جمعه, ۱۶ خرداد, ۱۳۹۹ / 5 June, 2020
گرمایش کره زمین
بازار نفت آینده روشنی ندارد
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
بازار نفت آینده روشنی ندارد
پدیده ای به اسم گرمایش کره زمین داریم که موجب تخریب فزاینده اکو سیستم‌ها و فاجعه های زیست محیطی کره زمین شده است.
خطرات گرمایش زمین برای حدود 1.2 میلیارد نفر
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
خطرات گرمایش زمین برای حدود 1.2 میلیارد نفر
دانشمندان پیش بینی کردن گرمایش زمین می تواند برای 1.2 میلیارد نفر ازساکنان کره زمین خطر آفرین باشد.
"ووهان" شهری آخرالزمانی‌ست که دیگر نشانی از تسلط بازار در آن نیست/ ایده قرنطینه کردن چینی‌ها از اساس نژادپرستانه بود
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / فلسفه / کرونا / تکنولوژی / کمونیسم / روانکاوی / ووهان چین / ژیژک / هیدگر / الاهیات / ایدویولوژی و سرمایه داری
"ووهان" شهری آخرالزمانی‌ست که دیگر نشانی از تسلط بازار در آن نیست/ ایده قرنطینه کردن چینی‌ها از اساس نژادپرستانه بود
ایلنا: اسلاوی ژیژک (فیلسوف و منتقد فرهنگی) در یادداشت پیش‌رو می‌کوشد تا با نشان دادن اجمالی برخی از توالی تسلط تکنولوژی و ایدئولوژی سرمایه‌داری، به برخی از مهم‌ترین…
تغییر اقلیم و نشانه‌های آن در اردبیل
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / استانی-اجتماعی / تغییر اقلیم / کاهش بارندگی
تغییر اقلیم و نشانه‌های آن در اردبیل
تغییر اقلیم در چند دهه اخیر باعث برهم خوردن تعادل آب و هوایی کره زمین شده است  بطوریکه گزارش منتشر شده از سوی هیات بین الدول تغییر اقلیم (IPCC) که از مراجع معتبر در زمینه تغییرات آب و هوایی و بررسی تاثیرات گرمایش جهانی است، گازهای گلخانه‌ای را از تاثیرگذارترین عوامل در بروز پدیده گرمایش جهانی در سطح دنیا شناخته است.
ماهواره‌های ناسا ذوب یخ‌های قطب جنوب را نشان می‌دهد + تصاویر
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / پارسی خبر / علم و فناوری / ناسا / ماهواره / قطب جنوب / گرمایش کره زمین
ماهواره‌های ناسا ذوب یخ‌های قطب جنوب را نشان می‌دهد + تصاویر
ماهواره‌های ناسا ذوب یخ‌های قطب جنوب را به تصویر کشیده و توانسته به طور واضح از دست رفتن یخ‌های قطب جنوب در پی افزایش گرما را نشان بدهد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۷
نابودی یک‌سوم گونه‌های جانوری
بررسی‌های تازه متخصصان دانشگاه آریزونا نشان می‌دهد تا سال ۲۰۷۰میلادی به‌دلیل گرمایش زمین یک سوم گونه‌های گیاهی و جانوری نابود خواهند شد. به گزارش تک اکسپلوریست، بررسی نقشه‌های آب و هوایی، روش جابه‌جایی و مهاجرت جانوران، الگوهای گرمایش زمین و ...  نشان می‌دهد که تا ۵۰ سال دیگر از هر 3گیاه و جانور موجود در کره زمین یکی از میان می‌رود. این نخستین بررسی و مطالعه گسترده درخصوص تأثیرات گرمایش زمین روی نحوه زیست گیاهان و جانوران است و ثابت می‌کند این پدیده چه تأثیرات مرگباری روی آینده حیات‌وحش در دنیا دارد. …
آینده| لس‌آنجلس تایمز: روند گرمایش زمین در دهه ۲۰۲۰ ادامه خواهد یافت/ برای تغییر الگوهای اقلیمی یک دهه فرصت داریم
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / تغییرات اقلیمی / چالش های محیط زیستی / وضعیت آب و هوا
آینده| لس‌آنجلس تایمز: روند گرمایش زمین در دهه ۲۰۲۰ ادامه خواهد یافت/ برای تغییر الگوهای اقلیمی یک دهه فرصت داریم
شفقنا آینده– با این‌که در تمام سال‌های اخیر دانشمندان درباره تغییرات اقلیمی و تاثیرات آن بر زندگی تک تک ساکنان کره زمین هشدار داده‌اند، این بحث‌ها و هشدارها همواره در پس و پشت بحث‌ها و بحران‌ها و تنش‌های سیاسی پنهان مانده و در اغلب اوقات به عنوان موضوعاتی لوکس و تجملی و تفننی به شمار آمده‌اند. اما به عنوان مثال […]
گرمایش زمین ساکنان جزایر اقیانوس آرام را مجبور به نقل مکان می کند
۱۳۹۸/۰۹/۲۷
گرمایش زمین ساکنان جزایر اقیانوس آرام را مجبور به نقل مکان می کند
پدیده گرمایش کره زمین می تواند باعث گردد که چندین کشور-جزیره در اقیانوس آرام در آینده خالی از سکنه شوند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۲ / رویداد24 / تصاویر روز / عکس روز
تصاویر برگزیده جهان در هفته‌ای که گذشت
در تصاویر برگزیده جهان، عکس‌هایی از آتشفشان نیوزلند، حمله به مسجد بگرام در افغانستان، سخنرانی تونبرگ در مراسم گرمایش کره زمین و ... را ببینید.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲
نوزادان زودرس محصول «گرمای هوا»
نتایج یک بررسی تازه حاکی از آن است، گرمایش کره زمین منجر به تولد زودرس نوزادان و بروز مشکلات بهداشتی و سلامتی در آنها می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۰۱
«مهر»؛ دومین ماه گرم جهان در ۱۴۰ سال اخیر
بنابر بررسی‌های جدید، «اکتبر» (۹ مهر تا ۹ آبان) دومین ماه گرم در ۱۴۰ سال اخیر بود، زیرا نقشه نشان می‌دهد، گرمایش کره زمین رو به افزایش است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / گرمایش زمین / ایسلند / یخچال / حفاظت از محیط زیست
تحقیق میدانی دانش آموزان ایسلندی در مورد آب شدن یخچالهای قطبی
دانش آموزان ایسلندی پایه ششم دبستان با سفر به مناطق قطبی این کشور در مورد آب شدن یخچال های طبیعی به علت تداوم گرمایش کره زمین به صورت میدانی تحقیق می کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۸
تولید افشانه سبز با هدف کاهش گرمایش زمین
استفاده از افشانه‌های سبز سازگار با کره زمین ضمن مقابله با بیماری آسم می‌تواند از انتشار گازهای گلخانه ای جلوگیری کرده و هزینه تولید داروهای مورد نیاز برای این کار را کاهش دهد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۵
«زمین سبز» هدیه گوگل به جهانیان
در راستای تلاش کشورها برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و تحقق اهداف درازمدت به منظور حذف کربن از شهرها در 2دهه آینده، گوگل بتازگی از جدیدترین ابزار خود رونمایی کرده است که گفته می‌شود این کار را بسیار ساده‌تر می‌کند و خدمتی بزرگ به محیط زیست خواهد بود.این ابزار رایگان که همه شهرهای جهان می‌توانند آن را دراختیار داشته باشند، هم گازهای گلخانه‌ای را اندازه‌گیری می‌کند و هم برای کاهش میزان متصاعد شدن این گازها برنامه‌‌ریزی می‌کند تا به این ترتیب شاهد کندتر شدن روند گرمایش کره زمین باشیم.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / آلودگی هوا / گرمایش زمین / دی اکسید کربن / چین / ژاپن
ابداع روش جدید تبدیل دی اکسیدکربن به مواد ارگانیک
دی اکسیدکربن یکی از مواد آلاینده مهم است و محققان در تلاش برای مهار آن با هدف کاهش گرمایش کره زمین هستند. به تازگی روشی با بهره وری بالا بدین منظور ابداع شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۶ / استانی-علمی و آموزشی
هم‌اکنون شرایط اقلیمی مازندران چگونه است؟
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: گزارش‌های کارگروه تغییر اقلیم بین دولت‌ها (ICC) نشان می‌دهد که از سال 2003 میلادی تاکنون هر سال کره زمین گرم‌تر از سال پیش از خودش بوده و نشانه‌های این گرمایش و تغییر در همین دوره کوتاه در مازندران به روشنی آشکار است.
۱۳۹۸/۰۶/۳۰
تظاهرات میلیونی دانش‌آموزان در سراسر جهان
چند میلیون شهروند در بیش از ۱۵۰ کشور جهان با شرکت در تظاهرات‌ علیه گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی، از دولت‌های جهان خواستند کره زمین را فدای عواید سرمایه‌داری نکنند.
۱۳۹۸/۰۶/۳۰
عکس|تظاهرات جهانی میلیونی علیه سیاست‌ دولت‌ها در قبال تغییرات اقلیمی
چند میلیون شهروند در بیش از 150 کشور جهان با شرکت در تظاهرات‌ علیه گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی، از دولت‌های جهان خواستند کره زمین را فدای عواید سرمایه‌داری نکنند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۱ / بیل گیتس / گرمایش زمین
بیل گیتس به گرمایش زمین پایان می‌دهد؟!
بیل گیتس را می‌توان یکی از نمونه‌های اخیر از این دست نام برد. بیل گیتس در حال حاضر در حال حمایت از یک راه حل بالقوه برای توقف گرم شدن کره زمین است که محور آن فناوری مهندسی آب و هوای خورشیدی (solar geoengineering) است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۴
تصاویر / زیبایی های کره زمین در حال نابودی!
بسیاری از ما با واژه «تغییرات آب و هوایی» آشنا هستیم اما شاید موضوعی باشد که فقط در اخبار با واژه های «گرم ترین»، «خشک ترین» و «مرطوب ترین» شنیده می شود در حالی که این تغییرات یک واقعیت غیرقابل انکار در زندگی روزمره ماست. قطب به میزان دو برابر میانگین گرمایش جهانی در حال گرم شدن است و جنوب غربی گرینلند سریع ‌ترین گرم شدن را تجربه می کند.دانشمندان با اندازه گیری هر ساله میزان ذوب یخ ها، شاخص وضعیت آب و هوا را مطالعه می کنند. یخ ۱۰ درصد زمین را پوشانده که همین مقدار هم به سرعت در حال آب شدن است. یکی از دلایل اهمیت یخ‌های گرینلند این است که یکی از دو بزرگترین صفحه یخی روی زمین در گرینلند وجود دارد و با قدمت ۱۰۰ هزار سال و ضخامت دومایلی ۸ درصد آب شیرین جهان را تشکیل می دهد و در صورت ذوب ۷٫۳ متر …
۱۳۹۸/۰۵/۳۱ / قطب شمال / گرمای زمین / گرینلند
آب شدن یخ های گرینلند‎
بحران جهانی گرمایش کره زمین باعث شده سرعت ذوب شدن یخ های گرینلند در نیمکره شمالی در ۷۰۰۰ سال گذشته بی سابقه باشد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۷ / سوسک ها / سوسک چوب خوار / گرمایش زمین / جنگل
حشرات موذی به اندازه انسان ها گرمایش زمین را تسریع می کنند
تا به امروز بیشتر نقش انسان ها در جهت گرمایش کره زمین مورد توجه قرار گرفته، اما حشرات موذی نیز در این زمینه نقش مخربی دارند که چندان مورد توجه نبوده است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۷
تا پایان قرن این درخت را نخواهید دید+عکس
شفقنا- دانشمندان با اطمینان می‌گویند تا قرن آینده میلادی، بسیاری از موجودات زنده از روی کره زمین محو خواهند شد. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، به علت گرمایش جهانی، تغییرات آب و هوایی و ذوب شدن یخ‌های باستانی در قطب‌ها، عملاً جانوران و گیاهان دیگر تحمل خود را از دست داده و یکی یکی از […]
۱۳۹۸/۰۵/۱۲ / گرمایش زمین / ابرها / آلودگی هوا
مهار آلودگی هوا موجب تسریع گرم شدن کره زمین نمی‌شود
تهران- ایرنا- محققان بر اساس یک الگوسازی جدید، می‌گویند: نگرانی‌ها در خصوص اینکه کاهش آلودگی هوا موجب تسریع گرمایش کره زمین می‌شود، بی‌اساس است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۲
گرمایش زمین انسان را چاق و کم‌هوش می‌کند
نتیجه یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که گرمایش زمین علاوه بر محیط زیست بر بدن انسان‌ها و مغز آنها نیز تاثیر می‌گذارد.به گزارش ایسنا به نقل از یورونیوز، بر اساس مطالعات انجام شده توسط موسسه تحقیقاتی ‌اتحادیه سلامت جهانیِ استرالیا که طی هفته جاری منتشر شده است، کاهش کشت و زرع و همچنین کاهش تنوع مواد غذایی و کاهش کیفیت آنها منجر به سوءتغذیه در انسان‌ها می‌شود. این در حالی است که همچنین به اعتقاد دانشمندان افزایش دمای کره زمین منجر به کاهش فعالیت جسمی انسان‌ها و در نتیجه چاقی مفرط می‌شود. یکی دیگر از نتایج این مطالعه که محققان را شگفت‌زده کرده است به تاثیر وقوع فجایع طبیعی بر بهره هوشی برمی‌گردد. شمار فجایع طبیعی مانند سیل، آتش سوزی، خشکسالی و طوفان دریایی با تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین افزایش یافته …
۱۳۹۸/۰۴/۱۲ / گرمایش زمین / حفاظت از محیط زیست / سازمان محیط زیست
گرما، تهدیدی جدی برای کره زمین
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط نیروگاهها و خودروهایی که تا به امروز در جهان به کار گرفته شده‌اند تا بدان حد زیاد است که گرمایش زمین را از حد هشدار گذرانده‌اند.
۱۳۹۸/۰۴/۰۴ / لایه اوزون / حفاظت از محیط زیست / گرمایش زمین
تاثیر مخرب حفره لایه اوزون بر آب و هوای زمین
محققان با استفاده از عکس های ناسا در حال بررسی تاثیر مخرب سوراخ لایه اوزون بر آب و هوای کره زمین و تشدید روند گرمایش آن هستند و اطلاعات تازه ای در این زمینه کسب کرده اند.
۱۳۹۸/۰۴/۰۳
اروپا در انتظار موج شدید گرما
پیش‌بینی‌های هواشناسی حاکی از آن است که تا هفته آینده دمای هوا در اروپا با افزایشی شدید به ۴۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و گرمایی بی‌سابقه در ماه ژوئن بیشتر نقاط غرب اروپا را فرا می‌گیرد.به گزارش ایسنا، اوایل این هفته موج گرمایی که از سمت مراکش در شمال آفریقا و اسپانیا می‌آید، انگلیس تا بلژیک و یونان را درنوردیده و تا اواسط هفته به اوج خود می‌رسد. آژانس هواشناسی اسپانیا هشدار زرد‏رنگ هواشناسی برای روز یکشنبه صادر کرده و اعلام کرده این کشور احتمالا مانند سال گذشته تابستانی گرم‌تر از معمول را تجربه خواهد کرد. پیش‌بینی‌ها در آلمان، بلژیک و سوئیس حاکی از آن است که روز سه‌شنبه دمای هوا به ۳۷ درجه سانتی‌گراد و روز چهارشنبه به ۳۸ درجه سانتی‌گراد خواهد رسید. ادراه هواشناسی انگلیس نیز اعلام کرده که ممکن …
۱۳۹۸/۰۲/۳۱ / اقیانوس / گرمایش زمین / حفاظت از محیط زیست
بالا آمدن آب دریاها ۲۰۰ میلیون نفر را بی خانمان می‌کند
تداوم گرمایش کره زمین که منجر به بالاآمدن آب دریاها و اقیانوس‌ها می‌شود، پیامدهای مرگباری برای انسان‌ها خواهد داشت و از جمله موجب بی خانمانی حدود ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان می‌شود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۴ / گرمای هوا / افزایش دما / گرمایش جهانی
منتظر تابستانی با گرمای استثنایی باشیم؟
تحقیقات مختلف نشان می‌دهند که نه امسال، اما در ده‌ها سال آینده ایران با افزایش دمای شدیدی مواجه می‌شود، همان اتفاقی که در سال‌های گذشته نه فقط در ایران که در دنیا هم رخ داده. بر اثر گرمایش جهانی، دمای کره زمین نسبت به دهه‌های گذشته ۰.۷ تا ۱ درجه افزایش پیدا کرده، اما گزارش‌های مختلف نشان می‌دهند که سرعت این افزایش دما در ایران ۲ برابر میانگین جهانی بوده و با ادامه روند انتشار گاز‌های گلخانه‌ای این روند در آینده هم ادامه پیدا می‌کند.
۱۳۹۷/۱۲/۲۰
ویدئو / ساخت نیروگاه خورشیدی در فضا
چین اعلام کرده است که در حال آماده‌سازی یک نیروگاه خورشیدی برای قرار گرفتن در فضا است. این فناوری روزی قادر خواهد بود به میزان مورد نیاز یک شهر برق تولید کند. اگر دانشمندان بتوانند چالش‌های مربوط به مشکلات فنی در این پروژه را با موفقیت پشت سر بگذارند، این نیروگاه فضایی می‌تواند با اعتیاد کره زمین به مصرف انرژی‌های ناپاک که باعث آلودگی هوا و گرمایش زمین می شود، مبارزه کند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •