شنبه, ۲۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 15 June, 2024
مجله ویستا

مسمومیت کودک با سرب، چه باید کرد؟


وقتی جسم خارجی بلعیده می‌شود دو مسیر را انتخاب می‌کند ممکن است وارد مجاری تنفسی شده یا دستگاه گوارش شود. اگر جسم خارجی وارد مجاری تنفسی و ریه شود کودک دچار سرفه، خفگی، کبودی و تنگی نفس می‌شود و ممکن است بعد از آن بهبودی موقتی یافته یا علایم ادامه یابد که در هر دو حالت باید به پزشک مراجعه و پس از معاینه از قفسه سینه کودک عکسبرداری شود.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اظهار تأسف نسبت به رفتار برخی والدین برای اعتماد به «تولگیرها» گفت: تولگیر‌ها افرادی هستند که با ترفندهای شعبده‌بازی چیزی را در دست خود پنهان می‌کنند و دست خود را در دهان کودک فرو برده و پس از خارج کردن جسمی را که در دست خود پنهان کرده‌اند به والدین نشان می‌دهند. این خانواده‌ها معتقدند که جسم خارجی پشت بینی کودک گیر کرده که موجب تب و بی‌اشتهایی کودک شده است معمولاً این افراد به تولگیرها اعتماد می‌کنند و از آنها می‌خواهند تا جسم خارجی را از پشت بینی کودک خارج کند.

مسمومیت کودک با سرب، چه باید کرد؟


وی خاطرنشان کرد: در مرکز طبی کودکان شاهد مواردی بوده‌ایم که جسم خارجی از دست تولگیر وارد مجاری تنفسی یا گوارشی کودک شده است و مشکلاتی برای کودک و والدین او همراه داشته است توصیه می‌شود در صورت بروز هر علامتی که والدین را نسبت به بلعیده شدن اجسام خارجی توسط کودک مشکوک کرده است به پزشک مراجعه شود در بسیاری موارد نیاز به آندوسکوپی نیست اما بلع اجسام خطرناک باید با آندوسکوپی خارج شود.
حسین علی‌مددی درباره بلع اجسام خارجی توسط کودکان اظهار داشت: اجسام خارجی که توسط کودکان بلع می‌شوند معمولاً انواع سکه‌ها، قطعات اسباب‌ بازی، تیله‌ها و هسته میوه‌ها هستند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بلع جسم خارجی ممکن است با ورود به دستگاه گوارش همراه باشد که در این حالت ممکن است جسم خارجی وارد مری، معده یا روده شود بیش از 90 درصد اجسامی که در مری گیر می‌کنند دفع می‌شود.
این فوق تخصص گوارش کودکان با بیان اینکه سن شایع کودکانی که اجسام خارجی را می‌بلعند 6 ماهگی تا 3 سالگی و گاهی 5 سالگی است، اظهار داشت: کودکانی که دچار مشکلات تکاملی و عصبی بوده و از نظر ذهنی عقب‌مانده هستند اجسام خارجی را می‌بلعند.
علی‌مددی ادامه داد: بلع برخی اجسام خارجی خطرناک است مثلاً باطری‌های کوچک سکه‌ای که در اسباب‌بازی‌ها و چراغ قوه‌ها گذاشته می‌شوند می‌تواند در مری گیر کرده و کمتر از یک ساعت باعث سوراخ شدن آن و عوارض جدی برای کودک شود.
وی افزود: نباید اسباب‌بازی‌ها، ساعت‌های مچی و وسایلی که از این باطری‌ها دارند را در دسترس کودکان سنین پایین قرار داد زیرا در صورت بلعیده شدن نیاز به آندوسکوپی دارد بنابراین اگر والدین نسبت به این موضوع شک کردند باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: آهن‌ربا یکی دیگر از اجسام خارجی خطرناک است که در صورتی که توسط کودکان بلعیده شود می‌تواند موجب گیر کردن قسمتی از روده یا معده توسط آن شود که در نهایت سوراخ شدن روده یا معده را در پی دارد و باید با عمل جراحی سنگین خارج شود در این مورد نیز توصیه می‌شود کودکان زیر 4 سال به آهن‌ربا دست نزنند.
علی‌مددی بلعیدن اجسام نوک تیز مانند سوزن، سوزن ته‌گرد و سنجاق قفلی را عاملی برای سوراخ شدن مری، معده و روده دانست که باید جهت درمان کودک را آندوسکوپی کرد.
وی ادامه داد: مسمومیت با سرب می‌تواند بر تکامل ذهنی و دستگاه گوارش کودک اثر بگذارد معمولاً این مسمومیت با علایمی مانند دل‌درد، تهوع، استفراغ و مسمومیت عصبی همراه است که در این مورد باید کودک را آندوسکوپی کرد.
این فوق تخصص گوارش کودکان گفت: اخیراً پلی‌اتیلن جاذب آب که برای گلخانه‌ها استفاده می‌شود در بازار به فروش می‌رسد که این اجسام در صورت بلعیده شدن باعث جذب آب تا حدود 200 برابر می‌شوند که می‌تواند موجب پارگی معده یا روده شود، درمان بلع این جسم نیز با آندوسکوپی است.
علی‌مددی گفت: خوردن شیشه به ویژه شیشه دماسنج می‌تواند موجب جذب جیوه آن شود که سمی است و کودک را دچار مسمومیت می‌کند توصیه می‌شود والدین در سال‌های ابتدایی زندگی کودک از دماسنج‌هایی که زیر بغل یا داخل گوش قرار داده می‌شوند استفاده کنند زیرا کودک ممکن است با گریه و تکان‌هایی که می‌خورد دماسنج جیوه‌ای را شکسته و باعث مسمومیت خود شود.