پنجشنبه, ۱ آبان, ۱۳۹۹ / 22 October, 2020
دیوار برلین
۴ روز قبل
شیرین نیستم
رناته برگمان، نام مستعار زنانه نویسنده آلمانی است، نامی برای آقای تورستن رهده. نخستین کتابش، رمان طنزی است که خیلی زود در جرگه پر فروش‌ترین‌ها در آلمان درآمد: شیرین نیستم، فقط قند دارم. با خلق شخصیت‌هایی بر اساس جشن‌های خانوادگی و خود راوی آن است: بانوی هشتاد و چند ساله، با چهار ازدواج که اگر به روی‌تان نیاورید، در سودای ازدواج بعدی است. که آدم هشتاد و دو ساله باشد. دیوار برلین را پشت سر گذاشته و چهار شوهر را در گوشه گوشه برلین خاک کرده باشد و حالا به فکر خوب و بد برای پوکی استخوانش باشد. پنیر و بروکلی بخورد و از خوردن ریواس امتناع کند: میزان قند خونم کمی بالاست. پوکی استخوان را کمی در انگشتانم حس می‌کنم. البته این‌طور که در آگهی‌های ازدواج عنوان می‌شود، …
۴ روز قبل
یادگاری از عصری دیگر در دریای خزر به گل نشست!
روزی روزگاری غرب و اتحاد جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم متحد بودند، اما مدت کوتاهی پس از آن در جنگ سرد به دشمنان سرسخت یکدیگر تبدیل شدند. این دوره از تضاد نظامی از سال 1947 شروع شد و تا اوایل دهه 1990 ادامه داشت، مدت کوتاهی پس از فروپاشی دیوار برلین و تجزیه اتحاد جماهیر شوروی، دوباره تبدیل به همان چیزی شد که امروز ما به راحتی روسیه می‌نامیم. به گزارش خبرآنلاین، اما در آن سالهای پر اضطراب، اتحاد جماهیر شوروی مصمم بود که به هر طریقی از جمله اختراعات تجهیزات نظامی که از تجهیزات آمریکایی برتری دارد، رقبای غربی خود را شکست دهد. نمونه‌ای از این موارد اکرانوپلان یا شناور اثر سطحی (Ekranoplan) است، نوعی وسیله جنگی نیمه کشتی - نیمه هواپیما که شوروی چندین مورد از آن را ساخت، اگرچه فقط یک مورد از آن برای …
مشهورترین عکس ضد جنگ
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
مشهورترین عکس ضد جنگ
ثبت گل دادن سرباز آلمتن شرقی به عکاس از شکاف دیوار برلین
آوار دیوار برلین و آرمان وحدت اروپا
۱۳۹۹/۰۷/۱۵ / آلمان / فرانسه / بریتانیا / انگلیس / اتحادیه اروپا / سقوط دیوار برلین / آلمان غربی / آلمان شرقی / اتحاد آلمان غربی و شرقی / امریکا و اروپا
آوار دیوار برلین و آرمان وحدت اروپا
صلاح الدین خدیو در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: آلمان لنگر قاره است و اروپا قبایی است که به تن آلمان ثروتمند و خلع سلاح شده دوخته شده است. صد البته اتحاد در داخل اروپا "شری ضروری" است که فرانسه همیشه نگران همسایه شرقی، به آن تن داد و این شراکت پاریس و برلن بود که محور سیاسی اتحادیه اروپا شد.
۳۰ سال پس از اتحاد؛ چه چیز برای آلمان‌ها تغییر کرد؟
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / نابرابری جنسیتی / دیوار برلین / آلمان
۳۰ سال پس از اتحاد؛ چه چیز برای آلمان‌ها تغییر کرد؟
تهران - ایرنا - ۳۰ سال از اتحاد دو آلمان می‌گذرد و تغییرات بسیاری در این سه دهه در شرایط اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دو کشور رخ داده است، با این حال همچنان تفاوت‌هایی در حوزه‌های دیگر از جمله بازار کار زنان و مردان در این کشور دیده می‌شود.
دیوار برلین مجازی
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
دیوار برلین مجازی
کشورها و شرکت‌های مختلف در جهان در حال کشیده شدن به جنگی بر سر آینده فناوری بین ایالات‌متحده و چین هستند و آنها مجبورند در این نزاع که در حال ایجاد شکاف در زنجیره بین‌المللی عرضه است و کسب‌وکارها را از بازارهای پرسود بیرون می‌راند طرف یکی از این دو قدرت بزرگ را بگیرند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
باید به فکر جهانی بدون رهبری آمریکا باشیم
  [یاسمن طاهریان] با بالا گرفتن تنش‌ها میان آلمان و آمریکا، روز جمعه صدر اعظم آلمان هشدار داد که بقیه کشورهای ‏جهان دیگر نمی‌توانند تصور کنند که ایالات متحده همچنان خواستار رهبری جهان است، بنابراین باید ‏اولویت‌های خود را مطابق با این واقعیت اصلاح کنند. ‏ آنگلا مرکل، در گفت‌وگو با گروه 6نفره از خبرنگاران روزنامه‌های اروپایی ازجمله گاردین، ‏اعلام کرد: «ما با این طرز فکر بزرگ شده‌ایم که ایالات متحده می‌خواهد یک قدرت جهانی باشد. حالا ‏اگر آمریکا می‌خواهد به خواسته خود این نقش را کنار بگذارد، باید عمیقا درباره این موضوع فکر ‏کنیم.» ‏ به گزارش گاردین، مرکل، نخستین رهبر آلمانی است که در بخش شرقی پرده آهنین به دنیا …
بنای یادبود دیوار برلین و خاطرات جدایی‌های جنگ سرد
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / آلمان / برلین / جنگ جهانی دوم / جنگ سرد / سوسیالیسم / رایزنی فرهنگی
بنای یادبود دیوار برلین و خاطرات جدایی‌های جنگ سرد
هنوز هم بنای یادبود دیوار برلین در جاده برناور، بسیاری را به یاد تاریخ پر فراز و نشیب آلمان در دوران جنگ سرد می‌اندازد. بنایی که حالا به یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی برلین بدل شده است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
تِرور در هر صورتی تِرور است
سید حسین رسولی| راجر واترز از آن هنرمندان مستقلی است که بیشتر موسیقی‌دوستان او را با کارهای بزرگ گروه «پینک فلوید» می‌شناسند اما او یکی از سیاسی‌ترین هنرمندان معاصر است که با هیچ قدرت، نظام و ایدئولوژی خاصی سر سازش ندارد. واترز یکی از مشهورترین چهره‌های حامی حقوق فلسطینیان به شمار می‌رود. ترانه‌سرای آلبوم «دیوار» چند سال پیش پای دیوار حائل در کرانه باختری رفت و با نوشتن شعار روی آن خواستار تخریب این «دیوار» مانند دیوار برلین شد که در دوران جنگ سرد بین غرب و شرق ساخته شده بود. واترز بارها اندیشه‌های صلح‌طلبانه و انسان‌دوستانه خود را در رابطه با آزادی، برابری و عدالت فریاد زده و بابت آن نیز هزینه‌های سنگینی داده …
امام خمینی(ره): ملت آمریکا هم کم‌کم بیدار می‌شوند
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / آمریکا / آیت‌الله خمینی / فرار شاه / حضرت امام / عراق / ایران / دیوار برلین / حضرت روح الله / کمونیسم / مقام معظم رهبری
امام خمینی(ره): ملت آمریکا هم کم‌کم بیدار می‌شوند
۳۱ سال از فراق امام خمینی(ره) معمار بزرگ انقلاب اسلامی می‌گذرد. انقلاب اسلامی ایران امروزه بعد از ۴ دهه از حیات پربرکت خود، هنوز هم بر ریلی است که امام راحل آن را از سال ۴۲ بنیان نهاد.
پایان نظم آمریکایی!
۱۳۹۹/۰۳/۰۸ / سید جلال فیاضی / ایالات متحده آمریکا / تاریخ دیکتاتورها
پایان نظم آمریکایی!
چالش نظم نوین جهانی از دیگر روز فروپاشی دیوار برلین و پایان نظام دو قطبی آغاز شد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
معنای آزادی
ما انسان‌های معاصر مدت‌هاست که معنی آزادی را از دست داده‌ایم. شاید مای جهان سومی بیشتر. همه در توهم رسیدن به غرب به ‌سر می‌بریم و همه به همان اندازه معنای آزادی را گم کرده‌ایم. در چشم عموم مردم غرب یعنی آزادی و این متاسفانه بدترین کاری بود که غرب با آزادی کرد. غرب، یعنی جهان قدرت تمامی تلاشش را به‌ کار بست تا آزادی را بکشد. جهان لیبرال می‌گفت بعد از سقوط دیوار برلین مشکل دیگری برای آزادی وجود ندارد.
دوم خرداد حاصل تلاش رعیت های شهروند نما !
۱۳۹۹/۰۳/۰۲
دوم خرداد حاصل تلاش رعیت های شهروند نما !
دوم خرداد ۷۶ در فضای جهانی موج سوم دموکراسی خواهی، در دهه ۹۰ شکل گرفت، دیوار برلین فرو ریخته بود و رژیم‌های کمونیستی در سراسر اروپای مرکزی و شرقی یکی پس از دیگری در حال فروپاشی بودند. دوره، دوره پیشرفت دموکراسی بود، ولی اینک زمانه، زمانه دیگری است، باید به این پرسش، پاسخ واضح داد که آیا اکنون دوره پسرفت دموکراسی رسیده است؟!
۱۰ واقعیت جالب درباره دیوار برلین+عکس
۱۳۹۹/۰۱/۲۸ / علم و دانش / دیوار برلین / برلین / آلمان / جنگ سرد / مارگارت تاچر / میخائیل گورباچف / آلمان شرقی / پارسی خبر
۱۰ واقعیت جالب درباره دیوار برلین+عکس
دیوار برلین دیواری به طول ۱۵۵ کیلومتر و به ارتفاع ۳/۶ متر بود که توسط جمهوری دموکراتیک آلمان (آلمان شرقی) ساخته شد. این دیوار در سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۸۹ به‌مدت ۲۸ سال شهر برلین را به دو منطقهٔ شرقی و غربی تقسیم کرده بود و اصلی‌ترین نماد جنگ سرد شناخته می‌شد.
کرونا به روند تغییرات تاریخی شتاب می‌بخشد / «طاعون قبرس» چگونه وضعیت ژئوپلیتیک امپراطوری روم در مقابل ایران را به شدت تضعیف کرد؟
۱۳۹۹/۰۱/۲۰
کرونا به روند تغییرات تاریخی شتاب می‌بخشد / «طاعون قبرس» چگونه وضعیت ژئوپلیتیک امپراطوری روم در مقابل ایران را به شدت تضعیف کرد؟
بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ همان مرگ سیاه نیست، ضمن اینکه مطمئناً ابن خلدون اپیدمیولوژیست نبوده، اما اکنون مانند ماجرای سقوط دیوار برلین یا حمله به برج‌های دوقلوی در ۱۱ سپتامبر یک احساس جمعی غیرقابل تصور وجود دارد. امروز نیز ما به ناچار در جستجوی الگو‌هایی به گذشته می‌رویم. این فقط علوم پزشکی و مدل‌های اقتصادی نیستند که پاسخ‌های خود را برای این لحظه ارائه می‌دهند. تاریخ نیز می‌تواند در مورد دلایل بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ و پیامد‌های احتمالی آن به ما چیز‌های زیادی بیاموزد.
آنچه پس از فروپاشی شوروی و دیوار برلین هم رخ نداد، پس از ویروس کرونا حاصل می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / ویروس کرونا / کرونا
آنچه پس از فروپاشی شوروی و دیوار برلین هم رخ نداد، پس از ویروس کرونا حاصل می‌شود؟
به نظر می‌رسد پس از ویروس کرونا، روابط بین دولت‌های اتحادیه اروپا به سمت استقلال بیشتری حرکت کند و اقدامات جدیدی برای همکاری بین این دولتها، صورت نگیرد. ایالات متحده اقتصاد برتر جهان باقی می‌ماند، اما سوال‌های زیادی در مورد قدرت مقابله آن با چالش‌های جدید، مطرح می‌شود.
العرب: تبعات کرونا بدتر است یا فروپاشی شوروی و دیوار برلین؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۹
العرب: تبعات کرونا بدتر است یا فروپاشی شوروی و دیوار برلین؟
به نظر می‌رسد پس از کرونا، روابط بین دولت‌های اتحادیه اروپا به سمت استقلال بیشتری حرکت کند و اقدامات جدیدی برای همکاری بین این دولتها، صورت نگیرد. رویای اروپای متحد و یکپارچه، امروز بسیار دور از دسترس شده است. ایالات متحده اقتصاد برتر جهان باقی می‌ماند، اما سوال‌های زیادی در مورد قدرت مقابله آن با چالش‌های جدید، مطرح می‌شود؛ چرا که این قدرت بزرگ، از مقابله با کرونا عاجز و ناتوان بود.
۱۳۹۹/۰۱/۱۲ / جهان پساکرونا / کرونا
جهان پسا کرونا چگونه خواهد بود؟
تسنیم: ویروس کرونا، همچون سقوط دیوار برلین در دوران جنگ سرد و ورشکستگی بانک برادران لیمن (1) در جریان بحران مالی سالهای 2007 تا 2012، پدیده‏‌ جهانی تکان‏دهنده‏‌ای است.
جهانِ پسا کرونا چگونه خواهد بود؟ / نظرات ۱۲ متفکر برجسته از سراسر جهان را بخوانید
۱۳۹۹/۰۱/۰۶ / پارسی خبر / کرونا / کرونا ویروس / جهان پس کرونا / دیوار برلین / آمریکا / چین / دونالد ترامپ
جهانِ پسا کرونا چگونه خواهد بود؟ / نظرات ۱۲ متفکر برجسته از سراسر جهان را بخوانید
مانند سقوط دیوار برلین یا فروپاشی بانک برادران لیمن، همه گیری کرونا رویدادی تازه در جهان است که پیامد‌های گسترده آن در آینده را می‌توان از همین امروز تصور کرد. مساله مسلم آن است که درست همانطور که این بیماری زندگی‌ها و بازار‌ها را مختل کرده و صلاحیت دولت را در معرض داوری قرار داده به روش‌هایی که بعداً آشکار می‌شود منجر به تغییر دائمی قدرت سیاسی و اقتصادی هم خواهد شد.
درباره میخاییل گورباچف
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ / مسکو / سازمان ملل متحد / جایزه صلح نوبل / میخائیل گورباچف / ایالات متحده آمریکا / دیوار برلین / آلمان
درباره میخاییل گورباچف
تهران- ایرنا- میخاییل گورباچف به عنوان آخرین رهبر اتحاد شوروی از شناخته‌شده‌ترین سیاستمداران جهان به شمار می‌رود که تلاش های وی در خصوص اصلاحات سیاسی و اقتصادی در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی، اگرچه باعث پایان جنگ سرد شد اما نتوانست از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی جلوگیری کند. وی در ۱۹۹۰ موفق به دریافت جایزهٔ صلح نوبل شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۶
معرفی کتاب
درباره کتاب «سرزمین مأمورهای مخفی، داستان‌هایی از پشت دیوار برلین»؛
۱۳۹۸/۱۱/۱۵
برلین از نمای نزدیک 4K
«برلین / برلن / Berlin» پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آلمان است که در عین حال به عنوان یک شهر ایالتی، یکی از شانزده ایالت آلمان محسوب می‌شود. این شهر در شمال شرقی آلمان، درکناره رودهای اشپغه و هاول و مرکز متروپل برلین-براندنبورگ واقع شده و یک سوم آن را جنگل، پارک، باغ، رود، کانال و دریاچه تشکیل داده است. برلین در طول تاریخ بارها پایتخت بوده‌است؛ پایتخت ماربرید براندنبورگ (1417–1701)، پادشاهی پروس (1701–1918)، امپراتوری آلمان (1871–1918)، جمهوری وایمار (1919–1933)، رایش سوم (1933–1945). این شهر همچنین در دهه 1920 سومین شهر بزرگ دنیا به‌شمار می‌رفته‌است. برلین پس از سقوط رایش سوم به دست نیروهای شوروی و پایان جنگ جهانی دوم به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد، که آلمان شرقی آن را پایتخت خود برگزید و پس از چندی …
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / معرفی کتاب / کتاب / بازار کتاب
روایت‌هایی از سرزمین وحشت در «داستان‌هایی از پشت دیوار برلین»
ایبنا نوشت: سرزمین مامورهای مخفی، داستان‌هایی از پشت دیوار برلین رمانی نوشته آنا فاندر نویسنده استرالیایی‌ است که برای نگارش این رمان جایزه ادبی ساموئل جانسون را دریافت کرده است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۳
مبارزه بزرگ در اروپا
در سالی که گذشت اروپا شاهد رویداد‌های بسیاری بود. از صحبت جدایی و آشوب گرفته تا توافق و صلح. به‌طور خلاصه، اروپا در سال 2019 سالی پرافت‌وخیز داشت. اما حالا که روزهای پایانی سال است، می‌توان گفت اروپا در وضعیت بهتری نسبت به اوایل آن قرار گرفته است و اکثر اروپایی‌ها باید به خودشان دلگرمی دهند و رضایت نسبی از این شرایط داشته باشند، زیرا نه تنها در 12 ماه گذشته بلکه در 30 سال گذشته از آن روز دراماتیک، یعنی 9 نوامبر 1989، هنگامی که دیوار برلین سقوط کرد، کار بزرگ بازسازی قاره آغاز شده و هنوز در جریان است.شاید بتوان گفت یکی از عمده‌ترین مشکلاتی که اروپا با آن دست به گریبان بود رکودی بود که بر اتحادیه اروپا حکمفرما شد که رشد منفی آلمان و ایتالیا باعث شد دیگر کشور‌ها نیز وجود چنین تهدیدی را حس کنند. کاهش …
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / مستندساز / سینمای مستند / مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی / سالنامه سینما حقیقت / جشنواره سینما حقیقت / مستند
آزادی حصار کشیدنی نیست
تهران- ایرنا- «پنهان» نام فیلم مستند کوتاهی به کارگردانی «شیرین برق‌نورد» است که با محور قرار دادن دیوار برلین می‌کوشد تا مفاهیمی چون تاریخ ملل، آزادی و آزاداندیشی را برجسته سازد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / سیاست / برایان هوک / ایران / آمریکا
واکنش برایان هوک به پیشنهاد ظریف درباره تبادل زندانی
هوک در همین مصاحبه در پاسخ به این سؤال که آیا وضعیتی مشابه ریزش «دیوار برلین» در ایران رخ می‌دهد، ابراز امیدواری می‌کند که ناآرامی‌ها و اعتراضات در ایران به نتیجه برسد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۳
جمع مخالفان در لندن
محمدرضا ستاریاجلاس سران ناتو در لندن در حالی در هفتادمین سالگرد تشکیل پیمان آتلانتیک شمالی برگزار شد که سایه اختلاف میان رهبران آن اکنون به یکی از مباحث مهم روابط بین‌المللی تبدیل شده است. پس از صحبت‌های جنجالی امانوئل ماکرون رئیس‌ جمهوری فرانسه که به نشریه اکونومیست گفته بود ناتو دچار مرگ مغزی شده است، ظرف سه هفته گذشته انواع و اقسام اظهار‌نظرها در آستانه اجلاس هفتادمین سالگرد ناتو در لندن مطرح شده است. بلافاصله پس از سخنان ماکرون، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در واکنش به گفته‌های وی تصریح کرد که ناتو همچنان زنده است و در آینده نیز نقش مهمی را در امنیت بین‌المللی ایفا می‌کند. همچنین ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز این پیمان را ضامن امنیت اروپا قلمداد کرده بود.در این میان گزارشی هم از نشریه نیویورک …
۱۳۹۸/۰۹/۰۶
مشاجره تند میان مرکل و ماکرون
روزنامه ‌‌نیویورک‌تایمز‌ در گزارشی از خشم ‌آنگلا مرکل‌ صدر اعظم آلمان از اظهارات اخیر ‌امانوئل ماکرون‌ رئیس‌جمهوری فرانسه در‌مورد پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خبر داده و نوشته است که وی در ملاقاتی با ماکرون به شدت از رفتار او انتقاد کرده است.ماکرون ماه گذشته در مصاحبه با نشریه ‌اکونومیست‌ گفته بود که ناتو اکنون در وضعیت «مرگ مغزی» به سر می‌برد. این اظهارات حاشیه‌های فراوانی به همراه داشت و حتی موجب شد تا ‌ینس استولتنبرگ، دبیر‌کل این سازمان به صورت عمومی اظهارات رئیس‌جمهوری یکی از اعضای مهم ناتو را رد کند.ماکرون اندکی پیش از این مصاحبه هم تنها رئیس دولت عضو اتحادیه اروپا بود که با آغاز مذاکرات پیوستن مقدونیه شمالی به اتحادیه، این روند را مختل کرده بود، آن هم در حالی که این کشور تمام خواسته‌های …
۱۳۹۸/۰۹/۰۴
تاریخ ایرانی / توهم عجیب رهبر آلمان شرقی به بقای رژیم‌اش یک ماه قبل از سقوط / دیوار برلین؛ ۳۰ سال پس از فروپاشی
تاریخ ایرانی: صدراعظم آلمان می‌گوید هیچ دیواری آنقدر بلند نیست که نتوان آن را پایین آورد. آنگلا مرکل این را در سی‌امین سالگرد فروریختن دیوار برلین گفت. دیواری که دور تا دور بخش غربی برلین (تحت حاکمیت آلمان...
۱۳۹۸/۰۸/۲۵
پژمردگی شکوفه آزادی
نزدیک به سه دهه پس از سقوط دیوار برلین، جیمز رابینسون، محقق دانشگاه شیکاگو، کتاب جدیدی تالیف کرده است که می‌گوید چرا آزادی در برخی از کشورها شکوفا می‌شود، اما در برخی دیگر به اقتدارگرایی یا آنارشی ختم می‌شود. در کتاب «دالان باریک: دولت‌ها، جوامع و سرنوشت آزادی»، رابینسون و همکارش دارون عجم اوغلو از انستیتوی فناوری ماساچوست، ادعا دارند برای رسیدن به آزادی باید از راهرویی باریک گذشت که با مبارزه مداوم هموار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۸/۲۳
بقایای دیوار برلین در سراسر جهان؛ از استفاده در توالت تا سالن غذاخوری
بقایای دیوار برلین پس از تخریب آن در سال ۱۹۸۹ به ده ها کشور منتقل شد و امروزه بخش‌هایی از آن در شهرهای مختلف جهان قابل مشاهده است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / آنگلا مرکل / جنگ سرد 1989 / دونالد ترامپ / اتحاد جماهیر شوروی / اتحادیه اروپا / برلین / بیل کلینتون / ایالات متحده آمریکا / کاخ سفید / دیوار برلین
دیواری که فروریخت؛ دیوارهایی که فرونریخت
تهران- ایرنا- فروریختن دیوار برلین برای بسیاری از مردم جهان به معنای پایان یک دوره سخت و گذار به سمت آینده‌ای روشن‌تر بود. با گذشت سی سال از این رخداد، بسیاری از پابرجایی دیوارهایی سخن می‌گویند که همچنان پیش روی اهداف و آمال بین‌المللی خودنمایی می‌کند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / آلمان
فیلم | مردی با بالن به آلمان غربی فرار کرد
بی‌شک امروزه قطعات باقی مانده‌ از دیوار برلین، یکی از جاذبه‌های گردشگری پایتخت آلمان است. اما این دیوار چند دهه پیش شاهد فرار افراد زیادی بوده که می‌خواستند از برلین شرقی به برلین غربی بروند. وینفرید و سابین، زوج جوانی بودند که برای فرار به برلین غربی زندگی‌شان را به خطر انداختند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰
دیوارهای جدید اروپا، بلندتر از دیوار برلین
امروز با وجود گذشت سه دهه از فروریختن دیوار برلین به‌عنوان نماد دوپارگی اروپا و جهان در دوران جنگ سرد، دیوارهایی جدید و بلکه بلندتر از دیوار برلین در اروپا سربرآورده است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰
فروپاشی دیوار کار مردم آلمان شرقی بود
نوشین اسدی| آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در زمان فروپاشی دیوار برلین ٣٥‌ سال داشت. مرکل پیش از فروپاشی دیوار برلین شهروند آلمان شرقی بود. او در گفت‌وگویی با هفته‌نامه اشپیگل از رویاهایش در آن زمان می‌گوید. مرکل همچنین به تفاوت‌ها میان آلمان شرقي و غربی پرداخته و از ظهور پوپولیست‌ها...
۱۳۹۸/۰۸/۲۰
تسلیم سرنوشت شدیم
نوشین اسدی| میخائیل گورباچف در زمان فروریختن دیوار برلین رهبر اتحاد جماهیر شوروی بود. او در دوران قدرت خود تلاش کرد برخی از اصلاحات لیبرال را در اتحاد جماهیر شوروی به اجرا بگذارد. او این اصلاحات را پروستریکا (بازسازی) خوانده بود. همین اقدامات گورباچف بود که موجب شد جنگ سرد...
۱۳۹۸/۰۸/۲۰
آمریکایی‌ها از هخامنشیان برای ایجاد وحدت ملی الگو گرفتند/سیستم باید باور کند ما نویسنده‌ها اجنبی و جاسوس نیستیم/دوازهمین جشنواره موسیقی نواحی به کار خود پایان داد/گاف صداوسیما در خصوص یک بازداشت/تلویزیون …
گفتگو با استاد موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو درباره نظام سیاسی هخامنشیان، گفتگو با نصرالله قادری درباره اهمیت نقد و کم اثر شدن شمشیر منتقدان برای بهبود کیفیت اجرا، گفتگو با ریچارد ولین به بهانه سی‌امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین از جمله اخباری است که امروز در سرویس فرهنگی خبرگزاری ایلنا منتشر شده است
۱۳۹۸/۰۸/۲۰
ویدیو / اشتباهی که دیوار برلین را فروپاشاند + زیرنویس فارسی
آخرین لحظات یک کنفرانس خبری در ۹ نوامبر ۱۹۸۹ سخنگوی دولت آلمان شرقی گفت که امکان درخواست سفر خارجی بدون پیش شرط یا رابطه خانوادگی وجود دارد. و زمان آن را فوری و بدون تاخیر دانست. قوانین قرار بود روز بعد اجرا شود، ولی اشتباه سخنگوی دولت منجر شد آلمان شرقی مرزها را باز کند. آلمان شرقی اعلام کرد مرزها روی همه باز است. و دیگر راه بازگشتی نبود. در تاریخ ۲۸ ساله دیوار برلین حداقل ۱۴۰ نفر در تلاش برای عبور از دیوار مرده بودند. / انتخاب
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / ناتو / ایالات متحده آمریکا / پرسش از خبر / دیوار برلین / اروپا
«ناتو»؛ بودن یا نبودن؟
تهران - ایرنا - واشنگتن پست در تفسیری با اشاره به اختلاف‌ها میان اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در آستانه هفتادمین سالگرد تاسیس این نهاد نوشت: "ناتو"؛ بودن یا نبودن. اروپا باید یاد بگیرد خودش را از آمریکا مستقل کند؛ آمریکایی که به اعتقاد برخی اروپایی‌ها، ناتو را دچار «مرگ مغزی» کرده است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰
عکس روز: آتش‌بازی بر فراز براندنبورگ
آتش‌بازی در مراسم گرامیداشت سی‌امین سالگرد فروریختن دیوار برلین بر فراز دروازه براندنبورگ در برلین پایتخت آلمان آسمان را رنگین کرده است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / اشتازی / شوروی / دیوار برلین / فروپاشی دیوار برلین
داستان دو فوتبالیست که از دست اشتازی فرار کردند
«ما هر دو بسیار عصبی بودیم. پلیس به اسناد ما نگاه کرد و گفت اوکی و رفت. شاید کمتر از ۲۰ ثانیه طول کشید. وقتی قطار از اتریش عبور کرد و متوقف نشد فهمیدیم که در وضعیت امن قرار داریم. من فکر می‌کنم که ساعت ۶ صبح به مونیخ رسیدیم. امروز نمی‌توانم این را باور کنم اما ما واقعا دو ساعت هم در راه خوابیدیم»
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / پرفورمنس / دیوار برلین / بوندسلیگا / لایپزیک / هرتابرلین
نمایش دیدنی به مناسبت فروریختن دیوار برلین در بوندسلیگا
دیروز ۹ نوامبر ۲۰۱۹، سی‌امین سالگرد فروریختن دیوار برلین بود. همین موضوع بهانه‌ای به دست باشگاه هرتابرلین داد تا پیش از آغاز دیدار برابر لایپزیش (تیمی از محدوده آلمان شرقی سابق) نمایشی را به همین مناسبت اجرا کنند؛ نمایشی که همگان را غافلگیر کرد. ماکتی از دیوار برلین در سرتاسر خط عرضی میانی زمین کار گذاشته شده بود که چنین جمله‌ای روی آن به چشم می‌خورد: "با هم علیه دیوار ها، با هم برای برلین. " در هنگام ورود دو تیم به زمین مسابقه، ماکتی بزرگ از دروازه براندنبورگ نیز در میان تماشاگران دست به دست می‌شد و همزمان تصاویری نیز از دوران جنگ سرد و سخنرانی‌های چهره‌های سیاسی، نظیر جان اف‌کندی، از نمایشگر ورزشگاه به نمایش درآمد. در نهایت و بعد از استقرار کامل دو تیم پیش از مراسم آغاز بازی، افراد دو طرف دیوار …
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
سقوط دیوار برلین در استادیوم المپیک برلین (+عکس)
در این هفته دولت آلمان سقوط دیوار برلین را جشن گرفت.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / آنگلا مرکل / فرانسه / اتحادیه اروپا / ناتو / جنگ جهانی دوم / دیوار برلین / امانوئل مکرون / آلمان / ینس استولتنبرگ
سفر مکرون به آلمان در اوج اختلاف‌نظر پاریس و برلین درخصوص ناتو
تهران- ایرنا- «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه امروز(یکشنبه) در حالی برای شرکت در مراسم سی‌امین سالگرد سقوط دیوار برلین و ضیافتی با حضور شاهدان این رویداد عازم این شهر می‌شود که اظهارات او درخصوص ناتو، واکنش همتای آلمانی‌اش ر ا به دنبال داشته است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / شیرینی و شکلات / فرانسه
فیلم | دیوار شکلاتی در پاریس فرو ریخت
یک شکلات فروشی در پاریس در سی امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین، دیواری شکلاتی را تخریب کرد. مسئولان این شکلات فروشی پس از فروپاشی این دیوار شکلاتی قطعات آن را به رهگذاران هدیه دادند. به گفته مدیر این شکلات فروشی دیوار تخریب شده از ۲۰۰ کیلو شکلات ساخته شده بود.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / جنگ هسته ای / میخائیل گورباچف / روسیه / ایالات متحده امریکا / اتحادیه اروپا / سقوط دیوار برلین
جنگ هسته ای غیرقابل قبول است، فقط یک دیوانه می تواند آن را شروع کند
میخائیل گورباچف، رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی، که در آن زمان دو پست - دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحاد جماهیر و ریاست هیئت رئیسه شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی را بر عهده داشت - در مصاحبه ای به ایزوستیا دراین باره تعریف کرد که چگونه این رویداد زندگی اروپا را تغییر داد و اقدامی که دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحاد جماهیر صبح روز بعد انجام داد و اینکه چگونه روابط بین اتحاد جماهیر شوروی و آلمان تغییر یافت. 
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
سفر مکرون به آلمان
رئیس‌ جمهور فرانسه یکشنبه ۱۹ آبان برای شرکت در رویدادهای سی‌امین سال‌روز فروپاشی دیوار برلین به آلمان سفر می‌کند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
رئیس جمهور آلمان: دموکراسی لیبرال زیر سوال قرار گرفته است
رئیس جمهور آلمان در سخنانی به مناسبت سالگرد فروپاشی دیوار برلین از همگان خواست که برای آزادی و دموکراسی و انسجام اروپایی تلاش کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
کسب‌و‌کار پر‌رونق دیوار‌کشی
سه دهه بعد از فروپاشی دیوار برلین و در‌حالی‌که بزرگداشت این 30‌سالگی بسیاری را به ستایش اتحاد دو سوی برلین واداشته، دیوارهایی مرزی در اروپا سربرآورده‌اند تا یکی از آسیب‌پذیرترین گروه‌های مردمی را از رسیدن به خاک اروپا منع کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
تاکید بر تقویت وحدت اروپا در سالروز فروپاشی دیوار برلین
رئیس جمهوری آلمان در مراسم رسمی جشن‌های سی‌امین سالروز فروپاشی دیوار برلین از کشورهای اروپایی خواست که با جدیت به تلاش‌های خود برای وحدت قاره اروپا ادامه دهند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / فروپاشی دیوار برلین
رئیس‌جمهور آلمان از آمریکا خواست یک "شریک قابل احترام" بماند
رییس جمهور آلمان از آمریکا خواست که به عنوان یک شریک، احترام متقابل را رعایت کند و ملی‌گرایی را رد کند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
هدیه آلمانی‌هابه ترامپ؛ تکه‌ای 2.7 تنی از دیوار برلین
شهروندان برلین در حرکتی نمادین تکه‌ای 2.7 تنی از دیوار برلین را در سی‌اُمین سالگرد فروریختن این دیوار به کاخ سفید ارسال کرده‌اند. به گزارش عصرایران،این اقدام نمادین فعالان مدنی آلمانی در قالب ابتکاری علیه سیاست‌های ضدمهاجرتی و دیوارسازی ترامپ در مرز با مکزیک انجام می‌شود. وب سایت گروه آلمانی ارسال‌کننده دیوار به ترامپ به حامیان خود این امکان را داده تا نامه ارسالی به ترامپ روی این دیوار را به صورت آنلاین امضا کنند. این دیوار به واشنگتن دی‌سی رسیده است و قرار است روز شنبه و همزمان با سی امین سالگرد سقوط دیوار برلین (9 نوامبر 1989) تحویل کاخ سفید شود؛ اما هنوز معلوم نیست که آیا کاخ سفید این تکه از دیوار برلین را قبول خواهد کرد یا نه! روی این دیوار نامه‌ای خطاب به ترامپ نگاشته شده که در کنار تشکر …
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
دیوار برلین یک شیطان ضروری و مفید بود
در سی‌امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین هانس مودرو، آخرین نخست‌وزیر رژیم ملغی شده آلمان شرقی اکیداً معتقد است که این دیوار بسیار مفید بود. سر او به قدری گرم و ایده‌هایش به قدری مخالف جریان های حاکم است که به مراسم گرامیداشت واقعه مذکور که شنبه (دیروز) در برلین برگزار شد، نرفت و کلاً معتقد است که وحدت دو آلمان که نشانه و مقدمه بارز آن فروریختن دیوار برلین بود، بهره‌ای به دو سوی آلمان و بویژه قسمت شرقی نرسانده است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
فیلم | مزه شیرین آزادی؛ فروریختن دیوار شکلاتی برلین
یک سازنده فرانسوی تندیس‌های شکلاتی که به مناسبت سی‌امین سالگرد فروریختن دیوار برلین که یک کپی شکلاتی از دیوار در پاریس ساخته بود، بعد از شکستن آن با تبر تکه‌های شکلات را بین حاضران تقسیم کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
عکس روز: دیوار برلین؛ سی‌سال بعد
یک گردشگر یونانی از سوراخی از بخشی باقیمانده از دیوار برلین به بیرون نگاه می‌کند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸
ترامپ: «آلمان» متحد ارزشمند ماست
رئیس جمهور آمریکا در پیامی به مناسبت سی امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین، به تداوم همکاری با آلمان به عنوان یک متحد ارزشمند اشاره کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / مایک پمپئو / دیوار برلین / سقوط دیوار برلین / رونالد ریگان
مایک پمپئو و تلاش برای تغییر مسیر تاریخ
پمپئو در سخنرانی دروازه براندنبورگ درباره فروپاشی دیوار برلین و پایان جنگ سرد سخن می‌گفت. با این حال، او عملا جنگ سرد جدیدی را با روسیه و چین آغاز کرد. جنگی که در یک طرف آن، «جهان آزاد» به رهبری آمریکا و در طرف دیگر آن، «جهان غیرآزاد» به رهبری روسیه و چین قرار دارند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / آنگلا مرکل / فروپاشی دیوار برلین
مرکل خواهان مبارزه با نژادپرستی و یهودستیزی شد
صدراعظم آلمان در سالروز فروپاشی دیوار برلین خواهان مقابله با نفرت‌پراکنی، نژادپرستی و یهودستیزی شد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / برلین / هرتابرلین / دیوار برلین / آلمان
دیوارها مقابل «برلینی‌ها» تاب مقاومت ندارند
تهران- ایرنا- دیوار برلین در سی‌امین سالروز فروریختن، در جریان میزبانی تیم هرتابرلین از لایپزیش در ورزشگاه المپیک برلین یا المپیا اشتادیون، این بار به شکلی نمادین فروریخت.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸
«دیوار برلین»: هر آنچه که باید در مورد چگونگی و چرایی نماد جنگ سرد در آلمان بدانید
امروز نهم نوامبر مصادف است با سی امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین، دیواری که به مدت نزدیک به ۳۰ سال شهر برلین را به دو بخش غربی و شرقی تقسیم کرده بود که هر طرف آن در اختیار دولتی تحت الحمایه یک گروه از برندگان جنگ جهانی دوم قرار داشت....
۱۳۹۸/۰۸/۱۸
فیلم/ فرو ریختن دیوار برلین در المپیا اشتادیون
پیش از دیدار هرتابرلین و لایپزیگ به صورت نمادین مراسم 30 سالگی فرو ریختن دیوار برلین برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸
نمایش تخریب دیوار برلین پیش از دیدار هرتابرلین - لایپزیگ(تصاویر)
در سالروز فروریختن دیوار برلین، هواداران هرتابرلین و لایپزیگ نمایش عجیبی را رقم زدند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / شوروی / فروپاشی دیوار برلین / میخائیل گورباچف
گورباچف: ژست پیروزی غرب در جنگ سرد یک خطا بود
آخرین رهبر شوروی سابق این را خطا دانست که اروپا بعد از پایان رویارویی بین غرب و شرق در جنگ سرد هیچ گونه معماری امنیتی مدرن و مستقلی را ایجاد نکرده است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸
صدراعظم آلمان: جهان عواقب نژادپرستی را فراموش نکند
شفقنا- صدراعظم آلمان در سی امین سالروز فروریختن دیوار برلین، این واقعه را برای آلمان و جهان سرنوشت‌ساز خواند و گفت، جهان نباید عواقب ناشی از نفرت‌پراکنی و نژادپرستی را فراموش کند. «آنگلا مرکل» در مراسم سی امین سالروز فروریختن...
۱۳۹۸/۰۸/۱۸
مرکل: جهان عواقب نژادپرستی را فراموش نکند / دیوار برلین، نماد نقض حقوق بشر، سرکوب و خفقان بود
صدراعظم آلمان در سی امین سالروز فروریختن دیوار برلین، این واقعه را برای آلمان و جهان سرنوشت‌ساز خواند و گفت جهان نباید عواقب ناشی از نفرت پراکنی و نژادپرستی را فراموش کند
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •