یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا

نشانه های اعتماد به نفس بالا چیست؟


یک پای هر موفقیتی بدون شک اعتماد به‌ نفس است. اما آیا می‌دانید نشانه های اعتماد به نفس بالا چه هستند؟ خب بهتر است همین اول بگوییم اعتماد به‌ نفس داشتنی یا نداشتنی نیست. اعتماد به‌ نفس در همه‌ی ما انسان‌ها وجود دارد، فقط گاهی موانع و شکست‌های پی‌در‌پی باعث می‌شوند این توانمندی در وجودمان رنگ ببازد. افرادی که اعتماد به‌ نفس پایینی دارند، معمولا با مشاهده‌ی آرامش و رضایتی که در افراد با اعتماد به‌ نفس بالا موج می‌زند، یادشان می‌افتد که این توانمندی را در خودشان تقویت کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا با نشانه های اعتماد به نفس بالا آشنا شوید و یاد بگیرید افرادی که خودشان را باور دارند، از چه ویژگی‌هایی برخوردار هستند. یادتان باشد تنها عاملی که می‌تواند در مسیر تقویت اعتماد به‌ نفس مانع پیشرفت‌تان شود، خودِ خودِ خودتان هستید.

مقاله مرتبط: چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟

۱. بر احساسات خود کنترل دارند

افراد با اعتماد به‌ نفس بالا در مواقع بحرانی بر احساسات خود کنترل دارند و به عقل‌شان رجوع می‌کنند. همین توانایی کنترل احساسات است که موجب می‌شود این افراد، تنها گروهی باشند که معمولا دچار حملات اضطرابی و ترس ناگهانی نمی‌شوند یا اگر هم پریشان و وحشت‌زده شوند، جزو آخرین افرادی هستند که آستانه‌ی تحمل‌شان شکسته می‌شود، چرا که افراد با اعتماد به‌ نفس به جای اینکه تسلیم بحران شوند، سعی می‌کنند خودشان را با اتخاذ اقدامات قاطع از مهلکه بیرون بکشند. این افراد طوری رفتار می‌کنند که گویی پیشتر نیز چنین بحرانی را از سر گذرانده‌اند و اکنون اولین بارشان نیست. افرادی که اعتماد به‌ نفس بالایی دارند، برای اینکه بتوانند موقعیت را به نحو احسن مدیریت کنند از خودشان می‌پرسند: «آدمای با اعتماد به‌ نفس چطوری با چنین بحرانی مواجه می‌شن؟» در نتیجه، خونسرد، آرام و حواس‌جمع باقی می‌مانند.

مقاله مرتبط: چگونه احساساتمان را کنترل کنیم؟

۲. با اقتدار صحبت می‌کنند

نشانه های اعتماد به نفس بالا چیست؟

این اقتدار از دانش و تجربه ناشی می‌شود و همان‌طور که می‌دانید، دانش یکی از ستون‌های اعتماد به‌ نفس است. افراد با اعتماد به نفس بالا به خوبی آگاه هستند که چه چیزی را می‌دانند و چه چیزی را نمی‌دانند. این افراد دقیقا به همین دلیل، بدون تردید و با اطمینان وارد بحث می‌شوند و خاطرجمع هستند. این خاطرجمعی باعث می‌شود از همان لحظه‌ای که شروع به صحبت می‌کنند، صدایشان محکم به نظر برسد. مطالعات نشان داده است محکم و جذاب صحبت کردن از جمله مهم‌ترین عواملی است که کمک می‌کند به چشم دیگران یک فرد مقتدر دیده شوید.

مقاله مرتبط: ۵ راه برای اینکه در صحبت‌ کردن تاثیرگذارتر باشیم

۳. به آسانی رنجیده‌خاطر نمی‌شوند

افراد با اعتماد به‌ نفس بالا خیلی زود رنجیده‌خاطر نمی‌شوند، چرا که ارزش خودشان را می‌دانند و به خوبی درک کرده‌اند این فقط خودشان هستند که تعیین می‌کنند چه شخصیتی باشند. این افراد به توهین‌ها و سخنانی که با خودانگاره‌شان هم‌خوانی ندارند، اعتنا نمی‌کنند. افراد با اعتماد به‌ نفس معتقدند اگر در چنین مواقعی حالت تدافعی به خودشان بگیرند، ذخایر ذهنی‌شان بدون هیچ فایده‌ای تحلیل خواهد رفت. افراد با اعتماد به‌ نفس معتقدند: «یه لبخند زیبا رو تباه کنم واسه چی؟»

مقاله مرتبط: نشانه‌هایی که می‌گویند شما فرد حساسی هستید

۴. از موفقیت دیگران نمی‌هراسند

نشانه های اعتماد به نفس بالا چیست؟

افراد با اعتماد به‌ نفس بالا از پیشرفت دیگران دلگیر نمی‌شوند، چرا که از جایگاه خود در زندگی آگاه هستند و از مشاهده‌ی موفقیت دیگران نمی‌هراسند. این افراد هرگز برای اینکه خودشان را ثابت کنند، فرصت پیشرفت را از دیگران نمی‌دزدند. افراد با اعتماد به‌ نفس اگرچه اهل رقابت هستند، هیچ‌وقت حسادت نمی‌کنند، بلکه از موفقیت همکاران‌شان خشنود نیز می‌شوند. این افراد به خوبی می‌دانند چطور به اطرافیان‌شان انگیزه بدهند و تشویق‌شان کنند. بعید است شخص با اعتماد به‌ نفسی را سراغ داشته باشید که حسودی کند و سنگ جلوی پای دیگران بیندازد.

۵. روی نقاط قوت خود تمرکز می‌کنند

اگر فقط روی نقاط ضعف خود تمرکز کنید و نقاط قوت‌تان را نبینید، خیلی طبیعی است که از اعتماد به نفس‌تان کاسته می‌شود و خودتان را می‌بازید. متأسفانه ذهن انسان تمایل عجیبی به چنین طرز فکری دارد. اما افراد با اعتماد به نفس بالا برای اینکه نقاط قوت‌شان را از یاد نبرند، فهرستی از توانمندی‌های خود تهیه می‌کنند تا هر زمان که روحیه‌شان تضعیف شد، با نگاه کردن به این فهرست انرژی بگیرند.

مقاله مرتبط: ۷ گام برای رسیدن به خودباوری

۶. قاطعانه تصمیم می‌گیرند

نشانه های اعتماد به نفس بالا چیست؟

تردیدهای زیاد و نداشتن مهارت تصمیم‌گیری یکی از بزرگ‌ترین عواملی است که باعث طفره رفتن مداوم از انجام کارها و شکست می‌شود. اگر شما هم در تصمیم‌گیری مشکل دارید، حتما وقتی از خودتان می‌پرسید: «حالا کِی باید شروع کنم؟»، معمولا به جواب مشخصی نمی‌رسید و هرگز هم شروع نمی‌کنید. اما افراد با اعتماد به‌ نفس بالا از همان ابتدا تصمیم می‌گیرند که انتخاب کنند و چرخه‌ی تصمیم‌گیری‌ها را با قاطعیت به حرکت درآورند. هر انتخابی که انجام می‌دهید دو حالت دارد: یا منجر به پیروزی می‌شود و اعتماد به‌ نفس‌تان را بیشتر تقویت می‌کند یا اینکه به شکست می‌انجامد و در عوض، با تجربه‌ای که آموخته‌اید به افزایش اعتماد به‌ نفس‌تان کمک می‌کند. خلاصه اینکه اگر اعتماد به‌ نفس داشته باشید و با تکنیک های تصمیم گیری آشنا باشید، می‌توانید راحت‌تر و قاطعانه‌تر تصمیم بگیرید.

۷. در انجام کارها پیش‌قدم می‌شوند

پیش‌قدم شدن در کارها همیشه از نشانه های اعتماد به نفس بالا نیست، اما همین عمل موجب افزایش اعتماد به نفس می‌شود. وقتی پا پیش می‌گذارید و کاری را شروع می‌کنید، می‌توانید در طول مسیر به نقاط ضعف‌ خود پی ببرید و به دنبال راهکاری برای کنار زدن این محدودیت‌ها بگردید. این فرایند در نهایت باعث می‌شود کنترل خودتان را به دست بگیرید و بر خودتان مسلط شوید. پس این اصلا تصادفی نیست که رهبران با اعتماد به‌ نفس از خودآگاهی بالایی برخوردار هستند. بنابراین اگر قصد دارید با اعتماد به‌ نفس شوید، آغازگر باشید و پیش‌قدم شوید. از همه مهم‌تر اینکه بهتر است در ابتدای مسیر با یک اقدام کوچک شروع کنید.

مقاله مرتبط: ۱۲ تمرین خودشناسی که موفقیت را تضمین می‌کند

۸. پذیرا و گشاده‌رو هستند

نشانه های اعتماد به نفس بالا چیست؟

آیا می‌دانید زبان بدن افراد با اعتماد به نفس چگونه است؟ افرادی که حالت بدن‌شان در تعامل با دیگران گارد گرفته است، این پیام را به طرف مقابل القا می‌کنند که «من به نیت واقعی تو شک دارم. لطفا نزدیکم نشو!» اما برعکس، افرادی که حالت بدن‌شان گشاده است، پیام متفاوت‌تری را منتقل می‌کنند: «می‌دونم که تو به من آسیب نمی‌زنی. پس خیلی خوش اومدی!». افراد با اعتماد به‌ نفس نیز دقیقا به دلیل اینکه گشاده‌رو هستند، باعث می‌شوند دیگران در حضورشان احساس راحتی کنند و حالت تدافعی به خودشان نگیرند. برای اینکه حالت بدن‌تان پس‌زننده نباشد، چند نکته‌‌ی زیر را مد نظر داشته باشید:

  • بدن خود را در هنگام صحبت اندکی به سمت جلو متمایل کنید. اگر خودتان را به سمت عقب بکشید، مثل این است که به موضوع بحث علاقه‌مند نیستید و قصد دارید فاصله بگیرید.
  • وقتی مقابل جمع صحبت می‌کنید، دست‌‌های خود را طوری بگیرید که هر از گاهی کف دست‌ها نمایان شود.
  • لبخند بزنید و با افرادی که طرف صحبت‌تان هستند، ارتباط چشمی برقرار کنید.

۹. با محبت و فروتن هستند

برای عشق ورزیدن باید هر کسی را همان‌طوری که هست بپذیرید، چرا که ارزش‌ها همیشه نسبی هستند. افراد با اعتماد به‌ نفس بالا خیلی خوب می‌دانند چگونه خودشان را دوست بدارند و بپذیرند. این افراد با تکیه بر همین تمرین، خودشان را تا حد زیادی ارتقا می‌دهند. افراد با اعتماد به‌ نفس گشاده رفتار می‌کنند، پذیرای دیگران هستند و بادلیل یا بی‌دلیل لبخند می‌زنند. این افراد وقتی با دیگران هستند، همیشه از روی فروتنی اجازه می‌دهند که روز، روز طرف مقابل باشد، نه روز خودشان.

مقاله مرتبط: تمرین فروتنی با ۲۳ نکته‌ای که به پیشرفت روابط‌تان کمک می‌کند

۱۰. همیشه در حال یادگیری هستند

نشانه های اعتماد به نفس بالا چیست؟

دانش باعث اعتماد به‌ نفس و نادانی باعث تردید می‌شود. افراد با اعتماد به‌ نفس برای اینکه بتوانند اعتماد به‌ نفسی را که کلی برای به دست آوردنش زحمت کشیده‌اند حفظ کنند، همیشه به یادگیری ادامه می‌دهند. علاوه بر این فایده، یادگیری دائم به افراد با اعتماد به‌ نفس کمک می‌کند تا نه تنها دیگران را بهتر درک کنند، بلکه خودشان را نیز بیشتر بفهمند و درک وسیع‌تری از زندگی پیدا کنند. این افراد هرچه بیشتر یاد می‌گیرند، کمتر دیگران را قضاوت می‌کنند.

مقاله مرتبط: چطور مهارت‌های یادگیری خود را افزایش دهیم

برگرفته از: lifehack