یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا

13 هفته باردارم و ورم دارم


سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من خانمی 37 ساله و بارداری سوم است چند سوال داشتم اول اینکه صبح ها دست و پایم ورم یک کمی دارد و 13هفتگی باردارم. کف پایم به شدت داغ و سوزش دارم. قبل حاملگی 78 کیلو و الان 82 کیلو آیا زیاد است؟ من حاملگی های قبلیم 17 کیلو اضافه می کردم و ورم از 7 ماهگی داشتم ولی الان از 13 هفتگی ورم دارم ماکارونی تا الان نخوردم برنج یک روز درمیان می خورم چکار کنم برای ورم. آیا خطرناک است؟ درصمن مادرم همینطور بودند. زایمان قبلی من 13 سال قبل بود و بچم 4/100 کیلو بود و برای ورم و نداشتن درد زایمان 38هفتگی من را سزارین کردند آیا می توانم طبیعی زایمان کنم؟ در ضمن من عفونت ادراری و ترشح ندارم. آزمایش قند دادم دو مرحله ای 170 و چهارمرحله ای 83/113/134/170 پزشک گفت خوب است هشت هفتگی انجام دادم الان هم شیرینی نمیخورم. یک سوال دیگر من سونو غربالگری انجام بدهم و آزمایش را انجام ندهم مشکلی است؟ هزینه اش واقعا زیاد است واقعا واجب است اگر سونو جوابش خوب باشد.
پاسخ دکتر کتایون برجیس، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی:
دوست گرامی با توجه به سابقه و ورمی که در حال حاضر دارید باید به متخصص زنان و همچنین تغذیه مراجعه داشته باشید تا ارزیابی های لازم برای شما صورت گرفته و همچنین یک رژیم غذایی متناسب برای شما تجویز شود تا خدای نکرده دچار مسمومیت حاملگی و... نشوید. اضافه وزن تان هم در سه ماهه اول نسبتا زیاد بوده با توجه به اینکه با افزایش وزن هم باردار شدید و به همین خاطر حتما باید یک رژیم غذایی اصولی داشته باشید. در خصوص آزمایشات غربالگری هم انجام این آزمایش ها بر اساس پروتوکل های کشوری برای همه خانم های باردار لازم است.
 
برای عضویت در خبرنامه نی نی بان و اطلاع از بهترین و پربیننده ترین مطالب، کافی است یک بار فرم عضویت ما را از اینجا پر کنید.‬