دوشنبه, ۱۶ تیر, ۱۳۹۹ / 6 July, 2020
کاهش بهای نفت
افزایش قیمت نفت و کاهش بهای طلا در بازارهای جهانی
۱ ساعت قبل / قیمت طلا در بازارهای جهانی / قیمت نفت در بازارهای جهانی
افزایش قیمت نفت و کاهش بهای طلا در بازارهای جهانی
ایلنا: قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت و بهای طلا با کاهش رو‌به‌رو بود.
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / اعتراضات عربستان / تحولات عربستان
صباح زنگنه: عربستان دیگر درآمدی برای تطمیع مردم و جلوگیری از اعتراضات ندارد
"صباح زنگنه" در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به شیوع ویروس کرونا در عربستان، کاهش درآمدهای نفتی و اجرای سیاست ریاضت اقتصادی در این کشور گفت: در شرایط کنونی عربستان با مشکلات متعددی دست‌ پنجه نرم می‌کند، یکی از مهم‌ترین آنها،  وضعیت اقتصادی این کشور است. این وضعیت، ناشی از سقوط بهای نفت و کاهش درآمدهاست که در نتیجه‌ آن، اجرای بسیاری از پروژه‌ها در عربستان به تأخیر افتاده‌ است. همچنین مشکلات اقتصادی سبب شده هزینه کردن در امور آموزش و پرورش و بهداشت کاهش یابد و هزینه اضافه‌پرداختی به کارمندان تحت عنوان  "کمک‌معیشتی" به همین سرنوشت دچار شود. این کاهش درآمد و تحمیل گرانی به مردم به‌ویژه کارمندان، آثار خودش را به‌همراه خواهد داشت که از جمله …
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
لغو حج به مشکلات اقتصادی عربستان دامن زده است!
پس از آنکه مقامات عربستان سعودی به خاطر پاندمی ویروس کرونا برگزاری مراسم حج را لغو کردند، مکان‌های مذهبی خالی، چادرهای خالی زائران، هتل‌های خالی، یک خلوتی خیره کننده و نگرانی‌ها نسبت به مشکلات اقتصادی، تصویر کنونی شهر مکه است که معمولا شلوغ و پر از جنب و جوش بود. به گزارش خبرگزاری فرانسه، مکه، مقدس‌ترین شهر مسلمانان معمولا برای مراسم سالانه حج میزبان میلیون‌ها زائر از سراسر جهان بود اما مقامات عربستان سعودی امسال زائران خارجی را از سفر به مکه و انجام فریضه حج که برای اواخر ژوئیه برنامه‌ریزی شده بود، منع کردند. به طور کلی حج عمره و تمتع ۱۲ میلیارد دلار عایدی برای مکه به همراه دارد که اقتصاد این شهر را با جمعیتی برابر با دو میلیون نفر زنده و پررونق نگه می‌دارد. …
با افزایش موج ابتلا به کرونا، نفت از افزایش قیمت مایوس شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / افزایش قیمت نفت / تاثیر کرونا بر اقتصاد / قیمت نفت / کرونا و قیمت نفت
با افزایش موج ابتلا به کرونا، نفت از افزایش قیمت مایوس شد
شفقنا- بهای نفت روز جمعه تحت تاثیر افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در بخشهایی از جهان که دورنمای احیای تقاضا برای انرژی را تیره کرد، از صعود بازماند و به دومین کاهش هفتگی خود در ماه میلادی جاری...
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
آسیب قیمت‌ تصنعی ارز به تولیدکنندگان
سیاست‌گذاران باید بدانند که ارزش پول هر کشوری در هزاره سوم بیش از آنکه تابع ذخایر طلا، ارز، نفت و منابع دیگر باشد به توان و بهره‌وری تولید و رقابت‌پذیری وابسته است. با این بینش، کاملا طبیعی است که کشورهای «ژاپن»، «آلمان» و در آینده «چین» دارای پول ملی قوی و کشورهایی که بهره‌وری ندارند و نمی‌توانند محصول باکیفیت و با بهای تمام‌شده قابل‌رقابت تولید کنند، اجبارا باید آخرین راه‌حل جلوگیری از فلج شدنشان را کاهش ارزش پول متناسب با ضعف اقتصادی بدانند تا به یک تعادل نسبی برسند.
کرونا و کاهش بهای نفت عامل اخراج میلیون ها کارگر آسیایی از کشورهای عربی
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / هند / قطر / عربستان سعودی / خاورمیانه / شورای همکاری خلیج فارس / خلیج فارس / هراس جهانی از ویروس کرونا
کرونا و کاهش بهای نفت عامل اخراج میلیون ها کارگر آسیایی از کشورهای عربی
دهلی نو- ایرنا- گزارش منابع خبری حاکی است: کشورهای عربی با استدلال شیوع کرونا و کاهش بهای نفت اقدام به اخراج میلیون‌ها کارگر آسیایی کرده‌اند که این موضوع به یک چالش انسانی در منطقه تبدیل شده است به گونه‌ای که هند و سایر کشورهای جنوب آسیا مجبور شده‌اند برای بازگرداندن کارگران مهاجر خود، هرچه سریعتر اقدام کنند.
قیمت نفت اوج گرفت
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / نفت / قیمت نفت / صادرات نفت / کاهش تولید نفت
قیمت نفت اوج گرفت
ایسنا نوشت: بهای معاملات نفت روز جمعه تحت تاثیر تاکید اوپک و متحدانش بر پایبندی به کاهش تولید نفت و نشانه‌های بهبود اقتصاد جهانی، با افزایش بسته شد و رشد هفتگی چشمگیری را به ثبت رساند.
کاهش قیمت نفت با تشدید شیوع کرونا
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / قیمت نفت / کرونا
کاهش قیمت نفت با تشدید شیوع کرونا
قیمت نفت تحت تاثیر شیوع دوباره ویروس کرونا سیر نزولی پیدا کرد؛ بهای معاملات نفت برنت ۸۹ سنت معادل ۲.۳ درصد کاهش یافت و به ۳۷ دلار و ۸۴ سنت در هر بشکه رسید، بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با یک دلار و ۱۸ سنت معادل ۳.۳ درصد کاهش، به ۳۵ دلار و هشت سنت در هر بشکه رسید.
سبقت بهای بنزین جهانی از قیمت داخلی
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
سبقت بهای بنزین جهانی از قیمت داخلی
با کاهش بی‌سابقه نفت خام آمریکا در 20 آوریل به محدوده منفی، بهای بنزین در بازارهای آتی نیز با کاهش شدید مواجه شد اما روند کاهشی این سوخت استراتژیک پیش از این و با شیوع کرونا در اواخر ژانویه آغاز شده بود. کووید-19 خیابان‌ها را خالی از تردد اتومبیل‌ها کرد و شهروندان بسیاری از کشورها که بر اساس برخی آمار به 4‌میلیارد نفر می‌رسیدند را خانه‌نشین کرد که منجر به افت شدید تقاضای سوخت شد.
ارمغان نفت 40 دلا‌ری برای ایران
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
ارمغان نفت 40 دلا‌ری برای ایران
قیمت نفت پس از 3 ماه به فراتر از 40 دلار رسید؛ منحنی قیمت نفت برنت آخرین بار در نیمه اسفندماه در چنین محدوده‌ای ایستاده بود. حالا در چنین شرایطی قرار است امروز اعضای اوپک‌پلاس زیر سایه کرونا نشستی ویدئوکنفرانسی برای تمدید توافق کاهش تولید برگزار کنند؛ نشستی که در صورت بلندشدن دود سفید از آن ممکن است تابستان داغی برای بازار نفت رقم بزند. البته انتظار رشد انفجاری قیمت نفت چندان واقع‌بینانه به‌نظر نمی‌رسد؛ چراکه با افزایش بیشتر بهای طلای سیاه، تولیدکنندگان نفت شیل بار دیگر دست به ماشه خواهند شد و با افزایش عرضه قیمت را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اما ارمغان نفت 40 دلاری برای ایران چیست؟ هرچند آمارها نشان می‌دهد رقم صادرات نفت ایران کاهش بسیار زیادی یافته ولی با توجه به اثر روند قیمت نفت بر قیمت‌ها …
حقوق رؤسای سه‌گانه عراق کاهش یافت
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / مصطفی الکاظمی
حقوق رؤسای سه‌گانه عراق کاهش یافت
به گزارش ایسنا، خبرگزاری آناتولی اعلام کرد که مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای پس از نشست اعضای دولت در بغداد اعلام کرد که در پی کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی تصمیم به کاهش حقوق رؤسای جمهوری و پارلمان و همچنین نخست‌وزیری گرفته است.
راهکارهای اجرایی توسعه کارآفرینی  در ایران
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
راهکارهای اجرایی توسعه کارآفرینی در ایران
شرایط اقتصادی ایران شرایطی ویژه و بی‌مانند است. کاهش شدید بهای نفت و درآمدهای دولت؛ کسری بودجه و اتکا به مالیات شرکت‌ها و کسب‌وکارها از یکسو و تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا، نوسان‌های نرخ ارز، کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش کسب‌وکارها و پایین‌ بودن تقاضای موثر از سوی دیگر، اقتصاد کشور را سست و شکننده کرده‌ است. چنین شرایطی بیش از هر زمان کشور را نیازمند سیاست‌گذاری‌های میان‌مدت و بلندمدت توسعه کارآفرینی کرده است.
"استاندارد اند پورز": اقتصاد ابوظبی امسال ۷.۵ درصد کوچک می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
"استاندارد اند پورز": اقتصاد ابوظبی امسال ۷.۵ درصد کوچک می‌شود
بر اساس ارزیابی یک سازمان اعتبارسنجی آمریکایی، تولید ناخالص داخلی ابوظبی در سال جاری میلادی به دلیل افت بهای نفت و شیوع کرونا ۷.۵ درصد کاهش خواهد یافت.
کاهش دوباره بهای نفت در جهان
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
کاهش دوباره بهای نفت در جهان
خبرهای رسیده در باره معاملات امروز حاکی از کاهش قیمت جهانی نفت است که کارشناسان آنرا در رابطه با افزایش تنش بین ایالات متحده و چین ، بزرگترین اقتصاد های جهان می دانند.
چالش های امنیتی آتی جزء دغدغه های کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم خواهد بود
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / نوذر شفیعى / ارزیابی کارنامه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم
چالش های امنیتی آتی جزء دغدغه های کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم خواهد بود
نوذر شفیعی در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی بر این باور است که یکی از دغدغه های کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کشور مجلس یازدهم چالش های آتی در حوزه امنیتی کشور به واسطه اعتراضات احتمالی جامعه خواهد بود. خصوصاً آنکه مسائل و چالش های اقتصادی و معیشتی کشور، هم به واسطه تحریم‌های ایالات متحده آمریکا و سیاست فشار حداکثری و هم به دلیل شیوع کرونا، کاهش شدید بهای نفت و رکود اقتصادی در سال جاری بیشتر گریبان جامعه و دولت را خواهد گرفت. از این رو بسترهای شکل گیری اعتراضات مردمی نیز پررنگ تر از گذشته خواهد بود. با این وصف جا دارد کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم و دیگر نهادها، ارگانها و وزارتخانه های مربوطه از هم اکنون به یک ارزیابی درست از وضعیت سیاسی، اجتماعی، امنیتی اقتصادی و معیشتی کشور دست …
۱۳۹۹/۰۳/۰۵
نه به نظامی‌گری، فرصت‌دادن به دیپلماسی
 [جیک سالیوان و دانیل بنایم] متخصصان سیاست خارجی آمریکا در حال مطالعه و ارایه پیشنهاد درباره چگونگی مشارکت آمریکا در خاورمیانه هستند. به گمان آنها حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه فاقد ارزش است. دیگر گذشت آن زمانی که ۱۸۰‌هزار نیروی آمریکایی در عراق می‌جنگیدند یا زمانی که قیمت صعودی نفت به اقتصاد آمریکا کمک می‌کرد. همه‌گیری جهانی هراس‌انگیز ویروس کرونا این نکته را یادآور شد که آمریکا باید بر روی اولویت‌بندی‌های خود در خصوص چالش‌های فعلی و پیش رو تمرکزی دوباره داشته باشد. بیش از هر چیز کاهش حضور آمریکا در خاورمیانه نیازمند رسیدن به تعادلی حساس است و رد پای آمریکا در منطقه باید به نحوی کمرنگ شود که ناامنی جدیدی در پس آن ظاهر نشود و به‌ طور هم‌زمان …
اتاق بازرگانی: کاهش بی‌سابقه قیمت کالاهای اساسی پس از کاهش قیمت نفت
۱۳۹۹/۰۳/۰۴ / اتاق بازرگانی / کالاهای اساسی / کاهش قیمت / کاهش قیمت کالاهای اساسی
اتاق بازرگانی: کاهش بی‌سابقه قیمت کالاهای اساسی پس از کاهش قیمت نفت
شفقنا- اتاق بازرگانی اعلام کرد: با توجه به اینکه شیوع ویروس کرونا به کاهش کم سابقه بهای نفت در بازارهای جهانی منجر شده، قیمت نهایی کالاهای اساسی در سطح تجارت بین الملل نیز به شدت افت کرده است. بر اساس...
رشد کسری بودجه/ دولت در عرضه‏ سهام خود، برخلاف اصل 44 قانون اساسی عمل کرده است
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
رشد کسری بودجه/ دولت در عرضه‏ سهام خود، برخلاف اصل 44 قانون اساسی عمل کرده است
بر اساس برآورد موسسه فیچ سلوشنز، سقوط بهای نفت و بسته محرک کووید 19 عامل افزایش کسری بودجه در ایران خواهد بود و علاوه بر آن، این انتظار وجود دارد که درآمدهای غیرنفتی نیز کاهش یابد؛ چراکه رکود اقتصادی جاری باعث کاهش درآمدهای مالیاتی می‏شود.
کاهش بهای نفت عربستان را در تنگنای مالی قرار داده است
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / عربستان سعودی / فروش تسلیحات / نفت
کاهش بهای نفت عربستان را در تنگنای مالی قرار داده است
تهران - ایرنا - عربستان به عنوان پنجمین خریدار اسلحه در جهان ممکن است، به دلیل بحران‌های مالی ناشی از کاهش بهای نفت حاصل از شیوع «ویروس کرونا»، مجبور به توقف و یا به تاخیر انداختن قراردادهای تسلیحاتی جدید شود.
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
کرونا و سیگنال کاهش قیمت گاز در اروپا
به دنبال کاهش بی‌سابقه قیمت نفت به‌ویژه شاخص نیویورک در هفته‌های گذشته که نه فقط بازارهای آمریکا که اروپا را نیز متاثر از خود کرده، این‌بار با اشباع ذخایر گاز، سیگنال‌های منفی شدن بهای این ماده حیاتی در حال ظهور است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
توسعه ارتباطات در دوران پسا کرونا نیازمند 100 برابر بودجه فعلی است
اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری همچنین در جمع مدیران ارشد وزارت ارتباطات و پس از سخنرانی آذری‌جهرمی به نکاتی در مورد تاثیر کرونا بر اقتصاد و سایر فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی همچنین اهمیت دولت الکترونیک اشاره کرد که بخش‌هایی از آن را می‌خوانید:     کرونا به قطب‌نمای اصلی سیاست‌گذاری و مدیریت کشور تبدیل شده است    همه دستگاه‌های دولتی باید توجه داشته باشند که کرونا پدیده‌ای عالمگیر و نوظهور است که باید ضمن توجه به مسائل کوتاه‌مدت مرتبط با آن درخصوص تغییرات ناگزیر آن نیز آینده‌نگری داشته باشیم    برای شرایط پساکرونا نیازمند توسعه ارتباطات هستیم و از همین ‌رو حتی نیاز است برای این کار 100 برابر …
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
تاثیرات ویروس کرونا در خاورمیانه
ویروس کرونا می‌تواند، ضربه بزرگی به اقتصاد بیمار این کشور بزند. معترضین معتقدند اگر در گذشته لبنان، سوییس خاورمیانه بود اما امروز لبنان به ونزوئلای خاورمیانه تبدیل شده است. عربستان| تاکنون بیشترین مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور را کارگران خارجی از آسیای جنوبی یا پاکستان و مصر که در اماکنی با تراکم زیاد با هم زندگی می‌کنند، تشکیل می‌دهند. ضمنا آنها را هم در آنجاها در قرنطینه قرار داده تا مبادا این ویروس به مردم بومی سرایت کند. رسیدگی پزشکی به آنها هم کافی نیست. خاندان سلطنتی هم واکنش وحشت‌زده‌ای به این ویروس نشان داده است. ویروس کرونا برای این کشور مانند یک فاجعه است. پروژه توسعه اقتصادی این کشور موسوم به پروژه 2030 به خاطر سقوط قیمت نفت دیگر امکان اجرایی شدن ندارد. …
ماموریت‌های صادراتی سه وزارتخانه
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
ماموریت‌های صادراتی سه وزارتخانه
دور تازه ماموریت‌های صادراتی اعلام شد. معاون اول رئیس‌جمهوری با تشریح مهم‌ترین برنامه‌های سیاستی کشور در حوزه صادرات چندین تکلیف مجزا را برای رشد صادرات غیرنفتی به سه وزارتخانه‌ اعلام کرد. مطابق اظهارات اسحاق جهانگیری، محور کلی برنامه‌های اعلام شده بر این مبنا استوار است که در شرایط فعلی با توجه به کاهش بهای نفت باید به سمت بهبود صادرات غیرنفتی و توسعه بازارهای هدف پیش رفت.
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور / تولید نفت و گاز
جهانگیری: دغدغه‌های تولید نفت و گاز در ایام کرونا برطرف شده است
به گزارش فارس، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور بعداز ظهر امروز(سه شنبه) در نشست با مدیران ارشد وزارت نفت تصریح کرد: امروز در اثر تبعات و پیامدهای فراگیر شدن بیماری کرونا در سطح جهانی و کاهش بهای نفت فشار مضاعفی بر صنعت نفت و به تبع آن اقتصاد ایران وارد آمده که باید در این زمینه بیشتر تلاش کرد.
عربستان|سایه بلند هزینه‌های جنگ یمن و مداخلات خارجی بر سر شهروندان سعودی
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / ویروس کرونا / اخبار "عربستان سعودی"
عربستان|سایه بلند هزینه‌های جنگ یمن و مداخلات خارجی بر سر شهروندان سعودی
شیوع ویروس کرونا همزمان با کاهش بهای نفت و متوقف شدن چرخه اقتصادی شکل گرفت و اظهارات بی‌پرده وزیر دارایی عربستان سعودی درباره تدابیر ریاضت اقتصادی و نیز متضرر شدن خزانه حکومتی مشخصا طی موسم ماه رمضان جاری، بحران‌ها در این کشور را بیشتر کرده است.
پیش‌بینی‌ها از کاهش ۵۰ درصدی سود آرامکو به دولت عربستان حکایت دارد
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / اوپک / آرامکو / ریاض / سقوط بی‌سابقه بهای نفت ؛ اقتصاد جهان زیر سایه کرونا / کاهش ۱۰ میلیون بشکه‌ای تولید نفت جهان / هراس جهانی از ویروس کرونا
پیش‌بینی‌ها از کاهش ۵۰ درصدی سود آرامکو به دولت عربستان حکایت دارد
تهران – ایرنا – برآوردها حاکی از احتمال کاهش مبلغ سود پرداختی شرکت نفت سعودی آرامکو به دولت عربستان در پی سقوط بهای نفت خام و سود سه ماهه نخست سال جاری این شرکت است. برخی کارشناسان این کاهش را تا ۵۰ درصد برآورد کرده‌اند.
تغییر رویه نفتی عربستان
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
تغییر رویه نفتی عربستان
درحالی‌که تحلیلگران و فعالان بازار انتظار داشتند عربستان رویه سه ماه گذشته در کاهش قیمت رسمی نفتش را ادامه دهد، این کشور اعلام کرد بهای رسمی نفت صادراتی‌اش به مقاصد مختلف را افزایش می‌دهد. به گزارش بلومبرگ، عربستان در نظر دارد نفت سبک عربی برای تحویل در ماه ژوئن را 4/ 1 دلار گران‌تر از اختلاف قیمتی ماه مه به مشتریان آسیایی‌اش عرضه کند.
بهای جهانی نفت بیش از ۵ درصد کاهش یافت
۱۳۹۹/۰۲/۱۸
بهای جهانی نفت بیش از ۵ درصد کاهش یافت
تهران- ایرنا- بهای نفت در بازارهای جهانی روز چهارشنبه با بیش از پنج درصد کاهش به زیر ۳۰ دلار در هر بشکه افت کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۹
پیشنهاد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات برخی نهاده‌های دامی
رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور با بیان اینکه نهاده‌های دامی وارداتی با ارز دولتی عمدتا به دست تولیدکننده نمی‌رسد، پیشنهاد کرد ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات برخی نهاده‌ها حذف شود.به گزارش مهر، مجید موافق قدیری با اشاره به اهداف آرمانی تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی‏ گفت: کاهش بهای تمام‌شده محصولات پروتئینی، افزایش رقابت‌پذیری در صنعت با کاهش سرمایه در گردش مورد نیاز در زنجیره تامین محصولات پروتئینی و وصول مطالبات ارزی دولت از محل نفت با ایجاد مشروعیت جهانی و البته ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی با واردات نهاده‌های دامی و دارو اظهار کرد: با توجشه به اینکه رسیدن به اهداف فوق تاکنون به درستی محقق نشده و معضلات عدیده برای صنایع خوراک دام و دامپروری کشور ایجاد کرده بنابراین باید به دنبال …
کاهش بیش از ۵ درصدی بهای جهانی نفت
۱۳۹۹/۰۲/۱۷
کاهش بیش از ۵ درصدی بهای جهانی نفت
بهای نفت در بازار‌های جهانی روز چهارشنبه با بیش از پنج درصد کاهش به زیر ۳۰ دلار در هر بشکه افت کرد.
حکایت مسیر متفاوتی که سنگ آهن و نفت در بحران کرونا می‌پیمایند
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
حکایت مسیر متفاوتی که سنگ آهن و نفت در بحران کرونا می‌پیمایند
تهران – ایرنا – استمرار افزایش بهای سنگ آهن با توجه به کاهش قیمت نفت در دوره گسترش کرونا که متقاضیان آن به‌تازگی مایل به پرداخت هزینه خریداران درصورت موافقت با تخلیه بار کامل تانکرها بوده‌اند، در مقابل کاهش قیمت جهانی نفت امروزه به امر شگفت‌آوری تبدیل شده است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
انگلیس به عربستان نیازی ندارد
خودکفاتر شدن انگلیس در زمینه انرژی، بهترین زمان برای دور شدن از حکومت عربستان است. با توجه به کاهش بهای نفت به‌دلیل کاهش تقاضا و همچنین افزایش تولید، استفاده از انرژی آبی، بادی و خورشیدی به‌شدت درحال گسترش است و پایان دوران سوخت‌های فسیلی نزدیک‌تر به‌نظر می‌رسد. انرژی‌های تجدیدپذیر در سال‌جاری میلادی ۳۰ درصد از تقاضای جهانی نیروی برق را به خود اختصاص خواهد داد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
نفت تا پایان ۲۰۲۱ به قیمت قبل از کرونا نمی‌رسد
بانک سرمایه‌گذاری مورگان استنلی در تازه‌ترین گزارش خود در‏مورد آینده بازار نفت، پیش‌بینی کرد که قیمت نفت زودتر از سه ماه چهارم سال ۲۰۲۱ به سطح پیش از شیوع ویروس کرونا در سال ۲۰۱۹ بازنمی‌گردد.به گزارش یورونیوز، بر پایه این گزارش، بازار جهانی نفت در دوران پس از کرونا به دلیل تغییر رفتار برخی مصرف‏کنندگان می‌تواند با تغییرات ساختاری پایدار مواجه شود‏ چرا‏که رکود اقتصادی بسیاری از کشورها تا پایان سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد یافت و بر همین اساس امکان رشد سریع تقاضای نفت وجود نخواهد داشت. مورگان استنلی مطابق این چشم‌انداز، برآورد کرده که متوسط بهای هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت در سال ۲۰۲۱ به حدود ۴۰ دلار برسد و میانگین نرخ هر بشکه نفت پایه برنت نیز تا ۴۵ دلار رشد کند. قیمت هر بشکه نفت برنت از ۶۸ دلار در …
ترامپ، بن‌سلمان را تهدید کرد
۱۳۹۹/۰۲/۱۲
ترامپ، بن‌سلمان را تهدید کرد
ترامپ از بن سلمان خواسته است تا به منظور افزایش بهای جهانی نفت تولید نفت خود را کاهش دهد.
بعید است سقوط شدید بهای نفت و کسری بودجه در عربستان باعث تغییر رفتار بن سلمان در تعامل با ایران شود!
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / امیر موسوی / عربستان سعودی / امارات متحده عربی / ایران / آمریکا / محمد بن سلمان / کاهش بهای نفت
بعید است سقوط شدید بهای نفت و کسری بودجه در عربستان باعث تغییر رفتار بن سلمان در تعامل با ایران شود!
امیر موسوی در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی ضمن تاکید بر این واقعیت که بعید سقوط شدید بهای نفت و کسری بودجه در عربستان باعث تغییر رفتار بن سلمان در تعامل با ایران شود، در خصوص میزان تاثیر تداوم رکود فروش نفت به واسطه شیوع کرونا بر مناسبات سیاسی و امنیتی خاورمیانه معتقد است که تداوم این شرایط باعث تقویت جریان محور مقاومت در خاورمیانه شود.
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
روند نزولی قیمت نفت معکوس شد
قیمت نفت آمریکا در پی رشد کمتر از حد انتظار ذخایر نفت این کشور و امیدواری به افزایش تقاضای برخی از کشورهای اروپایی پس از کاهش محدودیت‌های قرنطینه، روز چهارشنبه افزایش پیدا کرد تا بخشی از ضرری را که هفته جاری متحمل شده است، جبران کند. به گزارش ایسنا، بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۵.۴‌درصد معادل یک دلار و ۹۰ سنت افزایش، به ۱۴ دلار و ۴۰ سنت در هر بشکه صعود کرد. شاخص نفت آمریکا در دو روز گذشته ۲۷‌درصد کاهش داشته است.بهای معاملات نفت برنت پس از سقوط رشد ۲.۳‌درصدی در روز سه‌شنبه، دیروز با ۴.۶‌درصد معادل ۹۳ سنت افزایش، به ۲۱ دلار و ۳۹ سنت در هر بشکه رسید.گزارش موسسه امریکن پترولیوم نشان داد که ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به بیست و چهارم آوریل، ۱۰‌میلیون …
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
سرنوشت مبهم طلای سیاه
کیمیا نجفیبا شیوع ویروس کرونا در کشورهای سراسر دنیا و کاهش بی‌سابقه تقاضا در بازارهای جهانی، قیمت نفت آمریکا به شکل بی‌سابقه‌ای کاهش یافت. گفته می‌شود تصمیم برای افزایش عرضه نفت و شیوع ویروس کرونا در جهان سبب کاهش بیش از حد قیمت این کالا در بازارهای جهانی شد که آینده بازار نفت را در ابهام فرو برده است.در اتفاقی باورنکردنی و تاریخی، در هفته‌های گذشته قیمت نفت با افت شدید ۱۰۴ درصدی در یک جلسه معاملاتی همراه شد و بهای هر بشکه نفت وست تگزاس آمریکا را به زیر صفر رساند. آن‌طور که گفته می‌شود این قیمت نشان‌دهنده عرضه بیش از حد و بی‌سابقه انرژی در بازارهای جهان به‌خاطر محدودیت سفر و فعالیت‌های اقتصادی بر اثر شیوع ویروس کرونا و همچنین کمبود ذخایر برای انبار نفت خام است. قیمت هر بشکه از نفت به عواملی مثل …
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
قیر از بنزین گران‌تر شد
عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی گفت: قیمت بنزین به‌طور مستقیم از قیمت نفت تاثیر می‌گیرد اما قیمت قیر تابعی از قیمت نفت کوره، نفت سفید و بهای ارز است و با توجه به آن قیمت قیر اکنون از بهای بنزین بیشتر است. وحید شیخی با اشاره به اینکه نرخ ماده اولیه تولید قیر (وکیوم باتوم) تابعی از قیمت نفت کوره است، ادامه اداد: کاهش قیمت نفت باعث شده تا برخی معاملات وکیوم باتوم در بورس انرژی لغو شود و حتی تولیدکنندگانی که خوراک مورد نیاز را خریده‌اند، اقدام به تولید قیر نمی‌کنند. به گفته شیخی، افت قیمت‌ها باعث شده تولید قیر در کشور کم شود و کارخانه‌های تولیدکننده با تعدیل نیرو مواجه شوند. وی تاکید کرد: علاوه بر این مسائل، بازار قیر از ابتدای سال ۲۰۲۰ به دلیل اجرای استانداردهای سوخت کم سولفور، …
بهای نفت آمریکا در بازار آسیا به کمتر از ۱۱ دلار کاهش یافت
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / ویروس کرونا / ایالات متحده آمریکا / نفت
بهای نفت آمریکا در بازار آسیا به کمتر از ۱۱ دلار کاهش یافت
تهران-ایرنا- بهای نفت آمریکا روز سه‌شنبه در بازار آسیا به پایین‌تر از ۱۱ دلار در هر بشکه سقوط کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
اخبار روز
سخنگوی کرملین: مبنایی برای عادی‌سازی روابط روسیه و آمریکا وجود ندارد سخنگوی کرملین دیروز اعلام کرد که هنوز مبنایی برای عادی‌سازی روابط میان روسیه و آمریکا وجود ندارد. به گزارش ایسنا، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در خصوص تعاملات اخیر میان روسیه و آمریکا درباره کاهش بهای نفت و مقابله با کووید- ۱۹ اظهار کرد: «من خوش‌بینی‌ بیش از حد در این مسأله را تأیید نمی‌کنم.» او افزود که همکاری میان دو کشور نباید در شرایط حساس یا زمانی که واشنگتن و مسکو آن را برای هر دو طرف مفید می‌دانند، متوقف شود.او در ادامه گفت که روسیه و آمریکا در زمینه‌ فضایی همکاری دارند و در عین حال ارتش‌های دو کشور در حال گفت‌وگو برای جلوگیری از درگیری ناخواسته طی عملیات در مناطق …
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
نفت و تقابل ایران و امریکا
به همین دلیل، امریکا که در 2005 حدود 60 درصد از نفت خام مورد نیاز خود را وارد می‌کرد، در 2015 قانون منع صدور اقلام نفتی را لغو و در 2019 به یک صادر‌کننده خالص اقلام نفتی تبدیل شد. به‌علاوه، نفت شیل، جمع کثیری از کشورها مانند برزیل، کنگو، استونی، مراکش و ایتالیا را نیز به جمع تولید‌کنندگان نفت افزوده و بیش از پیش موقعیت اوپک را با چالش مواجه کرده است. این روند تاثیر عمده‌ای در عدم رشد قیمت نفت به‌رغم حوادث مختلف، به ویژه حمله به تاسیسات نفتی عربستان و ترور سردار سلیمانی داشت.  در کوتاه و میان‌مدت، کرونا طی دو، سه ماه اخیر ضربه‌ای کاری به نفت و تولیدکنندگان آن وارد کرده است. بحران اقتصادی ناشی از کرونا موجب حذف 30-20 میلیون بشکه از تقاضای روزانه و سقوط …
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
پزشکان روسیه: دولت آشکارا در مورد کرونا دروغ می‌گوید!
نبود تجهیزات محافظتی کافی در نظام سلامت روسیه موجب شده که برخی از پزشکان درمانگر بیماران کرونا از ترس جان خود دست از کار بکشند. به گزارش دیلی‌میل، بحران کرونا و کاهش بهای نفت که یکی از منبع درآمد اصلی روسیه است، این کشور را با دشواری‌های تازه‌ای رو به رو کرده که به گفته برخی کارشناسان و دشمنان سیاسی ولادیمیر پوتین، پیامدهای این مسائل ممکن است پوتین را قربانی خود کند. آناستازیا واسیلیوا، چشم پزشک و رئیس یک اتحادیه پزشکی و متحد رهبر اپوزیسیون روسیه می‌گوید: دولت آشکارا (درباره کرونا) دروغ می‌گوید. او چند روز پیش در سفری برای تحقیقات درباره تجهیزات بیمارستان‌ها دستگیر و به دلیل نقض قوانین قرنطینه جریمه شد. شماری از پزشکان در دست کم پنچ شهر پس از آنکه به آنان گفته شد …
نظم جدید ژئوپلیتیک نفتی
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
نظم جدید ژئوپلیتیک نفتی
کشورهای عضو اوپک در همکاری با برخی از کشورهای غیراوپک به رهبری روسیه در دسامبر ۲۰۱۶ در چارچوب توافقی به نام بیانیه همکاری 1 تصمیم گرفتند در اقدامی جمعی از ابتدای ژانویه ۲۰۱۷ برای متوازن‌سازی مجدد بازار نفت، تولید خود را کاهش دهند. اکنون بیش از سه سال از این توافق میان ۲۳ کشور مهم صادرکننده نفت در جهان می‌گذرد و در این مدت این توافق فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرده است. نگاهی به عملکرد سه سال گذشته این توافق بیش از هر چیز نشان‌دهنده رشد قابل‌ملاحظه تولید نفت آمریکا به بهای کاهش تولید نفت اوپک به‌صورت اجباری (ناشی از تحریم ایران، افت طبیعی تولید ونزوئلا و ناآرامی‌های لیبی) یا داوطلبانه (ازسوی برخی از کشورها مانند عربستان) است. حفظ قیمت‌های نفت فراتر از هزینه تولید نفت شیل در آمریکا سبب شد تولید …
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / روسیه / شیوع کرونا در روسیه
استعفای پزشکان روس به دلیل کمبود تجهیزات
ایسنا نوشت: بحران کرونا و کاهش بهای نفت که یکی از منبع درآمد اصلی روسیه است، این کشور را با دشواری‌های تازه‌ای رو به رو کرده که به گفته برخی کارشناسان و دشمنان سیاسی ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، پیامدهای این مسائل ممکن است پوتین را قربانی خود کند.
تولیدکنندگان نفت زیر تیغ حملات فیشینگ
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
تولیدکنندگان نفت زیر تیغ حملات فیشینگ
در بحبوحه سقوط تاریخی بهای نفت ناشی از کاهش تقاضا و شیوع گسترده ویروس کرونا، حملات فیشینگ به یکی دیگر از مشکلات و بحران‌های پیش روی تولیدکنندگان نفت در سراسر جهان تبدیل شده است. به نظر می‌رسد که تولیدکنندگان نفت در سراسر جهان علاوه بر بحران‌های ناشی از افت شدید قیمت نفت و کاهش چشمگیر تقاضا، با بحران دیگری نیز دست و پنجه نرم می‌کنند که آن نیز حملات فیشینگ و سایبری از سوی منابع ناشناس است. تولیدکنندگان نفت در سراسر جهان که با رکود اقتصادی ناشی از شیوع گسترده ویروس خطرناک و مرگبار کرونا، افت شدید قیمت نفت و کاهش تقاضا مواجه شده‌اند، هم اکنون با چالش جدیدی که توسط مجرمان سایبری به‌وجود آمده است، روبه رو شده‌اند.
بندبازی نفتی سعودی
۱۳۹۹/۰۲/۰۴ / محمد بن سلمان / سقوط قیمت های نفت / جنگ بهای نفت / نفت شل
بندبازی نفتی سعودی
عربستان با تشویق و ترغیب دولت دونالد ترامپ وارد مسیری شد که کنترل آن از دست‌اش خارج شده است. بحران کرونا و به تبع آن سقوط قیمت‌های نفت، همچنان تداوم دارد و هیچ چشم انداز واضحی برای پایان آن در کوتاه مدت دیده نمی‌شود. در شرایطی که روابط عربستان با روسیه در ماجرای جنگ بهای نفت تنش‌آلود شده، دولت آمریکا این کشور را برای کاهش بیشتر تولید نفت تحت فشار قرار می‌دهد. از این رو باید منتظر ماند و دید سعودی‌ها چگونه بدون اجماع و همراهی تولیدکنندگان بزرگی مانند روسیه می‌توانند با افزایش قیمت‌های نفت، از بحران فعلی عبور کنند.
قیمت طلای جهانی پایین آمد
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / قیمت طلا / قیمت دلار
قیمت طلای جهانی پایین آمد
قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت تاثیر رشد ارزش دلار و تقاضا برای نقدینگی پس از ریزش تاریخی بهای معاملات نفت آمریکا، کاهش پیدا کرد.
دلیل سقوط شدید قیمت نفت آمریکا از نظر وزیر روس
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
دلیل سقوط شدید قیمت نفت آمریکا از نظر وزیر روس
وزیر انرژی روسیه معتقد است، سقوط بهای نفت WTI آمریکای شمالی در معاملات آتی برای تحویل در ماه مه، به دلیل اقدامات دلالان بازار نفت، کاهش تقاضای نفت اضافی و افزایش بیش از حد مخازن نفت، مربوط می‌شود.
کاهش درآمدهای نفتی مشکلات ایالت‌های نفت‌خیز آمریکا را افزایش داد
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / دونالد ترامپ / اوکلاهما / ایالت تگزاس / نفت / سقوط بی‌سابقه بهای نفت ؛ اقتصاد جهان زیر سایه کرونا
کاهش درآمدهای نفتی مشکلات ایالت‌های نفت‌خیز آمریکا را افزایش داد
تهران- ایرنا- کاهش شدید بهای نفت در بازارهای جهانی، ایالت‌ها و دولت‌های محلی آمریکا را که به درآمدهای نفتی متکی هستند، با مشکلات اقتصادی مواجه کرده است.
واهمه از نشت رکود بازار نفت به دیگر بازارها
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
واهمه از نشت رکود بازار نفت به دیگر بازارها
[سجاد خداکرمی] در جریان معاملات روز دوشنبه بازارهای جهانی، نفت پایه وست تگزاس اینترمدیت یا نفت سبک شیل آمریکا منفی 39 دلار، سبد نفت اوپک 18 دلار و نفت خام برنت دریای شمال نیز که شاخص اصلی بهای نفت در جهان است 26دلار معامله شدند. ارقامی که حکایت از ریزش حداکثری و بی‌سابقه 316‌درصدی نفت سبک آمریکا و حداقل 9‌درصدی نفت برنت داشت و بسیاری را شگفت‌زده کرد. اما این کاهش بی‌سابقه نفت تا به کجا ادامه خواهد یافت و چه تأثیری بر بازار‌های بین‌المللی و بازار ایران همچون بازار طلا، ارز و سرمایه خواهد گذاشت، سوالاتی است که در ادامه به دنبال‌ پاسخ‌ آنها خواهیم بود.
نفت ایران چند؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / قیمت نفت / نفت ایران
نفت ایران چند؟
با وجود کاهش نسبی، قیمت نفت ایران در ۲۴ ساعت گذشته با نوسانات کمتری از بسیاری از همتایانش مواجه شده است. طبق اعلام سایت مرجع اویل پرایس، تا لحظه تنظیم این گزارش (۲۰:۴۵ سه شنبه) بهای هر بشکه نفت سنگین ایران به طور متوسط به ۱۶.۶۸ دلار رسیده که در مقایسه با روز گذشته ۶.۱۹ درصد کاهش داشته است.
بحران عمیق در صنعت نفت آمریکا و آینده متزلزل ترامپ
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / قیمت نفت / چین / ایالات متحده آمریکا / نفت
بحران عمیق در صنعت نفت آمریکا و آینده متزلزل ترامپ
تهران- ایرنا- مجله «فوکوس» در مطلبی به بررسی این موضوع پرداخت که چه چیزی در پس کاهش بهای نفت وجود دارد و چرا مشکلات «دونالد ترامپ» با این شرایط بیشتر می‌شود.
نابسامانی بازارهای اروپا، پس‌لرزه روز سیاه نفت نیویورک
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / فرانسه / نیویورک / بازار نفت / دونالد ترامپ / عربستان سعودی / ایالات متحده آمریکا / پاریس / سقوط بی‌سابقه بهای نفت ؛ اقتصاد جهان زیر سایه کرونا / کاهش ۱۰ میلیون بشکه‌ای تولید نفت جهان / هراس جهانی از ویروس کرونا
نابسامانی بازارهای اروپا، پس‌لرزه روز سیاه نفت نیویورک
تهران - ایرنا - بازارهای اروپا به دنبال کاهش بی‌سابقه بهای نفت نیویورک در روز دوشنبه و منفی شدن بهای آن، در آستانه سقوط قرار گرفته‌اند. بازار نفت آمریکا به بدترین وضعیت ۲۱ سال اخیر خود سقوط کرده و همین امر معاملات بازارهای بورس جهان را نیز بطور چشمگیری تحت تاثیر قرار داده است.
سایه سنگین کاهش بهای نفت بر اقتصاد آمریکای لاتین
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / اوپک / نفت / آمریکای لاتین / سقوط بی‌سابقه بهای نفت ؛ اقتصاد جهان زیر سایه کرونا
سایه سنگین کاهش بهای نفت بر اقتصاد آمریکای لاتین
تهران- ایرنا- کاهش بی‌سابقه بهای نفت آمریکا بر اقتصاد برخی کشورهای آمریکای لاتین نیز تاثیر منفی گذاشته، آن هم در حالی که اقتصاد این کشورها پیش از این، به دلیل شیوع کرونا با آسیب جدی روبه‌رو شده است.
دوشنبه سیاه در بازار نفت
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
دوشنبه سیاه در بازار نفت
روزهای سیاه طلای سیاه در بازارهای جهانی در حال رکوردشکنی است. دیروز قیمت نفت خام در بازار آتی آمریکا برای سررسید ماه مه بیش از 35 درصد کاهش یافت و به مرز 11 دلار بر بشکه رسید. این بزرگ‌ترین افت قیمت‌ها در یک روز از زمان تاسیس بازار آتی است. نزدیک شدن به زمان انقضای سررسید قراردادها، خریدار را در نهایت وادار به دریافت نفت به شکل فیزیکی خواهد کرد. بنابراین و با توجه به ضعف شدید تقاضای فیزیکی و پر بودن انبارهای ذخیره‌سازی، سقوط آزاد بهای طلای سیاه رقم خورد.
سه دلیل برای پیش‌بینی نفت ۵ دلاری
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / قیمت نفت / نفت / وزارت نفت / صادرات نفت
سه دلیل برای پیش‌بینی نفت ۵ دلاری
ایسنا نوشت: بهای معاملات نفت خام هفته گذشته رکورد پایین مارس را شکستند و حتی پس از واسطه گری رییس جمهور آمریکا برای انعقاد پیمان جدید کاهش تولید اعضای گروه اوپک پلاس، روند نزولی خود را متوقف نکردند.
۱۳۹۹/۰۱/۳۰
به سیاست‌های افزایش تولید فرآورده‌های نفتی شتاب دهید
رئیس‌جمهوری با قدردانی از تلاش همه کارکنان وزارت نفت، به بیژن زنگنه، وزیر نفت دستور داد که به روند پیشبرد برنامه‌ها و سیاست‌های افزایش تولید فرآورده‌های نفتی و جلوگیری از خام فروشی نفت، بیش از پیش شتاب دهد.به گزارش ایسنا، حسن روحانی روز جمعه در این گفت‌وگو اظهار کرد: با توجه به برنامه های اقتصادی دولت در یک سال اخیر و تحقق پیشبرد این برنامه ها بدون اتکاء بودجه کشور به درآمدهای نفتی که برای نخستین بار در تاریخ کشور تجربه شد، این فرصت بسیار مغتنم فراهم شده تا بتوانیم هرچه بیشتر از خام فروشی نفت نیز فاصله بگیریم.رئیس‌جمهوری با اشاره به نوسات شدید در بازار جهانی نفت و کاهش بهای آن‏ گفت: شتاب دادن به برنامه‏های تدوین شده این وزارتخانه برای برای افزایش تولید فرآورده‏های نفتی و جلوگیری از خام فروشی، …
کمترین قیمت نفت در هزاره سوم
۱۳۹۹/۰۱/۳۰
کمترین قیمت نفت در هزاره سوم
در حالی که به‌نظر نمی‌رسد توافق کاهش تولید اوپک‌پلاس توانایی مقابله با ابرعامل منفی بازار نفت یعنی کمبود تقاضا را داشته باشد، بهای طلای سیاه دیروز به کمترین سطح خود از سال 1999 رسید. در حدود سه ماه گذشته با شروع پراکنش کرونا در چین و سپس در قریب به اتفاق کشورهای جهان، تقاضا برای نفت بیش از پیش افت کرده و به عاملی مهم‌تر از عرضه تبدیل شده است؛ به‌طوری‌که بلومبرگ پنج‌شنبه محاسبه کرده بود بیش از 60 درصد کاهش قیمت نفت از ابتدای سال میلادی به‌دلیل کمبود تقاضا و بقیه به علت تحولات سمت عرضه بوده است. نهادهای بین‌المللی در جدیدترین گزارش‌های خود درباره تقاضا از جا‌به‌جایی رکوردهای تاریخی در این زمینه خبر داده‌اند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •