سه شنبه, ۱۱ آذر, ۱۳۹۹ / 1 December, 2020
ج
چالش‌ها و دغدغه‌های این روزهای جشنواره‌های دانشجویی چیست؟
۱۴ دقیقه قبل / دانشگاه هنر / جشنواره‌های دانش‌آموزی / دشواری های دانشجو بودن / روز دانشجو
چالش‌ها و دغدغه‌های این روزهای جشنواره‌های دانشجویی چیست؟
بی‌تردید فعالیت‌های دانشجویی به ویژه جشنواره‌های هنری در دانشگاه هنر از جمله مهم‌ترین اموری است که فضای نشاط و سرزندگی را در این دانشگاه ایجاد می‌کند. این جشنواره‌ها مهمترین پایگاه‌های فعالیت‌ دانشجویی در سطح دانشگاه‌های کشور به خصوص دانشگاه هنر هستند که به عنوان مکمل آموزشی دانشجویان رشته‌های هنری که بعضا با شرح‌ درس‌های به روز نشده مواجه هستند، عمل کرده و به عنوان محلی برای بروز و شکوفایی استعدادهای دانشجویان عرصه هنر شناخته می‌شوند.
کارایی ۱۰۰ درصدی واکسن مدرنا در موارد شدید بیماری
۱۷ دقیقه قبل / واکسن کرونا / مدرنا
کارایی ۱۰۰ درصدی واکسن مدرنا در موارد شدید بیماری
واکسن کرونا ویروس مدرنا ممکن است میزان بالایی حفاظت در برابر ویروس کووید-۱۹ ایجاد کند و نتایج اولیه تجزیه‌ و تحلیل مرحله نهایی آزمایش فاز سوم نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد میزان کارایی این واکسن با تغییر گروه سنی کاهش نمی‌یابد.
در ژاپن خودکشی بیش از کرونا قربانی می‌گیرد!
۱۷ دقیقه قبل / خودکشی / کروناویروس / ژاپن
در ژاپن خودکشی بیش از کرونا قربانی می‌گیرد!
همه‌گیری کرونا، منجر به افزایش آمار خودکشی در ژاپن شده و با شیوع کرونا گرایش به خودکشی میان زنان در ژاپن بیشتر بوده است.
درصد همکاری مردم کهگیلویه و بویراحمد در طرح محدودسازی ترددها بالاست
۲۱ دقیقه قبل / استانی-اجتماعی / کهگیلویه و بویراحمد / کروناویروس / راهنمایی و رانندگی / همه_باهم_علیه_کرونا / محدودیت تردد
درصد همکاری مردم کهگیلویه و بویراحمد در طرح محدودسازی ترددها بالاست
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: درصد همکاری مردم استان در زمینه طرح هوشمند محدودسازی ترددها در سطح شهرها بالاست.
تیم اقتصادی چپ در کاخ سفید
۲۳ دقیقه قبل / جو بایدن / آمریکا / تیم اقتصادی
تیم اقتصادی چپ در کاخ سفید
در حالی که تیم حقوقی دونالد ترامپ، یکی‌یکی در ایالت‌ها شکست می‌خورد، بایدن در حال تکمیل کابینه انتخاباتی خود است. کمتر از دو هفته دیگر مانده است تا کالج الکترال، رای بایدن را تایید کند و ترامپ از کاخ سفید بیرون برود. همزمان بایدن نیز سرعت انتخاب کابینه و تیم خود را افزایش داده است. رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا دستیاران ارشد بیشتری را برای رهبری تلاش‌های دولتش برای شکست ویروس کرونا و بازسازی اقتصاد آمریکا انتخاب کرده است.
دولت فرانسه از لایحه جنجالی عقب‌نشینی کرد
۲۵ دقیقه قبل / فرانسه / پلیس
دولت فرانسه از لایحه جنجالی عقب‌نشینی کرد
بنابر اعلام حزب حاکم فرانسه، دولت این کشور لایحه بحث‌برانگیز درباره ممنوعیت فیلمبرداری از نیرو‌های پلیس را که باعث اعتراضات در بیش از ۷۰ شهر این کشور از جمله پاریس شده بود، لغو کرد.
۲۶ دقیقه قبل / پزشک مارادونا / دیگو مارادونا
(ویدئو) گریه و اعتراف جنجالی پزشک مارادونا که متهم به قتل غیر عمد شده
پزشک دیگو مارادونا که روز گذشته از سوی خانواده اسطوره آرژانتینی متهم به قتل غیر عمد شد، امروز با حضور در جمع خبرنگاران گفت: هر کاری از دستم بر می‌آمد، انجام دادم. منبع: یورو نیوز
در توزیع نهاده های دام و طیور انحراف وجود دارد؛ دستگاه های مسئول پاسخگو باشند
۲۶ دقیقه قبل / مرغ / نهاده دامی / وزارت جهاد کشاورزی / وزارت صمت
در توزیع نهاده های دام و طیور انحراف وجود دارد؛ دستگاه های مسئول پاسخگو باشند
نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گفت: از یکسال گذشته تا کنون هیچ ثبت سفارشی برای واردات نهاده های دامی با ارز نیمایی و غیردولتی صورت نگرفته است و تمام نهاده هایی که در بازار آزاد فروخته می شود با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد  کشور شده اند و معلوم نیست این نهاده چگونه سر از بازار سیاه درآورده اند.
روحانی از شکایتش صرف نظر کرد
۲۸ دقیقه قبل / حسن روحانی / رئیس جمهور / شکایت دولت
روحانی از شکایتش صرف نظر کرد
دولت از موافقت رئیس جمهور با اعلام انصراف از شکایت نسبت به برخی رسانه‌ها خبر داد.
ماجرای تجمع و حرکت خودرویی «پایان مذاکره» در قم | چرا تجمع ناکام ماند؟
۲۸ دقیقه قبل / محسن فخری زاده / استان قم
ماجرای تجمع و حرکت خودرویی «پایان مذاکره» در قم | چرا تجمع ناکام ماند؟
یک حرکت خوردویی در قم که در فراخوان‌های اصلی با عنوان بزرگداشت شهید محسن فخری زاده و در برخی دیگر نیز با عنوان سیاسی «پایان مذاکره» اعلام شده بود، به دلیل شرایط قرمز کرونایی و ممنوعیت هرگونه تجمع در قم، با ممانعت نیروی انتظامی روبرو شد و به انجام نرسید.
۶ راهکار اصولی کاهش وزن برای ۴۰ ساله‌ها
۲۹ دقیقه قبل / چاقی / تغذیه / ورزش
۶ راهکار اصولی کاهش وزن برای ۴۰ ساله‌ها
کاهش وزن می‌تواند نقش مهمی در سلامت جسم شما و طول عمر سالم داشته باشد. راه‌های زیادی برای مبارزه با افزایش وزن زنانی که در دهه ۴۰ سالگی به سر می‌برند وجود دارد.
بهترین روش خوردن شلغم برای حفظ خواص آن
۳۲ دقیقه قبل / سبزیجات / شلغم / سلامت / خواص شلغم / شلغم خام / کلسیم / ویتامین C / پتاسیم / آهن
بهترین روش خوردن شلغم برای حفظ خواص آن
یک رژیم شناس و متخصص تغذیه گفت: خواص سبزیجات زمانی بهتر حفظ می‌شود که آن‌ها را به صورت خام مصرف کنیم. شلغم به دلیل داشتن ویتامین c و آهن برای سرماخوردگی و تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مناسب است.
۳۸۳۷ جریمه برای رانندگان متخلف در طرح محدودسازی تردد در کهگیلویه و بویراحمد
۳۳ دقیقه قبل / استانی-اجتماعی / کهگیلویه و بویراحمد / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / فرمانده انتظامی / محدودیت تردد / پلیس / جریمه
۳۸۳۷ جریمه برای رانندگان متخلف در طرح محدودسازی تردد در کهگیلویه و بویراحمد
فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: از ابتدای طرح هوشمند محدودسازی ترددها در استان بالغ بر سه هزار و ۸۳۷ فقره جریمه برای رانندگان متخلف صادر شده است.
ایالت آریزونا نیز پیروزی بایدن را تایید کرد
۳۴ دقیقه قبل / جو بایدن / انتخابات آمریکا / نتایج انتخابات آمریکا / آریزونا
ایالت آریزونا نیز پیروزی بایدن را تایید کرد
ترامپ و تیم انتخاباتی‌اش بار‌ها مدعی تقلب در ایالت‌های کلیدی همچون پنسیلوانیا، میشیگان، جورجیا، آریزونا، نوادا و ویسکانسین شده‌اند، اما شکست‌های حقوقی برای دولت کنونی آمریکا، جایگاه این دولت و حتی عملکرد‌های گذشته‌اش را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.
۳۶ دقیقه قبل
اتوبوس به کیوسک عوارض زد؛ ۱۳نفر مجروح شدند
حکمت الله هاشمی روز دوشنبه با اعلام این خبر، افزود: به دنبال گزارش این حادثه به مرکز کنترل و هماهنگی عملیات هلال احمر استان، بلافاصله سه تیم از پایگاه‌های امداد و نجات عوارضی شماره ۲ و محمدیه به محل حادثه اعزام شدند.
بازار مسکن یک پله دیگر افت کرد +جزییات قیمت‌ها
۳۷ دقیقه قبل / بازار مسکن / قیمت
بازار مسکن یک پله دیگر افت کرد +جزییات قیمت‌ها
بررسی ها از کاهش تا ۱۱ درصدی قیمتهای پیشنهادی فروش مسکن شهر تهران در هفته اول آذرماه نسبت به هفته آخر آبان حکایت دارد.
تصویب اساسنامه جدید درمجمع عمومی فدراسیون فوتبال
۴۲ دقیقه قبل / فدراسیون فوتبال / اساسنامه
تصویب اساسنامه جدید درمجمع عمومی فدراسیون فوتبال
نشانه‌های دیابت که روی پوست ظاهر می‌شوند
۴۲ دقیقه قبل / دیابت / قند خون / پوست
نشانه‌های دیابت که روی پوست ظاهر می‌شوند
دیابت یک بیماری شایع و خطرناک است که بسیاری از افراد در سراسر جهان قربانی آن می‌شوند و این بیماری و عوارض آن بسیار سریع پیشرفت می‌کند.
نتایج جالب نظرسنجی درباره محبوبیت بایدن و ترامپ بعد از انتخابات
۴۷ دقیقه قبل / آمریکا / آمریکا - دونالد ترامپ / آمریکا - جوزف بایدن
نتایج جالب نظرسنجی درباره محبوبیت بایدن و ترامپ بعد از انتخابات
ظرسنجی اخیر گالوپ نشان می‌دهد که محبوبیت دونالد ترامپ رئیس جمهوری مستقر در کاخ سفید پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۱۳ آبان کاهش یافته است.
دستور وزیر بهداشت برای تشکیل کارگروه طب سنتی ایرانی
۴۹ دقیقه قبل
دستور وزیر بهداشت برای تشکیل کارگروه طب سنتی ایرانی
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از دستور فوری وزیر بهداشت برای تشکیل کارگروه طب سنتی ایرانی خبر داد.
۵۱ دقیقه قبل
سلاحی به نام سرنگ
آخرین قیمت هرویین و شیشه را از فروشنده محدوده خیابان نواب می‌پرسم. به جای جواب، سوال می‌کند: «کدام منطقه تهران؟»
۵۱ دقیقه قبل
دوران کرونایی فرصتی برای سنجش شعور اجتماعی
در طول تاریخ حیات بشر بلایا و حوادث زیادی رخ داده است و در آینده نیز اتفاق خواهند افتاد. کمااینکه جهان امروز به یکی از آنها دچار شده است. بلایا و حوادث هر چه که باشد و از هر نوع و با هر پیامدهایی که باشد، اهمیت شیوه برخورد ما انسان‌ها به عنوان کنشگر اجتماعی و نحوه مدیریت آن، ارزش و جایگاه کمتری از درمان قطعی آن نداشته و نخواهد داشت. درک و توجه به مصالح اجتماعی، خردورزی جمعی، بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای علمی، انجام رفتارهای عقلانی منتظم همگی می‌تواند از فاکتورهای تضمین‌کننده سلامت در برخورد و عبور جامعه از خطرات و بلایا باشد. بهره‌مندی و تاثیر استفاده از این فاکتورها به اندازه ظرف شعور فردی و اجتماعی ما بستگی دارد. در خوش‌بینانه‌ترین حالت بی‌ملاحظه‌گی …
۵۱ دقیقه قبل
مایک تایسون به یاد دوران جوانی مشت زد
بامداد یکشنبه در کالیفرنیا مایک تایسون قهرمان افسانه‌ای بوکس بار دیگر وارد رینگ شد. این مبارز ۵۳ ساله که سال‌ها قبل بازنشسته شده بود در یک رقابت نمایشی مقابل یکی دیگر از قهرمانان سنگین‌وزن جهان یعنی روی جونز قرار گرفت. این مسابقه بعد از ۸ راند با رای داوران مساوی به اتمام رسید. تایسون بعد از مبارزه در کنفرانس خبری گفت می‌خواهم باز هم این کار را انجام دهم.  بازگشت تایسون به رینگ برای علاقه‌مندانش یک خبر ویژه بود. این خبر همچنین دنبال‌کنندگان بوکس را هم قلقلک داد. با این وجود رقابت تایسون و جونز آنچنان که خیلی‌ها تصور می‌کردند جالب از آب در نیامد، چرا که دو مشت‌زن بالای ۵۰ سال سن دارند و هر قدر هم تلاش کنند بدن‌شان آماده باشد، نمی‌توانند …
۵۱ دقیقه قبل
زیر شلاق سوداگری‌های‌محلی
او که شخصا برای رسیدگی به تخریب‌ها در بافت شرقی میدان امام اصفهان به آنجا سفر کرده بود، گفت: «هرگونه تملک و تخریب املاک و ابنیه در مسیر گذر موسوم به آقانورالله نجفی توسط نهادهای استانی ممنوع است. همچنین طرح مرمت شهری برای گذر فوق‌الذکر تهیه و از طرح خودرومحور پرهیز شود.» دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ضمن اعلام این خبر گفت: در سفر به اصفهان از گذر آقانورالله نجفی به همراه معاون عمرانی استاندار، شهردار، اعضای شورای اسلامی شهر و نیز مدیران اداره کل راه و شهرسازی استان و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بازدید کردیم و از نزدیک با مردم محلی و ساکنان بافت مورد نظر صحبت شد. فرزانه صادق مالواجرد با ابراز تاسف از چنین دخالت‌های کالبدی سنگینی در بافت …
۵۱ دقیقه قبل
بازگشت به سیاست «انبوه‌سازی رانتی» ‌مسکن
ندا جعفری
۵۱ دقیقه قبل
بانک ملت شرایط ممنوعیت صدور چک در وجه حامل را اعلام کرد
با اجرایی شدن قانون اصلاح صدور چک، از ۲۱ آذرماه صدور چک در وجه حامل مجاز نبوده و ثبت هویت دارنده چک به همراه اقلام اطلاعاتی چک اعم از مبلغ، تاریخ سررسید چک و ثبت کلیه نقل‌و‌انتقالات چک در سامانه صیاد بانک مرکزی تحت عنوان سامانه پیچک (پیمایش مبادلات چک) الزامی خواهد شد. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، بر این اساس از تاریخ 21/9/99 بانک‌ها طبق ابلاغ بانک مرکزی مکلفند چک‌هایی را که از تاریخ یادشده به مشتری تخصیص می‌دهند، پس از استعلام از سامانه پیچک و اطمینان از ثبت و عدم مغایرت مشخصات فیزیک چک با اطلاعات ثبت‌شده در سامانه یادشده، کارسازی کنند.
۵۱ دقیقه قبل
شلختگی گفتاری!
اگر بخواهیم برای ایران یک ویژگی منحصر به فرد تعریف کنیم که در دیگر جوامع کمتر دیده می‌شود، باید بر شلختگی گفتاری ده‌ها و بلکه صدها صاحب سخن که هر کدام در یک پستی مسوول هستند انگشت نهاد. شلختگی گفتاری یعنی حرف‌های بی‌معنا زدن یا بیان گزاره‌های پوچ و این‌همانی، یا اظهاراتی که مستوجب جرم و مجازات است، یا القای کلماتی که معنای دیگری را به ذهن متبادر می‌کند و... انواع و اقسام گزاره‌های بی‌معنی و نادرست یا دروغ را می‌توان برشمرد که اعتبار سخنان آنان را به کلی زایل کرده است. بدتر از همه لحن غیر دیپلماتیک در امور خارجی موجب زیان‌های فراوان می‌باشد. لحنی که غالب آن توهین و تحقیر است. شلختگی گفتاری ناشی از شلختگی فکری و نداشتن سازمان فکری منسجم …
۵۱ دقیقه قبل
زیبایی باران برای از ما بهتران است
هرسال و همزمان با بارش‌های فصلی، خبر آبگرفتگی معابر عمومی خوزستان به گوش می‌رسد و هرسال هم برنامه‌ریزی و اقدام برای حل این مشکل به زمانی دیگر موکول می‌شود. روز یکشنبه و در ماهشهر، آب وارد خانه‌ها شده و مردم بلاتکلیفند که در شرایط کرونا و قرنطینه با این بحران چه کنند. این‌طور شد که در فاصله ۲۴ ساعت کاربران توییتر فارسی در میان انبوه جریانات و خبرهای دیگر با داغ کردن هشتگ این موضوع، صدای خوزستان شدند. آنچه می‌خوانید منتخبی از این توییت‌هاست. «‏چندتا مساله انگار هیچ‌وقت قرار نیست حل بشه: مشکل آبگرفتگی اهواز، مشکل آب سیستان و بلوچستان و مساله کولبران»، «‏هر وقت آروم گرفتین یه سر هم به ‎ماهشهر بزنید. با تشکر»، «‏یه …
۵۱ دقیقه قبل
تخت‌گاز علیه ظریف
همین آخرین روزهای آبان‌ ماهی که گذشت، وقتی حتی جمهوری‌خواهان حامی رییس‌جمهوری فعلی ایالات‌متحده هم دیگر کم‌کم به این باور رسیده بودند که خبری از دولت دوم ترامپ نیست و او بیش از 4 سال میهمان کاخ سفید نخواهد بود، یک چهره سیاسی نزدیک به رییس‌جمهوری پیشین ایران، در حساب کاربری‌اش نوشت: «با پیروزی ترامپ، شمارش معکوس برای تحقق وعده تاریخی انبیا در غلبه فرودستان بر فرادستان، وراثت مستضعفان در زمین و پژواک صداهای خاموش علیه مستکبران گلوبالیست در سراسر جهان، آغاز می‌شود. پیروزی ترامپ، جبر تاریخ است.» این توییت عجیب را عبدالرضا داوری نوشته بود؛ مردی که روزگاری مشاور رییس‌جمهوری مهرورز بود و حالا در شرایطی که همچون محمود احمدی‌نژاد که هر روز …
۵۱ دقیقه قبل
ترور و رخنه امنیتی در روز روشن
ترور در روز روشن، در تهران و در منطقه‌ای که معمولا اواخر هفته پر رفت‌و‌آمد است، تروری که بار دیگر حمله تروریستی به رژه اهواز یا عملیات تروریستی در میدان بهارستان و ساختمان پارلمان را به خاطر آورد و یاد اقدامات تروریستی چند سال اخیر در مناطق مرزی را که بارها منجر به شهادت سربازان یا شهروندان عادی شده، زنده کرد. پرونده این ترورها گرچه هنوز که هنوز است بسته نشده،  از جمعه که خبر ترور محسن فخری‌زاده تایید شد، علاوه بر روایت‌های متفاوت از ترور اغلب با نگاه به اقدام متقابل و انتقام موضع‌گیری کردند. در این میان برخی نیز با نگاهی به داخل، ‌مساله ضعف‌های موجود در ساختارهای امنیتی را یادآور شدند و از مساله موضوع «نفوذ» یا «رخته امنیتی» …
۵۱ دقیقه قبل
۳۷۱ فوتی جدید کرونا در کشور
سخنگوی وزارت بهداشت آخرین موارد شناسایی و فوتی ناشی از کووید‌19 در کشور طی 24 ساعت گذشته را اعلام کرد. به گزارش ایسنا، دکتر سیماسادات لاری گفت: ظرف 24 ساعت منتهی به ۱۰ آذر ۱۳۹۹ و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۳ هزار و ۳۲۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۲۷۷ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۹۶۲ هزار و ۷۰ نفر رسید. لاری همچنین گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۷۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۴۸ هزار و ۲۴۶ نفر رسید. او افزود: خوشبختانه تاکنون ۶۶۸ هزار و ۱۵۱ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. به گفته او، 5 هزار و 852 نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت …
۵۱ دقیقه قبل
لزوم توجه به تامین‌اجتماعی
بخش قابل توجهی از افراد جامعه با خطر بیکاری و بیماری مواجهه دارند ونگران هستند. تامین سلامت و امنیت و آرامش عمومی مردم اصلی‌ترین وظیفه دولت‌ها است که بخش عمده مالیات دردنیا برای این مقاصد عمومی جامعه به مصرف می‌رسد. آنچه درجلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور ازسوی رهبری انقلاب درخصوص ایجاد نظام متمرکز تامین اجتماعی برای آحاد مردم مطرح و تاکید شد، یکی از ماموریت‌های اصلی دولت جمهوری اسلامی بوده که سال‌هاست درقانون اساسی مغفول واقع شده است. اصل 29قانون اساسی صراحت دارد برخورداری از تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، از کارافتادگی، بی‌سرپرستی، در راه ماندگی، حوادث و سوانح، نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‌های پزشکی به صورت بیمه و غیره، حقی است …
۵۱ دقیقه قبل
جای خالی فرهنگ
یک سال از شروع جنگ ناپیدا به نام بحران کرونا می‌گذرد اما همچنان بلاتکلیف مانده و انگار در خانه اول ایستاده‌ایم. از همان روزهای ابتدایی شیوع کرونا برای درمان فاصله‌گذاری اجتماعی مطرح و توصیه شد سبک جدیدی در زندگی پیش گرفته شود. حال بعد از یک سال مشاهده می‌شود نه سبک جدیدی به وجود آمده و نه آنگونه که متولیان بهداشتی التماس کرده‌اند، فاصله‌گذاری اجتماعی شکل گرفته است. در این مدت همواره بر وجه فیزیکی روابط تاکید شده است در حالی که فاصله‌گذاری اجتماعی یک امر فیزیکی نیست بلکه با توجه به سویه‌های فرهنگی و اجتماعی آن بستگی به شرایط، عادت‌ها، سنت‌‌ها و نظام جامعه دارد.  در این یک سال با آیین‌‌های مختلف ملی و مذهبی روبه‌رو بوده‌ایم، …
۵۱ دقیقه قبل
رنج بی عدالتی
آذرماه سال ۹۸ بارش باران بسیاری از مناطق اهواز را به زیرآب برد و خسارت‌های زیادی بر جای گذاشت. درست یک‌سال بعد از آن حادثه دوباره خیابان‌های اهواز و ماهشهر به زیر آب رفتند و پساب و فاضلاب به سطح خیابان‌ها آمد. در بندر ماهشهر که بیش از ۲۰ پتروشیمی بزرگ در آن فعالیت دارند و به پایتخت پتروشیمی ایران معروف است، سطح آب گرفتگی به قدری وسیع بوده است که برخی از ساکنان آن مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند. آب گرفتگی و بالا آمدن پساب‌های شهری که در این سطح از بارندگی، عمدتا به دلیل فرسودگی شبکه فاضلاب شهری اتفاق می‌افتد، تنها بخشی از لیست بلند مشکلاتی است که این استان نفتخیز ایران با آن روبرو است. از قضیه ریزگردها و نبود آب شرب در غیزانیه، تا آلودگی وسیع هوا …
۵۱ دقیقه قبل
مشکل نوه علی پروین نیست
کم نیستند ورزشکاران، بازیگران، خواننده‌ها و در مجموع افراد موفقی که چهره بودن پدر یا مادرشان به نوعی برای‌شان نقش میانبر را داشته. گاهی هم کمک خانواده کمی بیشتر از میانبر است و تقریبا تمام راه را آنها طی می‌کنند. اصطلاح «ژن خوب» که در چند سال اخیر باب شده و گاهی با بار مثبت و گاهی با بار منفی به کار برده می‌شود مربوط به همین موارد است. حالا در چند روز گذشته پیوستن نوه علی پروین به تیم نوجوانان پرسپولیس همین بحث‌ها را دوباره پیش کشیده. تصاویر والارضا (نوه علی پروین) که به وضوح اضافه وزن دارد در صفحات مجازی با کپشن «کاش ما هم نوه پروین بودیم» بین کاربران دست به دست می‌شود. خیلی‌ها به زبان حال می‌نویسند «به خدا استعداد فوتبالی …
۵۱ دقیقه قبل
وکلا، کارمند قضایی نیستند
بخشنامه‌ای که اخیرا قوه قضاییه منتشر کرده و حاکی از آن است که بنا دارد اداره‌ای برای نظارت بر وکلای دادگستری تاسیس کند و به وسیله آن بر کار وکلا نظارت کند، مورد اعتراض ما است. علت آن هم مشخص است؛ کانون وکلا و وکلای دادگستری تابع مقرراتی هستند که سالیان سال است برای آنها وضع شده و طبق آن عمل کرده‌اند، وارد حرفه وکالت شده‌اند، وکالت را پذیرفته‌اند و مقید به موازینی هستند که از طرف نهاد مربوطه به آنها گفته شده تا اعمال و اجرا کنند. این نشان از آن دارد که کانون وکلای دادگستری که یک تشکیلات و نهاد مستقل است، خود دارای نظامات و مقرراتی است که البته باید بگوییم که این نظامات و مقررات جدای از نظامات مملکتی نیست و به هیچ‌وجه مخالفتی یا مغایرتی با آنها ندارد. اینکه در این …
۵۱ دقیقه قبل
کاسه داغ‌تر از آش
تئودور آدورنو می‌گوید: «زندگی نادرست را نمی‌توان درست زیست.» به نظر می‌رسد که باید به ‌طور جدی به زندگی درست هنرمندان تئاتر فکر کنیم تا اوضاع کمی بهتر شود. در دهه‌های اخیر، نظریه و روش «مطالعات فرهنگی» تاثیری همه‌جانبه در پژوهش‌های مربوط به علوم انسانی داشته است. باتوجه به این نظریه هر «چیز» و «اثر»ی تبدیل به «متن» می‌شود و قابل خوانش است. پژوهشگران مطالعات فرهنگی با از میان برداشتن مرزهای معهود میان «هنر نخبه‌پسند» و «هنر عامه‌پسند»، عرصه‌های جدیدی را در کار خود ملحوظ کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین این حوزه‌ها، نشانه‌شناسی اشیا و نهادهاست. …
۵۱ دقیقه قبل
جهان از پنجره درام
«بچه‌ها آخر روز جست‌و‌خیز می‌کنند تا آخرین مانده‌های انرژی آن روز را نیز صرف کنند. معادل این اتفاق برای بزرگسالان پس از غروب خورشید، ساخت یا مشاهده درام است تا جهان در ساختاری فهم‌پذیر سامان داده شود. نمایش/ فیلم/ غیبت کردن‌های شبانه، آخرین فعالیت روزانه سازکار بقای‌مان است. در این فعالیت‌ها می‌کوشیم آخرین ته‌مانده‌های انرژی ادراکی را تخلیه کنیم تا خواب‌مان ببرد. در این موقعیت ما به درام روی می‌آوریم و اگر هم چیزی نباشد دست‌مان را بگیرد، از هیچ، درام سرهم می‌کنیم.» این بخشی از کتاب «سه کاربرد چاقو (در باب طبیعت و مقصود درام)» است. کتابی که می‌توان آن را مانیفست دیوید ممت نمایشنامه‌نویس …
۵۱ دقیقه قبل
مقدمه‌ها را بخوانیم
مطالعه مقدمه کتاب‌های درسی مفید است. ابتدای هر کتاب درسی مقدمه‌ای برای والدین و معلمان دارد. این مقدمه را نویسندگان کتاب‌های درسی نوشته‌اند و نکته‌های مهمی را که در تدریس و یادگیری کتاب باید رعایت شود؛ گفته‌اند. مطالعه این مقدمه، آرامش‌بخش است. نویسندگان به ما می‌گویند که چگونه با دانش‌آموز یا فرزندمان کار کنیم. عجله نکنیم، نگران نباشیم، به شیوه کتاب توجه کنیم و شیوه‌های ذهن خودمان یا دیگران یا کتاب‌های کمک آموزشی را کنار بگذاریم. مقدمه‌ کتاب‌های درسی ما را از یک شبه علامه دهر کردن فرزندمان  برحذر می‌دارد.  به ما می‌گوید که چیزهای دیگر را گام به ‌گام در سال‌های آینده خواهد آموخت. مقدمه کتاب فارسی …
۵۱ دقیقه قبل
هشدار برای درنگ از نفوذ
سید ابراهیم رییسی، رییس دستگاه قضا هم روز گذشته از رخنه اطلاعاتی و شبکه نفوذ گفت. او در جلسه صبح دیروز شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به شهادت محسن فخری‌زاده، از این گفت که «در اجرای اقدامات بازدارنده نسبت به دشمن نباید کوتاهی کرد و هر حرکتی که موجب بازدارندگی دشمن از تهدید شود، باید انجام داد» و در ادامه از دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی خواست با قدرت شبکه نفوذ را جای‌جای کشور شناسایی و منهدم کنند. رییسی همچنین تاکید کرد: «لحظه‎ای نباید در شناسایی شبکه نفوذ غفلت و درنگ کرد تا عناصر نفوذی مجال پیدا نکنند از داخل به دشمن پالس توطئه بدهند.» رییس دستگاه قضا با اشاره به فرمان رهبری برای برخورد با آمران و عاملان ترور شهید فخری‌زاده، به دادستان کل کشور …
۵۱ دقیقه قبل
پزشکان ایرانی وکرونا
گمان نمی‌کنم این ادعا نیاز به اثبات داشته باشد. همه در جریان اخبار   مرگ و میر بسیار زیاد پزشکان و کادر درمان ایرانی بیش از سایر کشورها هستند.  این نوشته در جست‌وجوی پاسخی به این سوال است.  تصور می‌کنم این پدیده را بیش از هر چیز با توضیح مفهوم safety margin می‌توان توضیح داد. Safety margin به زبان ساده یعنی اینکه در بدن شما اگر هزار سلول مغزی وجود داشته باشد بیشترین کار و بار روزانه شما با پانصد یا ششصد سلول رفع و رجوع می‌شود. تفاوت ششصد سلول با هزار سلول را              safety margin می‌خوانند یعنی برای روز مبادا، در مثال دیگر اگر یک‌ متخصص اطفال همه بچه‌هایی که مایع نخاع آنها را می‌گیرد مننژیت …
۵۱ دقیقه قبل
بازی پنهان رییس
جدال‌های نه‌‌ چندان بی‌سر و صدا و پنهانی نمایندگان و اصولگرایان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با دولتی‌ها تقریبا با شکایت معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری از 11 نفر از نمایندگان، از مجتبی ذوالنوری و سیدمحسن دهنوی گرفته تا جواد نیک‌بین و محمدتقی نقدعلی تقریبا به اوج خود رسیده بود که خبر ترور محسن فخری‌زاده منتشر شد. خبری تلخ که دوباره نوک پیکان انتقادات اصولگرایان را به ‌سمت دولت دوازدهم، اصلاح‌طلبان و حامیان آنان برگرداند و بار دیگر اصولگرایان را در جایگاه مدعی قرار داد. انتقاداتی که بی‌توجه به آنچه سوی مقامات ارشد نظام با تعابیری چون خطر نفوذ امنیتی مطرح شد، تیم دیپلماسی دولت را هدف قرار داد؛ چنانکه فراکسیون حمایت از محور مقاومت مجلس یازدهم روز …
۵۱ دقیقه قبل
خصوصی‌سازی بنگاه‌های دولتی بی‌توجه به سیاست‌های خصوصی‌سازی
نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات میرعلی‌اشرف عبدالله پوری‌حسینی، رییس اسبق سازمان خصوصی‌سازی روز گذشته در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان تهران و به ریاست قاضی جواهری برگزار شد. به‌گفته نماینده دادستان، او متهم است به اخلال عمومی در نظام تولیدی کشور از طریق واگذاری بنگاه‌های کلان دولتی بدون رعایت تشریفات قانونی و بدون توجه به اجرای سیاست‌های کلان اصل ۴۴ و مقررات مربوطه و کارشناسی غیرمعتبر. میرعلی اشرف عبدالله‌ پوری‌حسینی، اولین رییس سازمان خصوصی‌سازی در دهه ۸۰ بود و از سال ۸۳ تا ۸۴ ریاست این سازمان را برعهده داشت. پوری‌حسینی یک بار دیگر، سال ۹۲ و پس از مدیریت ستاد انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری آن سال و روی کار آمدن دولت …
۵۱ دقیقه قبل
صدور چک در وجه حامل از 22 آذر ممنوع است
معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه از 22 آذر ماه صدور چک در وجه حامل ممنوع است، گفت: از این تاریخ صادرکننده چک ملزم به ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد و دریافت‌کننده چک هم موظف به اخذ استعلام و تطبیق اطلاعات چک با اطلاعات درج شده در این سامانه است. آمنه نادعلی‌زاده، در برنامه صبح بخیر ایران درباره اصلاحیه قانون جدید چک، اظهار داشت: این قانون یک اصلاحیه روی قانون قبلی است و رویکرد این قانون به اقدامات پیشینی است در حالی که قانون قبلی اقدامات پسینی را مدنظر قرار داده بود. او در ادامه افزود: در قانون صدور چک وقتی چک برگشت خورد روال‌های حل اتلاف دیده شد بود اما در این اصلاحیه از زمان تخصیص چک تا صدور چک توسط مشتری، تمهیداتی اندیشیده شده که بتواند تعدد صدور چک بلامحل …
۵۱ دقیقه قبل
ایران و خطر تروریسم دولتی
«پاسخ به موقع و هوشمندانه» ایران به ترور محسن فخری‌زاده این روزها یکی از کلیدواژه‌های مورد استفاده مقامات دولتی است، کلیدواژه‌ای که از دید اصلاح‌طلبان و حامیان دولت به ‌معنای اقدامات حساب شده جمهوری اسلامی است و از دید اصولگرایان مخابره پیام ضعف ایران به جهان. با این حال از قرار معلوم دولتی‌ها به استفاده از این واژه تاکید خاصی دارند چنانکه اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری ظهر روز گذشته در نوزدهمین اجلاس شورای نخست وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که به میزبانی هند و از طریق ویدیوکنفرانس برگزار شد، ایران را یکی از قربانیان تروریسم دولتی معرفی و اظهار کرد: «متاسفانه امروز ایران خود در معرض تروریسم دولتی قرار گرفته است. ترور سال گذشته …
۵۱ دقیقه قبل
زنان؛ انتخاب بایدن برای عبور از بحران
نگاهی به مجموعه افرادی که از سوی رییس‌جمهور منتخب امریکا برای همکاری با دولت آینده معرفی می‌شوند ثابت می‌کند که جو بایدن تمام تلاش خود را به کار بسته تا یکی از اصلی‌ترین وعده‌های انتخاباتی خود را عملی کند؛ توجه ویژه به زنان و رنگین‌پوست‌ که در دوره ترامپ نادیده گرفته شده بودند.
۵۱ دقیقه قبل
مرگ مارادونا مثل زندگی‌اش پر از حاشیه است
درگذشت مارادونا به عنوان بزرگ‌ترین چهره تاریخ فوتبال هنوز هم تیتر یک رسانه‌های ورزشی دنیاست. در چند روز گذشته حواشی زیادی پیرامون مرگ اسطوره فوتبال آرژانتین مطرح شده است. بعد از مرگ مارادونا و در حالی که تمام کشور آرژانتین و علاقه‌مندان به فوتبال در کل جهان شوکه بودند، وکیل دیه‌گو در اظهارنظری کوتاه قصور پزشکی را عامل مرگ مارادونا دانست. وکیل این اسطوره مدعی شد کادر پزشکی در کارش تعلل کرده و آمبولانس به موقع نرسیده  و در این رابطه شکایت خود را ارایه کرده است. شکایت وکیل و خانواده مارادونا باعث شد دادستانی آرژانتین پرونده‌ای در این رابطه باز و تحقیقاتش را آغاز کند. در مرحله نخست پلیس سراغ پزشک شخصی دیه‌گو رفت. طبق اعلام مارکا چاپ اسپانیا نیروهای پلیس روز یکشنبه …
۵۱ دقیقه قبل
سکوت پیونگ یانگ در قبال پیروزی بایدن
کره شمالی به شکل عجیبی در قبال نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا سکوت اختیار کرده است. البته از آنجایی که دونالد ترامپ رییس‌جمهور کنونی امریکا هنوز شکست را نپذیرفته، چندان عجیب نیست که پیونگ‌یانگ تا حدی در این خصوص سردرگم باشد. البته که کره‌ای‌ها احتمالا با شکست ترامپ احساس ناامیدی می‌کنند. هر چه نباشد، برای کره شمالی، امریکا یعنی دونالد ترامپ. او با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی مثل رهبر یک کشور عادی رفتار کرد و سه بار با او دیدار داشت. این دستاورد چیزی نبود که حتی پدر یا پدربزرگ کیم به آن دست یافته باشند. شاید کیم امید دارد ادعاهای بی‌اساس ترامپ در خصوص تقلب در انتخابات، راست باشد.
۵۱ دقیقه قبل
باید خانه‌ای نو دراندازیم
چهل سال پیش تعدادی از هنرمندان تئاتر ایران که عموما متعلق به یک جریان حزبی خاص بودند سندیکایی با عنوان سندیکای هنرمندان و کارکنان تئاتر ایران تشکیل می‌دهند. همه‌چیز به نظر همانی است که پیش از انقلاب آرزویش را می‌داشتند. اینکه هنرمندان تئاتر گرد هم آیند و از حقوق خود دفاع کنند. آنان فاقد مزایای شغلی لازم برای ادامه حیاتند. نه خبری از بیمه و دستمزد است و نه خبری از تلاش‌های صنفی برای حمایت از مشاغل تئاتری. سندیکا با حضور چهره‌هایی چون محمود دولت‌آبادی، مصطفی اسکویی، رکن‌الدین خسروی، سعید سلطان‌پور، بهزاد فراهانی، ‌محمدعلی جعفری، و ... در خیابان لاله‌زار تشکیل می‌شود. مستندات درباره این تشکیلات اندک است. همه‌چیز به یادداشت‌های ناصر …
۵۱ دقیقه قبل
بهار، تابستان، پاییز، زمستان و دوباره بهار
مجمع عمومی «خانه تئاتر» 12 خرداد 1397 برگزار شد و پس از رای‌گیری، ترکیب تکراری و اسامی کلیشه‌ای حاضر در ترکیب قدیمی هیات ‌مدیره تشکیلات با حضور بعضی چهره‌های تازه نفس تغییر کرد. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، چیزی بیش از 1000 نفر عضو «خانه تئاتر» در رای‌گیری خرداد 97 مشارکت کردند که در نتیجه‌ آن «نادر برهانی‌‌مرند» از چهره‌های تازه نفس با کسب 556 رای در رده نخست ایستاد و «ایرج راد» که بیش از یک دهه بر مسند مدیرعاملی تکیه زده بود با کسب 539 رای در رده دوم قرار گرفت. به همین ترتیب حمیدرضا نعیمی(چهره جدید هیات‌مدیره) با ۴۷۰ رای نفر سوم، کورش نریمانی(چهره جدید هیات‌مدیره) با ۴۴۲ رای نفر چهارم، …
۵۱ دقیقه قبل
علی رهبری: همه حق ندارند از کرونا شاکی باشند
گلن کلوز به  مجموعه زینتی کریسمس  برادوی پیوست!
۵۱ دقیقه قبل
ساماندهی اتباع خارجی غیرمجاز یا پایان‌‌دهی حضورمهاجران؟
اخیرا جزییات طرحی از سوی نمایندگان مجلس با عنوان «طرح ساماندهی اتباع خارجی غیرمجاز» منتشر شده است؛ طرحی که شاید کوچک‌ترین ردی از ساماندهی را‌ نتوان در آن یافت و بیش از آنکه به دنبال سامان دادن اتباع خارجی غیرمجاز(مهاجران) باشد  به دنبال ایزوله کردن و سخت‌تر کردن معیشت و زیست روزمره مهاجران حاضر در ایران است. منطق این طرح بدین صورت است که در ابتدا مهاجران غیرقانونی را مجرم می‌خواند و حالا که «مجرم» را تولید کرده است؛ برای‌ مجرم و همدستان او مجازات‌هایی مختلف را در نظر می‌گیرد. یک مثال ساده: مطابق با این طرح اگر یک ایرانی به هر دلیلی، اتاق یا جای خوابی را به یک مهاجر غیرقانونی اجاره دهد(اتفاقی که به صورت معمول در دهه‌های اخیر …
۵۱ دقیقه قبل
آخرین رییس جمهور
ترامپ با شعار مهم وارد انتخابات شد، یکی «امریکا، اول» بود، این شعار حزب فاشیست امریکا در دهه‌های قبل از جنگ جهانی دوم بود، حزبی که هیتلر از آن حمایت می‌کرد. معنی «امریکا، اول» در آن زمان به این معنی بود که امریکا وارد جنگ نشود تا در کنار متفقین قرار نگیرد و هیتلر شکست نخورد. امروز هم فاشیست‌هایی مثل استیو بنن کشف کردند که با دادن چنین شعارهایی می‌توانند عامه مردم را به طرف ترامپ بکشند و از سویی با دادن شعارهایی شبیه برنی سندرز اقشار تهیدست را به سوی ترامپ جلب کنند و جلب کردند. آنها به مردم می‌گویند که سازمان‌های بین‌المللی مثل سازمان بهداشت جهانی برای امریکا سودی ندارند. اعتقادی به پیمان نظامی امریکا ندارند و با سازمان ناتو مشکل دارند. …
۵۱ دقیقه قبل
اولیانوف: با ترور فخری‌زاده، چشم‌انداز مذاکره ایران و امریکا غیرقابل پیش‌بینی است
«میخاییل اولیانوف» نماینده دایم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، امروز (دوشنبه) در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «راشاتو 24» تصریح کرد که باتوجه به شرایط فعلی و ترور شهید «محسن فخری‌زاده» دانشمند دفاعی و هسته‌ای ایران، چشم‌انداز مذاکره میان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده غیرقابل پیش‌بینی است. وی در این خصوص توضیح داد: «گفت‌وگو میان ایالات متحده امریکا و ایران امکانپذیر است اما شرایط در حال حاضر غیرقابل پیش‌بینی است و عوامل زیادی وجود دارد که محاسبات را پیچیده و دشوار کرده است».این دیپلمات روس با این‌حال توضیح داد که بایدن در صورت ورود به کاخ سفید موضع سازنده‌تری در قبال برجام اتخاذ خواهد …
۵۱ دقیقه قبل
اینجا دریا نیست، اهواز است
نیلوفر رسولی
۵۱ دقیقه قبل
نشست کمیسیون مشترک برجام، 26 آذر در وین
پایگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه اروپا اعلام کرد که نشست کمیسیون مشترک برجام روز 16 دسامبر 2020 (26 آذرماه) در وین پایتخت اتریش برگزار خواهد شد.این نشست قرار است به ریاست «هلگا اشمید» معاون «جوزپ بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با حضور نمایندگان کشورهای روسیه، انگلیس، آلمان، فرانسه، چین و ایران برگزار شود. براساس این گزارش، دستور کار این نشست تلاش‌های جاری برای حفظ برجام و روش‌های موثر برای اجرای کامل این توافق از سوی همه طرفین و آمادگی تبادل نظر در سطح وزرا است. آخرین دور مذاکرات کمیسیون مشترک برجام روز 11 شهریور ماه گذشته در هتل پله بورگ وین برگزار شده بود.
۵۱ دقیقه قبل
امتحانات حضوری یا غیرحضوری؟!
وزیر آموزش و پرورش گفته امتحانات حضوری برگزار خواهد شد البته مشروط کرده به اجازه ستاد ملی مبارزه با کرونا اما معلوم نیست که آیا منظورش همان ستادی است که در اوج وضعیت قرمز مصوبه‌ای برای عدم حضور دانش آموزان و معلمان نداشت یا یک ستاد دیگر منظور است ؟ نمی‌دانم چرا آقای حاجی میرزایی دوباره با این حرف‌شان در میان میلیون‌ها دانش‌آموز و ده‌ها میلیون والدین آنها نگرانی و تنش ایجاد کردند و اصلا چرا باید الان این حرف را بزنند؟! خوب مگر خود ایشان عضو ستاد کرونا نیست؟! اول بروند آنجا بحث و تبادل نظر داشته باشند و نظرات کارشناسان را بررسی کنند و بعد گزارش‌ها و نظرات مدیران مدارس و معلمان را هم بگیرند و در نهایت خروجی بررسی کارشناسانه و تصمیم نهایی را اعلام کنند. خیلی عجیب …
۵۱ دقیقه قبل
پایان نوجوانی و مواجهه با کلانشهر
آخرین ساخته الیزا هیتمن، ساده و هولناک است؛فیلمی جمع و جور که به شکل درخشانی تضادهای جامعه امریکا را به نمایش گذاشته و نگاهی انتقادی دارد به شکاف مرکز و پیرامون در ثروتمندترین کشور جهان. تقابل شهر کوچکی در ایالت پنسیلوانیا با کلانشهری چون نیویورک که از طریق قوانین سقط جنین به نمایش گذاشته می‌شود. ماجرا در رابطه با بارداری ناخواسته دختری 17 ساله است به نام «آتوم» که شرایط مادر شدن را ندارد و تصمیم می‌گیرد به نیویورک برود تا از قوانین به نسبت آسان‌گیر آنجا در قبال سقط جنین برخوردار شود. چرا که در شهر کوچک خویش با سن و سالی که دارد، اجازه پدر و مادر لازم است و این برای دختری چون او سخت و دشوار می‌نماید. نام آتوم که گویا به پاییز اشاره دارد و به شکل استعاری یادآور …
۵۱ دقیقه قبل
هستی در هاله‌ای از فراموشی مدفون شده
محسن آزموده| کانت و مساله متافیزیک، نوشته مارتین هایدگر به تازگی توسط مهدی نصر به فارسی ترجمه شده و نشر روزگار نو آن را منتشر کرده است. این کتاب، جلد سوم از مجموعه آثار هایدگر است که در سال 1929 منتشر شده و به نوشته مترجم، اثری برجسته در به اصطلاح دوره نخست تفکر هایدگر است و به گفته بسیاری از مفسران می‌توان درونمایه‌های آن را، پاره‌هایی از بخش دوم هستی و زمان در نظر گرفت که هیچ‌گاه نگاشته نشد. در این کتاب، هایدگر، تفسیری متفاوت و هستی‌شناختی از فلسفه کانت ارایه می‌کند و بدین منظور بخشی کوچک و به ظاهر نه چندان مهم از کتاب اصلی کانت، یعنی «سنجش خرد ناب» را مورد بحث قرار می‌دهد: شاکله‌بندی و بحث تخیل.  از این‌رو نمی‌توان آن را تفسیر …
۵۱ دقیقه قبل
آثار بخش اصلی جشنواره حقیقت
محمدحسن خدایی
۵۱ دقیقه قبل
اعتراض و بازداشت رزا پارکس
دسامبر 1955 با خبر دستگیری رزا پارکس شروع شد. اما کار، آنجا با بردن رزا پارکس و زندانی کردنش به پایان نرسید و اعتراض شجاعانه او به یک قانون تبعیض‌آمیز، هم سرآغاز ماجرایی مهم و هم به الگویی برای اعتراض بدون خشونت تبدیل شد. طبق مقررات شهرداری مونتگمری از ابتدای سال 1955 سیاه‌پوستان فقط مجاز به نشستن روی صندلی‌های عقب اتوبوس‌های داخل شهر بودند و اگر صندلی‌های جلویی اتوبوس پر می‌شد، باید جای خودشان را به سفیدپوست‌ها می‌دادند. رزا پارکس در اولین ردیف از صندلی‌های قسمت سیاهان نشسته و همه صندلی‌های جلوی او پر شده بود که مردی سفیدپوست وارد اتوبوس شد. راننده از پارکس خواست که از آنجا بلند شود و جای خود را به مسافر تازه‌وارد بدهد. او مقاومت کرد و از …
۵۱ دقیقه قبل
پیشنهادهای لذت‌بخش یک کارگردان آرتیست
در یک دهه اخیر، کریستوفر نولان، جزو معدود فیلمسازانی قرار می‌گیرد که چه مخاطب عام و چه خاص، هر بار توقع یک نوآوری و خلاقیت در فیلم تازه‌اش را دارند که در تازه‌ترین فیلمش یعنی تنت  (انگاشته)  این اتفاق به خوبی رخ داده است. اما یکی از برگ برنده‌های همیشگی فیلم‌هایش، شیوه هدایت بازیگران است که در این مطلب به‌طور کوتاه به آن می‌پردازیم.  نولان بعد از ساخت فیلم «تعقیب»، در واقع با ساخت فیلم ممنتو (یادآوری) بود که خودش را به عنوان فیلمسازی خوش آتیه مطرح کرد. فیلمی در سبک نئونوآر و با حال و هوایی روانشناسانه که بازیگر اصلی‌اش یعنی گای پیرس قرار بود مدام در شکست‌های زمانی و رفت و برگشت در موقعیت‌های تکراری قرار بگیرد که با …
۵۱ دقیقه قبل
فردا در راه است
اینکه نویسنده‌ای هم هنرمند زمانه‌اش باشد و در دوران زیستش خوانده و درک شود و هم در داستان‌هایش خصایصی باشد که او را از زمانه فراتر ببرد و پیشاپیش در عرصه‌هایی نوتر دست به تجربه بزند یک توفیق خیلی بزرگ است. بسیار بوده‌اند در تاریخ ادبیات که انگار دوران زندگی‌شان برای اقبال به آثارشان تنگ‌ و کم‌بضاعت بود و در دوران فعالیت‌شان مهجور ماندند و سال‌ها بعد منتقدان دوباره به سراغ‌شان آمدند و کشف‌شان کردند. بهرام صادقی خوشبختانه در زمانه خودش هم تا حدی قدر دید و شناخته شد و با اینکه نسبت معناداری با جریان غالب داستان‌نویسی روزگارش نداشت، توانست نامش را در تاریخ داستان مدرن تثبیت کند و هر چه هم که زمان می‌گذرد می‌بینیم این نام پررنگ‌تر …
۵۱ دقیقه قبل
چه فیلم‌هایی شانس اسکار دارند؟
سال سختی را پشت‌سر گذاشته‌ایم؛ سالی غم‌انگیز و دلهره‌آور، سالی که سینما به قرنطینه رفت. فیلم‌ها به آنلاین و... سینماروها ترجیح دادند در خانه بمانند. اما خود سینما هیچ‌وقت تعطیل نمی‌شود. فیلمسازها به کارشان ادامه می‌دهند و فیلم‌ها - هر چند با احتیاط- آماده نمایش می‌شوند. دو فصل پاییز و زمستان، از قدیم‌الایام فصل سینما بوده‌اند. بهترین فیلم‌ها در این دو فصل بر پرده سینماها آمده است. در این سال تاریک هم تلاش‌هایی صورت گرفته که استودیوها سعی کرده‌اند بهترین‌های خود را عرضه دارند خاصه که فصل جوایز گلدن‌گلوب و اسکار هم در پیش است.
۵۱ دقیقه قبل
نفرین احساسات
شنیده بود که وگان شدن می‌تواند درمانی برای افسردگی و آرام شدن اعصاب باشد. خودش هم این موضوع را تجربه کرده بود. از وقتی که محصولات حیوانی را از زندگی‌اش حذف کرده بود، تغییرات روحی‌اش را به وضوح احساس می‌کرد. مقالاتی که در این باره خوانده بود، دلایلی مانند بهبود وضعیت سلامتی، افزایش کیفیت خواب و تغییر باکتری‌های دستگاه گوارش و همچنین بهبود تعادل هورمونی را برای این اتفاق نام برده بودند. اما ماجرا به همین‌جا ختم نشده بود. با تمام عوامل جسمی و روانی که نوید یک وگان شاد و سرزنده می‌دانند، «نفرین» بزرگی دامن او را گرفته بود که اجازه نمی‌داد همواره شاد باشد. وگان بودن برایش به معنای توجه به زندگی دیگران و از جمله حیوانات بود. او تصمیم گرفته بود که …
۵۱ دقیقه قبل
خطر پیش‌بینی خوش‌بینانه از منابع بودجه 1400
تا زمان لغو تحریم‌های نفتی راهکار اصلی دولت تامین کسری از بازار سرمایه است
۵۱ دقیقه قبل
بررسی هیجان از منظر حوزه‌های مختلف علوم انسانی
خوشه تحقیقاتی «آسیب‌شناسی دینی و اخلاقی» معاونت پژوهشی دانشگاه شهید بهشتی به مناسبت هفته پژوهش، نشست‌هایی با موضوع «بررسی هیجان از منظر حوزه‌های مختلف علوم انسانی» برگزار می‌کند.این نشست‌ها 26 آذر ماه سال جاری از ساعت 14 الی 18:30 برگزار می‌شود و در نشست نخست از ساعت 14 الی 14:45 ناصر فکوهی، استاد انسان‌شناسی دانشگاه تهران درباره «رویکرد انسان‌شناسی شهری در بررسی هیجانات» سخن می‌گوید و سپس علیرضا مرادی استاد روانشناسی دانشگاه خوارزمی با موضوع «هیجان در بستر تاریخی فلسفه و علم» و محمد راسخ مهند درباره «بررسی سیر ویژگی‌های اجتماعی خشونت، ادب، غم و شادی و بازتاب آن در زبان» از ساعت 14:45 …
برخورد قاطع با متخلفان کرونایی صورت گیرد
۵۲ دقیقه قبل / استانی-سیاسی / کهگیلویه و بویراحمد / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / نماینده ولی فقیه در استان / محدودیت تردد
برخورد قاطع با متخلفان کرونایی صورت گیرد
نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج گفت: با قاطعیت با متخلفان کرونایی در سطح استان برخورد شود.
نیروهای ارتش آذربایجان وارد لاچین شدند
۵۶ دقیقه قبل
نیروهای ارتش آذربایجان وارد لاچین شدند
ایلنا: نیروهای ارتش آذربایجان پس از حدود سه دهه وارد لاچین شدند.
حل مشکل کسری بودجه
۵۷ دقیقه قبل / محمدکاظم انبارلویی / محمدکاظم انبارلویی / بودجه / تورم / شورای نگهبان
حل مشکل کسری بودجه
انبارلویی نوشت: همه اقتصاددانان و فعالان اقتصادی کشور معتقدند، ریشه گرانی‌ها، تورم، کاهش فاحش نرخ برابری ارز در برابر ارزهای خارجی و سرانجام، کاهش ارزش پول ملی در کسری بودجه دولت است.
تقاضای ۲۹ سازمان کنترل تسلیحاتی برای توقف فروش سلاح به امارات
۵۷ دقیقه قبل / حقوق بشر / کنگره آمریکا / امارات / موشک / سلاح / توقف
تقاضای ۲۹ سازمان کنترل تسلیحاتی برای توقف فروش سلاح به امارات
چند سازمان کنترل تسلیحاتی و حقوق بشری در مخالفت با فروش ۲۳ میلیارد دلار موشک، جنگنده و پهپاد به امارات متحده عربی نامه‌ای امضا کرده و از کنگره ایالات متحده خواستار توقف آن شدند.
فشار ریاض بر «منصور هادی» برای معرفی کابینه
۵۷ دقیقه قبل / توافق ریاض / دولت منصور هادی / شورای انتقالی جنوب / معرفی کابینه
فشار ریاض بر «منصور هادی» برای معرفی کابینه
شبکه الجزیره به نقل از یک مقام دولت مستعفی یمن از فشار ریاض بر «منصور هادی» برای اجرای صرفا بُعد سیاسی توافق ریاض و گذشتن از اجرای کامل بُعد نظامی توافق خبر داد.
گواردیولا: تیم‌های پرتغالی رقبای خطرناکی هستند/ مقابل پورتو انتظار یک بازی فیزیکی و درگیرانه را دارم
۵۷ دقیقه قبل / منچسترسیتی / گواردیولا / پرتغال / لیگ قهرمانان
گواردیولا: تیم‌های پرتغالی رقبای خطرناکی هستند/ مقابل پورتو انتظار یک بازی فیزیکی و درگیرانه را دارم
سرمربی تیم فوتبال منچسترسیتی می‌گوید انتظار دارد که بازی شاگردانش در خانه پورتو در هفته پنجم لیگ قهرمانان اروپا یک دوئل فیزیکی از آب درآید.
ربات ژاپنی که استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی را متذکر می‌شود +ویدئو
۱ ساعت قبل
ربات ژاپنی که استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی را متذکر می‌شود +ویدئو
فروشگاهی در ژاپن برای اطمینان از رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی توسط مشتریان از یک ربات با قابلیت تشخیص ماسک بر چهره مشتری استفاده می‌کند.
کلوپ: برای ۲ هزار نفری که قرار است بازی‌ ما را ببینند خوشحالم/ آلکانتارا به این زودی‌ها برنمی‌گردد
۱ ساعت قبل / تیم فوتبال آژاکس / لیگ قهرمانان اروپا / لیگ برتر انگلیس / یورگن کلوپ / لیورپول
کلوپ: برای ۲ هزار نفری که قرار است بازی‌ ما را ببینند خوشحالم/ آلکانتارا به این زودی‌ها برنمی‌گردد
سرمربی تیم فوتبال لیورپول از اینکه مجوز بازگشت محدود تماشاگران به آنفیلد برای تماشای بازی مردان او و آژاکس صادر شده، بسیار خوشحال است.
سیر تا پیاز فشار خون بالا
۱ ساعت قبل / فشار خون / بیماری / سلامت / استرس / فشارخون بالا
سیر تا پیاز فشار خون بالا
فشارخون بالا یک وضعیت پزشکی است که در آن فشار وارد شونده بر دیواره رگ‌ها و فشار جریان خون از یک حد طبیعی و پذیرفته٬ بالاتر می‌رود.
قطع سهمیه بنزین معلولان در آستانه روز جهانی معلولان
۱ ساعت قبل / دولت / بهزیستی / انجمن معلولان ایران / جامعه معلولان ایران / کامران عاروان / بنزین
قطع سهمیه بنزین معلولان در آستانه روز جهانی معلولان
مدیرعامل انجمن معلولان ایران از قطع سهمیه بنزین معلولان خبر می دهد و می گوید: شوک بزرگی در آستانه ۱۲ آذر به جامعه معلولان وارد شده است.
مشکل داغ شدن لپ‌تاپ خود را به‌آسانی با این راهکارها رفع کنید
۱ ساعت قبل / مهارت‌ها فوت‌ و فن / کامپیوتر - لپ تاپ
مشکل داغ شدن لپ‌تاپ خود را به‌آسانی با این راهکارها رفع کنید
گرم شدن اجزای داخلی و حتی قاب بیرونی لپ تاپ طبیعی است، اما گاهی ممکن است به اندازه‌ای داغ شود که با خود بگویید هر آن ممکن است شعله‌ور شود.
اتلتیکو به‌دنبال جبران شکست سنگین دور رفت/ تیم کلوپ منتظر قطعی‌شدن صعود
۱ ساعت قبل / لیگ قهرمانان اروپا
اتلتیکو به‌دنبال جبران شکست سنگین دور رفت/ تیم کلوپ منتظر قطعی‌شدن صعود
اتلتیکومادرید و لیورپول با انگیزه های مضاعف برابر حریفان خود در لیگ قهرمانان اروپا به میدان خواهند رفت.
۱ ساعت قبل / ایران و آمریکا / آمریکا - جوزف بایدن
برنامه مهم بایدن درباره ایران | واکنش چهره‌ ضد ایرانی دولت ترامپ
نیکی هیلی نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل که از چهره‌های ضد ایرانی در دولت دونالد ترامپ به حساب می‌آمد با اشاره به اینکه بایدن می‌خواهد به توافق هسته‌ای با ایران (برجام) باز گردد مدعی شد که بازگشت جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا به برجام اشتباه بزرگی است.
علیرضا بیرانوند از روی نیمکت برد آنتورپ را دید
۱ ساعت قبل / علیرضا بیرانوند / آنتورپ / هفته چهاردهم لیگ برتر بلژیک
علیرضا بیرانوند از روی نیمکت برد آنتورپ را دید
تیم آنتورپ هفتمین پیروزی‌اش در فصل جاری ژوپیلر لیگ را در خانه رقم زد.
کارشناسی داوری دیدار ماشین سازی - گل گهر
۱ ساعت قبل / گل گهرسیرجان / کارشناسی داوری / ماشین سازی تبریز
کارشناسی داوری دیدار ماشین سازی - گل گهر
کرونا دست‌بردار سوآرز نیست؛ اتلتیکو چشم انتظار خبرِ خوب آزمایشگاه
۱ ساعت قبل / اتلتیکو مادرید / لوئیس سوارز / بایرن مونیخ / دیگو سیمئونه / لیگ قهرمانان اروپا / تیم ملی اروگوئه / ویروس کرونا
کرونا دست‌بردار سوآرز نیست؛ اتلتیکو چشم انتظار خبرِ خوب آزمایشگاه
نتیجه دومین آزمایش کرونای ستاره اروگوئه‌ای باشگاه اتلتیکومادرید مثبت اعلام شد اما تیم اسپانیایی هنوز وی را از فهرست دیدار برابر بایرن مونیخ کنار نگذاشته است.
ارتش لبنان 3 شب سورت پروازی انجام می‌دهد
۱ ساعت قبل / اسرائیل / لبنان
ارتش لبنان 3 شب سورت پروازی انجام می‌دهد
در پی افزایش تجاوزهای جنگنده‌های اسرائیلی به حریم هوایی لبنان طی روزهای اخیر، دفتر فرماندهی ارتش لبنان در بیانیه‌ای از آغاز سورت‌های پروازی شبانه در پایگاه‌های هوایی این کشور خبر داد.
هماهنگی بین دستگاه‌های دولتی منجر به رشد بازار سرمایه شده است
۱ ساعت قبل
هماهنگی بین دستگاه‌های دولتی منجر به رشد بازار سرمایه شده است
زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به رشد صعودی بازار سرمایه از اواخر آبان ماه اشاره و درباره عوامل آن به ایجاد هماهنگی بین دستگاه های اقتصادی و همچنین ثبات ارز اشاره کرد.
توضیحات مهم ظریف درباره نحوه دسترسی آژانس به نام فخری‌زاده
۱ ساعت قبل / محسن فخری زاده / محمدجواد ظریف
توضیحات مهم ظریف درباره نحوه دسترسی آژانس به نام فخری‌زاده
وزیر امور خارجه کشورمان با رد برخی اظهارنظرها مبنی‌بر این‌که نام شهید محسن فخری‌زاده از طریق لیست‌های سازمان ملل به دست موساد رسیده است، اظهار کرد: این مطلب ١٨٠ درجه خلاف واقعیت است و نام دکتر فخری‌زاده توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی در اواسط دهه ٨٠ شمسی به آژانس داده شد و در قطعنامه ١٧٤٧ مصوب ٤ فروردین ١٣٨٦ در فهرست تحریم شورای امنیت قرار گرفت.
اظهارات مظلومی هواداران استقلال را مقابل سازمان لیگ قرار می‌دهد/ خیلی زود چالش‌های دربی را شروع کردیم
۱ ساعت قبل / پرسپولیس / استقلال / سازمان لیگ / سهیل مهدی / برنامه فوتبال برتر / ایفمارک
اظهارات مظلومی هواداران استقلال را مقابل سازمان لیگ قرار می‌دهد/ خیلی زود چالش‌های دربی را شروع کردیم
رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ گفت: اظهارات سرپرست استقلال هواداران این تیم را مقابل سازمان لیگ قرار داده و مشکلاتی را به وجود می‌آورد.
مزایا و معایب واکسن کرونای
۱ ساعت قبل / واکسن کرونا / واکسن کووید-19 / فایزر / کووید-19 / کروناویروس / کرونا در جهان
مزایا و معایب واکسن کرونای "فایزر" چه هستند؟
واکسن بالقوه کووید-۱۹ شرکت "فایزر" و "بیوان‌تک" در مقابله با بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ موثر است، اما دارای مشکلاتی نیز هست و تا تزریق عمومی با چالش‌هایی روبرو است.
کابوس حذف در تعقیب نراتزوری/ چشمک سید یک به منچسترسیتی
۱ ساعت قبل / بایرن مونیخ / منچسترسیتی / اینترمیلان / لیگ قهرمانان اروپا
کابوس حذف در تعقیب نراتزوری/ چشمک سید یک به منچسترسیتی
هفته پنجم از مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا در حالی آغاز می‌شود که صعود اینتر به اما و اگرهای زیاد وابسته است و بایرن مومیخ در دیداری تشریفاتی و منچسترسیتی برای تثبیت سرگروهی به میدان می‌روند.
پادوها حال فوتبال را بد کرده‌اند / خیانت به خوزستان با خرید فوتبالیست غیربومی
۱ ساعت قبل / استانی-ورزشی / اخبار ورزشی - خوزستان / داریوش یزدی / استعدادیابی
پادوها حال فوتبال را بد کرده‌اند / خیانت به خوزستان با خرید فوتبالیست غیربومی
سرمربی سابق تیم فوتبال استقلال خوزستان با بیان این که متاسفانه در خوزستان اجازه نمی دهند افراد متخصص و شایسته در مسند کار قرار گیرند، گفت: افرادی از استان های دیگر بخش مدیریتی فوتبال خوزستان را پیش می برند که شناخت کافی از فوتبال خوزستان ندارند، ضمن این که فوتبال این خطه برای آن ها اهمیت چندانی ندارد تا استعدادهای ما را وارد عرصه ظهور و پرورش کنند.
لیگ برتر انگلیس| شکست استون‌ویلا در خانه وستهام با جنجال‌آفرینی دوباره VAR
۱ ساعت قبل / لیگ برتر انگلیس / وستهام
لیگ برتر انگلیس| شکست استون‌ویلا در خانه وستهام با جنجال‌آفرینی دوباره VAR
بازی‌های هفته دهم لیگ برتر انگلیس با شکست خانگی تیم فوتبال استون‌ویلا در خانه وستهام در دیداری که کمک داور ویدئویی دوباره جنجال‌آفرین شد، به پایان رسید.
حماسه جدید مدیران توریستی ورزش ایران؛ این‌بار کنار برج‌های دوحه / مدیر تیم‌ملی بسکتبال بخاطر گشت‌وگذار از بازی حساس محروم شد!
۱ ساعت قبل
حماسه جدید مدیران توریستی ورزش ایران؛ این‌بار کنار برج‌های دوحه / مدیر تیم‌ملی بسکتبال بخاطر گشت‌وگذار از بازی حساس محروم شد!
مدیر تیم‌های ملی بسکتبال ایران به دلیل تمرد از پروتکل‌های رسمی میزبان رقابت های گزینشی کاپ آسیا، و گشت و گذار در شهر دوحه همراه رییس خوش سفر فدراسیون، از بازی حساس با سوریه که به شکست عجیب ایران انجامید، محروم شد
گشت‌زنی‌ جنگنده‌های لبنانی در پی تجاوز جنگنده‌های صهیونیستی
۱ ساعت قبل / لبنان / لبنان / ارتش لبنان / جنگنده / پرواز
گشت‌زنی‌ جنگنده‌های لبنانی در پی تجاوز جنگنده‌های صهیونیستی
ارتش لبنان اعلام کرد که به مدت سه شب جنگنده‌های ارتش لبنان بر فراز این کشور گشت‌زنی‌های شبانه خواهند داشت.
منصوری:در مجمع فدراسیون فوتبال باز هم حق فوتسال داده نشد/تیمی قدرتمند را راهی لیگ کردیم
۱ ساعت قبل / لیگ برتر / شهید / ورزش / ورزشی
منصوری:در مجمع فدراسیون فوتبال باز هم حق فوتسال داده نشد/تیمی قدرتمند را راهی لیگ کردیم
رئیس هیات مدیره باشگاه شهید منصوری قرچک گفت:متاسفانه در مجمع عمومی فدراسیون فوتبال باز هم حق فوتسال داده نشد.
رسانه آمریکایی :موساد با پشتیبانی اطلاعاتی آمریکا اقدام به ترور فخری زاده کرده است 
۱ ساعت قبل / ترور محسن فخری زاده / شهدای هسته‌ای
رسانه آمریکایی :موساد با پشتیبانی اطلاعاتی آمریکا اقدام به ترور فخری زاده کرده است 
رسانه آمریکایی واشنگتن اگزماینربه قلم تام روگان (Tom Rogan ) نوشت:سرویس اطلاعات خارجی اسرائیل، موساد، محسن فخری زاده، را ترور کرده است.
ارتش جمهوری آذربایجان به شهرستان استراتژیک لاچین وارد شد
۱ ساعت قبل / جمهوری آذربایجان / شهرستان لاچین / ارتش / ارمنستان / روسیه
ارتش جمهوری آذربایجان به شهرستان استراتژیک لاچین وارد شد
وزارت دفاع جمهوری آذربایجان شامگاه دوشنبه اعلام کرد که نیروهای ارتش این کشور به شهرستان «لاچین» در منطقه قره باغ وارد شدند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •