چهارشنبه, ۱۵ مرداد, ۱۳۹۹ / 5 August, 2020
اسناد علم و فناوری
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / درآمد محصولات نانویی / صادرات محصولات نانو
درآمد ۲۵۰۰ میلیارد دلاری ایران از صادرات محصولات نانویی
به گزارش فارس، منصور کبگانیان قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ۱۳۱ ستاد نقشه جامع علمی کشور که عصر امروز در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: در بخش اول مباحث امروز فناوری نانو از پیشرفت،‌ فعالیت و عملکرد  ستاد فناوری نانو ارائه شد، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در نوبت‌های منظم باید به استماع برسد و در این بین گزارش‌ها ارزیابی شود و درنهایت این گزارش‌ها به اسناد ملی کشور تبدیل و داوری شوند. 
سند ملی توسعه زیست فناوری و فناوری نانو امسال نهایی می شوند
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / ابراهیم سوزنچی / شورای عالی انقلاب فرهنگی / دانشگاه های ایران
سند ملی توسعه زیست فناوری و فناوری نانو امسال نهایی می شوند
معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری گفت: اسنادی نظیر سند ملی توسعه زیست فناوری و فناوری نانو و برخی اسناد دیگر استانی در دستور کار است که امسال نهایی خواهد شد.
جداشدن آموزش پزشکی از بدنه آموزش عالی اصلاح شود/توجه به ظرفیتهای فارس در سند علم‌وفناوری استانی
۱۳۹۸/۱۲/۰۸ / نقشه جامع علمی کشور / فارس / آموزش پزشکی / آموزش عالی
جداشدن آموزش پزشکی از بدنه آموزش عالی اصلاح شود/توجه به ظرفیتهای فارس در سند علم‌وفناوری استانی
در نشست بررسی برش استانی نقشه جامع علمی در استان فارس با اشاره به این‌که ۷۰ درصد مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مربوط به علم و فناوری است، تاکید شد: امروز اکثر حوزه‌های کلان علمی و فناوری کشور دارای سند ملی است و وقت آن است استان‌ها متناسب با مزیت‌ها و قابلیت‌های خود اسناد علمی و فناوری خود را تدوین کنند.
تهیه اسناد علم و فناوری برای ۲۱ استان کشور/همکاری شورای عتف در بررسی مزیت‌های استانی
۱۳۹۸/۱۱/۱۱ / شورای عالی عتف / اسناد علم و فناوری / ستاد نقشه جامع علمی کشور
تهیه اسناد علم و فناوری برای ۲۱ استان کشور/همکاری شورای عتف در بررسی مزیت‌های استانی
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از واگذاری طرح تهیه اسناد علم و فناوری برای استان‌های کشور به شورای عالی عتف خبر داد و گفت: بر اساس تصمیم‌گیری سازمان برنامه و بودجه قرار است این طرح برای ۲۱ استان کشور اجرایی شود.
جایگاه اقتصاد علم و فناوری در اسناد بالادستی نظام/نقاط ضعف و قوت کشور در اقتصاد دانش‌بنیان
۱۳۹۸/۱۱/۱۰ / اقتصاد دانش بنیان / اسناد بالادستی / شورای عالی انقلاب فرهنگی
جایگاه اقتصاد علم و فناوری در اسناد بالادستی نظام/نقاط ضعف و قوت کشور در اقتصاد دانش‌بنیان
محققان کشورمان در پژوهشی به بررسی جایگاه اقتصاد علم و فناوری در اسناد بالادستی نظام، موانع موجود در اجرای سیاست‏‌های اقتصاد مقاومتی در حوزه اقتصاد علم و فناوری، شناسایی نقاط ضعف و قوت کشور در اقتصاد علم و فناوری پرداختند.
تبدیل «دارالفنون» به موزه تعلیم و تربیت
۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / مدرسه دارالفنون / آموزش و پرورش
تبدیل «دارالفنون» به موزه تعلیم و تربیت
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه به دنبال آن هستیم که دارالفنون به عنوان بنیادی ملی حتی در سطح فراملی به عنوان مرکز رشد و ارتقای علم و فناوری در جهان اسلام مطرح شود گفت: بخش‌های مختلفی برای این بنیاد پیش‌بینی شده است که از جمله آنها می‌توان به کتابخانه دارالفنون و گنجینه اسناد تعلیم و تربیت در ۱۸۰ سال گذشته اشاره کرد. در واقع دارالفنون به یک موزه تبدیل می‌شود که قطعا برای دانش آموزان، توریست‌ها و دیگر علاقه مندان جاذبه خواهد داشت.
اسناد زیست فناوری و محیط زیست تا ۲ ماه آینده نهایی می‌شود
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / محیط زیست / ستاد نقشه جامع علمی کشور / منصور کبگانیان / شورای عالی انقلاب فرهنگی
اسناد زیست فناوری و محیط زیست تا ۲ ماه آینده نهایی می‌شود
تهران- ایرنا- قائم‌مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اسناد زیست فناوری کشور و محیط زیست تا ۲ ماه آینده نهایی و ابلاغ می‌شود.
۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / سعیدرضا عاملی / کشورهای اسلامی / جایزه مصطفی (ص) / شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاکید بر ایجادشبکه علمی دانشمندان مسلمان/نیمی از بودجه تحقیق وتوسعه آمریکا برای صنایع نظامی است
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر این‌که شورای عالی انقلاب فرهنگی نقش اساسی در علم و فناوری کشور داشته است، گفت: دانشمندان کشورهای اسلامی سرمایه اجتماعی بزرگی در علم و فناوری هستند و سند نقشه جامع علمی کشور که سند بسیار مهم علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران با  ۲۲۴ برنامه اقدام بوده و یا سند مهندسی فرهنگی با ۳۰۰ برنامه اقدام و همچنین اسنادی چون سند راهبردی کشور در امور نخبگان اسناد اثرگذاری بوده‌اند که می تواند مورد بهره‌برداری سایر کشورهای مسلمان قرار گیرد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲
کروز با قدرت به داخلی‌سازی قطعات ادامه می‌دهد
با روند اعلام و اعمال تحریم‌های ایالت متحده آمریکا علیه صنایع کشور از جمله خودروسازی که به واسطه آن قطع همکاری شرکت‌های تابعه صورت گرفت، این صنعت بزرگ عصر جدید پر از دشواری و چالش را شروع کرد ولی در این حین برخی این فشار اقتصادی را برای خود مغتنم دانسته و آن را به یک فرصت تبدیل کرده‌اند.شرکت صنایع تولیدی کروز به ‌عنوان بزرگ‌ترین قطعه‌ساز کشور توانست با بهره‌گیری از تجارب حاصل از اقدامات بکار گرفته شده در روند اعمال تحریم‌های بین‌المللی و به دنبال آن ایجاد مشکلات متعدد که در مسیر تهیه مواد اولیه، قطع همکاری بسیاری از شرکت‌های خارجی و... توانست با همت متخصصان جوان ایرانی و با تکیه بر علم و فناوری آنها فرصت داخلی‌سازی قطعات پیشرفته خودرو را برای خود ایجاد و به پیشبرد نهضت داخلی‌سازی کمک کند. با …
۱۳۹۸/۰۲/۲۲ / پارک علم و فناوری / دانشگاه علوم پزشکی تهران / رسول دیناروند
آغاز فرآیندهای اجرایی پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران از آغاز فرآیندهای اجرایی پارک علم و فناوری پس از نهایی شدن اسناد خبر داد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۳
ایران بیشترین تولید علم در بین کشورهای اسلامی و منطقه را دارد
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به دستاوردهای علمی و فنی حوزه سلامت در 40 سال گذشته اشاره کرد و گفت: ایران در سال گذشته بیشترین تولید علم را در بین کشورهای اسلامی داشته است؛ در حالی که رسیدن به این هدف در اسناد بالادستی کشور برای سال 1400 پیش بینی شده بود ولی با تلاش محققین زودتر از برنامه به این مهم دست یافتیم.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •