دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

دوران قاعدگی زنان، مشکلات زیبایی


 ممکن است حال و اوضاعتان عالی نباشد؛ اما حداقل ظاهری عالی که می‌توانید داشته باشید! حتی شاید اینطوری حالتان هم بهتر شود. انگار که بدن‌درد، نفخ و خستگی دوران قبل از قاعدگی کافی نبوده‌اند که باید به‌هم‌ریختگی‌های ظاهرمان را هم ماهی یک بار تحمل کنیم!
از جوش‌زدن و چشمان پف‌کرده گرفته تا رنگ‌پریدگی و تیرگی دور چشم، اینکه یاد بگیریم با تمام عوامل هورمونی‌ای که مزاحم زیبایی معمول‌مان می‌شوند مبارزه کنیم، می‌تواند از اعمال شاقه باشد. خوشبختانه، ما سعی و خطا را کنار گذاشته‌ایم و رفته‌ایم سر اصل مطلب.اگر نمی‌توانید این روزها را تماما در رختخواب بگذرانید، امتحان این راه‌های مشکل‌گشا بی‌ضرر نیست.
پف چشم
جمع شدن مایعات در بدن نزدیک دوران قاعدگی، ممکن است تورم ایجاد کند. این یعنی زیر چشمان شما هم پف خواهد کرد. اصلا خوشایند نیست؛ ولی نگران نشوید چون راه‌حل متخصصان اینجاست؛ از پمادهای مخصوص چشم که کافئین دارند استفاده کنید. این پمادها رگ‌های خونی را تنگ می‌کنند و مایعات اضافی را از بین می‌برند و به جز اینکه پف چشم را کم می‌کنند، پوست را همسان می‌کنند و جلوی چین و چروک را می‌گیرند. البته خنک نگه‌داشتن محصولات پوستی که از آنها استفاده می‌کنید هم همیشه برای کم کردن پف پوست کارساز است.
پوست چرب
نوسان هورمون‌ها قبل از قاعدگی، باعث می‌شود غده‌های چربی تخت گاز بروند.
بنا‌بر‌گفته‌های دکتر جاشوآ زایکنر که استادیار درماتولوژی دانشکده پزشکی ایکان است، اگر در میان دوره‌ای که برای برنامه مراقبت از پوستتان در نظر گرفته‌اید تنظیمات لازم را انجام دهید، می‌توانید این «براقی» را مهار کنید. او می‌گوید: «بهتر است از پاک‌کننده‌هایی که 2 درصد سالیسیلیک‌اسید دارند استفاده کنید؛ چون باعث از بین رفتن چربی اضافی و سلول‌های مرده‌ای می‌شوند که منافذ پوستتان را می‌بندند.»
جوش و لکه
چربی اضافی این دوره، به جز اینکه باعث ایجاد برق در صورتتان می‌شود و از زیر آرایش بیرون می‌زند، باعث بروز جوش هم می‌شود. متخصصان می‌گویند می‌توانید روی نواحی‌ای که مستعد این جوش‌ها هستند، مثل دور دهان، پماد بنزوییل پراکسید بزنید و از شکل گرفتن آنها جلوگیری کنید. از مرطوب‌کننده‌های غیرمعطر به‌عنوان لایه زیرسازی آرایش‌تان استفاده کنید، چون عطر می‌تواند پوست شما را که در این دوره مستعد جوش است، اذیت و مشکلات آن را تشدید کند. همچنین می‌توانید از یک سرم ترمیم‌کننده و آبرسان استفاده کنید.
تیرگی دور چشم
علاوه بر کل بدن که در اثر نشانگان دوران قبل از قاعدگی خسته است، هورمون‌ها هم ممکن است خسته باشند. پس دور چشم‌هایتان کمی کرم آنتی‌اکسیدان‌دار بزنید تا لااقل خودتان خسته به نظر نرسید. متخصصان می‌گویند آنتی‌اکسیدان‌هایی مثل ویتامین‌C پوستتان را روشن‌تر می‌کنند، ورم آن را می‌خوابانند و کلاژن‌های سالم را وارد عمل می‌کنند. وقتی قرار است سرحال و قبراق بیدار شوید، ولی خسته به نظر می‌رسید، صبحتان را با چشم‌بند شروع کنید.
می‌توانید پدهای ژلی زیر چشم را نیز امتحان کنید که به گردش بهتر خون کمک می‌کنند. بعد که می‌خواهید کانسیلر انتخاب کنید، مهم این است که سراغ طیف رنگی درست بروید؛ یعنی بیشتر از یک رنگ خاص استفاده کنید تا چشمانتان بهتر خودشان را نشان دهند. مثلا برای گوشه چشم‌ها از کمی رنگ زرد استفاده کنید و روی قسمت‌های تیره کمی صورتی بزنید. اگر برای مهار کردن تیرگی به سلاح قدرتمندتری نیاز دارید، کانسیلر مخصوص به خودتان را با کرم‌پودر ترکیب کنید. این حداکثر پوششی است که می‌توانید از یک کانسیلر بگیرید و باید حواستان باشد که مقدار خیلی کمی از این ترکیب استفاده کنید.
زردی و رنگ‌پریدگی
بیشتر خانم‌ها با شکل بیرنگ و رویی دوران پریود آشنا هستند. اغلب خانم‌های جوان در این دوره به کم‌خونی مبتلا می‌شوند؛ مخصوصا اگر پریودشان سنگین و شدید باشد. پس باید از داشتن رژیم غذایی متناسب اطمینان حاصل کنند و مواد غذایی‌ای مانند اسفناج را که میزان آهن بالایی دارد و قرص‌های حاوی آهن (البته با نظر پزشک) مصرف کنید. اگر رنگ‌پریده به نظر می‌رسید، ضعف دارید یا حس می‌کنید تارهای مویتان در این دوره- یا کلا طی مرور زمان- نازک‌تر می‌شوند، حتما با پزشک مراقبت‌های اولیه‌تان ملاقات کنید.
 برای رفع این مشکل می‌توانید با یک پماد ویتامینC شروع کنید تا پوستتان از آبرسانی و خونرسانی طبیعی بهره‌مند شود. در مرحله بعدی، از کرم‌پودری استفاده کنید که رنگ خنثی و زیبایی داشته باشد و برای اضافه‌کردن رنگ‌های دیگر پایه خوبی محسوب ‌شود.
شاید وسوسه شوید تا از کرم‌پودرهای پررنگ‌تر استفاده کنید تا رنگ و رختان جلوه کند، اما این کار را نکنید؛ چون فقط باعث می‌شود پوستتان شبیه کیک شود. به جای این کار، از یک پودر خوب یا یک برنزه‌کننده استفاده کنید. اینکه چه رنگی برای این کار انتخاب می‌کنید، بستگی به سلیقه شما دارد.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «زندگی با کودک» و «سلامت زنان» در اختیار شما قرار می‌دهد.