دوشنبه, ۱۲ خرداد, ۱۳۹۹ / 1 June, 2020
دولت کوزوو
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
امکان پیگیری مشکلات تجارت با منطقه کوزوو وجود ندارد
معاونت امور بین‌الملل اتاق ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد با توجه به عدم شناسایی سیاسی منطقه کوزوو از سوی دولت، در صورت بروز هر گونه مشکل، امکانی برای پیگیری از سوی اتاق ایران و هیچ نهاد دولتی وجود ندارد.به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، معاونت امور بین‌الملل اتاق ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد با توجه به عدم شناسایی سیاسی منطقه کوزوو از سوی دولت، در صورت بروز هر گونه مشکل، اتاق ایران امکانی برای پیگیری مشکلات احتمالی ندارد.معاونت امور بین‌الملل اتاق ایران در این اطلاعیه اشاره کرده است: با توجه به عدم شناسایی سیاسی منطقه کوزوو از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران، در صورت بروز هرگونه مساله‌ای ناظر بر حمل و نقل کالا و مسافر در آن منطقه، انجام پیگیری یا هرگونه تعاملی از سوی این اتاق و هیچ‌یک …
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
میراث سیاسی تیتو
40 سال بعد از مرگ تیتو، بنیانگذار جمهوری سوسیالیستی یوگسلاوی او همچنان محور بحث‌ها و گفت‌وگوهای سیاسی در یوگسلاوی سابق است. 10 سال بعد از 1980 که تیتو از دنیا رفت یوگسلاوی از هم فرو پاشید و به 6 جمهوری بوسنی و هرزگوین، صربستان، کرواسی، مقدونیه، اسلوونی و مونته‌نگرو تجزیه شد. جریان فروپاشی به این 6 جمهوری منحصر نماند و کوزوو نیز  در سال 1999 از صربستان جدا شد. همچنین هنوز مشخص نیست که این روند تجزیه در منطقه یوگسلاوی سابق تمام شده باشد. مناطقی چون بخش صربی در بوسنی و هرزگوین و یا ویوودینا در شمال صربستان به دنبال خودمختاری حداکثری و حتی جدایی از این کشورها هستند. برخی پژوهشگران چون ایو باناچ، استاد تاریخ کرواسی، جمهوری یوگسلاوی را یک جامعه مصنوعی توصیف می‌کنند که …
نخست وزیر کوزوو: آمریکا عامل سقوط دولت ما بود
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / کوزوو / صربستان / ریچارد گرنل / ایالات متحده آمریکا
نخست وزیر کوزوو: آمریکا عامل سقوط دولت ما بود
نخست وزیر موقت کوزوو فرستاده واشنگتن، آمریکا را به ساقط نمودن دولتش متهم کرد.
کرونا عامل انحلال دولت کوزوو
۱۳۹۹/۰۱/۰۷
کرونا عامل انحلال دولت کوزوو
قانونگذاران کوزوو به دولت نخست وزیر این کشور رای عدم اعتماد داده و به این ترتیب دولت منحل شد.
دولت کوزوو سقوط کرد
۱۳۹۹/۰۱/۰۷ / دولت کوزوو / آلبین کورتی
دولت کوزوو سقوط کرد
دولت تازه‌کار کوزوو در بحبوحه تلاش‌ها برای مقابله با کرونا به دلیل رأی عدم اعتماد پارلمان سقوط کرد.
نخست وزیر کوزوو وزیر کشور را برسر اختلاف اعلام وضعیت اضطراری برکنار کرد
۱۳۹۸/۱۲/۲۸
نخست وزیر کوزوو وزیر کشور را برسر اختلاف اعلام وضعیت اضطراری برکنار کرد
«آلبین کورتی» (Albin Kurt) نخست‌وزیر کوزوو امروز چهارشنبه وزیر کشورش را به دنبال بروز اختلاف پیرامون اعلام وضعیت اضطراری در پی شیوع ویروس «کرونا» در کشور از سمت خود برکنار کرد. این اقدام ممکن است دولت این کشور را کمتر از ۲ ماه از زمان تشکیل سرنگون کند.
احتمال ایجاد وضعیت سیاسی و اقتصادی نوین در کوزوو بسیار جدی است/ بهبود اوضاع نیازمند کار سخت، طولانی و صبورانه است
۱۳۹۸/۱۱/۲۳
احتمال ایجاد وضعیت سیاسی و اقتصادی نوین در کوزوو بسیار جدی است/ بهبود اوضاع نیازمند کار سخت، طولانی و صبورانه است
به گمانم ادامه مذاکره با صربستان یکی از اولویت‌های اصلی خواهد بود که بر دولت جدید اعمال می‌شود، اما این بدان معنا نیست که این نقشی مهم در برنامه‌های حکمرانی دولت داشته باشد. اولویت اصلی برای دولت این خواهد بود: گفت‌وگو با صرب‌ها و دیگر اقلیت‌ها درباره مسائل اقتصادی و اجتماعی «از پایین».
تاکید فرستاده ترامپ در کوزوو برای توقف مالیات بر کالاهای تولید صربستان
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / صربستان / دونالد ترامپ
تاکید فرستاده ترامپ در کوزوو برای توقف مالیات بر کالاهای تولید صربستان
فرستاده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در کوزوو و صربستان امروز (سه‌شنبه) به دولت جدید کوزوو تاکید کرد تا تعرفه‌های اعمال شده بر کالاهای تولید شده در صربستان را لغو کند.
پارلمان کوزوو دولت جدید را تایید کرد
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / کوزوو
پارلمان کوزوو دولت جدید را تایید کرد
پارلمان کوزوو پس از چندین هفته مذاکرات ائتلافی در حالی دولت جدید را تایید کرد که نخست وزیر وعده داد تا موضعی سخت‌تر در مذاکرات با صربستان اتخاذ کند.
دولت جدید کوزوو از پارلمان رای اعتماد گرفت
۱۳۹۸/۱۱/۱۴
دولت جدید کوزوو از پارلمان رای اعتماد گرفت
بلگراد - ایرنا - پارلمان کوزوو پس از چهار ماه از برگزاری انتخابات زود هنگام ، شامگاه دوشنبه به وزرای دولت جدید که در صدر آن «آلبین کورتی» رهبر جنبش خودگردانی قرار دارد، رای اعتماد داد.
توافق احزاب کوزوو برای تشکیل دولت پس از ۴ ماه
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / کوزوو
توافق احزاب کوزوو برای تشکیل دولت پس از ۴ ماه
دو حزب بزرگ کوزوو امروز (یکشنبه) چهار ماه پس از برگزاری انتخابات زودهنگام در پی استعفای نخست‌وزیر، سرانجام توافق برای تشکیل دولت را امضا کردند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵
شاهد وخیم‌ترین دوران بشری هستیم
 در هفته‌های اخیر، بعد از حمله ترکیه به شمال‌شرقی سوریه و انتشار تصاویر وحشتناک قتل و آزار کُردها توسط ترکیه و گروه‌های شورشی تحت حمایت این کشور، رسانه‌ها از قول شما نوشتند که شما مخالف خروج نیروهای آمریکایی از سوریه بوده‌اید. این درست است؟ دقیقا. مدت‌هاست که سعی می‌کنم مخالفتم را ابراز کرده و حتی از گروه‌هایی که برای مخالفت با عقب‌نشینی از سوریه سازماندهی شده‌اند، حمایت کنم.  چرا؟ درست است که حداقل از دیدگاه چپ، خروج آمریکا از سوریه را می‌توان براساس اصول ضد امپریالیستی تجلیل کرد، ولی به نظر من اصول را باید در ارتباط با واقعیت انسانی و شرایط موجود تحلیل و درک کرد. حضور یک گروه کوچک آمریکایی با مأموریت جلوگیری از حمله برنامه‌ریزی‌شده ترکیه و قتل‌ها و ستم‌های اردوغان به کُردهای سوریه ماموریت امپریالیستی …
۱۳۹۸/۰۸/۱۶
نتایج نهایی انتخابات کوزوو؛ دولت جدید ائتلافی از دو حزب اپوزیسیون خواهد بود
براساس اعلام نتایج نهایی انتخابات کوزوو دولت جدید این کشور متشکل از ائتلافی از دو حزب اپوزیسیون است. هر دو حزب اعلام کرده‌اند که در صدد آوردن تمامی شش گروه از نمایندگان صرب، ترک، بوسنیکا و دیگر اقلیت‌های کشوری در دولت هستند. این گروه‌ها روی هم ۲۰ کرسی پارلمانی را بدست آورده‌اند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۵
پیروزی احزاب اپوزیسیون در انتخابات پارلمانی کوزوو
حزب چپگرای اپوزیسیون کوزوو موفق شده است تا در انتخابات پارلمانی در جایگاه نخست قرار گیرد اما باید برای ائتلاف که به تشکیل دولت منجر شود، مذاکره کند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۸
نخست وزیر کوزوو برای حضور در دادگاه لاهه استغفا کرد
دفتر بلگراد-ایرنا- راموش هارادینای نخست وزیر کوزوو روز جمعه در نشست هیات دولت برای حضور در دادگاه بین المللی جنایات جنگی در لاهه از سمت خود استعفا کرده است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۸ / دولت کوزوو / حزب‌الله لبنان
اقدام دولت کوزوو علیه حزب‌الله لبنان
جمهوری کوزوو در اقدامی خصمانه شاخه نظامی مقاومت حزب‌الله لبنان را یک سازمان تروریستی دانست.
۱۳۹۸/۰۳/۰۷
خشونت در شمال کوزوو: ارتش صربستان به حال آماده‌باش درآمد
دولت روسیه، حامی سرسخت دولت صربستان ماجرای امروز را یک «اقدام تحریک‌آمیز» از سوی دولت کوزوو و «پیامد زیاده‌خواهی آمریکا و اتحادیه اروپا» در حمایت از دولت پریشتینا خوانده است.
۱۳۹۸/۰۱/۳۱
بازگشت عناصر داعشی به کوزوو و بوسنی با کمک واشنگتن!
اروپاباشگاه خبرنگاران جوان نوشت: دولت کوزوو اعلام کرد ۱۱۰ تبعه خود را که به سوریه رفته و عضو گروه تروریستی داعششده بودند به همراه ۷۴ کودک متولد شده از آن‌ها به این کشور اروپایی بازگردانده است.
۱۳۹۷/۱۲/۱۴
صربستان از احتمال به رسمیت شناختن کوزوو خبر داد
رئیس جمهور صربستان اعلام کرد این کشور می‌خواهد کوزوو را به عنوان یک دولت خودمختار به رسمیت بشناسد اما برای این مسئله نیاز است که در ازای این اقدام امتیازی به دست آورد.
 •  •  •  •  •  •  •  •