دوشنبه, ۷ مهر, ۱۳۹۹ / 28 September, 2020
شیوع طاعون
روند شیوع طاعون نشخوارکنندگان در فارس نزولی است
۵ روز قبل / استانی-اجتماعی / توت سیاه / حفاظت محیط زیست استان فارس / طاعون نشخوارکنندگان کوچک
روند شیوع طاعون نشخوارکنندگان در فارس نزولی است
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس با اشاره به اقدامات حفاظتی این اداره کل برای پیشگیری از سرایت طاعون نشخوارکنندگان در سطح مناطق تحت حفاظت، تاکید کرد که روند شیوع این بیماری، در فارس نزولی است.
شیوع طاعون در همسایگی البرز
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / استانی-اجتماعی / حفاظت محیط زیست البرز / فردین حکیمی / البرز / استان تهران / طاعون نشخوارکنندگان کوچک
شیوع طاعون در همسایگی البرز
مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز با بیان اینکه تاکنون گزارشی از شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در زیستگاه‌های استان البرز نداشته‌ایم گفت: اما با توجه به اینکه این بیماری در استان تهران مشاهده شده است، استان البرز هم در آمادگی کامل برای پیشگیری قرار دارد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
تابستانی شدن داووس زمستانی
در پی تداوم شیوع طاعون «کووید-19»، «مجمع جهانی اقتصاد» تصمیم گرفت نشست زمستان داووس خود را تا تابستان سال آینده (2021) به تعویق بیندازد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» بر اساس بیانیه‌ای که در تارنمای مجمع منتشر شده است: «از آنجا که قرار بود رهبران جهان برای ترسیم یک مسیر مشترک دوره رونق گردهم بیایند، و از سرگیری عظیم را برای دوره پس از بیماری شکل دهند، این تصمیم آسانی نبود. در هفته 25 ژانویه، مجمع گفت‌وگوهای داووس خود را در سطح بالایی به‌صورت دیجیتال برگزار خواهد کرد، جایی که رهبران جهان نظرات خود را برای وضعیت جهان در 2021 ابراز خواهند کرد.»
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
سقوط آزاد اقتصاد آلمان
اقتصاد آلمان در فصل دوم 2020 در رکوردی بی‌سابقه 7/ 9 درصد کوچک شد. این سقوط اقتصادی عمدتا ناشی از کاهش شدید مخارج مصرف‌کنندگان، سرمایه‌گذاری کسب‌وکارها و جریان صادرات در پی شیوع طاعون «کووید-19» بوده است.
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
زخم 5 ساله کرونا بر چهره اقتصادهای جهان
چشم‌انداز اقتصاد آمریکا و سایر کشورهای ثروتمند جهان طی پنج سال آتی با نااطمینانی‌های بالایی مواجه خواهد بود. موسسه اعتبارسنجی «فیچ»، یکی از سه موسسه معتبر اعتبارسنجی جهان، با اعلام این خبر، عامل اصلی این نااطمینانی‌ها را مسیر ناشناخته شیوع طاعون «کووید-19» اعلام کرده است. به اعتقاد «فیچ»، شوک‌های اقتصادی بیماری کرونا بر رشد اقتصادی کشورها، ماندگارتر از چیزی است که در افق زمانی این موسسه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
۱۳۹۹/۰۵/۲۳
حفاظت به سبک نامتعارف دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش
‌گروه اجتماعی|سرانجام شهاب‌الدین منتظمی، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش وضعیت باران، بچه شامپانزه ۳ ساله باغ وحش تهران (ارم) را مشخص کرد و بنا شد که این حیوان در باغ وحش تهران باقی بماند و به گروه همسالانش ملحق نشود.  تمرکز چند ماه‌ گذشته دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش روی موضوع این بچه شامپانزه در نوع خود بی‌مانند است و ظاهرا این بچه شامپانزه به یکی از اولویت‌های اول دفتر حیات وحش بدل شده است. جالب‌تر اینکه این دفتر درباره خبرهای پراهمیت دیگر نظیر شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک (پی‌پی‌آر) در پارک ملی کلاه قاضی با بیش از ۱۸۰ مورد تلفات کل و بز وحشی، مرگ توله خرس سیاه هرمزگان و آزار و اذیت یک فوک خزری در سواحل بهشهر همچنان سکوت اختیار کرده است.  روز …
قرنطینه روستا در پی شیوع طاعون
۱۳۹۹/۰۵/۲۰
قرنطینه روستا در پی شیوع طاعون
پکن: مقامات کشور چین گفته‌اند که به‌علت مرگ یکی از ساکنان روستایی در این کشور به‌دلیل بیماری طاعون خیارکی، آن روستا را قرنطینه کرده‌اند. به گزارش دیلی میل، ضدعفونی روزانه خانه‌ها در«سوجی زینچون» که یک منطقه مسکونی کوچک در ناحیه مغولستان داخلی است، انجام می‌شود. هنوز مشخص نیست چطور این فرد روستایی به این بیماری مبتلا شده است، اما مقامات رسمی در شهر همجوار«بائوتو» گفته‌اند که تاکنون نتیجه آزمایش هیچ شخص دیگری مثبت نبوده است.
ثبت دومین مرگ بر اثر طاعون در چین؛ وضعیت هشدار در یک شهر
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / شیوع طاعون / چین
ثبت دومین مرگ بر اثر طاعون در چین؛ وضعیت هشدار در یک شهر
چندی قبل مقام‌های محلی در منطقه خودمختار مغولستان داخلی در شمال غرب چین از شناسایی دستکم سه کانون شیوع بیماری به نام طاعون بوبونیک (طاعون سیاه) و ضد عفونی کردن این مناطق خبر دادند.
سرنوشت حیوانات کلاه قاضی چه می شود؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / استانی-اجتماعی / محیط زیست / حیوانات / واکسینه
سرنوشت حیوانات کلاه قاضی چه می شود؟
شیوع طاعون در پارک ملی کلاه قاضی و تلف شدن تعداد قابل توجهی از نشخوارکنندگان و وحوش این منطقه حفاظت شده خبری بود که در چند روز گذشته نگرانی هایی از ادامه شیوع این ویروس و ضرورت پیشگیری از آن برای حفظ حیات حیوانات به وجود آورد.
طاعون به ایران برگشت؟ | مرگ بیش از ۱۸۰ کل‌ و بز وحشی در پارک ملی کلاه‌قاضی بر اثر شیوع طاعون
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
طاعون به ایران برگشت؟ | مرگ بیش از ۱۸۰ کل‌ و بز وحشی در پارک ملی کلاه‌قاضی بر اثر شیوع طاعون
پارک ملی کلاه‌قاضی اصفهان درگیر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr) شده و تاکنون حدود ۱۸۰ کل‌ و بز وحشی بر سر شیوع این بیماری از بین رفته‌اند.
شیوع طاعون خیارکی اتفاقی جدید نیست | شایعات را جدی نگیرید
۱۳۹۹/۰۴/۲۸
شیوع طاعون خیارکی اتفاقی جدید نیست | شایعات را جدی نگیرید
متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت: بیماری‌هایی همچون طاعون خیارکی در برخی کشورها بومی منطقه محسوب می‌شوند بنابراین مشاهده موارد آلودگی به طاعون خیارکی یا بیماری‌های عفونی دیگر در برخی مناطق اتفاقی جدید نیست.
شناسایی سه کانون شیوع طاعون سیاه در چین
۱۳۹۹/۰۴/۱۹
شناسایی سه کانون شیوع طاعون سیاه در چین
مقام های محلی در منطقه خودمختار مغولستان داخلی در شمال غرب چین از شناسایی چند کانون شیوع طاعون سیاه یا همان مرگ سیاه خبر داده اند
نگرانی در مورد شیوع طاعون در چین وجود ندارد
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
نگرانی در مورد شیوع طاعون در چین وجود ندارد
سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: مورد مشکوک به طاعون خیارکی در چین به خوبی تحت کنترل قرار دارد.
شیوع طاعون در مرز مغولستان و روسیه
۱۳۹۹/۰۴/۱۲ / روسیه / چین / مغولستان
شیوع طاعون در مرز مغولستان و روسیه
پکن- ایرنا- مقامات مغولستان به دنبال شناسایی دو مورد ابتلا به طاعون، در مناطقی از این کشور با روسیه تدابیر شدید قرنطینه ای اعمال کردند.
قرنطینه شدید در مرزهای روسیه با مغولستان به دلیل شیوع طاعون
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
قرنطینه شدید در مرزهای روسیه با مغولستان به دلیل شیوع طاعون
بیماری طاعون در مغولستان منجر به قرنطینه شدید در مرزهای روسیه با این کشور شد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۶
نسل جدید حوصله یادگیری و شنیدن منظومه‌ها را ندارد
[نیره خادمی] دوتار انگار عضو جدانشدنی بدن او شده است، در میانه‌های صحبت بارها روایت‌ها، خرده ‏روایت‌ها، منظومه‌ها و هرایه‌ها را با همراهی سازش می‌خواند و درباره آنها توضیح می‌دهد. محمدرضا ‏اسحاقی گرجی، آخرین خنیاگر و بازمانده نسل راویان کهنه‌کار مازندران است که از‌سال 64 به بعد و ‏زمانی که از او برای جشنواره موسیقی فجر دعوت شد، عزم کرد که نغمه‌ها و آوازهای فولک شرق ‏مازندران را جمع‌آوری کند تا آن نواهای سینه‌به‌سینه برای آیندگان در جایی ثبت و ضبط شده باشد. ‏نامش سه‌سال پیش به‌عنوان گنجینه زنده بشری در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. خنیاگر هفتادوسه‌ساله ‏ایرانی که از چند‌سال پیش قطعه، قطعه …
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
تاریخ ابن‌خلدون
بهار 711 خورشیدی در چنین روزی در تونس متولد شد. اجدادش از اهالی یمن بودند که در سال‌های رونق و اقتدار اسلام در اسپانیا به آن سرزمین کوچیدند و چندین و چند نسل در آنجا مقیم و ماندگار شدند. اما بعدها که دوران زوال و افول فرا رسید به شمال آفریقا مهاجرت کردند و سرانجام تونس را برای سکونت برگزیدند. نامش ابوزید عبدالرحمن بود، اما به نام نیای بزرگش خلدون، ابن‌خلدون خوانده شد. پدربزرگ و پدرش مردانی گوشه‌گیر و عارف‌مسلک بودند، اما وضع و اوضاع مالی آنان روبه‌راه بود. عبدالرحمن حداقل تا اوایل جوانی، تقریبا بی‌دردسر و دغدغه به خوبی تحصیل کرد و علوم رایج آن روزگار را فراگرفت. بسیار باهوش بود و حافظه قوی‌ای داشت و همان سال‌های کودکی، قرآن را از حفظ می‌خواند. به بیست …
هنر پساکرونایی
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
هنر پساکرونایی
فاطمه امین‌الرعایاکرونا چندین ماه است که تمام جنبه‌های زندگی مردم را در سرتاسر جهان تحت تاثیر قرار داده و از ویروسی محلی به بیماری اپیدمی در تمام کشورها تبدیل شده است. چندین ماه است که بسیاری از کشورهای دنیا مجبور به اعمال قوانین سخت تردد و ایجاد قرنطینگی شده‌اند. هنوز هم درمانی برای این ویروس پیدا نشده، اما دیگر فعالیت‌ها در کشورهای مختلف دنیا از سر گرفته می‌شود. در این بین، هنر و هنرمند هم به واسطه آنکه آینه جامعه خود هستند، از آن تاثیر می‌گیرند. بسیاری می‌گویند، دنیا پس از کرونا دیگر شبیه قبل نخواهد بود، با توجه به این موضوع آیا هنر نیز پس از کرونا دچار تحولاتی شگرف خواهد شد؟هنر در طول تاریخ خود بارها و بارها دستخوش تغییرات بسیاری شده اما نقش برخی اتفاقات در این تاثیرگذاری بیش از همه بوده …
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
چطور مرکل آلمان را از کرونا رهاند؟
   [مجتبی پارسا] شیوع طاعون در قرن چهاردهم میلادی که بیش از چهار ‌سال ادامه یافت، بیش از 60‌درصد جمعیت اروپا را از بین برد و برای همین به آن مرگ سیاه می‌گویند. این بیماری با علایم وحشتناک جسمی و مرگ همراه بود. اما علاوه بر اینها، تبعات اقتصادی و روان‌شناختی قابل توجهی هم داشت. طاعون در آن سال‌ها با ترس، شایعات، اطلاعات نادرست و خرافات گسترش یافت. برخی تلاش کردند تا با اقدامات عجیب‌و‌غریب مثل حجامت، این بیماری را درمان کنند. پاپ خود را با حلقه‌ای از آتش محاصره کرده بود و هزاران یهودی در سراسر اروپا با اتهام بی‌اساس و هیستریک به جرم آلوده‌کردن چاه‌های آب و گسترش طاعون به قتل رسیدند. «اِوا اشلاتویبر» مورخ قرون وسطی می‌گوید …
یک دانشمند چگونه کشور را هدایت می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
یک دانشمند چگونه کشور را هدایت می‌کند؟
ساسکیا میلر در نشریه آتلانتیک نوشت: مهم‌ترین عامل مرگ اروپایی‌ها بر اثر یک بیماری همه‌گیری به قرن چهاردهم بر‌می‌گردد، جایی که بر اثر شیوع طاعون سیاه طی تنها چهار سال ۶۰ درصد از جمعیت این قاره کشته شدند. همانطور که از نام این بیماری پیداست، این بیماری با علائم بد بالینی درصد بالایی از مبتلایان را به کام مرگ می‌کشاند، اما در کنار این علائم عوارض جانبی و روانی نیز داشت. احساس ترس قابل توجیه بود، اما همزمان سوءاستفاده، رواج شایعات، اطلاعات غلط و خرافات نیز گسترش یافت.
راه و روش انگلا مرکل در مقابل ویروس کرونا چگونه دارد جواب می‌دهد؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / ویروس کرونا / کرونا
راه و روش انگلا مرکل در مقابل ویروس کرونا چگونه دارد جواب می‌دهد؟
مهم‌ترین عامل مرگ اروپایی‌ها بر اثر یک بیماری همه‌گیری به قرن چهاردهم بر‌می‌گردد، جایی که بر اثر شیوع طاعون سیاه طی تنها چهار سال ۶۰ درصد از جمعیت این قاره کشته شدند.
اگر می خواهید بدانید یک دانشمند چگونه کشور را هدایت می کند، از آلمانی ها بپرسید / راه و روش انگلا مرکل در مقابل کرونا چگونه دارد جواب می دهد؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
اگر می خواهید بدانید یک دانشمند چگونه کشور را هدایت می کند، از آلمانی ها بپرسید / راه و روش انگلا مرکل در مقابل کرونا چگونه دارد جواب می دهد؟
مهم‌ترین عامل مرگ اروپایی‌ها بر اثر یک بیماری همه‌گیری به قرن چهاردهم بر‌می‌گردد، جایی که بر اثر شیوع طاعون سیاه طی تنها چهار سال 60 درصد از جمعیت این قاره کشته شدند. همانطور که از نام این بیماری پیداست، این بیماری با علائم بد بالینی درصد بالایی از مبتلایان را به کام مرگ می‌کشاند، اما در کنار این علائم عوارض جانبی و روانی نیز داشت. احساس ترس قابل توجیه بود، اما همزمان سوءاستفاده، رواج شایعات، اطلاعات غلط و خرافات نیز گسترش یافت.
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
روشنفکران و کرونا
«آرزو داشت دوباره به همان کسی مبدل شود که در آغاز اپیدمی آماده بود به یک حمله از شهر فرار کند و به دیدن کسی بشتابد که دوستش داشت، اما می‌دانست که چنین تحولی ممکن نیست. می‌دانست که طاعون در او نوعی گیجی به وجود آورده است که با همه نیروی خویش می‌کوشد آن را انکار کند و با وجود این مانند اضطراب گنگی در درونش ادامه می‌یابد.» (طاعون، آلبر کامو، ترجمه رضا سید حسینی، تهران: نشر نیلوفر، ص 327) این روزها که کرونا همچون طاعون، اگر چه نه به کشندگی آن، اما قطعا به همان اندازه فراگیر و نگران کننده، همه گوشه و کنار حیات انسانی ما را در می‌نوردد و در اقصی نقاط دنیا آدمیان را مبتلا می‌سازد، بار دیگر رمان مشهور و کلاسیک آلبر کامو (1960-1913)، فیلسوف، نویسنده و روشنفکر …
برنده واقعی در برابر کرونا کیست؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۷ / کرونا / پارسی خبر / پیشگیری از کرونا / قرنطینه
برنده واقعی در برابر کرونا کیست؟
یک کارشناس ارشد روانشناسی بالینی گفت: بدون شک دورانی که در آن قرار داریم مثل زمان شیوع طاعون، وبا و ... در حافظه تاریخ باقی می‌ماند و ما در این شرایط وظیفه داریم بهترین واکنش را نشان دهیم.
جلوه‌های ویژه فصل اول سریال طاعون
۱۳۹۸/۱۲/۲۷
جلوه‌های ویژه فصل اول سریال طاعون
سریال «طاعون / La peste / The Plague» آلبرتو رودریگز لیبره‌رو محصول 2018 کشور اسپانیا است. در حین شیوع طاعون بوبونیک در سویل باشکوه در سال 1597 میلادی، ماتئو یک سرباز سابق که پیش از این به واسطه چاپ کتاب‌های ممنوعه به مرگ محکوم شده و برای نجات جانش از شهر گریخته، برای یافتن فرزند دوست مرده به شهر باز می‌گردد... . پبلو مولینرو، سرجیو کاستلانوس، پاکو لئون، منولو سوتو، خسوس کاروسا، آنتونیو جیل، سیسیلا گومز، پاتریسیا لوپز، نایا دا لا رابیا، پاکو توس، منوئل مورون، ویکتور کینترو، آنتونیو دچنت، میکو ژاری، اسکار کورالس، اَلِهندرو لوپز، اَلِهندرو پانتانی، خولیان ویلاگران، لوئیز کالجو و... در این سریال تاریخی بازی کردند. جلوه‌های ویژه فصل نخست این سریال توسط «توین پینس / Twin Pines» پیاده سازی شده که پشت …
سلامت الکترونیک در مقابل کرونا
۱۳۹۸/۱۲/۱۷
سلامت الکترونیک در مقابل کرونا
سعیدرضا عاملی_استادگروه ارتباطات دانشگاه تهران در طول تاریخ، همواره شیوع بیماری‌های عفونی، از شیوع طاعون در آتن (430ق.م) که نخستین بیماری عفونی فراگیر بود تا کووید 19 که جدیدترین بیماری فراگیر در وسعت جهانی است، خسارت‌های جبران‌ناپذیری بر انسان و حیات اجتماعی و اقتصادی او داشته است. نگاهی به خطر سیر بیماری‌های فراگیر نشان می‌دهد که فاصله شیوع چنین بیماری‌هایی در دهه اخیر نسبت به قبل کوتاه‌تر شده است . در دوره معاصر، در شرایط تهدید ویروس‌های فراگیری مانند کرونا یا حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله، خدمات …
۱۳۹۸/۰۷/۰۶ / استانی-اجتماعی / منطقه البرز / محیط زیست
آمادگی البرز برای مقابله با شیوع طاعون نشخوارکنندگان
مدیرکل محیط زیست البرز گفت: طاعون نشخوارکنندگان کوچک و آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان دو بیماری‌ای است که احتمال شیوع آن در بین گونه‌های جانوری حفاظت شده استان وجود دارد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •