جمعه, ۱۶ خرداد, ۱۳۹۹ / 5 June, 2020
ولادیمیر لنین
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
مجسمه‌های قدیمی در دوران کمونیستی شوروی
انقلاب اکتبر روسیه در سال ۱۹۱۷ پیروز شد و با سرنگونی پادشاهی تزاری، کمونیست‌های به رهبری ولادیمیر لنین به قدرت رسیدند. پس از درگذشت لنین در سال ۱۹۲۴، ژوزف استالین رهبر روسیه شد و تا سال ۱۹۵۳ (زمان مرگ وی) همچنان در قدرت بود. پس از استالین کودتای داخلی (به محوریت برژنف - خروشچف) رخ داد و آهسته آهسته روسیه از ایده‌های سوسیالیستی فاصله گرفت و در نهایت در سال ۱۹۹۱ در دوره گورباچف روسیه کاملا به سمت لیبرالیسم حرکت کرد. در تصاویر امروز، عکس‌هایی از مجسمه‌های دوران اتحاد جماهیر شوروی را ببینید.
تصاویر نایابی از اتحاد شوروی در دوران کمونیسم
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
تصاویر نایابی از اتحاد شوروی در دوران کمونیسم
انقلاب روسیه در اکتبر سال ۱۹۱۷ به رهبری ولادیمیر لنین پیروز شد و حکومت تزاری پایان یافت. از سال ۱۹۱۷ دوران کمونیسم در شوروی آغاز شد. با درگذشت لنین در سال ۱۹۲۴، یوزپ استالین رهبر روسیه شد. برخی اقتصاددانان عصر ۱۹۱۷ تا ۱۹۵۳ (درگذشت استالین) دوران طلایی اقتصاد روسیه می‌خوانند و برخی دیگر منتقد آن هستند و معتقدند در دوره استالین (۱۹۲۴ تا ۱۹۵۳)، روسیه به سمت دیکتاتوری حرکت کرده است. در تصاویر روز عکس‌های نایابی از اتحاد جماهیر شوروی را در دوران کمونیسم ببینید.
۱۰۲ سال پنهان‌کاری انگلیس درباره ترور لنین
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / ولادیمیر لنین
۱۰۲ سال پنهان‌کاری انگلیس درباره ترور لنین
بریتانیا همچنان حاضر نیست اسناد این دخالت تروریستی را از رده‌بندی محرمانه خود خارج کند.
یک عکس، یک خاطره
۱۳۹۸/۱۲/۱۴
یک عکس، یک خاطره
مرگ استالین روزنامه فرانسوی اومانیته- 1953 67‌سال پیش در چنین روزی، برابر پنجم مارس 1953 میلادی، ژوزف استالین، رهبر اتحاد جماهیر شوروی رأس ساعت 21 شب درگـذشت. استــالیــن 1878 میـــلادی در گرجستان به دنیا آمد و در‌ ســــال 1922 به مقــام دبیــرکلی حزب کمونیست شوروی رسید. او پس از مرگ ولادیمیر لنین رهبری حزب کمونیست را در دست گرفت و پس از جنگ جهانی دوم، اتحاد جماهیر شوروی را به‌عنوان یکی از دو ابرقدرت جهان مطرح کرد. بسیاری استالین را مسئول مرگ میلیون‌ها نفر از مردم روسیه و همچنین مخالفان حکــومت او ازجمله لئــون تــروتسکـی می‌دانند.
میخائیل گورباچف، خائن یا خادم
۱۳۹۸/۱۲/۱۲
میخائیل گورباچف، خائن یا خادم
[شهروند]با گذشت نزدیک به سه دهه از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بسیاری میخائیل گورباچف، آخرین دبیرکل حزب کمونیست و رهبر این کشور را نفوذی سی‌آی‌ای می‌پندارند. جاسوسی که مأموریت خود یعنی منقرض‌کردن میراث ولادیمیر لنین و ژوزف استالین را به نحواحسن انجام داد تا ایالات متحده آمریکا تنهایی به یکه‌تاز جهان تبدیل شود. میخائیل گورباچف که سیاستمداران غربی‌ هم‌دوره‌اش ترجیح می‌دهند به لسانی خودمانی «گربی» خطابش کنند، 89‌سال پیش در چنین روزی، برابر دوم مارس 1931 میلادی در روستایی حوالی استاوروپول (واقع در قفقاز شمالی) به دنیا آمد. او در آستانه ورود به دهمین دهه از زندگی خود در مسکو روزگار می‌گذراند و هر از گاهی با مصاحبه‌ای یا اظهارنظری …
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
تاریخ‌نگار
81‌سال پیش در چنین روزی، برابر بیست‌وهفتم فوریه 1939 میلادی، نادژدا کروپسکایا، همسر ولادیمیر ایلیچ لنین رهبر و بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی، در 70سالگی درگذشت. خانواده نادژدا با اینکه پدرش یک نجیب‌زاده و از افسران ارتش امپراتوری روسیه بود، تهیدست بودند. او در ‌سال 1894 پس از نخستین دیدار با لنین شیفته افکار انقلابی‌اش شد و دوسال بعد در سیبری هنگام گذراندن دوران تبعید با او ازدواج کرد. لنین از همسرش به‌عنوان همراه و هم‌قدم او در لحظه لحظه مبارزه یاد کرده است.     
رفیق ترامپ!
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / دونالد ترامپ / استالین / تبلیغات / پروپاگاندا / استیضاح
رفیق ترامپ!
سال ۱۹۲۲، ولادیمیر لنین نوشت که استالین قدرت زیادی را به اختیار خود درآورده که به دلیلِ خشونت، ناشکیبایی، و دمدمی مزاجی اش (خصوصیاتی که در دونالد ترامپ هم قابل مشاهده هستند)، قادر نخواهد بود از آن به نحوِ مسوولانه‌ای استفاده کند. تبرئه ترامپ توسط سنای آمریکا، روزِ سیاهی برای دموکراسی آمریکائی بود. با این حال، انتخاب مجدد او به عنوان رئیس جمهور آمریکا می‌تواند فاجعه‌ای عظیم‌تر باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
لنیـن، خدایگان
معبد سرخ کمونیست (17)مهران اکبری قاضی چاکیاحتمالا همان بخش را پیدا نکرده بود و همین موجب تشنج و برهم خوردن حالش در آن روز شده بود. در نهایت او صبح برای همیشه مسکو را ترک به گورکی بازگشت. اولین مخالفت‌های علنی با استالین از ناحیه تروتسکی آغاز و در پاییز 1923 مقالات تندی راجع به بی‌کفایتی دولت نوشت و یک اپوزیسیون چپ دورش جمع شدند. کنگره سیزدهم هم به علت مرخصی استعلاجی حاصل از خستگی کاری تروتسکی و غفلت تاریخی او باز به نفع استالین پایان یافت. گرچه لنین هنوز نمرده ولی استالین همه کاره بود.> مرگ خدایگان لنیننخستین ماه سال 1924 آخرین ماه عمر رهبر سرخ بلشویک جهان بود. در این ماه بخارین هم برای استراحت و نگارش به ویلایی روبروی ویلای لنین در گورکی مستقر شد. حال لنین طی ماه گذشته نسبت به قبل عالی و …
چنگیزخان در نشست سران اتحادیه اروپا
۱۳۹۸/۱۱/۱۶
چنگیزخان در نشست سران اتحادیه اروپا
[شهروند] در تاریخ سیاسی جهان از سه نفر با لقب «آهنین» یاد شده است؛ نخست اتو فون بیسمارک سیاستمدار شهیر آلمانی معروف به «صدراعظم آهنین» که در دوران حکمرانی ویلهلم اول و دوم (امپراتوران پروس) در صدر پست‌هایی چون وزارت امورخارجه، نخست‌وزیری و نهایتا صدارت عظمی، طی نزدیک به سه دهه راهبر آلمان از گردنه چالش‌های جهانی بود. نفر دوم کسی نیست جز ژوزف استالین، رهبر اتحاد جماهیر شوروی معروف به «مرد آهنین» که پس از مرگ ولادیمیر لنین زمام امور را در سرزمین پهناور شوراها در دست گرفت و اوج هنر خود را با هدایت کشورش در آوردگاه سخت جنگ جهانی دوم که نیم بیشتر آن به رودررویی مستقیم با نازی‌ها برای بیرون‌راندن آنها از خاک شوروی گذشت، نشان داد. اما سومین …
۱۳۹۸/۱۱/۱۲
لنیـن، خدایگان معبد سرخ کمونیست (6)
مهران اکبری قاضی چاکی ‪-‬ راه‌اندازی نخستین روزنامه حزب او در جولای 1900 باز به سوئیس نزد «پلیخانف» رفت و رسما به حزب «آزادی و کار» پیوست و در نخستین کنگره حزب به ریاست پلیخانف شرکت نمود. او شدت نیاز حزب به یک روزنامه را احساس و عزمش را برای تحقق این آرمان جذب نمود. پلیخانف متوجه جاه‌طلبی‌های جوانان تازه حزب نظیر ولادیمیر و ماراتف شد و آنان را توبیخ نمود ولی ولادیمیر دیگر نه تنها به ریاست روزنامه که به ریاست حزب می‌اندیشید. او و عده‌ای برای راه‌اندازی روزنامه به آلمان رفتند و ابتدا با اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان در«نورمبرگ» توافقاتی نمودند و سپس دسامبر 1900 نخستین شماره روزنامه سوسیالیستی حزب حاوی بحث‌های مارکسیستی و سوسیالیستی به نام «ایستگرا» (جرقه یا شعله) در آلمان منتشر و بعد از مدتی مخفیانه …
تصاویر تاریخی کمتر دیده شده از ولادیمیر لنین
۱۳۹۸/۱۱/۱۰ / ولادیمیر لنین / کمونیسم / انقلاب روسیه / تصاویر تاریخی
تصاویر تاریخی کمتر دیده شده از ولادیمیر لنین
ولادیمیر ایلیچ اولیانوف معروف به ولادیمیر لنین نظریه‌پرداز و انقلابی کمونیست روسی و رهبر انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و بنیانگذار دولت اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بود. در تصاویر تاریخی زیر، عکس‌های کمنر دیده شده‌ای از لنین را ببینید.
پوتین، تزاری جدید و استالینیستی بی‌پروا در عرصه بین الملل
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / ولادیمیر پوتین / روسیه / اتحاد جماهیر شوروی / روسیه نوین / روسیه جدید / ژوزف استالین / ولادیمیر لنین / روسیه و غرب / روسیه و اروپا
پوتین، تزاری جدید و استالینیستی بی‌پروا در عرصه بین الملل
صلاح الدین خدیو در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می‌نویسد: آنچه در کنفرانس مطبوعاتی رئیس‌ جمهوری روسیه گفت، تنها ابراز تعلق خاطر به یک نظام متمرکز اقتدارگرا و ضد خودمختاری نبود، بلکه پرده برداشتن از آمال امپراتوریگرایانه یک زمامدار روس هم بود. ولادیمیر صرفا تزاری جدید نیست، استالینیستی بی پروا در عرصه بین الملل هم هست.
۱۳۹۸/۰۵/۰۸ / مارکسیست / کارل مارکس / روسیه / ولادیمیر لنین / ژوزف استالین
جهل دلیل نیست!
سید جواد طباطبائی می نویسد: اگر بتوان یک اصل خدشه‌ناپذیر در تاریخ مارکسیسم پیدا کرد، به احتمال بسیار، همین تکیه بر جهل به عنوان دلیل در همه مباحثی است که پیروان مارکس چیز چندانی درباره آن نمی‌دانند. 
۱۳۹۸/۰۵/۰۲ / انقلاب / اتحاد جماهیر شوروی / ایران / گفت وگو / تساهل / ولادیمیر لنین / ژوزف استالین
انقلابی های خیانت کار
مجتبی لشکربلوکی در یادداشتی می‌نویسد: فرض کنید در مورد یک مساله ملی مثلا تبدیل ایران به هاب ارتباطی منطقه، من یک درک از مساله دارم و تو درک دیگری. با هم از طریق گفت وگو به درک مشترک می رسیم اگر نرسیدیم از طریق رای گیری و انتخابات به تصمیم مشترک می رسیم.‌ بنابراین یا با گفت وگو به درک مشترک و یک تصمیم مرضی الطرفین می رسیم یا اینکه نمی توانیم یکدیگر را با گفت وگو قانع کنیم و اینجاست که باید رای گیری کنیم و هر چه جمع گفت را بپذیریم. جامعه ای که اعضای آن احساس کنند همه در آن نقش دارند و احساس کنند که می توانند با یکدیگر یا به درک مشترک برسند یا به تصمیم مشترک دیگر، به فکر انقلاب و تخریب و خیانت به دیگران و دسیسه نمی افتند.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹
عکس | برف‌روبی از سر و روی جناب لنین
در تصویر زیر برف‌روبی یک کارگر از مجسمه لنین، بنیانگذار دولت اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، در موزه ولادیمیر لنین را می‌بینید. این موزه در جنگل‌های خارج از شهر سن‌پترزبورگ روسیه قرار دارد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •