سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

سرماخوردگی شدید همراه با تب در هفته 17 بارداری


 سوال مخاطب نی‌نی‌بان: هفته ای 17 بارداری ام. که دچار سرماخوردگی شدید و تب 38/5 شدم و در همین وضعیت مجبور به سرکلاژ هم شدم چون هفته حاملگیم بالا تر می رفت و امکان سرکلاژ نبودا. کنون نگران جنینم هستم آیا به اوآسیبی نمی رسد؟ چگونه با این سرماخوردگی کنار بیایم البته دارم آموکسی سیلین 500 و استامینوفن ا ستفاده می کنم ضرری ندارد؟


سرماخوردگی شدید همراه با تب در هفته 17 بارداری

پاسخ دکتر زهرا بصیرت، متخصص زنان و زایمان:
دوست عزیز حتما به متخصص مراجعه کنید تا مشخص شود آنفولانزا است یا سرما خوردگی، و متناسب با بیماری داروی مناسب برای درمان شما تجویز شود. مایعات زیاد مصرف کنید.

پاسخ دکتر زینب السادات موسوی فخر، متخصص زنان و زایمان:
شما باید تحت درمان قرار بگیرید و به متخصص داخلی مراجعه کنید تا معاینه شوید و  اگر دارو یا آنتی بیوتیک لازم دارید مصرف کنید. اگر دچار تب شدید هم باید کنترل شود چون در دوران بارداری مادر نباید تب داشته باشد. در ضمن نگران مصرف دارو هم نباشید چون بعضی از داروهای سرماخوردگی و آنتی بیوتیک ها برای جنین مشکل ایجاد نمی کنند. البته لازم نیست بیش از حد خودتان را نگران کنید چون سرماخوردگی به طور کلی بیماری خطرناکی نیست و داروهایی هم وجود دارد که در طی دوران بارداری می توان برای رفع علائم سرماخوردگی از آنها استفاده کرد اما قبل از شروع مصرف دارو حتما با یک متخصص مشورت کنید تا مشکلی برای جنین به وجود نیاید. در ضمن به هیچ عنوان سر خود آنتی بیوتیک مصرف نکنید چون ممکن است اصلا بیماری شما  ویروسی باشد که در این صورت هیچ احتیاجی به مصرف داروهای آنتی بیوتیک نیست. 

نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد. 

براي عضويت در خبرنامه ني ني بان و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.