شنبه, ۸ بهمن, ۱۴۰۱ / 28 January, 2023
مجله ویستا

اورژانس‌های چشم‌پزشکی چهارشنبه‌سوری


اورژانس‌های چشم‌پزشکی چهارشنبه‌سوری

● بهترین راه، پیشگیری است
شب آخرین چهارشنبه سال که در بین مردم به چهارشنبه‌سوری معروف است یکی از مراسم قدیمی ما ایرانی‌هاست. متاسفانه در سال‌های اخیر با حوادث ناگواری در …

بهترین راه، پیشگیری است

شب آخرین چهارشنبه سال که در بین مردم به چهارشنبه‌سوری معروف است یکی از مراسم قدیمی ما ایرانی‌هاست. متاسفانه در سال‌های اخیر با حوادث ناگواری در این روز روبه‌رو بوده‌ایم. هر سال مواد محترقه‌ای وارد بازار می‌شوند که قدرت انفجار آنها بیشتر از سال پیش بوده و در بسیاری از مواقع برای اینکه قدرت انفجار بیشتری داشته باشند در داخل آنها از خرده شیشه استفاده می‌شود که در زمان انفجار، پرتاب شده و علاوه بر تولید صداهای بسیار گوشخراش و آزاردهنده، آسیب‌های جدی به چشم و سایر اندام‌های بدن وارد می‌کنند.

امیدواریم امسال در آخرین چهارشنبه سال شاهد هیچ حادثه ناگواری نباشیم ولی در هر صورت باید خود را برای حوادث احتمالی آماده کنیم. توجه داشته باشید که بهترین راه پیشگیری است. از مکان‌هایی که از مواد محترقه در آن استفاده می‌شود دوری کنید. شما می‌توانید از عینک‌های محافظ یا حداقل عینک‌های طبی خود استفاده کنید. در صورت آسیب دیدن چشم یا پلک‌ها هر چقدر هم که جزیی باشد، مراجعه به چشم‌پزشک و توجه به نکات زیر الزامی است:

- از مالیدن چشم‌ها و پلک‌ها خود‌داری کنید.

- حتماً در اولین فرصت به اورژانس چشم‌پزشکی مراجعه کنید زیرا در بعضی مواقع آسیب‌های چشمی در مراحل اولیه علائم زیادی ندارند، اما می‌توانند حوادث ناگواری برای چشم ایجاد کنند.

- چشم فرد آسیب‌دیده را با یک وسیله در دسترس مانند لیوان‌های یکبارمصرف یا مقوایی که به شکل مخروط درآورده‌اید بپوشانید. نیازی به گذاشتن دستمال، پنبه یا گاز روی چشم وجود ندارد.

- از هیچگونه پماد یا قطره چشمی استفاده نکنید و چشم‌ها را نشویید زیرا استفاده از آنها می‌تواند آسیب وارده به چشم را شدیدتر کند.

- از آسپرین، ایبوپروفن و موارد مشابه تا رسیدن به اورژانس چشم‌پزشکی خودداری کنید.

- سعی کنید مواد غذایی به بیمار ندهید تا در صورت نیاز به جراحی بتوان در اولین فرصت این کار را انجام داد.همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری برناخبرگزاری تسنیمسایت اقتصادنیوزسایت اعتماد آنلاینخبرگزاری باشگاه خبرنگارانروزنامه ابتکارروزنامه آرمان ملیسایت انصاف نیوزسایت ورزش سهخبرگزاری فارس