دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

جلوگیری از سرطان پستان، بدن هشدار می دهد


یک روش مهم برای حفظ سلامت سینه این است که بدانید ظاهر آن در حالت معمولی چه ویژگی هایی دارد و چه نشانه هایی را باید برای پیشگیری از سرطان بشناسید.

توده
وجود توده در سینه رایج ترین نشانه سرطان سینه است. این توده ها معمولا بدون درد است؛ البته ممکن است برخی از آنها دردناک باشند. تمام توده ها سرطانی نیستند، برخی از آنها خوش خیم (مانند کیست های سینه) می باشند. با این وجود هر زمان احساس وجود توده های جدید داشتید، با پزشک خود مشورت کنید تا فورا بررسی کند.

بروز تورم
سرطان التهابی سینه می تواند موجب تورم شود که نوع خطرناک و پیشرونده ای از این سرطان است. تورم یا توده هایی در زیر بغل می تواند به دلیل سرطان سینه باشد که به گره های لنفاوی این نواحی بدن کشیده شده است. ممکن است تورم حتی قبل از احساس توده در سینه رخ دهد؛ بنابراین اگر این نشانه را حس کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

ضخامت یا سرخی پوست
اگر پوست سینه در ناحیه ای ضخیم یا قرمز شد، به سرعت به پزشک مراجعه کنید. اغلب این نشانه به دلیل ماستیت بوده که عفونتی رایج در بانوان شیرده است. پزشک شما ممکن است برای درمان عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند. اما در صورت عدم بهبود علائم بعد از یک هفته، دوباره به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است سرطان التهابی سینه به وجود آمده باشد. این نوع از سرطان می تواند مشابه عفونت های سینه باشد؛ اما از آنجایی که به سرعت رشد می کند، بهتر است هر چه سریعتر تشخیص داده شود.

گرمی و خارش
مشابه ضخیم و قرمز شدن پوست، گرمی و خارش سینه نیز ممکن است از علایم ماستیت یا سرطان التهابی سینه باشد. همچنین در صورت عدم اثربخشی آنتی بیوتیک ها، به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

تغییرات در نوک سینه
در برخی موارد سرطان سینه بر شکل ظاهری نیپل (نوک سینه)  تاثیرگذار است. اگر نیپل به داخل برگردد، یا پوست آن ضخیم، قرمز یا فلس مانند شود، به سرعت به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است از نشانه های سرطان سینه باشد.

ترشحات
هر ترشحی از نوک سینه (به جز شیر) می تواند یک علامت هشدار باشد؛ ولی در بیشتر موارد به دلیل صدمات، عفونت یا تومورهای خوش خیم به وجود می آید. سرطان سینه یکی از احتمالات است، اما در صورت ترشحات خونی، بررسی پزشک امری ضروری است.

درد
در برخی موارد سرطان سینه با ایجاد درد همراه است. اغلب دردی که بانوان در سینه حس می کنند در ارتباط با دوره ی قاعدگی آنهاست. اما در صورت درد شدید و طولانی باید به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است این نوع درد ناشی از بروز سرطان یا توده های خوش خیمی باشد که نیازمند درمان است.