پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا

رعایت بهداشت نوزاد، چقدر اهمیت دارد؟


 پوست اولین سد دفاعی انسان در برابر میکروب‌هاست. در نوزادان این سد دفاعی به مقدار کافی مقاومت ندارد و کمی آسیب‌پذیر است. به همین دلیل باید پوست سر و تن نوزادان را تمیز نگه داریم و بسته به شرایط نوزاد او را حمام کنیم. به گفته دکتر بدوحی، پوست کودکان از نظر چربی متفاوت است.
 اگر پوست کودک خشک باشد فاصله حمام کردن باید افزایش یابد مثلا هفته‌ای یک بار، اما اگر پوست نوزاد خشک نباشد می‌توان نهایتا تا هفته‌ای 3 بار نیز او را حمام کرد. استفاده از صابون یا شامپوی بدن که معطر نبوده و مخصوص کودک باشد اشکالی ندارد، مگر موارد خاصی که پوست خیلی خشک یا اگزمایی باشد که از صابون‌های خاص طبی باید استفاده شود.
برای موی سر نیز استفاده از شامپوی مخصوص نوزاد که چشم‌های او را نسوزاند هفته‌ای یکی دو بار ضروری است برخی از نوزادان دچار کبره چربی روی پوست سر هستند که با تجویز پزشک باید از شامپو‌های مخصوص استفاده کنند.
این متخصص ادامه می‌دهد، بعد از حمام کردن شیرخوار لازم است تمام بدن نوزاد را خشک کنیم اعم از زیر بغل‌ها، زیر گردن، کشاله ران‌ها و گوش‌ها. لازم به یادآوری است که قسمت خارجی گوش‌های نوزاد را با یک دستمال تمیز و نرم، خشک کرده و از گوش‌پاک‌کن به هیچ وجه استفاده نمی‌کنیم.
وی همچنین در مورد شستن دست و صورت نوزادان می‌گوید: حتی‌المقدور از شستن زیاد دست و صورت در شیرخوارانی که پوست خشک دارند خودداری کنید و فقط در صورت آلوده شدن با غذا یا استفراغ و... دست و صورت نوزاد را آن هم با آب شیر (در صورت بهداشتی بودن) و اگر نه با آب جوشیده سرد شده بشویید.
 از مواد شوینده دست بزرگسالان به هیچ وجه برای شستن دست نوزادان استفاده نکنید. در نوزادانی که پوست خشک ندارند می‌توانید غیر از مورد ذکر شده صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شوند نیز دست وصورتشان را با آب بشویید.
ناخن‌های شیرخوار از رشد سریع برخوردار می‌باشد و از آنجایی که ممکن است باعث خراش پوست صورت شود لازم است کوتاه گردد. هفته‌ای یکی دو بار و بهترین زمان پس از حمام و در زمان خواب است که با استفاده از ناخنگیر مخصوص نوزاد که فقط برای خود نوزاد بوده و افراد دیگر با آن ناخن نمی‌گیرند انجام می‌شود. کوتاه کردن ناخن‌های پا با فاصله زمانی بیشتری صورت می‌گیرد چون رشد کندتری نسبت به ناخن‌های دست دارند.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «زندگی با کودک» و «سلامت زنان» در اختیار شما قرار می‌دهد.