یکشنبه, ۱۵ تیر, ۱۳۹۹ / 5 July, 2020
دریای سیاه
مانور کشتی‌های موشک انداز روسیه در دریای سیاه
۱۱ ساعت قبل / اخبار "روسیه"
مانور کشتی‌های موشک انداز روسیه در دریای سیاه
گروهی از کشتی‌های موشک انداز ناوگان دریای سیاه روسیه، روز شنبه در جریان یک مانور نظامی با استفاده سلاح‌های موشکی، حمله دریایی دشمن فرضی را دفع و اهدافی در آب‌های دریای سیاه نابود کردند.
روسیه مانورهای نظامی ناتو در شمال اروپا را زیر نظر دارد
۳ روز قبل
روسیه مانورهای نظامی ناتو در شمال اروپا را زیر نظر دارد
ناوگان دریای شمال روسیه مانورهای نظامی ناتو در شمال اقیانوس اطلس و دریای نروژ را زیر نظر دارد و جنگنده‌های روسی نیز بار دیگر برای رهگیری هواپیمای شناسایی آمریکایی در آسمان دریای سیاه به هوا برخاستند.
رهگیری هواپیمای آمریکایی توسط جنگنده‌های روسیه
۴ روز قبل
رهگیری هواپیمای آمریکایی توسط جنگنده‌های روسیه
جنگنده‌های روسیه هواپیمای شناسایی آمریکایی را بر فراز دریای سیاه رهگیری کردند.
روسیه پوشش هوایی قفقاز و دریای سیاه را تقویت می‌کند
۵ روز قبل / اخبار "روسیه" / قفقاز
روسیه پوشش هوایی قفقاز و دریای سیاه را تقویت می‌کند
تیپ موشکی مستقر در منطقه کراسنودارسک روسیه به جدیدترین سامانه دفاع ضدهوایی مجهز می‌شود که قادر به نابودی هر نوع اهداف هوایی در سراسر سواحل دریای سیاه و خطوط مرزی با گرجستان خواهد بود.
پیوستن یک ناوچه جدید به نیروهای دریایی روسیه در دریای مدیترانه
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / اخبار "روسیه"
پیوستن یک ناوچه جدید به نیروهای دریایی روسیه در دریای مدیترانه
ناوچه "دریادار ماکاروف" ناوگان دریای سیاه روسیه، مجهز به موشک‌های کروز "کالیبر"، در حال عبور از تنگه بسفر و داردانل برای ورود به آب‌های دریای مدیترانه است تا به گروه کشتی‌های روسیه در منطقه بپیوندد.
ناوگان دریای سیاه روسیه، هر تهدیدی از جانب اوکراین را خنثی می‌کند
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / اخبار "روسیه"
ناوگان دریای سیاه روسیه، هر تهدیدی از جانب اوکراین را خنثی می‌کند
فرمانده سابق ستادکل ناوگان دریایی روسیه در تفسیر قصد اوکراین برای خرید قایق‌های تندروی آمریکایی، گفت توان ناوگان دریای سیاه روسیه برای خنثی کردن هرگونه تهدید امنیتی در منطقه، از جمله از سوی اوکراین، کافی است.
ناو نظامی آمریکا در بندر باتومی گرجستان پهلو گرفت
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / دریای سیاه / ناتو / ایالات متحده آمریکا / گرجستان
ناو نظامی آمریکا در بندر باتومی گرجستان پهلو گرفت
باکو – ایرنا – ناو  نظامی (USS Porter DG ۷۸) نیروی دریایی آمریکا  امروز (سه شنبه) در بندر باتومی گرجستان  در دریای سیاه پهلو گرفت.
ناو آمریکایی یکبار دیگر به دریای سیاه وارد شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۹
ناو آمریکایی یکبار دیگر به دریای سیاه وارد شد
ناو نیروی دریایی آمریکا یکبار دیگر به دریای سیاه وارد شد.
اهداف دولت ترامپ در آسیای میانه و قفقاز جنوبی
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / روسیه / دریای سیاه / تروریسم / دولت ترامپ / اوستیای جنوبی / آسیای میانه / چین / جان بولتون / ایالات متحده آمریکا / گرجستان
اهداف دولت ترامپ در آسیای میانه و قفقاز جنوبی
تهران - ایرنا - استراتژی اعلامی و اعمالی آمریکا در قفقاز جنوبی بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی (سابق)، به طور کلی بر مبارزه با تروریسم، به دست آوردن اهرم‌های نفوذ در مناقشات منطقه، سلطه اطلاعاتی بر تبادلات مرزی اعم از تبادلات تجاری و مواد مخدر از طریق طرح‌هایی چون کمک به امنیت مرزی کشورها، حمایت از همگرایی اقتصادی این جمهوری‌ها مستقل از روسیه و چین، حمایت از تولید و صادرات انرژی منطقه به سمت غرب، اعمال فشار بر حاکمیت کشورها با ابزار حقوق بشر و دموکراسی و حکمرانی خوب و کمک به کشورها برای خروج از وابستگی اقتصادی و سیاسی به چین و روسیه است.
افزایش فعالیت جاسوسی آمریکا و ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / اخبار "آمریکا" / اخبار "روسیه"
افزایش فعالیت جاسوسی آمریکا و ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه
یک مقام ارشد ستاد کل نیروهای مسلح روسیه گفت: طی دو ماه گذشته عملیات گشت‌زنی هواپیماهای آمریکایی در نزدیکی مرزهای این کشور در آسمان اوکراین، گرجستان و بر فراز دریای بالتیک، سیاه و شرق مدیترانه، افزایش یافته است.
کشتی حفاری ترکیه عازم دریای سیاه شد
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / ترکیه
کشتی حفاری ترکیه عازم دریای سیاه شد
کشتی فاتح به عنوان اولین کشتی حفاری ملی ترکیه عازم دریای سیاه شد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
مسکو: جنگنده‌های روس بمب‌افکن‌های آمریکایی را رهگیری کردند
وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور چند بمب‌افکن آمریکایی را بر فراز دریای بالتیک و سیاه رهگیری کردند.
۱۳۹۹/۰۳/۰۹
خاییز دریای آتش است
[شهروند] دیده‌بان می‌گوید وحشتناک است و این تک جمله را تکرار می‌کند. گستره بزرگی از جنگل‌های بلوط و بنه پیش چشمش می‌سوزد. بیشتر از 24ساعت گذشته و خبری از بالگرد‌های آب پاش نیست. نه آتش‌کوب، نه دمنده، هیچ، هیچ. نیروها با دست خالی به پیکار با شعله‌ها رفته‌اند. گرمای منطقه حفاظت‌شده خاییز، گرمای آتش است و باد شدید حریق را از بهبهان کشانده به دهدشت. این آتش را که دو شهر از دو استان مختلف را در برگرفته، دو دامدار در ساعت سه عصر روز پنجشنبه برپا کردند. آتش اختلاف‌شان اکنون دامن وسعت بزرگی از طبیعت را گرفته است. هدایت‌الله دیده‌بان می‌گوید، خاییز دریای آتش است و بعید است که امروز و فردا خاموش شود. او مدیر منطقه حفاظت‌شده است …
پرواز بمب افکن های روسی توپولف 22 ام 3 بر فراز دریای سیاه + ویدئو
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
پرواز بمب افکن های روسی توپولف 22 ام 3 بر فراز دریای سیاه + ویدئو
شبکه تلویزیونی وزارت دفاع روسیه ("زوزدا") ویدئوی پرواز بمب افکن های توپولف 22 ام 3 نیروی هوایی روسیه بر فراز آبهای بیطرف دریای سیاه را پخش کرد.
جهش تولید در استحصال طلای سیاه / حضور برندهای گیلان در بازارهای جهانی
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / استانی-اقتصادی / ماهیان خاویاری / سال جهش تولید / خاویار
جهش تولید در استحصال طلای سیاه / حضور برندهای گیلان در بازارهای جهانی
پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، دانش فنی استحصال ماهیان خاویاری در کشور بومی سازی شد و هم اکنون استان گیلان با پشتوانه سرمایه گذاری بخش خصوصی جهت تولید طلای سیاه، به عنوان لوکس‌ترین صبحانه جهان، یکی از قطب های اصلی پرورش و تولید گونه های مختلف در حاشیه دریای کاسپین محسوب می شود.
ببینید | اتفاق عجیب در یکی از خیابان های قرنطینه ترکیه!
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / ترکیه / ویروس کرونا / گوسفند
ببینید | اتفاق عجیب در یکی از خیابان های قرنطینه ترکیه!
گله‌ای گوسفند در روزهای اعمال شرایط قرنطینه در ترکیه، در خیابان‌های خلوت ساحل شمالی دریای سیاه ترکیه رژه رفتند. به وقت عبور این گله از یکی از محله‌های ناحیه اتاکوم واقع در شهر سامسون ترکیه صدای زنگوله‌ در محله پیچیده بود. شهر سامسون یا صامسون بر کرانه دریای سیاه واقع شده است.
باتومی در قاب 4K
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
باتومی در قاب 4K
«باتومی / Batumi» شهری بندری بر کرانه دریای سیاه و در کشور گرجستان است. بنابر روایات هردوت، سکاها از طریق آزوو (آزُف) به باتومی آمده‌اند. این شهر در محل بندرگاه قدیمی رومی باتوس، که احداث آن را به آدریانوس نسبت می‌دهند، بنا شد. بعدها یوستی نیانوس از پادشاهان روم شرقی آنجا را تصرف کرد و پس از بنای دژ پترا در شمال آن، باتوس اهمیت خود را از دست داد و مدتی بعد، جزو متصرفات پادشاهان لز شد. در 643 میلادی حبیب بن مسلمه، سردار مسلمان، گرجستان و از جمله باتومی را به صلح گشود و این شهر به دست مسلمانان افتاد. در اواخر سده دهم میلادی، باتومی جزو حکومت متحد گرجستان شمرده می‌شد و پس از تجزیه امپراتوری گرجستان، امیران متاوارهای گوری در آنجا مستقر شدند. در سده پانزدهم میلادی شهر و ناحیه باتومی مدتی در دست سلاطین …
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
عـــدد خــبــــر
89٪ شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی تعطیل شدند غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: «اقدامات اخیر دولت ترکیه با بستن مرزهای خود از سوم اسفندماه ۹۸ روی رانندگان و ناوگان ایرانی به بهانه شیوع کرونا باعث شده تا ۸۹‌درصد شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ایرانی به تعطیلی کشیده شوند.» به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق بازرگانی ایران، شافعی در نامه‌ای به وزیر راه‌وشهرسازی با اشاره به انجام اقدامات دیپلماتیک برای حل مشکل نوشت: «انتخاب مسیر جایگزین برای دورزدن ترکیه به سمت اروپا از طریق دریای سیاه با بسته‌بودن مرز گرجستان و عدم پذیرش رانندگان ایرانی در آن کشور عملا ناممکن و تنها مسیر از طریق روسیه خواهد بود که آن نیز شرایط و هزینه‌های …
روسیه صادرات نفت به اروپا را به کمترین رقم طی 20 سال گذشته می رساند
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
روسیه صادرات نفت به اروپا را به کمترین رقم طی 20 سال گذشته می رساند
صادرات دریایی روسیه از بندر نوووروسیسک در دریای سیاه و بنادر پریمورسک و آست لوگا در دریای بالتیک قرار است روزانه 43 درصد در ماه آینده نسبت به ماه آوریل کاهش یابد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
قایق‌های نظامی ایرانی را هدف گرفته و نابود کنید!
دونالد ترامپ رئیس ایالات متحده آمریکا روز گذشته در توئیتر خود،‌ بار دیگر به ماجراجویی و فرافکنی علیه ایران پرداخت و بدون اشاره به اقدامات خلاف پروتکل‌های دریانوردی نیروهایش در ماجرای اخیر در خلیج‌ فارس نوشت که‌ به نیروی دریایی کشورش دستور داده به قایق‌های ایرانی در‏صورت اقدامات یا تحرکات ایذایی، حمله کنند.ترامپ در پیام خود نوشت: «من به نیروی دریایی ایالات متحده دستور داده‌ام، همه قایق‌های نظامی ایران را در‏صورت ایجاد مزاحمت برای شناورهای ما در دریا، هدف قرار داده و نابود کنند.وی در حالی به چنین فرافکنی‏ای روی آورده و فضای رسانه‌ای را از انتقادهای وارد شده به دولتش در مقابله با ویروس کرونا به موضوع رفتارهای نیروی دریایی این کشور در خلیج فارس کشانده که نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز …
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
آوریل سیاه نفت
محمدرضا ستاریبحران در بازار نفت دو روز قبل با سقوط نفت وست تگزاس اینترمدیت ایالات متحده به بشکه‌ای منفی 39 دلار، در تاریخ به نام دوشنبه سیاه نفت ثبت شد. هر‏چند شیوع ویروس کرونا بازار جهانی نفت را با بحران مواجه کرده و برخی از پیش‌بینی‌ها حاکی از کاهش قیمت‌ها به سمت صفر دلار بود، اما منفی شدن قیمت، یعنی دریافت پول در ازای بردن نفت، در مخیله بدبین‌ترین تحلیلگران بازار نفت نیز نمی‌گنجید.دوشنبه سیاهپیش از این مجله فارین افرز آمریکا پیش‌بینی‌ کرده بود که در ماه آوریل به دلیل 20 میلیون بشکه مازاد نفت در بازار جهانی، هر‏چند میان کشورهای اوپک و اوپک پلاس توافق برای کاهش تولید صورت گرفته، باعث خواهد شد که قیمت نفت روز به روز پایین آمده و به نزدیک صفر برسد. در‏ نتیجه این مسئله نه تنها بازار به کاهش تولید …
روسیه از انجام موفق یک رزمایش دریایی چند منظوره در بالتیک خبر داد
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
روسیه از انجام موفق یک رزمایش دریایی چند منظوره در بالتیک خبر داد
نیروی دریایی روسیه از برگزاری موفقیت آمیز یک رزمایش دریایی با مشارکت برخی ادوات جنگی خود خبر داد. روسیه پیشتر نیز یک رزمایش بزرگ موشکی را در مناطق مختلف از جمله دریای خزر و دریای سیاه برگزار کرد. ارتش روسیه در این رزمایش بزرگ انواع موشک‌های راهبردی بالستیک و کروز را از زمین، دریا و هوا شلیک کرد. چندی قبل دریا سالار «جیمز فوگو» فرمانده نیروی دریایی آمریکا در اروپا گفت که حضور کشتی‌ها، زیردریایی‌ها و هواپیما‌های روسیه در دریای بالتیک، سیاه و مدیترانه باعث تشدید تنش‌ها در منطقه می‌شود.
اهداف پیدا و پنهان راه لاجورد برای دور زدن ایران
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / رجب طیب اردوغان / ترکمنستان / افغانستان / آذربایجان / ترکیه
اهداف پیدا و پنهان راه لاجورد برای دور زدن ایران
تهران- ایرنا- رئیس جمهوری ترکیه هفته گذشته موافقتنامه تاسیس راه لاجورد (کریدور لاپیس - لازولی) که افغانستان را از طریق ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان به دریای سیاه و در نهایت از مسیر ترکیه به دریای مدیترانه و اروپا متصل می‌کند، در حالی تصویب و اجرایی کرد که مسیر ایران همچنان کوتاهترین راه برای اتصال افغانستان و آسیای مرکزی به اروپا است.
تنها دلفین دلفیناریوم برج میلاد به دریای سیاه منتقل می‌شود
۱۳۹۹/۰۱/۲۱
تنها دلفین دلفیناریوم برج میلاد به دریای سیاه منتقل می‌شود
مدیرکل زیست‌بوم‌های دریایی سازمان محیط زیست در خصوص انتقال کاسیا تنها دلفین دلفیناریوم به دریای سیاه توضیحاتی داد.
رزمایش نظامی ناتو در گرجستان زیر سایه کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ / ویروس کرونا / ناتو / گرجستان / هراس جهانی از ویروس کرونا
رزمایش نظامی ناتو در گرجستان زیر سایه کرونا
باکو – ایرنا – چهار فروند ناو نظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) در حالی روز چهارشنبه برای برگزاری رزمایش مشترک  وارد بندر پوتی گرجستان در دریای سیاه شدند که به دلیل شیوع کرونا برخی از برنامه‌های این رزمایش اجرا نخواهد شد.
۱۳۹۹/۰۱/۱۸
به سوی قسطنطنیه
ویل دورانت می‌گفت: «در تاریخ جهان، هیچ دولتی چون دولت روم شرقی، سزاوار سقوط و اضمحلال نبوده است.» نه اراده‌اش به جنگ یا صلح مشخص بود، نه سیاست داخلی و خارجی درستی داشت و نه حتی متحدان وفاداری برای خود باقی گذاشته بود. سایه خشک‌مذهبی غیرزاهدانه طبقات بالا بر سیاست و جامعه بیزانس سنگینی می‌کرد و هر تدبیر و اصلاحی را عقیم می‌ساخت. نقاشان و مجسمه‌سازان بیزانسی در آثار خود چهره‌هایی را خلق می‌کردند که «به نور تقوا و تدینی بی‌آلایش درخشان بودند ـ چیزی که در اخلاق مردم زمانه ذره‌ای از آن یافت نمی‌شد.» اشراف و کشیشان که قدرت و ثروت را در دست و تقریبا در انحصار خود داشتند به اسراف و تن‌پروری عادت کرده بودند و «از …
فعال شدن بند 600 هزار یورویی برای حسینی/ تمدید قرارداد یکساله ترابزون با ستاره ایرانی
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / ترابزون / سید مجید حسینی / ترکیه
فعال شدن بند 600 هزار یورویی برای حسینی/ تمدید قرارداد یکساله ترابزون با ستاره ایرانی
توافق اولیه باشگاه ترکیه ای با مدافع ایرانی منجر به فعال شدن بند 600 هزار یورویی سال سوم و ماندن این بازیکن در سواحل دریای سیاه خواهد شد.
ریزش شدید شاخص‌های بورس جهانی
۱۳۹۹/۰۱/۱۴ / بورس / ویروس کرونا
ریزش شدید شاخص‌های بورس جهانی
در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۷.۴۳ درصد صعود به ۲۱.۸۲ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۸.۲۹ درصدی به ازای ۲۶.۷۹ دلار در هر بشکه مبادله شد.
بلیط هواپیما تفلیس را از سفرستان بخرید!
۱۳۹۹/۰۱/۱۴ / بازار
بلیط هواپیما تفلیس را از سفرستان بخرید!
مدتهاست که بلیط هواپیما تفلیس در لیست محبوب ترین پروازهای خارجی ایرانیان جای خوش کرده است. شهر زیبای تفلیس از شهرهای بسیار مهم کشور گرجستان است و سالانه میزبان توریست ها و گردشگران بسیار زیادی از سراسر دنیاست. مقصدی بسیار دوست داشتنی که در ۱۲۰ کیلومتری مجموعه ی رشته کوه های قفقاز و همسایگی دریای سیاه قرار گرفته است و با برخورداری از جاذبه های تاریخی و رنگارنگ از فرهنگ غنی و اصیلی بهره می برد.
تأیید سقوط جنگنده سوخوی روسیه در دریای سیاه
۱۳۹۹/۰۱/۰۷
تأیید سقوط جنگنده سوخوی روسیه در دریای سیاه
وزارت دفاع روسیه سقوط یک جنگنده سوخو-27 نیروهای هوا-فضای این کشور در آب‌های دریای سیاه را تأیید کرد، عملیات جستجوی خلبان آغاز شده، ضمن اینکه یک فروند هواپیمای آموزش نظامی نیز دیروز در روسیه سقوط کرد.
آشنایی با کشور زیبا و دیدنی ترکیه
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ / ترکیه / آب و هوا / دریای سیاه / دریای اژه
آشنایی با کشور زیبا و دیدنی ترکیه
کشور ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه یک کشور آسیایی و اروپایی شناخته می شود که بخش بزرگتر آن در قسمت آسیا و بخش کوچکتر آن در سمت قاره اروپا قرار دارد
۱۳۹۸/۱۲/۲۶
دلایل شکست اوپک در کاهش تولید و عرضه نفت
در جدیدترین اجلاس اوپک، تصمیم اعضا برای تمدید کاهش تولید و عرضه به بازار جهانی نفت با شکست مواجه شد. چرا که روسیه نپذیرفت تا تولید خود را به اندازه 1.5 میلیون بشکه در روز کاهش دهد. عربستان نیز با کاهش 7 دلاری قیمت پیش‌فروش نفت برای مشتریان چینی همراه با افزایش تولید نفت خام تا 2 میلیون بشکه، واکنش نشان داد. این جنگ نفتی، سه هفته پس از تحریم شرکت روس‌نِفت توسط دولت ترامپ، شروع شده است. به‌تازگی نیز انتشار سریع ویروس کرونا در جهان باعث افت تقاضای جهانی نفت شده بود و قیمت نفت خام 30 درصد کاهش نشان داد. در چنین شرایطی، کمیته مشاور اوپک بر اساس پیش‌بینی افت تقاضای نفت خام در سال 2020، پیشنهاد کرده بود تا تولید به میزان 600 هزار بشکه دیگر در روز کاهش پیدا کند تا جلوی سقوط بیش‌تر قیمت نفت گرفته شود.عدم …
مجازات افساد فی‌الارض در انتظار اخلالگران نظام سلامت
۱۳۹۸/۱۲/۱۵
مجازات افساد فی‌الارض در انتظار اخلالگران نظام سلامت
دو هفته پس از شیوع کرونا در کشور، کمبود اقلام بهداشتی و احتکار از سوی سودجویان حتی گریبان پرسنل بهداشتی کادر درمانی را هم گرفت و موجب شد تا وزیر بهداشت در نامه‌ای گلایه‌آمیز به رئیس‌جمهور از بازار سیاه ماسک و کالاهای بهداشتی شکایت کند. رئیس ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا نوشت: «آیا رواست گروهی دل به دریای آلودگی جهت رهایی مردم بزنند و گروهی لباس و ماسک اینان و بیمارانشان را در انبار‌ها برای سودجویی صد برابری یا قاچاق به دیگر کشور‌ها تلنبار کنند؟» در واکنش به این نامه، پای دادستان کل کشور هم به ماجرا باز شد و محمدجعفر منتظری هشدار داد که مجازات «افساد فی‌الارض» در انتظار احتکار‌کنندگان و اخلالگران نظام سلامت است.
۱۳۹۸/۱۲/۱۴
ترجمه منصوره اتحادیه درباره یکپارچگی جهان به وسیله بیماری
منصوره اتحادیه از شاخص‌ترین تاریخ‌نگاران و استادان این حوزه معرفتی در دوران معاصر، تازه‌ترین ترجمه خود را به کتابی درباره بیماری و جهان اختصاص داده است. «یکپارچگی جهان به وسیله بیماری (سده‌های ۱۴ تا ۱۷ میلادی)»  نوشته لروا لادوری توسط این مترجم و تاریخ‌نگار با سابقه ایرانی از کتاب ذهن و روش تاریخ‌شناسی انتخاب شده است. در بخشی از این متن ترجمه‌شده توسط منصوره اتحادیه به مسائل زیادی ازجمله طاعون و یکپارچگی سرنوشت جهان اشاره شده است: «بیماری‌های مسری نظیر طاعون در برهه‌هایی از زمان، سراسر جهان آن روزگار را فرا گرفته و از این طریق یک وحدت مرضی پدید آورده بود. شیوع این بیماری‌ها با رشد جمعیت و گسترش شهرها متناسب بود. برای مثال …
طبیعت گرجستان در قاب 4K
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
طبیعت گرجستان در قاب 4K
«گرجستان / საქართველო / Georgia» کشوری است در منطقه قفقاز اوراسیا. گرجستان در زمان باستان با نام ایبریا شناخته می‌شده‌است و امروزه در اکثر زبان‌ها با اشکال گوناگون واژه یونانی «گِئُرْگیا / Georgia» به معنای کشاورزی شناخته می‌شود. این کشور که در سرحد آسیای غربی و اروپای شرقی قرار دارد، از غرب با دریای سیاه، از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان، و از جنوب شرق با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر گرجستان تفلیس است. گرجستان یکی از کشورهایی است که در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد. دیرینگی زندگی انسان در گرجستان به یک میلیون و هشتصد هزار سال پیش می‌رسد که گروهی از انسان‌های نخستین موسوم به انسان گرجی در آن می‌زیسته‌اند. مردم بومی گرجستان، مردم گرجی مسیحی ارتدکس و پیرو …
مهاجم سابق لیورپول در راه MLS یا لیگ چین/ جدایی غیرمنتظره استوریج از ترابزون اسپور
۱۳۹۸/۱۲/۱۲ / ترابزون / ترکیه
مهاجم سابق لیورپول در راه MLS یا لیگ چین/ جدایی غیرمنتظره استوریج از ترابزون اسپور
خرید پرسر و صدای ترابزون اسپور در تابستان تنها بعد از هشت ماه حضور در سواحل دریای سیاه قراردادش را با باشگاه ترکیه ای فسخ کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۲
شِکوه وزیر بهداشت از بازار سیاه ماسک
طی روزهای اخیر، با شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور و افزایش تقاضا برای خرید لوازم بهداشتی نظیر ماسک و ژل‌های ضدعفونی‌کننده، برخی از این اقلام با قیمت‌های سرسام‌آور چند ده برابری در بازارهای غیررسمی به فروش رسید. همین امر موجب شد وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهوری او را از منظر رئیس شورای عالی امنیت ملی خطاب قرار دهد و نسبت به کمبود ماسک در سراسر کشور اعتراض کند. به نظر می‌رسد دکتر نمکی، وزیر بهداشت به این دلیل روحانی را با عنوان «رئیس شورای عالی امنیت ملی» خطاب قرار داده است که احساس می‌کند کمبود ماسک با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا به موضوعی امنیتی تبدیل شده، چرا که ممکن است سلامت جامعه را به خطر بیندازد. وزیر بهداشت در نامه‌اش …
حرکت ۲ کشتی نظامی روسیه به سمت سواحل سوریه
۱۳۹۸/۱۲/۰۹
حرکت ۲ کشتی نظامی روسیه به سمت سواحل سوریه
دو کشتی نظامی ناوگان دریای سیاه روسیه، مجهز به موشک‌های "کالیبر"، در حال عبور از تنگه‌های بسفر و داردانل ترکیه هستند تا وارد دریای مدیترانه شده و به گروه کشتی‌های نظامی دائم روسیه در سواحل سوریه بپیوندند.
روسیه دو ناوشکن مجهر به کروز به سواحل سوریه فرستاد
۱۳۹۸/۱۲/۰۹ / روسیه / سوریه / ترکیه
روسیه دو ناوشکن مجهر به کروز به سواحل سوریه فرستاد
ایرنا نوشت: ناوگان روسی مستقر در دریای سیاه روز جمعه از اعزام دو ناوشکن مجهز به موشک کروز به سواحل سوریه خبر داد.
ارتش روسیه ناوشکن آمریکا که وارد دریای سیاه شده را رصد دارد
۱۳۹۸/۱۲/۰۴
ارتش روسیه ناوشکن آمریکا که وارد دریای سیاه شده را رصد دارد
طبق اعلام مرکز کنترل ملی دفاعی روسیه، ناوشکن آمریکایی "USS Ross" وارد دریای سیاه شد.
ترکیه مانع عبور جنگنده‌های روس از حریم هوایی‌اش می‌شود
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / ترکیه / روسیه
ترکیه مانع عبور جنگنده‌های روس از حریم هوایی‌اش می‌شود
در سایه افزایش تنش‌های سیاسی و نظامی میان روسیه و ترکیه در پی شرایط ملتهب استان ادلب در شمال سوریه، برخی منابع روس فاش کردند ترکیه حریم هوایی خود را به روی جنگنده‌های روس بسته و مانع از عبور آنها می‌شود، این موضوع سوالات زیادی را درباره ای مساله ایجاد می‌کند که آیا ترکیه می‌تواند گذرگاه‌های خود را به روی کشتی‌های جنگی روسیه که از دریای سیاه به سواحل سوریه در رفت و آمد هستند، مسدود کند.
مناطق آزاد ایران چرا و چگونه شکل گرفتند؟
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / قانون برنامه ششم توسعه / دریای مدیترانه / دریای سیاه / اتحادیه اروپا / اتاق بازرگانی ایران / مجلس شورای اسلامی / جنگ دوم جهانی
مناطق آزاد ایران چرا و چگونه شکل گرفتند؟
تحلیل عملکرد مناطق آزاد تجاری-صنعتی ایران بسیار امر دشواری است، چراکه عمدا یا سهوا تقریبا کمترین داده و اطلاعات از عملکرد این بخش‌ها منتشر می‌شود.
(ویدئو) کشف جنگنده شوروی در اعماق دریا پس از هفتاد سال
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / کشف / جنگنده روسی / جنگ جهانی دوم / دریای سیاه
(ویدئو) کشف جنگنده شوروی در اعماق دریا پس از هفتاد سال
یک فروند هواپیمای جنگنده شوروی که در جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار می‌گرفت، پس از دو سال جست و جو در اعماق دریای سیاه نزدیک سواحل نورسیسک پیدا شد. این جنگنده از نوع ایلیوشین-۲ بود.
دعوت اوکراین از آمریکا برای استخراج نفت و گاز در دریای سیاه
۱۳۹۸/۱۱/۱۲
دعوت اوکراین از آمریکا برای استخراج نفت و گاز در دریای سیاه
رئیس جمهوری اوکراین، آمریکا را اصلی‌ترین متحد کشورش در عرصه حمایت از استقلال و حاکمیت آن نامیده و از شرکت‌های آمریکایی دعوت کرد تا در طرح‌های استخراج نفت و گاز در آب‌‌های ساحلی دریای سیاه مشارکت کنند.
رژیم صهیونیستی «تیم ویژه» برای اجرای «معامله قرن» تشکیل داد
۱۳۹۸/۱۱/۰۹ / دریای سیاه / دونالد ترامپ / اسرائیل / فلسطین / اردن / داستان معامله قرن
رژیم صهیونیستی «تیم ویژه» برای اجرای «معامله قرن» تشکیل داد
تهران-ایرنا- «نفتالی بنت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه از تشکیل تیم ویژه برای اجرای بندهای طرح سازش «معامله قرن» از جمله الحاق بخش هایی از کرانه باختری به مناطق تحت اشغال این رژیم خبر داد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
چیزهای عجیبی که تنها در کف اقیانوس دیده می‌شوند!
از آنجایی‌که بیش از 80 درصد مساحت اقیانوس‌های زمین کاوش نشده است و نقشه‌ای از آن‌ها در دست نیست، ممکن است هزاران موجود دریایی، شهرهای غرق شده گمشده، بقایای کشتی و دیگر چیزهای رازآلود آنجا باشند که ما هرگز به وجودشان پی نخواهیم برد و نمی‌توانیم کشفشان کنیم. به گزارش خبرآنلاین، آن قسمت‌های ژرف و تاریک اقیانوس که کاوش شده‌اند، چیزی جز شگفتی برای ما به ارمغان نیاورده‌اند. با جستجوی این بخش‌ها موجودات جدیدی مانند ماهی ترسناک نیش دندان (فنگتوس) یافت شدند، بقایای قصر باستانی کلئوپاترا کشف شد و همچنین رودی در کف دریای سیاه دیده شد که در کنار درخت‌ها و برگ‌های اقیانوسی جریان دارد!مجموعه‌ای از شهرهای گمشدهشهرهای باستانی زیر آب رفته در قسمت‌های گوناگون جهان پراکنده شده‌اند. بعضی از این شهرها عبارت‌اند از: …
۱۳۹۸/۱۰/۲۹
عبور از دماغه امید نیک
تا پیش از افتتاح کانال سوئز در ‌سال 1869 میلادی و اتصال دو دریای مدیترانه و سرخ به یکدیگر، کشتی‌هایی که از بنادر اروپایی و سواحل شرقی آمریکایی عازم قاره‌های آسیا و اقیانوسیه بودند هیچ چاره‌ای نداشتند جز اینکه خطر دورزدن قاره آفریقا را به جان خریده و خود را برای سفری خطرناک و دور و دراز آماده کنند. نخستین دریانوردی که چنین ریسکی را به جان پذیرفت و با کشتی راهی جنوبی‌ترین سواحل قاره سیاه شد بارتولومئو دیاس، جهانگرد پرتغالی بود که 532‌سال پیش در چنین روزی، برابر 19 ژانویه 1488 میلادی، با سه کشتی خود از انتهایی‌ترین نقطه قاره آفریقا گذشت و به سبب وجود توفان‌های مرگبار و سهمگین در این محل، نام «دماغه ناامیدی» را بر آن گذاشت. اما پادشاه پرتغال که …
۱۳۹۸/۱۰/۲۳
باشگاه ترک مدافع ایرانی را کنار گذاشت
سیدمجید حسینی، مدافع ملی‌پوش و جوان ایرانی باشگاه ترابزون اسپور با وجود نمایش‌های خوب خود در دومین‌ سال از حضور در این باشگاه محبوب حاشیه دریای سیاه به یک‌باره از سوی کادرفنی ترابزونی‌ها از فهرست کنار گذاشته شد تا بنا به ادعای رسانه‌های ترکیه شوک عجیبی به طرفداران «بوردو- ماوی‌ها» وارد شود. این سایت ترکیه‌ای همچنین از انتخاب جانشین مجید حسینی هم پرده برداشت و ادعا کرد در برنامه‌های نقل و انتقالاتی زمستان 2020 نماینده‌های باشگاه با مدافعی سرشناس که سابقه بازی در لیگ انگلیس و فرانسه را نیز در کارنامه‌اش دارد، به توافق اولیه رسیده و این بازیکن تا پایان هفته رسما به ترابزون اسپور خواهد پیوست. با این تفاسیر، باید منتظر ماند و دید مجید …
ترابزون اسپور | تصمیم شوکه کننده کادرفنی در کنار گذاشتن ستاره ایرانی!
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / ترابزون اسپور / سیدمجید حسینی
ترابزون اسپور | تصمیم شوکه کننده کادرفنی در کنار گذاشتن ستاره ایرانی!
شفقنا ورزشی -رسانه نزدیک به باشگاه محبوب حاشیه دریای سیاه در ترکیه از تصمیم شوکه کننده کادرفنی در کنار گذاشتن ستاره ایرانی از فهرست این تیم در دور برگشت پرده برداشت. به گزارش شفقنا ورزشی به نقل از...
۱۳۹۸/۱۰/۲۲
خبر شوکه کننده برای ستاره ایرانی/ ترابزون اسپور مجید حسینی را کنار گذاشت!
رسانه نزدیک به باشگاه محبوب حاشیه دریای سیاه در ترکیه از تصمیم شوکه کننده کادرفنی در کنار گذاشتن ستاره ایرانی از فهرست این تیم در دور برگشت پرده برداشت.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱
پوتین نظاره‌گر آزمایش موشک فراصوت کینژال
رئیس جمهوری روسیه نظاره‌گر یک مانور نظامی از روی ناو نیروی دریایی این کشور در دریای سیاه در نزدیکی کریمه بود که شامل آزمایش یک موشک فراصوت هم می‌شد. به گزارش خبرگزاری رویترز، کرملین گزارش کرد، دو جنگنده میگ-۳۱کی یک موشک فراصورت کینژال را به یک هدف در یک سایت آزمایشی نظامی شلیک کردند. در این رزمایش چند ناو نیروی دریایی روسیه نیز حضور داشتند. روسیه در سال ۲۰۱۴ کریمه را از اوکراین گرفت و به خود ملحق کرد و از آن زمان زیرساخت‌های نظامی در این شبه جزیره ساخته است. نخستین بار در مه ۲۰۱۸ بود که خبر مربوط به موشک فراصوت کینژال در جریان رژه نظامی میدان سرخ روسیه منتشر شد و این موشک یکی از برترین‌های تسلیحاتی روسیه به شمار می‌رود. رسانه‌های روسیه گزارش کردند که برد این موشک‌ها …
۱۳۹۸/۱۰/۱۹
هواپیمای اوکراینی مدل بدنام بویینگ نبود
[شهروند] دقایقی پس از آنکه یک فروند هواپیمای بویینگ 800-737  متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال در نزدیکی تهران سقوط کرد و تمامی ۱۷۶نفر مسافران و خدمه پروازی جان باختند؛ برخی خبرگزاری‌ها به اشتباه نوشتند که بویینگ سانحه‌دیده اوکراینی از نوع 737 مکس بوده است. 737 مکس مدل بدنام بویینگ است که به دنبال دو سقوط مرگبار خود در مالزی و اتیوپی در یک بازه پنج‌ماهه در سراسر جهان زمینگیر شده است.‌ پیش از این در مهرماه ‌سال گذشته هواپیمای بویینگ737 مکس متعلق به شرکت ایرلاین اندونزی در دریای جاوه سقوط کرد و 189 مسافر و گروه پروازی آن کشته شدند. حدود پنج‌ماه بعد نیز هواپیمای بویینگ737 متعلق به خطوط هوایی اتیوپی دچار سانحه شد و 157 سرنشین آن جان خود را از دست دادند. …
سفر پوتین به ترکیه برای هماهنگی مواضع مسکو و آنکارا در برابر تنش آفرینی آمریکا
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / اردوغان / ولادیمیر پوتین / ترکیه
سفر پوتین به ترکیه برای هماهنگی مواضع مسکو و آنکارا در برابر تنش آفرینی آمریکا
مسکو – ایرنا – رئیس جمهوری روسیه برای شرکت در مراسم آغاز بهره برداری از خط لوله گاز جریان ترک که از مبدا روسیه و از طریق دریای سیاه به ترکیه و کشورهای اروپایی کشیده شده است به استانبول سفر می کند و هدف مهم این سفر هماهنگی مواضع دو کشور در شرایط تنش آفرینی آمریکا در منطقه و تحریم خط لوله گاز روسیه عنوان شده است.
تنگه بسفر استانبول چه جذابیت‌هایی دارد؟
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / توریاب / تنگه بسفر استانبول / سفر به ترکیه
تنگه بسفر استانبول چه جذابیت‌هایی دارد؟
تنگه بسفر یکی از زیباترین تنگه‌های جهان است که در ترکیه قرار دارد و دریای سیاه را به دریای مرمره متصل می‌کند.
رهبر حزب وطن ترکیه: سردار سلیمانی شهید همه ماست
۱۳۹۸/۱۰/۱۵
رهبر حزب وطن ترکیه: سردار سلیمانی شهید همه ماست
رهبر حزب وطن ترکیه عنوان کرد: سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و ابومهدی مهندس، معاون حشدالشعبی شهدای جبهه انسانیتی هستند که از دریای سیاه تا دریای عمان امتداد دارد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۵
هم تیمی جدید حسینی از انگلیس آمد/ ستاره استوک سیتی قرضی به ترابزون اسپور آمد
باشگاه محبوب بندر ترابزون در حاشیه دریای سیاه با قراردادی قرضی و شش ماهه ستاره سنگالی باشگاه استوک را به ترکیه منتقل کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۵
عهد مودت در داردانل ‏
قرن نوزدهم میلادی را باید عصر زوال امپراتوری‌ها قلمداد کرد. دوره‌ای که برخی دولت‌های قدرتمند پس از قرن‌ها یکه‌تازی، ‏افولی همه‌جانبه را پذیرا شدند و به دلیل تقسیم متعادل ضعف بین همه رقبا، زمینه چیرگی یکی بر دیگری آنچنان محلی از ‏اعراب نداشت. در این عصر همچنین اغلب پیمان‌ها و معاهدات بین‌المللی بیش از آنکه ایجابی یا سلبی باشد از نوعی معامله ‏و بده‌بستان خبر می‌داد. درست همانند معاهده داردانل که 211‌سال پیش در چنین روزی، برابر 5پنجم ژانویه 1809 میلادی، ‏میان دو امپراتوری بریتانیا و عثمانی به امضا رسید و طی آن قرار شد انگلیسی‌ها دست از سر مصر بردارند و در مقابل ‏دولت عثمانی نیز تعهد کرد مانع عبور ناوگان امپراتوری روسیه …
راه‌آهن ایران از بندرعباس به آذربایجان و دریای سیاه و روسیه و اروپا متصل می‌شود
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / حسن روحانی
راه‌آهن ایران از بندرعباس به آذربایجان و دریای سیاه و روسیه و اروپا متصل می‌شود
رئیس جمهور چهارشنبه شب و در پایان سفر به استان اردبیل با حضور در جمع خبرنگاران در فرودگاه اردبیل، ضمن تشریح دستاوردهای این سفر، به پرسش های آنان پاسخ گفت.
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
اخبار روز
آزمایش موفقیت‌آمیز اولین موشک ملی هوا به هوای «بوزدوغان» ترکیه رئیس‌جمهوری ترکیه از اولین آزمایش موفقیت‌آمیز موشک ملی هوا به هوای «بوزدوغان» خبر داد. رجب طیب اردوغان در سخنانی اعلام کرد که اولین آزمایش موشک هوا به هوای «بوزدوغان» ترکیه با موفقیت انجام گرفت. رئیس‌جمهوری ترکیه تأکید کرد که شرکت «إس‌ای‌جی‌إی» در آینده موشک‌های هدایت‌شونده بیشتری تولید خواهد کرد. او افزود: «ترکیه همچنین یک مرکز علمی در قطب جنوب تأسیس کرده و ایستگاه هواشناسی واقع در این مرکز رسما فعالیت‌های خود را آغاز کرده است.» اردوغان در ادامه تصریح کرد: «فرماندهی نیروی دریایی ترکیه همچنین نقشه‌برداری از بستر …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •