جمعه, ۲۸ شهریور, ۱۳۹۹ / 18 September, 2020
دانشگاه کمبریج
دریافت هفتگی تست کووید-۱۹ از دانشجویان "کمبریج"
۴ روز قبل / دانشگاه کمبریج / تست کرونا
دریافت هفتگی تست کووید-۱۹ از دانشجویان "کمبریج"
دانشگاه "کمبریج" اعلام کرد که از دانشجویان این دانشگاه به صورت هفتگی تست ابتلا به "کووید-۱۹" دریافت می‌کند.
کرونا ریه را سوراخ می‌کند
۵ روز قبل / تنفس / زنان / مردان / ویروس / zwnj
کرونا ریه را سوراخ می‌کند
اقتصاد نیوز : محققان دانشگاه کمبریج با بررسی اتفاقی بعضی بیماران کرونایی، مشاهده کردند که ریه بعضی از آنها توسط ویروس کووید ۱۹ سوراخ شده است.
تعبیر خواب با هوش مصنوعی
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
تعبیر خواب با هوش مصنوعی
دانشمندان با تحلیل 24هزار گزارش از خواب و‌ رؤیا هوش مصنوعی را طوری برنامه‌ریزی کرده‌اند که می‌تواند خواب‌های انسان را به‌صورت علمی تا حدودی تعبیر کند.  بـه گزارش دیـجیتال تـرنـدز، دانشگاه کمبریج این ابزار را «رویاگیر» یا «دریم‌کچر» نامگذاری کرده‌ و با استفاده از هوش مصنوعی  (Artificial Intelligence) و الگوریتم قادر به شناسایی موضوع گزارش‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی درباره خواب‌هایشان است. این سیستم هوش مصنوعی برای آنالیز خواب از فرضیه تداوم استفاده می‌کند.  در این فرضیه که مبتنی بر شواهد و نتایج …
پیش‌بینی امکان ابتلا به سرطان با کمک یک مدل آماری
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / سرطان / ژنوم / دانشگاه کمبریج
پیش‌بینی امکان ابتلا به سرطان با کمک یک مدل آماری
پژوهشگران "دانشگاه کمبریج"، یک مدل آماری ابداع کرده‌اند که می‌تواند امکان ابتلا به سرطان را سال‌ها پیش از بروز آن پیش‌بینی کند.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
انتشار ۲ کتاب درباره وولف و کنراد
دو کتاب تازه از مجموعه «مقدمه کمبریج» با موضوع ویرجینیا وولف و جوزف کنراد منتشر شد. به گزارش ایسنا، دو کتاب‌ از مجموعه «مقدمه کمبریج» با عنوان‌های «ویرجینیا وولف» به قلم جین گلدمن در ۲۳۲ صفحه و قیمت ۳۴ هزار تومان و «جوزف کنراد» با مقدمه جان جی پیترز در ۲۹۲ صفحه و بهای ۳۱ هزار تومان در انتشارات علمی و فرهنگی روانه بازار شده‌اند.در معرفی ناشر از این مجموعه عنوان شده است: مجموعه کتاب‌های «مقدمه کمبریج» آثاری است که از سوی موسسه انتشارات دانشگاه کمبریج و برای دانشجویان ادبیات تالیف شده و در هر مجلد آن رمان‌ها، داستان‌های کوتاه، مقالات، رساله‌ها و حتی نامه‌های شخصی نویسنده و شرایط و مختصات تالیف آن‌ها مورد کندوکاو جدی قرار می‌گیرد.کتاب «ویرجینیا وولف» از این مجموعه به قلم جین گلدمن دانشیار دانشگاه …
دو کتاب تازه از مجموعه «مقدمه کمبریج» منتشر شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / دانشگاه کمبریج / مجموعه کتاب‌های «مقدمه کمبریج»
دو کتاب تازه از مجموعه «مقدمه کمبریج» منتشر شد
ایلنا: انتشارات علمی و فرهنگی در قالب مجموعه کتاب‌های «مقدمه کمبریج» دو کتاب با عناوین «ویرجینیا وولف» به قلم جین گلدمن و « جوزف کنراد» با مقدمه جان جی پیترز را…
چرا مکانیسم ماشه طراحی شد؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۴ / توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام / قطعنامه 2231 / مکانیسم ماشه / ایران و آمریکا
چرا مکانیسم ماشه طراحی شد؟
استاد قوانین بین‌الملل دانشگاه کمبریج انگلیس با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از توافق با ایران و در نتیجه عدم توانمندی این کشور برای به‌کاری مکانیسم برجام تصریح کرد که این سازوکار برای حفظ یکپارچی برجام و نه ابزاری برای نابودی آن طراحی شده است.
استاد قوانین بین‌الملل: مکانیسم ماشه برای حفظ یکپارچی و نه نابودی برجام طراحی شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۴ / برجام / شورای امنیت سازمان ملل / دونالد ترامپ / دانشگاه کمبریج / انگلستان
استاد قوانین بین‌الملل: مکانیسم ماشه برای حفظ یکپارچی و نه نابودی برجام طراحی شد
لندن – ایرنا – استاد قوانین بین‌الملل دانشگاه کمبریج انگلیس با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از توافق با ایران و در نتیجه عدم توانمندی این کشور برای به‌کاری مکانیسم برجام تصریح کرد که این سازوکار برای حفظ یکپارچی برجام و نه ابزاری برای نابودی آن طراحی شده است.
«منطق یا فنّ اندیشیدن» چاپ شد/اثری که برای سه‌قرن کتاب درسی بود
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / فلسفه / ترجمه / دانشگاه کمبریج / آکسفورد / انتشارات ققنوس
«منطق یا فنّ اندیشیدن» چاپ شد/اثری که برای سه‌قرن کتاب درسی بود
کتاب «منطق یا فنّ اندیشیدن» نوشته آنتوان آرنو و پی‌یر نیکول با ترجمه علیرضا اسدی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
تاثیر شاخص توده بدنی در ابتلا به دیابت
محققان دانشگاه کمبریج در مطالعه اخیر خود به بررسی این موضوع پرداخته‌اند که آیا وراثت و شاخص توده بدنی می‌تواند افراد را در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دهد یا خیر.به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، طی این مطالعه محققان در مجموع اطلاعات ۴۴۵ هزار و ۷۶۵ فرد از بانک اطلاعات پزشکی انگلستان را مورد بررسی قرار دادند. متوسط سن آنها ۵۷ سال بود و ۵۴ درصد از آنها زن بودند. خطر وراثت دیابت با استفاده از ۶.۹ میلیون ژن ارزیابی شد. قد و وزن افراد هنگام ثبت‌نام برای محاسبه شاخص توده بدنی کیلوگرم در متر مربع برآورد شد.شرکت کنندگان با توجه به میزان خطر ژنتیکی ابتلا به دیابت به پنج گروه تقسیم شدند، از سویی دیگر از لحاظ شاخص توده بدنی نیز به پنج گروه تقسیم شدند.شرکت‌کنندگان تا سن ۶۵ سالگی توسط محققان مورد …
آغاز آزمایش انسانی واکسن کرونای دانشگاه
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / واکسن کرونا / درمان کرونا / کووید-19 / ویروس کرونا / کمبریج
آغاز آزمایش انسانی واکسن کرونای دانشگاه "کمبریج" در پاییز
واکسن کرونا دانشگاه کمبریج "DIOS-CoVax ۲" نام دارد و مبتنی بر "دی‌ان‌ای" (DNA) است. ساختار‌های آنتی‌ژن که توسط رایانه تولید شده‌اند، توسط ژن‌های مصنوعی رمزگذاری می‌شوند که سپس می‌تواند سیستم ایمنی بدن را دوباره برنامه‌نویسی کند تا آنتی‌بادی‌هایی در برابر کروناویروس تولید کند.
تبدیل نور خورشید، دی اکسید کربن و آب به سوخت پاک
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / سوخت پاک / نور خورشید
تبدیل نور خورشید، دی اکسید کربن و آب به سوخت پاک
محققان "دانشگاه کمبریج" در مطالعه اخیرشان دستگاهی ساخته‌اند که نور…
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
100ثانیه خبر
   تقلید از فتوسنتز برای کسب انرژی دستگاهی که به‌طور مؤثر از روند طبیعی فتوسنتز تقلید می‌کند، پیشرفت بزرگی برای محققان انرژی به‌حساب می‌آید. یک تیم از دانشگاه کمبریج درحال کار روی فرایندی هستند که در نوع خود بی‌نظیر است. به گزارش نیو اطلس، جدیدترین گام در راه پاکسازی هوا و تبدیل انرژی، شامل یک ورق بی‌سیم مملو از فتوکاتالیست است که می‌تواند نور خورشید، آب و دی‌اکسیدکربن را به سوخت‌های تمیز تبدیل کند. محققان امیدوارند که با این فناوری، روزی انرژی مورد نیاز مزارع بسیار بزرگ را تامین کنند.    زین …
نورون‌های مبتلایان به اوتیسم پیش از تولد با سایرین متفاوت است
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / سازمان غذا و دارو / اوتیسم / افسردگی
نورون‌های مبتلایان به اوتیسم پیش از تولد با سایرین متفاوت است
تهران- ایرنا- محققان دانشگاه کالج کینگز لندن با همکاری محققان دانشگاه کمبریج دریافتند با وجود اینکه ابتلا به اوتیسم معمولا قبل از ۱۸ ماهگی تشخیص داده نمی‌شود، این بیماری در ابتدایی‌ترین مراحل شکل‌گیری مغز جنین و در سطح سلولی آغاز می‌شود.
کووید ۱۹، بیماری متابولیک در اندام‌های مختلف بدن
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
کووید ۱۹، بیماری متابولیک در اندام‌های مختلف بدن
محققان دانشگاه مرداک استرالیا با همکاری محققان دانشگاه کمبریج واقع در انگلیس، یک مدل متابولیک برای کووید ۱۹ ساختند که نشان می دهد این بیماری، اندام‌های مختلف بدن را به طور همزمان درگیر می‌کند.
استفاده از آنتی‌اکسیدان جدید از بیماری قلبی پیشگیری می‌کند
۱۳۹۹/۰۵/۳۰ / آنتی اکسیدان / دانشگاه کمبریج / قند خون / چاقی
استفاده از آنتی‌اکسیدان جدید از بیماری قلبی پیشگیری می‌کند
تهران- ایرنا- محققان با آزمایش روی مدل‌های حیوانی، آنتی اکسیدان جدیدی موسوم به MitoQ را شناسایی کردند که قادر است در دوران جنینی، عوامل منجر به بروز بیماری‌های قلبی را در دوران بزرگسالی مهار کند.
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
آمار ابتلا در آستانه 22 میلیون نفر است
گروه اجتماعی| روز 4 ژانویه 2020، اولین گزارش از شناسایی یک مبتلای کووید19 در پایگاه اطلاعات سازمان بهداشت جهانی ثبت شد. 7 روز پس از آن، روز 11 ژانویه، اولین گزارش از فوت یک مبتلای کووید19 در پایگاه اطلاعات سازمان بهداشت جهانی ثبت شد. با احتساب زمان این ثبت، 233 روز است که جهان با ویروس کرونا زندگی می‌کند. تا ساعات آغازین روز چهارشنبه و به استناد آمار روزانه‌ای که در پایگاه اطلاع‌رسانی و نمودارهای WHO منتشر می‌شود، 21 میلیون و 938 هزار و 171 نفر از جمعیت جهان، مبتلای کووید19 شده و 775 هزار و 581 نفر از مبتلایان، فوت کرده‌اند. در نقشه‌ای که بر صفحه اول داده نگاری سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته و آمار و اطلاعات آن هم هر روز در دو نوبت صبح و بعدازظهر، به‌روزرسانی …
فناوری لمس پیش‌گویانه جگوار لندرور چگونه کار می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
فناوری لمس پیش‌گویانه جگوار لندرور چگونه کار می‌کند؟
جگوار لندرور با همکاری دانشگاه کمبریج، فناوری لمس پیش‌گویانه را برای خودروهای آینده معرفی کرده است که می‌تواند حواس‌پرتی راننده و نیاز به تماس با نمایشگر لمسی را کاهش دهد.
سؤالات عجیبی که در مصاحبه مخوف دانشگاه کمبریج پرسیده می‌شود!
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
سؤالات عجیبی که در مصاحبه مخوف دانشگاه کمبریج پرسیده می‌شود!
دانشگاه کمبریج در مصاحبه‌های ورودی دانشگاه سوالات عجیبی از متقاضیان می‌پرسد.
توسعه یک آزمایش دقیق برای تشخیص سرطان مری
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
توسعه یک آزمایش دقیق برای تشخیص سرطان مری
محققان دانشگاه کمبریج در انگلیس آزمایش جدیدی را توسعه دادند که امکان تشخیص مری بارت را با ۱۰ برابر دقت روش‌های متداول در اختیار می‌گذارد.
استراتژی روانشناختی اسرائیل در به دام انداختن رژیم‌های عربی
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / المیادین / خاندان سعود / رابطه اعراب و اسراییل
استراتژی روانشناختی اسرائیل در به دام انداختن رژیم‌های عربی
به گزارش الف به نقل از المیادین مطالعات و تحقیقات شمار زیادی از روانشناسان جهان نشان می‌دهد که سیاست رژیم صهیونیستی و در صدر آنها نخست‌وزیران این رژیم همواره مبتنی بر اعتماد به مشاوران متخصص در علم روانشناسی است. «یائیل آرونوف» دانشمند صهیونیستی در کتاب خود که سال ۲۰۱۴ در انتشارات دانشگاه کمبریج به چاپ رسید٬ به موضوع روانشناسی سیاسی نخست وزیران رژیم صهیونیستی پرداخته است. وی پس از ۱۵ سال بررسی و تحقیق و انجام بیش از ۱۰۰ مصاحبه با شخصیت‌های موردنظر و مطالعه خود٬ نخست‌وزیران اسرائیل را در کتاب خود اینگونه شرح می‌دهد:  
امیرحسین آریان‌پور؛ منادی آموزش و پرورش پویا
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / دانشگاه کمبریج / نویسنده / کاشان / ترجمه کتاب / علوم اجتماعی / دانشگاه تهران
امیرحسین آریان‌پور؛ منادی آموزش و پرورش پویا
تهران- ایرنا- امیرحسین آریان‌پور نویسنده، فرهنگ‌نویس، مترجم و استاد دانشگاه بود که او را به‌عنوان پرآوازه‌ترین و مؤثرترین جامعه‌شناس ایران می‌شناسند. وی در حوزه شناسایی علم جامعه‌شناسی در ایران تلاش‌های فراوانی کرد. به‌گونه‌ای که رشد این علم در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ خورشیدی مدیون اوست.
ارتباط جالب ماسک و شستشوی دست‌ها
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
ارتباط جالب ماسک و شستشوی دست‌ها
نتایج یک مطالعه جالب که در ژورنال BMJ Analysis منتشر شده و توسط محققان دانشگاه کمبریج و کینگ کالج لندن انجام شده است، نشان می‌دهد که افرادی که ماسک صورت می‌پوشند احساس امنیت کاذب را به دست نمی‌آورند و همچنان درگیر اقدامات محافظتی دیگری مانند شستن دست‌ها هستند.
بیست و سه گفتار درباره سرمایه‌داری
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / اقتصاد / تبلیغات / جهان / سرمایه / سرمایه داری
بیست و سه گفتار درباره سرمایه‌داری
کتاب بیست و سه گفتار درباره سرمایه داری برگردان فارسی کتابی است در نقد اقتصاد نولیبرال که‌ها ـ جون چانگ، استاد اقتصاد دانشگاه کمبریج، در سال ۲۰۱۰ منتشر کرده و در سراسر جهان بسیار خوانده شده است،
درباره ابوالفضل بیهقی
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / سبزوار / نیشابور / شاهنامه / دانشگاه کمبریج / نویسنده
درباره ابوالفضل بیهقی
تهران- ایرنا- ابوالفضل بیهقی ادیب، پژوهشگر و پدر نثر فارسی است که نام او در آسمان ادب این سرزمین می‌درخشد. او با نگارش تاریخ بیهقی، مهمترین منبع تاریخی دوران غزنوی را رقم زد و میراث ماندگاری برای قوام‌بخشی به هویت این مرز و بوم بر جای گذاشت.  
جگوار لندرور از نمایشگر لمسی بدون تماس رونمایی کرد
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
جگوار لندرور از نمایشگر لمسی بدون تماس رونمایی کرد
جگوار لندرور با همکاری دانشگاه کمبریج از نمایشگر لمسی بدون تماس جدیدی مبتنی بر هوش مصنوعی رونمایی کرده است که می‌تواند در دوران شیوع ویروس کرونا، نیاز به تعامل مستقیم با نمایشگر را تا ۵۰ درصد کاهش دهد
صفحه نمایشگر بدون لمس جگوار
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
صفحه نمایشگر بدون لمس جگوار
شرکت جگوار-لندروور از رویای خود برای نصب صفحه نمایشگری در محصولات خود خبر داد که نیازی به لمس آن نباشد تا به این صورت احتمال انتقال باکتری و ویروس کاهش یابد و اعلام کرده است که در آینده نه چندان دور این فناوری را در خودروهای خود نصب خواهد کرد. این خودروساز در همکاری که با محققان دانشگاه کمبریج داشته است، طرح «صفحه نمایشگر بدون لمس» را معرفی کرده است که در آن یک هوش مصنوعی می‌تواند نوع حالت‌های دست افراد را شناسایی کند و بدون نیاز به لمس صفحه نمایشگر فرمان موردنظر را اجرا کند. می‌توان گفت که شیوع پاندمی کرونا در جهان و بحران عمیق آن برای صنایع مختلفی از جمله خودروسازی، جگوار-لندروور را به فکر طراحی این امکان سوق داده است. این فناوری که «لمس پیشگویانه» نام گرفته است، می‌تواند حدس بزند که راننده …
چگونه هوش مصنوعی از انتشار ویروس کرونا جلوگیری می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
چگونه هوش مصنوعی از انتشار ویروس کرونا جلوگیری می‌کند؟
محققان دانشگاه کمبریج در تازه‌ترین مطالعات خود، با بهره گیری از هوش مصنوعی راهکاری را ارائه دادند که می‌توان از طریق آن مانع انتشار ویروس کرونا شد.
رعایت فاصله اجتماعی حتی با نمایشگر خودرو!
۱۳۹۹/۰۵/۰۳ / جگوار لندرور / دانشگاه کمبریج / صفحه نمایش لمسی
رعایت فاصله اجتماعی حتی با نمایشگر خودرو!
مهندسان "دانشگاه کمبریج" به عنوان بخشی از همکاری تحقیقاتی با شرکت چندملیتی خودروسازی بریتانیایی جگوار لندرور(Jaguar Land Rover) فناوری‌ای به نام "پیش بینی کننده لمس"(predictive touch) توسعه داده‌اند.
مارشال مک‌لوهان؛ پیشگوی اینترنت و طراح دهکده جهانی
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / اینترنت اشیاء / وودی آلن / سواد رسانه ای / دانشگاه کمبریج / کانادا
مارشال مک‌لوهان؛ پیشگوی اینترنت و طراح دهکده جهانی
تهران_ایرنا_ مارشال مک‌لوهان نظریه‌پرداز مشهور رسانه‌ای که است که ایده‌های او به ما کمک می‌کنند تا دنیای مدرن را بهتر درک کنیم؛ اینکه چرا جهان این‌گونه است و به چه دلیل به این شکل دگرگون شده و آیا انسان‌ها همراه با آن تغییر می‌کنند.
چالش ثروتمندترین دانشگاهها با کرونا/ وابستگی به دانشجوی خارجی کار دست دانشگاههای انگلیس و کانادا داد
۱۳۹۹/۰۴/۲۰ / دانشجویان / دانشگاه هاروارد / دانشگاه کمبریج / ژاپن / چین / کانادا / ویروس کرونا
چالش ثروتمندترین دانشگاهها با کرونا/ وابستگی به دانشجوی خارجی کار دست دانشگاههای انگلیس و کانادا داد
شیوع ویروس کرونا خسارات زیادی به آموزش عالی در سراسر جهان وارد کرده است. کاهش دانشجویان بین المللی، کاهش بودجه های تحقیقاتی و اخراج نیروی کار از پیامدهای کووید۱۹ در دانشگاه ها است.
۱۳۹۹/۰۴/۱۹
زندگی لارنس لاکهارت
لارنس لاکهارت از خانواده‌ای با اصل و تبار اسکاتلندی، در لندن متولد شد اما چون پدرش کارمند یک شرکت معدن بین‌المللی بود بیشتر سال‌های کودکی‌اش در آفریقای جنوبی گذشت. چند سالی از دوره بلوغ را هم در قاهره زندگی کرد و گویا همان جا و همان سال‌ها بود که به فرهنگ کهن و باستانی منطقه‌ای که انگلیسی‌ها آن را خاورمیانه می‌نامند، دل بست. زبان عربی آموخت و در بازگشت به انگلیس، در کمبریج در رشته تاریخ تحصیل کرد. بعدها از ادوارد براون زبان فارسی را یاد گرفت و درباره جهان اسلام، به ویژه تاریخ سرزمین‌های مسلمان‌نشین بعد از پایان دوره طلایی تمدن اسلامی مطالعه و تحقیق کرد. هرچه جلوتر آمد، حوزه مطالعه خود را محدودتر کرد و سرانجام روی دوره قدرت‌نمایی نادرشاه و …
ادوارد براون؛ تاریخ‌نگاری ایران دوست با آثاری ماندگار در ادبیات فارسی
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / مرتضی مطهری / شرق‌شناسی / دانشگاه کمبریج / نویسنده / تاریخ / انگلستان
ادوارد براون؛ تاریخ‌نگاری ایران دوست با آثاری ماندگار در ادبیات فارسی
تهران- ایرنا- ادوارد براون خاورشناس و ایران‌شناس پرآوازه انگلیسی به شمار می‌رود که نقش بسزایی در تحقیق و درک فرهنگ و تاریخ سیاسی معاصر ایران و در شناساندن غرب و شرق به یکدیگر ایفا کرد. او با خلق آثاری ماندگاری مانند تاریخ ادبیات ایران و انقلاب مشروطیت به شهرت رسید و مورد تمجید و تحسین همگان قرار گرفت.
یک پنجم لندنی ها در قرن ۱۷ به سفلیس مبتلا بودند
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
یک پنجم لندنی ها در قرن ۱۷ به سفلیس مبتلا بودند
دانشگاه کمبریج تحقیقاتی را منتشر کرد که بر اساس آن یک پنجم ساکنین لندن در قرن ۱۷ به سفلیس مبتلا بودند.
انتشار
۱۳۹۹/۰۴/۱۶
انتشار "تجارب ایران در مدیریت بحران کرونا" در مجله تخصصی دانشگاه کمبریج
مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی درباره تجربه ایران در مدیریت بیماری کووید ۱۹ با عنوان " تجربه ایران در ایجاد مراکز نقاهتگاهی بیماران مبتلا کرونا" در مجله تخصصی مدیریت بحران دانشگاه کمبریج منتشر شد.
درباره ولادیمیر ناباکوف
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / روسیه / برلین / دانشگاه کمبریج / نویسنده
درباره ولادیمیر ناباکوف
تهان-ایرنا- ولادیمیر ناباکوف رمان‌نویس و منتقد پرآوازه روسی به شمار می‌رود که با خلق آثار نوشتاری ماندگار مانند لولیتا، آتش کم‌فروغ، خنده در تاریکی و... به شهرتی جهانی دست یافت و مورد تمجید منتقدین و دوست‌داران ادبیات قرار گرفت.
راهکار دانشگاه "کمبریج" برای مقابله با خسارت مالی کروناویروس
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / دانشگاه کمبریج / کروناویروس
راهکار دانشگاه "کمبریج" برای مقابله با خسارت مالی کروناویروس
دانشگاه "کمبریج" اقدامات جدیدی برای مقابله با خسارت‌های مالی وارد شده به دلیل "کرونا ویروس" اتخاذ کرده است.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
جادوی خیام
فیتز جرالد در ۳۹ مارس ۱۸۰۹ در سافک انگلستان به اسم به دنیا آمد. پدرش جان پرسل از نوادگان اولیور کرامول معروف بود و مادرش مری فرانسیس اشراف‌زاده‌ای از ارل‌های کیلدر. خانواده ادوارد فیتز جرالد پرجمعیت بود و 7 خواهر و برادر داشت. در تذکره‌ها نوشته‌اند: او هفتمین و با استعدادترین بچه خانواده بوده است. ادوارد در کودکی و نوجوانی در رفاه رشد یافت سپس برای ادامه تحصیل به دانشگاه کمبریج رفت. در این دانشگاه استادش ادوارد بایلز کاول، ادوارد جوان را با اشعار خیام آشنا کرد و نسخه‌ای از رباعیات خیام که در کتابخانه انجمن آسیایی یافته بود به لندن برای او فرستاد. ادوارد فیتز جرالد چنان از خوانش اشعار خیام لذت برد که دست به ترجمه رباعیات این شاعر پارسی‌گوی زد.  اندیشه دهری …
کشف غیرمنظره بخشی از پروتئین انسانی در نوع جدید ویروس کرونا
۱۳۹۹/۰۳/۱۵
کشف غیرمنظره بخشی از پروتئین انسانی در نوع جدید ویروس کرونا
دانشمندان دانشگاه کمبریج در نوع جدید ویروس کرونا افزوده ای را یافتند که مشابه بخشی از پروتئین انسان است.
تستی که شدت علائم کرونا را پیش‌بینی می‌کند
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
تستی که شدت علائم کرونا را پیش‌بینی می‌کند
محققان دانشگاه کمبریج از توسعه تستی خبر داده‌اند که شدت علائم بیماری فرد را در صورت ابتلا به کوویدـ۱۹ پیش‌بینی می‌کند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
تهران تحریم‌های آمریکا و انگلیس را شکست/ تحلیل مدیر مرکز مطالعات اروپا
مدیر مرکز مطالعات اروپا در دانشگاه کمبریج می‌گوید ایران با صادرات بنزین به ونزوئلا، اقتدار خود را به رخ آمریکا کشید و این در حالی است که پیش از این در ماجرای نفتکش «گریس-1»، اقتدار خود را در برابر انگلیس ثابت کرده بود.
اقتصاد برای همه
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
اقتصاد برای همه
«استاد فقید جوآن رابینسون که در دانشگاه کمبریج کرسی استادی داشت در کنار هزارویک سخن نغز، درباره چرایی آموزش اقتصاد دیدگاه زیبایی دارد. به باور استاد رابینسون «هدف» اصلی از اینکه آدم باید «اقتصاد» بیاموزد، این نیست که «برای پرسش‌های اقتصادی» جواب‌های ساده و سرراست پیدا کند. بلکه «هدف» اصلی این است که «آدم بیاموزد تا چگونه اقتصاددانان فریبش ندهند.»
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
پادتنی که می‌تواند به مقابله با آلزایمر کمک کند
پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدید خود، نوعی پادتن طراحی کرده‌اند که می‌تواند به مقابله با آلزایمر کمک کند.به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، پژوهشگران دانشگاه کمبریج و کالج دانشگاهی لندن به همراه پژوهشگران دانشگاه لوند سوئد، روش جدیدی برای طراحی پادتن ابداع کرده‌اند که می‌تواند ذرات سمی را که به سلول‌های سالم مغز آسیب می‌رسانند، شناسایی کند و پیشرفت قابل توجهی در مبارزه با آلزایمر باشد. این روش می‌تواند ذرات سمی موسوم به الیگومر آملوئید بتا که نشانه بروز آلزایمر هستند را شناسایی کند و امید برای ارائه روش‌های تشخیصی جدید را برای آلزایمر و انواع دیگر فراموشی افزایش دهد. این گروه پژوهشی، روش جدیدی برای طراحی پادتن ارائه داده‌اند که دقت بالایی در تشخیص الیگومرها و تعیین کمیت آنها دارد. پروفسور …
وضعیت قرمز در‌مناطق‌حفاظت‌شده
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
وضعیت قرمز در‌مناطق‌حفاظت‌شده
آزاده کریمی _ دکترای برنامه‌ریزی و مدیریت محیط‌زیست عضو هیات‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد نخستین نقشه ملی ارزیابی تاثیر فعالیت‌های انسانی در مناطق تحت‌حفاظت ایران به‌منظور بررسی جایگاه کمی و کیفی حفاظت از مناطق تحت حفاظت کشور با همکاری گروه محیط‌زیست دانشگاه فردوسی مشهد و مؤسسه پژوهشی بین‌المللی انجمن حفاظت از حیات وحش مستقر در دانشگاه کمبریج انگلستان تهیه شد. هدف از تهیه این نقشه، ارزیابی میزان موفقیت اقدامات حفاظتی جهانی در مدیریت مناطق تحت حفاظت و جلوگیری از افزایش فعالیت‌های انسانی و تأثیر منفی …
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / خسارت کرونا / اقتصاد جهانی / قربانیان
خسارت کرونا به جهان حداقل ۳.۲ تریلیون دلار
مرکز مطالعات ریسک دانشگاه کمبریج از احتمال خسارت ۸۲ تریلیون دلاری کرونا به اقتصاد جهانی طی پنج سال آینده خبر داد.
برآورد خسارت کرونا به اقتصاد جهان
۱۳۹۹/۰۳/۰۲
برآورد خسارت کرونا به اقتصاد جهان
مرکز مطالعات ریسک دانشگاه کمبریج از احتمال خسارت ۸۲ تریلیون دلاری کرونا به اقتصاد جهانی طی پنج سال آینده خبر داد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
چگونه خواربار را بشویید؟
بخشی از نگرانی‌های عمده مردم در جریان تعطیلی، با سوپرمارکت‌ها مرتبط بوده است؛ از داشتن ذخیره کافی خوراکی‌های ضروری خانوار گرفته تا در امان نگه داشتن خود در هنگام خرید کردن. تا به اکنون، افراد با شستن مرتب دست‌ها و رعایت فاصله‌گیری اجتماعی خو گرفته‌اند. اما با پر شدن ظرفیت تحویل اجناس خریداری شده برای چندین هفته، خرید اقلام خوراکی خانه کماکان یک ضرورت است.سوپرمارکت‌ها اماکنی شلوغ هستند و مردم به اقلام روی قفسه‌ها دست می‌زنند و علی‌رغم تلاش فروشندگان برای به اجرا درآوردن قوانینی که مشتریان را در فاصله ایمنی مناسب از هم قرار می‌دهد، مشتریان نمی‌دانند که چه زمانی در هنگام خرید ممکن است در معرض ویروس کرونا قرار گیرند.آیا ویروس کرونا روی مواد خوراکی زندگی می‌کند؟چنان که تارنمای امنیت خوراکی دولت می‌گوید، …
چگونه خواربار را ضدعفونی کنیم تا از کرونا در امان باشیم؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / موادغذایی / ضدعفونی کردن / پارسی خبر / کرونا
چگونه خواربار را ضدعفونی کنیم تا از کرونا در امان باشیم؟
بخشی از نگرانی‌های عمده مردم در جریان تعطیلی، با سوپرمارکت‌ها مرتبط بوده است؛ از داشتن ذخیره کافی خوراکی‌های ضروری خانوار گرفته تا در امان نگه داشتن خود در هنگام خرید کردن. تا به اکنون، افراد با شستن مرتب دست‌ها و رعایت فاصله‌گیری اجتماعی خو گرفته‌اند. اما با پر شدن ظرفیت تحویل اجناس خریداری شده برای چندین هفته، خرید اقلام خوراکی خانه کماکان یک ضرورت است. سوپرمارکت‌ها اماکنی شلوغ هستند و مردم به اقلام روی قفسه‌ها دست می‌زنند و علی‌رغم تلاش فروشندگان برای به اجرا درآوردن قوانینی که مشتریان را در فاصله ایمنی مناسب از هم قرار می‌دهد، مشتریان نمی‌دانند که چه زمانی در هنگام خرید ممکن است در معرض ویروس کرونا قرار گیرند.شستن، به باکتری‌زدایی از سطح میوه‌ها و سبزیجات کمک می‌کند.در اینجا نکاتی را فهرست …
محقق ایرانی ۳۱ داروی کاندیدای درمان کرونا را شناسایی کرد
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / داروی کرونا
محقق ایرانی ۳۱ داروی کاندیدای درمان کرونا را شناسایی کرد
این شرکت AI VIVO نام دارد و پیمان گیفانی محقق ایرانی و دانشیار ارشد پژوهشی دانشگاه کمبریج، موسس و مدیر ارشد آن است.
درباره لودویگ ویتگنشتاین
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / دانشگاه کمبریج / فلسفه / اتریش / اخلاق
درباره لودویگ ویتگنشتاین
تهران- ایرنا- لودویگ ویتگنشتاین از مهمترین فلاسفه سده بیستم به شمار می‌رود که فلسفه را نوعی درمان برای بشر می‌دانست تا او را از افتادن در ورطه مشکلاتی که راه‌حلی برایشان نیست، برهاند. آثار این نابغه بزرگ در فلسفه زبانی و تحلیلی تاثیرات عمیقی در میان فیلسوفان هم‌عصر و بعد از خودش به‌وجود آورد.
اقبال لاهوری، احیاگر سترگ افکار دینی در مشرق زمین
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / پاکستان / شاعر / دانشگاه کمبریج / اسلام اباد / عاشورا / محمد اقبال لاهوری
اقبال لاهوری، احیاگر سترگ افکار دینی در مشرق زمین
تهران- ایرنا- محمد اقبال لاهوری شاعر، فیلسوف و سیاستمدار پاکستانی بود که آزادی و عدالت را مهم‌ترین سرلوحه زندگی بشر می‌دانست. او توانست اندیشه بیداری اسلامی را که پیش‌تر به وسیله مصلحان اجتماعی ایجاد شده بود در ذهن مسلمانان بیدار کند و اینگونه به عنوان یکی از روشنگران اسلامی شناخته شود.
اتحاد جهانی علیه کرونا با زدن ماسک
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
اتحاد جهانی علیه کرونا با زدن ماسک
 اخیرا 3نفر از محققان برجسته دانشگاه کمبریج در مجله The BMJ مقاله‌ای منتشر کرده‌اند که به اهمیت استفاده از ماسک حتی از نوع پارچه‌ای در دوران پاندمی COVID-19 اشاره کرده است. به گزارش نیواطلس، این تیم معتقد است که فواید بالقوه این کار بسیار بیشتر از نقاط ضعفی است که پیش از این درباره زدن ماسک عنوان شده است. بابک جاوید مشاور بیماری‌های عفونی از دانشگاه کمبریج می‌گوید: استفاده از انواع ماسک در وهله اول برای حفاظت از دیگران است و سپس فردی که ماسک به‌صورت دارد نیز تاحدودی در مقابل دریافت ویروس ایمن می‌شود. …
فرضیه جدید دانشگاه کمبریج: ویروس کرونا چند ماه رودتر از آنچه تصور می شود، ظهور پیدا کرده / منشأ آن هم احتمالا جنوب چین است نه ووهان
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
فرضیه جدید دانشگاه کمبریج: ویروس کرونا چند ماه رودتر از آنچه تصور می شود، ظهور پیدا کرده / منشأ آن هم احتمالا جنوب چین است نه ووهان
به گفته محققان دانشگاه "کمبریج" ممکن است "کروناویروس" جدید که سبب شیوع بیماری "کووید-۱۹" در سراسر جهان شده است، پیش از آنکه تصور می‌شد، ظهور پیدا کرده است و شاید منشا آن ووهان نباشد.
طرح فرضیه جدید برای منشا و زمان شیوع "کروناویروس"
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / دانشگاه کمبریج / کروناویروس / کرونا در جهان / کووید-19 / شهر ووهان چین
طرح فرضیه جدید برای منشا و زمان شیوع "کروناویروس"
محققان دانشگاه "کمبریج" به بررسی کد ژنتیکی "کروناویروس" پرداختند تا سن و منشا دقیق آن را پیدا کنند.
سخاوتمندی نهادهای فرهنگی در روزهای کرونایی
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / سهم_من_در_مهارکرونا / دانشگاه تهران / دانشگاه کمبریج / پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا
سخاوتمندی نهادهای فرهنگی در روزهای کرونایی
تهران-ایرنا- با شیوع کرونا بسیاری از نهادهای فرهنگی از جمله کتابخانه‌ها و مراکز علمی، با اشتراک گذاشتن بخش زیادی از منابع علمی خود سهم بسزایی در این زمینه ایفا کرده‌اند.
درخواست ضدکرونایی دانشمند ایرانی دانشگاه کمبریج از مردم
۱۳۹۹/۰۱/۲۶
درخواست ضدکرونایی دانشمند ایرانی دانشگاه کمبریج از مردم
"بابک جاوید"، دانشمند ایرانی در یک سرمقاله با همکاری دو محقق دیگر از دانشگاه کمبریج با اشاره به اهمیت پوشاندن صورت با ماسک در دوران شیوع بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ از همگان درخواست کرده است برای قطع کردن زنجیره انتقال این بیماری، ماسک پارچه‌ای بزنند؛ چرا که مزایای فراوانی دارد.
درخواست دانشمندان جهان از مردم: لطفا همه ماسک بزنید
۱۳۹۹/۰۱/۲۶
درخواست دانشمندان جهان از مردم: لطفا همه ماسک بزنید
بابک جاوید، دانشمند ایرانی در یک سرمقاله با همکاری دو محقق دیگر از دانشگاه کمبریج با اشاره به اهمیت پوشاندن صورت با ماسک در دوران شیوع بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ از همگان درخواست کرده است برای قطع کردن زنجیره انتقال این بیماری، ماسک پارچه‌ای بزنند؛ چرا که مزایای فراوانی دارد.
لطفا همه ماسک بزنید
۱۳۹۹/۰۱/۲۶
لطفا همه ماسک بزنید
"بابک جاوید"، دانشمند ایرانی در یک سرمقاله با همکاری دو محقق دیگر از دانشگاه کمبریج با اشاره به اهمیت پوشاندن صورت با ماسک در دوران شیوع بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ از همگان درخواست کرده است برای قطع کردن زنجیره انتقال این بیماری، ماسک پارچه‌ای بزنند؛ چرا که مزایای فراوانی دارد.
۱۳۹۹/۰۱/۲۶
کدام نوع کرونا؟
ولی در دنیای سرمایه‌داری، کشورهای بزرگ بیش از هر چیزی به فروش تجهیزات و سلاح‌های جنگی برای انهدام و کشتار برنامه‌ریزی می‌کنند و به سلامت و بهداشت عمومی اعتنا ندارند. شاید نتیجه پژوهش دانشگاه کمبریج کوششی برای پاسخ علمی به علت و منشأ انواع جدید ویروس کرونا باشد.  پژوهشگران دانشگاه کمبریج 3 گونه ویروس کرونا را در بررسی میدانی خود کشف کرده‌اند. در این پژوهش نقشه ژنتیکی ویروس از ماه دسامبر تا مارس مشخص و 3 نوع تیپ کرونا مشخص شده است. تیپ الف کرونا از مورچه‌خوار فلس‌دار به انسان منتقل شده و البته این نوع ویروس خیلی در چین مشاهده نمی‌شود. اتفاقا این نوع کرونا بیشتر در امریکا و استرالیا مشاهده شده است. دوسوم نمونه‌های به دست آمده در امریکا حاکی از وجود …
اهدای تجهیزات پزشکی به دانشگاه کمبریج از سوی یک دانشگاه چینی
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / کرونا در جهان / کروناویروس / دانشگاه کمبریج
اهدای تجهیزات پزشکی به دانشگاه کمبریج از سوی یک دانشگاه چینی
یکی از دانشگاه‌های چین به بیمارستان‌های دانشگاه کمبریج تجهیزات پزشکی اهدا کرد.
جهش ویروس جدید کرونا به 3نوع
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
جهش ویروس جدید کرونا به 3نوع
محققان دانشگاه کمبریج در تازه‌ترین مطالعات خود اعلام کرده‌اند که نوع جدید ویروس کرونا که عامل بیماری  COVID-19 است هم‌اکنون به 3نوع در گوشه و کنار جهان جهش یافته است.براساس گزارش دیلی‌میل، ویروس sars-cov-2 که اکنون همه جهان را گرفتار خود کرده است طی سرایت خود به مناطق مختلف به 3نوع تبدیل شده است. هم‌اکنون نوعA این ویروس در واقع همان ویروسی است که از خفاش‌ها و پنگوئن‌ها به انسان سرایت کرده ولی شایع‌ترین ویروس در چین نیست. رایج‌ترین نوع ویروس جدید کرونا در چین، نوعB است که از شب کریسمس در این کشور …
3 نوع ویروس کرونا در جهان وجود دارد!
۱۳۹۹/۰۱/۲۲ / ویروس کرونا
3 نوع ویروس کرونا در جهان وجود دارد!
دانشمندان دانشگاه کمبریج دریافتند که سه نوع متفاوت اما نزدیک به هم از ویروس کرونا که بر اساس جغرافیا پراکنده شده‌اند، در جهان وجود دارد.
شناسایی ۳ گونه‌ مختلف ویروس کرونا توسط محققان دانشگاه کمبریج
۱۳۹۹/۰۱/۲۲
شناسایی ۳ گونه‌ مختلف ویروس کرونا توسط محققان دانشگاه کمبریج
بررسی گونه‌های مختلف این ویروس نشان داد که نوع A - ویروس اصلی که از خفاش‌ها و مورچه‌خوارهای پولک‌دار به انسان منتقل شد- شایع‌ترین نوع در چین نیست. در عوض، نخستین ابتلای این همه‌گیری بیشتر مرتبط به نوع B بوده که از کریسمس به این سو شیوع داشته است.
شناسایی ۳ گونه‌ مختلف ویروس کرونا در دانشگاه کمبریج: ویروس شایع در غرب آمریکا با آنچه در چین شیوع دارد، متفاوت است / ویروس شایع در اروپا، از طریق سنگاپور در این قاره پخش شده
۱۳۹۹/۰۱/۲۲
شناسایی ۳ گونه‌ مختلف ویروس کرونا در دانشگاه کمبریج: ویروس شایع در غرب آمریکا با آنچه در چین شیوع دارد، متفاوت است / ویروس شایع در اروپا، از طریق سنگاپور در این قاره پخش شده
روزنامه دیلی‌میل گزارش داد، محققان دانشگاه کمبریج موفق به شناسایی سه گونه مرگبار ویروس کرونا شده‌اند. نوع (A) که نزدیک‌ترین نوع به گونه یافت شده در خفاش‌ها و مورچه‌خوارهای پولک‌دار است و دو زیرشاخه دارد. یکی از زیرشاخه‌های آن مروبط به شهر ووهان بوده و دیگری در ایالات متحده و استرالیا رایج است. نوع (B) که از نوع A منشاء گرفته و در ووهان شایع‌ترین بوده است. نوع (C) در اصطلاح «دختر» نوع B است و از طریق سنگاپور در اروپا پخش شده است.
تشخیص کرونا با صدای سرفه اشخاص
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / ویروس کرونا
تشخیص کرونا با صدای سرفه اشخاص
محققان دانشگاه کمبریج ادعا کردند نرم‌افزاری ساخته‌اند که می تواند با صدای سرفه اشخاص وجود ویروس کرونا در آنها را تشخیص دهد.
کرونا و اپیدمی پنهان‌کاری | چرا به آمارهای کرونایی نمی‌توان استناد کرد؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۷
کرونا و اپیدمی پنهان‌کاری | چرا به آمارهای کرونایی نمی‌توان استناد کرد؟
شیلا بیرد استاد دانشگاه کمبریج می‌گوید آزمایش‌ها و گزارش‌ها در خود کشورها متغیر است چه برسد در عرصه بین‌المللی که این تفاوت‌ها عمیق‌تر و بیشتر هم می‌شود. قوانین درباره اینکه چه کسانی آزمایش ویژه کرونا را کی و کجا دهند، در حال تغییر است و این تغییرات و گذر زمان ضرورتا در داده‌هایی که دولت‌ها جمع‌آوری می‌کنند، در نظر گرفته نمی‌شود.
کشف ارتباط بین رنگ مو و طول عمر
۱۳۹۹/۰۱/۰۹
کشف ارتباط بین رنگ مو و طول عمر
پژوهشگران دانشگاه کمبریج ارتباط بین رنگ مو و طول عمر را پیدا کردند.
برترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی به تفکیک رشته
۱۳۹۹/۰۱/۰۳ / دانشگاه‌های برتر / دانشگاه / رتبه بندی تایمز / دانشگاه هاروارد / دانشگاه کمبریج / دانشگاه آکسفورد
برترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی به تفکیک رشته
سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی "تایمز" یکی از مشهورترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی است که رتبه‌بندی‌های دقیقی را به صورت کلی و به تفکیک رشته‌های تحصیلی گوناگون، ارائه می‌دهد.
کتاب‌های دانشگاه‌ کمبریج در دسترس عموم قرار گرفت
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ / دانشگاه کمبریج / کروناویروس / کتاب آنلاین
کتاب‌های دانشگاه‌ کمبریج در دسترس عموم قرار گرفت
انتشارات دانشگاه کمبریج به دلیل شیوع کروناویروس،۷۰۰ عنوان کتاب خود را با فرمت "HTML" به صورت آنلاین در دسترس علاقه‌مندان قرار داد.
محققان سازوکار مقابله با باکتری مقاوم در برابر دارو را ارایه کردند 
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / فناوری نانو / آنتی بیوتیک / باکتری
محققان سازوکار مقابله با باکتری مقاوم در برابر دارو را ارایه کردند 
تهران- ایرنا- یک تیم تحقیقاتی از NPL، دانشگاه کمبریج و دانشگاه کالج لندن این سازوکار را ارایه کردند. این ساختار با ایجاد نانوحفره‌هایی روی سطح باکتری موجب نفوذ به داخل باکتری شده و باکتری را نابود می‌کند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۶
روشنگری دبیرکل جمعیت هلال احمر از تحریم‌های ظالمانه دولت آمریکا
دبیرکل جمعیت هلال احمر در یادداشت علمی که در یکی از مجله‌های معتبر دانشگاه کمبریج انگلستان به‌چاپ رسید درباره نقش تحریم‌های ظالمانه و اقدامات ضدبشری دولت آمریکا بر کمک‌های بشردوستانه در سیل بزرگ ایران سخن گفته است.  یادداشت علمی محمودرضا پیروی، در مورد تاثیر تحریم‌های ظالمانه آمریکا و تاثیر اقدامات ضد بشری ایالات متحده در زمان بروز سیل بزرگ ابتدای سال ۹۸ در ایران بر آسیب دیدگان این حادثه در مجله معتبر Prehospital and disaster medicine دانشگاه کمبریج انگلستان به‌چاپ رسید. در این یادداشت علمی که به سردبیر این مجله نوشته شده به‌منظور روشنگری جامعه پزشکی دنیا از نقش تحریم‌های ظالمانه و اقدامات ضدبشری دولت ایالات متحده آمریکا به صراحت و با استدلال سخن گفته …
محمود درویش؛ صدای دادخواهی مردم فلسطین
۱۳۹۸/۱۲/۲۳ / سازمان آزادی‌بخش فلسطین / لبنان / بیروت / دانشگاه کمبریج / شعر / نویسنده / لیبی / فلسطین / پاریس
محمود درویش؛ صدای دادخواهی مردم فلسطین
تهران- ایرنا- محمود درویش یکی از سرشناس‌ترین شاعران عرب و چهره ماندگار ادبیات پایداری محسوب می‌شود؛ شاعری که شعرهایش محصول آوارگی‌ در فلسطین اشغالی است و با رهایی از پایبندی به وزن و قافیه شعر سنتی، سخن‌راند.
استیون هاوکینگ؛ فیزیکدان و کیهان‌شناسی با ابداعات خلاقانه
۱۳۹۸/۱۲/۲۲ / لندن / رخداد های نجومی / دانشگاه آکسفورد / دانشگاه کمبریج / بریتانیا
استیون هاوکینگ؛ فیزیکدان و کیهان‌شناسی با ابداعات خلاقانه
تهران- ایرنا- استیون هاوکینگ از جمله مهم‌ترین فیزیکدانان و محبوب‌ترین نویسندگان انگلیسی به شمار می‌آید که به جهت ابداعات خلاقانه و تلاش عاشقانه‌ای که برای زندگی‌کردن با وجود نقصان‌های جسمانی داشت در جهان شهرت پیدا کرد. هاوکینگ دچار بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک بود و از هر گونه حرکت ناتوان بود؛ حتی توانایی سخن گفتن نیز نداشت.
آزمون آیلتس
۱۳۹۸/۱۲/۱۱
آزمون آیلتس
آزمون آیلتس (IELTS: The International English Langauge Testing System ) مخفف سیستم آزمون بین المللی زبان انگلیسی است. این آزمون توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می شود و در دانشگاههایی نظیر کمبریج و آکسفورد و هاروارد قابل استناد است. این آزمون برای سنجش میزان تسلط داوطلبین به زبان انگلیسی، از معتبرترین آزمونهاست. همانطور که در 125 کشور برگزار می شود، در ترکیه نیز در شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر و بسیاری از شهرهای دیگر این امتحان برگزار می شود. در سطح جهانی آزمون IELTS به عنوان آزمون تایید کننده ی تسلط به انگلیسی مورد تایید است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •