چهارشنبه, ۹ بهمن, ۱۳۹۸ / 29 January, 2020
گام چهارم برجام
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / ...
نه به خروج از برجام
محمدرضا ستاریدر شرایطی که تحولات خاورمیانه بسیار پرشتاب رقم می‌خورد و در این میان موضوع ترور سردار شهید قاسم سلیمانی به دست نیروهای آمریکایی و پاسخ متقابل ایران به این اقدام، معادلات منطقه را پیچیده‌تر از گذشته ساخته است، مسئله توافق هسته‌ای و دشواری‌های پیش روی آن نیز به این تحولات پرشتاب پیوند خورده است. هفته گذشته و همزمان با برداشته شدن گام پنجم کاستن از تعهدات هسته‌ای از سوی ایران که طبق بیانیه دولت از این پس صنعت هسته‌ای ایران با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده و تحقیق و توسعه مواجه نیست و برنامه هسته‌ای ایران صرفا بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت، سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه ضمن واکنش به این موضوع، اعلام کردند که وزرای …
پیامدهای گام پنجم کاهش تعهدات هسته‌ای
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸-۱۰-۱۸ / سیاسی
پیامدهای گام پنجم کاهش تعهدات هسته‌ای
گام پنجم جمهوری اسلامی ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای در قالب برنامه برجام، طبق همان زمان‌بندی انجام شد که در ماه‌های اخیر بارها به طرف‌های دیگر برجام اعلام کرده بود، این اقدام پس از دو ماه از گام چهارم انجام شد و پس از آن رقم خورد که هیچ‌کدام از طرف‌های اروپایی به تعهدات خود عمل نکردند.
نتایج فرصت ۶۰ روزه چهارم ایران به اروپا
اسپوتنیک / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / سیاسی
نتایج فرصت ۶۰ روزه چهارم ایران به اروپا
ایران تا به حال چهار گام را برای کاهش تعهدات هسته‌ای خود برداشته است، اما چرا طرف دیگر برجام به تعهدات خود باز نمی گردد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / ...
بازی باخت- باخت مکانیسم ماشه
پس از اجرای گام چهارم کاستن از تعهدات هسته‌ای توسط ایران و واکنش‌هایی که سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه در این خصوص از سوی ایران داشتند، چند روز قبل خبرگزاری رویترز به نقل از شش دیپلمات اروپایی مدعی شد که سران این سه کشور قصد دارند در ماه ژانویه، مکانیسم ماشه علیه ایران را فعال کنند. مکانیسم ماشه جزئی از سازوکار توافق هسته‌ای است که در صورت اجرایی نشدن تعهدات یک طرف، طرف مقابل می‌تواند بخش یا تمامی تعهدات برجامی خود را متوقف کند. بر این اساس، طبق بندهای توافق هسته‌ای در صورت عملی نشدن تعهدات هر یک از طرفین برجام، مشکلات از طریق رایزنی‌ها در کمیسیون مشترک برطرف خواهد شد. در صورت اینکه این مشکلات در ظرف مدت 15 روز برطرف نشد یا طرفین تصمیم به تمدید کمیسیون مشترک خواهند گرفت، یا اینکه پرونده …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / ...
بازی جدید اروپایی‌ها با برجام
محمدرضا ستاریهمزمان با چالش‌های ایجاد شده در مسیر اجرای توافق هسته‌ای و در حالی که حسن روحانی در توکیو به منظور رایزنی جهت گشایش‌ها در برجام به سر می‌برد، خبرگزاری رویترز به نقل از شش دیپلمات اروپایی مدعی شد که آلمان، انگلیس و فرانسه قصد دارند در ماه ژانویه مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال کنند.مکانیسم ماشه جزئی از سازوکار توافق هسته‌ای است که در‌صورت اجرایی نشدن تعهدات یک طرف، طرف مقابل می‌تواند بخش یا تمامی تعهدات برجامی خود را متوقف کند. بر این اساس طبق بندهای توافق هسته‌ای در‌صورت عملی نشدن تعهدات هر یک از طرفین برجام، مشکلات از طریق رایزنی‌ها در کمیسیون مشترک برطرف خواهد شد. در‌صورت این‌که این مشکلات ظرف مدت 15 روز برطرف نشد یا طرفین تصمیم به تمدید کمیسیون مشترک خواهند گرفت، یا این‌که پرونده …
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / ...
کاهش تعهدات برجامی ایران به هیچ وجه نقض NPT یا پروتکل الحاقی نیست
نماینده روسیه در سازمان ملل موضع کشورش درباره کاهش تعهدات برجامی ایران را بیان و تاکید کرد که این اقدام ایران مغایرتی با NPT و پروتکل الحاقی ندارد.به گزارش ایرنا، صفحه هیئت روسیه در سازمان ملل در پیامی به نقل از واسیلی نبنزیا، نماینده دائمی روسیه در این سازمان نوشت: تمامی اقداماتی که ایران برای کاهش تعهدات داوطلبانه‌اش انجام می‌دهد، با اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تحت نظارت آن سازمان انجام گرفته است و به هیچ وجه نقض ان.پی.تی و پروتکل الحاقی به معاهده پادمانی نیست.ایران در پی تعلل شرکای اروپایی برجام در اجرای تعهداتشان مبنی بر خنثی کردن تاثیر تحریم‌های اقتصادی آمریکا بر ایران در چهار مرحله برخی تعهدات خود در قبال برجام را کاهش داده است. ایران که اکنون در گام چهارم کاهش تعهداتش قرار دارد، …
انگلیس: ‌گام‌های برجامی ایران بایستی سریعا مورد توجه قرار گیرد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / بین‌المللی
انگلیس: ‌گام‌های برجامی ایران بایستی سریعا مورد توجه قرار گیرد
لندن – ایرنا – وزیر امور خارجه انگلیس مدعی شد گام‌های ایران در خصوص کاهش تعهداتش در چارچوب برجام ، آینده این توافق را به خطر انداخته و بایستی سریعا مورد توجه قرار گیرد.
  برجام  گام چهارم برجام  انگلستان  گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران
اسلام‌آباد پایبندی به برجام از سوی همه اعضا را خواهان است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / بین‌المللی
اسلام‌آباد پایبندی به برجام از سوی همه اعضا را خواهان است
اسلام آباد - ایرنا - مدیرکل خلع سلاح و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه پاکستان با حمایت از توافق هسته ای (برجام) گفت: برجام نه فقط از جانب یک عضو آن بلکه باید از سوی تمامی اعضا حفظ و به آن عمل شود.
  پاکستان  گام چهارم برجام  انرژی هسته ای  نشست کمیسیون مشترک برجام - وین  گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / ...
آخرین تلاش‌ها برای احیای برجام
محمدرضا ستاریروز گذشته چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان به ریاست سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه ایران، هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نمایندگان روسیه، چین، انگلیس، آلمان و فرانسه در وین برگزار شد.هر چند برخی از اظهارنظرها توسط مقامات و کارشناسان پیش از این نشست حاکی از آن بود در این جلسه بعید به نظر می‌رسد تحول مهمی در خصوص درجام صورت بگیرد، اما با توجه به مسائلی که از چند روز گذشته پیرامون توافق هسته‌ای صورت گرفته، این جلسه را به یکی از مهم‏ترین کمیسیون‌های مشترک میان ایران و 1+4 تبدیل کرد.در حالی که اوایل هفته گذشته شش کشور اروپایی اعلام کردند که خواستار پیوستن به مکانیزم مالی اینستکس هستند و سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه نیز از این امر استقبال …
چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در نیمه راه گام چهارم
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / سیاسی
چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در نیمه راه گام چهارم
وین - ایرنا - امروز (جمعه) ۱۵ آذر ماه و درست در نیمه راه گام چهارم کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران، وین بار دیگر میزبان نشست کمیسیون مشترک برجام خواهد بود.
  گام چهارم برجام  کمیسیون مشترک برجام  سید عباس عراقچی  اروپا  تحولات اینستکس  گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران
روسیه طرح تغییر کاربری سایت فردو را متوقف کرد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / بین‌المللی
روسیه طرح تغییر کاربری سایت فردو را متوقف کرد
مسکو- ایرنا- شرکت «تول» وابسته به شرکت دولتی روس اتم روسیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که اجرای طرح تغییر کاربری سایت هسته ای فردو را متوقف کرده است. 
  روسیه  گام چهارم برجام  اتحادیه اروپا  ایالات متحده آمریکا  ایران
بِزنگاه- چشم انداز رابطه ایران و اروپا پس از گام چهارم
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / سیاسی
بِزنگاه- چشم انداز رابطه ایران و اروپا پس از گام چهارم
با برداشته شدن گام چهارم کاهش تعهدات ایران در برجام و تزریق گاز به سانتریفیوژهای تاسیسات فوردو، اروپایی‌ها برخلاف سه گام گذشته، با حساسیت مضاعف به کاهش تعهدات برجامی ایران نگاه کردند، چرا که برجام هرچه بیشتر به نقطه پایان خود نزدیک می شود. اردشیر سنایی، استاد دانشگاه و تحلیلگر روابط بین الملل در بِزنگاه از آینده روابط ایران و اروپا پس از کاهش تعهدات برجامی ایران می گوید.
  گام چهارم برجام  اروپا  سنایی  ایران  برنامه «بزنگاه»
الحاق 6 کشور به اینستکس، برجام همچنان در کُما
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / بین‌المللی
الحاق 6 کشور به اینستکس، برجام همچنان در کُما
6 کشور اروپایی روز گذشته و در حالی که ایران حدود یک ماه است وارد گام چهارم کاهش تعهدات برجامی شده، اعلام کردند که می‌خواهند به سازوکار مالی اینستکس بپیوندند.
رسانه‌های عربی و گام چهارم برجامی
ایرنا / ۱۳۹۸-۰۹-۰۵ / سیاسی
رسانه‌های عربی و گام چهارم برجامی
مسوولان سیاست خارجی ایران همواره بر تلاش جهت حفظ برجام و البته غیرقابل مذاکره بودن آن تاکید کرده‌اند. ایران پس از خروج آمریکا یک سال به طور کامل به توافق هسته‌ای پایبند ماند اما پس از مشاهده سهل‌انگاری اروپایی‌ها در اجرای تعهدات برجامی، از اردیبهشت‌ماه امسال کاهش پلکانی تعهدهای برجامی خود را بر اساس بندهای دوگانه ۲۶ و ۳۶ برجام آغاز کرد.
  برجام  گام چهارم کاهش تعهدات ایران  انرژی هسته ای  اروپا  گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران
تلاش آمریکا و متحدانش برای انزوای ایران راه به جایی نخواهد برد
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / بین‌المللی
تلاش آمریکا و متحدانش برای انزوای ایران راه به جایی نخواهد برد
تحلیلگر پاکستانی معتقد است تلاش آمریکا و متحدانش برای منزوی کردن ایران راه به جایی نخواهد برد.
  غیور حسین غالب  ایران  ایالات متحده آمریکا  گام چهارم برجامی ایران
تروئیکای اروپا درباره گام چهارم ایران رایزنی می‌کنند
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۹ / بین‌المللی
تروئیکای اروپا درباره گام چهارم ایران رایزنی می‌کنند
ایرنا نوشت: وزیران امورخارجه سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه روز چهارشنبه در بروکسل ملاقات خواهند کرد تا درباره گام چهارم ایران برای کاهش تعهداتش در چارچوب برجام رایزنی کنند.
  تروئیکای اروپایی  ایران و اروپا  توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام  تعهدات ایران در برجام
آژانس عبور ذخایر آب سنگین ایران از ۱۳۰ تن را تایید کرد
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۲۷ / بین‌المللی
آژانس عبور ذخایر آب سنگین ایران از ۱۳۰ تن را تایید کرد
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد که میزان ذخایر آب سنگین ایران از سقف ۱۳۰ تن بالاتر رفته است.
  آژانس بین المللی انرژی اتمی  ایران  برجام  گام چهارم برجامی ایران
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۶ / ...
برجام، خاورميانه پرتنش را حفظ می كند
گام چهارم ایران در كاهش تعهدات هسته‌ای‌اش با واكنش گسترده‌ای از طرف شركای باقی مانده در برجام مواجه شده است. چرا این گام خاص و وقوع آن در تاسیسات فردو تا این حد با واكنش مواجه شد؟
از ناتوانی اروپا تا دو راهی فعال کردن مکانیسم حل اختلاف برجام
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / سیاسی
از ناتوانی اروپا تا دو راهی فعال کردن مکانیسم حل اختلاف برجام
لندن – ایرنا – اروپا پس از اجرای گام چهارم ایران برای کاهش تعهدات در چارچوب برجام، از یک سو به دنبال بهره‌مندی تهران از مزایای اقتصادی این توافق و از سوی دیگر گزینه‌های باقی‌مانده برای حفظ برجام را بررسی می‌کند.
  برجام  اتحادیه اروپا  انگلستان
مشخصات 16 سانتریفیوژ ایرانی
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / بین‌المللی
مشخصات 16 سانتریفیوژ ایرانی
ایران با توجه به گام سوم و گام چهارم خود در فردو به حدود 9500 سو ظرفیت غنی سازی رسیده که با ظرفیت در قبل از برجام تنها هزار سو فاصله دارد.
سفیر پیشین انگلیس: لغو تحریم‌های نفتی آمریکا بهترین راه نجات برجام است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / بین‌المللی
سفیر پیشین انگلیس: لغو تحریم‌های نفتی آمریکا بهترین راه نجات برجام است
لندن – ایرنا – سفیر پیشین انگلیس در ایران بهترین راه نجات برجام را انجام توافق محدود برای لغو تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران و از سرگیری گفت‌وگوهای چندجانبه توصیف کرد.
  برجام  گام چهارم برجام  انگلستان
عیار منطق در برابر حرف زور
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / ...
عیار منطق در برابر حرف زور
آژانس بین‌المللی انرژی دوشنبه شب گزارش خود را در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران اعلام کرد. فارغ از اینکه بخش‌هایی از این گزارش مربوط به مسائلی می‌شد که ایران نیز خود آن را پیشتر اعلام کرده بود، در بخشی از گزارش آژانس بار دیگر موضوعات پادمانی به صورت علنی مطرح شد. آخرین باری که موضوعات پادمانی در گزارش‌های آژانس دیده شد، بیش از ١٥سال پیش بود. در آن زمان همان گزارش‌ها در نهایت به شکل‌گیری موضوع پی‌ام‌دی (جنبه‌های احتمالی فعالیت نظامی هسته‌ای) منجر شد که سال‌ها توان و قدرت دیپلماتیک زیادی از ایران گرفت و در نهایت ایران موفق شد در سال ٢٠١٤ و در چارچوب مذاکرات هسته‌ای در وین این موضوع را حل‌وفصل کند. حالا به نظر می‌رسد برخی شیطنت‌ها به قصد فعال‌کردن پی‌ام‌دی دیگری در جریان است. موضوعی که نماینده …
کارشناس خلع سلاح آمریکا : ایران دنبال ساختن بمب اتم نیست
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / بین‌المللی
کارشناس خلع سلاح آمریکا : ایران دنبال ساختن بمب اتم نیست
ایرنا نوشت: مدیر بخش سیاست عدم اشاعه تسلیحات اتمی در انجمن کنترل تسلیحات آمریکا، گام چهارم کاهش محدودیت‌های ایران به موجب برجام را نقض این توافق بین المللی ندانست و گفت در حال حاضر ایران به دنبال دستیابی به بمب اتم نیست.
  سایت فردو  ایالات متحده آمریکا  انرژی هسته ای  خلع سلاح هسته ای
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / سیاسی
کارشناس آمریکایی : افزایش ذخیره سازی اورانیوم می‌تواند گام آرام به سوی خروج از برجام باشد
مدیر بخش سیاست عدم اشاعه تسلیحات اتمی در انجمن کنترل تسلیحات آمریکا، گام چهارم کاهش محدودیت‌های ایران به موجب برجام را نقض این توافق بین المللی ندانست و گفت در حال حاضر ایران به دنبال دستیابی به بمب اتم نیست.
اروپا در مسیر فروپاشی اعتماد
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / سیاسی
اروپا در مسیر فروپاشی اعتماد
سرانجام بعد از برداشته شدن گام چهارم تقابلی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برجام بیانیه‌ای از سوی 3 کشور اروپایی صادر شد که ضمن ابراز ناخرسندی از اقدامات ایران، تهدید کرده‌اند که چنانچه گام‌های هسته‌ای ایران ادامه پیدا کند و ایران از اجرای تعهدات برجامی خود بکاهد، گزینه‌هایی از جمله مکانیسم حل اختلاف در برجام را کلید خواهند زد
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / ...
سود و زیان گام‌های هسته‌ای
یک هفته پیش، ایران پس از پایان سومین ضرب‌الاجل خود به شرکای باقی‏مانده در برجام، به صورت رسمی وارد گام چهارم هسته‌ای شد. گامی که با تزریق گاز به سانتریفیوژهای فردو و رسیدن به غنی‌سازی 4.5 درصد یک پله دیگر از تعهدات هسته‌ای ایران را کاهش داده و به عقیده اروپایی‌ها یک گام دیگر به فروپاشی کامل توافق هسته‌ای نزدیک شد. در این میان سایر شرکای برجام به خصوص سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان واکنشی تندتر نسبت به قبل اتخاذ کردند. آنها هفته گذشته ضمن ابراز نگرانی مجدد از روند کاهش تعهدات هسته‌ای از سوی ایران خواستار بازگشت کامل به برجام بوده و حتی آن را نقض توافق هسته‌ای قلمداد کردند.از سوی دیگر، با انتشار تازه‌ترین گزارش آژانس و ماجراهایی که در خصوص بازرس این سازمان بین‌المللی در ایران به وجود آمد، …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / ...
یک هفته پس از آغاز گام چهارم هسته‌ای ایران، سه کشور اروپایی تهدید به بازگشت تحریم‌های بین‌المللی کردند
برجام در منگنه اروپاگروه ایران و جهان - یک هفته پس از اینکه ایران گام چهارم هسته‌ای خود را به صورت رسمی آغاز کرد، وزرای خارجه سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه دوشنبه شب در بروکسل طی بیانیه‌ای خواستار بازگشت کامل ایران به برجام شده و تهدید کردند که آماده اجرای مکانیسم‌هایی مانند مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تحریم‌های ایران هستند.در بیانیه این سه کشور اروپایی گام‌های هسته‌ای ایران نقض توافق هسته‌ای عنوان شده و آمده است که این اقدامات باعث دشوار شدن کاهش تنش‌ها در خاورمیانه خواهد شد. در این راستا و در حالی که وزیر خارجه آلمان نیز دو روز قبل مدعی شده بود اروپا آماده بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران است، در بیانیه وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان ادعا شده که اروپا ممکن است اقداماتی علیه …
سیاست های ترامپ و مقاومت ایران از نگاه روزنامه هندی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / بین‌المللی
سیاست های ترامپ و مقاومت ایران از نگاه روزنامه هندی
دهلی نو-ایرنا- روزنامه "تایمز او ایندیا" با انتشار گزارشی با انتقاد از سیاست زورگویانه ترامپ علیه ایران و خروج از توافق هسته ای نوشت ایران به بی عدالتی و زورگویی آمریکا پاسخ می دهد.
  گام چهارم برجام  ایالات متحده آمریکا  ایران
تنش‌ها تا پایان دوران ترامپ، باقی است/ گام چهارم کاهش تعهدات ایران موقعیت سایر اعضای برجام را تضعیف می‌کند/ آزادی و امنیت در منطقه باید برای همه تضمین شود
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / سیاسی
تنش‌ها تا پایان دوران ترامپ، باقی است/ گام چهارم کاهش تعهدات ایران موقعیت سایر اعضای برجام را تضعیف می‌کند/ آزادی و امنیت در منطقه باید برای همه تضمین شود
استاد دانشگاه اِم‌سی‌مستر کانادا نسبت به کاهش تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی کرد و گفت: آزادی و امنیت در این منطقه باید برای همه تضمین شود تا اشتباهات غیر عمدی به جنگ و تنش تبدیل نشود.
گام چهارم ایران، غرب را شوکه کرد
فارس / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / سیاسی
گام چهارم ایران، غرب را شوکه کرد
کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اروپایی‌ها با تکرار مسائلی نادرست معتقدند جمهوری اسلامی با برداشتن گام چهارم در آستانه خروج از برجام است، در حالی که اروپایی‌ها با این فرافکنی‌ها قصد دارند خود را از بند تعهدات نسبت به جمهوری اسلامی رها کنند.
وزیر خارجه آلمان: خواهان حفظ برجام هستیم
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / سیاسی
وزیر خارجه آلمان: خواهان حفظ برجام هستیم
تهران– ایرنا– وزیر امور خارجه آلمان درباره آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران تاکید کرد که برلین خواهان حفظ برجام است.
  برجام  هایکو ماس  گام چهارم کاهش تعهدات ایران  آلمان  گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران
ابراز نگرانی هلند از گام چهارم برجامی ایران
فارس / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / بین‌المللی
ابراز نگرانی هلند از گام چهارم برجامی ایران
وزیر خارجه هلند امروز ضمن ابراز نگرانی از گام‌های برجامی ایران در خصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام گفت که در نشست امروز شورای اروپا درباره واکنش مشترک به این اقدامات ایران گفت‌وگو خواهند کرد.
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / سیاسی
وزرای خارجه تروئیکای اروپایی امروز درباره برجام تشکیل جلسه می‌دهند
فرانسه اعلام کرد، وزیران خارجه تروئیکای اروپایی امروز درباره برجام و گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران رایزنی می‌کنند.
  تروئیکای اروپا  گام چهارم کاهش تعهدات برجامی  برجام
الف / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / سیاسی
آصفی: اروپایی‌ها از برجام هم خارج شوند اتفاقی نمی‌افتد/ وقتی نمی‌توانند اینستکس را راه بیاندازد چطور اعتماد کنیم؟
سخنگوی وزارت امور خارجه دولت اصلاحات گفت: اروپایی‌ها به دنبال این هستند که در قضیه برجام فقط وقت تلف کنند و این مسئله را مسئولان جمهوری اسلامی به خوبی فهمیدند و گام چهارم نیز بسیار درست و هوشمندانه بود.
  اروپا و برجام  حمیدرضا آصفی  گام چهارم کاهش تعهدات
تحریم‌ها، ابزاری برای آرام کردن تمایلات جنگ‌طلبانه تندروهای کاخ سفید است/ گام چهارم کاهش تعهدات ایران، نجات برجام را سخت می‌کند/ تهران بدون نتیجه مذاکره نمی‌کند
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / سیاسی
تحریم‌ها، ابزاری برای آرام کردن تمایلات جنگ‌طلبانه تندروهای کاخ سفید است/ گام چهارم کاهش تعهدات ایران، نجات برجام را سخت می‌کند/ تهران بدون نتیجه مذاکره نمی‌کند
استاد علوم سیاسی دانشگاه پنسیلوانیا نسبت به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی کردو گفت: معتقدم که می‌شود با ترامپ مذاکره کرد اما تا زمانی که تحریم‌ها وجود دارد خیر. ایران تا زمانی که تحریم‌ها وجود دارد تن به مذاکره نمی‌دهد. از آن جایی که ترامپ صحبت از مذاکره می‌کند بهتر است تحریم‌ها را برای این هدف بردارد.
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / ...
راهکار حفظ برجام پس از گام چهارم
شفقنا- علی بیگدلی، کارشناس مسائل بین الملل در روزنامه ستاره صبح نوشت،ایران تاکنون در زمینه کاهش تعهدات هسته‌ای خود سه‌گام برداشته و گام چهارم را نیز به‌تازگی با دستور رئیس‌جمهور آغاز کرده است. نکته‌ای که در ادامه این گام‌ها وجود دارد و باید بررسی شود آن است که ایران به دنبال چه استراتژی‌ای از برداشتن این گام‌هاست و چه اهدافی […]
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / ...
فاطمه شریفی*
در ۱۹ اردیبهشت ‌ماه امسال، نخستین گام جمهوری اسلامی ایران در قالب افزایش میزان تولید اورانیوم در سطح ۳.۶۷ درصد کلید خورد. بر این اساس تهران اعلام کرد که به محدودیت‌های برجام در زمینه میزان ذخایر اورانیوم ۳.۶۷ درصد و ۱۳۰ تن آب سنگین پایبند نخواهد بود. ایران در این زمینه مهلت ۶۰ روزه داده بود که درصورت برآورده نشدن مطالباتش و تداوم بی‌توجهی طرف‌های برجام به تعهدات‌شان، به ویژه در تسهیل فروش نفت و انتقال مالی، گام‌های بعدی را بر‌می‌دارد. بر همین اساس و به دنبال بی‌عملی اعضای اروپایی برجام و برآورده نشدن مطالبات تهران در این توافق، از 16 تیرماه گام دوم کاهش تعهدات توسط ایران اجرایی شد. وعده‌های طرف‌های اروپایی برجام تا پایان مهلت ۶۰ روزه گام دوم نیز عملی نشد تا به ناچار تهران وارد گام سوم کاهش تعهداتش …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / ...
هنوز فرصت دیپلماسی در‌مورد برجام وجود دارد
سید‌عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان روز گذشته در نشست خبری خود با اشاره به ادعای اسرائیل مبنی بر کشف ذرات هسته‌ای در تورقوزآباد تهران تصریح کرد: پرونده PMD بسته شده و باز کردن آن خلاف مقررات بین‌المللی است. این موضوع تله‌ای است که صهیونیست‌ها طراحی کرده‌اند و ما امیدواریم آژانس در این خصوص هوشیاری لازم را داشته باشد.وی در‌خصوص تحولات عراق نیز گفت: این تحولات منشاء داخلی دارد گرچه برخی در خارج از این کشور تلاش دارند که از این تحولات و مسائل سوء‌استفاده کنند. ناامنی و بی‌ثباتی در کشورهای منطقه مطلوب جمهوری اسلامی ایران نیست و ما خواهان آرامش و پیشرفت کشورهای منطقه از جمله همسایگان خود هستیم.موسوی همچنین در‌مورد آخرین وضعیت اینستکس و این‌که آیا اجرای این سازوکار از دستور کار ایران و کشورهای …
نتیجه تعلل اروپایی ها می تواند پایان برجام باشد
اسپوتنیک / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / سیاسی
نتیجه تعلل اروپایی ها می تواند پایان برجام باشد
گو اینکه گام چهارم ایران هنوز در چهارچوب شرایطی است که می تواند برگشت پذیر باشد اما کم کم به شرایطی نزدیک می شویم که دیگر ایران برای گام پنجم و یا احتمالا ششم به جز عبور از چهارچوب ها گزینه دیگری در اختیار ندارد.
نظام راجع به ماندن یا نماندن در برجام تصمیم می گیرد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / سیاسی
نظام راجع به ماندن یا نماندن در برجام تصمیم می گیرد
سید عباس موسوی ، سخنگوی وزارت خارجه درباره موضع گیری تند امانوئل مکرون بعد از برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات ایران گفت: موضع مکرون قابل درک است؛ آنان موضع جدی ایران را دیدند و از طرفی هم برای نتوانستن های خود پاسخی ندارند. اما آن را نمی پذیریم این واکنش ها قابل قبول نیست آنها باید اقدامات عملی انجام دهند و به رغم تلاش‌ها به نتیجه ای نرسیدند.
  برجام  فرانسه  سید عباس موسوی  وزارت امور خارجه
مردی که کلید احیای برجام در دستان اوست،
دیپلماسی ایرانی / ۱۳۹۸-۰۸-۱۹ / سیاسی
مردی که کلید احیای برجام در دستان اوست، "پوتین"!
به گزارش نواندیش، ایندیپندنت در مقاله ای ضمن تشریح گام چهارم ایران در کاهش تعهدات برجامی از نقش پررنگ پوتین برای حفظ برجام و میانجیگری نوشت: او در این رابطه اضافه کرد ایران ظرفیت غنی‌سازی «پنج درصد، بیست درصد، شصت درصد»‌ و حتی بالاتر را هم دارد. ایران روز پنجشنبه نیز به نیروگاه فردو در نزدیکی قم گاز تزریق کرده بود.
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / سیاسی
سخنگوی وزارت خارجه: به اندازه کافی به دیپلماسی فرصت دادیم / روابط دوستانه با ترکیه دلیل نمی‌شود از مواضع خود عدول کنیم
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران به اندازه کافی به دیپلماسی فرصت داد و یکسال به طرف‌های برجام فرصت داریم اما آنها به تعهداتشان عمل نکردند و ایران تصمیم گرفت در چهارچوب برجام و بصورت تدریجی تعهدات خود را کاهش دهد اما هنوز شاهد اقدام عملی نبودیم و مجبور شدیم گام مهم چهارم را برداریم که بر مبنای بندهای ۵ و ۶ برجام است.
فردو و راهی که پیش روی شرکای برجام است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / سیاسی
فردو و راهی که پیش روی شرکای برجام است
تهران-ایرنا- با برداشته شدن گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران در سایت شهید علیمحمدی فردو اکنون دو راه پیش روی شرکای برجام است یا شاهد گام‌های بعدی تهران برای کاهش تعهداتش باشند و یا برای نجات توافقی که برای آنها اهمیت دارد، جدیت بیشتری داشته باشند.
  برجام  سازمان انرژی اتمی ایران  بهروز کمالوندی  قم  سایت فردو  ایالات متحده آمریکا
قهرمانپور: ایران در گام چهارم وارد منطقه بحرانی نشده / برای اروپا، ورود به فرآیند غنی‌سازی ۲۰ درصدی به منزله خروج از برجام است
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / سیاسی
قهرمانپور: ایران در گام چهارم وارد منطقه بحرانی نشده / برای اروپا، ورود به فرآیند غنی‌سازی ۲۰ درصدی به منزله خروج از برجام است
یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: گام چهارم به این علت که هنوز درجه غنی‌سازی را زیر ۵درصد گرفته است، به لحاظ فنی این پیام را می‌فرستد که ایران نمی‌خواهد وارد منطقه بحرانی شود ولی در عین حال حامل این پیام نیز هست که ایران می‌تواند و این توانایی را دارد که ظرفیت غنی‌سازی خود را تا هر میزان که بخواهد افزایش دهد.
آیا گام چهارم ایران به معنی مرگ برجام است؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / سیاسی
آیا گام چهارم ایران به معنی مرگ برجام است؟
برداشتن گام چهارم توسط ایران به معنی مرگ برجام نیست.
  توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام  تعهدات ایران در برجام  حشمت‌الله فلاحت‌پیشه
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / ...
راه مذاکره همچنان باز است
وزیر امور خارجه ایران گفت: راه مذاکره درباره حفظ برجام‌ باز است و ایران بر اساس نقض حقوق خود بر اساس برجام، گام چهارم کاهش تعهدات خود را برداشته است.محمدجواد ظریف درخصوص گام چهارم کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران در بدو ورود به ترکیه اظهار کرد: گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای را برداشتیم؛ پیش‌تر اعلام کرده بودیم اگر اقدامات طرف‌های مقابل به نتیجه نرسد، گام‌های بعدی کاهش تعهدات برجامی را برمی‌داریم.وی که برای حضور در نشست بیست و چهارم شورای وزیران خارجه سازمان همکاری‌های اقتصادی «اکو» در ترکیه حضور یافته، عنوان کرد: روز نخست کاهش تعهدات برجامی، توسط رئیس جمهوری اعلام شد. ضمن برداشتن گام‌های خود در چارچوب برجام و در پاسخ به موارد نقض تعهدات از سوی ایالت متحده و کاستی‌ها و موارد نقض اروپایی‌ها …
بعیدی نژاد:‌ خروج از ان‌پی‌تی در شرایط فعلی به سود کشور نیست
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / بین‌المللی
بعیدی نژاد:‌ خروج از ان‌پی‌تی در شرایط فعلی به سود کشور نیست
لندن – ایرنا – سفیر ایران در انگلیس در واکنش به انتشار برخی اخبار نادرست از اظهارات او در جلسه هفته گذشته با نمایندگان رسانه‌های انگلیس تصریح کرد که خروج ایران از پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان.پی.تی) در شرایط فعلی به سود کشور نیست.
  برجام  گام چهارم برجام  حمید بعیدی نژاد  انگلستان  گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران
جزئیات گام چهارم کاهش تعهدات برجام درباره انرژی اتمی
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / فیلم
جزئیات گام چهارم کاهش تعهدات برجام درباره انرژی اتمی
بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشست خبری امروز خود درباره جزئیات گام چهارم کاهش تعهدات برجام این سازمان توضیح داد.
  بهروز کمالوندی  برجام  سازمان انرژی اتمی
کمالوندی: قرار بود ۱۵ سال در فردو غنی‌سازی صورت نگیرد/ به وضعیت قبل از برجام نزدیک شده‌ایم/ گام چهارم گام آخر نیست
الف / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / سیاسی
کمالوندی: قرار بود ۱۵ سال در فردو غنی‌سازی صورت نگیرد/ به وضعیت قبل از برجام نزدیک شده‌ایم/ گام چهارم گام آخر نیست
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: قرار بود ۱۵ سال در فردو مواد هسته ای نباشد و غنی سازی صورت نگیرد که این کار از چند روز پیش شروع و با انتقال یک سیلندر از سایت احمدی روشن حدود ۲ تن گاز هگزافلوراید UF۶ این کار انجام شد. با آمدن فردو ظرفیت ۸ هزار و ۶۰۰ سویی به ۹ هزار و ۵۰۰ سو می رسد و نسبت به قبل از برجام فاصله زیادی نداریم.
  برجام  بهروز کمالوندی  تاسیسات هسته‌ای فردو  گام چهارم کاهش تعهدات
راهکار بهتری هم بود؟
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸-۰۸-۱۸ / سیاسی
راهکار بهتری هم بود؟
اقدامی که ایران در گام چهارم برای کاهش تعهدات توافق هسته‌ای‌اش برداشته است، حرکتی در چارچوب سیاست وزارت خارجه کشورمان به واسطه عدم تعهد طرف‌های قرارداد برجام بوده است. اما ممکن است عده‌ای این سوال را بپرسند که روش بهتری به جز برداشتن این گام‌ها نیست و یا این گام‌ها اثرگذار هستند؟ ایران در شرایط فعلی چند راه حل بیشتر ندارد.
نیاز به ابتکار تازه داریم
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸-۰۸-۱۸ / سیاسی
نیاز به ابتکار تازه داریم
برداشتن گام چهارم توسط ایران به معنی مرگ برجام نیست. ایران از ظرفیت‌های خود برجام یعنی مواد 26 و 36 آن دارد استفاده می‌کند و بخشی از تعهدات خودش را به حالت تعلیق درآورده و این به معنای نقض برجام نیست. برجام الان عملا در حالت کما بسر می‌برد و اولین ضربه را هم آمریکایی‌ها به آن زدند. اما دغدغه جمهوری اسلامی ایران از آنجا که از چندی پیش هم تحریم‌های هسته‌ای شروع شد، این است که ضمن اینکه محدودیت‌های برجام حفظ می‌شود، محدودیت‌های جبری آمریکا هم بر آن اضافه شود
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / ...
فرانس۲۴: ایران با مقاومت حداکثری پاسخ فشار حداکثری ترامپ را داده است
شفقنا- فرانس ۲۴ در یادداشتی به مقاومت ایران در برابر تحریم‌های دولت آمریکا پرداخته و آن را پاسخی به رویکرد خصمانه ترامپ دانسته است. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا؛ فرانس۲۴ نوشت: ایران روز ۷ نوامبر گام چهارم کاهش تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای یا برجام را برداشت تا به آمریکا و اروپا نشان دهد قصد عقب‌نشینی در برابر ترامپ […]
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / سیاسی
فشار حداکثری ایران
فشار حداکثری ایران برای نجات برجام که از اردیبهشت گذشته آغاز شده، با گام چهارم کاهش تعهدات برجامی وارد مرحله جدیدی شده است. پس از هفته‌ها حدس و گمان در مورد اینکه محتوای گام چهارم چه خواهد بود، سرانجام مشخص شد که ازسرگیری غنی‌سازی در فردو اقدام عمده ایران در این مرحله است.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / ...
حرکت در مسیرگام‌به‌گام
روز گذشته گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران با اعلام رسمی رئیس جمهوری برداشته شد. ایران در‌پی خروج آمریکا از برجام و باتوجه به عدم توان یا خواست اروپا در ایجاد توازن در برابر آمریکا، یک سال پس از خروج آمریکا و صبر استراتژیک ایران، گام‌به‌گام از تعهدات برجامی خود کاست. در ابتدا فروش آب سنگین را متوقف کردیم، در گام دوم سقف درصد غنی‌سازی را افزایش دادیم، در گام سوم محدودیت تحقیقات خود را برداشتیم و در این گام نیز از ممنوعیت ﺗﺰﺭﯾﻖ ﮔﺎﺯ ﺑﻪ ﺳﺎﻧﺘﺮﯾﻔﯿﻮﮊﻫﺎﯼ ﻣﺮﮐﺰ ﻫﺴﺘﻪﺍﯼ ﻓﺮﺩﻭ عبور کردیم و غنی‌سازی را افزایش خواهیم داد. گام‌های ایران به گفته مسئولان مربوطه و کارشناسان، همچنان بازگشت‌پذیر است. یعنی اگر ۴+۱ بتواند در این مدت کاری بکند و محدودیت‌های غیرقانونی و ظالمانه تجاری ایران را بردارد، ایران می‌تواند …
ظریف: ما همیشه در را برای مذاکره و رسیدن به توافق باز گذاشته‌ایم
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / ...
ظریف: ما همیشه در را برای مذاکره و رسیدن به توافق باز گذاشته‌ایم
محمدجواد ظریف جمعه شب هنگام ورود به آنتالیای ترکیه به منظور شرکت در بیست و چهارمین نشست شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو در جمع خبرنگاران با ارائه توضیحاتی در مورد اقدام ایران در راستای اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، اظهار کرد: ما گام چهارم را برداشتیم. با توجه به اینکه گفته بودیم که اگر اقدامات طرف مقابل در مورد برجام به نتیجه نرسد، گام‌های بعدی را برمی‌داریم و این اقدام در همین چارچوب انجام شده است.
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / سیاسی
قائم مقام پیشین سازمان انرژی اتمی: ایران به دانش ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته دست یافته است
در دولت اصلاحات در خصوص اقدام ایران درباره برداشت گام چهارم گفت: خروج یکجانبه آمریکا از برجام کاملا مغایر با معاهدات بین المللی بود و اساس این اقدام آمریکا یک شیوه و متد جدید را در دنیا به وجود آورد که به واسطه ان کشورهای بزرگ به راحتی می توانند تعهدات بین المللی خود را نقض کنند و درواقع یک مدل سازی جدید ایجاد کرد.
ایران باید از منافع اقتصادی برجام بهره مند شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / بین‌المللی
ایران باید از منافع اقتصادی برجام بهره مند شود
پکن- ایرنا- نماینده جمهوری خلق چین در امور خاورمیانه در واکنش به گام چهارم ایران در زمینه برجام اعلام کرد باید تعادل بین منافع و تعهدات در برجام برقرار شود ایران همچنان که تعهدات خود در برجام را اجرا می کند باید بتواند از منافع اقتصادی این توافقنامه نیز بهره مند شود.
  برجام  چین  ایران  خاورمیانه  خلیج فارس
واکنش تریبون‌های نماز جمعه به زلزله ۵/۹ریشتری آذربایجان/تقدیر از دولت بخاطر کاهش تعهدات برجام /آقایان نماینده لطفا انتقادپذیر باشید
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / سیاسی
واکنش تریبون‌های نماز جمعه به زلزله ۵/۹ریشتری آذربایجان/تقدیر از دولت بخاطر کاهش تعهدات برجام /آقایان نماینده لطفا انتقادپذیر باشید
ائمه جمعه در خطبه‌های این هفته نماز جمعه به مسائل مختلفی از زلزله آذربایجان تا گام چهارم تعهدات برجام اشاره کردند، البته افرادی مانند امام جمعه تبریز توصیه‌هایی زیست محیطی‌ نیز مطرح کرد.
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / ...
امام جمعه قم از دولت بخاطر برداشتن گام چهارم در کاهش تعهدات هسته ای تقدیر کرد
شفقنا- امام جمعه قم ضمن گرامیداشت یاد شهدای هسته ای و ارج نهادن به تلاش‌های دانشمندان هسته‌ای از دولت و سازمان انرژی هسته‌ای در برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات در برجام تقدیر کرد. به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد سعیدی در خطبه های این هفته نماز جمعه قم در مصلی قدس به تفسیر آیه ۱۶ سوره […]
اروپا تعهدات برجامی‌ را انجام نخواهد داد/ گام چهارم ضروری بود
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / سیاسی
اروپا تعهدات برجامی‌ را انجام نخواهد داد/ گام چهارم ضروری بود
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس گفت: امروز برای همه ما روشن شده است که قرار نیست اروپایی‌ها هیچ اقدامی در جهت اجرای برجام و تحقق منافع جمهوری اسلامی بردارند و برداشتن گام چهارم ضروری بود.
  محمد ابراهیم رضایی  کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی  گام چهارم برجامی ایران
تحلیل یورونیوز درباره واکنش اروپا به گام چهارم | سه گام تا خروج از برجام
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / سیاسی
تحلیل یورونیوز درباره واکنش اروپا به گام چهارم | سه گام تا خروج از برجام
گام‌های ایران در مسیر کاهش تعهدات برجامی و آغاز عملیات هسته‌ای در نهایت به کجا ختم می‌شود؟ اگر اعضاء گروه ۱+۴ معتقد باشند که گام‌های ایران به معنای خروج از برجام است، چه اقدام متقابلی می‌توانند انجام دهند و با خروج ایران از برجام چه اتفاقی رخ خواهد داد؟
آژانس اتمی انتقال گاز اورانیوم به فردو را تایید کرد
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / بین‌المللی
آژانس اتمی انتقال گاز اورانیوم به فردو را تایید کرد
خبرگزاری رویترز گزارش داد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اقدام ایران در انتقال گاز اورانیوم به مرکز فردو را تأیید کرده است.
  نطنز  آژانس بین المللی انرژی اتمی  ایران  گام چهارم برجامی ایران
خواب زمستانی دیپلماسی هسته ای
اسپوتنیک / ۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / سیاسی
خواب زمستانی دیپلماسی هسته ای
فرآیند غنی سازی اورانیوم در فردو از سر گرفته شده و این در راستای گام چهارم کاهش تعهدات هسته ای ایران در برجام است؛ در این راستا خبرنگار اسپوتنیک در تهران با دکتر حشمت الله فلاحت پیشه نماینده ی مجلس شورای اسلامی صحبت کرد و گام چهارم را از دید ایشان بررسی کرد..
سخنگوی سازمان ملل خواستار پایبندی تمام طرفین به برجام شد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / سیاسی
سخنگوی سازمان ملل خواستار پایبندی تمام طرفین به برجام شد
سخنگوی دبیر کل سازمان ملل روز چهارشنبه در واکنش به آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران، از طرفین برجام خواست تا به این توافق پایبند بمانند.
  سازمان ملل متحد  برجام  گام چهارم کاهش تعهدات برجامی
دسترسی به فردو برای دشمنان غیرممکن است/ استراتژی ایران «تعهد در برابر تعهد» است/ اروپا به جای ایران، فشار سیاسی را بر آمریکا اعمال کند
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / سیاسی
دسترسی به فردو برای دشمنان غیرممکن است/ استراتژی ایران «تعهد در برابر تعهد» است/ اروپا به جای ایران، فشار سیاسی را بر آمریکا اعمال کند
یک کارشناس مسائل سیاست خارجی با اشاره به آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: فردو قرار بود به عنوان مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما کارش را در چهارچوب برجام ادامه دهد اما الان می‌خواهد مثل سابق به عنوان یک مرکز غنی‌سازی مورد استفاده قرار بگیرد و این موضوع از جهت اینکه فردو زیر کوه قرار دارد و دسترسی به آن برای دشمنان ایران فراهم نیست، از اهمیت بالایی برخوردار است.
الف / ۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / سیاسی
فلاحت‌پیشه: ایران در گام چهارم وارد قلمرو تنش نشد
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که گام چهارم تلنگر جدی برای غربی‌ها نیست تا خواب زمستانی حاکم بر برجام را برهم زند.
  گام چهارم کاهش تعهدات
تحلیل متفاوت فلاحت‌پیشه از گام چهارم کاهش تعهدات ایران در برجام/خواب زمستانی برهم می‌خورد؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / سیاسی
تحلیل متفاوت فلاحت‌پیشه از گام چهارم کاهش تعهدات ایران در برجام/خواب زمستانی برهم می‌خورد؟
ایسنا نوشت:یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که گام چهارم تلنگر جدی برای غربی‌ها نیست تا خواب زمستانی حاکم بر برجام را برهم زند.
  توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام  تعهدات ایران در برجام  حشمت‌الله فلاحت‌پیشه
اصلا ایران گام چهارم را برداشت تا اروپایی ها واکنش نشان دهند
اسپوتنیک / ۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / سیاسی
اصلا ایران گام چهارم را برداشت تا اروپایی ها واکنش نشان دهند
مقامات اروپایی نسبت به اقدام ایران در برداشتن گام چهارم تعلیق تعهدات خود در برجام اظهار نگرانی کردند که این اقدام می تواند روی روند اجرای برجام تاثیر بگذارد و همچنین آمریکایی ها اعلام کردند که این اقدام با تعهدات ایران در برجام تناقض دارد. انگار کشف جدیدی کرده اند!
فرصت‌سوزی‌ها و امید بستن به برجام مشکلی را از کشور حل نمی‌کند
فارس / ۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / سیاسی
فرصت‌سوزی‌ها و امید بستن به برجام مشکلی را از کشور حل نمی‌کند
عضو هیات‌رئیسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با اشاره به گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای گفت: فرصت‌سوزی‌ها و امید بستن به برجام مشکلی را از ما حل نمی‌کند.