پنجشنبه, ۱۹ تیر, ۱۳۹۹ / 9 July, 2020
حضور آمریکا در خاورمیانه
پیش‌بینی سرنوشت سربازان آمریکایی در عراق از زبان ژنرال مک‌کنزی
۲۹ ساعت قبل / خروج آمریکا از عراق / ژنرال مک کنزی
پیش‌بینی سرنوشت سربازان آمریکایی در عراق از زبان ژنرال مک‌کنزی
شش ماه پس از حمله هوایی مرگبار آمریکایی‌ها در بغداد که موجب عصبانیت عراقی‌ها و به تبع آن افزایش تقاضا برای خروج سربازان آمریکایی از این کشور شد، ژنرال ارشد آمریکا در خاورمیانه با حالت خوش‌بینانه‌ای در مورد حضور نظامی کمتر اما پایدار در عراق صحبت کرد.
۵ روز قبل
ترامپ ممکن است دست به ماجراجویی خطرناک بزند
یک کارشناس مسائل منطقه گفت: سعودی‌ها به دنبال آن هستند تا به دنیا بگویند که از ناحیه ایران متوجه تهدید هستند و خود را آسیب‌پذیر نشان می‌دهند. به همین جهت آمریکایی‌‌ها اقدام به ارسال سامانه‌های پدافندی به عربستان کردند.«علی‌اصغر زرگر» کارشناس مسائل منطقه در تشریح دلایل ارسال سامانه‌های پدافندی آمریکا به عربستان اظهار کرد: برای تحلیل دلایل و ابعاد ارسال سامانه پدافندی آمریکا به عربستان باید چندین محور را مورد بررسی قرار داد. واقعیت این است که خاورمیانه همچنان آبستن تحولات خطرناک است و یکی از دلایل اصلی این وضعیت، بی‌ثباتی سیاسی در کشورهای این منطقه است که بخشی از آن به کشورهای فرامنطقه‌ای مربوط است. یکی از مسائلی که طی ماه‌های اخیر بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و به نوعی به راهبرد اصلی ایالات …
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / آمریکا و بحرین / حضور آمریکا در خاورمیانه / سخنگوی وزارت خارجه ایران / سید عباس موسوی
موسوی: امنیت منطقه با اطاعت از آمریکا تامین نمی‌شود
به گزارش الف به نقل از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، سیدعباس موسوی روز سه‌شنبه در پاسخ به اتهام‌های بی‌اساس و اظهارات مداخله‌جویانه مقام‌های برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی و بحرین اظهار داشت: جای بسی شگفتی است که کشورهایی همچون عربستان سعودی که خود منبع تروریسم و افراطی‌گری در منطقه هستند و سال‌ها با حمایت از گروه‌های تروریستی همچون القاعده و داعش به بی‌ثبات‌سازی در منطقه دامن زده‌اند، اتهام‌های بی‌اساسی به جمهوری اسلامی ایران که با رفتار مسئولانه خود شر گروه‌های تروریستی را از سر کشورهای منطقه کوتاه کرده است، وارد می‌کنند.
کاخ سفید بررسی طرح الحاق کرانه باختری را آغاز کرد
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / آمریکا و اسرائیل / الحاق کرانه باختری به اسرائیل / کاخ سفید
کاخ سفید بررسی طرح الحاق کرانه باختری را آغاز کرد
به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه القدس العربی، این مسئول آمریکایی تأکید کرد: این نشست با حضور جارد کوشنر، مشاور ارشد و داماد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، رابرات اوبراین، مشاور امنیت ملی، آوی برکوویچ، فرستاده رئیس‌جمهور آمریکا به خاورمیانه و دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل برگزار شد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا / حضور آمریکا در خاورمیانه / دونالد ترامپ
خاورمیانه پساترامپ چگونه خواهد بود؟
احتمال روی کار آمدن دمکرات ها در فضایی کاملاً متفاوت از سال ۲۰۱۰-۲۰۰۹ در حال تحقق یافتن است.در این میان، تفاوت در دو موضوع محیط زیست و ایران از اهمیت ویژه ای برای کشورهای حاشیه خلیج فارس برخوردار است.
فرمانده سنتکام: بیشتر از روسیه نگران نفوذ اقتصادی چین در خاورمیانه هستم
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / اخبار "آمریکا" / اخبار "روسیه" / اخبار "چین"
فرمانده سنتکام: بیشتر از روسیه نگران نفوذ اقتصادی چین در خاورمیانه هستم
فرمانده نیروهای آمریکا در خاورمیانه اظهار داشت بیشتر از حضور نظامی روسیه نگران نفوذ اقتصادی چین در منطقه است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
ادعای فاکس نیوز در مورد علت استقرار جنگنده اف۳۵ در خاورمیانه
خرداد/ فاکس‌نیوز نوشت: هواپیماهای جنگنده اف۳۵ به منظور حفاظت از کشتی‌ها، قوه بازدارندگی دشمنان و البته به منظور تقویت قدرت نظامی در صورت صدور فرمان جنگ و نبرد نظامی به خاورمیانه سفر کردند. در ۱۲ ماه گذشته این سومین مرتبه است که ناوگان اف۳۵ نیروی هوایی ارتش آمریکا برای تقویت نیروی نظامی این کشور یا حضور در جبهه‌های احتمالی به منطقه‌ای سفر می‌کنند.
آمریکا به دنبال حضور نظامی هدفمندتر در عراق است/ سیاست کج‌دار و مریز بغداد دیگر جوابگو نیست
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / ایران و عراق / ایران و آمریکا / مذاکرات راهبردی عراق و امریکا / آمریکا و عراق
آمریکا به دنبال حضور نظامی هدفمندتر در عراق است/ سیاست کج‌دار و مریز بغداد دیگر جوابگو نیست
یک کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به برگزاری مذاکرات راهبردی بین دولت‌های بغداد و واشنگتن گفت: این مذاکرات در حالی شروع می‌شود که عراق در وضعیت خوبی قرار ندارد و آمریکا خود را در موقعیت برتر می‌داند و تلاش می‌کند که خواسته‌های خود را بر طرف عراقی تحمیل کند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / حضور آمریکا در خاورمیانه / حضور آمریکا در سوریه / حضور آمریکا در عراق
تقلای آمریکا برای ماندن در عراق و سوریه
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن پابرجا خواندن تهدید داعش و تاکید بر تقویت همکاری کشورش با بغداد در مبارزه با تروریسم از خواسته کشورش برای خروج ایران از سوریه گفت.
افشای طرح سری چند کشور غربی در لیبی علیه ترکیه/روایت کاپیتان نفتکش ایرانی از سفر به ونزوئلا / حضور ایران و آمریکا در یک نشست مجازی درباره افغانستان/توافق رهبران عراق و روسیه بر سر سوریه
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
افشای طرح سری چند کشور غربی در لیبی علیه ترکیه/روایت کاپیتان نفتکش ایرانی از سفر به ونزوئلا / حضور ایران و آمریکا در یک نشست مجازی درباره افغانستان/توافق رهبران عراق و روسیه بر سر سوریه
توافق رهبران عراق و روسیه بر سر سوریه، بازگشایی جاده M۴ در سوریه با تضمین روسیه، روایت کاپیتان نفتکش ایرانی از سفر به ونزوئلا و حضور ایران و آمریکا در یک نشست مجازی درباره افغانستان از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به افشای طرح سری چند کشور غربی در لیبی علیه ترکیه نیز اشاره کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۵
نه به نظامی‌گری، فرصت‌دادن به دیپلماسی
 [جیک سالیوان و دانیل بنایم] متخصصان سیاست خارجی آمریکا در حال مطالعه و ارایه پیشنهاد درباره چگونگی مشارکت آمریکا در خاورمیانه هستند. به گمان آنها حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه فاقد ارزش است. دیگر گذشت آن زمانی که ۱۸۰‌هزار نیروی آمریکایی در عراق می‌جنگیدند یا زمانی که قیمت صعودی نفت به اقتصاد آمریکا کمک می‌کرد. همه‌گیری جهانی هراس‌انگیز ویروس کرونا این نکته را یادآور شد که آمریکا باید بر روی اولویت‌بندی‌های خود در خصوص چالش‌های فعلی و پیش رو تمرکزی دوباره داشته باشد. بیش از هر چیز کاهش حضور آمریکا در خاورمیانه نیازمند رسیدن به تعادلی حساس است و رد پای آمریکا در منطقه باید به نحوی کمرنگ شود که ناامنی جدیدی در پس آن ظاهر نشود و به‌ طور هم‌زمان …
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / حضور آمریکا در خاورمیانه / حضور آمریکا در غرب آسیا / شناورهای آمریکا در خاورمیانه
ارتش آمریکا در غرب آسیا: شناورهای خارجی از ناوهای ما ۱۰۰ متر فاصله بگیرند
نیروی دریایی آمریکا از شناورهای خارجی در منطقه غرب آسیا خواست فاصله ۱۰۰ متری با ناوهای این کشور را رعایت کنند در غیر این صورت این اقدام را تهدید امنیتی به حساب خواهد آورد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / انتقال هواپیماهای آمریکا / جنگنده اف-15 آمریکا / حضور آمریکا در خاورمیانه
جنگنده های «اف-۱۵» آمریکا از انگلیس به غرب آسیا منتقل شده‌اند
یک شبکه خبری آمریکایی از اعزام جنگنده های «اف-۱۵» آمریکا مستقر در انگلیس به یک پایگاه هوایی نامشخص در غرب آسیا خبر داد.
 
رابطه تهران و واشنگتن: چراغ سبزهای کم‌سو
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
  رابطه تهران و واشنگتن: چراغ سبزهای کم‌سو
روج پاتریوت‌های آمریکایی از عربستان، اختلاف‌نظر با طرف اسرائیلی درباره اجرای طرح معامله قرن و طرح تبادل زندانیان با ایران بدون واسطه کشور سوم می‌تواند نشان از چراغ سبزی هر چند کم‌سو از جانب ایالات متحده آمریکا به ایران باشد. آمریکا با شرایط کرونا دچار مشکلات اقتصادی فراوان شده است و به همین دلیل ترامپ نگران پیروزی خود انتخابات ۲۰۲۰ است. بر همین اساس گزینه بعدی وی حضور پررنگ در معادلات خاورمیانه است که بتواند برگ برنده‌ای در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا داشته باشد. در حالی که پیش از این پیش‌بینی می‌شد که دولت ترامپ در این شرایط ممکن است دست به ماجراجویی بیشتر در خاورمیانه بزند یا حتی به سمت جنگی هر چند محدود حرکت کند، تحولات چند روز اخیر در مسیری کاملا معکوس حرکت کرده است.  
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / حضور آمریکا در خاورمیانه / خروج اف 35 از خاورمیانه / هواپیماهای اف -35
آمریکا هواپیماهای اف۳۵ را هم از خاورمیانه خارج کرد
به گزارش فارس، به نوشته وبگاه «دیفنس اسپیس» خلبانان گردانهای شکاری ۳۸۸ و ۴۱۹ نیروی هوایی آمریکا هفتم ماه می (جمعه ۱۹ اردیبهشت) پس از ۶ ماه استقرار در خاورمیانه به آمریکا بازگشتند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
تا انتخابات آمریکا چیز زیادی از برجام باقی نمی‌ماند
نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران با اشاره به اظهارات برخی نامزدهای دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری برای بازگشت به برجام مدعی شد که تا انتخابات آمریکا ‏چیز زیادی از این توافق باقی نخواهد ماند که کسی بخواهد به آن بازگردد.‏به گزارش ایسنا، برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در گفت‏وگو با شبکه سی‏ان‏بی‏سی، برخی تحلیل‌ها درخصوص کاهش حضور نظامی آمریکا در عربستان را رد و با تکیه بر ادعاهای واهی واشنگتن علیه کشورمان تاکید کرد: این بدان معنی نیست که ایران دیگر یک تهدید به شمار نمی‌آید.هوک خاطر نشان کرد که علی‏رغم کاهش حضور نظامی آمریکا در عربستان، تغییری در تعهد واشنگتن نسبت به متحدانش در منطقه خلیج فارس ایجاد نشده است.وی ادامه داد: هیچ تغییری در ماموریت ما به وجود نیامده …
ترامپ: جنگ عراق بدترین تصمیم تاریخمان بود/ دولت من واقعا عملکرد فوق العاده‌ای داشته است
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / حضور آمریکا در خاورمیانه / حمله آمریکا به عراق / دولت ترامپ / دونالد ترامپ
ترامپ: جنگ عراق بدترین تصمیم تاریخمان بود/ دولت من واقعا عملکرد فوق العاده‌ای داشته است
به گزارش فارس، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای جدید، به رئیس‌جمهور اسبق جمهوری‌خواه این کشور به دلیل آغاز جنگ سال ۲۰۰۳ در عراق و هزینه‌کرد چند تریلیون دلار تاخت.
نشنال اینترست: ترامپ حتی به یک هدف خود نیز در برابر ایران نرسیده است
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / حضور آمریکا در خاورمیانه / فشار حداکثری / نشریه نشنال اینترست
نشنال اینترست: ترامپ حتی به یک هدف خود نیز در برابر ایران نرسیده است
به گزارش الف نشنال اینترست سیاست موسوم به فشار حداکثری آمریکا را علیه ایران، "کاملا شکست خورده" خواند و افزود این سیاست سبب  نشده است تا ایران فعالیت های هسته ای و برنامه های موشکی خود را رها کند؛ و از طرفی حملات به نیروهای آمریکایی  و یا منافع واشنگتن در خاورمیانه  تشدید هم  شده است.
برای آمریکا حضور تهران و اهداف نظامی‌اش مهمتر از انتخاب نخست وزیر عراق است/ کسی انتظار چندانی از این نخست وزیر تازه نفس ندارد!
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / الکاظمی / نخست وزیر عراق
برای آمریکا حضور تهران و اهداف نظامی‌اش مهمتر از انتخاب نخست وزیر عراق است/ کسی انتظار چندانی از این نخست وزیر تازه نفس ندارد!
یک کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است که برای آمریکا حضور تهران و اهداف نظامی کشورش اش در عراق از هرچیزی مهمتر است و انتخاب نخست وزیر و اینکه چه کسی و وابسته به چه کشوری باشد کمترین اهمیت را دارد.
کسی انتظار چندانی از این نخست وزیر تازه نفس ندارد!
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / عراق / ایران و عراق / ایران و عربستان / ایران و امارات / ایران و آمریکا / مصطفی الکاظمی / پارلمان عراق / امنیت عراق / خروج آمریکا از عراق / ایالات متحده آمریکا
کسی انتظار چندانی از این نخست وزیر تازه نفس ندارد!
یک کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است که برای آمریکا حضور تهران و اهداف نظامی کشورش اش در عراق از هرچیزی مهمتر است و انتخاب نخست وزیر و اینکه چه کسی و وابسته به چه کشوری باشد کمترین اهمیت را دارد. این کارشناس می گوید الکاظمی شانس بیشتری نسبت به گزینه های قبلی دارد.
اردوغان: همکاری ترکیه و آمریکا در منطقه ضروری است
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / آمریکا و ترکیه / اردوغان / اردوغان و ترامپ / حضور آمریکا در خاورمیانه
اردوغان: همکاری ترکیه و آمریکا در منطقه ضروری است
به گزارش فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (چهارشنبه) با ارسال نامه‌ای به «دونالد ترامپ» همتای آمریکایی خود، بر لزوم تداوم همکاری دو کشور تاکید کرد.
روحانی: ایران تحرکات آمریکایی‌ها را با دقت زیر نظر دارد
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / امیر قطر / ایران و قطر / حسن روحانی / حضور آمریکا در خاورمیانه
روحانی: ایران تحرکات آمریکایی‌ها را با دقت زیر نظر دارد
به گزارش الف، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در تماس تلفنی «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر با وی، ضمن تبریک فرارسیدن حلول ماه مبارک رمضان به دولت و ملت مسلمان قطر و همه مسلمانان جهان، ابراز امیدواری کرد که این ماه برای امت اسلام برکات و خیرات فراوانی به همراه داشته باشد.
غرب آسیا ۱۰۰ روز بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / تحولات خاورمیانه / جبهه مقاومت / حضور آمریکا در خاورمیانه / سردار قاسم سلیمانی / شهادت حاج قاسم سلیمانی
غرب آسیا ۱۰۰ روز بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی
به گزارش فرهیختگان آنلاین، در عرصه بین‌الملل، این دولت‌ها هستند که با تفاهم و توافق با یکدیگر در قالب ائتلاف همکاری می‌کنند. سردار سلیمانی اما این رویه را تغییر داد و توانست با محوریت مقاومت، در منطقه غرب آسیا دست به ائتلاف‌سازی بزند. ائتلاف سلیمانی در غرب آسیا توانست بزرگ‌ترین گروه تروریستی در قرن حاضر را نابود کند. اگر هوشمندی او نبود، هیچ‌گاه ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه حاضر به دخالت نظامی در سوریه نمی‌شد و اگر درایت او نبود، شبه‌نظامیان شیعی در عراق با وجود برخی اختلافات توان مقابله با داعش را نداشتند.
تحرکات جدید آمریکا در عراق و تاثیر آن بر امنیت ملی ایران
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / ایران و عراق / ایران و عراق و امریکا / ایران و امریکا / ساختار امنیت منطقه ای / نقش ایران در امنیت منطقه / خروج نیروهای امریکایی از عراق
تحرکات جدید آمریکا در عراق و تاثیر آن بر امنیت ملی ایران
رضا رسالت در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: سیاست جمهوری اسلامی ایران همواره بر خود اتکایی امنیتی در حوزه خاورمیانه و خلیج فارس استوار است؛ الگویی که جمهوری اسلامی ایران به دنبال تحقق آن است، الگوی امنیت مشارکتی است. طبق این ساختار تامین امنیت منطقه یک موضوع مشارکت جویانه است که باید با همکاری کشورهای پیرامونی محقق شود و حضور هر نیروی فرامنطقه ای نه تنها کمکی به استقرار امنیت نمی کند، بلکه موجب بی ثباتی و تنش آفرینی است.
دوران پسا سردار سلیمانی اطمینان‌بخش نیست
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ / کنث مکنزی / ایالات متحده امریکا / انتقام ایران / انتقام سخت / انتقام خون سردار سلیمانی / ایران و امریکا / واکنش ایران به ترور سردار سلیمانی / عراق / افغانستان / دوران پساسردار
دوران پسا سردار سلیمانی اطمینان‌بخش نیست
این که واکنش بلندمدت ایران چه خواهد بود و ترامپ چگونه به آن پاسخ خواهد داد، ناشناخته‌‌هایی است که فرماندهان ارتش آمریکا باید در ماه‌های پیش رو با آنها دست به گریبان باشند. گسترش تلاش بلندمدت ایران برای پایان دادن به حضور آمریکا در خاورمیانه یکی از دلایل رهبران ارتش آمریکا برای ایجاد تمهیدات محافظتی تازه در پایگاه‌‌های نیروهای آمریکایی است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ / حضور آمریکا در خاورمیانه / رزمایش آمریکا در خلیح فارس
آمریکا یک رزمایش در خلیج فارس برگزار کرد
به گزارش فارس، آمریکا از انجام یک رزمایش در خلیج فارس در روزهای  اخیر به منظور حفظ آمادگی نیروهای خود خبر داد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ / حضور آمریکا در خاورمیانه / حضور آمریکا در یمن / یمن
ورود ۴۵۰ نظامی آمریکایی به جنوب یمن
به گزارش ایسنا، به نقل المشهد الیمنی، این منابع اعلام کردند: این اقدام آمریکا در راستای تلاش این کشور برای استقرار ۳۰۰۰ سرباز در جنوب یمن به بهانه مبارزه با تروریسم است. این مساله در گزارشی آمده است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به کنگره در اواسط ژوئن گذشته ارائه کرده است.
وال استریت ژورنال: آمریکا در حال خارج کردن نظامیان خود از خاورمیانه است
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ / حضور آمریکا در خاورمیانه / خروج آمریکا از خاورمیانه
وال استریت ژورنال: آمریکا در حال خارج کردن نظامیان خود از خاورمیانه است
آمریکا در نظر دارد تا خروج بخش عمده‌ای از نظامیان خود را از خاورمیانه آغاز کند و در همین ارتباط طی هفته‌های پیش رو چند هزار نفر از نظامیان آمریکایی منطقه را ترک خواهند کرد.
ناکامی ترکیه در کشاندن ناتو به ادلب با ابزار پناهجویان/ مفاد توافق زیان باری که پوتین به اردوغان تحمیل کرد چیست؟
۱۳۹۸/۱۲/۱۷
ناکامی ترکیه در کشاندن ناتو به ادلب با ابزار پناهجویان/ مفاد توافق زیان باری که پوتین به اردوغان تحمیل کرد چیست؟
سیروان خسروزاده پژوهشگر حوزه مسائل خاورمیانه در گفتگو با دیدارنیوز ابعاد مختلف وضعیت پناهجویان و اقدامات ترکیه برای استفاده ابزاری از آنان در جهت اعمال فشار را مورد بررسی قرار داده است. وی معتقد است: اردوغان در تلاش است بدون آنکه به عنوان یک بازنده معرفی شود، با کمترین هزینه از سوریه عقب نشینی کند. برای این کار تلاش دارد با درگیر کردن ناتو در ادلب، مساله حضور ترکیه در سوریه و یا خروج از این کشور را به توافقات ناتو و روسیه در سوریه گره بزند و چنین وانمود کند به عنوان بخشی از ناتو در چهارچوب منافع سازمان آتلانتیک شمالی عمل کرده و منافع ترکیه و ناتو در خروج این کشور از سوریه تشخیص داده شده است. اما به رغم تماس ­های اردوغان با روسای جمهور آمریکا و فرانسه و همچنین نخست وزیر انگلیس و صدر اعظم آلمان، …
در جلسه سفارت کانادا در امان، میان عراقی ها و امریکایی ها چه گذشت؟
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / عراق / خروج نیروهای امریکایی از عراق / عراق و امریکا / اردن
در جلسه سفارت کانادا در امان، میان عراقی ها و امریکایی ها چه گذشت؟
برداشت مقام های عراقی این است که حضور آمریکا در بغداد به محافظان سفارت و نیز فرودگاه بغداد محدود خواهد شد. با این حال، طرف آمریکایی، قاطعانه عقب نشینی از بزرگترین پایگاهشان درعراق یعنی عین الاسد و در واقع کل خاورمیانه را رد کرده است.
ترامپ: ایران از داعش متنفر است/ می‌خواهیم نظامیانمان را از افغانستان به خانه برگردانیم
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / آمریکا و هند / جنگ با داعش / حضور آمریکا در خاورمیانه / دونالد ترامپ / سفر ترامپ به هند
ترامپ: ایران از داعش متنفر است/ می‌خواهیم نظامیانمان را از افغانستان به خانه برگردانیم
به گزارش فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در نشست خبری در دهلی نو پایتخت هند ضمن تکرار مواضع خود درباره ایران و مسائل منطقه، بر عزم دولتش برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از جنگ افغانستان تاکید کرد.
مسکو حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه را عامل بی ثباتی می داند
۱۳۹۸/۱۲/۰۴
مسکو حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه را عامل بی ثباتی می داند
معاون وزیرخارجه روسیه: حضور نظامی ایلات متحده در خاورمیانه برهم زننده ثبات در این منطقه است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
دموکراسی ایرانی از نگاه رسانه‌های بین‌المللی
گروه ایران و جهان - یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حالی دیروز در ایران برگزار شد که رسانه‌های خبری بین‌المللی و منطقه‌ای بخشی از اخبار خود را به میزان مشارکت مردمی در این انتخابات و نیز تفاوت نظام انتخابات عمومی ایران در مقایسه با سایر کشورهای منطقه خاورمیانه اختصاص دادند.یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی از آنجا برای کشورهای خارجی اهمیت دارد که به سبب جایگاه مهم مجلس در فرآیندهای سیاسی و قانون‌گذاری ایران، ترکیب نمایندگان به میزان قابل ملاحظه‌ای بر روند سیاست خارجی نیز تاثیرگذار خواهد بود. این امر در حالی رقم می‌خورد که منطقه خاورمیانه با بی‌سابقه‌ترین تنش‌ها روبه‫رو است و به میزان معناداری سطح برخوردها میان ایران و ایالات متحده به خصوص پس از ترور سردار شهید قاسم سلیمانی افزایش …
۱۳۹۸/۱۲/۰۱
تاکید سندرز بر لزوم گفت‌وگوی همزمان دولت آمریکا با ایران و عربستان
نامزد برجسته حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با انتقاد از سیاست‌های دولت فعلی کشورش تاکید کرد که باید ایران و عربستان را پای یک میز مذاکرات نشاند. به گزارش ایسنا، برنی سندرز، نامزد احتمالی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری 2020 در آمریکا با حضور در یک برنامه تلویزیونی در شبکه سی‌ان‌ان درباره روابط کشورش با رژیم صهیونیستی در صورت پیروزی‌اش در انتخابات گفت: اینکه حامی مردم اسرائیل و طرفدار صلح در خاورمیانه باشیم به این معنا نیست که از دولت راست‌گرا و نژادپرستی که اکنون در اسرائیل وجود دارد، حمایت کنیم.سندرز با اشاره به وضعیت کنونی در غزه و درصد بالای بیکاری در این منطقه افزود: سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه باید این باشد که فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها را زیر پرچم عدالت کنار یکدیگر …
عضو شورای روابط خارجی آمریکا: عربستان بعد از حمله آرامکو از ایران ترسید
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / ایران و عربستان / حضور آمریکا در خاورمیانه / شیرین هانتر
عضو شورای روابط خارجی آمریکا: عربستان بعد از حمله آرامکو از ایران ترسید
مهر نوشت: به تازگی، محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان که برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان سفر کرده بود گفته است: بعد از شهادت سردار سلیمانی پیامی از سوی عربستان مبنی بر تمایل آنها برای گفت و گو با ایران دریافت کردیم. ما به پیام آنها پاسخ مثبت دادیم و گفتیم برای گفت و گو آماده‌ایم، اما دیگر پاسخی از جانب عربستان دریافت نکردیم.
حمایت ایران از ابتکارعمل روسیه درباره امنیت جمعی/ حضور نیروهای فرامنطقه‌ای علت مشکلات منطقه
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
حمایت ایران از ابتکارعمل روسیه درباره امنیت جمعی/ حضور نیروهای فرامنطقه‌ای علت مشکلات منطقه
سفیر سابق ایران در روسیه با حمایت از پیشنهاد مسکو برای تأمین امنیت جمعی در خلیج فارس، مداخله آمریکا و دیگر کشورهای غربی در امور خاورمیانه را دلیل بسیاری از مشکلات کنونی نامیده و از آمادگی تهران برای گفت‌وگو با کشورهای منطقه خبر داد.
رسانه آمریکایی: افزایش نیروهای آمریکایی در خاورمیانه به بهانه ایران
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
رسانه آمریکایی: افزایش نیروهای آمریکایی در خاورمیانه به بهانه ایران
یک وبسایت آمریکایی نوشت که دولت آمریکا دشمنی با ایران را بهانه‌ای برای افزایش حضور نظامی خود در منطقه قرار داده است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / حضور آمریکا در خاورمیانه / نیروهای آمریکایی در خاورمیانه
وبسایت آمریکایی: آمریکا از بهار گذشته ۲۰ هزار نیرو به خاورمیانه انتقال داده است
به گزارش فارس، وبگاه «پاپیولار ریزیستنس» نوشت که دولت آمریکا از بهار گذشته (۲۰۱۹) تا کنون ۲۰ هزار نیرو به منطقه غرب آسیا گسیل کرده است.
انتقاد نشست «والدای» از نقش مخرب آمریکا در خاورمیانه
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / روسیه / سرگئی لاوروف / مهدی سنایی / خاورمیانه / داستان معامله قرن
انتقاد نشست «والدای» از نقش مخرب آمریکا در خاورمیانه
مسکو - ایرنا - نشست دو روزه باشگاه سیاسی بین المللی والدای با موضوع مسائل خاورمیانه با حضور مهدی سنایی سفیر پیشین ایران در روسیه و مشاور ارشد وزیر امور خارجه در حالی در مسکو آغاز بکار کرده است که شرکت کنندگان در آن خاطرنشان کردند: مسائل خاورمیانه بر اثر مداخله آمریکا و کشورهای غربی در امور کشورهای غرب آسیا و خاورمیانه بوجود آمده است.
روسیه و سازمان‌دهی برگهای برنده ژئوپلتیک در خاورمیانه
۱۳۹۸-۱۱-۲۸
روسیه و سازمان‌دهی برگهای برنده ژئوپلتیک در خاورمیانه
جهان عرب برای روسیه از اهمیت ژئوپلتیک برخوردار است و منطقه خاورمیانه دارای جایگاهی برجسته‌ در راهبرد مسکو است. روسیه برای تقویت حضور خود در این منطقه از طریق افزایش روابط با کشورهای با اهمیت آن به ویژه ایران و ترکیه و استفاده از خلا ناشی از آشفتگی در سیاست‌های آمریکا در دوران ترامپ راهبرد خود را به پیش می برد.
اسرائیل پاشنه آشیل آمریکا در صورت درگیری نظامی با ایران
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / پایگاه های امریکایی / ایران و امریکا / جنگ با ایران / جنگ ایران و آمریکا / ایران و اسرائیل / جنگ ایران و اسرائیل / موشک های ایران / نگرانی اسرائیل از موشک های ایران
اسرائیل پاشنه آشیل آمریکا در صورت درگیری نظامی با ایران
آمریکا هم‌اکنون تنها در کشورهای حوزه خلیج فارس هفت پایگاه نظامی دائمی احداث کرده و هزاران نیروی نظامی و حجم عظیمی از تجهیزات پیشرفته نظامی را در آنها مستقر کرده‌ است. پایگاه شبکه خبری «الجزیره» در گزارشی به نقل از منابع دفاعی آمریکا می‌نویسد: آمریکا نزدیک به ۳۵۰ هزار نیروی آماده به خدمت در کشورهای مختلف جهان در ۷۵۰۰ پایگاه نظامی مستقر کرده‌ است؛ بخش عظیمی از این نیروها در مناطق جنگی یا نزدیک به آنها در خاورمیانه حضور دارند.
وزیرخارجه چین: آمریکا تامین کننده امنیت خاورمیانه نیست
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / چین / خاورمیانه / ایالات متحده آمریکا / کنفرانس امنیتی مونیخ / کنفرانس امنیتی مونیخ 2020/ داووس امنیتی
وزیرخارجه چین: آمریکا تامین کننده امنیت خاورمیانه نیست
پکن-ایرنا- وانگ یی وزیر خارجه چین که برای حضور در کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان بسر می برد، گفت که آمریکا تامین کننده امنیت خاورمیانه نیست.
چین: آمریکا در خاورمیانه تنها بدنبال منافع خود است
۱۳۹۸/۱۱/۲۶
چین: آمریکا در خاورمیانه تنها بدنبال منافع خود است
وزیر خارجه چین، حضور آمریکا در خاورمیامنه را جهت حفظ منافع ایالات متحده می داند و نه آنطور که عنوان می شود، برای حفظ امنیت در منطقه.
۱۳۹۸/۱۱/۲۷
اجلاس امنیتی مونیخ با تمرکز بر چالش‌های خاورماینه
در حالی که رهب ران و دیپلمات‌های جهان از دیروز به منظور شرکت در اجلاس موسوم به کنفرانس امنیتی مونیخ و مشهور به داووس امنیت و مسائل سیاست خارجی در این شهر آلمان گردهم می‌آیند، از جمله نگرانی‌های ژئوپلتیکی فوری آنها، جنگ‌های لیبی و یمن، تنش‌ها در خاورمیانه و حتی سرکوب‌گری هند در کشمیر هستند.به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه الجزیره، ۳۵ تن از سران دولت‌ها جزو لیست بیش از ۵۰۰ نفره سیاستمداران، مقام‌ها و جاسوس‌هایی هستند که قرار است در این اجلاس سه روزه شرکت داشته باشند. این اجلاس از دیروز آغاز شده و روز یکشنبه پایان می‌یابد.مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا به همراه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین و وزرای امور خارجه روسیه، ایران …
۱۳۹۸/۱۱/۲۵
معامله قرن ترامپ طرح صلح نیست
[ریچارد‌هاس، رئیس شورای روابط خارجی آمریکا] زمان کافی برای مطالعه و تحلیل گزارش ۱۸۰صفحه‌ای دولت ایالات متحده آمریکا با عنوان «صلحی برای شکوفایی اقتصادی:     ‏چشم‌اندازی برای بهبود زندگی مردم اسراییل و فلسطین» سپری شده است که گاهی اوقات از آن با عنوان «معامله قرن» یا آخرین طرح صلح ‏آمریکا برای خاورمیانه نیز یاد می‌شود. طرح معامله قرن (که جرارد کوشنر مشاور ارشد ترامپ و داماد او آن را پیش برد و در بیست‌وهشتم ژانویه ‌سال جاری، ‏ترامپ از آن پرده‌برداری کرد)، طرحی برای صلح نیست. اگر(معامله قرن) طرحی برای صلح بود، به هیچ عنوان نمی‌بایست ‏صرفا با ابتکار عمل آمریکا و اسراییل و بدون حضور معنادار فلسطینی‌ها، …
سید صباح زنگنه: مذاکره مستقیم سردار سلیمانی با پوتین منجر به حضور روسیه در سوریه شد
۱۳۹۸/۱۱/۲۳
سید صباح زنگنه: مذاکره مستقیم سردار سلیمانی با پوتین منجر به حضور روسیه در سوریه شد
شناخت ابعاد اقدامات دیپلماتیک سردار قاسم سلیمانی بسیار حائز اهمیت است. او علاوه بر اینکه یک فرمانده ماهر در جنگ بود، در حوزه مسائل دیپلماتیک نیز نقش پر اهمیتی در منطقه بازی می‌کرد. دیدارنیوز در خصوص بررسی نقش سردار قاسم سلیمانی در مباحث منطقه با سیدصباح زنگنه، کارشناس مسائل خاورمیانه به گفتگو پرداخته است. وی در بخشی از صحبت‌های خود گفت: در یک مرحله‌ای سردار سلیمانی با مذاکرات مستقیمشان با آقای پوتین توانستند روسیه را هم به صحنه سوریه و به عنوان یک متحد به همکاری دعوت کنند. با ورود روسیه گرچه که دیرتر این اتفاق افتاد، اما کمکی شد تا از تسلط آمریکا و رژیم صهیونیستی و حتی دولت ترکیه بر فضای سوریه جلوگیری شود و یک پشتوانه هوایی برای نیرو‌های ضد تروریسم در سوریه فراهم شد. این یک گام بزرگ دیپلماتیک …
۱۳۹۸/۱۱/۲۳
گزارش کوتاه
برنی سندرز: دونالد ترامپ می‌تواند ما را به سمت جنگی دائمی سوق‌دهد سناتور برنی سندرز در مصاحبه با شبکه «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» گفت: «گمان می‌کنم افرادی در دولت ترامپ هستند که به دنبال جنگ با ایران‌اند. همین‌طور گمان می‌کنم افرادی هم در ایران هستند که به دنبال چنین جنگی‌اند. فکر می‌کنم اگر جنگی با ایران دربگیرد، فاجعه‌ای به تمام معنا برای آمریکا، ایران، منطقه و جهان خواهد بود. معتقدم کاری که باید انجام دهیم این است که اوضاع را آرام کنیم. وظیفه ما نیست که نقش حامی عربستان‌سعودی به‌عنوان رژیم مستبد و قاتل را داشته باشیم. وظیفه ما این است که عربستان‌سعودی و ایران را به یکدیگر نزدیک کنیم و به‌عنوان یک قدرت …
سردار قاآنی: دشمن زبانی غیر از زبان زور نمی‌فهمد/ مردم‌ آمریکا جلوی سربازانشان را بگیرند تا کشته نشوند
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / حضور آمریکا در خاورمیانه / سردار قاآنی / فرمانده نیروی قدس سپاه / نظامیان آمریکا
سردار قاآنی: دشمن زبانی غیر از زبان زور نمی‌فهمد/ مردم‌ آمریکا جلوی سربازانشان را بگیرند تا کشته نشوند
به گزارش دفاع‌پرس، سردار سرتیپ «اسماعیل قاآنی» فرمانده نیروی قدس سپاه طی سخنانی در ستاد کل سپاه، با هشدار به مردم آمریکا در خصوص ضرورت جلوگیری از اقدامات سربازان این کشور،‌ اظهار داشت: دشمن زبانی غیر از زبان زور نمی‌فهمد؛ به همین جهت سازش بی سازش. راه، راه مقاومت است؛ چون مقاومت در وجود ما رگ و ریشه دارد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / حضور آمریکا در خاورمیانه / حمله موشکی به عین الاسد / شبکه الحره
حمله به عین‌الاسد هشداری برای تعطیلی پایگاه‌های آمریکایی
مرکز پژوهش‌های استراتژیک و بین‌المللی آمریکا گزارش جدیدی از حمله ایران به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در پاسخ به ترور سپهبد سلیمانی منتشر کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
«ابتکار» روزهای پرحاشیه سیاست داخلی آمریکا را بررسی می‌کند
جنگ نمادین ترامپ و پلوسی در کنگرهمحمدرضا ستارینطق سالانه دونالد ترامپ رئیس ایالات متحده آمریکا در مجلس نمایندگان این کشور فارغ از محتوای سخنرانی‌اش با حواشی منحصر به فردی روبه‫رو بود.او در سومین سال ریاست‌جمهوری خود دیروز در حالی به مجلس نمایندگان آمریکا رفت که در همین روز احتمال تبرئه شدنش از استیضاح به وسیله هم‫حزبی‌هایش بسیار محتمل است. از سوی دیگر در حالی که نزاع‌های سیاسی در داخل آمریکا میان جمهوری‌‌خواهان و به خصوص تیم ترامپ با دموکرات‌ها به اوج خود رسیده است، رقابت‌های درون حزبی دموکرات‌‌ها در ایالات آیووا علاوه بر جنجال به تعویق افتادن اعلام نتایج، تا عصر روز گذشته با پیشتازی پیت بودجج شهردار سابق ساوت‌بند در ایالت ایندیانا از جمله موارد مهم تحولات سیاسی آمریکا محسوب می‌شود. ‬وقتی پلوسی …
واشنگتن‌تایمز: چرا هنوز روش‌های هوشمندانه برای کشتن آمریکایی‌ها وجود دارد؟
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / حضور آمریکا در خاورمیانه / حمله به نظامیان آمریکا / نظامیان آمریکایی / واشنگتن تایمز
واشنگتن‌تایمز: چرا هنوز روش‌های هوشمندانه برای کشتن آمریکایی‌ها وجود دارد؟
روزنامه واشنگتن‌تایمز نوشت: ایالات متحده باید با انجام حملات متعارف، نامتقارن و حتی احمقانه این اطمینان را ایجاد کند که همه دشمنان خارجی از ارتش این کشور می ترسند.
دولت ایالات متحده سیاست خارجی منسجمی ندارد/ تجربه حضور آمریکا در منطقه موفقیت‌آمیز نبوده است/ ترس ترامپ از ایران، دلیل ترور سردار سلیمانی بود
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / ایران / آمریکا
دولت ایالات متحده سیاست خارجی منسجمی ندارد/ تجربه حضور آمریکا در منطقه موفقیت‌آمیز نبوده است/ ترس ترامپ از ایران، دلیل ترور سردار سلیمانی بود
ایلنا: مدیر پژوهشی مرکز مطالعات بین‌المللی دانشگاه ام‌آی‌تی سابقه حضور آمریکا در خاورمیانه را ناموفق دانست.
فرمانده سنتکام: تهدید اقدام‌های تلافی جویانه ایران همچنان پابرجاست و منتظر عملیات‌شان هستیم!
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / انتقام سخت ایران / حضور آمریکا در خاورمیانه / حمله موشکی به عین الاسد / ژنرال مک‌کنزی / فرمانده سنتکام
فرمانده سنتکام: تهدید اقدام‌های تلافی جویانه ایران همچنان پابرجاست و منتظر عملیات‌شان هستیم!
فرمانده سنتکام از پابرجا بودن تهدید اقدام‌های تلافی جویانه ایران با وجود حمله موشکی به پایگاه عین السد خبر داد و گفت: آمریکا همچنان منتظر عملیات تلافی جویانه ایران است.
ژنرال روس: آمریکا در برابر فرماندهانی مانند سلیمانی بازنده است
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / ترور سردار سلیمانی / حاج قاسم سلیمانی / حضور آمریکا در خاورمیانه
ژنرال روس: آمریکا در برابر فرماندهانی مانند سلیمانی بازنده است
ژنرال ارتش روسیه "لئونید ایواشوف" گفت: حمله تلافی‌جویانه، حق مسلم ایران برای دفاع از خود در برابر تجاوز نظامی آمریکا بود و اعتبار آمریکا در سراسر جهان و در تمامی جهات در حال فرو ریختن است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۲
توطئه قرن
گروه ایران و جهان - طرح صلح دونالد ترامپ رئیس‌ ایالات متحده آمریکا برای سرزمین‌های اشغالی از همان ابتدای مطرح شدنش، علاوه بر ابهامات فراوان با موجی از مخالفت‌های جهانی و منطقه‌ای نیز مواجه شده است.هر‌چند سال گذشته جراد کوشنر داماد و مشاور رئیس‌ ایالات متحده آمریکا از بخش اقتصادی این طرح رونمایی کرد و جزئیات سیاسی آن موکول به آینده شد، اما اعلام رسمی مفاد این معامله از سوی ترامپ و با حضور بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در واشنگتن آنچنان یک جانبه و غیر واقع‌گرایانه بود که واکنش‌های زیادی را حتی در داخل آمریکا نیز برانگیخت. ترامپ روز سه شنبه در کنفرانس خبری خود که با حضور نتانیاهو و بنی گانتس برگزار شد، به صراحت مدعی شد که قدس پایتخت یکپارچه اسرائیل خواهد بود و نیز قابل تقسیم نیست. در …
۱۳۹۸/۱۱/۱۲
انتخابات و کلان راهبردهای حاکم
کمتر از سه هفته تا انتخابات مجلس یازدهم زمان باقی است. با این حال، فضای سیاسی کشور تا کنون چندان رنگ و بوی انتخابت نگرفته است. من تصور می‏کنم هنوز چشم‏انداز این انتخابات، نه میان مردم و نه در حاکمیت، افق واضحی ندارد. ما (یعنی همه گروه‏های سیاسی) همچنان به راهبرد واحدی برای این انتخابات نرسیده‏ایم و به گمانم اهمیت راهبردی آن را درک نکرده‏ایم. اگر اهمیت این انتخابات را درمی‏یافتیم، احتمالاً گذشته از هدف و غرض «پیروزی» هر کدام‏مان در انتخابات، همه به یک «کلان راهبرد مشترک» نیز چشم می‏دوختیم. همان کلان راهبردی که باعث شد شخصی چون احمد توکلی به شورای نگهبان نامه بنویسد و به ردصلاحیت گسترده طیف سیاسی رقیبش اعتراض کند. احمد توکلی حتماً می‏دانست که ردصلاحیت این‏چنینیِ اصلاح‏طلبان، به طور طبیعی باعث پیروزی …
گزارش جدید سی ان ان از آمار تلفات نیروهای آمریکایی در عین الاسد/اختلاف میان وزارت خزانه‌داری و امور خارجه آمریکا درباره ایران/ آغاز به کار ائتلاف دریایی اروپا به رهبری فرانسه در خلیج فارس/ تصویب ۲ طرح برای کاهش اختیارات جنگی ترامپ علیه ایران
۱۳۹۸/۱۱/۱۱
گزارش جدید سی ان ان از آمار تلفات نیروهای آمریکایی در عین الاسد/اختلاف میان وزارت خزانه‌داری و امور خارجه آمریکا درباره ایران/ آغاز به کار ائتلاف دریایی اروپا به رهبری فرانسه در خلیج فارس/ تصویب ۲ طرح …
اختلاف میان وزارت خزانه‌داری و امور خارجه آمریکا درباره ایران، آغاز به کار ائتلاف دریایی اروپا به رهبری فرانسه در خلیج فارس، تصویب ۲ طرح برای کاهش اختیارات جنگی ترامپ علیه ایران و افزایش حضور نیروهای حشد الشعبی در مرز با سوریه از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به گزارش جدید سی ان ان از آمار تلفات نیروهای آمریکایی در عین الاسد نیز اشاره کرد.
۶ راهکار اخراج نظامیان آمریکا از منطقه
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / اخراج آمریکا از منطقه / حضور آمریکا در خاورمیانه / خروج آمریکا از خاورمیانه
۶ راهکار اخراج نظامیان آمریکا از منطقه
کارشناس مسائل منطقه در یادداشتی به بررسی راهکارهای اخراج نظامیان آمریکا از منطقه پرداخته است.
نوری: دولت‌های مردم‌سالار منطقه خروج آمریکا از خاورمیانه را قانونی کنند
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / پارلمان عراق / اخراج آمریکا از منطقه / شهادت سردار سلیمانی / وحدت در برابر دشمن
نوری: دولت‌های مردم‌سالار منطقه خروج آمریکا از خاورمیانه را قانونی کنند
یک عضو فراکسیون نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد الزامات مصوبه عراق مبنی بر اخراج نیروهای آمریکایی از خاورمیانه گفت: دولت‌های دموکراتیک منطقه که دارای مجلس نمایندگان هستند باید به خودشان بیایند و مصوباتی مبنی بر عدم حضور نیروهای آمریکایی در مرزهای خود تصویب بکنند.
سیاست های اشتباه ترامپ کشورهای منطقه را به سوی روسیه و چین و حتی ایران سوق می دهد
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / ایران و امریکا / روسیه / چین / ایالات متحده امریکا / دونالد ترامپ / اعمال فشار حداکثری علیه ایران / تحریم ایران / عربستان سعودی / امارات متحده عربی
سیاست های اشتباه ترامپ کشورهای منطقه را به سوی روسیه و چین و حتی ایران سوق می دهد
برت مک گورک در یادداشتی می نویسد: پیشینه سیاست فشار حداکثری تا به امروز نشان می‌دهد که تنگنای اقتصادی نتایج معکوس برای واشنگتن به همراه خواهد داشت و نمی‌تواند به توافق هسته‌ای تازه و بهتر یا دگرش چشمگیر در رفتار و سیاست‌های ایران بیانجامد. ترور ژنرال سلیمانی باعث شد تناقضات سیاست آمریکا به اوج برسد. به دنبال این اقدام بسیاری از دستاوردهای آمریکا در خلیج فارس، از جمله جنگ با داعش، کاهش حضور نظامی ایالات متحده در خاورمیانه و روابط آمریکا با عراق به مخاطره افتاده است.
فرمانده سنتکام: آمریکا به حضور در سوریه پایبند است؛ ماموریت علیه داعش ادامه دارد
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
فرمانده سنتکام: آمریکا به حضور در سوریه پایبند است؛ ماموریت علیه داعش ادامه دارد
فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه در جریان بازدید اعلام نشده از پنج پایگاه نظامی این کشور در سوریه واقع در بخش‌های شمال شرقی تا دره میانی رود فرات به سربازان آمریکایی گفت:‌ این منطقه‌ای است که ما به آن تعهد داریم. فکر می‌کنم ما برای مدتی در اینجا می‌مانیم.
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
17‌سال پس از اشغال
تظاهرات بسیار گسترده مردم عراق را علیه حضور آمریکایی‌ها چگونه باید تحلیل کرد؟ مسأله این است که آمریکایی‌ها مردم عراق را از شرّ صدام حسین خلاص کردند، ولی آیا آنان را در شرّ دیگر و شاید بزرگ‌تری گرفتار نکردند؟ پاسخ به نسبت روشن است. کافی است نگاهی به افغانستان بیندازیم که پس از حدود دو دهه حضور آمریکایی‌ها در آنجا، نه‌تنها ثبات و دموکراسی به این کشور بازنگشته که طالبان قوی‌تر شده است، به‌طوری که آمریکایی‌ها با آنها مشغول مذاکره شده‌اند. از همه بدتر اینکه انتخابات افغانستان به نمایشی بی‌محتوا تبدیل شده است و به همین علت مردم در آن مشارکت نمی‌کنند؛ به‌طوری که در انتخابات پاییز گذشته تعداد مشارکت‌کنندگان به یک‌چهارم انتخابات پیش …
اولین اظهارنظر فرمانده سنتکام پس از ترور سردار سلیمانی
۱۳۹۸/۱۱/۰۴
اولین اظهارنظر فرمانده سنتکام پس از ترور سردار سلیمانی
رئیس سازمان تروریستی «سنت‌کام» پنجشنبه در جریان سفری به منطقه ضمن ابراز امیدواری برای جلوگیری از درگیری میان ایران و آمریکا گفته که کشورش دست‌کم فعلاً به دنبال حفظ حضور در خاورمیانه خواهد بود.
مشاور دولت آمریکا: اقدام ترامپ احمقانه بود
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / حضور آمریکا در خاورمیانه / دولت آمریکا / دونالد ترامپ / متیو بان
مشاور دولت آمریکا: اقدام ترامپ احمقانه بود
مشاور وزارت انرژی آمریکا معتقد است بواسطه اقدامات ترامپ خاورمیانه تبدیل به بشکه باروتی شده که امکان انفجار آن بسیار زیاد است از همین رو آمریکا باید اقداماتی را برای کاهش سطح تنش انجام بدهد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / پمپئو / تنش در خاورمیانه / حضور آمریکا در خاورمیانه
پامپئو: به دنبال جنگ در خاورمیانه نیستیم
وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های کلمبیایی گفت که دونالد ترامپ خواستار جنگ در هیچ نقطه از جهان نیست.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
رمزگشایی از اقدام برجامی اروپا
همزمان با فعال‏شدن مکانیسم حل اختلاف برجام (ماشه) از سوی سه کشور اروپایی و درحالی‏که ایران وارد پنجمین گام هسته‌ای خود شده که متعاقب آن دیگر هیچ محدودیتی را در ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‏شده و تحقیق و توسعه نمی‌پذیرد، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران که روز گذشته برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان به مجلس رفته بود، در گفت‏و‏گویی با خبرگزاری خانه ملت تصریح کرد: اظهارات اروپایی‌ها وجه قانونی ندارد و اگر آنها اقدام دیگری انجام دهند، طبق نامه رئیس‌جمهوری در اردیبهشت ۱۳۹۷، موضوع خروج ایران از NPT مطرح می‌شود.اشاره ظریف در واقع به موضوع فعال شدن مکانیسم ماشه و ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد است که امکان دارد با توجه به حضور ایالات متحده به‏عنوان رئیس دوره‌ای این …
عضو پویش ضد جنگ انگلیس: آمریکا به دنبال تشدید بحران در عراق است
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / جنگ / ایالات متحده آمریکا / عراق / قاسم سلیمانی / ایران / انگلستان
عضو پویش ضد جنگ انگلیس: آمریکا به دنبال تشدید بحران در عراق است
لندن- ایرنا- عضو ارشد بزرگترین پویش ائتلاف ضد جنگ انگلیس به اقدام غیرقانونی آمریکا در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی اشاره و تصریح کرد، تحولات در خاورمیانه به سمتی پیش می‌رود که در درازمدت حضور نظامیان آمریکا در عراق پایدار نخواهد بود و آنها به دنبال تشدید بحران در این کشورند.
ظریف: آمریکا، مقصر اصلی وضع خطرناک منطقه است
۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / حضور آمریکا در خاورمیانه / محمدجواد ظریف / وزیر خارجه ایران
ظریف: آمریکا، مقصر اصلی وضع خطرناک منطقه است
وزیر خارجه ایران در مصاحبه با یک رسانه هندی وضعیت کنونی منطقه غرب آسیا را «خطرناک» توصیف کرد و آمریکا را مقصر اصلی این وضع خواند.
جو سنگین علیه ترامپ بعد از پنهان کاری درباره تلفات انتقام موشکی ایران / رایزنی واشنگتن با اربیل درباره تاسیس چهار پایگاه آمریکایی/ اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با عربستان/ تقویت حضور نظامی آمریکا اطراف چاه‌های نفتی سوریه
۱۳۹۸/۱۰/۲۸
جو سنگین علیه ترامپ بعد از پنهان کاری درباره تلفات انتقام موشکی ایران / رایزنی واشنگتن با اربیل درباره تاسیس چهار پایگاه آمریکایی/ اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با عربستان/ تقویت حضور نظامی آمریکا اطراف …
جو سنگین علیه ترامپ پس از پنهان کاری درباره تلفات انتقام موشکی ایران، اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با عربستان، تقویت حضور نظامی آمریکا اطراف چاه‌های نفتی سوریه و اقدام خزانه داری انگلیس علیه حزب الله لبنان، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به رایزنی واشنگتن با اربیل درباره تاسیس چهار پایگاه آمریکایی نیز اشاره کرد.
سفیر سوریه در لبنان:حضور آمریکا در منطقه با ترور سردار سلیمانی زیر سوال رفت
۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / تروریسم / دمشق / قاسم سلیمانی / شهادت سردار سلیمانی
سفیر سوریه در لبنان:حضور آمریکا در منطقه با ترور سردار سلیمانی زیر سوال رفت
بیروت - ایرنا - «علی عبد الکریم علی» سفیر سوریه در لبنان با یادآوری اینکه ترور سردار سلیمانی فلسفه حضور آمریکایی ها در منطقه را زیر سوال برد،گفت: پس از ترور فرمانده سپاه قدس توسط آمریکا و واکنش موشکی ایران به آن، اکنون تهران و واشنگتن و کشورهای منطقه خاورمیانه خواهان جنگ نظامی نیستند.
ظریف: ترور سردار سلیمانی پایان حضور آمریکا در منطقه است
۱۳۹۸/۱۰/۲۶
ظریف: ترور سردار سلیمانی پایان حضور آمریکا در منطقه است
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در مصاحبه با رسانه‌های هندی اعلام کرد که اقدام آمریکا در ترورو سردار سلیمانی پایان حضور این کشور در منطقه خاورمیانه را رقم خواهد زد.
تنش میان آمریکا و ایران چه منافعی برای روسیه و چین دارد؟
۱۳۹۸/۱۰/۲۵
تنش میان آمریکا و ایران چه منافعی برای روسیه و چین دارد؟
در مورد روسیه شاید ماجرا کمی متفاوت‌تر باشد. در این مورد دو دیدگاه وجود دارد: بر اساس دیدگاه نخست، روسیه از درگیری میان ایران و آمریکا در خاورمیانه استقبال نخواهد کرد. بدین جهت که افزایش تنش‌ها به تقویت حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه منجر خواهد شد و همین چالشی برای افزایش نفوذ امنیتی ـ سیاسی مسکو در منطقه ایجاد خواهد کرد.
دیپلمات روس: خاورمیانه به حضور ناتو نیازی ندارد
۱۳۹۸/۱۰/۲۵
دیپلمات روس: خاورمیانه به حضور ناتو نیازی ندارد
معاون وزیر خارجه روسیه با اشاره به درخواست ترامپ برای تقویت حضور ناتو در خاورمیانه گفت: منطقه که در نتیجه اقدامات آمریکا و ناتو دچار بی‌ثباتی شده، نیازی به حضور ناتو نداشته، بلکه به تلاش‌های مشترک برای تقویت صلح و ثبات نیاز دارد.
تبادل نظر ژاپن و آمریکا درباره ایران و فعالیت پنتاگون در منطقه
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / پنتاگون در منطقه / تبادل نظر / درباره ایران / ژاپن و آمریکا / مذاکرات آمریکا و ژاپن
تبادل نظر ژاپن و آمریکا درباره ایران و فعالیت پنتاگون در منطقه
شفقنا- وزیر دفاع ژاپن با سفر به آمریکا با همتای خود درباره اتفاقات اخیر ایران و چگونگی فعالیت پنتاگون در منطقه خاورمیانه تبادل نظر کرد. تارو کونو عصر سه شنبه با حضور در پنتاگون با مارک اسپر دیدار...
حمله اسرائیل به پایگاه «تی فور» سوریه / فراخوان مقتدا صدر برای تظاهرات میلیونی علیه حضور آمریکا در عراق/ دیدار بی سابقه فرستادگان اسد و اردوغان/ حمله راکتی به پایگاه نظامی «تاجی» در شمال بغداد
۱۳۹۸/۱۰/۲۵
حمله اسرائیل به پایگاه «تی فور» سوریه / فراخوان مقتدا صدر برای تظاهرات میلیونی علیه حضور آمریکا در عراق/ دیدار بی سابقه فرستادگان اسد و اردوغان/ حمله راکتی به پایگاه نظامی «تاجی» در شمال بغداد
فراخوان مقتدا صدر برای تظاهرات میلیونی علیه حضور آمریکا در عراق، دیدار بی سابقه فرستادگان اسد و اردوغان، حمله راکتی به پایگاه نظامی «تاجی» در شمال بغداد و اولین پیام سلطان جدید عمان به بشار اسد، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند و در این میان، باید به حمله اسرائیل به پایگاه «تی فور» سوریه نیز اشاره کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۴
دردهای بی‏درمان خاورمیانه
با ورود به دنیای نوین و سپری‏شدن دو دهه از قرن بیست‏و‏یکم و در‏حالی‏که بسیاری از مناسبات جهانی، منطقه‌ای و داخلی در واحدهای ملی دستخوش تغییرات بنیادین شده است، منطقه خاورمیانه نه‏تنها از این روند جهانی تاثیر متقابلی جهت برون‏رفت از مشکلات نگرفته، بلکه گویا به دامن مشکلات بیشتر و بحران‌های فزاینده‌تری نیز در افتاده است. مشکلات داخلی، حکومت‌های واپس‌گرا، اقتصاد وابسته، معضلات امنیتی گسترده، شکاف عمیق میان همسایگان تاریخی از دیرباز تاکنون گریبان این منطقه را گرفته است و همچنان نیز تشدید می‌شود.هر‏چند سابقه طولانی‏مدت استعمار باعث شده تا سیر حوادث این منطقه به صورت طبیعی رقم نخورد، اما آن‏قدر اشتراک منافع و نیز پیوندهای فرهنگی و تاریخی میان مردمان و حاکمان منطقه وجود دارد تا دیگر توجیه این موضوعات …
ویدئو / نشست‌های دیپلماتیک ایران، بعد از تشدید تنش در منطقه
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / حمله موشکی سپاه / خاورمیانه / شهادت سردار سلیمانی
ویدئو / نشست‌های دیپلماتیک ایران، بعد از تشدید تنش در منطقه
تهران این روزها میزبان مقام‌های عالیرتبه‌ای از کشورهای منطقه است. تنش‌ها در خاورمیانه با ترور سردار سلیمانی از سوی آمریکا و سپس حمله موشکی سپاه به پایگاه نظامی آمریکا در عراق اوج گرفته است. تحولات منطقه در روزهای اخیر، یافتن راه‌حل مناسب برای امنیت خاورمیانه و میانجی‌گری برای کاهش اختلافات ایران و آمریکا، اصلی‌ترین دلایل حضور مقام‌های خارجی در تهران است.
خاوردور؛ خاورنزدیک/  حضور نظامی ایالات متحده در منطقه اطراف ایران چگونه است؟
۱۳۹۸/۱۰/۲۳
خاوردور؛ خاورنزدیک/ حضور نظامی ایالات متحده در منطقه اطراف ایران چگونه است؟
به رسم همیشگی، ایالات متحده، روی کاغذ از صلح می‌گوید و در خاورمیانه نیروی نظامی پیاده می‌کند. آمریکا در پاسخ به تنش‌ها با ایران بین ماه می و سپتامبر، حداقل 2هزار و 400سرباز دیگر را به پایگاه‌های خود در همسایگی ایران اضافه کرده است و بررسی آمارها نشان می‌دهد که امروز بیش از 60هزار سرباز آمریکایی در خلیج‌فارس و اطراف آن مستقر شده‌اند.
واکنش آلمان به پیشنهاد ترامپ درباره ناتو
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / آلمان / ناتو
واکنش آلمان به پیشنهاد ترامپ درباره ناتو
ایسنا نوشت: آلمان پیشنهاد ترامپ برای گسترش ناتو با در بر گرفتن برخی کشورهای خاورمیانه را خلاف توافق‌های تشکیل این پیمان عنوان کرد. ترامپ گفته گسترش ناتو در خاورمیانه می‌تواند به کاهش حضور نظامی آمریکا در منطقه منجر شود.
آیا باید با آمریکای «جنایتکار» مذاکره کرد؟
۱۳۹۸-۱۰-۲۱
آیا باید با آمریکای «جنایتکار» مذاکره کرد؟
سیاست منطقه‌ای صفر یا صد در مورد حضور آمریکا در خاورمیانه در کوتاه مدت و حتی میان مدت جواب نخواهد داد. آمریکا چه بخواهیم و چه نخواهیم منافع چند گانه‌ای در منطقه دارد که منحصر به حفظ امنیت اسرائیل هم می‌شود. علاوه بر این حضور آنها بنا به درخواست و نیاز بعضی کشورهای منطقه است که با قراردادهای امنیتی و نظامی متعدد امنیت خود را به حضور آمریکا پیوند زده‌اند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱
تکذیب اعتراض و شعار مردم کرمان علیه جهانگیری
معاون اطلاع‌رسانی و ارتباطات معاون اول رئیس جمهور در صفحه توییترش نوشت: متاسفانه عده‌ای انگشت شمار که رفتارهای غیراخلاقی‌شان در طول سالهای طولانی وجدان جامعه را آزرده است، در مراسم تشییع حاج قاسم عزیز در تهران بی‌پروا به دکتر جهانگیری فحاشی می‌کنند و فیلمش را در فضای مجازی به عنوان اعتراض مردم کرمان به حضور ایشان در مراسم تشییع دوست دیرینه‌اش تبلیغ می‌کنند. به گزارش ایسنا، نادری نوشته است: اولا مردم نجیب دیار کریمان به خوبی و از نزدیک از رابطه بسیار دوستانه، عاطفی و برادرانه ۴٠ ساله شهید سلیمانی و جهانگیری آگاهند، ثانیا کرمانی‌های شریف همیشه قدردان خدمات ارزنده فرزندان پرافتخار خود بوده و هستند و در تشییع و خاکسپاری حاج قاسم عزیز آن را به بهترین وجه ممکن ثابت کردند.چین: خروج آمریکا از برجامریشه …
آینده| فرجی‌راد: حضور آمریکا در منطقه، کشورها را متشنج نگه می‌دارد/ ترامپ در نرم دیپلماسی عمل نمی‌کند
۱۳۹۸/۱۰/۲۰ / آینده منطقه / پیش بینی آینده منطقه / دکتر عبدالرضا فرجی راد
آینده| فرجی‌راد: حضور آمریکا در منطقه، کشورها را متشنج نگه می‌دارد/ ترامپ در نرم دیپلماسی عمل نمی‌کند
شفقنا آینده– یک استاد ژئوپولتیک در خصوص اینکه تبعات ترور سردار قاسم سلیمانی برای خاورمیانه چیست؟ آینده منطقه چگونه خواهد بود؟ گفت: با این اقدام خبیثانه آمریکا بازی در منطقه عوض شده است. دکتر عبدالرضا فرجی راد در گفت وگو با خبرنگار شفقنا اظهار داشت: اقدامی که مجلس و دولت عراق در خصوص اخراج نیروهای نظامی از این کشور به […]
راستی آزمایی حضور آمریکا در خاورمیانه/ پرواز پهبادها برای امنیت یا تامین هزینه نظامی از نفت
۱۳۹۸/۱۰/۲۰ / سوریه / نفت و گاز / یمن / امنیت / مصرف کنندگان
راستی آزمایی حضور آمریکا در خاورمیانه/ پرواز پهبادها برای امنیت یا تامین هزینه نظامی از نفت
ایلنا: یک تحلیل‌گر حوزه انرژی اظهار داشت: تسلط سیاسی و حضور آمریکا در خاورمیانه موید این است که هدف، کنترل بازار و قیمت نفت و تسلط بر بازار آسیا است.
غافلگیری از حمله ایران؛ ارتش آمریکا را به فکر تغییر وضعیت در خاورمیانه انداخت
۱۳۹۸/۱۰/۲۰ / ارتش آمریکا / تنش میان ایران و آمریکا / حضور آمریکا در خاورمیانه / حمله موشکی ایران به آمریکا
غافلگیری از حمله ایران؛ ارتش آمریکا را به فکر تغییر وضعیت در خاورمیانه انداخت
شفقنا- یک مسئول عالی رتبه آمریکایی تاکید کرد که ارتش کشورش پس از غافلگیری از حمله موشکی اخیر ایران، در حال بررسی تغییرات احتمالی در اوضاع دفاعی خود در خاور میانه است. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از بخش عربی خبرگزاری رویترز، یک مسئول دفاعی آمریکایی بامداد امروز (جمعه) اعلام کرد پس از آن که ایران بر خلاف […]
وزیر خارجه چین: همه تنش ها در منطقه به دلیل حضور آمریکا است
۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / چین / مصر / ایالات متحده آمریکا
وزیر خارجه چین: همه تنش ها در منطقه به دلیل حضور آمریکا است
ایرنا نوشت: عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین که در قاهره بسر می برد در یک نشست خبری مشترک با همتای مصری خود در قاهره با اشاره به تنش های اخیر خاورمیانه گفت: عامل به وجود آمدن چنین وضعیتی علاوه بر گسترش مناقشات تاریخی در منطقه در واقع یک جانبه گرایی، سلطه جویی، دخالت نظامی و زیرپا گذاشتن عدالت بین‌المللی است.
گفتگوی تلفنی ترامپ و دبیرکل ناتو درباره تحولات خاورمیانه
۱۳۹۸/۱۰/۱۹
گفتگوی تلفنی ترامپ و دبیرکل ناتو درباره تحولات خاورمیانه
رئیس‌جمهور آمریکا و دبیرکل ناتو در تماسی تلفنی درباره تحولات خاورمیانه با یکدیگر گفتگو کردند. دونالد ترامپ در این گفتگوی تلفنی خواستار مشارکت بیشتر ناتو در مسائل خاورمیانه شده و دو طرف درباره اینکه حضور ناتو می‌تواند به ثبات منطقه و مبارزه با تروریسم بین‌المللی کمک کند، اتفاق نظر داشته‌اند.
حمایت اساتید دانشگاهی از عملیات سپاه علیه پایگاه آمریکا
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / آسیای غربی / ایالات متحده آمریکا / خاورمیانه / موشک بالستیک / عراق / قاسم سلیمانی / عین الاسد
حمایت اساتید دانشگاهی از عملیات سپاه علیه پایگاه آمریکا
تهران- ایرنا- اساتید بسیجی۷۲۰کانون مراکز دانشگاهی و پژوهشی سراسر کشور با تقدیر از عملیات تاریخی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه پایگاه نظامی آمریکا در عراق، آن را نقطه عطفی برای پایان دادن به حضور آمریکا در خاورمیانه دانستند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •