شنبه, ۳ خرداد, ۱۳۹۹ / 23 May, 2020
مسائل فرهنگی
‌تشریح فعالیت‌های انجام شده در روز جهانی قدس در استان تهران
۴ ساعت قبل / القدس درب الشهداء / روز قدس
‌تشریح فعالیت‌های انجام شده در روز جهانی قدس در استان تهران
‌رییس ستاد برگزاری مراسم روز قدس استان تهران گفت: ۲ هزار فعال فرهنگی در فضای مجازی مسائل قدس و فلسطین را تبیین کردند.
زمان‌آبادی: مسئولیت فرهنگی باشگاه‌های فوتبال با فدراسیون نیست
۵ ساعت قبل / غلامحسین زمان آبادی / فدراسیون فوتبال / مسائل فرهنگی
زمان‌آبادی: مسئولیت فرهنگی باشگاه‌های فوتبال با فدراسیون نیست
مسئول امور فرهنگی فدراسیون فوتبال با تاکید بر نادیده گرفته شدن مسائل فرهنگی در باشگاه‌ها گفت: البته مسئولیت رسیدگی به این موضوع با سازمان لیگ است نه فدراسیون فوتبال.
هشدار به پرسپولیسی‌ها؛ مغرور نشوید
۶ ساعت قبل / باشگاه پرسپولیس / لیگ برتر نوزدهم
هشدار به پرسپولیسی‌ها؛ مغرور نشوید
پیشکسوت فوتبال ایران با انتقاد از عدم توجه به مسائل فرهنگی در باشگاههای فوتبال ایران گفت: نقش فرهنگی باشگاهها به فراموشی سپرده شده است.
نقش فرهنگی باشگاهها به فراموشی سپرده شده است/ پرسپولیس مغرور نشود
۸ ساعت قبل / باشگاه پرسپولیس / لیگ برتر فوتبال ایران / فعالیت فرهنگی
نقش فرهنگی باشگاهها به فراموشی سپرده شده است/ پرسپولیس مغرور نشود
پیشکسوت فوتبال ایران با انتقاد از عدم توجه به مسائل فرهنگی در باشگاههای فوتبال ایران گفت: نقش فرهنگی باشگاهها به فراموشی سپرده شده است.
۲ روز قبل
مشکلات حفاظت از میراث‌فرهنگی
سپیده موسوی|  هفته میراث‌فرهنگی بهانه‌ای است تا نگاهی داشته باشیم به مسائل و مشکلاتی که بناها و بافت‌های تاریخی در ایران دارند. 24 اثر فرهنگی، تاریخی و طبیعی ایران رد فهرست جهانی یونسکو جای دارد و هزاران بنا و محوطه تاریخی دیگر یا در کشور به ثبت ملی رسیده‌اند یا در صف ثبت به انتظار نشسته‌اند. تعدد و تنوع بناها و محوطه‌های تاریخی و فرهنگی در ایران بر کسی پوشیده نیست. با داشتن چنین ثروت غنی و پرتعدادی اما نحوه حفاظت از این میراث همچنان جای سوال و نگرانی دارد. این نگرانی وقتی اوج می‌گیرد که خواندن خبر آتش‌سوزی یا تخریب بناها و محوطه‌های تاریخی کشور به خبری همیشگی تبدیل شده است. از میان موانعی که در برابر حفاظت صحیح از این تعداد بی‌شمار آثار …
سفیر ایران: تهران آماده تقویت روابط فرهنگی با چین است
۳ روز قبل / ویروس کرونا / اخبار "چین"
سفیر ایران: تهران آماده تقویت روابط فرهنگی با چین است
سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین با اشاره به روابط چین و ایران در زمینه مسائل فرهنگی مرتبط با امور بانوان اظهار کرد ایران آماده توسعه و تقویت روابط فرهنگی و اجتماعی با پکن در زمینه فعالیت‌های مرتبط با امور بانوان است.
ضرورت توجه به هویت تهران در الگوهای توسعه شهر
۴ روز قبل / احمد مسجد جامعی
ضرورت توجه به هویت تهران در الگوهای توسعه شهر
ایلنا: عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: خاطرات و هویت تهران در حال تاراج شدن است و باید در الگوهای توسعه شهر، به مسائل هویتی توجه بیشتری شود.
۴ روز قبل
تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماکن تاریخی و میراث فرهنگی
اگر بدانیم میدان حسن‌آباد، بازار تهران، برج طغرل و... دچار حریق یا تخریب شده‌اند بی‌شک افسوس می‌خوریم برای تاریخ از دست رفته و برای روزهایی که سرپا بودند. تاریخ به نوعی شناسنامه هر یک از ماست. میدان حسن‌آباد، بازار تهران بخشی از وجود هر یک از ما را شکل داده و به خاطرات‌مان رنگ بخشیده است. این آثار میراثی از گذشتگان برای ما و میراثی از ما برای آیندگان است، پس باید در حفظ و نگهداری از آنها کوشا باشیم اما متاسفانه به فکر آنها نیستیم تا زمانی که حادثه‌ای رخ دهد. سید جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدماتی ایمنی شهرداری تهران در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به قطعنامه شماره 5 دوازدهمین مجمع عمومی کمیته بین‌المللی موزه‌ها که در مسکو برپا شد، گفت: …
۵ روز قبل
توسعه ارتباطات در دوران پسا کرونا نیازمند 100 برابر بودجه فعلی است
اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری همچنین در جمع مدیران ارشد وزارت ارتباطات و پس از سخنرانی آذری‌جهرمی به نکاتی در مورد تاثیر کرونا بر اقتصاد و سایر فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی همچنین اهمیت دولت الکترونیک اشاره کرد که بخش‌هایی از آن را می‌خوانید:     کرونا به قطب‌نمای اصلی سیاست‌گذاری و مدیریت کشور تبدیل شده است    همه دستگاه‌های دولتی باید توجه داشته باشند که کرونا پدیده‌ای عالمگیر و نوظهور است که باید ضمن توجه به مسائل کوتاه‌مدت مرتبط با آن درخصوص تغییرات ناگزیر آن نیز آینده‌نگری داشته باشیم    برای شرایط پساکرونا نیازمند توسعه ارتباطات هستیم و از همین ‌رو حتی نیاز است برای این کار 100 برابر …
۵ روز قبل
لنگرگاه تحقق برنامه‌های پساکرونا وزارت ارتباطات است
معاون اول رئیس‌جمهوری با قدردانی از عملکرد درخشان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بخش خصوصی زیرمجموعه این وزارتخانه در ایام شیوع کرونا گفت: اقدامات و خدمات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت‌های یازدهم و دوازدهم قابل مقایسه با هیچ یک از دوره‌های گذشته نیست.به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در جلسه با مدیران ارشد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه کرونا هم مردم و هم سایر بخش ها را تحت تاثیر قرار داده است، خاطرنشان کرد: همه برنامه‌های توسعه‌ای و امور جاری کشور امروز تحت تاثیر کرونا قرار گرفته و به عبارتی کرونا به قطب نمای اصلی سیاست‫گذاری و مدیریت کشور تبدیل شده است چرا که در ایام شیوع این بیماری علاوه بر توجه جدی به سلامت مردم باید در سایر بخش ها از جمله حوزه اقتصادی، تعادل …
«آبشار اندیشه»؛ راهنمای نوجوانان برای تفکر درباره جهان خلقت
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / ادبیات کودک و نوجوان / کتاب و ادبیات
«آبشار اندیشه»؛ راهنمای نوجوانان برای تفکر درباره جهان خلقت
کتاب «آبشار اندیشه» نوشتۀ علی شعیبی توسط مؤسسه فرهنگی هنری قدرولایت برای نوجوانان منتشر شد. این کتاب در مجموع 230 موضوع و سؤال، نوجوانان را به تفکر درباره مسائل مختلف پیرامون خود و جهان خلقت راهنمایی می‌کند.
رییس دانشگاه هرات خواستار ارتقاء ظرفیت‌های علمی-دانشگاهی دو کشور شد
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / کرونا / دانشگاه اصفهان / هرات
رییس دانشگاه هرات خواستار ارتقاء ظرفیت‌های علمی-دانشگاهی دو کشور شد
تهران- ایرنا- رییس دانشگاه هرات در دیدار با وابسته فرهنگی ایران در این شهر، ضمن تشکر از همکاری های مرکز فرهنگی ایران خواستار ایجاد گفت وگوهای مجازی پیرامون مسائل فرهنگی و علمی بین اساتید و روسای دانشگاه‌های ایران و افغانستان به منظور ارتقاء ظرفیت‌های علمی-دانشگاهی دو جانبه شد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
نگاه لیبرالیستی چپ
اصلاح‌طلبان همواره متهم بودند که صرفا بر مسائل سیاسی متمرکز و به مباحث اقتصادی بی‌توجهند اما واقعیت این است که بهترین دوره پس از انقلاب به ‌لحاظ رشد هم‌زمان شاخص‌های اقتصادی و توجه به مطالبات اجتماعی دوران اصلاحت بوده است. این نشان می‌دهد که اصلاحات در حوزه اقتصادی هم حرفی برای گفتن دارد اما تمرکز گفتمانی اصلاح‌طلبان بر سیاست است. اگر بخواهم با زبان حقوق بشری صحبت کنم، دو حوزه حقوق بشری داریم که یکی حوزه حقوق سیاسی و مدنی و دیگری حوزه حقوق اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است. اصلاح‌طلبان تاکنون بیشتر روی حوزه سیاسی و مدنی سرمایه‌گذاری کرده‌اند اما به نظر می‌رسد تمرکز بر این حوزه چنین تصوری را ایجاد کرده که اصلاح‌طلبان به حقوق اجتماعی، اقتصادی …
اسرائیل به دنبال عادی‌سازی روابط با اعراب از کانال فرهنگی است
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / رژیم صهیونیستی / عادی سازی روابط با اسرائیل / آزادسازی بیت المقدس / فلسطین اشغالی / آمریکا
اسرائیل به دنبال عادی‌سازی روابط با اعراب از کانال فرهنگی است
یک کارشناس مسائل غرب آسیا، اظهار کرد: پروژه عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی با اعراب، راهبرد تقریباً ثابت از سوی رژیم صهیونیستی بوده است که از زمان امضای قرارداد «کمپ دیوید»آغاز شده است و چند سالی است که این عادی سازی روابط از حالت پنهانی و غیر علنی خارج شده و رسانه‌ای شده است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
امام علی (ع) و عدالت زیباشناختی
یادداشتی نوشته بودم و در آن شعری از یکی از شاعران معاصر نقل کرده بودم. کسی پیام داد که شاعر «قحط» بود که از این «مارکسیست» شعر نقل کردید! چیزی که برایم عجیب بود این بود که نمی‌گفت این شعر مناسب نیست، قوی نیست، از آن بهتر هست و مانند آن. بلکه چون این شعر سروده یک «مارکسیست» است، نباید از آن استفاده کرد. یکی از آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی جامعه ما داوری هنری درباره شاعران، هنرمندان، فیلمسازان و نقاشان بر اساس مواضع عقیدتی آنها است. برای مثال، هنگامی که تابلویی می‌بینیم، اول می‌پرسیم کار کیست و سپس درباره ارزش زیباشناختی آن داوری می‌کنیم. در نتیجه کافی است هنرمندی موضعی سیاسی بگیرد تا اعتبار همه آثار هنری او به مخاطره افتد. خواننده‌ای …
فرمانده ناجا: باید سهم هر یک از سازمان ها در حوزه جرایم مشخص شود
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
فرمانده ناجا: باید سهم هر یک از سازمان ها در حوزه جرایم مشخص شود
فرمانده ناجا با بیان اینکه هر چند برخی افزایش سرقت ها را از چشم ناجا می بینند، گفت: بیشترین علل و منشأ وقوع سرقت ها مشکلات اقتصادی و برخی مسائل اجتماعی و فرهنگی جامعه است که باید سهم هر یک از سازمان ها در حوزه جرایم مشخص شود.
کمیسیون فرهنگی به فراکسیون ورزش مجلس/ ماجرای وجود تنها دو صفحه از قرارداد ویلموتس در مجلس
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / تیم ملی ایران / مارک ویلموتس (سرمربی)
کمیسیون فرهنگی به فراکسیون ورزش مجلس/ ماجرای وجود تنها دو صفحه از قرارداد ویلموتس در مجلس
عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی می گوید قرار است تا مسائل مربوط به قرارداد مارک ویلموتس در کمیته ورزش کمیسیون فرهنگی مجلس مورد بررسی قرار بگیرد!
منتخب مردم بابل: اولین جلسه فرهنگیان منتخب مجلس با حضور حاجی بابایی و زاهدی برگزار شد
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
منتخب مردم بابل: اولین جلسه فرهنگیان منتخب مجلس با حضور حاجی بابایی و زاهدی برگزار شد
منتخب مردم بابل گفت: منتخبان فرهنگی مجلس یازدهم برای حل ریشه‌ای مشکلات فرهنگیان عزم جدی دارند. از این رو منتخبان فرهنگی در مجلس یازدهم، مهمترین مسائل و چالش های پیش روی عرصه فرهنگ کشور را بررسی کردند.
منتخب بابل:عزم جدی مجلس آینده برای حل ریشه ای مشکلات فرهنگیان
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / مجلس
منتخب بابل:عزم جدی مجلس آینده برای حل ریشه ای مشکلات فرهنگیان
منتخبان فرهنگی در مجلس یازدهم، در جلسه ای با حضور قالیباف مهمترین مسائل و چالش های پیش روی عرصه فرهنگ کشور را بررسی کردند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
آرزوهای کاغذی «کاغذ»!
گروه فرهنگ و هنر – موضوع تامین کاغذ دیگر به یکی از چالش‌های دائمی وزارت فرهنگ و ارشاد تبدیل شده است. گرچه میانه‌های سال گذشته کمی از شدت مشکل تامین کاغذ رفع شد اما شنیده‌ها حاکی از آن است که بار دیگر اسب سرکش کاغذ و قیمت آن شروع به تاخت و تاز کرده و این به معنی آغاز دور جدیدی از مشکلات اهالی نشر و مطبوعات آن هم در هنگامه دست‌اندازهای فراوان دوران کرونایی است.نیمه دوم سال 96 آغاز ماجرای پیچیده کاغذ بود. سوم آذر همان سال بود که محمود آموزگار، رئیس وقت اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران اعلام کرد به دلیل متوقف شدن ثبت سفارش واردات این کالا 20 درصد افزایش داشته است. آن زمان عوامل مختلف باعث شد تا قیمت کاغذ با افزایش 20 درصدی روبه‌رو شود و این نقطه آغاز یک بحران پیچیده، طولانی و مزمن بود!بالا رفتن …
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
خاورشهر و مصائب آن
متاسفانه اطراف تهران با مشکلات بسیاری مواجه است چرا که به دلیل افزایش جمعیت پایتخت و توسعه حاشیه‌نشینی، مشکلات محیط زیستی و آسیب‌های اجتماعی این شهر مغفول باقی مانده است، از سوی دیگر دستگاه‌های مربوطه در این رابطه موازی‌کاری می‌کنند و هیچ گامی در جهت هم‌افزایی برای رفع مشکلات این بخش برداشته نمی‌شود. از جمله شرایط زیستی اغلب نامطلوب در برخی نواحی حاشیه‌ای شهرهای بزرگ که با انواع مشکلات به‌ویژه در حوزه محیط‌زیست مواجه است، نمونه آشکار این وضعیت زیستی نامطلوب را می‌توان در بخش‌هایی از محله خاورشهر در حاشیه جنوبی منطقه ۱۵ سراغ گرفت. با توجه به اینکه این محله نسبتا پرجمعیت از سکونتگاه‌های قدیمی در حاشیه شهر است و با توجه به بازدیدهای …
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
زنان کارگر، بیم‌ها و امیدها
رئیس کمیته بانوان کانون عالی انجمن صنفی کارگری زنان گفت: نابرابری مزد، ساعت طولانی کار و تهدید از دست دادن شغل، بیم‌های زنان کارگر است و امیدواریم سیاستگذاران با تدوین الگوی شایسته کار، از این قشر حمایت کنند.به گزارش ایرنا، سمیه گلپور اظهار کرد: باور عمومی مردم بر این است که زنان شاغل همچون مردان از حمایت‌ها و خدمات کارفرمایان برخوردار هستند، اما سوال اساسی این است که سهم زنان از برخورداری از کار شایسته به عنوان یکی از حقوق مدنی و اجتماعی به چه میزان است؟ بررسی قراردادهای موقت و شفاهی زنان کارگر نشان‏دهنده نابسامانی در تنظیم قراردادهای کار زنان است. همچنین دستمزد پایین و نابرابر برای تامین حداقل زندگی، ساعت‌های طولانی کار، فرزند پروری و مادری و تهدید از دست دادن شغل، مسائل بیمه و موارد دیگر …
جوادی:‌ چاره‌ای جز ساماندهی و ادغام مؤسسات نداشتیم
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / معاونت فرهنگی وزارت ارشاد
جوادی:‌ چاره‌ای جز ساماندهی و ادغام مؤسسات نداشتیم
معاون فرهنگی وزارت ارشاد در مراسم تودیع و معارفه مدیر مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی و سرپرست مؤسسات فراگیر گفت:‌ چاره‌ای جز ادغان مؤسسات نداشتیم و در این راه اصلاح مسائل مالی و بودجه‌ای از دیدگاه‌های اصلی است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
کرونا و تاثیرات آن بر جهانی‌‏سازی
یکی از پرکاربردترین واژه‌ها و اصطلاحات سیاسی جهانی‌سازی است واژه‌ای که به زعم بسیاری از کارشناسان ممکن است پس از کرونا موضوعیت نداشته باشد.به گزارش ایرنا، جهانی شدن محصول ویژگی‌های گسترده‏ای از مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است در اثر آن فاصله‌های فکری و ارتباط جهانی کاهش می‏یابد و شبکه جدیدی از ارتباطات شکل می‏گیرد. در این چارچوب مردمی که در هر گوشه کره خاکی زندگی می‌کنند در جهانی مشترک از ارتباطات و اطلاعات ادغام می‌شوند.قرن‌ها مردم در مناطق مختلف با سرزمین‌های دور تجارت می‌کردند اما در دهه‌های اخیر در اثر جهانی‌سازی، میزان و سرعت تجارت بین‌المللی به حد بی‌سابقه‌ای رشد کرده است. یکی از عوامل تسریع در پاندومی کرونا در شیوع‌ آن در اقصی نقاط جهان همین مسئله است.بسیاری معتقدند که شیوع …
لبخند بی‌لهجه
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
لبخند بی‌لهجه
کتاب لبخند بی‌لهجه، نوشته فیروزه جزایری دوماست که برای نخستین‌بار سال2008 چاپ شد. فیروزه جزایری دوما در کتاب عطر سنبل عطر کاج به داستان بزرگ‌شدن خود به‌عنوان یک ایرانی-آمریکایی در کالیفرنیای جنوبی پرداخته بود و در کتاب لبخند بی‌لهجه، دوباره سراغ میراث ایرانی غنی خود رفته و داستان‌هایی تأثیرگذار و خنده‌دار را درباره شهروند جهان بودن، خانواده خوش‌قلب خود و مسائل فرهنگی جذاب و سرگرم‌کننده به مخاطبانش هدیه کرده است. دوما در این کتاب تفاسیر منحصربه‌فرد خود را از موضوعات مربوط به خانواده، اجتماع و سنت‌ها …
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
دانشور، اهمیت ادبی و تعهد اجتماعی
بهمن فاطمی| نویسنده مهم بودن توصیفی است که بالطبع جامع نویسنده زن مهم بودن هم هست. سیمین دانشور از آنجایی که نویسنده‌ای مهم در تاریخ معاصر ادبیات محسوب می‌شود، قدر مسلم از مهم‌ترین زنان نویسنده رمان و قصه کوتاه هم هست. جدا و قبل از این همه، او یک وجه آغازگر و پیشاهنگ هم دارد و آن پا گذاشتن به عرصه‌ای است که پیش از او هیچ زنی طبع خود را در آن نیازموده یا اگر آزموده، تاریخ حافظه‌ای از آن ندارد.  دانشور متولد 1300 است؛ در بزنگاه آغاز قرن جدید خورشیدی، در حد فاصل قاجاریه و پهلوی. در عصر تبلور مشروطیت در فرهنگ و هنر، زمانی که فضای بیرونی با انسداد و سلطه‌گری و بازدارندگی‌های سیاسی و امنیتی دست به گریبان بود.سیمین دانشور را از آن جهت آغازگر فصل تازه‌ای در …
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
نظم نوین پساکرونا
بیماری کووید ١٩ ساده اما بسیار پرهزینه این حقیقت را روشن کرد که دنیا ضرورتا نیازمند نظم نوین است؛ نظمی که در آن الزام سازمان بهداشت جهانی مبنی بر «همکاری و اقدام موثر»  در مواقع بروز و شیوع بیماری‌های واگیردار به اندازه بهای قیمت نفت و ارزش سهام وال استریت ارزش داشته و به مساله‌ای مهم برای دولت‌ها تبدیل شود و دولت‌ها برای نیل به مقصود ملل متحد چنانکه در بند سوم ماده یک منشور ملل مذکور قید شده است برای سعادت و ترقی جامعه جهانی و بهبود کیفیت زندگی آحاد بشر به فهم مشترک برای اقدام موثر برسند.  «حصول همکاری بین‌المللی در حل مسائل بین‌المللی که دارای جنبه‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی یا بشر دوستی است و در پیشبرد و تشویق احترام به حقوق …
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
فیلترهای عبور از خط قرمزهای رسانه
فاطمه امین‌الرعایااین روزها شبکه‌های اجتماعی بخشی جدانشدنی از زندگی مدرن هستند. تقریبا از تمام قشرهای جامعه هم کاربرانی در این شبکه‌ها در حال فعالیت هستند. خبرنگاران نیز به عنوان بخش مهمی از جامعه در این بستر حضور دارند. از آنجا که خبرنگاران به واسطه شغل‌شان وظیفه روشنگری جامعه را نیز به دوش می‌کشند، از فضای ایجاد شده در شبکه‌های اجتماعی برای اظهارنظرهای گاه شخصی نیز استفاده می‌کنند اما این حضورشان با مخاطرات بسیاری همراه است، هم از سوی نهادهای قدرت و هم از سوی رسانه‌ای که در آن فعالیت می‌کنند.چگونگی حضور خبرنگاران در فضای مجازی یکی از مواردی است که در تمام دنیا همیشه محل بحث بوده است. در تمام دنیا خط قرمزهایی، کم یا زیاد، وجود دارد و رسانه‌ها با وجود آزادی‌های نسبی که بنا به محل فعالیت‌شان ممکن …
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
صعود کرونایی؛ نزول معیشتی
محمدحسین فرهنگی، عضو کمیسیون صنایع مجلس معتقد است که «باید به تدریج و با رعایت مسائل بهداشتی و تمهیدات لازم جریان زندگی برگردد.» هرچند همکاران دیگر او در «خانه ملت» از وضعیت نگران‌کننده شیوع کرونا در حوزه‌های انتخابیه‌شان خبر می‌دهند، اما حتی برخی از این نمایندگان هم معتقدند که ادامه تعطیلی‌ها به ‌دلیل وضعیت اقتصادی بد مردم، شرایط را در آینده دشوارتر خواهد کرد. در عین حال با وجود اینکه برخی نمایندگان و مسوولان از جمله اعضای دولت موافق بازگشت مردم بر سر کسب و کارهای‌شان هستند، اما رییس سازمان نظام پزشکی «هرگونه تعجیل در بازگشایی غیرضروری و غیر قابل‌کنترل مکان‌های تجمعی از قبیل اماکن مذهبی، مدارس، دانشگاه‌ها و... را …
پژمانفر: مسائل اقتصادی از اولویت خارج نشود
۱۳۹۹/۰۲/۰۵ / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا
پژمانفر: مسائل اقتصادی از اولویت خارج نشود
یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه شرایط کنونی زندگی اقتصادی اقشار مختلف مردم را تحت تاثیر خود قرار داده است، تاکید کرد: توجه به مسائل اقتصادی از اولویت کشور خارج نشود.
مراقب باشیم هوای مسموم به جامعه تزریق نکنیم
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / استانی-فرهنگی و هنری / منطقه چهارمحال و بختیاری / شورای فرهنگ عمومی
مراقب باشیم هوای مسموم به جامعه تزریق نکنیم
نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری با تأکید بر اینکه باید همه ما نسبت به مسائل فرهنگی وسواس به خرج دهیم، گفت: ما به عنوان مسئولین نظام اسلامی باید مراقب باشیم که هوای مسموم به جامعه تزریق نکنیم.
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
کرونا سفره برخی اقشار آسیب‌پذیر را کوچک کرده است
نماینده مردم تهران گفت: کرونا سفره‌های برخی اقشار آسیب‌پذیر را کوچک و کوچک‌تر کرده و روزهای سختی را برای آنها رقم زده است که باید هرچه زودتر و به صورت عادلانه وام در اختیار آنها قرار گیرد.به گزارش ایلنا، سیده فاطمه ذوالقدر در جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با بیان اینکه قطعا باید به امر آموزش بیشتر توجه کرد، اظهار کرد: دو ماه است که مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل است و باید برای آنها تدبیر جدی شود و البته اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده که کافی نیست. وی افزود: نرم‌افزار شاد که آموزش و پرورش به شدت برای آموزش بر آن تکیه دارد، تنها در دسترس ۳۰ درصد دانش‌آموزان است و نباید دانش‌آموزان مناطق محروم را فراموش کرد که کتب درسی را نیز به سختی دریافت می‌کنند، چه رسد به وسایل …
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / تهدید کرونا / سرلشکر جعفری / شیوع ویروس کرونا در ایران
سرلشکر جعفری: انقلاب اسلامی تهدید کرونا را به فرصت تبدیل می‌کند
به گزارش فارس، سردار سرلشکر محمد علی جعفری فرمانده قرارگاه فرهنگی قرب بقیه الله (عج) در بازدید از قرارگاه مردمی مدافعان سلامت تهران بیان کرد: جنگ یک تهدید برای ملت ما و کشور ما بود اما به فرموده حضرت امام (ره) برای ما نعمت هم بود زیرا ما هنر سازماندهی را در جنگ آموختیم و با همان تجربه مردم به رهبری حضرت امام (ره) تهدید جنگ را به فرصت تبدیل کردند.وی افزود: مسائل زیادی در این چهل ساله ملت ایران را تهدید کرده است اما با هوشیاری و هوشمندی و همراهی مردم به فرصت تبدیل شده اند که از آن جمله فتنه ها، جنگ ها و مسائل مختلف از جمله بلایای طبیعی است.سرلشکر جعفری تصریح کرد: در ماجرای داعش هم که تهدید منطقه ای بود و مردم و کشورهای منطقه را تهدید می کرد، فرصتی برای همدل شدن مردم ایران، عراق، سوریه و سایر ملت …
شورای ائتلاف بازوی مشورتی نمایندگان مجلس یازدهم می‌شود
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
شورای ائتلاف بازوی مشورتی نمایندگان مجلس یازدهم می‌شود
همان‌طور که از قبل از انتخابات گفتیم ما پس از انتخابات، منتخبان را به حال خود رها نخواهیم کرد و در قالب همان پنج کمیته تخصصی که در شورای ائتلاف ایجاد شد به آن‌ها مشاوره‌های تخصصی در حوزه مسائل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ارائه خواهیم داد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
اهل فرهنگ در «لایو» اینستاگرام
کارگردان «تام و جری» و «ملوان زبل» درگذشت «جین دیچ» تصویرگر و انیماتور برنده اسکار که کارگردانی چندین قسمت از انیمیشن‌های معروف «تام و جری» و «ملوان زبل» را بر عهده داشت در سن ۹۵سالگی درگذشت. به گزارش ایسنا و به نقل از هالیوودریپورتر، «جین دیچ» جایزه اسکار بهترین پویانمایی کوتاه سال ۱۹۶۰ را برای فیلم «مونرو» به خود اختصاص داد و در سال ۱۹۶۴ نیز برای دو انیمیشن «ناندیک» و «چگونه از دوستی جلوگیری کنیم» نامزد دریافت جایزه اسکار در این شاخه شد. این هنرمند همچنین کارگردانی ۱۳ قسمت از مجموعه «تام و جری» و برخی قسمت‌های «ملوان زبل» را در کارنامه خود به ثبت رسانده …
راهکارهای اجتماعی پساکرونا اندیشیده شود/ برنامه سازی ۵۰ هزار دقیقه ای کرونایی
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / استانی-اجتماعی / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / ماه رمضان
راهکارهای اجتماعی پساکرونا اندیشیده شود/ برنامه سازی ۵۰ هزار دقیقه ای کرونایی
مدیرکل صدا و سیمای گیلان، با بیان اینکه کرونا علاوه بر درگیر کردن حوزه پزشکی، آثار زیانبار فراوانی در مسائل اجتماعی و اقتصادی به همراه داشته است، گفت: از هم اکنون باید به راهکارهای فرهنگی و اجتماعی پساکرونا بیاندیشیم تا تبعات این بحران را کم کنیم.
برندها و کشف معضلات جامعه
۱۳۹۹/۰۱/۲۷
برندها و کشف معضلات جامعه
 [راضیه زرگری]  جامعه‌شناسان کلاسیک مانند دورکیم، وبر و زیمل در تصویری که از جامعه مدرن ارایه می‌کنند، از فردگرایی فزاینده جوامع ابراز نگرانی کرده‌اند؛ به این مفهوم که در جامعه امروزی انسان‌ها تنها به مسائل خود می‌اندیشند و تعهدات اجتماعی از جامعه مدرن رخت بربسته است. همان‌طور که فردگرایی چالش امروزی در مسیر تعهد، مشارکت جمعی، احساس تعلق و مسئولیت‌پذیری اجتماعی است، رویکرد سودمحور در بنگاه‌های اقتصادی هم چالشی بر سر راه مسئولیت‌پذیری شرکت‌هاست. با این حال، بنگاه‌های اقتصادی که از دیرباز تنها مسئولیت‌پذیری‌شان در کسب سود بیشتر  بوده است، راه بسیاری را در مسیر توسعه اجتماعی و فرهنگی طی کرده‌اند تا به مسئولیت اجتماعی …
۱۳۹۹/۰۱/۲۷
مطالبه‌گری و ارز دولتی
گزارش تفریغ بودجه که روز گذشته در صحن مجلس قرائت شد، نشان از انحراف نزدیک به 5 میلیارد دلاری ارز تخصیصی به واردات کالای اساسی بود. با اعلام این گزارش، شائبه‌ای مبنی بر نادرست بودن تصمیم تخصیص ارز دولتی و چگونگی تداوم آن ایجاد شده است. باید توجه داشت که هر مساله اقتصادی تحت تاثیر مسائل اجتماعی، سیاسی و حتی فرهنگی قرار دارد که بازیگرانی سیاسی‌، اجتماعی، حاکمیتی و ... دارد. برآیند تمام این فعل و انفعالات در اقتصاد یک کشور متجلی می‌شود، بنابراین یک تصمیم اقتصادی تحت تاثیر همه حوزه‌های تصمیم‌گیر است. با توجه به موارد گفته شده با دو موضوع روبه‌رو هستیم؛ اول اینکه استدلال اختصاص ارز دولتی به واردات کالا بر چه اساسی بوده است ؟ دوم آیا تصمیمات اتخاذ شده توسط دولت و مجلس به …
تأملی بر حاشیه‌های تغییر مدیریتی در موسسه هنرمندان پیشکسوت
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / بردیا صدرنوری / عباس عظیمی / سید محمد طباطبایی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / موسسه هنرمندان پیشکسوت / موسیقی ایرانی / محمدمجتبی حسینی / معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / تئاتر ایران / شورای ارزشیابی هنرمندان، شاعران و نویسندگان
تأملی بر حاشیه‌های تغییر مدیریتی در موسسه هنرمندان پیشکسوت
بردیا صدرنوری کارشناس مسائل فرهنگی و هنری در ارتباط با حواشی هفته‌های اخیر در پی تغییر مدیریت موسسه هنرمندان پیشکسوت و مواضع برخی از هنرمندان در این زمینه یادداشتی را منتشر کرد.
۱۳۹۹/۰۱/۲۶
با توان داخلی می‌توانیم بر کرونا غلبه کنیم
رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش گفت: با استفاده از تجارب گذشته و اتکا به دانش و توان داخلی و بها دادن به جوانان مطمئن باشید که می‌توانیم بر کرونا غلبه کنیم.به گزارش «ابتکار» به نقل از روابط عمومی ارتش، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری رئیس ستاد و معاون هماهنگ‌کننده ارتش گفت: گذشت و ایثار کادر درمانی و همه مردم شریف ایران در مقابله با کرونا که هرکسی در حد توان به میدان خدمت‏رسانی به مردم عزیزمان آمده، نشان دهنده اصالت و هویت فرهنگی ملت ماست. وی در ادامه خاطر نشان کرد: در موضوع مقابله با کرونا و دیگر مسائل و مشکلات پیش رو هیچ راهی جز دست گذاشتن روی زانوی خود نداریم، ما باید مانند دیگر حوزه‌ها به میدان عمل و خدمت‏رسانی به مردم عزیزمان بیاییم و همگان دیدن که به سرعت تولید ماسک، مواد شوینده و ضد عفونی …
هدف وزارت بهداشت ایجاد ایمنی گروهی نیست/ چرا از نقاهتگاه‌‌ها استفاده نمی‌‌شود؟
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / ویروس کرونا / وزارت بهداشت
هدف وزارت بهداشت ایجاد ایمنی گروهی نیست/ چرا از نقاهتگاه‌‌ها استفاده نمی‌‌شود؟
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه تلاش ما این نیست که به سوی ایمنی گروهی برویم، گفت: ممکن است تا ۱۵ درصد یک کشور به این بیماری مبتلا شوند. عدم استفاده از ظرفیت نقاهتگاه‌‌ها به دلیل خالی بودن تخت‌‌های بیمارستانی و برخی مسائل فرهنگی است.
۱۳۹۹/۰۱/۲۵
انسان قوی‎تر است یا کرونا ویروس؟
چند صباحی است که جهان میزبان میهمان ناخوانده‌ای است که از ووهان چین به دیگر نقاط جهان سرایت کرد و تمام مردمان دنیا را درگیر خود کرده است. کرونا تمام معادلات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی جوامع را به هم ریخت تا جایی که لوموند در یکی از تیترهایش به این نکته که باید جهان را به قبل و بعد از کرونا تقسیم کرد و مسائل را قبل و بعد از کرونا تحلیل کنیم اشاره می‌کند. در ایران نیز دکتر تقی آزاد ارمکی در همین زمینه به این نکته اشاره کرد و معتقد است همانطور که قبلا مسائل را به قبل و بعد از مشروطه یا انقلاب 57 تقسیم‌بندی و تحلیل می‌کردیم الان به قبل و بعد از کرونا باید تقسیم‌بندی کنیم. اگر نگاهی اجمالی به دیدگاه‌های اجتماعی، سیاسی مختلف درباره کووید 19 داشته باشیم نکات …
فرشتگان سپیدپوش
۱۳۹۹/۰۱/۲۵
فرشتگان سپیدپوش
جعفر بای_متخصص مسائل اجتماعی وقتی پدیده مشترکی جهانیان را تهدید می‌کند و به‌‌ناچار ملت‌ها نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند قدرت و توان آنان، برتری فرهنگی و غلبه اصول اخلاقی و میزان عزم و اراده و ظرفیت عزت و شرافت و غیرت آنان به‌آسانی قابل درک است. کرونا به عنوان یک اتفاق واحد جهانی امروزه به دور از هرگونه ادعا، شعار و سخن ساده، ماهیت و واقعیت، محتوا و درون ملت‌ها را از ویترین‌شان بیرون کشیده و هویت آنان را آنگونه که هستند نشان می‌دهد. ایثار و فداکاری پزشکان، همت و کوشش پرستاران و زحمت و تلاش کارکنان …
بحران بیولوژیک در نظام هژمونیک
۱۳۹۹/۰۱/۲۵
بحران بیولوژیک در نظام هژمونیک
آرمان فرهادی‌ _ کارشناس مسائل بین الملل پس از پایان جنگ جهانی دوم شاید هیچ‌گاه تصور آن نمی‌رفت که پس از دهه‌ها نه یک جنگ سوم، بلکه یک اپیدمی توسط یک ویروس ناشناخته این چنین نظم جهانی را در تمام عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با خطر جدی و دگرگون‌کننده مواجه کند. اگر چه زیست‌شناسان و پزشکان به‌دنبال شناخت جنبه‌های زیستی ویروس و کشف واکسن برای مهار آن هستند (که این اتفاق در نهایت رخ خواهد داد) اما تأثیرات انقلابی آن بر سیاست و اقتصاد جهانی و تغییر موازنه قدرت در بلندمدت قابل مهار نخواهد بود. شیوع …
ویدئوهای بهروز غریب‌پور برای دفاع از هویت عروسک «مبارک»
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / مبارک / بهروز غریب‌پور
ویدئوهای بهروز غریب‌پور برای دفاع از هویت عروسک «مبارک»
ایلنا: بهروز غریب‌پور برای دفاع از هویت عروسک «مبارک» این میراث فرهنگی ایرانیان در صفحه اینستاگرام گروه تئاتر عروسکی آران، سلسله ویدئوهایی با موضوع مسائل تاریخی…
کرونایی که جدی نمی‌گیرند
۱۳۹۹/۰۱/۲۴
کرونایی که جدی نمی‌گیرند
گفتند کرونا آنطرف‌ها نمی‌رود؛ هم راهش دور است، هم هوایش گرم. این شد که مسافر‌ها راه چابهار را در پیش گرفتند. فیلم‌های ترافیک ورودی شهر در روز‌های قبل از نوروز، گواه خوبی است برای این بلبشو. همان وقت بود که کارشناسان بهداشت و درمان و همچنین فعالان اجتماعی نسبت به شیوع بیماری نگران شدند و هشدار دادند. البته تنها ورود مسافران نبود که بیم شیوع ویروس را در سیستان و بلوچستان ایجاد می‌کرد، مسائل فرهنگی و نبود زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی دراین استان، عاملی قوی‌تر به شمار می‌رفت. در روز‌های گذشته اعلام شد که سیستان و بلوچستان از لحاظ شیوع کووید ۱۹ در وضعیت سفید است. همین مسأله نگرانی‌ها را بیشتر کرده است.
۱۳۹۹/۰۱/۲۴
نه سلامت را قربانی اقتصاد و نه اقتصاد را قربانی سلامت کنیم
گروه سیاسی| تصور جهان پس از کرونا، تصویری است که تحلیلگران حوزه‌های مختلف تلاش دارند پیش روی مردم و مسوولان قرار دهند. تصویری که شاید تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی را پس از عبور از بحران تحت تاثیر خود قرار دهد. اغلب ناظران بر این باورند که جهان پساکرونا جهان دیگری خواهد بود. مناسبات قدرت‌های بین‌المللی تغییر می‌کند، اقتصاد کشورها و تصمیم‌گیری برای آن دستخوش تحولاتی خواهد شد و اثراتی نیز بر مسائل اجتماعی و فرهنگی از خود به جا خواهد گذاشت. این تاثیرات البته در حوزه سیاست داخلی کشورها نیز محتمل است. عباس سلیمی‌نمین، تحلیلگر اصولگرا معتقد است که تغییرات فرهنگی و اجتماعی رخ داده در ایران پس از کرونا می‌تواند در مجموعه معادلات سیاست داخلی نیز تاثیرگذار باشد. برای …
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
حمایت ارشاد از هنرمندان در روزهای کرونایی
سید مجتبی حسینی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از پیگیری‌هایی برای حمایت از هنرمندان در ایام کرونایی خبر داد و افزود: «هنرمندان و گروه‌های هنری در این شرایط که فعالیت‌های فرهنگی و هنری تعطیل است، حمایت می‌شوند.» او به ایسنا گفت: «تعطیلی ناگزیر فعالیت‌های فرهنگی و هنری برای جامعه، هنرمندان و فعالان این حوزه پیامدهایی دارد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی براساس وظیفه حمایتی خود، از هنرمندان در این شرایط حمایت می‌کند.» او افزود: «از زمان تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی و هنری به دلیل شیوع ویروس کرونا، پیگیری‌های مستمری از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت امور هنری و ادارات کل از بخش‌های مختلف دولت برای حمایت از هنرمندان …
وام‌های کرونایی چه زمانی به دست مردم می‌رسد؟
۱۳۹۹/۰۱/۲۳ / حمایت از اقشار ضعیف / وام کرونا / وام معیشتی
وام‌های کرونایی چه زمانی به دست مردم می‌رسد؟
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: با یک حساب سر انگشتی، امروز روزشمار شیوع ویروس کرونا به پنجاهمین روز خود رسیده است. موضوعی که بدون رودربایستی و به قول یکی از مسئولان کشور، دموکراتیک به تمام سطوح کشور مانند مسائل اجتماعی، رفاهی، سیاسی، فرهنگی و حتی روابط دوستانه هم نفوذ کرده است.
تلاش برای رساندن شهر به پایداری فرهنگی و اجتماعی
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
تلاش برای رساندن شهر به پایداری فرهنگی و اجتماعی
حجت نظری _ سخنگوی کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران  در اینکه مسائل فرهنگی و اجتماعی در شهر نخستین اولویت شهروندان تهران هست یا خیر، شاید در نخستین تامل پاسخ منفی به ذهن‌مان برسد؛ چراکه این اولویت‌ها کاملا نسبی بوده و به منظر مخاطب بستگی دارد. اگر بپذیریم شهرداری نهادی خدماتی و اجتماعی است، نمی‌توانیم مسائل فرهنگی و اجتماعی را جزو اصلی‌ترین مسئله‌های شهر تلقی نکنیم. بارها از شهروندان مختلف شنیده و خودمان نیز آن را بیان کرده‌ایم که راه‌حل بسیاری از مشکلات فرهنگسازی است. اما همین دیدگاه زمانی …
معاون سپاه قم: ضدعفونی معابر قم، کار اعضای الحشدالشعبی نبود
۱۳۹۹/۰۱/۲۱
معاون سپاه قم: ضدعفونی معابر قم، کار اعضای الحشدالشعبی نبود
سرهنگ پاسدار مهدی کبیری‌پور، معاون هماهنگ‌کننده سپاه علی‌ابن‌ابی‌طالب(ع) قم درباره نهاد هماهنگ‌کننده نیروهای داوطلب الحشدالشعبی برای ضدعفونی معابر قم، گفت: ضدعفونی معابر قم، کار اعضای الحشدالشعبی نبود، چراکه الحشدالشعبی خاص عراق است. اما اینها اعضای «شباب المقاومه» هستند. این گروه هم متشکل از اتباع عراقی و لبنانی ساکن قم است و در اموری از این قبیل و مسائل فرهنگی فعالیت و همکاری می‌کنند.
هشدار افزایش طلاق و اختلافات خانوادگی پس از کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۲۱
هشدار افزایش طلاق و اختلافات خانوادگی پس از کرونا
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری ایلام گفت: با توجه به روند افزایش اختلافات خانوادگی، احتمال دارد در دوران پساکرونا آمار طلاق، افسردگی و مسائل اجتماعی دیگر افزایش یابد که از هم اکنون باید برای مقابله با این معضلات اجتماعی برنامه ریزی و چاره اندیشی شود.
بازی ریاست مجلس بازی اصلاح طلبان و مستقلان نیست/ به خاطر فاصله بیشتر با پایداری جانب قالیباف را نمی‌گیریم
۱۳۹۹/۰۱/۲۰
بازی ریاست مجلس بازی اصلاح طلبان و مستقلان نیست/ به خاطر فاصله بیشتر با پایداری جانب قالیباف را نمی‌گیریم
علی تاجرنیا، نماینده پیشین مجلس گفت: ما نمی توانیم به دلیل اینکه پایداری به لحاظ تفکر سیاسی یا اجتماعی و فرهنگی فاصله بیشتری با اصلاح طلبان دارد با بی تفاوتی یا با حمایت خود، طرف کسی را بگیریم که به لحاظ مسائل اقتصادی و مالی مورد سوال است.
«خروج» از موقعیت کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۱۸
«خروج» از موقعیت کرونا
با آغاز بحران کرونا در جهان تقریبا روزی نبوده و نیست که اخباری در ارتباط با مسائل و مشکلات مالی ناشی از این بحران برای حوزه‌های مختلف فرهنگی از جمله سینما در رسانه‌ها منتشر نشود.
۱۳۹۹/۰۱/۱۸
جلسات ویژه شمخانی با چهره‌های شاخص اصولگرا و اصلاح‌طلب
غلامرضا مصباحی‌مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز معتقد است عقلای دو جریان باید دورهم جمع شوند و در همین راستا خبر از جلسات ویژه شمخانی دبیر شواری عالی امنیت ملی با چهره‌های شاخص اصولگرا و اصلاح‌طلب می‌دهد. از او می‌خواهیم نوع مناسبات مجلس آینده با دولت را پیش‌بینی کند که در پاسخ می‌گوید: «مجلس یازدهم شبیه مجلس هفتم است نه نهم و با دولت تعامل خواهد کرد».به گزارش خبرآنلاین، غلامرضا در پاسخ به این سوال که نظام و حاکمیت از کدام ناحیه آسیب‌پذیر است و نیازمند تغییر روش و حتی ساختار است، می‌گوید: مهم این است که درکشور یک اصلاح ساختار از نظر سیاسی رخ دهد. اصلاح ساختار براین مبنا که مثلا ما به جای یک مجلس دو مجلس داشته باشیم و یا شاهد تغییری در ساختار مدیریتی کشور باشیم، به این معنا که مثلا به جای ریاست …
نارضایی‌ها از بخش انتخابی حاکمیت است نه انتصابی
۱۳۹۹/۰۱/۱۷
نارضایی‌ها از بخش انتخابی حاکمیت است نه انتصابی
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز می گوید: «مردم از رهبری، امنیت ملی و قدرت نظامی ما نارضایتی ندارند. اینها دستاورد رهبری پرقدرت نظام جمهوری اسلامی است. آنچه مردم را ناراضی کرده است عملکرد مدیریت اجرایی چه در بخش اقتصاد، چه در بخش مسائل اجتماعی، چه در بخش مسائل فرهنگی و چه در سیاست داخلی است. این هاست که مردم را ناراضی کرده است. این معلول این است که ما نه یک مجلس منسجم داریم و نه یک دولت پرقدرت منسجم. نبود این دو از ضعف ما در ساختار مدیریت کشور حکایت دارد که ناشی از نبود احزاب توانا و پرقدرتی است که مردم را نمایندگی کنند.»
عقلانیت دینی؛ حلقۀ مفقودۀ معرفت‌زایی جوانان
۱۳۹۹/۰۱/۱۷ / روزجوان / حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حسین مختاری
عقلانیت دینی؛ حلقۀ مفقودۀ معرفت‌زایی جوانان
«به راستی جوانی که تا دیروز به آموزه‌ها و مناسک دینی و معرفتی اهتمام می‌ورزید، به یک‌باره با عنصر تشکیک و تردید با مسائل دینی مواجه می‌شود و از آنجا که فضای فرهنگی و نخبگانی جامعه در راستای ترویج عقلانیت دینی و پاسخگویی به شبهات دینی و معرفتی جوانان تعریف نشده است، لذا نه تنها جوانان جز شعار، پاسخ دیگری در همراهی با مسائل و مشکلات دینی خود نمی‌بینند بلکه در عمل از ساحت خانواده و اجتماع طرد می‌شوند و اینچنین، برای رهایی از بحران اعتقادی و معرفتی خود به سمت برخی ناهنجاری‌های اخلاقی و رفتاری کشیده می‌شوند.»
۱۳۹۹/۰۱/۱۶
جهت استحضار دولت
 با بحران بزرگ‌تر تعطیلی روبرو می‌شوند و روزنامه‌نگاران خدوم و دلسوز و کاردان از کار بیکار شده و درست در روزهایی که جامعه باید از حضور ایشان بهره‌مند شود تاثیرگذاری‌شان را از دست می‌دهند. این اتفاق نامبارک نه به نفع کشور است و نه مبارزه با کرونا را کمکی خواهد کرد. کرونا قطعا جدی‌ترین معضل کشور است و همه باید در هدم و تحدیدش بکوشیم اما در عین حال نباید دیگر مسائل کشور از جمله مسائل سیاسی، دیپلماتیک و اجتماعی و فرهنگی را از یاد ببریم. فراموش نکنیم که بار اصلی روشنگری و اصلاح و شفافیت همواره بر دوش مطبوعات بوده و در مواقع بحرانی این روزنامه‌نگاران بوده‌اند که اطلاع‌رسانی کرده و علی‌رغم مشکلات و محدودیت‌ها انجام وظیفه کرده‌اند. …
۱۳۹۹/۰۱/۱۶
سال ۹۹ سال تحول در زندگی مردم خواهد بود
رئیس جمهوری گفت: سال ۹۹ سالِ افتتاح طرح‌های بزرگ، تحول در زندگی مردم و روابط اقتصادی با جهان و تعاملات با همسایگان خواهد بود.به گزارش ایسنا، رئیس‌جمهوری در پیام نوروزی به مناسبت حلول سال ۱۳۹۹ هجری شمسی، با بیان اینکه ‏وحدت، اتحاد و اخلاق است که می‌تواند آینده خوبی را برای ما بسازد‏، تاکید کرد: سال ۹۹ سالِ افتتاح طرح‌های بزرگ، سال رونق با کمک همه مردم در بخش اقتصاد و سال تحول در زندگی مردم و روابط اقتصادی ما با جهان و تعاملات ما با همسایگان ما خواهد بود. حجت‏الاسلام و‏المسلمین حسن روحانی با ارائه فهرستی از حادثه‌ها و حماسه‌های سال گذشته و مشکلاتی که مردم با آن مواجه بودند، اظهار کرد: سال ۹۹ گرچه آغازش همچنان سلامت، مسئله اول ما است اما با دو بال از این مشکل عبور خواهیم کرد بال اول بالِ کادر درمانی …
جامعه، پس از پایان کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۱۲
جامعه، پس از پایان کرونا
آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که شیوع کرونا صرفاً جنبه‌های پزشکی و بهداشتی نداشته و ابعاد اجتماعی و فرهنگی زیادی دارد. برای کنترل این بیماری لازم است که با نگاهی جامع به سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی بپردازیم. در غیر این‌صورت پس از این‌که بیماری از بین رفت در بلند مدت با مسائل بسیاری مواجه خواهیم بود که ممکن است در برخی موارد از شیوع بیماری برای جامعه خطرناک‌تر باشد.
بررسی ابعاد اجتماعی بحران کرونا در گفتگو با مرضیه ابراهیمی جامعه‌شناس
۱۳۹۹/۰۱/۱۲ / ویروس کرونا / گذران اوقات فراغت / سرمایه اجتماعی
بررسی ابعاد اجتماعی بحران کرونا در گفتگو با مرضیه ابراهیمی جامعه‌شناس
تهران- ایرنا- آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که شیوع کرونا صرفاً جنبه‌های پزشکی و بهداشتی نداشته و ابعاد اجتماعی و فرهنگی زیادی دارد. برای کنترل این بیماری لازم است که با نگاهی جامع به سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی بپردازیم. در غیر این‌صورت پس از این‌که بیماری از بین رفت در بلند مدت با مسائل بسیاری مواجه خواهیم بود که ممکن است در برخی موارد از شیوع بیماری برای جامعه خطرناک‌تر باشد.
۱۳۹۹/۰۱/۱۰ / سریال پایتخت ۶ / سیروس مقدم
سیروس مقدم: درباره «پایتخت» زود قضاوت نکنید
به گزارش ایسنا به نقل از سیمافیلم، سیروس مقدم- کارگردان «پایتخت» -درخصوص برخی انتقادات اخیر نسبت به این سریال گفت: بهتر است اول درباره واژه طنز صحبت کنم. آنچه ما از بزرگان این عرصه یاد گرفتیم این است که طنز نشان دادن واقعیت تلخ و دردناک به زبان شیرین و گزنده اما امیدبخش است؛ با این تعریف از طنز متوجه تفاوت طنز و هجو و هزل و... خواهیم شد. طنز، واقعیت اجتماعی است که شامل مسائل اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی و... است. در واقع طنز واقعیات دردناک و گاهی بسیار تلخ را با لحن شیرین و مفرح به مخاطب نشان می دهد و امیدبخش است. سریال "پایتخت" هم از بدو خلقت آن که به ده سال گذشته می‌رسد، شاکله‌اش بنیاد خانواده و حول محور این جامعه کوچک (خانواده) شکل گرفت و مسائل اجتماعی، اقتصادی، اخلاقی، فرهنگی …
روابط ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس در سال جدید چگونه خواهد بود؟
۱۳۹۹/۰۱/۰۸
روابط ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس در سال جدید چگونه خواهد بود؟
یک کارشناس مسائل غرب آسیا، با بیان اینکه در حال حاضر گفتمان غالبی در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بین ایران و کشورهای منطقه خلیج فارس وجود ندارد، گفت: متاسفانه در غیبت وجود یک گفتمان سازنده و کارساز تنها گفتمان غالب، گفتمان امنیتی است و در همین راستا کشورهای حاشیه خلیج فارس هرگونه تحول در سیاست خارجی ایران نسبت به آنها را به ضرر خودشان قلمداد می‌کنند.
جایگاه هنر و اجتماع در «عکس کار»/ نگاه مستند رونق اقتصادی می‌آورد
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ / محمود شالویی / مسابقه عکاسی / جشنواره عکس / عکاسی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
جایگاه هنر و اجتماع در «عکس کار»/ نگاه مستند رونق اقتصادی می‌آورد
عضو شورای سیاستگذاری نخستین مسابقه بین‌المللی عکس کار، نگاه مستندگونه به مسائل اجتماعی و فرهنگی را در درون کشور یکی از زمینه‌های رونق اقتصادی برشمرد که مدیران نباید از آن غافل شوند.
رضایی:برای تحقق موضوع جهش تولید به ارتباط جهانی توجه کنیم
۱۳۹۹/۰۱/۰۱ / سال جهش تولید
رضایی:برای تحقق موضوع جهش تولید به ارتباط جهانی توجه کنیم
یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تحقق بخش عظیمی از موضوع رونق تولید و جهش تولید را مستلزم گسترش ارتباط جهانی دانست و عنوان کرد: چنانچه مسائل کلان مملکت از لحاظ ارتباطات جهانی حل نشود بعید می دانم گشایشی در مسائل ایجاد شود.
حماسه اداره اقتصاد کشور بدون نفت در سال ۹۸ تحقق یافت/ از کرونای جسمی سریع خواهیم گذشت؛ باید تلاش کنیم از کرونای روحی هم عبور کنیم
۱۳۹۹/۰۱/۰۱ / پیام نوروزی رئیس جمهور / حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی
حماسه اداره اقتصاد کشور بدون نفت در سال ۹۸ تحقق یافت/ از کرونای جسمی سریع خواهیم گذشت؛ باید تلاش کنیم از کرونای روحی هم عبور کنیم
به گزارش الف، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی با ارائه فهرستی از حادثه‌ها و حماسه‌های سال گذشته و مشکلاتی که مردم با آن مواجه بودند، اظهارداشت: سال 99 گرچه آغازش همچنان سلامت، مساله اول ما است اما با دو بال از این مشکل عبور خواهیم کرد بال اول بالِ کادر درمانی و پزشکی ماست که باید همه تلاش خود را بکار گیرند و بال دوم بخش خصوصی ما است که در کنار دولت و سایر نهادها باید به صحنه بیایند تا سال 99 را سالِ سلامت و اشتغال و سال تحرک در مسائل اقتصادی و فرهنگی بسازیم.
اجلاس معاونان دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی برگزار شد
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ / معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت / همایش معاونان دانشجویی دانشگاه ها / دانشگاه های علوم پزشکی
اجلاس معاونان دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی برگزار شد
هفدهمین اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی به منظور بررسی مسائل مقابله با کرونا در دانشگاه های علوم پزشکی برگزار شد.
داشتن سواد رسانه‌ای در مواجهه با اخبار کرونا ضروری است
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ / کرونا / ویروس کرونا / پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی / پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا
داشتن سواد رسانه‌ای در مواجهه با اخبار کرونا ضروری است
تهران- ایرنا - عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی معتقد است: به جای آن‌که تفکر اسفنجی داشته و هر چه را درباره کرونا شنیده، دیده و می‌خوانیم در ذهن‌ جذب کنیم باید تفکر غربالی داشت و نظام‌مند و منطقی به مهم‌ترین مسائل پرداخته و سایر مسائل را نادیده بگیریم، بهترین مواجهه با رسانه‌ها مواجهه با سواد رسانه‌ای دقیق است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۵
هیچ چیز برجان انسان‌ها اولویت ندارد
احمد مسجدجامعی با سابقه حضور در 3 دوره شورای شهر تنها عضو اصلاح‌طلب شوراست که موفق شد برای یک ‌بار و در اوج سیطره 11 ساله مهدی چمران به عنوان ریاست شورای شهر غلبه کند و به مدت یک سال ریاست شورا را در دوره چهارم آن در دست بگیرد، آن هم در زمانی که اصلاح‌طلبان در اقلیت تعداد اعضا بودند. او را اما بیشتر به خاطر وجهه فرهنگی و هنری‌اش و سابقه وزارتش در وزارت ارشاد می‌شناسند که حتی در شورای شهر نیز رویکردی کاملا اجتماعی و فرهنگی داشته است؛ رویکردی که طرح تهران‌گردی آن شاید شاخص‌ترین مصداق این مساله باشد یا طرح موضوع اختصاص مراکزی برای برگزاری تجمعات و اعتراض‌ها. با این وجود مسجدجامعی نقطه‌نظرات جالبی هم در مورد مسائل شهر و شهروندان دارد. در این روزهای پایانی …
فراستخواه: مردم ایران با حافظه تمدنی خود از تهدیدکرونا عبور می کنند
۱۳۹۸/۱۲/۲۳ / ویروس کرونا / مقصود فراستخواه / سرمایه اجتماعی / کارآمدی دولت / یونسکو / آموزش مجازی ؛ تجربه ای نو در سایه کرونا
فراستخواه: مردم ایران با حافظه تمدنی خود از تهدیدکرونا عبور می کنند
تهران- ایرنا- پژوهشگر مسائل اجتماعی با تاکید بر توان خود ترمیمی بالای ایرانیان، گفت: مردم ایران با تکیه بر حافظه‌های تمدنی و ذخایر فرهنگی و ادبی بسیار باارزش خود از تهدید "بیماری کرونا" عبور می کنند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ / آیت الله شعبانی / صدقه / کرونا ویروس / مشاغل متاثر از کرونا / مهلت به بدهکاران
آیت‌الله شعبانی: مهلت به بدهکاران «صدقه» است/ مردم به هم رحم کنند
آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی امروز در گفت‌و‌گو با فارس در همدان با بیان اینکه در حال حاضر شیوع ویروس کرونا مسائل مختلف کشور از جمله فرهنگی و اقتصادی را تحت تأثیر قرار داده است اظهار کرد: امروز مسائل فرهنگی از جمله نماز جماعت در مساجد و هیأت‌های مذهبی  تحت تأثیر این ویروس قرار گرفته و بر اساس توصیه‌های ستاد پیشگیری از ویروس کرونا برگزاری نماز فرادی بر نماز جماعت اولویت داده شده است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۰
اختصاص بسته‌های حمایتی به آسیب‌دیدگان مشاغل هنری
مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی با اشاره به آنکه هنوز هیچ گزارشی از خسارت‌های جدی وارده به فعالان این حوزه و البته گالری‌داران دریافت نکرده‌اند، از احتمال اختصاص بسته‌های حمایتی به آسیب‌دیدگان این مشاغل خبر داد.به گزارش ایلنا، با شیوع ویروس کرونا بسیاری از برنامه‌های فرهنگی کشور ازجمله برگزاری نمایشگاه‌های هنری لغو و به آینده‌ نامعلومی موکول شدند. چندی پیش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «ضمن قدردانی از ملت بزرگ ایران و اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در رعایت نکات بهداشتی و عمل به توصیه‌های بهداشتی پیشگیرانه و همچنین همراهی شایسته فعالان و صنوف فرهنگی و هنری، بدینوسیله اعلام می‌شود نظر به مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا و مشورت صنوف دست‌اندرکار فرهنگی، باتوجه به پایدار بودن شرایط …
هشدار رییس ایکوم ایران برای برج طغرل
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ / آثار تاریخی / ایران / برج / گاز / مترو
هشدار رییس ایکوم ایران برای برج طغرل
«اوایل دهه ۷۰ طرح ساخت فرهنگسرا در حریم برج طغرل با ضوابط میراث فرهنگی تهیه شد، بعدها آن طرح تغییر کرد و حتی شکل هماهنگ شده‌اش از نظر نما و سایر مسائل ضابطه‌ای خارج شد.
تأثیر نامناسب قومیت‌گرایی بر نتیجه انتخابات
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / استانی-علمی و آموزشی / قومیت‌گرایی / دانشگاه لرستان
تأثیر نامناسب قومیت‌گرایی بر نتیجه انتخابات
معاون فرهنگی دانشگاه لرستان گفت: مسائل فامیلی و قومیت‌گرایی تأثیر نامناسب و منفی بر نتیجه انتخابات دارد.
تحلیل یک انسان‌شناس درباره آسیب‌شناسی مواجهه جامعه ایرانی با کرونا
۱۳۹۸/۱۲/۱۷ / دکتر جبار رحمانی انسان شناس / شیوع ویروس کرونا در ایران / کرونا
تحلیل یک انسان‌شناس درباره آسیب‌شناسی مواجهه جامعه ایرانی با کرونا
دکتر جبار رحمانی، انسان شناس در گفت‌‌وگو با الف ضمن آسیب شناسی مواجهه جامعه ایرانی با کرونا یادآور شد: اولا" واکنش یک جامعه به مسائل حاد خودش،‌ ریشه های تاریخی و فرهنگی و سیاسی خاصی دارد که با توجه بدان ها می توان فهمید عکس العمل ها چه بوده و چگونه شکل گرفته است. آنچه که در فضای رسانه ای دیده می شود،‌ می توان در یک طیف  طبقه بندی کرد،‌ یک سر این طیف،‌ جدی گرفتن وسواس گونه و استرس زا برای برخی از مردم بوده و سر دیگر این طیف نوعی بی توجهی و بی خیالی مفرط است،‌ به گونه ای که گویی خبری نیست و اتفاقی نیافتاده است. برخی در این میانه استدلال کرده اند که بهتر است مردم را متوجه جدیت این بیماری و حتی ترس از آن کرد، بی آنکه دچار استرس و تنش روحی شوند. در مجموع میتوان …
۱۳۹۸/۱۲/۱۶
اپیدمی منفی‌بافی
بارها شده در محافل و شبکه‌های اجتماعی، رفتار اجتماعی مردم کشورهای توسعه‌یافته‌ای مانند ژاپن، آمریکا یا کشورهای اروپایی را به عنوان رفتاری متمدن مثال زده‌ایم و در مقابل به رفتار و فرهنگ خودمان به‌خصوص در حوادث و یا بحران‌ها تاخته‌ایم. هرچند در یک مقیاس کلی باید اعتراف کرد که به لحاظ فرهنگ اجتماعی ایران هنوز عقب‌ماندگی‌هایی دارد، اما درعین‌حال می‌توان مثال‌های نقضی هم در پیشرفت فرهنگ اجتماعی کشور نسبت به گذشته آورد. شاید کرونا را بتوان یک محک جدی برای نقض رفتار متمدنانه در همان کشورهای توسعه‌یافته دانست. آنجا که با انتشار خبر ویروس کرونا در آمریکا و کانادا نیز ماسک و ژل ضدعفونی‌کننده کمیاب می‌شود و در اقدامی بی‌سابقه تمام فروشگاه‌های موادغذایی آمریکا و ایتالیا از ترس بیماری خالی می‌شود و یا در …
دعا در کنار مسائل پزشکی تاثیری مثبت در مبارزه با کرونا دارد 
۱۳۹۸/۱۲/۱۳ / ویروس کرونا / دانشجو / نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
دعا در کنار مسائل پزشکی تاثیری مثبت در مبارزه با کرونا دارد 
تهران- ایرنا- معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: همراه با مسائل پزشکی و داده‌های علمی برای مبارزه با ویروس کرونا، ارتباط با خداوند در غالب دعا و مناجات سبب آرامش روحی و روانی است.
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
بلخاری به عضویت شورای بازبینی فیلم‌های سینمایی درآمد
حسن بلخاری، استاد مطالعات هنر و رئیس انجمن مفاخر و آثار فرهنگی، با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد، به عضویت شورای بازبینی فیلم درآمد.به گزارش ایرنا، حسن بلخاری، استاد دانشگاه و رئیس انجمن مفاخر و آثار فرهنگی ایران با حکم سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به عضویت شورای بازبینی فیلم‌های سینمایی درآمد. در حکم وزیر فرهنگ، خطاب به بلخاری آمده است، نظر به مراتب علمی و تجربیات ارزنده و شایستگی جناب‌عالی در حوزه مسائل فرهنگی و به پیشنهاد رئیس سازمان سینمایی، به عنوان عضو شورای بازبینی فیلم‌های سینمایی به مدت دو سال منصوب می‌شوید.حسن بلخاری قهی متولد سال ۱۴۳۱ در اصفهان و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و استاد گروه مطالعات عالی هنر در پردیس هنرهای زیبا است.
وضعیت هشدار در صنعت روشنایی
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
وضعیت هشدار در صنعت روشنایی
نبود جایگاه مناسب نور و روشنایی در صنعت برق موضوع بسیار مهمی است که عضو انجمن حرفه‌ای روشنایی و نورپردازی به آن انتقاد داشته و معتقد است با وجود آنکه 30 درصد از برق مصرفی در ایران مربوط به روشنایی است؛ اما اهمیت لازم به آن داده نشده است. این درحالی است که در دنیا این موضوع مهم و تخصصی است. محمود کجوری علت وجود چنین بی‌توجهی‌هایی را در مشکلاتی همچون سیاست داخلی ایران و سایر کشورها و نیز فرهنگ دیگر کشورها دانست و گفت: موارد بسیاری دست به‌دست هم داده تا بحث صنعت روشنایی، مسائل فرهنگی و زیست‌محیطی آن مغفول بماند.
نماینده مشهد: نگاه مجلس یازدهم به داخل باشد
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ / انتظارات از مجلس یازدهم
نماینده مشهد: نگاه مجلس یازدهم به داخل باشد
یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن اینکه مجلس یازدهم را مجلسی با وظایف سنگین عنوان کرد، گفت: در سیاست ها انتظار می‌رود که برای حل مسائل نگاه به داخل باشد.
مواظب باشیم کرونا باعث رنسانس دینی یعنی عبور مردم از دین نشود
۱۳۹۸/۱۲/۰۹ / ویروس کرونا / شورای عالی انقلاب فرهنگی
مواظب باشیم کرونا باعث رنسانس دینی یعنی عبور مردم از دین نشود
تهران - ایرنا - رنج امروزی جوامع بشری ناشی از تضعیف روح معنوی به عنوان گوهر طلایی در مسائل دینی است. شایسته است به تناسب علم، معنویت در تعامل با مباحث اجتماعی، سیاسی و فرهنگی قرار گیرد و از محدوده فردی فراتر رود. در غیر این‌صورت با رشد تک بعدی، مسلماً عواقب و چالش‌هایی از قبیل خرافه‌پردازی یا علم‌گرایی مطلق را به همراه خواهد داشت.
برجام خدمت بزرگی به ایران بود/کجای دنیا علیه وزیر خارجه تظاهرات می‌کنند؟/ بدون توان داخلی، بمب اتم هم آمریکا را وادار به تجدید نظر نمی‌کند
۱۳۹۸/۱۲/۰۸
برجام خدمت بزرگی به ایران بود/کجای دنیا علیه وزیر خارجه تظاهرات می‌کنند؟/ بدون توان داخلی، بمب اتم هم آمریکا را وادار به تجدید نظر نمی‌کند
حسن بهشتی پور از جمله کارشناسان حوزه روابط بین الملل است که به انصاف و تحلیل علمی شهرت دارد. بهشتی پور با اینکه جزو طرفداران برجام، دسته بندی می‌شود، اما هیچ وقت از دایره انصاف خارج نشده است. بهشتی پور در گفتگو با دیدارنیوز به سراغ مسائل مختلفی رفت که در دو بخش، این گفت و گوی مفصل منتشر خواهد شد. در بخش اول، بیشتر مسائل به برجام اختصاص یافته و وی با یک تحلیل واقع بینانه تلاش کرد تا دیروز و امروز و فردای برجام را بررسی کند. وی در بخشی از صحبت هایش تصریح کرد: «همچنان که بار‌ها در مصاحبه‌هایم اعلام کرده‌ام، اگر تنها برای تجدید نظر آمریکا قدرت هسته‌ای‌مان را بالا ببریم فایده‌ای ندارد. ما باید قدرت اقتصادی خود را نیز بالا ببریم. قدرت اقتصادی ما در صورت اصلاحات در نظام بانکی، نظام مالیاتی و تولید حاصل …
۱۳۹۸/۱۲/۰۸
تردید؛ چالش موزه‌ها در قرن 21
سده بیستم با رشد فزاینده فناوری و صنعتی شدن جوامع تبعات فرهنگی گوناگونی را به همراه داشت، سیطره مدرنیسم بر مبانی و رویکردهای هنری، موضوعی جدید برای موسسات و بنگاه‌های فرهنگی به شمار می‌رفت. آکادمی‌های هنر در مواضعی ساختارشکنانه به سنت‌های هنری گذشته جنبه‌های تازه‌ای از تعریف و کارکرد را ارایه می‌کرد. سرعت تحولات و گذار سبک‌ها و مکتب چنان پر شتاب بود که دیری نمی‌پایید تاپس از معرفی یک جنبش، آتش طرفدارانش بی‌فروغ شود و از گوشه‌ای دگر جنبشی نو سر بر آورد، بدیهیست سلسله حوادث سیاسی- اجتماعی جنگ‌های اول و دوم جهانی تاثیراتی عمیق در افکار و اندیشه هنرمندان داشته و بسیاری از تحولات هنری به موجب آن پدید آمد. عمده موارد فوق، متوجه وضعیت مستقل …
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
منهای سینما
 ستاد برگزاری ششمین جشن سالانه موسیقی ما، درباره این رویداد که بنا بود دوازدهم اسفند ‌سال جاری برگزار شود، اطلاعیه‌ای صادر کرده است: «به‌رغم اعلام قبلی مبنی بر برگزاری این رویداد در تاریخ دوازدهم اسفند ‌سال جاری در تالار وحدت تهران و با وجود انجام تمامی مراحل اجرایی این رویداد، ناگزیر است تا برای بار سوم، برگزاری «ششمین جشن موسیقی ما» در ‌سال جاری را ملغی اعلام کند.» پیش از این به دلیل حوادث آبان‌ماه، شهادت سردار سلیمانی و غم از دست‌دادن هموطنان‌مان در پرواز ۷۵۲ هواپیمای اوکراینی برگزاری این برنامه به تعویق افتاد و این‌بار هم با فراگیری ویروس کرونا.    کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با صدور اطلاعیه‌ای …
تست منفی دانشجوی مشکوک به کرونا/ تشکیل ستاد بحران در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
۱۳۹۸/۱۲/۰۵ / بهداشت و درمان / بیمارستان / علوم پزشکی شهید بهشتی / قم / ویروس / کرونا
تست منفی دانشجوی مشکوک به کرونا/ تشکیل ستاد بحران در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
ایلنا: معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلام راه‌اندازی خط ویژه و Hot Line پاسخگویی مسائل مرتبط با حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه در…
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
کارگاه آموزشی انسان ‌شناسی انتقادی
به همت گروه پژوهشی تمدن اسلامی پژوهشکده اندیشه سیاسی و تمدن اسلامی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و در ادامه سلسله کارگاه‌های تخصصی تمدن پژوهی کارگاه آموزشی انسان‌شناسی انتقادی با هدف افزایش دانش نظری و شناخت مسائل انسان‌شناسی، ارتقای مهارت تفکر انتقادی با رویکرد انسان‌شناسی و آموزش علمی و نظری همراه با تمرین عملی و کارگاهی برگزار می‌شود. مدت زمان این کارگاه یک روزه ۱۰ساعت(۵جلسه ۲ساعته) و زمان برگزاری آن روز چهارشنبه ۲۱ اسفند ماه از ساعت ۸ تا ۱۹ است و در مرکز آموزش‌های آزاد تخصصی علوم انسانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
خشونت علیه زنان، پنهان زیر برقع
[رضا فرج‌پور] یکی از مهم‌ترین فیلم‌هایی که در ماه‌های اخیر روی پرده آمده، «حوا، مریم، عایشه» است. فیلمی از صحرا کریمی کارگردان افغانستانی که در ایران به‌ دنیا آمده، در اروپا سینما خوانده، دکترای سینما دارد و امسال نیز نماینده کشورش در اسکار بوده است. فیلمی درباره زنانی به نام‌های حوا، مریم و عایشه سه زن از سه طبقه مختلف اجتماعی و فرهنگی که هر یک با چالش‌ بزرگی در زندگی مواجه هستند. حوا زنی خانه‌دار است در گیرودار به دنیاآوردن فرزندش و چیزی مهم‌تر از این برایش معنا ندارد. مریم به‌عنوان زنی تحصیلکرده در فکر جدایی از شوهری است که  به او خیانت کرده است و عایشه نیز زن جوانی است که باردار شده و می‌کوشد که با ازدواج از این مخصمه …
کرونا می‌تازد
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
کرونا می‌تازد
فهیمه پناه‌آذر- خبر‌نگار  سال98 از یاد هیچ‌کس بیرون نمی‌رود؛ سالی پر از اتفاق؛ سالی که مسائل اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و حالا سلامت عمومی مردم را در برگرفت و اتفاقات بزرگ و کوچکش کام مردم را تلخ کرد. نیمه اول سال به دلایل اقتصادی سخت گذشت اما نیمه دوم سال از نیمه اول آن سخت‌تر بود. بعد از اتفاقات آبان و دی‌ماه مردم چند روزی است که درگیر ویروس کرونا شده‌اند و حالا همه‌جا صحبت از این ویروس است. این ویروس ناخوانده تمام برنامه‌ها و رویدادهای فرهنگی و هنری را تحت‌الشعاع قرار داده؛ تا جایی که وزارت ارشاد …
ضرورت حمایت دولت برای بقای انجمن‌ها
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
ضرورت حمایت دولت برای بقای انجمن‌ها
شیوا نوروزی - روزنامه نگار مهندسی در عصر حاضر با توجه به نیاز جامعه، صنعت و تولید، در تمام دنیا از جایگاه ویژه‌تری در قیاس با سایر علوم برخوردار است. تأثیر مهندسی را می‌توان در بسیاری از عرصه‌های زندگی از بخش کشاورزی، پزشکی، صنعت، مسکن، آموزش تا مسائل امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی به تماشا نشست. مهندسی، خلاقیت، زایش، ساختن و سازندگی است و در هر جامعه‌ای که علم مهندسی جایگاه خود را پیدا کرده می‌توان شاهد رفاه و آسایش شهروندانش بود. در حالی ‌که این رشته روزبه‌روز در کشورهای صنعتی و پیشرفته …
هیات‌های مذهبی پاسدار سیاسی سیدالشهداء هستند
۱۳۹۸/۱۲/۰۴
هیات‌های مذهبی پاسدار سیاسی سیدالشهداء هستند
تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی معتقد است: هیات‌های مذهبی که برای پاسداشت مقام سیدالشهدا (ع) بزرگ پاسدار دین، گردهم می‌آیند، نمی‌توانند موضع سیاسی در مسائل مملکتی نداشته باشند.
ولنگاری فرهنگی؛ بررسی دلایل عدم توجه و تمرکز به مسائل فرهنگی در مجلس دهم؛
۱۳۹۸-۱۲-۰۳
ولنگاری فرهنگی؛ بررسی دلایل عدم توجه و تمرکز به مسائل فرهنگی در مجلس دهم؛
مطالبات فرهنگی مردم در جامعه همواره از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است، چراکه فرهنگ به‌عنوان رکن اصلی نظام جمهوری اسلامی به شمار می‌رود. اما طی سال‌های اخیر شاهد هستیم که این مطالبات از سوی مسئولان کمتر موردتوجه قرارگرفته است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
هفته فیلم ایتالیا را از دست ندهید
«از اینکه مجموعه‌ای از فیلم‌های ایتالیایی قرار است در تهران، شیراز و کیش نمایش داده شود، هیجان‌زده هستم. باعث افتخار است که نخستین نمایش فیلم ایتالیایی «تعادل» را در ایران و در هفته فیلم ایتالیا داریم.» با این سخنان سفیر ایتالیا در تهران مراسم افتتاحیه «هفته فیلم ایتالیا» عصر پنجشنبه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. در ابتدای این مراسم، جزوپه پرونه، سفیر ایتالیا ضمن تشکر از همکاری مسئولان فرهنگی ایران با این رویداد، گفت: «فیلم‌هایی که برای این مراسم انتخاب شده از آثار جدید سینمای ایتالیاست و مسائل …
نقد و بررسی هنر، خیال، زیبایی
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
نقد و بررسی هنر، خیال، زیبایی
نشست نقد و بررسی کتاب «هنر، خیال، زیبایی» شنبه، سوم اسفند ساعت ۱۶ با حضور مصطفی ملکیان و مریم جعفری در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.  به تازگی کتاب « هنر، خیال، زیبایی» نوشته‌ مریم جعفری، به همت نشر کرگدن منتشر شده است. در این کتاب، نویسنده مسائل حوزه‌ زیبایی‌شناسی را که یکی از شاخه‌های مهم فلسفه است بر کتاب فیه‌مافیه مولانا جلال‌الدین بلخی عرضه و پاسخ‌های فیه‌مافیه را به برخی از پرسش‌های زیبایی‌شناسی ذکر کرده است. شاید بتوان پرسش‌هایی را که فیه‌مافیه به آنها پاسخ داده است بدین صورت دسته‌بندی …
کمیسیون تفریحات فرهنگی
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
کمیسیون تفریحات فرهنگی
کمیسیون فرهنگی مجلس علاوه‌بر نظارت بر دستگاه‌های فرهنگی، باید به مسائل مختلف در حوزه فرهنگ هم بپردازد و در زمینه قانونگذاری قوانین مرتبط با فرهنگ، کارهای مختلفی را انجام دهد.
روایت مهدی فقیه از نقش روحانی
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
روایت مهدی فقیه از نقش روحانی "خروج"/ مسائل قرآنی از فیلم‌ها و سریال‌ها حذف شده است
مهدی فقیه گفت: برخی از مسئولان فرهنگی و بلند پایه‌ سینمایی کشورمان به دنبال مؤلفه‌های قرآنی و معارفی در سینما و تلویزیون نیستند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
بررسی الزام شهرداری به ارائه لایحه سوخت‌های زیستی
در یکصد و نود و نهمین جلسه شورا بررسی طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه سوخت‌های زیستی و بیوروانکار  و نیز بررسی طرح  الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه الزام ساختمان‌های مسکونی و غیرمسکونی بلند مرتبه به پیش‌بینی، طراحی و نصب زیر ساخت‌های مورد نیاز ارتباط رادیویی و فیبر نوری در دستور قرار خواهد گرفت. به گزارش همشهری، جلسه امروز با ارائه گزارش محسن آقا جانی رابط منطقه 17و سرپرست شورایاری محله ابوذر غربی درخصوص ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها، نیاز‌ها، مشکلات و مسائل فرهنگی و اجتماعی آن منطقه آغاز خواهد …
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
سامانه نقشه باستان‌شناسی ایران رونمایی می‌شود
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از رونمایی از نقشه باستانی ایران در سال آینده خبر داد. بهروز عمرانی گفت: با قرار دادی که با دانشگاه تهران منعقد کردیم، قرار است سامانه نقشه باستان‌شناسی ایران تا پایان نیمه نخست سال آینده رونمایی شود. وی با بیان اینکه مشخص شدن محوطه تاریخی از جمله موارد مندرج در این نقشه است، گفت: حدود ۴۰ سال است که مشغول تهیه محتوای این سامانه هستیم. عمرانی با بیان اینکه محتوای این نقشه تحت وب است، اضافه کرد: با این شیوه امکان پردازش و تحلیل محتوا همواره وجود دارد. بسیاری از محوطه‌های باستانی به‌دلیل ساختار جغرافیایی در ظاهر در حال حاضر در معرض دید نیستند، از این رو پس از کاوش این نقشه‌ها به‌روزرسانی می‌شوند. عمرانی گفت: این سامانه ابزار خوبی برای آمایش است و در مرحله نخست …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •