شنبه, ۲ تیر, ۱۴۰۳ / 22 June, 2024
مجله ویستا

رابطه زناشویی در بارداری، پدرها بخوانند


قرار است پدر شوید؟ قطعاً به این موضوع فکر کرده‌اید که طى نه ماه آینده، چه اتفاقى براى رابطه زناشوییتان خواهد افتاد! هم هیجان زده هستید هم نگران. هیجان زده‌اید چون مسائل جدیدى تجربه مى‌کنید و نگرانید که مبادا به جنین صدمه‌اى بزنید. در اینجا به شما کمک مى‌کنیم تا هر آنچه لازم است درباره رابطه‌تان در باردارى بدانید. 
 
همسرتان واقعاً خسته است
بدن همسرتان در حال تأمین نیاز‌هاى کودکتان است و این کار انرژى زیادى از او مى‌گیرد.
علاوه بر اینکه تقریباً تمام ذخیره‌هاى بدنش صرف رشد یک فرد دیگر مى‌شود، ترشح میزان بالاى هورمون پروژسترون در اوایل باردارى نیز، باعث کند شدن حرکاتش و خواب آلودگى بیش از حد او می‎شود. حالت تهوعى را که با آن در حال جنگ است فراموش نکنید. بنابراین دلخور نشوید اگر رفیق شب بیدارى‌هایتان، در این روزها ساعت ٨ شب به خواب مى‌رود. او واقعاً براى انجام بسیارى از کارها خسته است، چه برسد به رابطه زناشویى! البته اگر تمام روز کرخت و بى حال است، بهتر است پیشنهاد کنید آزمایش کم خونى بدهد، زیرا کمبود آهن که از معضلات شایع زنان باردار است، باعث بروز خستگى مفرط مى‌شود. 
 
ممکن است تمام طول شب، به شما احتیاج داشته باشد
بعضى از زنان در دوران باردارى فعال‌تر مى‌شوند.
همان هورمون دمدمى مزاجى که در بعضى از مادران حس کرخت بودن ایجاد مى‌کند، در بعضى دیگر باعث احساس چالاکى مى‌شود. به علاوه، به دلیل خون زیادى که به موجب باردارى به سمت سیستم تناسلى او در جریان است، ممکن است میل جنسى او افزایش یابد و براى برقراى رابطه، حتى از شما آماده‌تر باشد. پس، از این فرصت استفاده کنید، اما توجه داشته باشید که به هر حال او باید خواب کافى داشته باشد تا سلامتى خودش و جنین به خطر نیفتد. در ضمن، میل جنسى او را به حساب فقدان احساس مادرى نگذارید. زنان، موجودات شگفت انگیزى هستند و احساس مادرى و میل جنسى، هیچ یک انحصارى نیستند و می‌توانند در کنار یکدیگر وجود داشته باشند. 
 
سه ماهه دوم بهترین زمان است
براى سه ماهه دوم نقشه بکشید، مگر اینکه جزو آن دسته از مردان خوش شانسى باشید که همسرتان در کل نه ماه باردارى، میل جنسى فعالى دارد.
در طول سه ماهه اول باردارى، میل جنسى همسرتان به خاطر وجود نگرانى، تهوع صبحگاهى، و از دست دادن انرژى، تقریباً ناپدید مى‌شود. در سه ماهه سوم نیز از آنجایى که همسرتان تمام طول روز باید یک انسان دیگر را در شکمش حمل کند از نفس مى‌افتد. پس مى‌ماند، سه ماهه دوم! در این دوره است که باردارى نمایان مى‌شود و حالت تهوع از بین مى‌رود. درنتیجه همسرتان انگیزه و انرژى بیشترى پیدا مى‌کند و میل جنسى‌اش دوباره بازمى‌گردد. توصیه مى‌شود در این زمان به یک مسافرت کوتاه بروید و از آخرین فرصت با هم بودنتان قبل از تولد بچه، نهایت استفاده را ببرید. 
 
نگران نباشید، به کودک آسیبى نمى‌رسانید
خیالتان راحت باشد! در طول رابطه زناشویى، آلت شما با جنین هیچ تماسى پیدا نمى‌کند. زیرا فرزندتان، در کیسه آمنیوتیک خودش کاملاً محافظت مى‌شود و دهانه رحم نیز با مخاط غلیظى مهروموم شده است، تا جنین از عفونت‌ها در امان باشد.
 
کودکتان حتى متوجه رابطه شما نمى‌شود و فقط از آنجایى که در کیسه‌اش غوطه‌ور است، شاید تصور کند که مادرش در حال یک پیاده روى سریع است. 
 
انتقال بیمارى را فراموش نکنید
به خاطر داشته باشید که مخاط دهانه رحم از انتقال بیمارى‌هاى جنسى، جلوگیرى نمى‌کند. پس بهتر است از روش محافظت شده‌اى مانند کاندوم استفاده کنید و تا جایى که امکان دارد از رابطه دهانى پرهیز کنید، به ویژه اگر، سابقه تبخال دهانى دارید. زیرا در صورت انتقال ویروس هرپس یا همان تبخال، به همسرتان، کودک نیز در طى زایمان طبیعى درگیر این بیمارى مى‌شود. 
 
حالت‌های دیگرى را انتخاب کنید
با وجود اینکه، رابطه زناشویى، هیچ آسیبى به جنین نمى‌رساند، اما ممکن است بعضى از حالات مورد علاقه‌تان در دوران قبل از باردارى، اکنون براى همسرتان آزار دهنده باشد.
 
پس از چهارماهگى از پوزیشنى که همسرتان پایین و شما بالا قرار گرفته‌اید، پرهیز کنید. زیرا وزن رحم بر روى رگ‌ها و عروق اصلى فشار وارد مى‌کند و این براى جنین خطرناک است. به همین علت، متخصصان توصیه مى‌کنند، زنان باردار از ابتداى نیمه دوم باردارى، هرگز به پشت نخوابند. در پوزیشنى که همسرتان بالا باشد، کنترل فشار و سرعت به عهده خودش است و این براى او بهتر است.
 
همیشه باید بدون بو باشید
حتماً تاکنون متوجه شده‌اید که با تشکر ویژه از هورمون استروژن، شامّه همسرتان از یک سگ شکارى هم تیزتر شده است. بوى هات داگ آن طرف خیابان یا کلم پخته داخل رستوران، در او حالت تهوع ایجاد می‌کند. اما بوى غذا‌ها تنها چیزهایى نیستند که باعث بروز این حالت می‌شوند. بوى بدن نیز می‌تواند او را آزار دهد و ممکن است نتواند با شما در یک اتاق بماند چه برسد به برقراری رابطه.
 
براى رهایى از این معضل، همیشه بدون بو باشید. زیرا حتى رایحه خوش صابون، شامپو، و ادکلن شما که همیشه او را تهییج مى‌کرد، اکنون مى‌تواند در او حالت تهوع ایجاد کند. تا نه ماه آینده، اگر دوست دارید شانسى براى رابطه زناشویى داشته باشید، به لوسیون‌ها و دئودورانت‌هاى بدون بو بچسبید و به طور کلى ادکلن و عطر‌هایتان را کنار بگذارید.
 
رابطه زناشویى و زایمان
اگرچه از نظر علمى کاملاً اثبات نشده است، اما خیلى از پزشکان معتقدند که رابطه جنسى به زایمان بهتر، کمک مى‌کند. مایع منى حاوى هورمونى به نام پروستاگلندین است، که در صورت تماس مستقیم با دهانه رحم، آن را تحریک کرده و باعث شروع انقباضات مى‌شود. البته نگران نباشید این اتفاق در زمان‌هاى دیگر باعث زایمان پیش از موعد نمى‌شود. پس اگر از موعد زایمان گذشته و شما هم به عنوان پدر مى‌خواهید کمکى به همسرتان کنید، بهتر است دست به کار شوید. 
 
چه زمانى رابطه زناشویی ممنوع است
با وجود اینکه برقرارى رابطه جنسى در یک باردارى سالم، مشکلى ندارد اما گاهى شرایطى به وجود مى‌آید که باید فقط به در آغوش گرفتن یکدیگر بسنده کنید. ممکن است پزشک در صورت بروز زایمان پیش از موعد، جفت سر راهى( زمانى که جفت دهانه رحم را مى‌پوشاند)، ناتوانى گردنه رحم(زمانى که گردنه رحم آغاز به باز شدن مى‌کند)، اتساع گردنه رحم، خونریزى واژینال یا انقباضات شکمى رابطه زناشویی را ممنوع کند. همچنین اگر بیمارى‌هاى قابل انتقال جنسى دارید، در سه ماهه سوم باید کاملاً رابطه جنسى را فراموش کنید زیرا به اندازه کافى در شش ماه قبل فرصت داشته‌اید.
 
اگر پزشک رابطه جنسى را ممنوع کرده است، از او درباره جزئیات سؤال کنید و مطمئن شوید چه کارهایى ضرر دارد و انجام چه کارهایى بلامانع است. 
 
به او بگویید که زیباترین است
در طول دوران باردارى، زنان کنترل خود را بر روى وزنشان از دست مى‌دهند زیرا در حال تأمین نیاز‌هاى کودکشان هستند. این موضوع براى خیلى از آنها نگران کننده است که هیکلشان ممکن است هرگز به حالت قبل باز نگردد. با وجود اینکه همسرتان مى‌داند، این تغییرات در بدنش، علت خوبى دارد، اما این دلیل نمى‌شود که حساس و ناامید نباشد. او نیاز به اطمینان بخشى از سمت شما دارد که هنوز هم از نظرتان جذاب و خواستنى است. به او بگویید که هنوز هم از نگاه شما، او زیباترین است.