یکشنبه, ۱۳ فروردین, ۱۴۰۲ / 2 April, 2023
مجله ویستا

نقش منطق در كنترل خشم


نقش منطق در كنترل خشم

منطق, خشم را شكست می دهد, زیرا خشم حتی هنگامی كه موجه است می تواند به سرعت غیرمنطقی شود بنابر این از منطق و استدلال بهره بگیرید تا چشم انداز متعادل تری به دست آورید

افرادی كه به سادگی عصبانی می شوند ولی خشم خود را با پرخاشگری و ناسزاگویی بیان نمی كنند ؛ ممكن است دچار بیماری های جسمی با بدخلقی شوند یا به تنهایی پناه ببرند. از نظر روانشناسان این افراد در مقابل ناكامی ها كم تحمل هستند. به عبارت ساده تر آنها فكر می كنند هرگز نباید دچار ناكامی ، ناراحتی یا مزاحمت شوند و به محض رویارویی با كوچكترین ناملایمات خشمگین می شوند. یكی از دلایلی كه می توان برای این مسئله برشمرد دلیل ژنتیك یا فیزیولوژیك است. شواهدی وجود دارد كه نشان می دهد بعضی از كودكان زودرنج و حساس به دنیا می آیند و به آسانی عصبانی می شوند. بسیاری از علایم حساسیت و زودرنجی در سنین خیلی پایین خود را نشان می دهند. یكی دیگر از دلایل را می توان دلیل فرهنگی- اجتماعی ذكر كرد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد در مورد افرادی كه زود عصبانی می شوند سابقه فامیلی نیز می تواند نقش داشته باشد.

برای كنترل خشم خود می توانید از روش های ساده ای كمك بگیرید:

- نفس عمیق بكشید و به هنگام تنفس كلمه یا عبارتی آرامش بخش مثل «آرام» یا «سخت نگیر» را برای خود تكرار كنید.

- ذهن خود را به كار بگیرید. با كمك گرفتن ازخاطرات یا تصورات خود تجربه ای آرامش بخش را در ذهن خود مجسم كنید.

- تمرینات بدنی یوگا نیز مانند فعالیت های ورزشی می تواند بدن و ذهن شما را آرام سازد.

●نوسازی در ادراكات ذهنی : منظور از این عبارت تغییر در روش اندیشیدن شماست، افراد عصبانی معمولاً ناسزا می گویند، بددهنی می كنند، یا كلماتی را به زبان می آورند كه افكار آنها را منعكس می سازد. هنگامی كه عصبانی هستید این افكار را با افكار منطقی تری جایگزین سازید. برای مثال به جای آن كه به خود بگویید «وحشتناك است، همه چیز خراب شد» بگویید: «درست است، مشكلی پیش آمده و من نیز بسیار ناراحتم ولی دنیا به آخر نرسیده است و عصبانیت هم چیزی را درست نمی كند.»

هنگام عصبانیت وقتی درباره خود یا كس دیگری صحبت می كنید مراقب به كار بردن كلماتی مانند «هیچوقت»، «همیشه» و امثال آن باشید عباراتی مانند «این ماشین هیچوقت كار نمی كند» یا«تو همیشه همه چیز را فراموش می كنی» موجب می شوند احساس كنید حق با شماست و راهی برای حل مشكل وجود ندارد. این گونه سخنان همچنین افرادی را كه مایلند به طریقی با شما كار كنند تحقیر و گریزان می سازد.

منطق، خشم را شكست می دهد، زیرا خشم حتی هنگامی كه موجه است می تواند به سرعت غیرمنطقی شود. بنابر این از منطق و استدلال بهره بگیرید تا چشم انداز متعادل تری به دست آورید. افراد عصبانی معمولاً انتظار دارند در زندگی خود همواره با رضایت، قدردانی، تفاهم و اشتیاق روبه رو شوند و در غیر این صورت بر خلاف افراد منطقی و صبور ناراحتی شان به خشم تبدیل می شود. این افراد لازم است با بازنگری در مورد خواسته ها و افكارشان خود رابه بیان واكنش های طبیعی عادت دهند.نمی توان گفت عصبانیت در همه موارد غلط، بی مورد و اشتباه است بلكه در بسیاری از مواقع واكنشی طبیعی و سالم در مقابل مشكلاتی است كه در زندگی روزمره ما به طور اجتناب ناپذیر پیش می آیند. اگر بیاموزید با مسائل خود به طور صحیح روبه رو شوید حتی در صورت عدم موفقیت باز هم كمتر دچار آشفتگی و بی قراری خواهید شد.

افرادی كه زود عصبانی می شوند معمولاً مایلند خیلی سریع به نتیجه برسند در حالی كه بسیاری از این نتایج ممكن است نادرست باشند. به عنوان راهی برای كنترل خشم بهتر است هنگامی كه در میان بحثی داغ قرار می گیرید قبل از هر چیز آرام باشید و به جوابی كه می خواهید بدهید فكر كنید. هر چیزی كه به فكرتان می رسد فوراً بر زبان نرانید. در عین حال با دقت به آنچه دیگران می گویند گوش دهید و قبل از جواب دادن خوب فكر كنید.

همچنین به چیزی كه موجب برخورد و عصبانیت شده توجه كنید.

برای مثال، شما از جمله افرادی هستید كه به حدودی از آزادی عمل و داشتن زندگی خصوصی معتقدید و «شخص بخصوصی» كه در زندگی شماست مثلاً همسر یا دوست شما مایل به داشتن ارتباط و نزدیكی بیشتر با شماست. اگر زمانی او شما را مورد انتقاد قرار داد بلافاصله شروع به مقابله نكنید و او را تحت عنوان «زندانبان»، «محافظ» یا «طوق گردن» مورد خطاب قرار ندهید. طبیعی است هنگامی كه مورد انتقاد قرار می گیرید حالت دفاعی به خود بگیرید ولی جنگیدن را آغاز نكنید، در مقابل به پیامی كه كلمات می خواهند به شما برسانند توجه كنید، شاید آن كسی كه از شما انتقاد می كند احساس كرده مورد بی مهری قرار گرفته یا نادیده انگاشته شده است. شاید لازم باشد كمی صبورانه بیندیشید یا رفتار خود را بررسی كنید ؛ ولی اجازه ندهید بحث از كنترل خارج شده و به یك جریان فاجعه آمیز تبدیل شود.همچنین مشاهده کنید

سایت اقتصادنیوزروزنامه توسعه ایرانیروزنامه آرمان ملیروزنامه ابتکارسایت رکناسایت اصلاحات نیوزسایت انتخابسایت رویداد 24سایت زومیتسایت آفتاب نیوز