شنبه, ۲۹ شهریور, ۱۳۹۹ / 19 September, 2020
سازمان تجارت جهانی
وزارت خارجه چین: آمریکا قبل از سرزنش دیگران اشتباه خود را مورد بررسی قرار دهد
۲۳ ساعت قبل
وزارت خارجه چین: آمریکا قبل از سرزنش دیگران اشتباه خود را مورد بررسی قرار دهد
وانگ ون بین سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت که ایالات متحده باید قبل از سرزنش دیگران، اشتباه خود را مورد بررسی قرار دهد: چرا ایالات متحده از سازمان بهداشت جهانی خارج شد؟ چرا ایالات متحده از "توافق پاریس" و برجام خارج شد؟ چرا ایالات متحده تهدید می کند که از حکم سازمان تجارت جهانی پیروی نمی کند؟ چرا ایالات متحده به قطع نامه مجمع عمومی سازمان ملل درمورد اپیدمی کروناویروس جدید به تنهایی رای مخالف داد؟
ترامپ معطل تعطیلی دادگاهی که خودش آن را فلج کرده است
۲۷ ساعت قبل
ترامپ معطل تعطیلی دادگاهی که خودش آن را فلج کرده است
سازمان تجارت جهانی یعنی همان هیئت کارشناسی به غیرقانونی بودن اقدامات عوارض گمرکی آمریکا علیه چین رای داده است.
محکومیت آمریکا در
۲ روز قبل / سازمان تجارت جهانی / آمریکا / چین / محکومیت / جنگ تجاری / ترامپ / تعرفه
محکومیت آمریکا در "تجارت جهانی"
«سازمان تجارت جهانی» سرانجام حکم خود را پیرامون دعوای تجاری آمریکا و چین صادر کرد. به موجب این حکم، تعرفه‌های دونالد ترامپ بر ضد کالا‌های وارداتی از چین غیرقانونی و نقض قوانین تجارت جهانی خوانده شد.
۲ روز قبل / بورس های خارجی
سردرگمی بورس های جهانی
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، تنش ها بین آمریکا و چین کماکان یکی از اصلی ترین دلایل نگرانی معامله گران در جهان است. وزارت بازرگانی در اقدامی جدید، ورود برخی از محصولات ساخت چین را به آمریکا ممنوع کرده است چرا که طبق ادعای طرف آمریکایی، چین این محصولات را بیگاری کشیدن از نیروی کار ارزان تولید می کند. از سوی دیگر سازمان تجارت جهانی پس از رسیدگی به شکایت چین اعلام کرد اقدام دولت آمریکا در اعمال تعرفه اضافی روی محصولات وارداتی چینی در سال ۲۰۱۸ نقض مقررات این سازمان بوده و به آمریکا ۶۰ روز برای بازگشت به اجرای قوانین این سازمان مهلت داده شده است.
۲ روز قبل
وعده‌های اقتصادی در کمپین انتخاباتی «بایدن»
هر روز که می‌گذرد هیجان انتخابات امریکا نیز بیشتر می‌شود. یک سوی این انتخابات، دونالد ترامپ قرار دارد که جنگ تجاری با چین و مشکلات ناشی از کرونا و صدمه‌ای که به اقتصاد امریکا زده، از محبوبیتش کاسته و تلاش می‌کند با راهکارهای دیگری مانند توافق با ایران وجهه خود را بازیابی کند. اما حکم به غیرقانونی بودن تعرفه‌های وضع شده بر 200 میلیارد دلار کالاهای چینی در سال 2018 از سوی سازمان تجارت جهانی (WTO) اوضاع را برای ترامپ در کارزار انتخاباتی‌اش سخت‌تر خواهد کرد. WTO معتقد است امریکا در وضع تعرفه روی کالاهای وارداتی چین، قوانین جهانی را زیر پا گذاشته است. در چنین شرایطی که وجهه انتخاباتی ترامپ خدشه‌دار شده و برخی گمانه‌زنی‌ها از پیشی گرفتن رقیب دموکرات …
۲ روز قبل / پکن / تجارت / چین / سازمان تجارت جهانی / واردات
اخبار کوتاه
ایرنا | آسیاتایمز نوشت: سازمان تجارت جهانی روز سه‌شنبه شکایت پکن در مورد تعرفه‌های تجاری امریکا بر واردات کالاهای چین را تأیید کرد و این تعرفه‌ها را نقض قوانین تجارت بین‌المللی خواند.
خط و نشان ترامپ برای سازمان تجارت جهانی
۲ روز قبل / تجارت جهانی
خط و نشان ترامپ برای سازمان تجارت جهانی
اقتصادنیوز :‌دونالد ترامپ شب گذشته گفت که در باره حکم سازمان تجارت جهانی در قبال مناقشه با چین اطلاعی ندارد اما باید در قبال این سازمان کاری انجام دهد.
آمریکا با اعمال تعرفه روی کالاهای چینی مقررات را نقض کرده است
۲ روز قبل
آمریکا با اعمال تعرفه روی کالاهای چینی مقررات را نقض کرده است
سازمان تجارت جهانی (WTO) اعلام کرد که واشنگتن با اعمال تعرفه روی بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی از مقررات تجارت جهانی تخطی کرده است.
واکنش چین به گزارش سازمان تجارت جهانی علیه آمریکا
۳ روز قبل / چین / آمریکا / سازمان تجارت جهانی / اقتصاد
واکنش چین به گزارش سازمان تجارت جهانی علیه آمریکا
دولت چین اعلام کرد گزارش دیشب سازمان تجارت جهانی نشان می‌دهد که آمریکا مدت‌هاست در حال نقض قوانین بین‌المللی است.
واشنگتن سازمان تجارت جهانی را به ناتوانی در برابر چین متهم کرد
۳ روز قبل / سازمان ملل متحد / واشنگتن / دولت ترامپ / سازمان تجارت جهانی / ایالات متحده آمریکا / یونسکو / پکن
واشنگتن سازمان تجارت جهانی را به ناتوانی در برابر چین متهم کرد
تهران – ایرنا – دولت آمریکا روز چهارشنبه پس از آنکه سازمان تجارت جهانی تصمیم واشنگتن را برای اعمال تعرفه‌ها و عوارض بازرگانی و گمرگی بر کالاهای چینی، غیرقانونی دانست، با حمله به این نهاد، آن را در برابر چین کاملا ناتوان خواند.
سازمان تجارت جهانی: تعرفه‌های آمریکا علیه چین غیرقانونی است
۳ روز قبل / دولت ترامپ / سازمان تجارت جهانی / چین / جنگ تجاری
سازمان تجارت جهانی: تعرفه‌های آمریکا علیه چین غیرقانونی است
تهران - ایرنا - آسیاتایمز نوشت: سازمان تجارت جهانی روز سه شنبه شکایت پکن در مورد تعرفه‌های تجاری آمریکا بر واردات کالاهای چین را تأیید کرد و این تعرفه ها را نقض قوانین تجارت بین المللی خواند.
سایه سیاه کرونا بر اقتصاد جهانی
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / هند / ویروس کرونا / روسیه / ایتالیا / رکود / سازمان تجارت جهانی / آلمان / ایران
سایه سیاه کرونا بر اقتصاد جهانی
تهران- ایرنا- در حالی که اکثر کشورهای جهان به سبب شیوع بیماری کرونا با بحران شدید مالی دست و پنجه نرم می کنند و رشد اقتصادی آنها با کاهش روبرو شده است، اما اقتصاد چین به عنوان دومین اقتصاد جهان پس از چند ماه رکود، بار دیگر در مدار افزایشی قرار گرفته است.
تخریب نهادهای جهانی با انتخاب مجدد ترامپ
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
تخریب نهادهای جهانی با انتخاب مجدد ترامپ
«جفری کارلینر» معتقد است که اگر ترامپ پیروز شود به حمله به سازمان های چند جانبه مانند سازمان تجارت جهانی و سازمان بهداشت جهانی ادامه خواهد داد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
جهش تولید،توسعه اقتصادی
سال گذشته از طرف مقام معظم رهبری، به نام سال رونق تولید نامگذاری شده بود. امسال نیز شعار جهش تولید از سوی ایشان انتخاب گردید که این نشان از اهمیت تولید در شرایط کنونی برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور دارد. همان‌طورکه همه می‌دانیم، تولید مهم‌ترین نقش را در توسعه اقتصادی هر کشور بر عهده دارد. تولید به عنوان یکی از مولفه‌های مهم رشد اقتصادی درون‌زا، باعث ایجاد ارزش افزوده فراوان شده و برخلاف خام‌فروشی، درآمد زیادی را نصیب کشور می‌کند. اگر نگاهی به کشورهای توسعه‌یافته صنعتی بیندازیم، می‌بینیم آنها از طریق تولیدات خود بازارهای جهانی را در دست داشته و از این طریق می‌توانند سیاست‌های خود را در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی به کشورهای دیگر تحمیل کنند. …
کارشناس مسائل آمریکا: ترامپ از بحران‌های نژادی بهره‌برداری انتخاباتی می‌کند
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / پنتاگون / روسیه / دولت ترامپ / دونالد ترامپ / اختصاصی ایرنا / ایالات متحده آمریکا / انتخابات ریاست جمهوری / ایران / انتخابات ریاست جمهوری آمریکا / برجام
کارشناس مسائل آمریکا: ترامپ از بحران‌های نژادی بهره‌برداری انتخاباتی می‌کند
تهران-ایرنا- کارشناس ارشد مسائل آمریکا با بیان این که ترامپ از بحران‌های نژادی و آشوب‌های حاصل از آن بهره‌برداری انتخاباتی می‌کند، گفت: همزمان با گسترش خشونت‌ها و آسیب‌های ناشی از آن، شعار «نظم و قانون» انتخاب کرده و دموکرات‌ها و کمپین بایدن را عامل بی‌ثباتی‌ها معرفی می‌کند.
تجارت خدمات؛ راهکار  جدید چین برای کمک به اقتصاد جهان
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / سازمان تجارت جهانی / چین / تجارت
تجارت خدمات؛ راهکار جدید چین برای کمک به اقتصاد جهان
پکن- ایرنا-نمایشگاه تجارت خدمات سال ۲۰۲۰ چین که هفته گذشته به مدت ۶ روز و با حضور ۱۴۸ کشور و منطقه جهان در پکن برگزار شد یکی از تازه رتین راهکارهای این کشور برای احیا اقتصاد زمین گیر جهان بعد از شیوع ویروس کرونا است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
تهران، برن و یک قرن رابطه دیپلماتیک
جمهوری اسلامی ایران در روزهای جاری میزبان وزیر امور خارجه سوئیس است؛ کشوری دارای یک قرن روابط دوستانه با ایران که به رغم کارشکنی آمریکا در قبال برجام، همکاری مثبتی در فعال سازی کانال مالی با تهران داشته و در روند مذاکرات هسته‌ای، حسن نیت از خود نشان داده است.به گزارش ایرنا، حضور «ایگنازیو کاسیس» دیپلمات بلندپایه سوئیسی در تهران همزمان با یکصد سالگی روابط دوستانه دوکشور، از اراده طرفین برای تقویت روابط دوجانبه و همکاری برای کمک به حل مسائل منطقه ای و بین المللی حکایت دارد.سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امورخارجه ایران محورهای اصلی مذاکرات و دیدارهای ایگنازیو کاسیس در تهران را که از روز یکشنبه آغاز ‫شد، رایزنی و تبادل نظر درمورد موضوعات مورد اهتمام مشترک در عرصه دوجانبه، منطقه‫ای و بین‫المللی و همچنین …
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
کشتی بی‌ناخدای تجارت جهان
این هفته روبرتو آزودو پس از هفت سال خدمت و یک سال پیش از موعد مقرر، سِمَت خود را به عنوان دبیرکلی «سازمان تجارت جهانی» ترک کرد. با وجود دستمزد بیش از 500 هزار دلاری و برخورداری از پرستیژ جهانی، اما این سمت پس از ترک آزودو همچنان خالی و کشتی عظیم تجارت جهانی بدون ناخدا در توفان‌ چالش‌ها باقی مانده است. هر کس که در برهه کنونی رهبری «سازمان تجارت جهانی» را به دست گیرد، با دوران سختی روبه‌رو خواهد بود. در حالی که روبرتو آزودو می‌گوید تصمیمش برای استعفا کاملا شخصی بوده است، اما کسی او را سرزنش نمی‌کند که به خاطر فشارهای سال‌های اخیر سمت خود را در عالی‌ترین نهاد تجاری جهان ترک کرده باشد.
چه کسانی برای تصدی ریاست سازمان تجارت جهانی رقابت می‌کنند؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
چه کسانی برای تصدی ریاست سازمان تجارت جهانی رقابت می‌کنند؟
با کناره گیری روبرتو آزه ودو از ریاست سازمان تجارت جهانی در دوره حساس رکود اقتصادی و بحران همه گیری ویروس کرونا، نام هشت نامزد برای جانشینی وی مطرح شده است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
آفت کرونا بر تجارت محصولات کشاورزی
«سازمان تجارت جهانی»‌ در گزارشی اثرات «کووید-19» را بر تجارت محصولات کشاورزی مورد ارزیابی قرار داده است. بر اساس این گزارش، سرعت شیوع این بیماری بسیاری از دولت‌ها و تولیدکنندگان محصولات کشاورزی را غافل‌گیر کرد، امری که اتخاذ واکنش‌های سیاستی را توسط اعضای سازمان به دنبال داشت. در این رابطه انتظار می‌رفت بسیاری از این واکنش‌های اولیه بر فعالیت‌های کشاورزی اثرات منفی بگذارند. با این حال تاکنون بخش کشاورزی نشان داده که تا چه حد منعطف و مقاوم است، جایی که در مقایسه با سایر بخش‌ها، جریان تجارت عملکرد بهتری را به ثبت رساند.
مهم‌ترین توافق پس از WTO
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
مهم‌ترین توافق پس از WTO
بیست و یکم مارس سال ۲۰۱۸ در پایان نشست فوق‌العاده سران اتحادیه آفریقا، ۴۴ عضو از ۵۵ عضو این اتحادیه، پیمان تاسیس منطقه آزاد تجاری آفریقا را امضا کردند. با توجه به تعداد کشورهای امضا‌کننده این پیمان، مجموع تولید ناخالص داخلی و جمعیت آنها، توافق‌نامه منطقه آزاد تجاری آفریقا، مهم‌ترین توافق‌نامه تجاری از زمان شکل‌گیری سازمان تجارت جهانی است. زمان امضای این پیمان نیز بسیار مهم است، زیرا جهان با روند رو به رشد تدابیر محدودکننده تجاری و نیز مقاومت و گاه دشمنی با ایجاد پیمان‌های تجاری منطقه‌ای روبه‌رو بوده است.
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
امیدواری جزئی به تجارت و تولید در فصل سوم
تجارت کالایی جهان احتمالا شدیدترین سقوط تاریخی خود را در فصل دوم 2020 تجربه کرد. این را جدیدترین «سنجه تجارت کالایی سازمان تجارت جهانی» موسوم به بارومتر تجارت که اطلاعات لحظه‌ای از روندهای تجارت جهانی ارائه می‌کند،‌ می‌گوید. در‌حالی‌که زیرشاخص‌های این سنجه از امیدواری جزئی برای تجارت و تولید جهان در فصل سوم حکایت دارد، اما به اعتقاد «سازمان تجارت جهانی» هر نوع رونق در اقتصاد جهانی با نااطمینانی‌های بسیار بالایی مواجه است، بنابراین نمی‌توان از احتمال بروز سناریوی رشد اقتصادی L-شکل به جای رونق V-شکل پس از بیماری صرف‌نظر کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / کری لام / هنگ کنگ / آمریکا / چین
رئیس اجرایی هنگ کنگ: تحریم‌های آمریکا را جدی نمی‌گیرم
رئیس اجرایی هنگ کنگ امروز (سه‌شنبه) با تاکید بر اینکه تحریم شدنش توسط آمریکا چندان او را اذیت نکرده، گفت دولتش از آمریکا به خاطر محدودیت‌هایی که بر محصولات هنگ کنگی اعمال کرده به سازمان تجارت جهانی شکایت می‌کند.
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
تاثیر فزاینده کووید-19 بر هزینه‌های تجاری
«سازمان تجارت جهانی» در تازه‌ترین گزارش خود درباره افزایش هزینه‌های تجارت ناشی از اختلالات «کووید-19» هشدار داد. در این گزارش، اثرات هزینه‌ای این بیماری بر بخش‌های مختلف تجارت مورد بررسی قرار گرفته، به ویژه بخش‌های مرتبط با مسافرت، حمل‌ونقل، سیاست‌های تجاری، نااطمینانی‌ها و شناسایی حوزه‌هایی که ممکن است در آنها هزینه‌ها پس از کنترل بیماری ادامه داشته باشد.
سازمان تجارت جهانی از کندی رشد اقتصاد خبرداد
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / کرونا / توسعه صادرات / سازمان تجارت جهانی
سازمان تجارت جهانی از کندی رشد اقتصاد خبرداد
تهران-ایرنا- جدیدترین گزارشهای سازمان تجارت جهانی (WTO) از کندی رشد اقتصاد به سبب شیوع بیماری کرونا در سراسر جهان حکایت دارد.
درخواست ایرباس از اتحادیه اروپا برای واکنش به اقدامات تعرفه ای آمریکا
۱۳۹۹/۰۵/۲۴ / اتحادیه اروپا
درخواست ایرباس از اتحادیه اروپا برای واکنش به اقدامات تعرفه ای آمریکا
شرکت اروپایی ایرباس از تصمیم دولت آمریکا مبنی بر اعمال تعرفه 15 درصدی برای خرید هواپیماهای این شرکت با وجود اقدامات اتحادیه اروپا برای رعایت قوانین سازمان تجارت جهانی (WTO) ابراز تأسف کرد.
آمریکا شرکت های چینی را از بورس اخراج می کند
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / وزارت خزانه داری آمریکا / سازمان تجارت جهانی / چین / کاخ سفید / ترامپ
آمریکا شرکت های چینی را از بورس اخراج می کند
پکن- ایرنا- گزارش رسانه های چین حاکی است که وزارت خزانه داری آمریکا قصد دارد شرکت های چینی را به بهانه عدم رعایت استانداردهای آمریکا از بورس این کشور اخراج کند.
زاخارووا: فیلتر تیک تاک در آمریکا را نقض حقوق بشر خواند
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / وزارت امور خارجه روسیه / سازمان تجارت جهانی / ایالات متحده آمریکا
زاخارووا: فیلتر تیک تاک در آمریکا را نقض حقوق بشر خواند
مسکو - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه به تهدیدهای آمریکا علیه شبکه اجتماعی چینی تیک تاک واکنش نشان داد و هرگونه ایجاد اختلال در آن توسط آمریکا را تلویحا نقض حقوق بشر خواند.
واکنش روسیه به اقدام آمریکا علیه تیک تاک
۱۳۹۹/۰۵/۱۸
واکنش روسیه به اقدام آمریکا علیه تیک تاک
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، اقدام آمریکا "علیه اپلیکیشن تیک تاک را نقض اصول سازمان تجارت جهانی خواند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۶
تلاش پکن و واشنگتن برای احیای توافق تجاری
«سازمان تجارت جهانی» در تازه‌ترین ارزیابی خود اعلام کرد: جریان تجارت جهان تا پایان 2020 به خاطر شوک‌های ناشی از کرونا، 13 درصد کاهش خواهد یافت. این پیش‌بینی در حالی مطرح شده است که پیش‌تر این سازمان در سناریوی بدبینانه خود سقوط 32 درصدی را برای تجارت جهانی در سال 2020 پیش‌بینی کرده بود. «روبرتو آزودو»، رئیس سازمان تجارت جهانی، روز سه شنبه در یک کنفرانس آنلاین با اعلام این خبر گفت: نگرانی‌های روزافزونی در این سازمان درباره سیاست‌های درون‌نگر کشورها در واکنش به بیماری وجود دارد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
سرکوب غیرقابل توجیه شرکت‌های چینی در آمریکا
وزارت امور خارجه چین، آمریکا را به زورگویی آشکار علیه شرکت‌های خارجی در این کشور متهم کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از پایگاه اینترنتی گلوبال تایمز، وزارت امور خارجه چین در واکنش به تهدیدات آمریکا در خصوص احتمال ممنوع کردن فعالیت شبکه اجتماعی چینی تیک تاک در آمریکا، این کشور را به «زورگویی آشکار» و سرکوب غیرقابل توجیه برخی از شرکت‌های غیرآمریکایی متهم کرد. وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: این برخلاف اصول اقتصاد بازار و اصل دسترسی، شفافیت و عدم تبعیض سازمان تجارت جهانی است. او افزود: آمریکا بدون ارائه هیچ مدرکی، صرفا از یک مفهوم سوءاستفاده از امنیت ملی استفاده می‌کند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در سخنانی تاکید کرده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بزودی اقداماتی را علیه …
رئیس جدید سازمان تجارت جهانی چگونه انتخاب خواهد شد؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / سازمان تجارت جهانی / آمریکا / چین / تایلند / ترامپ / مکزیک / نیوزیلند
رئیس جدید سازمان تجارت جهانی چگونه انتخاب خواهد شد؟
در حالی رئیس کنونی سازمان تجارت جهانی این ماه از سمت خود کنار می‌رود که هنوز سرپرستی برای این سازمان انتخاب نشده و احتمالاً برای مدتی رئیس نخواهد داشت.
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
تلاش آمریکا برای تصاحب دبیرکلی WTO
با وجود پافشاری‌های آمریکا برای انتخاب کاندیدای مدنظر خود، «سازمان تجارت جهانی» تلاش می‌کند برای سازمان نه یک دبیرکل موقت، بلکه دبیر کلی دائم انتخاب کند؛ فردی که در اواخر آگوست جانشین «رابرت آزودو» خواهد شد. سه منبع مطلع از روند انتخاب ریاست جدید با اعلام این خبر مدعی شدند در تلاش برای خالی نماندن این پست، اعضای «سازمان تجارت جهانی» به دنبال آن بودند جانشین «آزودو» از میان معاونان او انتخاب شود. البته هشت نامزد دیگر نیز جهت رقابت برای ریاست اصلی‌ترین نهاد تجارت جهانی ثبت‌نام کرده‌اند. این انتخاب در زمانی است که سازمان با فشارهای روزافزونی از جانب تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین مواجه شده؛ تنش‌هایی که انتقاد شدید واشنگتن را از عملکرد این سازمان به همراه داشته است.
چین: باید دست در دست اتحادیه اروپا برای احیای اقتصاد جهان تلاش کنیم
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
چین: باید دست در دست اتحادیه اروپا برای احیای اقتصاد جهان تلاش کنیم
چین و اتحادیه اروپا روز سه شنبه در جریان هشتمین دور مذاکرات مقامات ارشد دو طرف در زمینه موضوعات تجاری و اقتصادی بر سر ادامه گفتگوهای دوجانبه در مورد احیا و رشد اقتصاد جهان توافق کردند. در همین راستا قرار است مذاکرات دوجانبه درباره واکنش مشترک به شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹»، مسائل تجاری، اصلاح سازمان تجارت جهانی، اقتصاد دیجیتال و همکاری در حوزه خدمات مالی و اخذ مالیات انجام شود.
شوک مضاعف برگزیت به اقتصاد انگلیس
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / اتحادیه اروپا / سازمان تجارت جهانی / برگزیت / انگلستان
شوک مضاعف برگزیت به اقتصاد انگلیس
لندن – ایرنا – نتایج تازه ترین تحقیقات به‌عمل آمده در انگلیس نشان می‌دهد که خروج این کشور از اتحادیه اروپا و اعمال محدودیت‌های تجاری باعث افول مضاعف اقتصاد انگلیس می‌شود.
تسهیل تجارت در عصر کرونا
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
تسهیل تجارت در عصر کرونا
«سازمان تجارت جهانی» در جدیدترین گزارش خود که در تارنمای این سازمان منتشر شده است، تازه‌ترین ارزیابی را از جریان تجارت جهانی ارائه کرد. بر اساس این گزارش از اواسط اکتبر 2019 تا اواسط ماه مه 2020، اعضای سازمان تجارت‌جهانی، 363 سیاست‌گذاری جدید در حوزه تجارت داشتند. از این تعداد 198 اقدام در راستای تسهیل تجارت و 165 مورد نیز بر خلاف جریان تجارت بود. به علاوه، عمده این سیاست‌گذاری‌ها یعنی 256 مورد (معادل 71 درصد) از آنها مربوط به بیماری کرونا می‌شود.
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / ایالات متحده امریکا / چین و امریکا / جنگ تجاری چین و آمریکا / جنگ تجاری چین و ترامپ / چین / جنگ تعرفه ای ترامپ علیه چین
چین، آمریکا و انتخابات نوامبر
محمود سریع القلم در یادداشتی می نویسد: آمریکایی ها به صورت تدریجی و آرام از ۲۰۰۵ به بعد شکایت های خود را از روش و منش چینی ها در تجارت، نقش آفرینی جهانی، استفاده از فناوری و مقررات بین المللی به خصوص در سازمان تجارت جهانی (WTO) مطرح می کردند ولی با واکنش های دیپلماتیک و به آینده موکول کردن (Procrastination) چینی ها رو به رو می شدند، تا اینکه دولت ترامپ اعتراضاتِ بدنۀ سیاست گذاری آمریکا را به استراتژی تقابل با چین تبدیل کرد.
در اولین روز پس از پیروزی، آمریکا را به سازمان تجارت جهانی بازمی‌گردانم
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / سازمان تجارت جهانی
در اولین روز پس از پیروزی، آمریکا را به سازمان تجارت جهانی بازمی‌گردانم
ایلنا: نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفت که در صورت پیروزی، این کشور را به سازمان تجارت جهانی بازمی‌گرداند.
کرونا تولیدات صنعتی جهان را در کما فرو برد
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / کاهش تولید / سازمان تجارت جهانی
کرونا تولیدات صنعتی جهان را در کما فرو برد
تهران - ایرنا - تشدید نگرانی از انتشار ویروس کرونا که تاکنون صدها هزار نفر را به کام مرگ کشانده، اقتصاد بسیاری از کشورها را نیز به شدت تحت تاثیر قرار داده است؛ تولیدات صنعتی یکی از بخش‌هایی محسوب می‌شود که با بیشترین تاثیر منفی این بیماری مواجه شده است.
مناقشه تجاری آمریکا و اروپا و هشدار به واشنگتن
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / اتحادیه اروپا / بوئینگ / دونالد ترامپ / سازمان تجارت جهانی / شرکت ایرباس / ایالات متحده آمریکا
مناقشه تجاری آمریکا و اروپا و هشدار به واشنگتن
تهران – ایرنا – کمیسر امور تجاری اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام کرد که این اتحادیه درصورت بی‌میلی آمریکا به حل و فصل مناقشه تجاری با بروکسل، نسبت به واشنگتن اقدام قاطعانه‌ای اتخاذ می‌کند.
مقام ارشد لیگ جزیره: انتقال مالکیت نیوکاسل به آل‌سعود بغرنج شده است
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / لیگ برتر انگلیس / سازمان تجارت جهانی / عربستان سعودی / ریاض
مقام ارشد لیگ جزیره: انتقال مالکیت نیوکاسل به آل‌سعود بغرنج شده است
تهران - ایرنا- مدیر اجرایی لیگ برتر جزیره معتقد است که انتقال مالکیت باشگاه نیوکاسل به ولیعهد سعودی پیچیده شده است اما ابراز امیدواری کرد که این فرآیند به زودی به سرانجام برسد.
قطر ادعای سعودی درباره حکم سازمان تجارت جهانی در خصوص مالکیت معنوی را مردود دانست
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
قطر ادعای سعودی درباره حکم سازمان تجارت جهانی در خصوص مالکیت معنوی را مردود دانست
تهران-ایرنا-دفتر ارتباطات دولت قطر روز یکشنبه در بیانیه‌ای ادعای مرکز مالکیت معنوی سعودی در خصوص رأی کمیته حل اختلاف سازمان تجارت جهانی را که ۲۳ ژوئن (۳ تیرماه) صادر شد، مردود دانسته است.
خروج از سناریوی بدبینانه تجارت
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
خروج از سناریوی بدبینانه تجارت
با نمایان شدن پیامدهای «کووید-19»، تجارت جهانی در نیمه نخست امسال با کاهشی قابل‌توجه مواجه شد. البته واکنش‌های سیاستی دولت‌ها، کمک کرد تا حدی اثرات منفی این بیماری تسکین یابد. در این زمینه، اقتصاددانان «سازمان تجارت جهانی» پیش‌بینی می‌کردند تا پایان سال 2020 حجم تجارت جهانی با سقوط شدیدی مواجه خواهد شد. بر اساس تازه‌ترین آمارهای این سازمان، حجم تجارت کالایی جهان در فصل نخست سال جاری 3 درصد کاهش یافت. البته برای فصل دوم زمانی که اثرات شیوع ویروس و محدودیت‌های مقابله با آن بر بخش عمده جمعیت جهان نمایان شد، برآوردهای اولیه حاکی از آن است، حجم تجارت جهان کاهش سالانه حدود 5/ 18 درصدی را به ثبت رساند. به گزارش «سازمان تجارت جهانی» چنین کاهشی در طول تاریخ اقتصادی جهان بی‌سابقه است، هر چند ممکن بود سناریوهایی …
سازمان جهانی تجارت: بدترین سقوط تاریخ پیش روی تجارت جهانی است
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / سازمان تجارت جهانی / تجارت جهانی / ویروس کرونا
سازمان جهانی تجارت: بدترین سقوط تاریخ پیش روی تجارت جهانی است
سازمان تجارت جهانی هشدار داد پاندمی ویروس کرونا در سه ماهه دوم امسال باعث سقوط ۱۸.۵ درصدی تجارت در جهان خواهد شد که این بدترین سقوط تاریخ تجارت جهان خواهد بود.
آقای کمیسر در مسیر تضعیف تجارت اروپا
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
آقای کمیسر در مسیر تضعیف تجارت اروپا
اروپا در آستانه یک جنگ تجاری فراآتلانتیکی است؛ آن هم درست در زمانی که مسوول تجاری آن به دلیل تضاد منافع در موضع ضعف قرار دارد. فیل هوگان، کمیسر ارشد تجاری اتحادیه اروپا که مذاکره‌کننده اصلی با آمریکاست از تمایل خود برای تکیه بر کرسی ریاست سازمان تجارت جهانی خبر داده است؛ اظهارنظری که موجب ابراز نگرانی بسیاری از دیپلمات‌های اروپایی از تاثیر این تصمیم بر تضعیف موضع اروپا در مذاکرات و سیاست‌های تجاری آن شده است.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
75 سال پس از تاسیس سازمان ملل‌متحد
نشریه اکونومیست در شماره این هفته خود، سه سرمقاله را به‌طور مجزا به سه موضوع اختصاص داده است. در نسخه‌ آمریکا، مطلب به جف بزوس، مالک آمازون می‌پردازد و از او به‌عنوان مهم‌ترین سرمایه‌دار قرن بیست و یکم نام می‌برد. نسخه بریتانیای این نشریه نیز به بررسی ریشه‌های تبدیل بریتانیا به کشوری با بالاترین نرخ مرگ‌و‌میر در جهان سرمایه‌داری پرداخته است. اما این نشریه در نسخه دیگر خود وضعیت جهان را، 75 سال پس از تاسیس سازمان ملل‌متحد مورد کنکاش قرار می‌دهد. این مطلب تضعیف سازمان‌های بین‌المللی نظیر سازمان ملل و سازمان تجارت جهانی را بررسی می‌کند که ماهیت پیدایش آنها کمک به خروج جهان از هرج‌ومرج و استقرار نظم در آن بود.
رئیس سازمان تجارت جهانی نباید گرایش ضدآمریکایی داشته باشد
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / سازمان تجارت جهانی / آمریکا / رابرت لایتیزر
رئیس سازمان تجارت جهانی نباید گرایش ضدآمریکایی داشته باشد
ایلنا: نماینده تجاری آمریکا شامگاه چهارشنبه گفت که به نظر او سازمان تجارت جهانی «بسیار آشفته» است.
محکومیت شرکت عربستانی به خاطر دزدی حق پخش
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / سازمان تجارت جهانی / فدراسیون جهانی فوتبال / فیفا / عربستان سعودی
محکومیت شرکت عربستانی به خاطر دزدی حق پخش
فدراسیون جهانی فوتبال با تأیید گزارش سازمان تجارت جهانی، دزدی حق پخش مسابقات فوتبال توسط شرکت عربستانی را محکوم کرد.
مانع جدید بر سر شاهزاده سعودی
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / نیوکاسل / ویژه / محمد بن سلمان
مانع جدید بر سر شاهزاده سعودی
بازرسان سازمان تجارت جهانی برای رسیدگی به اتهامات مطرح شده علیه یک شاهزاده سعودی که در صدد خرید سهام باشگاه نیوکاسل است، وارد عمل شده‌اند.
مانعی جدید برای انتقال مالکیت باشگاه نیوکاسل به شاهزاده سعودی/ بازرسان سازمان تجات جهانی دست به کار شدند
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / لیگ برتر انگلیس / شاهزاده سعودی
مانعی جدید برای انتقال مالکیت باشگاه نیوکاسل به شاهزاده سعودی/ بازرسان سازمان تجات جهانی دست به کار شدند
بازرسان سازمان تجارت جهانی برای رسیدگی به اتهامات مطرح شده علیه یک شاهزاده سعودی که در صدد خرید سهام باشگاه نیوکاسل است، وارد عمل شده‌اند.
سقوط ۲۷ درصدی تجارت جهانی در سه ماهه جاری
۱۳۹۹/۰۳/۲۳ / سازمان تجارت جهانی / آنکتاد / کرونا در جهان
سقوط ۲۷ درصدی تجارت جهانی در سه ماهه جاری
گزارش یک آژانس سازمان ملل متحد نشان داد که تجارت جهانی در سه ماهه دوم ۲۷ درصد و برای کل سال ۲۰۲۰ به میزان ۲۰ درصد سقوط خواهد کرد.
رئیس‌جمهوری سابق آرژانتین به جاسوسی از ۴۰۰ خبرنگار متهم شد
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / سازمان تجارت جهانی / آرژانتین / مائوریسیو مکری / آلبرتو فرناندز
رئیس‌جمهوری سابق آرژانتین به جاسوسی از ۴۰۰ خبرنگار متهم شد
تهران – ایرنا – سازمان اطلاعات فدرال آرژانتین خواستار تحقیق در مورد «مائوریسیو مکری» رئیس‌جمهوری سابق این کشور به اتهام جاسوسی از بیش از ۴۰۰ روزنامه نگار شده است.
بن بست مذاکرات برگزیت در میانه راه
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / اتحادیه اروپا / سازمان تجارت جهانی / بوریس جانسون / انگلستان / کمیسیون اروپا
بن بست مذاکرات برگزیت در میانه راه
لندن – ایرنا – چهارمین دور مذاکرات نمایندگان انگلیس و اتحادیه اروپا درباره آینده همکاری‌های دوجانبه در دوره پسابرگزیت روز جمعه (۱۶ خرداد) در حالی بدون نتیجه پایان یافت که با گذشت نیمی از مهلت تعیین شده، چشم انداز روشنی برای رسیدن به توافق دیده نمی‌شود.
حمایت بالای ازبکی‌ها از عضویت تاشکند در اتحادیه اقتصادی اوراسیا
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / ازبکستان / روسیه / سازمان تجارت جهانی / تاشکند / اتحادیه اقتصادی اورآسیا
حمایت بالای ازبکی‌ها از عضویت تاشکند در اتحادیه اقتصادی اوراسیا
تهران – ایرنا – نتایج نظرسنجی یک اندیشکده معتبر در ازبکستان حاکی است که ۷۴ درصد از مردم این کشور از عضویت ازبکستان در اتحادیه اقتصادی اوراسیا حمایت می‌کنند.
چین تحریم‌های ترامپ درباره هنگ کنگ را محکوم کرد
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / جنگ تجاری آمریکا و چین / اعتراضات هنگ‌کنگ
چین تحریم‌های ترامپ درباره هنگ کنگ را محکوم کرد
دولت چین به تحریم‌های دونالد ترامپ واکنش نشان داد و هشدار داد که تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه هنگ کنگ برخلاف قوانین سازمان تجارت جهانی است.
جهان پساکرونا و مناسبات ایران و چین (بخش دوم)
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / ویروس کرونا / انقلاب اسلامی ایران / دانشگاه شهید بهشتی / سازمان تجارت جهانی / چین / روابط خارجی / ایالات متحده آمریکا / هراس جهانی از ویروس کرونا
جهان پساکرونا و مناسبات ایران و چین (بخش دوم)
تهران- ایرنا- ایالات‌متحده آمریکا همواره در روابط بین ایران و چین نقشی محدودکننده ایفا کرده و اکنون نیز با اعمال تحریم‌های ظالمانه همچنان به این روند ادامه می‌دهد. بنابراین برای هرگونه اظهارنظر درباره روابط میان ایران و چین، ضرورتاً باید آمریکا را نیز در نظر گرفت و در حقیقت این ارتباط، نوعی رابطه سه‌جانبه است.
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
نیوکاسل و بن‌سلمان به بن‌بست می‌خورند؟
گاردین در جدیدترین گزارش خود در رابطه با خرید احتمالی باشگاه نیوکاسل توسط محمد بن‌سلمان ولیعهد کشور عربستان به بروز یک مشکل جدی اشاره کرده است. این روزنامه انگلیسی ادعا می‌کند در گزارش نهایی 130 صفحه‌ای سازمان تجارت جهانی که تا اواخر خرداد رسما منتشر نخواهد شد ولی این روزنامه به مفاد آن دست پیدا کرده به صراحت عنوان شده که حکومت عربستان سعودی پشت یک شبکه تلویزیونی به نام beoutQ است. شبکه‌ای که مسابقات لیگ برتر انگلیس را به صورت غیرقانونی در منطقه خلیج‌فارس پخش می‌کند. گاردین می‌گوید: حکم سازمان تجارت جهانی حکومت عربستان را به نقض قوانین بین‌المللی متهم می‌کند و این حکم می‌تواند مانعی بزرگ بر سر راه صدور اجازه واگذاری مالکیت باشگاه نیوکاسل به سعودی‌ها …
یک مانع بزرگ سر راه خرید نیوکاسل توسط سعودی‌ها
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / نیوکاسل / عربستان
یک مانع بزرگ سر راه خرید نیوکاسل توسط سعودی‌ها
صدور حکمی از طرف سازمان تجارت جهانی باعث شده فرایند خرید باشگاه نیوکاسل توسط عربستان سعودی با مانعی جدی مواجه شود.
ضرر عظیم برگزیت برای جگوار
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
ضرر عظیم برگزیت برای جگوار
مدیر مالی جگوار لندروور گفت که در صورت خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا، این شرکت هر سال با 500 میلیون پوند تعرفه تجاری مواجه خواهد شد. آدریان ماردل، مدیر ارشد مالی جگوار لندروور گفت: «ما انتظار داریم که مرحله گذار فعلی تا دست کم یکم ژانویه 2021 به طول بینجامد و پس از آن، بریتانیا روابطی کاملا متفاوت را با دیگر همسایگان اروپایی در پیش داشته باشد.» وی افزود: «ما در انتهای سال آینده تصمیم خواهیم گرفت که آیا خوب است بدون توافق خارج شویم و طبق قوانین سازمان تجارت جهانی فعالیت کنیم. این ممکن است باعث ضرری 500 میلیونی یعنی 40 میلیون پوند در هر ماه شود.» جگوار لندروور هم‌اکنون 50 درصد از کارکنان خود را به‌دلیل شیوع ویروس کرونا مرخص کرده است، ولی همچنان 100 درصد حقوق را به آنها پرداخت می‌کند. …
اعطای انحصاری عنوان جهانی به کارآفرین جوان ایرانی
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
اعطای انحصاری عنوان جهانی به کارآفرین جوان ایرانی
کارآفرین جوان ایرانی که عنوان کارآفرین برتر جهان اسلام را به خود اختصاص داده است در موفقیتی جدید توانست عنوان سفیر حسن نیت بحران قرن جهان را از سازمان ملل متحد، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو)، سازمان صلیب سرخ جهانی و هلال احمر و کمپین ایران همدل کسب نماید.
افت فشار تجارت کالایی به محدوده قرمز
۱۳۹۹/۰۳/۰۳
افت فشار تجارت کالایی به محدوده قرمز
«سازمان تجارت جهانی» در تازه‌ترین گزارش خود از سری گزارش‌های موسوم به «فشارسنج تجارت کالایی» پرچم قرمز را برای جریان تجارت جهان بیرون کشید. به گزارش این سازمان به دنبال اختلالات ناشی از پاندمی «کووید-19» در اقتصاد جهان، حجم تجارت کالایی جهان احتمالا در نیمه نخست سال 2020 به شدت سقوط خواهد کرد. بر این اساس در حال حاضر مقدار «شاخص تجارت کالایی» سازمان روی مقدار 6/ 87 واحد قرار دارد، سطحی که بسیار پایین‌تر از مقدار پایه 100 واحد است و حکایت از آن دارد که سقوط تجارت جهان در فصل دوم نیز ادامه خواهد یافت.
ویدیو / شکل و شمایل دنیا پس از کرونا + زیرنویس فارسی
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
ویدیو / شکل و شمایل دنیا پس از کرونا + زیرنویس فارسی
واقعا مشخص نیست که دنیا پس از کرونا دچار چه تغییراتی خواهد شد. مسلما این بحران بدهی بخش دولتی را بسیار بیشتر خواهد کرد. بعد از کرونا با نواقص گسترده ای در اقتصادهای نوظهور مواجه می‌شویم. شاهد انفجار تورم نخواهیم بود اما مالیات‌ها افزایش خواهد یافت، افزایش مالیات ثروتمندان غیرقابل اجتناب است. اتفاقات پس از کرونا ممکن است به اندازه اتفاقات بعد از جنگ جهانی گسترده باشد. محتمل ترین تغییر در جهان در فضای بین الملل خواهد بود، ارتباطات درون اتحادیه اروپا و چین و آمریکا وحشتناک رو به وخامت است، مباحث جدی در مورد انحلال سازمان تجارت جهانی یا پایان جهانی سازی گسترده شده، ظهور قدرتمند ناسیونالیستی را می‌توان در سراسر جهان دید. دورکاری و استفاده از فناوری های نوین در کسب و کارها که خیلی ها نمیدانستند …
عراق، خرید از ایران را کاهش نمی‌دهد
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
عراق، خرید از ایران را کاهش نمی‌دهد
خدیجه نوروزی_روزنامه نگار براساس آنچه سازمان تجارت جهانی اعلام کرده، تجارت جهانی در سطح کل حدود 33درصد تاکنون افت کرده است. شرایط اقتصاد جهانی امروزه به دلایل مختلفی دچار رکود است و شاخص‌های منهای 10درصد با نگاه پیش‌بینی خوش‌بینانه و بدبینانه هم مطرح است. در شرایطی که تعاملات جهانی به هم ریخته درآمدهای کشورهای نفتی منطقه هم به‌علت افت قیمت نفت، با کاهش مواجه شده که ایران را نیز شامل می‌شود. در این بین نقش صادرات غیرنفتی بیش از گذشته در رشد اقتصاد کشور اهمیت دارد. مسئولان معتقدند ظرفیت 200 میلیارد …
جدال ترامپ با چین به سهم پرداختی به نهادهای بین‌المللی رسید
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / ویروس کرونا / دونالد ترامپ / سازمان تجارت جهانی / چین / سازمان جهانی بهداشت
جدال ترامپ با چین به سهم پرداختی به نهادهای بین‌المللی رسید
نیویورک- ایرنا- جنگی که ترامپ علیه چین و سازمان جهانی بهداشت به راه انداخت اکنون به محل فرار رئیس جمهوری آمریکا در ناکارآمدی و سقوط اقتصاد این کشور تبدیل شده است که می‌گوید آنها مزایای بیشتری از این سازمان‌ها دریافت می‌کنند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •