یکشنبه, ۳ تیر, ۱۴۰۳ / 23 June, 2024
مجله ویستا

باردارشدن در سن بالا، عمر شما را زیاد می‌کند؟


خبرنو: طی آخرین تحقیقات پژوهشگران، باردار شدن در سنین بالاترباعث عمر طولانی‌تر در زنان می شود زنانی که پس از ۴۰ سالگی زایمان می‌کنند، چهار برابر بیش از مادران جوان‌ترشانس طولانی شدن عمرشان را دارند

 پزشکان در یک بررسی جدید تاکید کردند بین بارداری طبیعی در سنین بالاتر و افزایش طول عمر زنان ارتباط آشکاری وجود دارد.

 دکتر «توماس پرلز» از دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون در توضیح نتیجه این مطالعه گفت: مادران مسن‌تر عمر طولانی‌تری دارند و این ارتباط اتفاقی نیست چون طبق بررسی‌ها، احتمالا همان ژن‌هایی که زنان را قادر می‌سازند بدون مصرف داروهای باروری در سنین بالا باردار شوند، روند پیر شدن را نیز در آنها کندتر کرده و خطر ابتلا به بیماری‌ها را در این زنان کاهش می‌دهند.

دکتر توماس پرلز همچنین اظهار داشت: توانایی طبیعی زنان برای آن که در سنین بالاتر باردار شوند نشان می‌دهد در این زنان دستگاه تولیدمثل با سرعت پایینی، پیر شده و کارآیی خود را از دست می‌دهد.

در این بررسی اطلاعات مربوط به ۵۵۱ خانواده مورد مطالعه قرار گرفت و مشخص شد زنانی که پس از سن ۳۳ سالگی صاحب فرزند شده‌اند نسبت به زنانی که آخرین فرزند آنان پیش از ۳۰ سالگی به دنیا آمده‌، عمر طولانی‌تری داشته‌اند. همچنین زنانی که پس از ۴۰ سالگی زایمان می‌کنند، چهار برابر بیش از مادران جوان‌تر احتمال دارد تا سن ۱۰۰ سالگی عمر کنند.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، پرلز همچنین تاکید کرد: البته نتایج این مطالعه به این مفهوم نیست که زنان به امید داشتن عمر طولانی‌تر، باردار شدن را به تعویق اندازند چون بی‌تردید عوامل چندگانه در این زمینه اثرگذار هستند.