پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

اینترنت امن برای کودکان


آیا شما فرزندی دارید که از اینترنت استفاده می کند و یا در آینده نزدیک استفاده خواهد کرد؟ باید بدانید که اینترنت وسیله ی خوبی برای بدست آوردن اخبار روز، تحقیق برای پروژه های مدرسه و ارتباط با دوستان است، اما در کنار اینها می تواند خیلی خطرناک باشد. به عنوان یک پدر یا مادر این مسئولیت که فرزندتان در فضای امنی کار کند، بر عهده شماست. برای رسیدن به این مقصود باید چگونگی استفاده از کامپیوتر و اینترنت را بدانید.
یک کودک نباید بیش از والدینش از اینترنت بداند. حداقل این است که به اندازه هم بدانند. اگر شما به دنبال مسدود کردن وب سایت های بزرگسالان یا وب سایت هایی که محتوای بدی دارند هستید، خوب نیست که فرزندتان بداند چطور این محدودیت هایی را که شما قرار داده اید را نقض کند. و به همین دلیل است که شما باید بدانید چگونه از اینترنت و کامپیوتر استفاده کنید و اگر نمی دانید یاد بگیرید. در اینجا به پنج دلیل که اینترنت می تواند برای  کودکان و نوجوانان خطرناک باشد اشاره شده است.

اینترنت امن برای کودکان


ایجاد هویت های جعلی  آسان است
دوست یابی آنلاین سریع و راحت است. اما با دوستی های معمولی خیلی متفاوت است. چرا؟ زیرا شما نمی بینید چه کسی در طرف مقابل است. در اینترنت هر فردی میتواند شخص دیگری باشد. برای مثال برای استفاده از شبکه های اجتماعی افراد باید سن خود را وارد کنند. هر کسی میتواند دروغ بگوید یا با کسی صحبت کند که در مورد سن خود دروغ گفته است.
وجود وب سایت های زیاد برای انتخاب
چیز خوبی که در مورد اینترنت وجود دارد این است که وب سایت های زیادی وجود دارند که شما می توانید از میا ن آنها انتخاب کنید. بنابراین وسیله خوبی برای تحقیق مدرسه است. البته وجود این همه سایت می تواند خطرناک هم باشد. فرزند شما می تواند به شبکه های اجتماعی، چت روم های بزرگسالان، سایت های پورن و سایتهای خشن سر بزند.در صورت استفاده از ابزارهای کنترلی والدین، فرزند شما به راحتی به سایت های استاندارد دسترسی پیدا می کند.
شکارچیان اینترنت
همانگونه که قبلا گفته شد ایجاد هویت های جعلی جدید آسان است. بیشتر وقت ها کسانی که در مورد سن خود دروغ گفته اند شکارچیان اینترنتی هستند. آنها کودکان شما را هدف قرار می دهند. متاسفانه بسیاری از کودکان، نوجوانان و والدین آنها زمانی متوجه شکارچی می شوند که دیر شده است. مانند زمانی که شکارچی می خواهد به کودک شما نزدیک شود، یا شخصا با او تماس برقرار کند.
آنها تحت کنترل هستند
وقتی کودک شما از اینترنت استفاده می کند تحت کنترل قرار می گیرد. البته اگر فرزند شما بزرگتر یا بالغ است ممکن است مشکلی به وجود نیاید. اما چطور میتوان از این موضوع اطمینان حاصل کرد؟ ممکن است که از فرزندتان بخواهید که با غریبه ها ارتباط برقرا نکند، به آنها شماره تلفن ندهد، یا عکسش را به اشتراک نگذارد، اما این به این معنی نیست که او به حرف  شما گوش خواهد داد. بنابراین اگر به فرزند خود اجازه استفاده از اینترنت را می دهید حتما بر استفاده از آن نظارت کنید.
تمام اطلاعات محرمانه نیستند
متاسفانه بسیاری از فرزندان و والدین نمی دانند که اطلاعاتی که در اینترنت می گذارند، همیشه محرمانه نمی ماند. برای شروع بیشتر نوجوانان پروفایلی در مای اسپیس برای نمایش نزد عموم دارند که غیرمحرمانه است. این یعنی هر کسی می تواند آن را ببیند. همچنین قسمتی برای ارسال پیام های الکترونیکی اعضا برای هم وجود دارد که توسط موتورهای جستجو نشان داده می شود. حتی اگر مدت ها از آن بحث گذشته باشد.