دوشنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۳ / 24 June, 2024
مجله ویستا

اولین نشانه های پریود در سنین پایین


سوال مخاطب نی‌نی‌بان: دخترم در سن 11 سالگی قاعده شده است. بعد از چند ماه دچار خونریزی نامنظم شده، بطوریکه بعد از 8 روز قاعدگی به فاصله ده روز دوباره پریود شد. این امر ما را نگران کرد و به پزشک مراجعه کردیم، به سنوگرافی رفتیم و در جواب گفتند که تخمدان ها حالت طبیعی و نرمال دارند و زایده ای مشاهده نشد و در پایان نوشته اند ضخامت اندومتر 11/5 م م است. دکتر متخصص چند آمپول تقویتی داده و قرص D3 چند قرص که هفته ای یک بار باید مصرف کند و چند قرص که از شب پنجم پریودی باید شبی یکی مصرف کند . با این احوال آیا جای نگرانی است خواهشمند است توضیح کامل بدهید و ما را از نگرانی نجات دهید.
پاسخ دکتر معصومه ظفری، متخصص زنان، زایمان و نازایی:
اولین پریود معمولا بسیار سبک است و گاهی در آن فقط لکه بینی و خونریزی کمی وجود دارد. پریودها اغلب در اولین سال های قاعدگی نامنظم هستند. در این زمان، دخترها شاید در چند سیکل پریود نشوند یا سیکل های قاعدگی چند بار در یک ماه رخ دهد یا کمتر از حد انتظار باشد. این نوسان ها طی چند سال اول قاعدگی متداول هستند وبا توجه به دختر شما در معاینات و آزمایشات پزشکی هم مشکلی نداشته، جای نگرانی نیست.
برای عضویت در خبرنامه نی نی بان و اطلاع از بهترین و پربیننده ترین مطالب، کافی است یک بار فرم عضویت ما را از اینجا پر کنید.‬
اگر شما هم سوال دارید و در مدتی کوتاه به صورت رایگان پاسخش را می خواهید، به این صفحه بروید.