پنجشنبه, ۲۳ مرداد, ۱۳۹۹ / 13 August, 2020
دریای چین جنوبی
فیلیپین در رزمایش دریایی آمریکا شرکت نمی‌کند
۲۰ ساعت قبل / فیلیپین / چین / ایالات متحده آمریکا
فیلیپین در رزمایش دریایی آمریکا شرکت نمی‌کند
تهران - ایرنا - وزیر دفاع فیلیپین به نقل از رئیس جمهوری این کشور اعلام کرده است که فیلیپین جز در آب های سرزمینی خود، در رزمایش های دریایی آمریکا در دریای چین جنوبی درگیر نخواهد کرد، چرا که چنین اقدامی به افزایش تنش ها در منطقه منجر می شود.
چین: پروازهای جاسوسی آمریکا خطر جدی برای هواپیماهای مسافری است
۲۳ ساعت قبل / ایالات متحده آمریکا / پکن
چین: پروازهای جاسوسی آمریکا خطر جدی برای هواپیماهای مسافری است
پکن- ایرنا- چین هشدار داد پرواز هواپیماهای جاسوسی آمریکا بر فراز دریای جنوبی می تواند مخاطرات جدی برای هواپیماهای مسافربری داشته باشد.
اکتشاف نفت و گاز در دریای چین جنوبی
۲۴ ساعت قبل / سکوی نفتی / چین / تولید نفت
اکتشاف نفت و گاز در دریای چین جنوبی
کانتان ۳، یک سکوی نفتی نیمه غوطه ور در آب است که در سال ۱۹۸۳ میلادی توسط چین ساخته شده و به صورت ۲۴ ساعته مشغول اکتشاف منابع نفت و گاز در عمق ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ متری بستر دریای چین جنوبی است. در این گزارش سری می زنیم به عرشه این سکوی نفتی و کارگرانی که در شیفت های ۱۲ ساعته مشغول فعالیت اند.
۳۴ ساعت قبل
۹۰ درصد چینی‌ها خواستار اقدام تلافی جویانه علیه آمریکا هستند
تازه‌ترین نظرسنجی یک ارگان رسانه‌ای حزب حاکم چین نشان می‌دهد که ۹۰ درصد مردم این کشور از اقدامات تنش زای آمریکا منزجر و خواستار اقدامات تلافی جویانه کشورشان علیه واشنگتن هستند.به گزارش ایرنا، روزنامه گلوبال تایمز در مطلبی خاطرنشان کرد آمریکا پس از شیوع ویروس کرونا از هیچ اقدام تنش زا در زمینه‌های تجاری، علمی، فنی، سیاسی و بعضا نظامی علیه چین و تحریم این کشور درخصوص مسائل داخلی هنگ کنگ و برقراری ارتباطات فزاینده سیاسی و نظامی با تایوان و به چالش کشیدن چین در دریای جنوبی دریغ نکرده است.نظرخواهی موید آن است که عموم مردم چین از هر تدبیر دولت برای مقابله با آتش افروزی‌های آمریکا حمایت می‌کنند و روز به روز بر شمار کسانی که علیه واشنگتن موضع می‌گیرند و از آمریکا بیزاری می‌جویند، بیشتر می‌شود.گزارش نشریه …
گفتگوی تلفنی طولانی وزرای دفاع آمریکا و چین
۵ روز قبل / مارک اسپر / چین
گفتگوی تلفنی طولانی وزرای دفاع آمریکا و چین
ایسنا نوشت: پنتاگون اعلام کرد، وزیر دفاع آمریکا در تماسی با "وی فنگه"، وزیر دفاع چین، درباره فعالیت "بی‌ثبات‌کننده" چین در نزدیکی تایوان و دریای چین جنوبی ابراز نگرانی کرده است. از ماه مارس تاکنون، این نخستین باری است که وزرای دفاع دو کشور با یکدیگر صحبت می‌کنند.
رئیس جمهور فیلیپین برگزاری رزمایش مشترک با آمریکا را ممنوع کرد
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / آمریکا / فیلیپین / چین / رزمایش / رودریگو دوترته / رئیس جمهور فیلیپین
رئیس جمهور فیلیپین برگزاری رزمایش مشترک با آمریکا را ممنوع کرد
رئیس جمهور فیلیپین دستور داده نیروهای مسلح این کشور در رزمایش آمریکا در دریای چین جنوبی مشارکت نداشته باشند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / چین / دریای چین جنوبی / آمریکا
تغییر ماهیت ماموریت نیروی هوایی آمریکا در دریای چین جنوبی
بر اساس گزارش جدیدی از یک اتاق فکر چینی، ارتش آمریکا در ماه ژوئیه، ۶۷ مأموریت هواپیمای شناسایی بر فراز دریای چین جنوبی داشته که در مقایسه با ماه گذشته، افزایش شاخصی به حساب می‌آید. نظریه‌ها برای چرایی این موضوع، می‌تواند فلج شدن مأموریت‌های به واسطه کشتی به خاطر کووید- ۱۹یا تلاش برای فرستادن پیغامی به پکن باشد.
آمریکا ۶۷ مأموریت جاسوسی بر فراز دریای چین جنوبی انجام داد
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / ایالات متحده آمریکا / چین / دریای چین جنوبی
آمریکا ۶۷ مأموریت جاسوسی بر فراز دریای چین جنوبی انجام داد
یک اندیشکده چینی وابسته به دانشگاه پکینگ در گزارش جدید خود از اجرای ۶۷ مأموریت شناسایی توسط نیروی هوایی آمریکا بر فراز دریای چین جنوبی خبر داد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
آمریکا بزرگ‫ترین خطر برای روابط بین‫الملل از نگاه چین
با تیره شدن فزاینده روابط چین و آمریکا، پکن تاکید دارد که واشنگتن به بزرگترین عامل ضربه زننده به روابط بین‫الملل تبدیل شده است و کشورها باید برای مقابله با چنین پدیده ای هوشیار باشند.به گزارش ایرنا «وانگ یی» وزیر خارجه چین به ویژه در روزهای اخیر بارها از آمریکا به دلیل آسیب‫هایی که به روابط بین‫المللی زده انتقاد کرده و در تازه ترین مورد نیز در گفت‫و‫گویی با همتای اندونزیایی خود این موضوع را مورد تاکید دوباره قرار داده است.تلویزیون چین از قول او گزارش کرده است که آمریکا به بزرگ‫ترین عامل ضربه زننده به روابط بین‫المللی تبدیل شده است و برعهده کشورها است که با همکاری و مشارکت متقابل با واشنگتن مقابله کنند.از دیدگاه چین این آمریکا است که حالا به نیرویی برای برهم زدن مناسبات کشورها تبدیل شده است آمریکا …
تحریم‌های جدید آمریکا علیه شخصیت‌های حقیقی و حقوقی چینی
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / آمریکا / چین / دریای چین جنوبی / سین کیانگ
تحریم‌های جدید آمریکا علیه شخصیت‌های حقیقی و حقوقی چینی
دولت ترامپ روز جمعه تحریم‌هایی علیه تشکیلات شبه‌نظامی چین در سین‌کیانگ و دو مقام چینی وضع کرد؛ اقدامی که احتمالاً باعث نزول بیشتر روابط آمریکا-چین خواهد شد. این اقدام همچنین می‌تواند بهانه آغازین تحریم‌های بیشتر علیه تشکیلات متعلق به دولت و دیگر نهادهای دولتی در چین باشد.
مناقشه چین و آمریکا در آبهای مواج دریای جنوبی
۱۳۹۹/۰۵/۱۰
مناقشه چین و آمریکا در آبهای مواج دریای جنوبی
پکن- ایرنا- همانطور که از سال ها قبل پیش بینی می شد دریای جنوبی که ارزش تجارت آن به ۵ هزار میلیارد دلار می رسد به اصلی ترین کانون منازعه میان چین و آمریکا به عنوان دو قدرت بزرگ اقتصادی دنیا تبدیل شده است.
چین در دریای جنوبی رزمایش برگزار کرد
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / چین / رزمایش
چین در دریای جنوبی رزمایش برگزار کرد
پکن- ایرنا- سخنگوی ارتش آزادی بخش جمهوری خلق چین از برگزاری رزمایش هوایی - دریایی این کشور در دریای جنوبی خبر داد.
شرایط جنگی در شرق آسیا | روزانه دوبار حریم هوایی ژاپن توسط چینی‌ها نقض می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۰۹
شرایط جنگی در شرق آسیا | روزانه دوبار حریم هوایی ژاپن توسط چینی‌ها نقض می‌شود
وزارت دفاع ژاپن در ماه مارس نقشه‌ای را منتشر کرد که مسیر پروازهای جنگنده‌های چینی و روسی را نشان می‌داد که خلبانان ژاپنی به سرعت برخاسته و آن‌ها را رهگیری کردند. مسیر پرواز جنگنده‌های چینی با رنگ «قرمز» مشخص شده بود. حجم یا تراکم این پروازها باعث شده دریای چین جنوبی- بخشی از اقیانوس آرام میان چین و جزایر جنوبی ژاپن- به «دریای سرخ» شبیه شود.
۱۳۹۹/۰۵/۱۰
تعجب از تعجب!
«من از شایعه‌سازی دشمنان تعجب نمی‌کنم، از این تعجب می‌کنم که چطور گوش شنوایی برای این سخنان وجود دارد»؛ این جمله را رئیس‌جمهوری در جلسه هیات دولت مطرح کرده است. اشاره حسن روحانی، به اخباری است که درباره ماجرای وقف بخشی از کوه دماوند مطرح شده و البته به این بهانه گریزی به طرح اخباری درباره واگذاری برخی از جزایر و بخشی از بنادر جنوبی کشور به چین و نیز تسهیم دریای خزر هم زده است. فارغ از این که این اخبار چقدر آمیخته به شایعه یا حقیقت هستند، تعجب رئیس‌جمهوری از این شرایط به عنوان فردی که در سطح اول مدیریتی یک کشور باید شناخت مناسبی از فضای جامعه و دلایل شکل‌گیری چنین فضایی داشته باشد، خود عجیب و تعجب‌برانگیز است.حسن روحانی در طول سال‌ها مسئولیت بسیار حرف زده است. از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم تا …
چین به آمریکا؛ حمله به جزایر به جنگ منجر می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
چین به آمریکا؛ حمله به جزایر به جنگ منجر می‌شود
یک رسانه دولتی چین به آمریکا هشدار داد که حمله به دریای چین جنوبی و جزایر این کشور در منطقه پیامد‌های ویرانگری به همراه خواهد داشت.
استرالیا تمایلی به تخریب روابط با چین ندارد
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / استرالیا / چین
استرالیا تمایلی به تخریب روابط با چین ندارد
استرالیا متعهد شده که همکاری دفاعی خود با آمریکا در را دریای چین جنوبی افزایش دهد.
استرالیا گشت‌زنی مشترک با آمریکا در دریای جنوب چین را رد کرد
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / چین / استرالیا / آمریکا / ماریس پین / وزیر امور خارجه استرالیا
استرالیا گشت‌زنی مشترک با آمریکا در دریای جنوب چین را رد کرد
دولت استرالیا با مهم توصیف کردن روابط کانبرا و پکن، پیشنهاد آمریکا برای گشت‌زنی در دریای جنوبی چین را رد کرد.
چین: تلاش آمریکا برای بی ثبات کردن دریای جنوبی بی نتیجه است
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / هنگ کنگ / چین / وزارت امور خارجه چین / مایک پمپئو / انگلستان
چین: تلاش آمریکا برای بی ثبات کردن دریای جنوبی بی نتیجه است
پکن- ایرنا- چین بار دیگر مخالفت خود را با دخالت آمریکا در دریای جنوبی چین اعلام و یاداوری کرد که دریای جنوبی چین هاوایی آمریکا نیست، تلاش واشنگتن برای بی ثبات کردن آن موفقیت آمیز نخواهد بود.
فشارهای آمریکا به استرالیا برای مقابله با چین
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / استرالیا / چین / ایالات متحده آمریکا
فشارهای آمریکا به استرالیا برای مقابله با چین
ایرنا نوشت: شبکه "ای بی سی" استرالیا گزارش داد که آمریکا، استرالیا را برای پیوستن به این کشور علیه مواضع پکن در دریای جنوبی چین تحت فشار قرار داده است.
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
شی جینپینگ از نظر مقام‌های آمریکایی دیگر رئیس جمهوری نیست!
