دوشنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۳ / 24 June, 2024
مجله ویستا

عوارض جبران نشدنی آبله‌مرغان در بارداری


آبله‌مرغان در دوران بارداری می‌تواند هم برای زن باردار و هم برای جنین عوارض داشته باشد. در بریتانیا، تخمین زده شده است که از هر ۱،۰۰۰ زن باردار حدود سه نفر آبله‌مرغان می‌گیرد. چنانچه در ظرف هفت روز پس از زایمان آبله‌مرغان گرفتید فوراً به پزشک اطلاع دهید البته برخی از زنان بارداری که به آبله‌مرغان مبتلا می‌شوند هیچ عارضه‌ای بر روی نوزاد باقی نمی‌گذارند.
اگر خانم بارداری در نیمه نخست بارداری در معرض آبله‌مرغان باشد:
اینکه در هر دوره از بارداری به آن مبتلا شود، وجود دارد. اگر ۵ روز پیش از زایمان مبتلا شود، احتمال اینکه کودک نیز با آبله‌مرغان متولد شود زیاد است که برای نوزاد بسیار خطرناک است و حتی جانش را نیز تهدید می‌کند. اگر مادری هستید که فرزند بزرگ دارید باید هرچه سریع‌تر واکسن آن‌ها را بزنید تا دچار این ویروس نشوند و جنین شما را نیز تهدید نکنند.
پاسخ دکتر دبورا اترنال این است: بله خطرناک است به ویژه اگر قبلاً آبله‌مرغان نگرفته‌اید و واکسن آن را نیز تزریق نکرده‌اید. اگر در طول بارداری دچار آبله‌مرغان شوید، این بیماری شدیدتر خواهد بود و احتمال بروز بیماری‌های ریوی نیز افزایش می‌یابد. اگر در نیمه نخست بارداری آبله‌مرغان بگیرید، حتی امکان سقط‌جنین یا معلول شدن کودک نیز وجود دارد. اگر در هفته‌های آخر بارداری مبتلا شوید احتمال اینکه فرزند هنگام تولد با مشکل جدی روبه‌رو شود زیاد است.
اگر به هر دلیل در اطراف شما فردی وجود دارد که به آبله‌مرغان مبتلا شده است و شما هم قبلاً آن را نگرفته‌اید، حتماً و فوراً این مسئله را با پزشک خود مطرح کنید. شاید اگر در عرض چند روز گلوبولین محافظ در برابر آبله‌مرغان به شما تزریق شود، بتوانید روند رشد این بیماری را متوقف کنید؛ اما اگر به آبله‌مرغان مبتلا شدید، باید داروهای ضد ویروسی همچون اسی‌کلوویر مصرف کنید تا دست‌کم بتوانید شدت بیماری را کاهش دهید.
دکتر پاول آفیت نیز اعتقاد دارد: زنان باردار باید تا حد امکان از قرار گرفتن در نزدیکی افرادی که آبله‌مرغان دارند، پرهیز کنند. اگر در دوران کودکی خود آبله‌مرغان گرفته‌اید و واکسن آن را نیز تزریق کرده‌اید، مطمئن باشید جنین شما از این ویروس در امان است؛ اما این مسئله در مورد همه زنان مصداق ندارد. برخی از افراد در کودکی واکسن آبله‌مرغان تزریق نکرده‌اند و باید اکنون این واکسن را بزنند.
اگر خانم بارداری در معرض ویروس آبله‌مرغان قرار دارد، اینکه فرزند او کاملاً سلامت و طبیعی به دنیا بیاید کم است. این کودکان اصولاً با سرهای کوچک‌تر از اندازه طبیعی – که به آن خرد سری گفته می‌شود – یا ران‌های کج و غیرطبیعی به دنیا می‌آیند.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.