابرقدرت نظامی تا سال۲۰۴۹ میلادی است. یکی از مهم‌ترین اهداف چین در این راستا، برابری و یا حتی پیشی گرفتن از ایالات متحده آمریکا در زمینه تسلیحاتی و نظامی تا اواسط قرن میلادی حاضر است. اهداف فوق تنها بخشی از برنامه‌های بلندپروازانه‌ این کشور در زمینه گسترش نفوذ سیاسی و اقتصادی و همچنین برتری نظامی در ابعاد جهانی است. یکی از نگرانی‌های جامعه بین‌الملل و به‌خصوص آمریکا، سیاست‌های حزب کمونیست چین در …
رتبه جدید دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی تایمز
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / دانشگاه / دانشگاه شیراز / جمهوری خلق چین / آلمان / سیستان و بلوچستان / کره جنوبی / نیویورک تایمز
رتبه جدید دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی تایمز
ویرایش ۲۰۲۰ رتبه بندی تایمز که در نوع خود بزرگترین و متنوع‌ترین رتبه بندی دانشگاهی است اعلام شد. جدیدترین رتبه دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در این رتبه بندی بررسی شده است.
مخالفت چین با دخالت آمریکا در امور ونزوئلا
۱۳۹۹/۰۶/۱۴ / جمهوری خلق چین / ونزوئلا / وانگ یی
مخالفت چین با دخالت آمریکا در امور ونزوئلا
پکن- ایرنا- وزیر خارجه چین ضمن هشدار به آمریکا در مورد دخالت در امور ونزوئلا اظهار کرد: چین معتقد است ونزوئلا توانایی و خرد لازم برای حل مشکلات داخلی خود از طریق گفت و گو را دارد و چین نیز مایل است به نقش سازنده در این زمینه ادامه دهد.
قول رهبر چین به پوتین: از نتایج جنگ جهانی دوم دفاع خواهیم کرد!
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
قول رهبر چین به پوتین: از نتایج جنگ جهانی دوم دفاع خواهیم کرد!
در تلگرام تبریک ارسال شده توسط شی جین پینگ ، رهبر جمهوری خلق چین به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم گفته می شود چین آماده دفاع از نتایج این جنگ بزرگ با فاشیسم است.
جمهوری چین یا جمهوری خلق چین؟/ تایوان: گذرنامه را تغییر می‌دهیم تا با چینی‌ها اشتباه نشویم
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
جمهوری چین یا جمهوری خلق چین؟/ تایوان: گذرنامه را تغییر می‌دهیم تا با چینی‌ها اشتباه نشویم
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری خلق چین: "حرکت‌های کوچک" تایوان اهمیتی ندارد/ تایوان بخشی جدا نشدنی از چین است.
پنتاگون:چین به دنبال نوین‌سازی ارتش خود است
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / پالائو / پنتاگون / جمهوری خلق چین / مارک اسپر / گوام
پنتاگون:چین به دنبال نوین‌سازی ارتش خود است
نیویورک- ایرنا- وزارت دفاع آمریکا در گزارش سالانه خود تحت عنوان «تحولات نظامی-امنیتی مرتبط با جمهوری خلق چین» آورده است چین به دنبال نوین‌سازی و اصلاح نیروی نظامی خود است.
سیاست درهای بازتر، راهبرد جدید چین در مسیر توسعه
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / رشد اقتصادی / تجارت / پکن
سیاست درهای بازتر، راهبرد جدید چین در مسیر توسعه
پکن- ایرنا- چین در حال ورود به مرحله تازه ای از رشد است و اظهارات مکرر «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین در خصوص اصلاحات، سیاست درهای باز و بازتر کردن مرزهای کشور به روی کشورهای دیگر موید این است که پکن راهبردی نوین از رشد و توسعه را برای عصر جدید، تنظیم و تدوین کرده است.
توسعه چین به روایت « وانگ یی» در پاریس
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / جمهوری خلق چین / وانگ یی
توسعه چین به روایت « وانگ یی» در پاریس
پکن- ایرنا- وزیر خارجه چین و عضو شورای دولتی این کشور با یاداوری اینکه توسعه چین بر اساس سخت کوشی مردم کشورش، محیط صلح و دوستی جهان و همکاری برابر بین المللی به دست آمده است اظهار کرد: در عین حال، توسعه چین نه تنها به نفع مردم چین بلکه به نفع مردم سراسر جهان است.
چین: آمریکا فوراً تحریم‌های یکجانبه خود علیه سوریه را لغو کند /  این اقدامات ظرفیت دمشق برای مقابله با کووید-19 را کاهش می‌دهد
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
چین: آمریکا فوراً تحریم‌های یکجانبه خود علیه سوریه را لغو کند / این اقدامات ظرفیت دمشق برای مقابله با کووید-19 را کاهش می‌دهد
«ژانگ جون» نماینده دائم جمهوری خلق چین در سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره سوریه با اعلام اینکه تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه سوریه باعث ویرانی زندگی مردم این کشور شده و توانایی دولت سوریه برای مقابله با ویروس کرونا را کاهش می‌دهد، بر ضرورت لغو فوری این تحریم‌های غیرانسانی تأکید کرد.
آمریکا ۲۴ شرکت چینی و چند شهروند این کشور را تحریم کرد
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
آمریکا ۲۴ شرکت چینی و چند شهروند این کشور را تحریم کرد
وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد ۲۴ شرکت چینی را به اتهام ساخت‌وساز با اهداف نظامی در دریای جنوبی چین، در لیست سیاه قرار داده است. این وزارتخانه در ادامه ادعا‌های خود نوشت: «علی‌رغم اعتراضات ایالات متحده و دیگر کشورها، دولت جمهوری خلق چین با سرعت بالایی ساخت جزایر مصنوعی را از سال ۲۰۱۳ ادامه داده است و [این اقدام]حزب کمونیست چین را قادر می‌سازد، به نظامی‌سازی نواحی تحت منازعه پرداخته و حق حاکمیت شرکای آمریکا در منطقه را تحت‌الشعاع قرار دهد».
وعده رئیس جمهوری چین به جهان
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / چین / شی جین پینگ
وعده رئیس جمهوری چین به جهان
ایرنا نوشت: «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین در سخنانی در ارتباط با آینده اصلاحات و توسعه چین گفت: کشورش بازار بزرگی برای دنیا خواهد بود و درهای این بازار روز به روز به روی کشورهای دیگر بازتر خواهد شد.
رییس جمهوری چین: بازار بزرگی در اختیار دنیا قرار می دهیم
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / بازار محصولات / تجارت / پکن
رییس جمهوری چین: بازار بزرگی در اختیار دنیا قرار می دهیم
پکن-ایرنا- «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین در سخنانی در ارتباط با آینده اصلاحات و توسعه چین گفت: کشورش بازار بزرگی برای دنیا خواهد بود و درهای این بازار روز به روز به روی کشورهای دیگر بازتر خواهد شد.
دیپلماسی واکسن کرونا؛ استقبال جنوب شرق آسیا از نوع روسی
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / ویروس کرونا / روسیه / جمهوری خلق چین / آسیای شرقی / واکسن کرونا / هراس جهانی از ویروس کرونا
دیپلماسی واکسن کرونا؛ استقبال جنوب شرق آسیا از نوع روسی
تهران- ایرنا- دو کشور روسیه و چین به ترتیب در فاصله زمانی کمتر از یک هفته از واکسن کرونای ساخت خود رونمایی کردند، اقدامی که افکار عمومی جهان را که به دنبال نوشداروی حیات بشریت هستند، دستخوش امیدواری کرد. اما این داروی استراتژیک هنوز به بازارهای داخلی این کشورها راه نیافته بود که برخی کشورهای جهان و از جمله جنوب شرق آسیا درخواست خود را برای خرید واکسن عمدتا روسی اعلام کردند.
سلطانی‌فر: همکاری ایران و چین بعد از پیروزی انقلاب پررنگ‌تر شده است
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / ویروس کرونا / جمهوری خلق چین / مسعود سلطانی فر / ووشو / تیم ملی والیبال
سلطانی‌فر: همکاری ایران و چین بعد از پیروزی انقلاب پررنگ‌تر شده است
تهران- ایرنا- وزیر ورزش و جوانان در دیدار با سفیر چین با اشاره به همکاری‌های مشترک تهران و پکن اظهار داشت: در پنجاه سال اخیر به خصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این همکاری‌ها با جدیت بیشتر و بهره‌مندی از ظرفیت‌های ۲ کشور دنبال می‌شود.
معاون بین الملل حزب موتلفه از مواضع چین در شورای امنیت قدردانی کرد
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / شورای امنیت سازمان ملل / جمهوری خلق چین / سفارت چین / چین / حزب موتلفه اسلامی / نشست شورای امنیت و قطعنامه ۲۲۳۱
معاون بین الملل حزب موتلفه از مواضع چین در شورای امنیت قدردانی کرد
تهران- ایرنا- معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی در دیدار رایزن سیاسی سفارت چین از مواضع خوب این کشور در حمایت از ایران در مجامع بین المللی و همچنین شورای امنیت سازمان ملل قدردانی کرد.
دیدار سفیر چین با سلطانی فر؛ استقبال پکن از شرکت تیم‌های ایران در المپیک زمستانی
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
دیدار سفیر چین با سلطانی فر؛ استقبال پکن از شرکت تیم‌های ایران در المپیک زمستانی
سفیر جمهوری خلق چین در صفحه توئیتری خود از دیدار با سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان کشورمان خبر داد.
چرا آمریکا از چین می‌ترسد؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / چین / آمریکا
چرا آمریکا از چین می‌ترسد؟
اینگونه به نظر می‌رسد که وحشت ایالات متحده آمریکا از مطرح شدن گفتمان و ایدئولوژی چینی به عنوان یک گزینه جایگزین برای سرمایه داری غربی و همچنین هراس آن از گفتمان عملگرایی اقتصادی پکن که تهدیدی مستقیم بر علیه توان و نفوذ اقتصادی آمریکاست، مهمترین دلایل و محرک‌های نگرانی واشنگتن در مورد رفتار و سیاست‌های جمهوری خلق چین باشند.
آیا چین می‌تواند به حضور بانک‌هایش در سویفت پایان دهد؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / تحریم / جمهوری خلق چین / توسعه اقتصادی / ایالات متحده آمریکا / برنامه جامع همکاری ایران و چین، حدس‌ها و ابطال‌ها
آیا چین می‌تواند به حضور بانک‌هایش در سویفت پایان دهد؟
تهران-ایرنا- واقعیت این است که امروزه سویفت در کنار تسهیل مبادلات بین بانکی به بازوی تحریمی اروپا و آمریکا برای مقابله با سایر کشورها بدل شده است. حال چین به عنوان دومین اقتصاد دنیا در تلاش است تا با استقرار سیستمی جایگزین بازوی تحریمی رقبای جهانی خود را قطع کند.
ایران، حلقه اتصال طرح «یک کمربند- یک جاده»
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / قاره آفریقا / جمهوری خلق چین / توسعه اقتصادی / اتحادیه اروپا / چین / تردد جاده ای / جاده ابریشم
ایران، حلقه اتصال طرح «یک کمربند- یک جاده»
تهران- ایرنا- راه ابریشم نوین که «یک کمربند- یک جاده» نامیده می‌شود قرار است قاره‌های آسیا، آفریقا و اروپا را با شبکه‌های تجاری ریلی، زمینی و دریایی به یکدیگر متصل کند که ایران در قلب این طرح قرار دارد.
چشم‌انداز مبهم اقتصاد شرق آسیا در سایه کرونا
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / ویروس کرونا / جمهوری خلق چین / آسیای شرقی
چشم‌انداز مبهم اقتصاد شرق آسیا در سایه کرونا
تهران-ایرنا- بانک جهانی در آخرین گزارش اقتصادی خود به تخمین و پیش‌بینی اقتصاد مناطق مختلف جهان و از جمله شرق آسیا و اقیانوسیه پرداخت، ولی برای اقتصاد این نقطه از جهان دورنمایی روشن و مطمئن ارائه نمی‌دهد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
اویغورها در چین و وضعیت ما!
با کشورهای مغولستان، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، افغانستان و پاکستان هم‌مرز است. این منطقه که در شمال‌غرب چین قرار دارد، استانی خودمختار است که در مسیر راه‌های ارتباطی مهم چین با کشورهای دیگر در غرب آسیا و اروپا (درگذشته جاده ابریشم) قرار گرفته است. سین‌کیانگ بزرگ‌ترین استان چین است و در مرکز سرزمین‌های وسیع در میانه اوراسیا قرار گرفته است. سین‌کیانگ حدودا یک‌هشتم کل مساحت جمهوری خلق چین را دربر می‌گیرد. سین‌کیانگ از نظر منابع طبیعی بسیار غنی است و نفت فقط یکی از منابع مهم آن به ‌شمار می‌آید. از شهرهای مهم سین‌کیانگ که ۱٫۶ میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد، می‌توان ارومچی، کاشغر، تورفان، کارامی، یینینگ و شیهزی را نام برد. من این …
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
مسکو: تحریم‌های اروپا علیه روسیه، سیاسی است
وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، اشاره سیاسی تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر اعمال تحریم علیه شهروندان و سازمان‌های روسیه، چین و کره شمالی به خاطر حملات سایبری ادعا شده، واضح و آشکار است. به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به اینکه تحریم‌های یک‌جانبه اتحادیه اروپا غیرقانونی و آسیب‌زاست، در فیس‌بوک نوشت: ما از تصمیم شورای اتحادیه اروپا در ۳۰ ژوئیه (۹ مرداد) مبنی بر معرفی محدودیت‌های یک‌جانبه بر تعدادی از شهروندان و سازمان‌های روسیه، جمهوری خلق چین و کره شمالی، ناراحت و سرگردان شدیم. بار دیگر، این اقدام بدون هیچ اساسی و به بهانه دور از ذهن درگیری در اتفاقات سایبری گذشته، انجام می‌شود. وزارت خارجه روسیه خواستار آن شد که اتحادیه اروپا از تلاش …
دفاع از سندهمکاری با چین با چاشنی دروغ و تهمت!
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / جمهوری خلق چین / شی جین پینگ / سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین / حسن روحانی / روزنامه کیهان
دفاع از سندهمکاری با چین با چاشنی دروغ و تهمت!
تهران- ایرناپلاس- روزنامه کیهان به تازگی به بهانه دفاع از سند همکاری ۲۵ ساله با چین، به انتشار اخبار دروغین و تهمت به دولت و مسئولان سیاست خارجی کشور روی آورده است.
فرصت‌ها و تهدیدات پیش‌رو
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
فرصت‌ها و تهدیدات پیش‌رو
برنامه همکاری‌های جامع بین جمهوری خلق چین و جمهوری اسلامی ایران که توسط «دبیرخانه سازوکار عالی مشارکت جامع راهبردی ایران و چین» تنظیم شده، برنامه‌ای برای همکاری‌های جامع ۲۵ ساله و اقدامات اجرایی آن است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۰
رویارویی شدید چین و انگلیس
لیو زیائومینگ، سفیر جمهوری خلق چین در لندن انتقاد مقامات انگلیسی از دولت خود را محکوم کرده و گفته است که "روابط بریتانیا و چین در برهه حساسی قرار گرفته و به طور جدی مسموم شده است."
سفیر چین‌ انتقادات انگلیس را محکوم کرد
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / چین
سفیر چین‌ انتقادات انگلیس را محکوم کرد
لیو زیائومینگ، سفیر جمهوری خلق چین در لندن انتقاد مقامات انگلیسی از دولت خود را محکوم کرده و گفته است که "روابط بریتانیا و چین در برهه حساسی قرار گرفته و به طور جدی مسموم شده است."
چین در دریای جنوبی رزمایش برگزار کرد
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / چین / رزمایش
چین در دریای جنوبی رزمایش برگزار کرد
پکن- ایرنا- سخنگوی ارتش آزادی بخش جمهوری خلق چین از برگزاری رزمایش هوایی - دریایی این کشور در دریای جنوبی خبر داد.
توافق تجاری چینی-اروپایی در پساکرونا
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / ویروس کرونا / جمهوری خلق چین / اتحادیه اروپا / تجارت
توافق تجاری چینی-اروپایی در پساکرونا
تهران- ایرنا- مقامات چین که اقتصاد کشورشان به سبب پیامدهای همه‌گیری جهانی ابتلا به ویروس مرگبار کرونا با رکود شدید روبرو شده است، می‌کوشند در جریان هشتمین دور مذاکرات با اتحادیه اروپا در زمینه موضوعات تجاری و اقتصادی بر سر تداوم گفت و گوهای دوجانبه در مورد احیا و رشد اقتصاد جهان به توافق برسند.
آمریکا همکاری ارتباطی استرالیا با چین را مضر دانست
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / نیروی دریایی آمریکا / جمهوری خلق چین / استرالیا / مارک اسپر
آمریکا همکاری ارتباطی استرالیا با چین را مضر دانست
نیویورک- ایرنا- وزیر دفاع آمریکا همکاری ارتباطی استرالیا با شرکت‌های چینی را تهدیدی برای تبادلات اطلاعاتی و دفاعی واشنگتن-کانبرا دانست و خواستار تجدید نظر استرالیا در این تصمیم شد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
گزارش روزنامه چینی از دسیسه جدید آمریکا
«ساوت چاینا مورنینگ پست» چین با اشاره به دسیسه جدید آمریکا علیه این کشور نوشته که مقام های آمریکایی در روزهای اخیر روندی را در پیش گرفته که طی آن تعمدا با خودداری از ذکر نام «شی جین پینگ» به عنوان رییس جمهوری خلق چین به دنبال ضربه زدن به ساختار قدرت این کشور هستند.
دسیسه امریکا علیه رییس جمهوری چین
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / ایالات متحده آمریکا / شی جین پینگ / پکن
دسیسه امریکا علیه رییس جمهوری چین
پکن-ایرنا- «ساوت چاینا مورنینگ پست» چین نوشت که مقام های آمریکایی در روزهای اخیر تعمدا با خوداری از ذکر نام «شی جین پینگ» به عنوان رییس جمهوری خلق چین به دنبال ضربه زدن به مشروعیت بلندپایه ترین مقام این کشور هستند.
جایگاه مناطق آزاد
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
جایگاه مناطق آزاد
واکاوی سند همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین از منظر مناطق آزاد را باید از نقطه‌ای شروع کرد که می‌دانیم! می‌دانیم که چندان نمی‌دانیم؟ میزان آگاهی ما مشحون از شایعه و برخی اظهارنظرهای مدیران دولتی و بخش خصوصی است. موضوعی که شفافیت و درستی تحلیل را سخت می‌کند.
کرونا در آسیای مرکزی ؛ از کریدور سبز چین تا کمک های اتحادیه اروپا
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / کرونا / جمهوری خلق چین / اتحادیه اروپا / سازمان همکاری شانگهای / آسیای مرکزی / هراس جهانی از ویروس کرونا
کرونا در آسیای مرکزی ؛ از کریدور سبز چین تا کمک های اتحادیه اروپا
تهران – ایرنا – آسیای میانه درگیر موج دوم کرونا و مشکلات اقتصادی به عرصه دیپلماسی کرونایی قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای تبدیل شده و در همین ارتباط کشور چین اولین نشست خود با کشورهای منطقه در قالب ۱+۵ را برگزار کرد.
منافع راهبردی یک سند همکاری بلندمدت
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / مجلس شورای اسلامی / جمهوری خلق چین / وزارت امور خارجه / ایالات متحده آمریکا / سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین
منافع راهبردی یک سند همکاری بلندمدت
تهران- ایرناپلاس- کارشناسان سیاسی، سند همکاری ایران و چین را زمینه‌ای برای رشد اقتصادی کشور و تضعیف سیاست‌های سلطه‌گرانه و تحریمی ترامپ می‌دانند و تاکید دارند در سیاست خارجی کشور، رهبری نیز از مسائل و اقدامات انجام‌شده آگاهند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •