جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

عوارض سندرم پلی کیستیک در بارداری


براساس جدیدترین پژوهش کودکان به دنیا آمده از مادران مبتلا به سندرم پلی کیستیک تخمدان تا 59 درصد بیشتر احتمال دارد که به بیماری اوتیسم مبتلا شوند.
گفتنی است، سندرم پلی کیستیک تخمدان بین 5 الی 15 درصد از زنان در سنین باروری شایع است و سبب تولید سطح بیشتری از هورمون مردانه آندروژن در بدن زنان می‌شود.
بررسی‌ها نشان می‌دهند، مطالعات جدید برای نخستین بار نشان داده که یک پیوند مستقیم بین PCOS (سندرم پلی کیستیک تخمدان) و ابتلا به اختلالات طیف اوتیسم در کودکان وجود دارد.
کارشناسان علت این امر را قرار گرفتن جنین در معرض هورمون‌های جنسی بیشتر در طول دوران جنین به نسبت به متعادل می‌دانند.
پژوهشگران در کشور سوئد با مطالعه بر روی حدود 24 هزار کودک مبتلا به اوتیسم در فاصله سال‌های 1984 الی 2007 دریافته‌اند اکثر مادران این کودکان در دوران بارداری دچار PCOS بوده‌اند.
کارشناسان در نظر دارند، در آینده با استناد به این تحقیق مراقبت‌های درمانی خاصی از مادران دچار PCOS در دوران بارداری جهت جلوگیری از ابتلای کودک به اوتیسم انجام دهند.
شواهد قطعی دال بر چگونگی ایجاد بیماری اوتیسم در دست نیست اما آزمایشات جدید نقش هورمون‌های مادر در دوران بارداری در ایجاد این اختلال را بسیار اثرگذار نشان داده است، در ابتلا به اوتیسم عوامل متعددی از جمله عوامل ژنتیکی، محیطی، تغذیه و بیماری‌های مادر اثرگذار است.

نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.