سه شنبه, ۶ اسفند, ۱۳۹۸ / 25 February, 2020
دانشگاه کالیفرنیا برکلی
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / ...
مرض نژادپرستی بدتر از ویروس کرونا
آفتاب یزد- گروه شبکه: کرونا ویروس، فارغ از خطرناک بودنش، اتفاقات عجیبی را هم با خود به همراه آورده است؛ از مرام به خرج دادن یک ایرانی در مرکز کرونا در چین گرفته تا ایجاد مرض نژاد پرستی در سرتاسر دنیا. هردوی این موضوعات توانسته نظرات بسیاری را چه در رسانه‌ها و چه در فضای مجازی به خود جلب کند اما با یک تفاوت که اولین مورد قابل تحسین و دیگری تلخ است به ویژه برای مردم چین. مردمی که این روزها در شرایط سختی به سر می‌برند اما مغضوب شدن آنها در جوامع بین‌المللی سختی و رنج و مشقتشان از این بیماری را دو چندان کرده است. به طوری که مردم چین با ایجاد هشتگ #من یک ویروس نیستم در فضای مجازی از دنیا خواسته‌اند که این نگاه تلخ و ناراحت کننده‌شان (که از آن به عنوان نژاد پرستی یاد می‌کنند) را نسبت به مردم چین تغییر …
ارزیابی سلامت عصبی با ردیابی شبکیه چشم
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / علمی و آموزشی
ارزیابی سلامت عصبی با ردیابی شبکیه چشم
تهران- ایرنا- ‌محققان دانشگاه برکلی در کالیفرنیا سیستم هوشمندی را توسعه داده‌اند که قابلیت تشخیص اختلالات عصبی را با دقت بسیار بالا و تنها در طول ۱۰ ثانیه دارد.
  آلزایمر  پارکینسون
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / ...
تحقیقی تازه در مورد تشیع
فرهاد دفتری تحصیلات اولیه‌اش را در ایران، ایتالیا و انگلستان انجام داد و سپس طی سال‌های 1337 تا 1350 مطالعات دانشگاهی‌اش را در امریکا به انجام رسانید. او درجه دکترای خود را از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی اخذ کرد. پس از اخذ درجه دکترا، مناصب دانشگاهی مختلفی در ایران داشت و سپس در سال 1367 به موسسه مطالعات اسماعیلی در لندن پیوست و اکنون رییس موسسه و همچنین مدیر بخش پژوهش‌های علمی و انتشارات آن موسسه است. دفتری ویراستار مشاور دایره‌المعارف ایرانیکا و دایره‌المعارف اسلامیکا (به همراه و مادلونگ) است و همچنین ویراستار عمومی سلسله میراث اسماعیلی و سلسله متون و ترجمه‌های اسماعیلی و سلسله میراث تشیع است. او همچنین عضو شورای مشاوران دایره‌المعارف اسلام (ویراست سوم) …
ابداع چارچوبی برای تقویت تقلید در ربات‌ها
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / علمی و آموزشی
ابداع چارچوبی برای تقویت تقلید در ربات‌ها
پژوهشگران آمریکایی، چارچوبی برای آموزش ربات‌ها ابداع کرده‌اند که می‌تواند تقلید کردن را در آنها تقویت کند.
  ربات  الگوریتم  یادگیری ماشینی  دانشگاه کالیفرنیا برکلی
عارف خطیب؛ به بهانه هشتادمین زادروز حسین محی‌الدین الهی قمشه‌ای
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / فرهنگی و هنری
عارف خطیب؛ به بهانه هشتادمین زادروز حسین محی‌الدین الهی قمشه‌ای
امروز سالگرد تولد حسین محی‌الدین الهی قمشه‌ای، عارف، فیلسوف، حکیم، مدرس دانشگاه، مترجم، نویسنده، مفسر قرآن و سخنران در زمینه عرفان، ادبیات و فلسفه است که در نقاشی و خوش‌نویسی نیز آثاری دارد.دکتر حسین محی‌الدین الهی قمشه‌ای ۱۴ دی ماه ۱۳۱۸ در تهران به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی،‏ متوسطه و دانشگاهی را به ترتیب در دبستان دانش، دبیرستان مروی و دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران به پایان برد و نیز تحصیلات حوزوی و سنتی را نزد پدر،‏ استاد فقید مهدی الهی قمشه‌ای و استادان دیگر دنبال کرد، سپس به تدریس در دانشگاه تهران و سایر مراکز آموزش عالی در داخل و بعدها خارج کشور پرداخت و در کنار آن به تالیف و ترجمه در زمینه عرفان، ادبیات و زیبایی‌شناسی مشغول شد. قریب یک سال نیز ریاست کتابخانه ملی ایران را …
ماسه‌ای که آب را تصفیه می‌کند!
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / علمی و آموزشی
ماسه‌ای که آب را تصفیه می‌کند!
پژوهشگران آمریکایی، نوعی ماسه ابداع کرده‌اند که می‌تواند آب را از آلاینده‌ها پاک کند.
  تصفیه آب  آلاینده  فلزات  دانشگاه کالیفرنیا برکلی
تشخیص زمین‌لرزه‌ها با کمک کابل‌های زیر دریا
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / علمی و آموزشی
تشخیص زمین‌لرزه‌ها با کمک کابل‌های زیر دریا
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی توانستند با کمک کابل‌های فیبر نوری زیر آب، به بررسی و ثبت یک زمین‌لرزه بپردازند.
  زمین لرزه  کابل  حسگر  دانشگاه کالیفرنیا برکلی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / ...
دانشگاه شهرکرد  در جمع برترین‌های 4 شاخه علمی دنیا قرار گرفت
شهرکرد خبرنگارابتکار : تازه‌ترین نظام رتبه‌بندی بین‌المللی تایمز نشان می‌دهد ۳۱ دانشگاه ایرانی در چهار شاخه علمی علوم زیستی، علوم فیزیکی، روانشناسی و علوم بالینی و سلامت در جمع برترین‌های جهان قرار دارند.نظام بین‌المللی رتبه‌بندی تایمز (timeshighereducation) رتبه‌بندی چهار شاخه علمی علوم زیستی، علوم فیزیکی، روانشناسی و علوم بالینی و سلامت را برای سال ۲۰۲۰ منتشر کرده است.تایمز در این بررسی ۸۲۱ دانشگاه برتر در علوم زیستی، یک هزار و ۵۴ دانشگاه برتر در علوم فیزیکی، ۴۹۴ دانشگاه برتر در روانشناسی و ۷۷۵ دانشگاه برتر در زمینه‌های علوم بالینی، کلینیکی و سلامت را رتبه‌بندی نموده است.در حوزه علوم زیستی ۱۳ شاخص عملکردی از جمله علوم زیستی، علوم دامپزشکی، کشاورزی و جنگلداری و علوم ورزشی مورد ارزیابی قرار …
تولید آب از هوای خشک و گرم امکان‌پذیر شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۰۷ / علمی و آموزشی
تولید آب از هوای خشک و گرم امکان‌پذیر شد
تهران – ایرنا - محققان دانشگاه برکلی کالیفرنیا یک دستگاه تولید آب از هوا ساختند که به اندازه یک اجاق مایکروویو است و امکان جذب مستقیم آب را از هوای خشک و گرم فراهم می‌کند.
  کم آبی  انرژی خورشیدی
حسگر پوشیدنی که تعریق افراد را تحلیل می‌کند+ عکس
فارس / ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ / علمی و آموزشی
حسگر پوشیدنی که تعریق افراد را تحلیل می‌کند+ عکس
محققان دانشگاه برکلی در کالیفرنیا یک حسگر پوشیدنی ساخته‌اند که قادر است تعریق افراد را تجزیه و تحلیل کند.
رمزگشایی ترکیبات عرق بدن با حسگر پوشیدنی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۵/۲۷ / علمی و آموزشی
رمزگشایی ترکیبات عرق بدن با حسگر پوشیدنی
تهران- ایرنا- محققان دانشگاه برکلی در کالیفرنیا در حال ساخت یک حسگر پوشیدنی جدید هستند که به صورت بلادرنگ، میزان الکترولیت‌ها و متابولیت‌های موجود در عرق بدن را اندازه‌گیری می‌کند.
  حسگر
الاکلنگ‌های صورتی جایگزین ایده دیوار میان مکزیک و آمریکا
یورونیوز / ۱۳۹۸/۰۵/۰۹ / ...
الاکلنگ‌های صورتی جایگزین ایده دیوار میان مکزیک و آمریکا
رونالد رائل، استاد معماری در دانشگاه کالیفرنیا برکلی در قالب یک پروژه هنر مفهومی الاکلنگ‌های صورتی را میان بخشی از نقطه مرزی آمریکا و مکزیک نصب کرده است.
تلخیص تاریخ جنسیت/ میشل فوکو در سخنرانی پرورش خود مروری بر چهار دفتر مجلد تاریخ سکسوآلیته می‏ کند
سازندگی / ۱۳۹۸-۰۱-۳۱ / علمی و آموزشی
تلخیص تاریخ جنسیت/ میشل فوکو در سخنرانی پرورش خود مروری بر چهار دفتر مجلد تاریخ سکسوآلیته می‏ کند
این کتاب مجموعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای است از دو سخنرانی میشل فوکو: سخنرانی‌ای در ۲۷ مه ۱۹۷۸ در سوربن و در انجمن فرانسوی فلسفه که تحت‌نظر همین انجمن در ۱۹۹۰ با عنوان «نقد چیست؟ (نقد و روشن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نگری)» چاپ شد و هم‌چنین سخنرانی دیگری به زبان انگلیسی در ۱۲ آوریل ۱۹۸۳ در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی با عنوان «پرورش خود».
  کتاب  نقد  کتابخانه  ترجمه  فلسفی  میشل فوکو  تاریخ سکسوآلیته
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۱/۰۹ / فناوری
قابلیت ذخیره 12.5 میلیون بیت اطلاعات مرتبط با زبان در مغز
ارتباطاتایرنا نوشت: محققان دانشگاه برکلی کالیفرنیا دریافتند مغز کودکان از زمان تولد تا 18 سالگی 12.5 میلیون بیت اطلاعات را درباره زبان ذخیره می کند.
استاد اقتصاد آمریکا: اروپا می تواند با ایران تجارت داشته باشد
ایرنا / ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ / بین‌المللی
استاد اقتصاد آمریکا: اروپا می تواند با ایران تجارت داشته باشد
تهران-ایرنا- «بری ایکنگرین» استاد اقتصاد دانشگاه برکلی کالیفرنیا نوشت: اروپا می تواند با توجه به سابقه یک ساز وکاری مالی قدیمی اروپایی موسوم به 'ای.پی یو'(EPU) با ایران تجارت کند و از تحریم های آمریکا مصون بماند.