شنبه, ۱۸ مرداد, ۱۳۹۹ / 8 August, 2020
محسن کاظمی
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
نمود و تجسم روح
کتاب «شبح میکونوس» نوشته محسن کاظمی یکی از فعالان عرصه خاطره‌نگاری و تاریخ شفاهی، کتاب چابک و سبک شده «نقاشی قهوه‌خانه» همین نویسنده است، آن هم در لباس رمان. کتاب نقاشی قهوه‌خانه ‏کتابی پژوهشی با متون سنگین حقوقی و سیاسی است که خواندن آن گرچه لذت‌بخش است اما ‏پیچیدگی‌هایی دارد. نقاشی کتابی است، تاریخی و مرجع که بخشی از پرسش‌های جویندگان حقیقت را پاسخ ‏می‌دهد. نقاشی کتابی است برای تاریخ اما کتاب شبح میکونوس کتابی است برای ادبیات. ‏در شبح میکونوس از مقدمه، موخره و ادبیات تحقیق خبری نیست؛ متن‌های ثقیل حقوقی، اسناد و ‏مدارک و تصاویر، نمایه‌ها، واژه‌نامه تخصصی آلمانی به فارسی، فهرست منابع، پاورقی‌ها، …
نامزدهای نهایی چهره سال هنر انقلاب معرفی شدند
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / مرتضی شعبانی / امیر داسارگر / بروکسل / غلامرضا صنعتگر / سریال گاندو / محمدصابر شیخ‌رضایی / سعید اسماعیلی / مجدالدین معلمی / محسن عنایتی / محسن کاظمی
نامزدهای نهایی چهره سال هنر انقلاب معرفی شدند
مجدالدین معلمی دبیر هفته هنر انقلاب از معرفی پنج نامزد نهایی چهره سال ۹۸ خبر داد.
جانباز کاظمی ازغدی و مادر شهیدان فامیل اصلانی آسمانی شدند
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / بنیاد شهید و امور ایثارگران جمهوری اسلامی ایران / والدین شهدا / جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی
جانباز کاظمی ازغدی و مادر شهیدان فامیل اصلانی آسمانی شدند
تهران - ایرنا - «محمد کاظمی ازغدی» جانباز ۷۰ درصد و «آسیه محمدی» مادر شهیدان «علی اکبر و محسن فامیل اصلانی» آسمانی شدند.
نویسندگانی که قلمشان روایت کرد
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / مشرق نیوز / کتاب / نویسنده / چهره هنری انقلاب
نویسندگانی که قلمشان روایت کرد
وجیهه سامانی، بهناز ضرابی زاده، زهرا کاردانی و محسن کاظمی چهار نویسنده ای هستند که به عنوان نمایندگان ادبی در فهرست نامزدهای کسب عنوان چهره هنر انقلاب در سال ۹۸ حضور دارند.
مروری بر کارنامه نامزدهای ادبی «چهره هنر انقلاب»
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / چهره هنر انقلاب
مروری بر کارنامه نامزدهای ادبی «چهره هنر انقلاب»
وجیهه سامانی، بهناز ضرابی‌زاده، زهرا کاردانی و محسن کاظمی چهار نویسنده‌ای هستند که به عنوان نمایندگان ادبی در فهرست نامزدهای کسب عنوان «چهره هنر انقلاب» در سال ۹۸ حضور دارند.
ببینید | حمله تند استاد کاظمی به پایتخت ۶ و محسن تنابنده!
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / سریال پایتخت / طنز / سریال ایرانی / شبکه یک سیما
ببینید | حمله تند استاد کاظمی به پایتخت ۶ و محسن تنابنده!
احمدرضا کاظمی طنز پرداز دم خروس اولین رسانه طنز تصویری ایران که به مدیر مسئولی مهدی جلیلی فعالیت می کند با کاراکتر «استاد کاظمی» که این روزها به شهرت رسیده در قالب شوخی ،عجیب ترین نقد به سری ششم سریال پایتخت را ساخته اند که نگاهی طنز دارد به گوشه ای از انتقادات به این سریال خبرساز!
پوستر هفته هنر انقلاب منتشر شد/ پرواز تندیس با بال های پرچم
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / حبیب احمدزاده / مرتضی شعبانی / حوزه هنری / غلامرضا صنعتگر / امیر داسارگر / محمدصابر شیخ‌رضایی / علی‌اصغر یوزباشی / حسن روح الامین / سعید اسماعیلی / مجتبی حیدری
پوستر هفته هنر انقلاب منتشر شد/ پرواز تندیس با بال های پرچم
پوستر ششمین هفته هنر انقلاب حوزه هنری منتشر شد.
خانه تکانی با ادبیات/ پایان قرنطینه یک ماجرای تاریخی جذاب
۱۳۹۹/۰۱/۰۷
خانه تکانی با ادبیات/ پایان قرنطینه یک ماجرای تاریخی جذاب
«نقاشی‌قهوه‌خانه» روایتی از است از ده سال تلاش، پژوهش و گفتگوی محسن کاظمی برای روایتی صادقانه از ماجرای ترور سران حزب دموکرات کردستان در رستوران میکونوس در آلمان. کتابی که پایانی است بر قرنطینه این ماجرای تاریخی.
پیشنهاد  ۱۰۵ نفر از بین ۳۰ کتاب + عکس
۱۳۹۸/۱۲/۱۲ / فائضه غفار حدادی / نمایشگاه کتاب تهران / مصطفی مستور / محسن کاظمی / علی اصغر بهمن نیا / محمود جوانبخت / سلمان کدیور / شهید محسن وزوایی / فاطمه سلیمانی ازندریانی / وحید یامین‌پور
پیشنهاد ۱۰۵ نفر از بین ۳۰ کتاب + عکس
بی‌شک کتاب های بهتری در عرصه نشر وجود دارد که ما حتی از چاپشان هم بی خبریم! و هیچ چیزی از آن ها نمی دانیم اما برای رسیدن به نتیجه عینی خودمان را محدود کردیم به این ۳۰ عنوان.
اصالت انسان و آزادی در ساختار و گفتمان «نقاشی قهوه‌خانه»
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / کاظم دارابی / محسن کاظمی / انتشارات سوره مهر / جایزه کتاب سال / دادگاه میکونوس / مهدی کاموس / تاریخ معاصر
اصالت انسان و آزادی در ساختار و گفتمان «نقاشی قهوه‌خانه»
یکی از ویژگی‌های کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» که با استقبال مخاطبان و منتقدان و جوایز معتبر فرهنگی کشور روبرو شده، توجه به اصالت انسان در ساختار و گفتمان کتاب است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱
در اسارت ساواک
احمد احمد از مبارزان سیاسی دوره پهلوی دوم است که به دلیل نوع مبارزاتش با اشخاص و گروه‌های انقلابی بسیاری همکاری و فعالیت داشته و به سبب آن چندین بار دستگیر، شکنجه و زندانی شده است. او در آخرین برخورد با ماموران ساواک از ناحیه پا تیر خورد، مصدوم و معلول شد. آن ‌طور خود احمد نقل کرده تا پیش از سال 1376 بارها و بارها از مراکز و سازمان‌های مختلفی برای ضبط و ثبت و انتشار خاطرات وی به او مراجعه کرده بودند که او هر بار بنا به دلایل مختلفی از جمله «واهمه از مطرح کردن خویشتن»، از قبول پیشنهادهای آنها سر باز زده بود اما سرانجام محسن کاظمی مقاومت او را شکست و بیش از 70 ساعت با احمد احمد مصاحبه کرد که ماحصلش این کتاب است.
«جلال» یک جایزه حاکمیتی است با آرای مختلف
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / محسن کاظمی / جایزه جلال آل‌احمد / مستندنگاری
«جلال» یک جایزه حاکمیتی است با آرای مختلف
محسن کاظمی، برگزیده بخش مستندنگاری جایزه «جلال» می‌گوید: جایزه «جلال» جایزه‌ای حاکمیتی‌ است که می‌تواند آرا و اندیشه‌های مختلف را در خود جای دهد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۴
برگزیدگان دوازدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‏احمد معرفی شدند
برگزیدگان دوازدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‏احمد طی مراسمی در کتابخانه ملی ایران معرفی شدند.به گزارش مهر، هیئت داوران دوازدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‏احمد، برگزیدگان این رویداد ادبی را معرفی کرد.بر این اساس در بخش «نقد ادبی» دو کتاب برگزیده و یک کتاب شایسته تقدیر شدند؛ کتاب‌های «نظریه و نقد ادبی» اثر حسین پاینده و «بومی‌سازی رئالیزم جادویی» اثر محمد و محسن حنیف به طور مشترک به عنوان اثر برگزیده این بخش انتخاب و معرفی شدند. همچنین کتاب «درباره مانایی و مینایی» از احمد شاکری به عنوان اثر شایسته تقدیر شناخته شد.در بخش داستان کوتاه هیئت داوران اثری را برگزیده اعلام نکرد و مجموعه داستان «افتاده بودیم در گردنه حیران» شایسته تقدیر اعلام شد.در بخش رمان و داستان، بلند هیئت دوران کتاب دور زدن در خیابان …
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / دفاع مقدس / صد روسی
«صد روسی» میثم رشیدی مهرآبادی نقد و بررسی شد
«صد روسی» شامل خاطراتی از جانباز عبدالعلی یزدانیار است که به قلم میثم رشیدی مهرآبادی توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شده است. این کتاب در فرهنگسرای رسانه با حضور جواد کلاته عربی (نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس) و محسن باقری اصل (منتقد ادبی) نقد و بررسی شد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۱ / پلیس فتا / محسن فروزان
فیلم | توضیحاتی از رئیس پلیس فتا درباره پرونده جنجالی محسن فروزان و همسرش
سرهنگ تورج کاظمی رئیس پلیس فتای تهران که مهمان برنامه سلام صبح بخیر بود، درباره پرونده جنجالی محسن فروزان و همسرش توضیحاتی داد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / محسن کاظمی / دادگاه میکونوس / انتشارات سوره مهر / برنامه تلویزیونی
دانشگاه‌ها در قبال تاریخ شفاهی ساکت هستند
نویسنده «نقاشی قهوه‌خانه» گفت: ما پس از جنگ به دامن تاریخ شفاهی افتادیم و پیش از اینکه سراغ کار نظری برویم، کار عملی را آغاز کردیم. چون دانشگاههای ما منفعل و در قبال تاریخ شفاهی ساکت‌اند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / کتاب و کتابخوانی / معرفی کتاب / شهدای مدافع حرم
گفتگو با نویسنده «نقاشی قهوه‌خانه» در شب روایت
برنامه تلویزیونی شب روایت با محوریت کتاب، امشب سه‌شنبه ۲۶ شهریور به گفتگو با محسن کاظمی نویسنده کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» اختصاص دارد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۵ / مهدی کاموس / حوزه هنری / محسن کاظمی
روایت کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» نیت‌مند و تراژیک است
مهدی کاموس می‌گوید قرائت کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» از ماجرای دادگاه میکونوس قرائتی نیت‌مندانه و تراژیک است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶ / کاظم دارابی / دادگاه میکونوس / انتشارات سوره مهر / محسن کاظمی
 ماجرای میکونوس و قدم زدن در میدان مین
پرداختن به ماجرای میکونوس مانند رفتن به میان میدان مین است. به خوبی می‌دانم که پرداختن به مسائلی این چنینی چه میزان در نظام‌های سیاسی کل دنیا چه تاثیرات و هزینه‌هایی به همراه دارد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۰
مراسم معارفه کالدرون در جمع سرخپوشان/ لغو نشست خبری سرمربی جدید پرسپولیس!
شفقنا – سرمربی جدید تیم فوتبال پرسپولیس در جمع سرخپوشان معارفه شد. به گزارش شفقاورزشی و به نقل از روابط عمومی باشگاه پرسپولیس، امروز دوشنبه پس از حضور سرمربی در ورزشگاه شهید کاظمی جلسه‌ای با حضور ایرج عرب، کالدرون، کریم باقری و محسن خلیلی برگزار شد. پس از این نشست سرمربی به رختکن بازیکنان رفت تا مدیرعامل باشگاه وی را […]
۱۳۹۸/۰۴/۱۰
نشست یادبود دکتر محسن جهانگیری
ایرنا - تهران - نشست یادبود دکتر محسن جهانگیری از سلسله نشست های تخصصی نشر دانشگاهی در حوزه فلسفه روز دوشنبه با حضور سید محمد رضا بهشتی ، نصر الله حکمت و شهین اعوانی و خانواده دکتر محسن جهانگیری در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.جهانگیری در سال 1381 در دومین همایش چهره های ماندگار به عنوان چهره ماندگار در رشته فلسفه برگزیده شد.(عکس از نازنین کاظمی نوا)
۱۳۹۸/۰۴/۱۰
معارفه‌کالدرون به‌بازیکنان‌پرسپولیس‌درورزشگاه‌کاظمی
سرمربی جدید تیم پرسپولیس در جمع سرخپوشان معارفه شد. امروز دوشنبه پس از حضور سرمربی در ورزشگاه شهید کاظمی جلسه‌ای با حضور ایرج عرب، کالدرون، کریم باقری و محسن خلیلی برگزار شد. پس از این نشست سرمربی به رختکن بازیکنان رفت تا مدیرعامل باشگاه وی را به اعضای تیم معرفی کند. وی پس از حضور در ورزشگاه، بازدیدی از زمین چمن داشت و در ادامه به اتاق سرمربی معرفی و راهنمایی شد.
۱۳۹۸/۰۴/۰۷
واکنش پلیس به ویدئوی مسلحانه یک بازیگر و همسرش
به دنبال انتشار ویدئویی از سوی محسن افشانی و همسرش که در آن از اسلحه و چاقو استفاده کرده بود، رئیس پلیس فتا تهران بزرگ از بررسی این اقدام خبر داد.سرهنگ تورج کاظمی در گفت وگو با ایسنا درباره انتشار این ویدئو گفت: پس از انتشار ویدئویی از سوی یکی از بازیگران مرد کشورمان و همسرش در صفحه شخصی که در آن از اسلحه و چاقو استفاده شده بود و اطلاع تیم‌های رصد پلیس فتا، کارآگاهان پلیس فتا برای رسیدگی به این موضوع وارد عمل شدند. وی با بیان اینکه با پیگیری‌های پلیس فتا این ویدئو سه‌شنبه‏شب از سوی خود «محسن افشانی» از صفحه اجتماعی‌اش حذف شد، تصریح کرد: برای این فرد پرونده‌ای تشکیل شده و برای بررسی بیشتر به پلیس امنیت ارجاع شد و این پلیس رسیدگی به این موضوع را در دستورکار خود دارد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۲
نخستین سالگرد درگذشت حجت‌الاسلام احمد احمدی
ایرنا - تهران - نخستین سالگرد درگذشت حجت‌الاسلام احمد احمدی روز چهارشنبه در ساختمان شماره ۲ سازمان «سمت» (سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی) برگزار شد.علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام سیدحسن خمینی، حسام الدین آشنا رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، آیت الله سیدمصطفی محقق داماد، رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم، آیت الله سیدمصطفی محقق داماد، حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت الاسلام حمید شهریاری معاون فناوری اطلاعات قوه قضائیه، حجت الاسلام محسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران، حجت الاسلام …
۱۳۹۸/۰۳/۲۰ / انتشارات سوره مهر / کاظم دارابی / محسن کاظمی / دادگاه میکونوس
«نقاشی قهوه خانه» در سومین پله نشر قرار گرفت
چاپ سوم کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» خاطرات کاظم دارابی متهم دادگاه میکونوس، آخرین اثر محسن ‏کاظمی به تازگی از سوی سوره مهر روانه بازار کتاب شد‎.‎
۱۳۹۸/۰۳/۰۴ / محسن کاظمی / انتشارات کتاب نیستان / ادبیات
دارویی تلخ برای نگاهداشت حافظه جمعی ایرانیان
محسن کاظمی رمان گزارش اندوه را همانند دارویی تلخ برای نگاهداشت حافظه جمعی ایرانیان توصیف می‌کند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۷
تازه ترین کتاب شهید حججی به نمایشگاه رسید
سرمشق خاطرات کوتاه از زندگی جهادی شهید مدافع حرم محسن حججی است که توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۳
2 اسکیت باز قزوینی به آزمون آمادگی جسمانی تیم ملی اعزام شدند
قزوین - ایرنا - دبیر هیات اسکیت قزوین گفت: شادی مالمیر و محسن کاظمی 2 اسکیت باز قزوینی رده جوانان برای حضور در آزمون آمادگی جسمانی تیم ملی اعزام شدند.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹
کتاب «نقاش قهوه‌خانه» در دو هفته چاپ دومی شد
خاطرات کاظم دارابی از واقعه میکونوس آلمان نوشته محسن کاظمی با استقبال کم نظیر مخاطبان رو به رو شد و در کمتر از دو هفته به چاپ دوم رسید.
۱۳۹۷/۱۱/۲۷
تمرین اختصاصی سه بازیکن و تمرین تاکتیکی سرخپوشان
تیم فوتبال پرسپولیس تمرین امروز شنبه خود را از ساعت ۱۱ در ورزشگاه شهید کاظمی آغاز کرد. کاپیتان و محسن ربیع‌خواه در تمرینات گروهی حاضر بودند، اما رادوشوویچ اختصاصی تمرین کرد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۷
حسینی حاضر شد/ شجاع تمرین نکرد
تیم فوتبال پرسپولیس تمرین امروز شنبه خود را از ساعت 11 در ورزشگاه شهید کاظمی آغاز کرد. کاپیتان و محسن ربیع‌خواه در تمرینات گروهی حاضر بودند، اما رادوشوویچ اختصاصی تمرین کرد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۷
شجاع خلیل‌زاده با پرسپولیس تمرین نکرد
تیم فوتبال پرسپولیس تمرین امروز شنبه خود را از ساعت 11 در ورزشگاه شهید کاظمی آغاز کرد. کاپیتان و محسن ربیع‌خواه در تمرینات گروهی حاضر بودند، اما رادوشوویچ اختصاصی تمرین کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •