یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا

Therion


Therion

Therion, یه گروهی که آخرای ۸۰ شکل گرفت یک گروه سوئدی پرجمعیت که تشکیل شده بود از Christofer Johnsson , Peter Hansson , Erik Gustafson و Oskar Forss محور اصلی گروه در زمان تشکیل بر عهده Johnsson بود نوازندگی گیتار , آهنگساز و خواننده گروه

Therion، یه گروهی که آخرای ۸۰ شکل گرفت. یک گروه سوئدی پرجمعیت که تشکیل شده بود از Christofer Johnsson ، Peter Hansson ، Erik Gustafson و Oskar Forss . محور اصلی گروه در زمان تشکیل بر عهده Johnsson بود. نوازندگی گیتار ، آهنگساز و خواننده گروه. که بعدها نوازندگی گیتار به عهده Hansson قرار گرفت. حدود ۸۰% از کارهای Therion توسط Johnsson ساخته شده. کارهای قوی که بعضا شاهکار به حساب میان.

اولین کار گروه در سال ۱۹۹۰ منتشر شد. کتری با نام Of Darkness . کاری نسبتا خوب از Therion . طرح روی جلد Of Darkness کاملا با نام اثر هم خوانی داره. یک کادر کاملا سیاه که گوشه سمت راست و پایین با رنگ سفید نوشته شده Of Darkness. تو دید اول توجه کاملا بهش جلب میشه!

دومین کار گروه هم در سال ۱۹۹۱ Release شد. این در حالی بود که بیسیست گروه جدا شده بود و بیسیست جدیدی با گروه کار میکرد. نام این آلبوم Beyond Sanctorum بود. کاری بهتر از اثر قبل. باز هم با طرحی زیبا که توجه خیلی هارو به خودش جلب کرد. یکی از چیزهایی که همیشه Therion رو مورد توجه قرار داده طرح ها و حتی نور پردازیهای اونا تو کنسرتاشونه!

آلبوم سوم از Therion در سال ۱۹۹۳ و با نام Symphony Masses: Ho Drakon Ho Megas . یه کار قوی. کارهای Therion دقیقا شبیه همون چیزیه که از موسیقی Symphonic و Classic سراغ داریم. چیزی که مثلا از کارل ارف تو ذهنمون هست.

یک کاری که با هم خوانی اجرا میشه. یه چیزی تو قالب گروه کر. اما اجرا شده توسط یک گروه متال. با همون سازبندی . یا همون خصوصیات. کارها معمولا جمعی توسط گروه خوانده میشه. و خواننده زن گروه که بیشک هسته اصلی خوانندگی گروه هستش در بین کار تکخوانی میکنه! از این آلبوم Dark Princess Naamah رو بهترین Track میدونن.

سال ۱۹۹۵ و آلبوم Lepaca Kliffoth و نهایتا ۱۹۹۶ و البوم Theli . این رو بهترین کار گروه میدونن. با Track بیرقیب To Mega Therion . با ضربه Drum اهنگ شروه میشه. همخوانی گروه و خواننده زن که به صورت گروه کر اشعاری رو میخونن و گیتارها اضافه میشه.

کار ادامه پیدا میکنه با صدای تک گیتاریست گروه . یه صدای خشن و محکم. دقیقا مثل چیزی از گروههای Death سراغ داریم. در بین کار ریفهای زیبایی با گیتار نواخته میشه و بازهم همصدایی اعضای گروه با هم. زمزمه میکنن با هم و هم نوازی گیتارها و Keyboard به صورت پی در پی.

نوازندگی قوی گیتار و Keyboard که یه حسه خیلی خوبی رو در شنونده ایجاد میکنه! کار به همین ترتیب ادامه پیدا میکنه. یک Track نسبتا طولانیه ۷ دقیقه ای! واقعا زیبا. تلفیقی از موسیقی Classic و متال! از این آلبوم Cults of the Shadow و In the Desert of Set هم واقعا زیباست.

سال ۱۹۹۷ و آلبوم A۰۳۹;arab Zaraq Lucid Dreaming . از این آلبوم Track Symphony of the Dead رو یک اثر حوب مدونن. این اثر یه مقدار زیادی به سبک Heavy شبیهه. همون حالت Orchestric در این آهنگ هم وجود داره. در اواسط آهنگ گیتار به شکل Solo روی باقی سازها که یه حالت Background رو پیدا کردن میزنه! یه آهنگی که Feeling خوبی رو به همراه داره! Therion بعد از این آلبوم ، آلبوم های خوب دیگه رو هم از جمله Vovin و Secret of the Runes عرضه کرد.

به هر حال Therion یک تفاوت بزرگ با باقیه گروههای متال داره. دقیقا مثل Fear Factory که Techno رو به متال اضافه کرد! Therion هم موسیقی Classic و یا به عبارتی Orchestric رو به Metal اضافه کرده. استقاده از هم خوانی یک گروه پرجمعیت ، استفاده از یک خواننده زن با صدای زیبا و قوی که واقعا تداعی کننده یک گروه کر ه! گروهه خوبی رو بوجود آورده! خارج از آهنگهاشون دیدن Video از Therion یه طورایی با باقیه گروهها فرق داره. تو Video های Live که من از Therion دیدم خبری از اون همخوانهای زن و مردی که تو آهنگاشون وجود داره نیست.

خواننده زن به تنهایی میخونه و نوازندگان گروه همراهی میکنن.. عموما کارهای ارکستری ( گروه کر ، ویلن ، Piano و کیبرد ) به صورن ظبط شده روی اجراها پخش میشه! حرکات موزون خواننده زن و نوازندگان خیلی دقیق با چیزی که در حال اجراس نغییر میکنه! خصوصا خواننده زن گروه! استفاده از نورپردازی های زیبا ، لباس های هماهنگ نوازندگان گروه چیزیه که کمتر از گروههای دیگه دیده شده که باز همین رو هم میشه نتیجه جو Orchestic گروه دونست.

اثر O Fortuna که یکی از بزرگترین کارهای ارکستریک دنیا به حساب میاد هم توسط Therion در قالب متال اجرا شده. یک کار خیلی خوب که مطمنا همه شنیدنش! Therion اهنگ Children Of The Damned از IronMaiden رو هم کاور کرده که از کارهای خوب این گروه به حساب میاد.

این ها رو از Therion حتما بشنوید:

▪ O Fortuna

▪ To Mega Therion

▪ Symphony of the Dead

▪ Black Sun

▪ Nightside Of Eden