تغییر رویکرد مقام‌های آمریکا در نحوه توصیف سمت شی جینپینگ و اینکه او را بارها دبیرکل خطاب کرده‌اند، با هدف زیر سوال بردن مشروعیت این مقام است و دلالت ضمنی به دوران جنگ سرد دارد.به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست، دو سال پیش در جریان اولین ماه‌های حضور مایک پامپئو به عنوان وزیر خارجه آمریکا، اشارات عمومی او به شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین دوستانه بود.او از شرکت در ضیافت شام با شی در بوئنوس آیرس احساس افتخار کرد؛ او از شی بابت ایفای نقش در آوردن کره‌شمالی به میز مذاکره تشکر کرد و با افتخار درباره نشست سازنده با رئیس شی در جریان سفر به پکن صحبت کرد.اما امروز، با توجه به سقوط آزاد روابط آمریکا-چین، نه تنها لحن اظهارات علنی پامپئو در خصوص شی به شدت تلخ شده است، انتخاب نام و عنوان …
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
سیاست خارجی در همه جای دنیا از داخل کشور شروع می‌شود
  [ریچارد هاس- رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ] مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه سخنرانی تندی خطاب به چین ایراد کرد. مشکل اینجا نیست که این دیپلمات عالی‌رتبه قاطعانه غیردیپلماتیک عمل می‌کند. مشکل ارایه اطلاعات نادرست از تاریخ و توانایی نداشتن پمپئو در پیشنهاد راهی منجسم و عملی برای مدیریت رابطه‌ای است که بیش از هر رابطه دیگری دوره و زمانه امروز را توصیف می‌کند. پمپئو در سخنرانی خود از آمریکایی‌ها پرسید که دستاورد پنجاه‌ساله «تعامل کورکورانه» با چین چقدر بوده است و پاسخ داد که خیلی کم یا هیچی. او در عوض مغلطه می‌کند که سیاست ایالات‌متحده شکست خورده است، چون چین به دموکراسی تبدیل نشد، درحالی‌که هدف سیاست ریچارد نیکسون و …
پامپئو: مناقشات دریای چین جنوبی باید از طریق قوانین بین‌المللی حل شوند
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / دریای چین جنوبی
پامپئو: مناقشات دریای چین جنوبی باید از طریق قوانین بین‌المللی حل شوند
وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد، مناقشات در دریای چین جنوبی باید از طریق قوانین بین‌الملل حل شوند و "کشورهای آزاد" باید برای مبارزه با این موضوع با یکدیگر متحد شوند.
واشنگتن تسلط پکن بر دریای چین جنوبی را نمی‌پذیرد
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / مایک پمپئو
واشنگتن تسلط پکن بر دریای چین جنوبی را نمی‌پذیرد
ایلنا: وزیر خارجه آمریکا گفت که کشورش تسلط چین بر دریای چین جنوبی و ادعای مالکیت بر خشکی‌ها و جزیره‌های مورد مناقشه در آن را نمی‌پذیرد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / پمپئو وزیر خارجه آمریکا / چین و آمریکا / دریای چین جنوبی
پمپئو: دریای چین جنوبی متعلق به امپراطوری دریایی چین نیست
به گزارش مهر، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا امروز شنبه در پیامی توئیتری باز هم چین را آماج انتقادات بی اساس خود قرار داد.
تلاش دوباره پامپئو برای تحریک متحدان آمریکا علیه چین
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / اخبار "چین" / اخبار "آمریکا"
تلاش دوباره پامپئو برای تحریک متحدان آمریکا علیه چین
وزیر امور خارجه آمریکا که اظهارات اخیرش علیه چین بر شدت تنش‌ها بین واشنگتن و پکن افزوده است، بار دیگر مدعی شد که اگر «کشورهای آزاد» هیچ اقدامی نکنند، چین بخش بیشتری از دریای چین جنوبی را تصرف خواهد کرد.
ادعای استرالیا در مورد حق حاکمیت پکن در دریای چین جنوبی
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
ادعای استرالیا در مورد حق حاکمیت پکن در دریای چین جنوبی
نمایندگی استرالیا در سازمان ملل طی بیانیه‌ای مدعی شده که هیچ مبنای قانونی برای ادعای حق ارضی و دریایی پکن در دریای چین جنوبی وجود ندارد.
چین هیچ مبنای قانونی برای ادعای مالکیت بر دریای چین جنوبی ندارد
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / چین / استرالیا / دریای چین جنوبی
چین هیچ مبنای قانونی برای ادعای مالکیت بر دریای چین جنوبی ندارد
ایلنا: دفتر نمایندگی استرالیا در سازمان ملل طی نامه‌ای اعلام کرد که چین هیچ مبنای قانونی برای ادعای مالکیت بر دریای چین جنوبی ندارد.
قطار رسانه‌ای ضد انقلاب در مواجهه با قرارداد ایران و چین روی چه ریلی حرکت کرد؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / قرارداد ایران و چین / خاورمیانه / شیرین هانتر / مایک پمپئو / شورای امنیت / شهر ووهان / اروپا / جین پینگ / ایران / غرب آسیا
قطار رسانه‌ای ضد انقلاب در مواجهه با قرارداد ایران و چین روی چه ریلی حرکت کرد؟
همان‌ قدر که کمتر نظریه‌پردازی دردنیا تردیدی در زوال آمریکا و دور شدن آمریکا از توان تأثیرگذاری بر همه تحولات دارد،همان‌ اندازه بر ظهور چین به عنوان قدرت اول دنیا در آینده نه‌چندان دور اتفاق‌ نظر هست.
ناوهای استرالیایی به نیروهای دریایی آمریکا و ژاپن در دریای فیلیپین پیوستند
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / دریای چین جنوبی / آمریکا
ناوهای استرالیایی به نیروهای دریایی آمریکا و ژاپن در دریای فیلیپین پیوستند
در بحبوحه تنش‌های منطقه‌ای با چین، پنج ناو استرالیایی به کشتی‌های آمریکایی و ژاپنی در مانورهای نظامی مشترک در دریای فیلیپین پیوستند.
رزمایش‌های آمریکا در دریای چین جنوبی با هدف ناآرامی منطقه
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / قاره آسیا / اخبار "آمریکا" / اخبار "چین"
رزمایش‌های آمریکا در دریای چین جنوبی با هدف ناآرامی منطقه
نیروی دریایی آمریکا از برگزاری دو مانور مشترک در آبهای شرق آسیا خبر داد.
هشدار چین به انگلیس برای اعزام ناوهواپیمابر
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
هشدار چین به انگلیس برای اعزام ناوهواپیمابر
چین نسبت به برنامه انگلیس برای اعزام یک ناو هواپیمابر به دریای جنوبی هشدار داد و اعلام کرد چنین حرکتی باعث تضعیف روابط دو کشور می شود.
۱۳۹۹/۰۴/۲۸
امریکا و دریای جنوبی چین
اظهارات وزیر خارجه امریکا در مورد اختلافات چین با کشورهای منطقه در مورد دریای جنوبی چین را باید تحول مهمی در روابط امریکا و چین، مناقشات فزاینده بین این دو کشور و نیز ژئوپلیتیک آسیای خاوری به‌شمار آورد. وضعیت حقوقی این دریا برای چین و دیگر کشورهای حاشیه آن حائز اهمیت بسیار زیادی است. چین طی ده‌ها سال با کشورهای منطقه شامل 10 کشور عضو آسه‌آن در‌گیر مناقشه‌ای گسترده در مورد این دریا بوده است. پمپئو در بیانیه‌ خود در این مورد «دعاوی پکن در مورد منابع بخش اعظم دریای جنوبی چین و اقدامات قلدرمآبانه چین برای کنترل این منابع را به‌طور کامل غیرقانونی» دانست. 
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
پکن و واشنگتن در مسیر بدون بازگشت
دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا وعده داده ‌بود که با چین به یک توافق جامع تجاری می‌رسد، اما با گذشت سه سال و نیم از انتخاب او به عنوان رییس‌جمهور، رویارویی میان پکن و واشنگتن به شدیدترین حد خود رسیده است تا جایی که دیگر دورنمایی از حل اختلافات در میان‌مدت، وجود ندارد. در طول روزهای دوشنبه و چهارشنبه، رییس‌جمهور و وزیر خارجه ایالات‌متحده امریکا با امضای مصوبه کنگره، صدور بیانیه و امضای فرمان‌های اجرایی، تصمیماتی را به اجرا گذاشتند که اختلافات میان پکن و واشنگتن را به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد. تحریم‌های جدید امریکا علیه چین که چندی پیش توسط کنگره تصویب شده‌ بود و سه‌شنبه به امضای رییس‌جمهور رسید، در کنار لغو تمام معافیت‌های …
چین: ترسی از تحریم های آمریکا نداریم
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / نیروی دریایی آمریکا / چین / ایالات متحده آمریکا
چین: ترسی از تحریم های آمریکا نداریم
پکن- ایرنا- چین در واکنش به تهدیدهای تنش زای آمریکا در ارتباط با احتمال تحریم پکن در موضوع دریای جنوبی چین هشدار داد که ترسی از این تحریم ها ندارد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / آمریکا و چین / تنش آمریکا و چین
آمریکا چین را به اعمال تحریم‌های بیشتر تهدید کرد
به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری رویترز، نماینده‌ی ایالات متحده در امور شرق آسیا اعلام کرد که کشورش آماده مجازات و اعمال تحریم‌های هرچه بیشتر علیه چین و مقامات این کشور به دلیل مناقشات پیش‌آمده در دریای جنوبی چین است.
چین شرکت تسلیحاتی «لاکهید مارتین» آمریکا را تحریم می‌کند
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / شرکت لاکهید مارتین / ایالات متحده آمریکا / دریای چین جنوبی / تایوان / سامانه پاتریوت
چین شرکت تسلیحاتی «لاکهید مارتین» آمریکا را تحریم می‌کند
وزارت خارجه چین در واکنش به فروش تسلیحات به تایوان اعلام کرد که شرکت تسلیحاتی «لاکهید مارتین» آمریکا را تحریم می‌کند.
امکان تحریم پکن در رابطه با تحرکات دریای چین وجود دارد
۱۳۹۹/۰۴/۲۴
امکان تحریم پکن در رابطه با تحرکات دریای چین وجود دارد
دیپلمات ارشد آمریکا در آسیای شرقی از احتمال تحریم مقام‌های چینی در رابطه با دریای چین جنوبی خبر داد.
اظهارات کاخ سفید درباره تهدیدهای پکن در دریای چین جنوبی کاملا بی‌اساس است
۱۳۹۹/۰۴/۲۴
اظهارات کاخ سفید درباره تهدیدهای پکن در دریای چین جنوبی کاملا بی‌اساس است
سفارت چین در آمریکا اعلام کرد که اظهارات مقام‌های کاخ سفید درباره تهدیدهای پکن در دریای چین جنوبی کاملا غیر‌قابل‌توجیه است.
پامپئو رسما ادعای پکن درباره دریای چین جنوبی را رد کرد/چین پاسخ گفت
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / دریای چین جنوبی / آمریکا / چین
پامپئو رسما ادعای پکن درباره دریای چین جنوبی را رد کرد/چین پاسخ گفت
وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد، سیاست این کشور این است که ادعاهای چین را درباره دریای چین جنوبی رد کند؛ اقدامی که احتمالا باعث واکنش تندی از سوی پکن و متشنج‌تر شدن روابط با واشنگتن می‌شود.
آمریکا دنبال سلب حاکمیت چین از مناطق مورد مناقشه دریای چین جنوبی است
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
آمریکا دنبال سلب حاکمیت چین از مناطق مورد مناقشه دریای چین جنوبی است
مقامات آمریکایی اعلام کردند که دولت ترامپ قصد دارد اقدامات خود علیه چین را افزایش داده و به یکی از حساس‌ترین موضوعات منطقه‌ای چین بپردازد و تقریبا تمامی ادعاهای چین درباره حق حاکمیت خود در دریای چین جنوبی را رد کند. این در حالی است که «لی جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین چند روز پیش در سخنانی گفته بود که مشکل منطقه این است که «برخی کشورها از هزاران مایل دورتر می‌آیند و به فعالیت‌های نظامی گسترده در منطقه دست می‌زنند».
خیز آمریکا برای شکار اژدها/ ترامپ خلاف عقربه ساعت چرخید!
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / ایندوپاسیفیک / چین / ایالات متحده آمریکا / دونالد ترامپ / اعزام نیروی نظامی / دریای چین جنوبی / مذاکرات هسته ای / پیمان منع موشک های هسته ای میان برد / پیمان استارت نو
خیز آمریکا برای شکار اژدها/ ترامپ خلاف عقربه ساعت چرخید!
جنگ لفظی و تحرکات نظامی آمریکا علیه چین نشان می‏‎دهد که بالاخره پیش‎بینی‏‎ها مبنی بر موازنه قدرت از غرب به شرق و در مقابل، تلاش واشنگتن برای تنگ کردن حلقه مهار چین، در حال تحقق است.
دیدار آبه و موریسون از طریق ویدئوکنفرانس
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / شینزو آبه / دریای چین جنوبی / دریای چین شرقی / اسکات موریسون
دیدار آبه و موریسون از طریق ویدئوکنفرانس
ایلنا: نخست‌وزیران استرالیا و ژاپن از طریق ویدئوکنفرانس با یکدیگر دیدار کردند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۰
درخواست آمریکا، ژاپن و استرالیا از کره شمالی برای بازگشت به میز مذاکره
وزرای دفاع سه کشور آمریکا، استرالیا و ژاپن در یک کنفرانس مشترک که به صورت ویدیویی برگزار شد خواستار بازگشت کره شمالی به میز مذاکره شدند.به گزارش ایرنا از کیودو، در این نشست «تارو کونو» از ژاپن، «مارک اسپر» از ایالات متحده و «لیندا رینولدز» از استرالیا همچنین «نگرانی شدید» خود را درباره پرتاب مکرر موشک های بالستیک کره شمالی تکرار کردند و گفتند که این پرتاب ها ناقض قطعنامه های متعدد شورای امنیت است.وزرای دفاع این سه کشور همچنین از کره شمالی خواستند تا از اقداماتی که به قول آنها به افزایش تنش‌ها منتهی می‌شود و ثبات منطقه را تهدید می‫کند خودداری کنند و به تعهدات بین‫المللی پایبندی نشان دهند.ادعای این سه کشور از جمله آمریکا برای بازگشت کره شمالی به میز مذاکره در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری …
اسپر: از اقدامات تهاجمی ایران جلوگیری کردیم!
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / ایالات متحده آمریکا / ایران / مارک اسپر / خلیج فارس / دریای چین جنوبی / چین
اسپر: از اقدامات تهاجمی ایران جلوگیری کردیم!
وزیر دفاع آمریکا در توجیه حضور غیرقانونی نیروهای این کشور در آب‌های خلیج فارس و دریای چین جنوبی، مدعی شد که پنتاگون، طی سال گذشته، با اقدامات خصمانه ایران و چند کشور دیگر مقابله کرده است.
ببرهای کاغذی آمریکا در دروازه های چین
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / ایالات متحده آمریکا / پکن
ببرهای کاغذی آمریکا در دروازه های چین
پکن- ایرنا- آمریکا در اقدامی بی سابقه دو ناو هواپیمابر خود را با هدف قدرت نمایی در برابر چین و اختلاف افکنی در میان کشورهای منطقه به دریای جنوبی اعزام کرده است این اقدام آمریکا برای ارتش چین که حالا برای نخستین بار رزمایشی را همزمان با حضور این ناوها در همان منطقه برگزار می کند به مثابه حضور «ببرهای کاغذی آمریکا در مقابل دروازه های چین» است.
انتقاد پکن از آمریکا بابت "به رخ کشیدن قدرت خود" در دریای چین جنوبی
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / چین / آمریکا
انتقاد پکن از آمریکا بابت "به رخ کشیدن قدرت خود" در دریای چین جنوبی
آمریکا برای نخستین بار در شش سال گذشته، دو ناو هواپیمابر نیروی دریایی خود را به آب‌های مورد مناقشه دریای چین جنوبی اعزام کرده است. تمرینات نظامی آمریکا درست زمانی انجام می‌شود که پکن نیز در حال انجام مجموعه‌ای از تمرینات نظامی خود در این دریا است.
واکنش پکن به قدرت نمایی تحریک آمیز آمریکا در دریای جنوبی چین
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / چین / ایالات متحده آمریکا / کانادا
واکنش پکن به قدرت نمایی تحریک آمیز آمریکا در دریای جنوبی چین
پکن- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه چین تحرکات نظامی آمریکا در منطقه از جمله اعزام دو ناو هواپیمابر به دریای جنوبی چین را محکوم و این حرکت را مصداق «قدرت نمایی تحریک آمیز» توصیف کرد.
آیا چین می تواند ناوهای آمریکایی را نابود کند؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / چین / ایالات متحده آمریکا
آیا چین می تواند ناوهای آمریکایی را نابود کند؟
ایسنا نوشت: رسانه‌ دولتی چین اعلام کرد، اگر چین نمی‌خواست حرکت و حضور دو ناو هواپیمابر آمریکایی در دریای چین جنوبی ممکن نبود و چین می‌تواند با موشک‌هایش هر زمان که بخواهد این دو ناو را نابود کند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
نظامی‌گری به نام صلح
یک روز بعد از آنکه وزارت دفاع ایالات متحده امریکا، رزمایش چین در آب‌های دریای چین جنوبی را «بر هم زننده ثبات توصیف کرد»، واشنگتن از اعزام دو ناو هواپیمابر و چندین ناو جنگی به آب‌های جنوب چین خبر داد. براساس گزارش روزنامه وال‌استریت ژورنال دو ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس رونالد ریگان و یو‌اس‌اس نیمیتز به همراه ناوگروه حمایتی برای عملیاتی موسوم به «دریانوردی آزادانه» به نزدیکی آب‌های چین و فیلیپین اعزام شده‌اند. جورج ویکوف، فرمانده واحد تهاجمی همراه با این تیم به روزنامه وال‌استریت ژورنال گفته است که هدف از اعزام این ناوها «ارسال پیام واضح برای متحدان و شرکای ما است که ما به امنیت و ثبات منطقه متعهدیم.» البته منظور …
وال‌استریت ژورنال: آمریکا دو ناو هواپیمابر به دریای جنوبی چین اعزام می‌کند / رزمایش دریایی همزمان آمریکا و چین
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
وال‌استریت ژورنال: آمریکا دو ناو هواپیمابر به دریای جنوبی چین اعزام می‌کند / رزمایش دریایی همزمان آمریکا و چین
همزمان با رزمایش ارتش چین در دریای جنوبی، آمریکا دو ناو هواپیمابر برای برگزاری بزرگترین رزمایش خود به این منطقه اعزام می‌کند. ناوهای هواپیمابر یواس‌اس رونالد ریگان و یواس‌اس نیمیتز قرار است بزرگترین آمریکا را از روز شنبه و همزمان با برگزاری رزمایش ارتش چین در این دریا برگزار کنند.
آمریکا دو فروند ناو هواپیمابر به دریای چین جنوبی اعزام می کند
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / دریای چین جنوبی / چین / ایالات متحده آمریکا / نیروی دریایی آمریکا / رزمایش نظامی
آمریکا دو فروند ناو هواپیمابر به دریای چین جنوبی اعزام می کند
نیروی دریایی آمریکا جهت شرکت در یک رزمایش نظامی دو فروند ناو هواپیمابر و تعدادی ناو جنگی به دریای چین جنوبی اعزام می کند.
پنتاگون: تمرین‌های نظامی چین موجب بی ثباتی می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / پنتاگون / چین / اقیانوس آرام / وزارت دفاع آمریکا
پنتاگون: تمرین‌های نظامی چین موجب بی ثباتی می‌شود
تهران- ایرنا- وزارت دفاع آمریکا روز جمعه اعلام کرد: مانورهای نظامی چین باعث بی ثباتی بیشتر در دریای چین جنوبی خواهد شد.
انتقاد پنتاگون از رزمایش چین
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / چین / آمریکا / پکن / پنتاگون
انتقاد پنتاگون از رزمایش چین
ایالات متحده از انجام رزمایش نظامی توسط پکن در آب‌های مورد مناقشه در دریای جنوبی چین ابراز نگرانی کرد.
دانانگ از نمای نزدیک
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
دانانگ از نمای نزدیک
«دانانگ / Đà Nẵng / Da Nang» یک شهر بندری بزرگ در سواحل جنوب مرکزی ویتنام است. این شهر در دهانه رود هان و در ساحل دریای جنوبی چین قرار دارد و از طبیعت فوق العاده‌ای برخوردار است. دانانگ را از نمای نزدیک با کیفیت 4K تماشا می‌کنید.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •