چهارشنبه, ۷ خرداد, ۱۳۹۹ / 27 May, 2020
شهر دوما
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
فیلسوف نخستین
   [امیر عربلو، نویسنده] سقراط را شاید بتوان یکی از خوش‌شانس‌ترین فلاسفه تاریخ نامید؛ زیرا اولا او بدون نوشتن کتاب مشهور شد. دوما اینکه شاگردی همچون افلاطون داشت! سقراط در فلسفه نقش کلیدی‌ای را ایفا می‌کند. او حدودا 470 ‌سال قبل از میلاد مسیح به دنیا آمد و در جوانی سرباز یونان شد. گفته می‌شود که شجاعت بسیار داشت و چهره‌اش بسیار بدتر از چیزی بود که کسی بتواند نگاهش کند. احتمالا به همین دلیل دشمن از او می‌ترسیده است؛ مخصوصا هنگامی که شب‌ها به آنها یورش می‌برد. حالا چند و چونش را دیگر نمی‌دانم. بعدها وقتی که از جنگ و جدل فیزیکی خسته شد، به سنگ‌تراشی روی آورد. ولی چون این کار زیر آفتاب و حوصله‌ سربر بود، دوباره به جنگ روی …
نماینده سوریه: حقایق حادثه شیمیایی دوما نباید جعل شود
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / سازمان ملل متحد / سازمان منع سلاح های شیمیایی / سوریه / آسیای غربی
نماینده سوریه: حقایق حادثه شیمیایی دوما نباید جعل شود
تهران - ایرنا - نماینده دائم سوریه در سازمان ملل بار دیگر با تاکید بر اینکه کشورش هرگونه نتیجه گیری از ماموریت تیم تحقیق «سازمان منع سلاح های شیمیایی» در مورد حادثه استفاده از مواد شیمیایی در شهر «دوما» در هفتم آوریل 2018 را رد می کند، گفت: برخی کشورها در تلاشند تا آنچه را که در عراق اتفاق افتاده داده، تکرار کنند و بهانه‌هایی را با هدف آغاز یک تجاوز علیه سوریه پیدا کنند، ولی ما اجازه جعل واقعیت را نمی دهیم .
برگزاری نشست OPCW برای بررسی اتهام حمله شیمیایی دمشق
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / روسیه / سازمان منع تسلیحات شیمیایی / سوریه / شهر دوما
برگزاری نشست OPCW برای بررسی اتهام حمله شیمیایی دمشق
نماینده ویژه روسیه در سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی، خواستار برگزاری نشستی در راستای بررسی گزارش‌ها پیرامون حمله شیمیایی نسبت داده شده به دمشق در آوریل ۲۰۱۸ شد.
ویکی‌لیکس: حمله شیمیایی به دومای سوریه ساختگی بود
۱۳۹۸/۱۰/۰۸
ویکی‌لیکس: حمله شیمیایی به دومای سوریه ساختگی بود
وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس با انتشار چهار سند جدید، از ساختگی بودن حمله شیمیایی سال ۲۰۱۸ در شهر دومای سوریه پرده برداشت. به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس با انتشار چهار سند جدید فاش کرد، اسناد درز کرده از سازمان منع تسلیحات شیمیایی نشان می‌دهد که اهالی شهر دوما در حومه دمشق، با گاز کلر مسموم نشده‌ بودند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۹
لاقید به کلیشه‌، باور به تجلی عقل در هنر
همدلی| اسکار وایلد، شاعر، داستان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس و نویسنده داستان‌های کوتاه ایرلندی، روز 30 نوامبر سال 1854 در شهر دوبلین متولد شد. پدرش چشم‌پزشک و مردی بافرهنگ و ادب دوست بود و مادرش شاعر و مترجم آثار الکساندر دوما و لامارتین. اسکار بسیار زود تحت نفوذ ادبیات خارجی قرار گرفت، زیرا مادر به هنگام تعطیلات او را با خود به فرانسه می‌برد. در این کشور بود که اسکار اولین شعر را درباره مرگ خواهر جوانش سرود.اسکار پس از انجام تحصیلات مقدماتی، در دانشگاه‌های ترینیتی، مک‌دالن و آکسفورد به ادامه تحصیل پرداخت. او در اوان جوانی تحت تاثیر راسکین و والتر پیتر قرار گرفت و در شعر به صناعت لفظ روی آورد که در اولین شعرش ریونا در 1878 آشکار گشت. این شعر که پیروزی و شهرت بسیاری برای وایلد به ارمغان آورد، به دریافت …
۱۳۹۸/۰۷/۱۵
اعتراض شدید روسیه به بازجویی از نماینده دوما در آمریکا
وزارت امور خارجه روسیه اعتراض شدید این کشور به بازداشت و بازجویی از یک نماینده دومای دولتی توسط ماموران اف.‌بی.آی در فرودگاه شهر نیویورک را اعلام کرده و این برخورد را اقدام خصمانه دیگری از سوی آمریکا ارزیابی کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۹ / سیاسی / سوریه / شهر دوما / حمله شیمیایی
اعتراف به تحریف گزارش حمله شیمیایی در سوریه
تهران-ایرنا-کارشناس سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی از تحریف و دستکاری نتایج تحقیقات درباره حمله شیمیایی به دوما خبر داد.
۱۳۹۷/۱۲/۱۶
سوریه گزارش سازمان منع سلاح شیمیایی را تحریف شده خواند
اقتصادنیوز: سوریه اعلام کرد: گزارش گروه وابسته به سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی درباره حادثه مورد ادعای از سوی دولت سوریه در شهر دوما در هفتم اوریل 2018 فرقی با گزارش های سابق آنها نمی کند درحالی که در آن حقایق پوشیده شده و به شکل آشکار تحریف شده است.
۱۳۹۷/۱۲/۱۱
سازمان منع تسلیحات شیمیایی: در حمله سال گذشته به شهر دوما از گاز کلر استفاده شده بود
سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در گزارشی اعلام کرد در حمله سال گذشته میلادی به شهر دومای سوریه از گاز کلر استفاده شده بود.
۱۳۹۷/۱۲/۱۱
در حمله 2018 به دوما از مواد شیمیایی استفاده شده است
تهران – ایرنا – سازمان منع سلاح های شیمیایی روز جمعه مدعی شد که در حمله آوریل 2018به شهر دومای سوریه از ماده شیمیایی سمی استفاده شده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •