یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا

بارداری در سن بالا، کی به دکتر مراجعه کنم؟


به گروه زنان مثبت ۳۵ خوش آمدید! شما تنها مادری نخواهید بود که چند تار موی سفید در سرتان دارید. افزایش نرخ تولد در زنان بالای ۳۵ سال گویای این است که شانس بارداری در این سن خیلی هم پایین نیست. مطالعات نشان می‌دهند که زنانی که از اواسط تا اواخر ۳۰ یا اوایل ۴۰ سالگی خود باردار می‌شوند، می‌توانند مانند همتایان جوان‌تر خودشان، دوران بارداری و کودک سالمی داشته باشند. شانس بارداری در سن ۳۵ سالگی به خود فرد نیز بستگی دارد. در این سن، شما هنوز بیش از ۵۰ درصد شانس بارداری با حداکثر یک سال تلاش را دارید. اما می‌توانید این شانس را با مشاوره پیش از بارداری، شناخت چرخه قاعدگی و تعیین روز تخمک‌گذاری، تغذیه مناسب، استراحت کافی، ورزش کردن و خوردن مکمل‌های لازم، بالا ببرید.  
 
  اگر پس از شش ماه تلاش و اقدام به بارداری، به نتیجه‌ای نرسیدید، بهتر است برخلاف زنان کم‌سن‌تر که به آن‌ها توصیه می‌شود تا یک سال تلاش کنند، به پزشک مراجعه کنید و زیاد زمان را از دست ندهید. حتی اگر مشکل ناباروری وجود داشته باشد، همچنان این شانس را خواهید داشت که با برطرف کردن مشکل باردار شوید. 
 
زمانی که باردار شوید، پزشک‌تان شما را برای احتمال بروز مشکلات شایع و قابل درمان مربوط به بارداری، تحت نظر قرار می‌دهد. مشکلاتی مانند افزایش فشار خون در بارداری یا دیابت بارداری که در مادران بالای ۳۵۵ سال بیشتر رخ می‌دهند. به علاوه برای جنین نیز یک سری آزمایشات قبل از تولد تجویز می‌شود تا مطمئن شوند که کودک در شرایط و وضعیت مناسبی قرار دارد. برای مثال، ممکن است نیاز به انجام آزمایش آمنیوسنتز یا نمونه‌برداری از پرزهای جفتی (CVSS) باشد. آمنیوسنتز، یک آزمایش تشخیصی است که طی آن به کمک سوزن بلندی بخشی از مایع درون کیسه آب جنین را برای آزمایش می‌گیرند. در آزمایش CVS نیز تعدادی از سلول‌های جفت نمونه‌برداری می‌شوند تا وجود هرگونه ناهنجاری ژنتیکی بررسی شود. اما درنهایت مطمئن باشید که زنان بالای ۳۵ سال، نه تنها بارداری آسان و سالمی خواهند داشت، بلکه زایمان راحتی هم می‌توانند داشته باشند.