جمعه, ۱۴ آذر, ۱۳۹۹ / 4 December, 2020
کلیسای کاتولیک
شوالیه‌های اسرار
۱۳۹۹/۰۸/۲۰ / شوالیه های فرانسوی / کلیسای کاتولیک / وحید محمود قره باغ
شوالیه‌های اسرار
بیست سال از فتح اورشلیم گذشته بود. زمان تشکیل دسته‌ای بود که تاثیرات شگرفی بر آینده بشریت گذاشت. دسته که «همرزمان مسکین عیسی مسیح و معبد سلیمان» نام داشت.
۱۳۹۹/۰۸/۲۰
زادروز پدر پروتستانیسم
537 سال پیش، برابر با دهم نوامبر 1483 میلادی، مارتین لوتر، کشیش متجدد و مترجم انجیل به زبان آلمانی که یک تجدیدنظرطلب مذهبی بود، به دنیا آمد. لوتر یکی از تاثیرگذارترین شخصیت‌ها در تاریخ آیین مسیحیت و از پیشوایان نهضت اصلاحات پروتستانی به شمار می‌رود. اصلاحاتی که 31 اکتبر 1517 کلید خورد و طی آن لوتر پرچم طغیان بر ضد کلیسای کاتولیک روم برافراشت. لوتر با صدور اعلامیه‌ای ٩٥ ماده‌ای، بر علیه سوء‌استفاده‌هایی که از مذهب می‌شود، اعلان جنگ داد. او متن اعلامیه خود را بر دیوار کلیسای ویتنبرگ در آلمان آویخت و بدین‌سان اصلاحات مذهبی در اروپا و مسیحیت کلید خورد. این حرکت لوتر به معنی مقاومت و سرکشی در برابر دستورات کلیسای کاتولیک و مقام نخست آن یعنی پاپ اعظم بود. اعلامیه …
(ویدئو) حضور جو بایدن بر سر قبر همسر، پسر و دخترش
۱۳۹۹/۰۸/۱۹ / جو بایدن / قبرستان / رئیس جمهور آمریکا
(ویدئو) حضور جو بایدن بر سر قبر همسر، پسر و دخترش
جو بایدن یک روز پس از پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر سر قبر پسرش «بو» و همسر اولش «نیلیا» و دخترشان «نائومی» رفت.  جو بایدن را هنگام حضور در  کلیسای کاتولیک سنت ژوزف در برندی‌واین ایالت دلاور دخترش «اشلی» و نوه‌اش «هانتر» همراهی کردند.
بایدن به کلیسا رفت
۱۳۹۹/۰۸/۱۹
بایدن به کلیسا رفت
جو بایدن یک روز پس از پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به «کلیسای کاتولیک سنت ژوزف در برندی‌واین» ایالت دلاور رفت.
حمله حدود 50 نفر ترک به کلیسایی در پایتخت اتریش
۱۳۹۹/۰۸/۱۰
حمله حدود 50 نفر ترک به کلیسایی در پایتخت اتریش
روزنامه کوریر روز جمعه با استناد به پلیس گزارش داد که حدود 50 جوان ترک تبار به کلیسای کاتولیک سنت آنتونی پادوا در منطقه فاووریتن وین، پایتخت اتریش حمله کردند.
پنجشنبه سیاه مکرون
۱۳۹۹/۰۸/۰۸
پنجشنبه سیاه مکرون
شهروند آنلاین: به گزارش ایرنا شهر «سارتروویل – Sartrouville» واقع در ناحیه ایل دو فرانس هم به دنبال حوادث نیس و اوینیون روز پنجشنبه مورد هدف اقدام تروریستی قرار گرفت؛ یک خودروی بمب‌گذاری‌شده در مقابل یک کلیسای کاتولیک در این شهر خنثی شد.
وقوع سومین اقدام تروریستی در فرانسه در یک روز؛ پنجشنبه سیاه مکرون
۱۳۹۹/۰۸/۰۸ / لیون / فرانسه / حمله با چاقو / نیس
وقوع سومین اقدام تروریستی در فرانسه در یک روز؛ پنجشنبه سیاه مکرون
تهران - ایرنا - شهر « سارتروویل – Sartrouville» واقع در ناحیه ایل دو فرانس هم به دنبال حوادث نیس و اوینیون روز پنجشنبه مورد هدف اقدام تروریستی قرار گرفت؛ یک خودروی بمب‌گذاری شده در مقابل یک کلیسای کاتولیک در این شهر خنثی شد.
کرونا زن است یا مرد؟/ پاپ فرانسیس پاسخ داد
۱۳۹۹/۰۸/۰۷ / پاپ فرانسیس / کرونا
کرونا زن است یا مرد؟/ پاپ فرانسیس پاسخ داد
اقتصاد نیوز : پاپ فرانسیس در دیدار هفتگی خود با پیروان کلیسای کاتولیک در واتیکان از مردم خواست به موارد ایمنی و بهداشتی احترام بگذارند و فرمانبردار «بانو کووید» باشند.
همه ما باید مطیع «خانم کرونا» باشیم!
۱۳۹۹/۰۸/۰۷ / رهبر کاتولیک های جهان / کاتولیک / ماسک / واتیکان / zwnj
همه ما باید مطیع «خانم کرونا» باشیم!
اقتصادنیوز: رهبر کاتولیک‌های جهان، پاپ فرانسیس،در دیدار هفتگی خود با پیروان کلیسای کاتولیک در واتیکان، کرونا را به عنوان یک خانم (بانو) توصیف کرد که همه مردم باید مطیع او باشند.
۱۳۹۹/۰۸/۰۶
یکتا انگاری آکوئیناس
آکوئیناس هم مانند آگوستین دین را تنها اساس زندگی واقعا سعادتمند می‌دانست. او هم مسیحیت را تنها دین راستین می‌دانست که کلیسای کاتولیک تنها مرجع صدور این دین بود و ایمان بی‌قید و شرط به آن تنها راه رستگاری محسوب می‌شد. از آنجا که به نظر آکوئیناس ایمان واقعی تنها راه زندگی خوب بود اصرار داشت که ‌باید همه اقدامات برای حفظ خلوص آن انجام شود. به نظر او فساد ایمان جرم بالا‌تری از تقلب در داد و ستد بود و مجازات آن هم باید شدیدتر باشد. اگر بدعت‌گذاران و ناسزاگویان در خطای‌شان اصرار بورزند باید محکوم به مرگ شوند مگر اینکه مصلحت سیاسی و احتمال بی‌نظمی غیر از آن حکم کرده باشد. او همین مجازات را برای مرتدان هم قائل بود که باید مجبور شوند حتی به‌طور فیزیکی …
سیاه جامگان
۱۳۹۹/۰۸/۰۵ / پاپ / کلیسای کاتولیک / مارتین لوتر / دولویولا / وحید محمود قره باغ
سیاه جامگان
این فرقه ژزوییت‌ها و یا همان یسوعیان بودند. سربازان مسیح و یا پیاده نظام پاپ. با این که ۲۰ سال از تشکیل این جمعیت می‌گذشت، ولی هنوز پاپ حکم به تاسیس آن نداده بود تا اینکه دولویولا، قدیسی اسپانیایی در سال ۱۵۴۱ م از سوی پاپ بر ریاست این فرقه تکیه زد.
خاکستر درگذشتگان خود را در خانه نگاهداری نکنید
۱۳۹۹/۰۸/۰۲ / فیلیپین / شیوع کرونا / کشیشان کاتولیک / رایزنی فرهنگی
خاکستر درگذشتگان خود را در خانه نگاهداری نکنید
سرپرست امور کلیسای کاتولیک مانیل طی بیانیه‌ای از مردم کاتولیک فیلیپین درخواست کرد از نگاهداری ظروف حاوی خاکستر درگذشتگان و عزیزان خود در منازل خودداری کنند.
پاپ درخواست دیدار پومپئو را رد کرد
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ / وزیر خارجه آمریکا / پاپ فرانسیس / مایک پومپئو
پاپ درخواست دیدار پومپئو را رد کرد
همزمان مقام‌های ارشد واتیکان با رد انتقادات اخیر آقای پومپئو از توافق کلیسای کاتولیک با چین، گفته‌اند به نظر می‌رسد سخنان او بهره‌برداری تبلیغاتی در سیاست داخلی آمریکا دارد.
پاپ حاضر به دیدار با پومپئو نشد / واتیکان: پاپ در میانه رویدادهای انتخاباتی حاضر به دیدار با سیاستمداران نیست
۱۳۹۹/۰۷/۱۰
پاپ حاضر به دیدار با پومپئو نشد / واتیکان: پاپ در میانه رویدادهای انتخاباتی حاضر به دیدار با سیاستمداران نیست
رهبر کاتولیک‌های جهان اعلام کرد که با توجه به رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا حاضر به دیدار با وزیر خارجه این کشور که در ایتالیا به سر می‌برد، نیست. وزیر خارجه آمریکا اخیرا گفته بود که توافق با چین «مرجعیت اخلاقی» کلیسای کاتولیک را زیر سوال می‌برد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
ننه اجازی ایدی؟!
من از نسلی هستم که از کودکی، سه‌زبانه بودم. در خانه، به آشوری، توی کودکستان و محله فارسی و نزد پدر، انگلیسی حرف می‌زدم و البته در 6-5 سالگی، سه‌زبانه بودن گاهی، «گاف»‌های بسیاری هم داشت که توی کلاس، آقا را به آشوری «رابی»، آموزگار بخوانی و او، آقا، رابی، بروبر، نگاهت کند و بدانی که چه دسته‌گلی به آب داده‌ای. به اینها، باید کردی و آذری را هم اضافه کرد که اهل خانه، چون می‌خواستند بچه‌ها، ندانند چه می‌گویند، آنها را به کار می‌بردند. پدر و مادرم به سبب سال‌ها زندگی در کردستان و آذربایجان، به زبان و گویش‌های متعدد آنها، تسلط داشتند. برادر و خواهر بزرگم هم، در سرآب و زرین جوی کردستان به دنیا آمده بودند که کردی را به …
استعفای غیرمنتظره کاردینال پرنفوذ واتیکان
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / واتیکان / کاردینال / کلیسای کاتولیک
استعفای غیرمنتظره کاردینال پرنفوذ واتیکان
آخرین بار که حقوق و اختیارات کاردینالی از کسی سلب شد دو سال پیش بود که تئودور مک‌کاریک، کشیش آمریکایی به آزار جنسی کودکان و بزرگسالان متهم شد.
وبینار نقش دین در سلامت انسان
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
وبینار نقش دین در سلامت انسان
دور هفتم گفتگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و کلیسای کاتولیک فیلیپین با عنوان «نقش دین در سلامت انسان» برگزار می شود.
دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و کلیسای کاتولیک فیلیپین برگزار می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی / گفتگوی ادیان و کلیسای کاتولیک فیلیپین / ابوذر ابراهیمی ترکمان
دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و کلیسای کاتولیک فیلیپین برگزار می‌شود
دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و کلیسای کاتولیک فیلیپین با عنوان «نقش دین در سلامت انسان» (۷ مهرماه جاری) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار می‌شود.
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
مشارکت بیشتر زنان در واتیکان
کلیسای کاتولیک و شخص پاپ یکی از فعال‌ترین دوره‌های کاری خود را سپری می‌کنند. ابراز همدردی پاپ با مصیبت‌زدگان لبنان و کمک مالی 250 هزار یورویی به این کشور و تاکید ایشان بر کمک سخاوتمندانه جامعه جهانی به لبنان، تهیه تومار دو کاردینال برای پایان بخشیدن به وضعیت مسلمانان چین، پیام به مناسبت روز جهانی جهانگردی، مخالفت با تبدیل کلیسای آگیا صوفیا در ترکیه به مسجد و پیام به مناسبت سالگرد بمباران اتمی هیروشیما، مهم‌ترین فعالیت‌ها و موضع‌گیری کلیسای واتیکان و شخص پاپ در روزهای اخیر است. پاپ همچنین اخیرا شش زن غیر روحانی (دو آلمانی، دو اسپانیایی و دو بریتانیایی) را در شورای اقتصاد واتیکان منصوب کرد. این افراد همگی کارشناس امور اقتصادی، مالی و حقوق بین‌الملل هستند. …
تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او
تغییر و تحول سیاسی در نتیجه پیوندهای شیلی با اروپا فرارسید. در دهه ۱۸۴۰، اروپا در یک جوش و خروش انقلابی بود و ایده‌هایی که الهام‌بخش شورشیان بود از سراسر اقیانوس اطلس شروع به پیشروی در شیلیِ اروپامحور کرد؛ ایده‌های مدرن و ایده‌های روشنگری، ایده‌هایی که در ویرانگرترین شکل‌شان اقتدار مذهب و نقش کلیسای کاتولیک را به چالش می‌کشیدند. در شیلی، همچون اروپای قرون وسطی، مقام‌های کلیسایی مبنا و اساس کل نظام فئودالی بودند و قوانین و سنت‌های این کشور را با مرجعیت اخلاقی و فکری خود تهیه می‌کردند. از زمان استقلال شیلی، شیلیایی‌هایی وجود داشتند که اغلب به شمال و به نمونه مترقی ایالات‌متحده نظر داشتند که مداخله کلیسا در امور داخلی کشورشان را زیر سوال می‌برد. اما ایده‌های سکولار هم با یک پرسش عمیق به شیلی پیشکش …
۱۳۹۹/۰۵/۲۰
تاریخ نگار
  چهارصدونودویک‌سال پیش در چنین روزی، برابر یازدهم آگوست 1529 میلادی، مارتین لوتر، کشیش شورشی آلمانی تأسیس رسمی مذهب پروتستان را اعلام کرد. این کشیش آلمانی که به اعتراف خودش درصدد شکستن طلسم تعصبات خشک مذهب کاتولیک بود، نهضت خود را زمانی کلید زد که برخلاف دستور صریح پاپ، انجیل را به زبان آلمانی ترجمه کرد. لوتر همچنین با مسأله آمرزش گناهان از سوی روحانیون کاتولیک مشکل داشت و کاسبی کشیش‌ها را که با دریافت مبلغی اقدام به تطهیر گناهکاران می‌کردند، برنمی‌تافت. پیروان لوتر نام پروتستان (در لفظ به معنای معترض) را بر خود گذاشتند و راهی جدا از کلیسای کاتولیک رُم در پیش گرفتند. این جنبش تأثیرات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بسیاری از خود به جای گذاشت و پروتستانیسم به یکی از مذاهب اصلی …
ویدئو / موسیقی فیلم؛ «اسپات‌لایت»
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / اسپاتلایت / تام مک کارتی / افشاگر / هاوارد لسلی شور / تام مک‌کارتی / بوستون گلوب / هاوارد شور / موسیقی فیلم اسپات‌لایت / موسیقی فیلم
ویدئو / موسیقی فیلم؛ «اسپات‌لایت»
«اسپات‌لایت» که در ایران با نام «افشاگر» هم شناخته می‌شود، فیلمی ماجراجویانه و زندگی‌نامه‌ای با کارگردانی «تام مک‌کارتی»، فیلمساز آمریکایی است. داستان فیلم، ماجرای پیگیری آزار جنسی کودکان توسط کلیسای کاتولیک توسط تیمی از روزنامه‌نگاران «بوستون گلوب» را روایت می‌کند. موسیقی متن «اسپات‌لایت» ساخته «هاوارد لسلی شور» آهنگساز ۷۳ ساله کانادایی است. «سکوت بره‌ها»، «ارباب حلقه‌ها»، «دارودسته نیویورکی» و «هوگو» از آثار مشهوری است که هاوارد شور برای آنها آهنگسازی کرده است.
ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه
تفاوت بسیار مهم دیگر میان توسعه سیاسی در آن زمان و اکنون میزان تاثیر عوامل بین‌المللی بر تطور و تکامل نهادهای ملی است. تقریبا تمام روایت‌های گفته شده در این کتاب شامل جوامع منفرد و تعامل میان بازیگران سیاسی مختلف داخلی در درون آنهاست. تاثیرات بین‌المللی ظاهرا تا حد زیادی در نتیجه جنگ، فتح یا تهدید فتح و گسترش گاه‌به‌گاه آموزه‌های مذهبی در تمام مرزهاست. در این زمان نهادهای «فراملی»ای وجود داشتند مانند کلیسای کاتولیک و خلافت اسلامی که در تسهیل انتشار نهادهایی مانند قانون ژوستینیان یا شریعت در تمام مرزهای سیاسی دارای اهمیت بودند. پدیده‌ای که امروز جهانی شدن می‌نامیمش تنها جدیدترین تکرار از فرآیندی است که طی چند قرن گذشته با گسترش فناوری‌های مربوط به حمل‌و‌نقل، ارتباطات و اطلاعات پیوسته در حال رخ …
۱۳۹۹/۰۴/۲۲
شمایل
پاپ فرانسیس در میان گارد سوییسی واتیکان 620 سال پیش در چنین روزی، برابر سیزدهم جولای 1400 میلادی، حفاظت از رهبر کلیسای کاتولیک روم یا به عبارتی «پاپ» به جمعی از سربازان سوییسی سپرده شد. از این گارد حفاظتی اکنون با عنوان «قدیمی‌ترین ارتش جهان» یاد می‌شود. آنها بیش از 6 قرن به حیات خود ادامه داده و همچنان با قدرت وظیفه حفاظت از پاپ را برعهده دارند. این ارتش که همیشه نفرات آن سوییسی هستند، از بدو تأسیس تاکنون، به همان صورت باقی مانده و حتی لباس‏های افراد آن نیز عوض نشده است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
زندگی ژان کالون
درباره‌اش می‌گویند که قرون وسطایی‌تر از هر متفکر قرون وسطی بود و یگانه شرط رستگاری روح انسان را در ترک کامل دنیا می‌دید. اما کلیسای کاتولیک و تفسیر رسمی از آموزه‌های مسیح را به چالش کشید و به یکی از مهم‌ترین مصلحان دینی تاریخ تبدیل شد. ژان کالون (John Calvin) سال 1509 میلادی در چنین روزی در نوایون به دنیا آمد که آن زمان یکی از اسقف‌نشین‌های فرانسه محسوب می‌شد.  پدرش منشی اسقف بود، اما گویا بعدها به دلایلی تکفیر و از کلیسا اخراج شد و حتی عده‌ای با دفن او در گورستان مسیحیان مخالفت کردند. اما خود ژان به دستور پدر برای تحصیل به پاریس رفت و پس از آن هم مدتی در اورلئان حقوق خواند. سختکوش و جدی بود و به جز الهیات و مذهب، به ادبیات هم علاقه شدیدی …
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
یک آرژانتینی در سرزمین پاپ‌ها
[شهروند] پاپ فرانسیس 84‌ سال دارد. او هفدهم دسامبر‌ سال1936 در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین به دنیا آمده است،‌ سال 1969 به کسوت کشیش‌ها درآمد و در 2013 میلادی به مقام پاپ رسید. در تاریخ کاتولیک‌ها هیچ پاپ دیگری، فرانسیس نام نداشته است. همچنین او نخستین کسی ا‌ست که از فرقه‌ یسوعیون به‌عنوان پاپ انتخاب شده است. در همه جای جهان او را با نام «فرانسیس» می‌شناسند، درحالی‌که نام واقعی و کامل او «خورخه ماریو برگولیو» است. او این نام را به افتخار فرانسیس آسیسی از مقدسین کلیسای کاتولیک که متولد قرن 12 در ایتالیا بود، انتخاب کرد. در ادامه این مطلب با واقعیت‌های بیشتری از زندگی رهبر کلیسای کاتولیک روم آشنا می‌شوید. 1- شاید …
یادداشت‌های ناصرالدین‌شاه سه‌شنبه ۴ تیر ۱۲۶۸ / کلیسای جامع بانوی ما در شهر آنتورپ بلژیک از زبان سلطان صاحبقران
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
یادداشت‌های ناصرالدین‌شاه سه‌شنبه ۴ تیر ۱۲۶۸ / کلیسای جامع بانوی ما در شهر آنتورپ بلژیک از زبان سلطان صاحبقران
رفتیم داخل کلیسا [کلیسای جامع بانوی ما در شهر آنتورپ بلژیک]، بنای قدیم بسیار بزرگی است از سنگ... کلیسای کاتولیک بر خلاف کلیسای پروتستان زینت دارد؛ از پرده و تصویر و مجسمه و قندیل و اسباب چراغ تجمل محراب همه چیز دارد. کلیسای پروتستان مثل مسجد ما ساده است. در این کلیسا پرده‌های خوب بود که چند پرده آن معروف است کار نقاش مشهور روبنز: یکی Descente de la Croix یعنی پایین آوردن حضرت عیسی را از خاج کشیده است. دومی Erection یعنی خاج کشیدن حضرت عیسی، سیمی Assonption یعنی عروج حضرت عیسی به آسمان. پرده‌های دیگر هم بود.
اعتراض پاپ به نژادپرستی در آمریکا
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / اعتراضات آمریکا / پاپ فرانسیس / جورج فلوید
اعتراض پاپ به نژادپرستی در آمریکا
رهبر کلیسای کاتولیک در یک اظهارنظر درباره اعتراضات سراسری در آمریکا در محکومیت قتل نژادپرستانه «جورج فلوید» شهروند سیاه پوست ۴۶ ساله این کشور به شدت درباره «آشوب اجتماعی» این کشور ابراز نگرانی کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
رستگاری و شکنجه
نامش سینیبالدو فیه‌چی و متولد بندر جنووا در شمال غربی ایتالیا بود. خانواده‌اش از اشراف و ثروتمندان ایتالیا بودند و نفوذ زیادی در سیاست و اقتصاد داشتند. اما او از این هم فراتر رفت و تابستان 1243 به نام پاپ اینوسنت چهارم، ریاست تشکیلات کلیسای کاتولیک را به دست گرفت.  راسخ و بسیار جاه‌طلب بود و گفته‌اند در رویاهایش روزی را می‌دید که قدرت کلیسا را به گوشه و کنار عالم گسترش داده و جهان را زیر فرمان خود گرفته باشد. اما بعد خیال‌پردازی‌هایش را محدود کرد و به سیطره بر کل اروپا و بخشی از آسیا و آفریقا رضایت داد. نه فقط از مسلمانان نفرت داشت و آنان را «کافران» می‌خواند که هر رعیت و شاه اروپایی و مسیحی را هم که کمر به اطاعتش خم نمی‌کرد دشمن …
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
وداع دردناک پرتغالی‌ها با خلیج‌فارس
400‌سال پیش در چنین روزی، برابر دهم اردیبهشت 999 خورشیدی، نیروی دریایی پرتغال در نبرد با سپاهیان پادشاه مقتدر صفوی شاه‌عباس اول متحمل شکستی سنگین شد و بندر گمبرون را ترک کرد. زمانی بود که دو امپراتوری اسپانیا و پرتغال تمام پهنه کره‌زمین را تحت تاخت‌وتاز کشتی‌های توپدار قدرتمند خود قرار داده‌ بودند و درنهایت کار به جایی رسید که جهان به این بزرگی برایشان کوچک می‌نمود و در بسیاری نقاط دچار تضاد منافع شدند. در این برهه پاپ الکساندر ششم که نزاع بین دو قدرت اروپایی و از آن مهم‌تر مسیحی را برنمی‌تابید، میانه کار را گرفت و با بخشش از کیسه خلیفه، جهان را بین دو این قدرت استعمارگر و سیری‌ناپذیر تقسیم کرد. کلیسای کاتولیک که جهانگشایی اسپانیا و پرتغال را …
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها در کنگره آوگسبورگ
وقتی در دهه پایانی قرن 16 میلادی، یا به عبارت بهتر 491‌سال پیش- برابر 11 آگوست 1529 میلادی- مارتین لوتر، کشیش نوگرای آلمانی‌الاصل با انتشار اصول مذهب پروتستان علم مخالفت با پاپ و کلیسای کاتولیک را برافراشت، خوشبین‌ترین مسیحیان عالم نیز همه‌گیری و نفوذ مذهب جدید را فراتر از چند شهر یا نهایتا یک کشور نمی‌دیدند. لوتر برخی آموزه‌های کلیسای کاتولیک همچون فروش بهشت توسط کشیش‌ها و آمرزش گناهان به شرط اعتراف را برنمی‌تابید و با وجودی که خود کشیشی معتقد بود، از کلیسای کاتولیک رُم برائت جست و راه جدایی از آن را در پیش گرفت. شورش مذهبی لوتر مسیحیانی که مانند او با تعالیم موجود در کاتولیسیسم مشکل داشتند را به دور هم جمع کرد که نتیجه آن زایش یکی از بزرگ‌ترین جنبش‌های …
دیوان عالی استرالیا حکم حبس خزانه‌دار سابق پاپ را نقض کرد
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / پاپ / کلیسای کاتولیک
دیوان عالی استرالیا حکم حبس خزانه‌دار سابق پاپ را نقض کرد
دیوان عالی استرالیا حکم زندان کاردینال جورج پل، خزانه‌دار سابق واتیکان و یکی از قدرتمندترین مقام‌های کلیسای کاتولیک را نقض کرده است.
خزانه‌‌دار سابق واتیکان آزاد می‌شود
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / جورج پل
خزانه‌‌دار سابق واتیکان آزاد می‌شود
ایلنا: دیوان عالی استرالیا حکم زندان خزانه‌‌دار سابق واتیکان و یکی از قدرتمندترین مقام‌‌های کلیسای کاتولیک را نقض کرده است.
اجازه خوردن گوشت به کاتولیک ها در زمان روزه به دلیل کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۰۹
اجازه خوردن گوشت به کاتولیک ها در زمان روزه به دلیل کرونا
اسقف کلیسای کاتولیک نیوجرسی به دلیل مشکلات و محدودیت های ناشی از اپیدمی کرونا ویروس در آمریکا به روزه داران اجازه داد تا قبل از پایان روزه داری، غذاهای گوشتی صرف کنند.
حقایقی که سیاهپوست بودن آدم(ع)، حوا و حضرت مسیح را اثبات می‌کنند
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / یهودیت / مسیحیت / حضرت عیسی مسیح / غنا / آفریقا / یهودیان
حقایقی که سیاهپوست بودن آدم(ع)، حوا و حضرت مسیح را اثبات می‌کنند
دانسته‌های مربوط به افراد کتاب مقدس، بر سیاهپوست بودن آنها تأکید می‌کند و این باور در اروپا و نزد خداپرستان اولیه نیز رایج بوده است، اما کلیسای کاتولیک رومی با نژادپرستی بر آن سرپوش گذاشت.
۱۳۹۸/۱۲/۱۴
جنگ‌های صلیبی و فاتح بیت‌المقدس
[شهروند] هنگامی که پاپ اوربان دوم در ‌سال 1096 میلادی فرمان نخستین جنگ صلیبی را صادر کرد، اغلب ممالک اروپایی بدون چون و چرا فراخوان او را پذیرفتند و سپاهیان خود را روانه بیت‌المقدس کردند. پاپ جنگ‌طلب ذیل فرمان خود و برای تهییج مردم عادی و حکمرانان بیسواد محلی بهره‌مندی از جوی‌های شیر و عسل در سرزمین فلسطین و کنعان را به مومنان مسیحی وعده داده بود، اما چیزی که بیش از همه دولتمردان اروپایی سده 11 میلادی را برای لشکرکشی به شرق ترغیب کرد نه وعده‌های پاپ مبنی بر کامیابی از مواهب زمینی و آسمانی که ترس از قدرت‌گرفتن بیش از پیش مسلمانان خصوصا امپراتوری سلجوقی بود. وقتی اَلِکسیوس یکم، امپراتور بیزانس، در ‌سال 1095 میلادی نمایندگان خود را به رم فرستاد تا طی دیدار …
افشای اسناد پاپ‌هیتلر
۱۳۹۸/۱۲/۱۴
افشای اسناد پاپ‌هیتلر
واتیکان: مقر کلیسای کاتولیک (واتیکان) اسناد مربوط به پاپ پیوس دوازدهم را که هدایت کلیسا در دوران جنگ جهانی دوم را به‌عهده داشت، منتشر می‌کند. به گزارش بی‌بی‌سی، پاپ پیوس دوازدهم از سوی منتقدانش به‌خاطر آنچه « بی‌عملی» و سکوت در قبال جنایت‌های آلمان نازی خوانده شده، به «پاپ هیتلر» معروف شده است. واتیکان در دوران جنگ جهانی دوم اعلام بی‌طرفی کرده  بود.  
کلیسای کاتولیک پیشنهاد تنظیم‌گری اخلاقی توسعه هوش مصنوعی را ارائه کرد
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
کلیسای کاتولیک پیشنهاد تنظیم‌گری اخلاقی توسعه هوش مصنوعی را ارائه کرد
کلیسای کاتولیک، پیشنهادی برای تنظیم‌گری اخلاقی توسعه‌ی هوش مصنوعی ارائه کرد که IBM و مایکروسافت به‌عنوان اولین شرکت‌های بزرگ، سند آن را امضا کردند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۱
جنگ‌های مذهبی در اروپا
[شهروند]با گذری کوتاه بر تاریخ اروپا، خصوصا فصل اختلافات مذهبی و منازعات فرقه‌ای، به این نتیجه می‌رسیم که اروپای مسیحی نیز چنین تجربه‌ای را در دوره‌ای نسبتا طولانی پشت سر گذاشته است، آن هم به شدیدترین و خونین‌ترین وجهی که بتوان تصورش را کرد. منازعاتی که نقطه آغاز آن را در پیدایش مذهب پروتستان باید جست‌وجو کرد. مذهبی که در قرن 16 میلادی به سردمداری مارتین لوتر کشیش آلمانی و در اعتراض به برخی بدعت‌ها و عقاید رسوخ‌کرده در مسیحیت کاتولیک و با هدف بازگشت به تعالیم مسیح (ع) شکل گرفت و در اندک مدتی توانست پیروان زیادی را به سمت خود جذب کند. پروتستان‌ها با رد عصمت پاپ و توانایی کشیش‌ها برای گسیل پیروان مسیحیت به بهشت یا جهنم، مهم‌ترین منبع درآمد …
پاپ مستعفی
۱۳۹۸/۱۲/۱۰
پاپ مستعفی
کلیسای کاتولیک روم که مقر آن در واتیکان است، با بیش از یک‌میلیارد و 500‌میلیون نفر پیرو، عظیم‌ترین شاخه از دین مسیحیت- در کنار پروتستان‌ها و ارتدکس‌ها- به لحاظ تعداد تابعان قلمداد می‌شود. رهبر این کلیسا اسقف کلیسای رم یا همان «پاپ» است که توسط «مجمع انتخاب پاپ» شامل 223 کاردینال برگزیده می‌شود و درصورتی که اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ ندهد، تا پایان حیات در این سمت باقی خواهد ماند. کلیسای کاتولیک روم در طول حیات 2‌هزار ساله خود 266 پاپ‌ را به خود دیده است که در میان آنها برخی به خاطر کارهای کرده و برخی نیز به خاطر کارهای نکرده‌شان مشهورتر از دیگران هستند. از میان پاپ‌هایی که به خاطر کارهای کرده‌شان نام‌شان …
۱۳۹۸/۱۲/۰۱
پرواز فرشته ونیز از بلندای برج ساعت
کارناوال ونیز از ۱۹ بهمن الی ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ در شهر ونیز کشور ایتالیا برگزار می گردد. کارناوال ونیز فستیوالی جهانی است که با ماسک های زیبا و بی نظیرش به شهرت جهانی دست یافته است. این کارناوال که در ابتدا فستیوالی برای پیش از شروع دوره روزه داری بود، به معنای "خداحافظی با گوشت" است و در سراسر ایتالیا و مخصوصا در ونیز جشن گرفته می شود. شاید ونیز در حال فرو رفتن در آب باشد، اما کارناوال ونیز حداقل صورت ظاهری خود را ارتقا می دهد. نکته جالب این است که فستیوال ونیز پر از نوستالژی، بعد از دو دهه مسکوت ماندن، مجددا از سر گرفته شده است.هر سال و همزمان با آغاز جشنواره ونیز، یک زن اهل این شهر تاریخی ایتالیا به کمک کابل از ارتفاع ۱۰۰ متری برج ساعت ونیز به پرواز در می‌آید و عنوان «فرشته» سال پیش رو را از آن …
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / کلیسا / معامله قرن / بیروت / فلسطین / داستان معامله قرن
کلیسای کاتولیک لبنان معامله قرن را نژادپرستانه خواند
بیروت – ایرنا - «ایلی بشاره حداد» رهبر کلیسای روم کاتولیک در منطقه صیدا و دیرالقمر در جنوب لبنان امروز (چهارشنبه) با محکوم کردن طرح معامله قرن، آن را نژادپرستانه خواند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۷
کلیسای کاتولیک و تکفیر هلند
[شهروند]   واژه «تکفیر» برای اکثر ما یادآور گروه‌های سلفی تروریستی چون داعش، جبهه‌النصره، احرارالشام، القاعده و... است، اما احتمالا برایتان جالب خواهد بود اگر بدانید همین واژه به ظاهر ترسناک جایگاهی بس عظیم در تاریخ مسیحیت دارد. وقتی از وجود تکفیر در مسیحیت صحبت به میان می‌آید، آنهایی که در این مبحث صاحب حتی اندک مطالعه‌ای هستند، با به یاد آوردن نام‌هایی چون «ژاندارک»، «جوردانو برونو» و «مارتین لوتر» بر این حقیقت صحه می‌گذارند، اما باید دانست محدوده عمل تکفیر در مسیحیت خصوصا کلیسای کاتولیک روم بسیار فراتر از این اسامی است. «آلفونس دوم» پادشاه پرتغال، «الیزابت یکم» ملکه انگلستان، «ناپلئون …
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
پروتستانتیسم چیست؟
پروتستانتیسم در لغت به معنای «اعتراض» است. ریشه پیدایش این اصطلاح به «جنبش اصلاحات دینی» یا «رفرماسیون» مذهبی در قرن شانزدهم اروپا به ویژه آلمان برمی‌گردد. اواخر قرون وسطی و اوایل رنسانس، کلیسای کاتولیک گرفتار انحطاط شدیدی شده بود و اغلب پاپ‌ها و کشیش‌ها، اسیر فساد و دنیامداری و سوداگری شده بودند. با ظهور و بسط مدرنیته در رنسانس، رویکرد غیردینی و اومانیستی تقویت شد و اگرچه اکثر رهبران روحانی کاتولیک دچار فساد بودند اما آموزه‌های کلیسای کاتولیک با اومانیسم «مدرنیست‌ها» سر سازگاری نداشت. از این رو نوعی تلاش به منظور تفسیر اومانیستی آیین مسیحیت میان عده‌ای از رهبران روحانی آغاز شد. «مارتین لوتر» کشیش آلمانی …
۱۳۹۸/۱۱/۱۴
زخم قدرت، لکه نیست
 امیرعلی علامه‌زاده ـ‌ روزنامه‌نگار کاردینال‌های کلیسای کاتولیک گردهم می‌آیند تا به‌دنبال درگذشت ژان پل دوم، رهبر کاتولیک‌های جهان، کاردینالی را به مقام «پاپ» برسانند تا بر سریر مقدس تکیه زند و پادشاه حکومت کاتولیک‌های جهان در واتیکان شود؛ حکومتی که بیش از 1.2میلیارد پیرو کاتولیک دارد، جهانی نظاره‌گر اوست، بانک و کلیسا و قصر دیدنی بسیار دارد و در عمل و روایت، آن را فاقد قدرت سیاسی اعلام می‌کنند. تماشای فیلم «دو پاپ» با رقابت پرمیل کاردینال جوزف راتسینگر آلمانی و حضور بی‌میل کاردینال خورخه برگولیو …
۱۳۹۸/۱۱/۰۹ / کلیسا / معامله قرن / مسجدالاقصی / داستان معامله قرن
رهبر کلیسای کاتولیک: معامله قرن تقویت کننده تکفیری ها است
بیروت – ایرنا – گریگوریوس سوم رهبر کلیسای روم کاتولیک شرق امروز (چهارشنبه) گفت: اجرای طرح معامله قرن تقویت کننده خشونت ورزان، تروریست ها و گروه های تکفیری مانند داعش است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۸
ولیعهد دردسرساز
وقتی کاترین آراگن، فرزند ایزبلای یکم و فردیناند دوم (زن و شوهر قدرتمند حاکم بر اسپانیا) مجبور شد در 18سالگی به عقد هِنری (هشتم) ولیعهد 12ساله انگلستان دربیاید، احتمالا هیچ‌کس گمان نمی‌برد این وصلت قرار است درنهایت به تغییر مذهب یک کشور منجر شود. پس از برتخت‌نشستن هِنری هشتم، کاترین نیز عنوان رسمی شهبانوی انگلستان را از آنِ خود کرد، اما این فقط تا بدان‌جا اعتبار داشت که معلوم شد او توانایی به دنیاآوردن فرزندی که بتواند تاج و تخت را در خاندان پادشاهی «تودور» حفظ کند، ندارد. از این تاریخ به بعد شاه‌هِنری نزاعی بزرگ را با کلیسای کاتولیک روم و پاپ کلمنت هفتم برای اخذ اجازه طلاق و ازدواج مجدد کلید زد و چون به نتیجه لازم نرسید، تصمیم به خارج‌کردن انگلستان از …
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
انکار خورشید از بیم آتش
فشار دستگاه تفتیش عقاید کلیسای رم بر گالیلئو گالیله در همه اعصار مورد نکوهش قرار گرفته است، اما وقتی یادمان می‌آید ‏همین کلیسا در‌سال 1600 میلادی (10‌سال قبل از توبه دادن گالیله) جوردانو برونو، دیگر کیهان‌شناس ایتالیایی را در آتش ‏سوزانده بود، به این نتیجه می‌رسیم پاپ پل پنجم در مخیر گذاشتن گالیله بین توبه یا سوختن در آتش، کمال رواداری و ‏سهل‌گیری مذهبی را به مورد اجرا گذاشته است!  گالیله 32‌سال پس از امضای توبه‌نامه و به عبارتی 378‌سال پیش در ‏چنین روزی، برابر هشتم ژانویه 1642 میلادی در هفتادوهفت سالگی درگذشت. در تاریخ علم از او به‌عنوان ستاره‌شناس، ‏ریاضی‌دان، فیزیکدان و فیلسوف یاد شده است. این منجم ایتالیایی …
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / پوتین / سوریه
دیدار پوتین از مسجد اموی و کلیسای کاتولیک دمشق+ عکس
شفقنا-رئیس جمهور روسیه که راهی سوریه شده است به همراه بشار اسد از مسجد اموی دیدن کرد. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از منابع عراقی، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای دیدار با بشار اسد راهی...
۱۳۹۸/۱۰/۰۵
تصاویر : جشن کریسمس در کشورهای مختلف
کریسمس یکی از مقدس‌ترین روزها در تقویم مسیحیان است.پیروان کلیسای کاتولیک و پروتستان کریسمس را روز ۲۵ دسامبر جشن می‌گیرند، اما اغلب پیروان کلیسای ارتدوکس از جمله کلیسای روسیه و یونان و نیز اغلب ارامنه ایران روز میلاد مسیح را نزدیک به یازده روز بعد، در ششم ژانویه جشن می‌گیرند. برخی مسیحیان ارتدوکس هم این جشن را روز هفتم ژانویه برگزار می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹
حمله یک فرد ناشناس به دو نگهبان بزرگترین کلیسای کاتولیک آمریکا
فردی ناشناس با حمله به دو نگهبان بزرگترین کلیسای کاتولیک آمریکا، آن‌ها را به شدت زخمی کرده و گریخته است. هنوز از هویت و انگیزه مهاجم خبری منتشر نشده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۳
مسیحیان عراقی کلیه جشن های کریسمس را در همبستگی با معترضین لغو کردند
شفقنا- رئیس کلیسای کاتولیک کلدین اعلام کرد: مسیحیان عراق به احترام کشته ها و زخمی ها در اعتراضات اخیر ضد دولتی عراق، جشن های عمومی کریسمس را برگزار نمی کنند و کلیه جشن های کریسمس و سال نو میلادی  در همبستگی با اعتراضات مردم عراق  لغو شده است. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العربی، پدرسالار لوئیس رافائل […]
۱۳۹۸/۰۹/۰۹
اسقف هندی به جرم آزار جنسی یک راهبه محاکمه می‌شود
شفقنا- روند محاکمه یک اسقف کاتولیک در هند به جرم آزار جنسی یک زن راهبه آغاز شد. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، فرانکو مولاکال اسقف کلیسای کاتولیک در ایالت جنوبی کرالا به جرم تجاوز چندباره به یک زن راهبه راهی دادگاه شده است. این پرونده جنجال زیادی در هند برپا کرده و زنان چندین نوبت […]
۱۳۹۸/۰۹/۰۶
پاپ رسما مالکیت تسلیحات اتمی را "غیر اخلاقی" اعلام می‌کند
پاپ فرانسیس قصد دارد باور رسمی کلیسای کاتولیک را تغییر دهد تا استفاده و مالکیت تسلیحات اتمی را "غیراخلاقی" اعلام کند؛ حرکتی که مشخص می‌کند که مخالفت او با دکترین بازدارندگی دوران جنگ سرد، سیاست رسمی این کلیسا است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / آزار جنسی کلیسا / آرژانتین
دو کشیش آرژانتینی به اتهام آزار کودکان ناشنوا محکوم به حبس شدند
تهران-ایرنا- دو کشیش کلیسای کاتولیک در آرژانتین به دلیل سوءاستفاده جنسی از کودکان ناشنوا هر کدام به بیش از ۴۰ سال زندان محکوم شدند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵
پرونده آزار جنسی کودکان ناشنوا | ۸۷ سال زندان برای دو کشیش آرژانتینی
دادگاهی در سرزمین مادری پاپ فرانسیس دو کشیش کلیسای کاتولیک را به اتهام دست داشتن در بیش از ۲۰ مورد آزار و سوءاستفاده جنسی از کودکان یک مدرسه ناشنوایان به ۴۵ و ۴۲ سال زندان محکوم کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۹
انتقاد واتیکان از تصمیم آمریکا درباره شهرک‌های کرانه باختری: ما از راه حل دو کشور برای دو ملت به عنوان تنها راه‌حل حمایت می‌کنیم
کلیسای کاتولیک رم در بیانیه‌ای اعلام کرد، در راستای تصمیمات اخیر آمریکا که روند صلح اسرائیل و فلسطین و نیز ثبات شکننده منطقه را تهدید به نابودی می‌کند، واتیکان از راه حل دو کشور برای دو ملت به عنوان تنها راه دستیابی به راه حل فراگیر برای درگیری‌های دیرباز منطقه حمایت می‌کند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / پاپ / شمال سوریه / گروه تروریستی داعش / سوریه
حمایت پاپ فرانسیس از کاتولیک های شمال سوریه
تهران - ایرنا - پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان روز چهارشنبه در پی کشته شدن «هوسیب ابراهام بیدویان»  اسقف کلیسای کاتولیک «ماریوسف» متعلق به ارمنی های شمال سوریه به دست گروه تروریستی داعش ، پیامی صادر و حمایت خود را از مسیحیان سوریه اعلام کرده‌است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / داعش / سوریه
ترور اسقف کلیسای کاتولیک دیرالزور توسط داعش
منابع وابسته به داعش از ترور اسقف کلیسای کاتولیک ارمنی‌های سوریه خبر دادند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۱
با مالکان بزرگ ترین زمین های جهان آشنا شوید / از جف بزوس تا کلیسای کاتولیک!
تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چه شخص یا گروههایی بیشترین زمین های دنیا را دارند وقتی صحبت از متراژ بالا می شود بسیاری از ما به هزار یا چند هزار متر زمین فکر می کنیم. اما این بار صبحت در مورد چندین هکتار زمین است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۹
پیش‌بینی | احتمال موافقت واتیکان با کشیش شدن مردان متاهل در برخی مناطق
شفقنا آینده– چند روزی بیشتر از گردهمایی روحانیون بلندپایه کاتولیک آمریکای جنوبی درباره مشکلات مذهبی و زیست محیطی مناطق دورافتاده و به‌خصوص منطقه آمازون نگذشته است. گردهمایی چند روزه‌ای که در آن برجسته‌ترین موضوعی که مطرح شد، موافقت با رای‌گیری درباره کشیش شدن مردان متاهل بود. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا از آمریکا مگزین؛ در کلیسای کاتولیک، کشیش‌ها و راهبه‌ها […]
۱۳۹۸/۰۷/۱۳
آزار جنسی در کلیسای کاتولیک؛ این بار اسقف نیوزیلندی استعفا داد
شفقنا- بحران آزارهای جنسی این بار کلیسای کاتولیک در نیوزیلند را در بر گرفته است. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از گاردین؛ کلیسای نیوزیلند اعلام کرد یک اسقف کاتولیک در شهر پالمرستون به اتهام آزار جنسی یک زن جوان کناره‌گیری کرده است. کناره‌گیری یک اسقف در دستگاه کلیسا بسیار حساس و دارای اهمیت زیادی است با این حال […]
۱۳۹۸/۰۷/۰۸
کنفرانس بین‌المللی صد ساله جان پل دوم در فیلیپین
همشهری آنلاین: کنفرانس بین‌المللی صد ساله جان پل دوم در روزهای ۱۶- ۱۸ ژانویه ۲۰۲۰ در شهر سبو، فیلیپین برگزار می‌شود. جان پاول دوم روابط کلیسای کاتولیک با یهودیت، اسلام و کلیسای ارتدکس شرقی را به طور چشمگیری بهبود بخشید.
۱۳۹۸/۰۶/۲۲ / تجارت / کلیسا / تاریخ / اروپا / بازرگانی / مبادله / کالا / پاپ / راه ابریشم / لیدیه
برند «حلال» با گردش مالی یک تریلیون دلاری حاصل تجارت‌ آمیخته با اخلاق است/ ایران و کشورهای خلیج فارس بنیان‌گذار تجارت معنوی هستند
نویسنده کتاب «تجارت جهانی دراقتصادهای معنوی» معتقد است که در سده‌های میانه، موانع بسیاری از جانب کلیسای کاتولیک واتیکان برای تجارت شکل می‌گرفت اما این موانع، هیچ‌کدام برخواسته از معنویت نبود این در حالی‌ست که در سرزمین‌های پیرامون خلیج فارس، معنویت بر تجارت حاکم است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۳
جمع آوری کتاب‌های هری پاتر از کلیسای کاتولیک
مدرسه‌‌ای وابسته به کلیسای کاتولیک درآمریکا مجموعه رمان‌های «هری‌ پاتر» نوشته‌ «جی‌کی‌رولینگ» را از قفسه‌ کتاب‌خانه‌های خود حذف کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۳۱ / وین / اتریش / ایران
دیدار خداحافظی سفیر ایران با رهبر کلیسای کاتولیک اتریش
تهران – ایرنا - «عبادالله مولایی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش در چارچوب دیدارهای خداحافظی خود(پایان ماموریت) با مقامات اتریشی، عصر روز چهارشنبه با «کاردینال کریستف شونبورن» رهبر کلیسای کاتولیک این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۵ / ادبیات جهان / فرانسه / قرون وسطی / ترجمه / نشر افق / نقد کتاب
شوخی‌های تندوتیز با کلیسای کاتولیک و فلسفه لایبنیتس در «کاندید»
ولتر نویسنده مشهور فرانسوی که به انتقاد از کلیسای کاتولیک و فلاسفه خوش‌بین به‌ دنیا معروف است این رویکرد را به‌طور تمام و کمال در رمان «کاندید» نشان داده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۳
سخنان اسقف اعظم ملبورن میلیونها استرالیایی را شوکه کرد / تشویق کودک آزاران به اعتراف در کلیسا به جای رفتن به زندان!
اسقف اعظم قدیمی ترین کلیسای کاتولیک ملبورن با سخنانی عجیب باعث شده بسیاری از شهروندان ملبورن شوکه و ناراحت شوند. او تاکید کرده که افراد آزارگر و متجاوزانی که کودکان را آزار داده اند می توانند نزد وی اعتراف کرده و با کمک اسقف گناهان خود را پشت سر بگذارند و دیگر به زندان نروند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵ / آزار جنسی / کلیسا / لهستان
افشای آزار جنسی کودکان، این بار در کلیسای لهستان!
نهاد کلیسای کاتولیک با پرونده‌های آزار جنسی کودکان به قدمت دهه‌ها روبرو است که بسیاری از متهمان و قربانیان آن از دنیا رفته‌اند. کلیسا اکنون در کشورهای مختلف از جمله آمریکا، شیلی، استرالیا، آلمان و فرانسه با پرونده‌های آزار جنسی زنان و کودکان به دست کشیش‌ها روبرو است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۱
حال و هوای میلان در کریسمس
«کریسمَس / Christmas» یا «نوئل / Noël» جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامی‌داشت زادروز عیسی مسیح برگزار می‌شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز 25 دسامبر جشن گرفته و بسیاری آن را در شامگاه 24 دسامبر نیز برگزار می‌کنند. اعضای بیشتر کلیساهای ارتودوکس در سراسر دنیا نیز روز بیست و پنجم دسامبر را به عنوان میلاد مسیح جشن می‌گیرند. ایام دوازده روزه کریسمس با سالروز میلاد مسیح در 25 دسامبر آغاز گشته و تا جشن خاج‌شویان در روز 6 ژانویه ادامه می‌یابد. هرچند مهم‌ترین عید مذهبی در گاهشمار مسیحی، روز عید پاک (به عنوان روز مصلوب شدن و رستاخیز عیسی) است، بسیاری به‌خصوص در کشورهای ایالات متحده و کانادا، کریسمس را مهم‌ترین رویداد سالانه مسیحی محسوب می‌دارند. اکنون …
۱۳۹۸/۰۳/۲۱
از میان اخبار/ داستان کلیسای عجیبی که با اسکلت های انسانی پوشیده شده!/ تصاویر
شفقنا زندگی- یک کلیسای عجیب در یکی از شهرهای جمهوری چک وجود دارد که پوشیده از اسکلت های انسانی است. به گزارش شفقنا از سی ان ان، در محوطه کلیسای کاتولیک رومی با بیش از ۴۰ هزار اسکلت...
۱۳۹۸/۰۳/۱۹
اسکان مهاجران غیرقانونی آمریکای مرکزی
اسکان مهاجران غیرقانونی آمریکای مرکزی در کلیسای کاتولیک در شهر سانفرانسیسکو آمریکا
۱۳۹۸/۰۳/۱۶
ماجرای باورنکردنی دهه 1410 پس از میلاد که کلیسای کاتولیک 3 «پاپ» داشت
مقام «پاپ» یا به عبارتی بلندپایه ترین مقام مذهبی کاتولیک ها یکی از مهمترین مقام هایی است که پس از درگذشت یا عزل پاپ پیشین انتخاب می شود. اما در طول تاریخ دوره هایی بوده که یا خبری از پاپ جدید نبود یا اساسا بیش از یک پاپ وجود داشت.
۱۳۹۸/۰۳/۱۲ / آزار جنسی / آمریکا / کلیسای کاتولیک
افزایش ۲ برابری اتهام آزارهای جنسی در کلیسای کاتولیک آمریکا
مجمع اسقفی آمریکا اعلام کرد، از ژوئیه ۲۰۱۷ تا ژوئن ۲۰۱۸ و در عرض یک‌سال، ۱۳۸۵ فرد بالغ از ۱۴۵۵ مورد آزار جنسی در کلیساها شکایت کرده‌اند که این رقم به نسبت سال قبل‌تر ۶۹۳ مورد افزایش نشان می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۳/۰۵
حمله به کلیسایی در بورکینافاسو 6 کشته برجا گذاشت
تهران – ایرنا – منابع خبری روز یکشنبه گزارش دادند که در حمله به یک کلیسای کاتولیک در شمال بورکینافاسو 6 نفر کشته شدند.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱
موسیقی متن فیلم پاپ ژوان ؛ موریس ژار
فیلم سینمایی «پاپ ژوان / Pope Joan» به کارگردانی مایکل اندرسون محصول سال 1972 است. بنا بر این افسانه، ژوان که به تحصیل علوم دینی علاقه‌مند بوده، با جا زدن خودش به عنوان یک مرد، همراه با نامزدش به صومعه می‌رود. او در صومعه پله‌های ترقی را طی می‌کند و مراحل بالایی در کلیسای کاتولیک می‌رسد و سرانجام به عنوان پاپ انتخاب می‌شود. پاپ ژوان که در سنین جوانی به بالاترین مقام کلیسا دست یافته است، در مقام پاپ مشغول به کار می‌شود... . لیو اولمان، اولیویا دی هاویلند، فرانکو نرو، لسلی-آن داون، پاتریک مگی، نایجل هیورز، تروور هاوارد، جرمی کمپ، مارگارتا پوگونات، آندره مورل، مارتین بنسون، ماکسیمیلیان شل، دانکن لمانت، جان شاراپنل، ریچارد پیرسون، رابرت بیتی، کیر دوله و پیتر آرن در این فیلم مقابل دوربین بیلی ویلیامز …
۱۳۹۸/۰۲/۲۹
انیمیشن کوتاه داستان مارتین لوتر
انیمیشن «مارتین لوتر /The Story of Martin Luther» به کارگردانی مگنوس مولر محصول کشور آمریکا است. در این انیمیشن به طور مختصر و با زبان طنز مهمترین وقایع زندگی مارتین لوتر کشیش آلمانی مرور می‌شوند. مارتین لوتر اصلاح‌طلبی مذهبی بود که نقدهای تند و تیزش علیه فساد کلیسای کاتولیک او را به محاکمه در رم کشاند. او بعدها با انشعاب از مسیحیت کاتولیک‌ پایه‌گذار مذهب مسیحیت پروتستان شد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۶
طرح افزایش مجازات کودک آزاری در پی پخش مستندی از رسوایی کلیسای لهستان
در پی پخش مستندی درباره سوءاستفاده جنسی در میان کشیش‌های کلیسای کاتولیک، دولت لهستان تصمیم گرفته است مجازات زندان کودک‌آزاران را تشدید کند.
۱۳۹۸/۰۲/۲۵
آمریکا؛ ۵ قربانی آزارهای جنسی از واتیکان شکایت کردند
شفقنا- چند قربانی آزارهای جنسی کشیش‌ها از کلیسای کاتولیک شکایت کردند. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ۵ آمریکایی که در دوران کودکی مورد آزار جنسی کشیش‌ها قرار گرفته‌اند از واتیکان به دادگاه فدرال مینه‌سوتا شکایت کردند. این افراد به خاطر اقدام واتیکان در عدم افشای نام کشیش‌های متجاوز به کودکان و زنان شکایت کرده‌اند. کلیسای […]
۱۳۹۸/۰۲/۱۹
پاپ فرانسیس: گزارش موارد سوء‌استفاده جنسی توسط کلیسا اجباری می‌شود
این فرمان تمام بخش‌های کلیسای کاتولیک در دنیا را شامل می‌شود و از آن‌ها می‌خواهد به ایجاد سیستم‌های گزارش دهی ساده و قابل دسترس اقدام کنند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۷
انتشار فهرست کشیشان کودک آزار در نیویورک
کلیسای کاتولیک نیویورک فهرست کشیشان متهم به آزار جنسی کودکان یا داشتن عکس ها قبیح و پورنوگرافی کودکان را منتشر کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •