چهارشنبه, ۲۷ تیر, ۱۴۰۳ / 17 July, 2024
مجله ویستا

ادبیات جنگ را می توان با استفاده از کمیک استریپ به کودک انتقال داد.


 TEBYAN.NET

با استفاده از روش کمیک استریپ می توان بسیاری از مسائل وموضوعات نظیر مذهب وجنگ را با کودک در میان گذاشت و این شیوه امروزه درکشورهای خارجی ،بسیار مورد استفاده قرارمی گیرد.
   
 
حمید رضا داداشی نویسنده ادبیات کودک ونوجوان درگفتگو باخبرنگارفرهنگی حیات پیرامون نحوه پرداختن به موضوع جنگ ودفاع مقدس درادبیات کودک و نوجوان گفت:جایگاه دفاع مقدس در ادبیات کودک ونوجوان ،مانند ادبیات دفاع مقدس درحوزه بزرگسال به خوبی پرداخته نشده است و این واقعیتی است که نمی توان آن را کتمان کرد و تعداد آثار محدودی هم که در حوزه کودک ونوجوان به نگارش درآمده است مربوط به نویسندگانی است که تجربه مستقیمی از جنگ داشته اند.
داداشی در ادامه افزود :درکشورهای دیگر ،زمانی که بخواهند موضوع خاصی را به کودک ونوجوان تعلیم دهند بیشتر از شیوه کمیک استریپ استفاده می کنند ،این روش توانسته است مفاهیمی چون مذهب را به خوبی به کودک منتقل سازد از سوی دیگر به دلیل استفاده از تصاویر در این روش کار نویسندگان را نیز آسانتر کرده است وآنها نیازی ندارند که به توصیف و بیان دقیق جزییات بپردازند.
داداشی درادامه با بیان این مطلب که برخی از کارشناسان ونویسندگان معتقدند که موضوعاتی چون جنگ باید درذهن نویسنده ته نشین شود تا اثری خلاقانه بیافرینند گفت :من فکر می کنم زمان کافی از جنگ گذشته است و اگر قرار باشد که این موضوعات درذهن نویسنده ته نشین شود این اتفاق روی داده است اما ظاهرا باید منتظر اتفاق خاص دیگری در این حوزه باشیم تا یک اثر هنری خلق شود.
وی درادامه گفته های خود افزود:بیان واقعیت جنگ ونحوه پرداختن به اتفاقاتی که درآن برهه زمانی روی داد یک مسئله اساسی است که نویسنده کودک ونوجوان باید به آن توجه داشته باشد،زمانی به دلیل روابطی که با کشور عراق داشتیم می بایست تنها به سیاه نمایی عراقی ها می پرداختیم وآنها را افرادی بی ایمان ،دشمن و... نشان می دادیم اما در حال حاضر روابط ایران با کشور عراق تغییر کرده است پس دیدگاه نویسندگان ما نیز باید تغییر کند.من معتقدم که نویسندگان حوزه دفاع مقدس باید براساس واقعیات بنویسند .
داداشی درپاسخ به این سوال که شما در آثارتان دشمن وجنگ را چگونه برای کودکان بازنمایی می کنید گفت:باید به کودک گفته شود: زمانی که تو نبودی جنگی میان ما وکشور عراق رخ داد ،ویژگی های دشمن را برشمرد وبه او گفت که این دشمن اصلا احمق نبود،باید به کودک گفت که در آن زمان درمنطقه ای به نام سردشت کودکانی شیمیایی شدند ودشمن ما کسی بود که به کودکان رحم نمی کرد.
دادشی با بیان این موضوع که باید دست نویسندگان این حوزه را بازگذاشت گفت :نویسنده باید با در نظر گرفتن نگاه ممیزی واقعیات را بیان کند واساسا هنر نویسنده این است که با تمام محدودیت ها و مسایلی نظیر اینکه نباید خشونت را به کودک منتقل کرد اثری هنری خلق کندو

وی خاطر نشان کرد:مسوولین فرهنگی نیز نباید نه آنچنان از نویسنده حمایت کنند و نه آن قدر وی را در تنگنا قرار دهند ،نویسندگان این حوزه نیز می توانند با استفاده از روش آزمون وخطا به درستی دریابند که چه اثری مناسب کودکان است.