چهارشنبه, ۳ مرداد, ۱۴۰۳ / 24 July, 2024
مجله ویستا

یبوست دوران بارداری، دارو کارساز نیست!


سوال مخاطب نی‌نی‌بان: در هفته ۱۰ بارداری دوقلو هستم. به علت تهوع روزی دو تا قرص دمیترون مصرف می کنم. مدت دو هفته است یبوست شدید دارم، هر ماده غذایی که کمک کننده باشد مصرف می کنم اما فایده ندارد. چند روزی است از شربت لاکسی ژل استفاده می کنم، شبی دو قاشق می خورم اما خیلی کمکی به بهبود نکرد. ظهر ها هم دو قاشق خوردم که تقریبا بهتر شد اما به محض کم کردن دوز دارو مجدد به حالت اول برگشتم. می خواستم بدانم لاکسی ژل ضرر ندارد؟ داروی بهتری برای رفع مشکل وجود ندارد؟ با توجه به دوقلو داشتن این موضوع یبوست طبیعی است یا خیر؟
پاسخ دکتر شهرزاد زاده مدرس متخصص زنان و زایمان:
تهوع و یبوست از علائم سه ماهه بارداری هستند و در بارداری دوقلو تشدید هم می شود. با بالا رفتن سن بارداری این علائم کاهش می یابد.
یبوست شما به دلیل تهوع و کاهش مواد غذایی و آب بدن تشدید شده و یک سیکل معیوب شکل گرفته است. در حال حاضر باید با تقویت برنامه غذای و افزایش تعداد وعده های غذایی در حجم کمتر به بهبود این وضعیت کمک کنید. در صورتیکه درمان دارویی برای شما جواب می دهد ادامه دهید ولی سیستم گوارش خود را به مصرف دارو عادت ندهید. بهتر است با تنظیم عادات غذایی این عارضه درمان شود. خوردن آلو و کمپوت آلو توصیه می شود.